Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35351) halhatatlan válasza sonar (#35350) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

köszi szépen

(#35352) t72killer válasza halhatatlan (#35337) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Davinci Resolve?

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#35353) cigam válasza t72killer (#35352) üzenetére


cigam
félisten

Ágyúval verébre, és igencsak korlátozott az ingyenes verzió exportálási lehetősége.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#35354) t72killer válasza cigam (#35353) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

az is igaz.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#35355) Frawly válasza Mtbsrác (#35291) üzenetére


Frawly
veterán

Ezekkel az ingyenes font-oldalakkal az a baj, hogy a legtöbb ingyenes font elég korlátozott, nem tartalmaznak minden jelet, amit a fizetős változatban igen.

A linuxos tárolókban is van egy csomó font-csomag, azok sok esetben jobbak, mint ezek a dafont, fontsquirel és társaik.

(#35356) cacater


cacater
csendes tag

Sziasztok !

Ubuntura kellene feltenni a 2070-es driverét de sehogy sem sikerül nem működik.

Valakinek ötlete ill. valaki használ e ilyen videokártyát és segítene Nekem , szájbarágósan ha lehetséges.

Üdv

[ Szerkesztve ]

(#35357) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Próbáltam az altatást (suspend) kopprafagyott tőle a gép. Pontosabban annyira elaludt, h nem tudtam felébreszteni, csak hardveresen resetelni. Mi lehet az ok? Nvidia driver?

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#35358) hcl válasza cacater (#35356) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Van egy külön program erre, "További illesztőprogramok" - verziótól függ, hol találod, van, amelyikben külön alkalmazás, van, ahol a csomagkezelő/frissítéskezelő része.
Az nem fog menni, hogy letöltöd a Nvidia-tól, és felpakolod, nem az a módja :)

@t72killer : ACPI körül nézelődnék...

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#35359) jbauer05


jbauer05
tag

Helló

Kezdő vagyok még. A sambával ismerkedek, Létrehoztam egy megosztást ami működik, látom windowson, tudom olvasni írni. Most beraktam egy meghajtót a gépbe, másoltam rá cuccokat egy mappába (teszt) és azt szeretném megosztani. Be is írtam mindent az smb.conf fájlba, látom is a windowson, de bele menni nem tudok, mert megtagadja. Mit ronthattam el? A jogosultságok nobody:nogroup-ra vannak állítva a mappánál.

(#35360) sonar válasza jbauer05 (#35359) üzenetére


sonar
addikt

Egy smb.conf lehet, hogy előrébb vinne.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#35361) hcl válasza jbauer05 (#35359) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Attól még lehet, hogy jogokkal van baj. Magába a mappába pl. bele tud menni?
Egy chmod 777 is tud segíteni (csak ne hagyd úgy!), aztán lehet visszavenni a jogokat, ha működik. Nekem is rendszeresen az okozz az ilyet, hogy nem jók a jogok, és nem lát bele a megosztott mappákba a Samba.

Mutogatni való hater díszpinty

(#35362) cigam válasza jbauer05 (#35359) üzenetére


cigam
félisten

A jogosultságok nobody:nogroup-ra vannak állítva a mappánál.

Miért? Hol ajánlottak ilyent. NFS-nél olvastam erről, de szambánál miért jó?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#35363) hcl válasza cigam (#35362) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Én is olvastam már ilyen leírást - leginkább biztonsági okokból lehet, hogy pl. ne lehessen azokat a file-okat olyan userrel futtatni, aminek shellje van, stb. Ugyanakkor elég púpos megoldás, mert sok esetben nem működik, pl. nekem sem működött :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#35364) Frawly válasza hcl (#35363) üzenetére


Frawly
veterán

Ez is mutatja, hogy milyen biztonságos megoldás. Olyannyira bombabiztos, hogy nem hekkelik meg, hogy használni sem tudja senki :D Kb. olyan, mint mikor az user magát zárja ki valamiból (online fiók, ATA jelszós titkosított SSD), annyira biztonságban lesznek az adatai, hogy még ő sem fér hozzájuk :DDD

(#35365) cigam válasza hcl (#35363) üzenetére


cigam
félisten

Ezt nem telejsen értem. Ha 777 a jogosultsága, akkor mindegy hogy maga a fájl melyik user/csoporthoz tartozik, azt bárki képes megnyitni futtatni. És annak a nevében fog futni aki elindítja. Ez így mitől véd meg?
Vagy nem elég a az x jogosultság a futtatáshoz? Pontosan mi kell hozzá még?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#35366) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Sziasztok!

Alternatívát keresek az OpenShot videószerkesztő programra. Nagyon szeretem az említett programot és rengeteget dolgozom vele hosszú évek óta, egyetlen bajom mindmáig az vele, ami kezdetekben: Picit bugos. Úgy tűnik, mint amit nem fejlesztenek. Tudása igen komoly, de ha a tartalom elér (darabszámilag) egy adott hosszt, akkor minden művelet után menésre kényszerülök, mert tudom, hogy a következő kattintásra kilép.
Ebből enyhén szólva kicsit elegem van. Olyan programot keresek, ami mindent tud, mint amit ez, csak nem bugos.
Régebben még azt gondoltam, talán a gépem nem elég neki, Core2 Duo 64 Bit, 4GB RAM, Intel Chipset Family 4, egyebek, viszont amin most dolgozom nem hiszem, hogy ne lenne neki elég: Intel I5 vPro QuadCore 64Bit, 16GB RAM, 2GB GPU, stb...

[ Szerkesztve ]

But who is watching the guardians?

(#35367) Cyrin válasza Mr. Y (#35366) üzenetére


Cyrin
addikt

Itt a válasz a megfelelő topikban:
link

(#35368) sonar válasza Mr. Y (#35366) üzenetére


sonar
addikt

16 hsz-szel lejjebb ajánlottam a shotcut-ot. (repo-val) Szerintem sokkal jobb,mint az openshot.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#35369) halhatatlan


halhatatlan
aktív tag

volna egy költöi kérdésem! a Belnder nevű progival mit lehet csinálni? kösönöm!

(#35371) halhatatlan válasza Dhampir (#35370) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

:R

(#35372) Mr. Y válasza sonar (#35368) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Köszi, megnézem

But who is watching the guardians?

(#35373) Mr. Y válasza sonar (#35368) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Megnéztem. Már az elején ott a hiba, hogy ha olyan mennyiségű fájlt akarok importálni, amit az OpenShot kb 2 mp alatt tett meg (76 fájl), ennek fennakad a szeme és kilép. Már akkor is, ha 10 darabot akarok.

But who is watching the guardians?

(#35374) MoRT2195


MoRT2195
tag

Sziasztok!

A napokban vettem egy DELL G5 15 5587-es laptopot és alapból Ubuntu rendszer van rá telepítve. Egyszerűen csak rá akartam telepíteni a Windows 10-et, de úgy látom ez nem olyan egyszerű. Legalábbis nekem nem. Nem tudom be bootolni a pendrive-ot valamiért. 2 napon keresztül próbálkoztam, de most már feladom. Tud valaki benne segíteni? Abszolút nem értek az Ubuntuhoz, szóval úgy írjátok le a választ, mintha egy kis gyereknek kéne elmagyázni :)) A pendrive-ra rufus-szal raktam rá a Windows 10-et, ami tökéletesen működik más gépeken, 3 gépen is le teszteltem, mindegyiken be tudtam bootolni. A segítséget előre is köszönöm!

Steam: Ricsi2195 || Xfire: farkasricsi || Origin: MoRT2135 || Uplay: Mort2195

(#35375) Dave™ válasza MoRT2195 (#35374) üzenetére


Dave™
nagyúr

MBR-es telepítővel csináld (Windowsos gépről pl. rufus-szal, de az MBR-t válaszd, ne a GPT-t). Ha Ubuntu alatt csinálsz pl. Etcherrel vagy WoeUSB-vel egy Windows 10 telepítőt, azzal menni fog.

[ Szerkesztve ]

(#35376) MoRT2195 válasza Dave™ (#35375) üzenetére


MoRT2195
tag

Ezer hála, működik. :)

Steam: Ricsi2195 || Xfire: farkasricsi || Origin: MoRT2135 || Uplay: Mort2195

(#35377) MoRT2195


MoRT2195
tag

Hát ez annyira mégsem jó. A HDD-re tudtam csak fel telepíteni, az SSD-n meg ott maradt az Ubuntu. Csak NTFS fájlrendszert engedett az MBR telepítésnél, az NTFS-t pedig csak HDD-re engedi felrakni. Erre megoldás?

Steam: Ricsi2195 || Xfire: farkasricsi || Origin: MoRT2135 || Uplay: Mort2195

(#35378) ubyegon2 válasza MoRT2195 (#35377) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mivel sikerrel telepítettél Windowst, így az azzal való particionálás kifejezetten Windows topikra tartozó téma.
Az SSD-n ext4 fájlrendszer volt, nyilvánvaló, hogy arra nem fog felmenni a Windows, de ezt a fájlrendszer váltás mikéntjét tényleg Wines topikban tudják neked megmondani. ;)

(#35379) #40553216 válasza MoRT2195 (#35377) üzenetére


#40553216
törölt tag

Úgy érzem, némi információhiány volt a részedről, másrészt kis zavart érzek. Nem írtál arról, hogy van SSD és HDD, nem írtad, hogy az Ubuntut letörölnéd. Ezen kívül érdekes lehet, milyen fájlrendszerre szeretnéd telepíteni a Windowst, ha NTFS-re nem.
Bár ubyegon2 felvetése jogos, főleg úgy, hogy a kérdésed egyáltalán nincs kapcsolatban az Ubuntuval, hiszen ezt csak törölni akarod.

[ Szerkesztve ]

(#35380) MoRT2195 válasza #40553216 (#35379) üzenetére


MoRT2195
tag

Nem írtam, hogy van SSD és HDD, de leírtam milyen laptop. És ebben van SSD és HDD. Ha innentől kezdve Windows-os a téma, akkor már feltalálom magam (remélhetőleg), csak ez az Ubuntus dolog zavart be, nem ismerem abszolút és nem nagyon akartam magán akciókba bele kezdeni. A segítséget és a tippeket pedig köszönöm. :)

Steam: Ricsi2195 || Xfire: farkasricsi || Origin: MoRT2135 || Uplay: Mort2195

(#35381) ubyegon2 válasza MoRT2195 (#35380) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Érthető, amit írsz, de beláthatod, hogy a notebookok 1 ezrelékében van mindkét meghajtó tipus, nagy részükben hol ez, hol az. ;) Az is jogos, hogy ebben az esetben inkább rákérdeztél, én is csak azért írtam, hogy ha már idáig eljutottál, akkor a másik meghajtót már simán kezelheted Windows alól, formázhatod NTFS-re, mint ha ott sem lett volna az Ubuntu.
Ha Ubuntuzni akartál volna, többen akkor is javasolták volna a Dell Ubuntujának a törlését és egy standard Ubuntu felrakását! ;)

(#35382) #40553216 válasza MoRT2195 (#35380) üzenetére


#40553216
törölt tag

„de leírtam milyen laptop”
Biztos?

(#35383) ubyegon2 válasza #40553216 (#35382) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

DELL G5 15 5587 tipust írta a kérdező, ez valóban mindenütt dupla meghajtós.

(#35384) #40553216 válasza ubyegon2 (#35383) üzenetére


#40553216
törölt tag

Tudom, olvastam. ;) A Dell linken is ezek a laptopok vannak, az URL-ben látszik a típusszám.

(#35385) lev258 válasza MoRT2195 (#35380) üzenetére


lev258
veterán

Nem tudom, elhangzott-e már konkrétan, de én leírom.
Annak, hogy van egy Ubuntu előtelepítve a gépre, semmi köze nincs ahhoz, hogy a Windows telepítése nem megy zökkenőmentesen. Pontosan úgy kell kezelni, mintha semmi nem lenne rajta, vagy épp egy másik Windows verzió lenne rajta. Tehát a megoldások keresésekor is eszerint kutakodj (pl. Windows fórum).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35386) csixy válasza MoRT2195 (#35377) üzenetére


csixy
addikt

Ha sikerült egy winnyózt telepítened, és be van aktiválva , akkor rendszergazda fiókban tölts le egy friss Media Creation Toolt a Microsofttól és azzal készítsd el a telepítő pendrájvodat.
Azzal telepítsd újra a windowst , telepítéskor a másik adathordozó kábelei legyenek lehúzva. A telepítőnek egy üres frissen feltett msdos partíciós táblás ( Legacy Mbr esetén) vagy GPT partíciós táblás (UEFI esetén) adathordozót kínálj fel partíciók nélkül üresen. A biosban a SATA legyen AHCI módra állítva , ez SSD esetén fontos és az UEFI is szereti.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35387) cigam válasza csixy (#35386) üzenetére


cigam
félisten

Majd biztos szétszedi az új laptopot... Akkor inkább tiltsa le azt a SATA vezérlőt amelyiken a merevlemez lóg.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#35388) Dave™ válasza MoRT2195 (#35377) üzenetére


Dave™
nagyúr

Négy ugyanilyen gépet (UHD-s változat) telepítettem már, hidd el, hogy így kell :)

(#35389) Frawly válasza MoRT2195 (#35374) üzenetére


Frawly
veterán

Az a Dell G5 támogatja az UEFI bootot is. Egyszerűen csak létre kell hozni egy GPT partíciós táblát a pendrive-on (sudo cfdsik -z /dev/sdakármi), rá egy partíciót, FAT32-re megformázni, és rámásolni a Win10 telepítő fájlait, a mappastruktúrával együtt. Simán bootolható minden UEFI-s gépen, mivel az UEFI BIOS-ok a FAT32-es partíciót EFI bootpartíciónak nézik. Így simán bootolni fog a Win10 telepítő.

UEFI bootnál ráadásul nem kell MBR kóddal, meg bootflagekkel szórakozni. Nem kell sem Etcher, sem Rufus, sem WoeUSB.

Win10-nél arra figyelj még, hogy az MS hivatalos oldaláról töltsd le a legújabb lemezképet, ami most a v1809-es kiadás. Így telepítés után nem azzal fogja kezdeni a Win10, hogy két órán át frissít.

[ Szerkesztve ]

(#35390) Dave™ válasza Frawly (#35389) üzenetére


Dave™
nagyúr

GPT-s telepítővel szívtak a kollégák, senkinek nem ment, én meg Linux alatt megcsináltam talán a WoeUSB-vel, és ment elsőre. Persze, hogy támogat UEFI-t, kurrens típus, de valami azért nem kerek vele.

(#35391) Frawly válasza Dave™ (#35390) üzenetére


Frawly
veterán

Én is Linux alatt csinálom ezt, amit írtam, cfdisk -z /dev/sdakármi segítségével particionálom a pendrive-ot (én külső SSD-re szoktam, de ment pendrive-val is), majd mkfs.vfat -F32 /dev/sdakármi segítségével formázom. Ezután csak a telepítőt kell rámásolni, de a teljes mappastruktúrával (a Win10 telepítő .iso-t kell kibontani): boot, efi, sources, support, upgrade (ha van ilyen) mappák, bootmgr, bootmgr.efi, setup.exe, stb. fájlok a gyökérmappájában a telepítőnek, összesen valami 3-4 gigányi fájl. Ennyi. Tökéletesen bootolt 3 gépen is, pedig egyik sem volt a legújabb gép, a legfiatalabb is 6 éves laptop volt, a legrégebbi egy 10 éves netbook. Annyi a trükkje, hogy a BIOS-ban meg kell győződni, hogy ne Legacy only boot legyen beállítva, hanem UEFI only vagy Both vagy UEFI + Legacy, akkor bootolni fog róla.

(#35392) Dave™ válasza Frawly (#35391) üzenetére


Dave™
nagyúr

Akkor mondom így: Windowsos kollégák rengeteget telepítenek, van előre gyártott telepítős pendrive és nem ment egyiknek sem. Ez a gép (konkrét típus) valamiért csak MBR-es telepítővel megy, pedig próbálkoztak vele többen is. Érteni senki sem értette, csak azért tudtam ilyen magabiztosan rávágni hogy ez a gond mert már túl vagyunk ezen. Többször is :)

(#35393) atime válasza Dave™ (#35392) üzenetére


atime
csendes tag

Bocs az értetlenségemért, de a kérdésem az lenne hogy 1. ,csak ODD helyére beszerelt SSD-re nem megy, 2. irod hogy csak bizonyos géptípusra nem megy, melyik az?

(#35394) Dave™ válasza atime (#35393) üzenetére


Dave™
nagyúr

A fenti kifejezetten a Dell G5 15 5587-re vonatkozott. GPT-s telepítővel még senki sem járt sikerrel tőlünk, pedig már 4 gépre is telepítettünk Windowst, többen is. A gépben van egy 512-es SSD és egy talán 1TB-os HDD a gyári konfiguráció szerint, természetesen az SSD-re telepítettük.

(#35395) atime válasza Dave™ (#35394) üzenetére


atime
csendes tag

Pedig egy ilyen gépnek tudnia kellene. DELL-re sikerült telepíteni UEFI-s Windoowst,, de ott csak vincsi vagy SSD volt. Szerintem a DELL szúrhatott el valamit. Az MBR-es telepítés sikerült?

(#35396) Dave™ válasza atime (#35395) üzenetére


Dave™
nagyúr

Az igen, minden alkalommal. Szerintem is speciális eset, de a gyakorlat ezt mutatta.

(#35397) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Azt hogy lehet megnézni, hogy egy usb-s merevlemezt usb3-asnak vagy usb2-nek ismer fel? Illetve mit lehet tenni, hogy ne 33MB/s legyen a max amivel olvas róla?
HP t620-as gép. A saját ssd meghajtójára másoltam a rajta levő usb3-as hdd-ről. A hdd ext4-es fájlrendszerű.
Op.r.: Xubuntu 18.04

szerk: lspci -v | grep xhci eredménye: Kernel driver in use: xhci_hcd Ezek szerint usb3.

[ Szerkesztve ]

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#35398) lev258 válasza Victoryus (#35397) üzenetére


lev258
veterán

Az szerintem a gépben levő eszközre vonatkozik, nem arra, amit ráaggatsz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35399) hcl válasza Victoryus (#35397) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A dmesg kimenetéből nem derül ki? (mondjuk dmesg|grep usb) Esetleg sudo lsusb -v .
Vagy a hwinfo csomagot felteszed, és a menüből a "Rendszerinformáció" programmal, ha kiírja.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#35400) ubyegon2 válasza Victoryus (#35397) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Live Linux használata külső merevlemezek teszteléséhez

a cikkből ez a fejezet kell neked:
IV. Eszköz- és állapotinformációk lekérdezése

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.