Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35751) duo


duo
őstag

Ahha. az elsőt nem tudtam, az új kernelnél meg azt hittem a dkms megoldja hogy friss kernel telepítésekor leforgatja az nvidia modult. (régebben így volt).

Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

(#35752) lev258 válasza duo (#35751) üzenetére


lev258
veterán

A zárt drivernél nem ritka, hogy adott kernel(ek)hez készül. A dkms sajnos nem mindenható.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35753) csixy válasza peterattila (#35745) üzenetére


csixy
addikt

Egyetértek!
A partíciós táblákat Gparteddel inicializáld GPT-re. Telepítsd fel először a Windowst .... egy üres partíciódarabot mutass meg neki telepítéskor. Oda befészkeli magát. Fog csinálni egy 499 megás recovery , egy 100megás EFI , egy 16 megás partíciócskát, amit windowsból nem fogsz látni és a fentmaradó helyre megcsinálja a C:\ meghajtót.
Ezután érdemes a Linux Mintet telepíteni. Secure bootot kikapcsolni. Telepítéskor érdemes a "valami más" lehetőséget választani a partícionáláskor. Nem ajánlott az LVM használata. Ha Linux Mint, akkor Grubot fog telepíteni. Legyen egy / partíció (min 25Giga), lehet egy /home partíció is (ez lehet sok Giga , ide kerülnek az adataid), egy Swap partíció (legalább akkora legyen mint a RAM-od mérete), az EFI partíció gyanánt a windows által megcsinált EFI partíciót kell csatolni (formázni nem szabad) /boot/efi lesz a mount pointja. A boot managert valamelyik meghajtó hegyibe kell tenni , nem partícióra ( például /dev/sda, arra a meghajtóra irányítanám ahol az EFI partíció van).
A windows telepítése után a linux telepítése előtt a gyorsindítást ki kell kapcsolni (powercfg -h off a rendszergazdai powershellbe és az energiagazdálkodásnál is ki kell gyomlálgatni a gyorsindítást). Ha van ilyen menü a BIOSban (az UEFI-ben) , akkor onnan is ki kell szedni.
Szerintem köbö ennyi az egész.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35754) lev258 válasza csixy (#35753) üzenetére


lev258
veterán

Mivel pont a Mint-et említetted az Ubuntu topikban, ezért engedj meg egy megjegyzést.
Nem tudom, mi az aktuális állapot, de pár éve a Mint-nek olyan ortopéd igénye volt, hogy csak akkor indult, ha a Grub-ot is az EFI partícióra pakoltad (nem a meghajtóra).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35755) csixy válasza lev258 (#35754) üzenetére


csixy
addikt

A mintet a kolléga említette. Én sem értettem pontosan, hogy miért ebben a topicban tárta fel a témáját. De végül is ubuntu leszármazott, ha jól gondolom a Mint. Mintet már többször telepítettem UEFI-ben és eleinte nekem is összeakadt a két szemen, hogy miért ilyen furcsán írja a mint telepítője, de így működik.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35756) Frawly válasza lev258 (#35754) üzenetére


Frawly
veterán

Ha EFI partícióról van szó, akkor GPT-UEFI bootról beszélünk, ebben az esetben meg a GRUB-ot valóban nem lehet a meghajtó elejére írni, csak az EFI partícióra. Ez nem a Mint hibája, így van szabványosítva az UEFI boot protokollja.

GPT-nél ugyanis nincs Master Boot Record. Ezt a szerepet az EFI partíció váltja ki, pont ez a lényege az egésznek. Pont emiatt kulturáltabb is, hogy az EFI partíción .EFI fájlokat indít az UEFI rendszer, így multiboot esetén az OS-ek nem rondítanak bele egymás rendszerindító kódjába, hanem ugyanazon a FAT32 partíción lehet több .EFI fájl is, normálisan megférnek egymás mellett és te választhatsz, hogy melyik induljon.

Egyébként az UEFI bootban az a poén, hogy GRUB sem kell hozzá, hiszen az UEFI önmagában egyben boot manager is. Ez a Minteseknél egyfajta berögződés, hogy UEFI bootnál ragaszkodnak a GRUB-hoz.

(#35757) sonar válasza Frawly (#35756) üzenetére


sonar
addikt

Annyi kiegészítés, hogy nem csak Mint-nél van így. RHEL,CentOS vonalnál is biztosan tudom, hogy így van. Pedig azok Server OS-ek ahol és az UEFI dolog már régebb óta létezik.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#35758) hcl válasza sonar (#35757) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Meg tudom erősíteni... Kifejezetten macera rávanni a régebbieket, hogy elinduljanak, minden vissza legacyba... (Pláne Centos 6-nál volt érdekes, ahol még 2.6 kernel van)

Mutogatni való hater díszpinty

(#35759) sonar válasza hcl (#35758) üzenetére


sonar
addikt

6.10 szépen megy uefi-vel. Régebbieknél volt, hogy elsőre nem jött össze és én hagytam is akkor a legacy-t
De tapasztalataim alapján leginkább "vas" függő volt, hogy 6.x mennyire supportálta az uefi-t
viszont ami még érdekesség, hogy uefi-ben sokkal gyorsabban indul a rendszer.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#35760) gregory91 válasza megema (#35737) üzenetére


gregory91
senior tag

Legközelebb próbáld meg hogy félbeszakítod a ctrl+C-vel a folyamatot majd manuálisan lefuttatni a grub-install parancsot:
grub-install eszköznév.
"Eszköznév"ként megadod hogy hová telepítse a boot-betöltőt,ehhez pontosan tudni kell hogy amikor telepítetted a rendszert mit adtál meg a boot-betöltő telepítéséhez.
Részletes segítség a grub-install --help parancs.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#35761) peterattila válasza csixy (#35753) üzenetére


peterattila
aktív tag

Na, megvagyok az újratelepítésekkel. Zsír új uefi-s a windows és a linux is. Viszont linux alatt nem látok mért értékeket: Sorry, no sensors were detected.
Either your system has no sensors, or they are not supported, or
they are connected to an I2C or SMBus adapter that is not
supported. If you find out what chips are on your board, check
http://www.lm-sensors.org/wiki/Devices for driver status.

A rendszer Xubuntu maradt, nekem az jobban bejön: Linux B450M-DS3H 4.18.0-18-generic #19~18.04.1-Ubuntu SMP Fri Apr 5 10:22:13 UTC 2019 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

Olvasgatva azt látom, hogy lts alatt majd csak későbbi kernellel lesz támogatva?

(#35762) hcl válasza peterattila (#35761) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Kell feltenni olyan csomagot, ami az adott lapon levő hőmérőkhöz tartalmaz drivert.
Ha még ahhoz nincs, akkor malmozás/fordítasz magadnak, ha van már kint forrás.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#35763) gregory91 válasza peterattila (#35761) üzenetére


gregory91
senior tag

Ha nem CLI-ben használod a rendszert akkor "xsensor" vagy "hardinfo" csomag ajánlott.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#35764) megema válasza gregory91 (#35760) üzenetére


megema
őstag

Melyik szakaszban szakítsam meg a folyamatot?

(#35765) peterattila válasza gregory91 (#35763) üzenetére


peterattila
aktív tag

Köszi, megnézem.

(#35766) Zsötie


Zsötie
tag

Sziasztok!

Feltettem egy Ubuntu szerverre a Zoneminder-t ez alapján. De sajnos csak üres weboldal jön be.
Mi lehet a gond? Olvastam, hogy valami talán az Apache-l van?

(#35767) gregory91 válasza megema (#35764) üzenetére


gregory91
senior tag

Kb ahol "megfagyott" a folyamat.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#35768) Ablakos


Ablakos
őstag

Ubuntu SSH kapcsolatnál teljesen rosszak a billentyűzet beállításaim. Közvetlenül a konzol előtt minden jó. (magyar 105, UTF8) Hogyan kell az ssh -ban is beállítani, hogy jól működjön?

[ Szerkesztve ]

(#35769) sonar válasza Ablakos (#35768) üzenetére


sonar
addikt

Átmenetileg így tudod
loadkeys hu - magyarra
loadkeys us - US english

Azon túl meg:
dpkg-reconfigure keyboard-configuration
Illetve ezt a filet nézd meg: /etc/default/keyboard

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#35770) Ablakos


Ablakos
őstag

Melyik a legegyszerűbb mail server (Ubihoz), amelyik tud relay-t, queue-t? Nem akarok postfixet tanulmányozni hetekig.

(#35771) cigam


cigam
félisten

Elhibáztam (az a fránya SHIFT) a jelszavamat, de nem engedi modifikálni, túlságosan is hasonló.
Bad:new and old password must differ by more then just case
Naná, hiszen 1-2 helyen nyomva maradt a SHIFT. Hol tudnám ezt felülbírálni?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#35772) hcl válasza cigam (#35771) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

sudo su -
Jelszavad
passwd userneved
Kéne engednie felülírni.

Legrosszabb esetben a /etc/shadow-ból (amit amúgy tök tilos szerkeszteni) kikapod a jelszót, és újat adsz meg.

Azért hozz létre egy másik usert, ami tud sudozni, hogy ha kizárnád magad, vissza tudj menni :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#35773) cigam válasza hcl (#35772) üzenetére


cigam
félisten

Köszi! Miután elmúlt a pánik, rájöttem hogy megváltoztatom bármi másra, és megint vissza, ezuttal ügyelve a SHIFT-re :B

Jó ötlet ez a tartalék user, de be lehet állítani, hogy ne listázza a grafikus bejelentkező ablak?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#35774) hcl válasza cigam (#35773) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Helyes :)

Milyen asztali környezet?

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#35775) cigam válasza hcl (#35774) üzenetére


cigam
félisten

Alap GNOME.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#35776) hcl válasza cigam (#35775) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Valahogy így
https://askubuntu.com/questions/1004835/ubuntu-17-10-gnome-3-hide-users-from-login-screen?noredirect=1&lq=1

Mutogatni való hater díszpinty

(#35777) cigam válasza hcl (#35776) üzenetére


cigam
félisten

Kipróbáltam, de nem. Módosítottam a /etc/gdm3/custom.conf fájlt. A végéhez hozzáírtam, hogy
[Greeter]
Exclude=usernevem

De nem változott, ugyanúgy ott van a listában. (reboot-al is teszteltem)

Viszont ha a /var/lib/AccountsService/users/username fájlban átírtam ezt:
[User]
SystemAccount=true

Máris eltűnt. Szóval most már csak arra kell emlékeznem hogy van egy tartalék fiókom :D

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#35778) #40553216 válasza hcl (#35776) üzenetére


#40553216
törölt tag

A recovery root mód mindig ott van.

(#35779) hcl válasza cigam (#35777) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Pont ezt írják a linken ;)

@tomtyi : Hát, azt lehet macerásabb :)
Meg általában az init=/bin/bash is ott van :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#35780) gyulank


gyulank
addikt

Az egész 120GiB-os SSD-re Windowst tettem, a 3TB-os HDD egyetlen partícióját lekicsinyítettem 150GiB-al, ezután létrehoztam a partíciókat Linuxhoz, csak elsődlegest engedett a gparted, feltelepítettem, aztán újraindítottam, és nem bootolt be, valami hosszas szöveget írt, nem a szokásosat, helyreállítás is volt a szövegben, meg talán grub is, de a szöveg eleje nem látszott, alapból az SSD volt az elsődleges meghajtó, de megpróbáltam a HDD-ről is, annál pedig csak simán megállt a DMI POOL DATA szövegnél. Ekkor kihúztam minden mást, csak az SSD-t hagytam benne, telepítettem a Windowst diskpart clean-el, be is bootolt, megy is. De azóta akárhányszor próbáltam újratelepíteni a Linuxot, a 3TB-os meghajtón semmilyen partíciót nem lát, semmi méret, ott van az új partíciós tábla létrehozása gomb, de mivel Windows alatt még látszik, és szerencsére nem tűntek el a fájlaim, nem mentem rá. Próbáltam úgy, hogy leállítom a Windowst. Próbáltam úgy, hogy újraindítom, de mindkét esetben ez van. Ezelőtt a Linux volt az SSD-n, és először a Windowst akartam a HDD-re, de nem lehetett telepíteni, mert GPT, és régi gépem van. Szóval a kérdés, hogy mit tudok csinálni, hogy lássa, hogy telepíthessem, hogy utána elinduljon, és tehetem-e az MBR-t a HDD-re mivel a Linux azon lenne, a Windows pedig elindul az SSD-ről. Szóval, hogy a HDD-ről bootolva mindkettő indítható legyen a grubbal, de az SSD-ről grub nélkül is elinduljon a Windows. Vagy a GPT miatt válasszam ki az SSD-t?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#35781) hcl válasza gyulank (#35780) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

- A DMI Pool-os megállás egy sima boot fagyás
- Kapcsold ki a windóz gyorsindítását, bár ha ez hiányozna, akkor inkább csak a partíciók tartalma nem látszana, a partíciókat látnia kéne - vagy az a baj, hogy nem ismeri a partíciós tábládat.

Mutogatni való hater díszpinty

(#35782) gyulank válasza hcl (#35781) üzenetére


gyulank
addikt

Nem tudom, mit jelent a sima fagyás, mindig fagyott a HDD-nél. Nem tudom, hogy kell kikapcsolni. Mi nem ismeri a partíciós táblámat a BIOS? Azzal kezdtem, hogy először a HDD-re telepítettem, meg előtte linux volt az SSD-n és akkor is látta a meghajtót, meg az ntfs partíciót, hisz linux alól grubbal méreteztem át, hogy létrehozzam a partíciókat, meg átmásoljam a /home-ot. Szóval annak ott kell lennie, csak a boottal volt gondja mindkét rendszernek, és a grub helyreállítása nekem sokszor nem sikerült a leírások alapján, ezért inkább újraraknám a /-t. Az meg a másik, hogy a /home partícióm tartalmát sem szeretném, hogy elvesszen. Szóval telepítettem a windowst, telepítettem utána a linuxot, aztán nem indult egyik sem, ezért újratelepítettem a windowst, hogy legalább az magától bebootoljon, ez megtörtént, és azóta tűnt el a linux telepítő számára a HDD partíciós tábla.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#35783) gyulank válasza hcl (#35781) üzenetére


gyulank
addikt

Sikerült kikapcsolnom, azóta megpróbáltam leállítással is, és újraindítással is, és ugyanaz van. gparted-el megnéztem, ez gyorsabb, mint a telepítés lépésein a partícionálásig elérni, Libgparted Error:Invalid argument during seek for read on /dev/sdb. > Cancel > unallocated 2,73TiB Partition: unallocated File System: unallocated Size: 2,73TiB a többi vonal, az egész meghajtó szürke.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#35784) cigam válasza gyulank (#35783) üzenetére


cigam
félisten

Windows lemezkezelőjébe nézd meg. Szerintem az a baj, hogy nem "alap" lemez, hanem "dinamikus"

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#35785) gyulank válasza cigam (#35784) üzenetére


gyulank
addikt

Egyszerű Alaplemez NTFS Kifogástalan (Elsődleges partíció) A többi meg ugyanilyen, csak nem írja ki, hogy ext4, meg swap.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#35786) gregory91 válasza gyulank (#35780) üzenetére


gregory91
senior tag

Arról a hosszú szövegről lehettett volna egy kép, általában elég sokat magyaráznak a hibáról.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#35787) gyulank válasza gregory91 (#35786) üzenetére


gyulank
addikt

Az már hiába, nem talált rendszert, azóta mivel talál, nem fogja kiírni.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#35788) hcl válasza gyulank (#35782) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akkor vágül csak kitaláltad, hogy kapcsolódik ki a fast boot a Winben :)
Nagyon furcsa, hogy nem látja semmi a partícióidat. Másik disztróval is megnézném, de előtte mindenképpen kéne valami backup féle, mert a partíciós tábla zaklatása könnyen adatvesztéshez vezethet :S Aztán megnézném jobban a partíciós táblát, mert annak lehet valami baja.
Talán itt lesz valami hasznos Főleg a GPT disk reused as MBR és hasonlóknál...

(Én is csak tippeket próbálok adni)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#35789) gyulank válasza hcl (#35788) üzenetére


gyulank
addikt

Nem semmi nem látja, csak a Linux telepítő nem látja. A Windows látja a partíciókat, és a fájlokat is, ki is írtam, mit ír a lemezkezelőben róluk. ext4-et sosem jelezte a Windows, ez nem hiba.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#35790) apatyas válasza gyulank (#35789) üzenetére


apatyas
Korrektor

Egy live session esetleg látja, vagy az ugyanaz mint a telepítő?

pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

(#35791) lev258 válasza gyulank (#35789) üzenetére


lev258
veterán

sudo parted -l
sudo fdisk -l
Volt már rá példa, hogy a Windows nem szabályos partíciós táblát csinált. Ilyenkor a Linux nem látja.
Másik eset, ha a Windows az LVM-nek megfelelő módon (dinamikus kötet) telepíti magát.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35792) Frawly válasza gyulank (#35780) üzenetére


Frawly
veterán

A HDD-ről tedd be a sudo fdisk -l kimenetét.

BIOS-ban milyen bootmód van beállítva? UEFI boot, vagy Legacy/CSM/BIOS boot?

Az lehet oka a jelenségnek, hogy másodszor a Windowst MBR + BIOS boottal telepítetted, hogy emiatt nem lát semmit a HDD-ből, mert az még GPT-s. Persze nem biztos, csak tippelek, ez tűnik a legvalószínűbbnek.

(#35793) gyulank válasza lev258 (#35791) üzenetére


gyulank
addikt

Azt én nem tudom, hogy tavaly Windowssal csináltam-e a partíciós táblát, de akkor még a Linux, és a Windows is az SSD-n volt. Aztán a Windows sose tudott frissülni, szerintem a szabad hely miatt, ezért az egész SSD-re Linuxot tettem. Szóval a Linux már akkor is látta, mikor mindkettő az SSD-n volt, meg azóta is.
Tegnap volt az, hogy de mégis vannak dolgok, amikhez Windows kell, hát fel kéne tenni valahova, így még a működő Linuxban GPARTED-el kissebbre vettem a 3TB ntfs-t, hogy legyen mögötte 150GiB, mert 3TB-ot arrébb rakni 150GiB-al tovább tartott volna. Aztán megcsináltam a partíciókat, átmásoltam a home-ot, már amit engedett, majd ezután töröltem az SSD partícióit, és tettem rá Windowst, majd ez után telepítettem a Linuxot a HDD-re. Azután indítottam újra, és akkor nem talált rendszert. Az után húztam ki a HDD-t, és telepítettem cleaneléssel a Windowst az SSD-re, ami azóta elindul, és azóta akár hogy állítom le a gépet, a Linux telepítő nem látja a HDD adatait. Van értelme a sudo-nak bootpenmdrive-on? De lényeg, hogy a Windows telepítésnek semmi köze a HDD-hez, mert az az SSD-n van.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#35794) gyulank válasza Frawly (#35792) üzenetére


gyulank
addikt

Írtam, hogy régi gépem van, a leírásban lévő lap, szóval nincs UEFI, viszont a Windowst az SSD-re telepítettem, és a Linux a HDD-t nem látja, vagyis látja, hogy van, csak azt nem, hogy nem üres.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#35795) dark2


dark2
tag

Kis segítséget kérnék. Ha felteszek egy ubuntu 18.04 mate verziót, milyen videókártyákat támogat? Pontosabban a gépbe milyet lenne szükséges tenni?

(Korábban beszéltünk róla itt, a GF7300GT-nél csak nyílt driver van, de az nem jól működik, akkor volt róla szó, haogy AMD kártyák lennének a jók. De melyik? Az öreg darabok is jók, mint hd4670, hd5750 vagy egészen újak? Amiben menne egy asus m2n-e lap 6gb DDR2-vel - nagyon új kártyák nem tudom, mennek-e benne? Esetleg nvidia kártyák működnek 18.04 alatt, úgy mint GTX6XX-GTX7XX? Quadro 2000 esetleg?)

Köszönöm a segítséget előre is!

[ Szerkesztve ]

(#35796) lev258 válasza dark2 (#35795) üzenetére


lev258
veterán

Az Nvidia-ból van zárt driver is, de tudni kell, melyik jó a videókártyához és melyik kernelhez készült.
AMD-ből lényegében HD5000-től felfelé bármi jó lehet. A teljesítményre se lesz panasz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35797) dark2 válasza lev258 (#35796) üzenetére


dark2
tag

Azt hogyan lehet kideríteni, hogy nvidia-nál melyik driver melyik kernelhez tartozik?

(#35798) gyulank válasza lev258 (#35791) üzenetére


gyulank
addikt

sudo parted -l

Error: Invalid argument during seek for read on /dev/sdb
Retry/Ignore/Cancel? c
Model: ATA TOSHIBA HDWD130 (scsi)
Disk /dev/sdb: 3001GB
Sector size (logical/physical): 512B/4096B
Partition Table: unknown
Disk Flags:

Warning: The driver descriptor says the physical block size is 2048 bytes, but
Linux says it is 512 bytes.
Ignore/Cancel? c

sudo fdisk -l

Disk /dev/sdb: 2,7 TiB, 3000591900160 bytes, 5860531055 sectors
Disk model: TOSHIBA HDWD130
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0xba095505

Device Boot Start End Sectors Size Id Type
/dev/sdb1 1 4294967295 4294967295 2T ee GPT

Partition 1 does not start on physical sector boundary.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#35799) lev258 válasza dark2 (#35797) üzenetére


lev258
veterán

Itt végig kell nézni egyesével és megkeresni, melyik támogatott listájában (supported products) szerepel a videókártya.
Bocs, a kernel a másik alfülön lesz megadva (vagy legalább xorg verzió).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35800) lev258 válasza gyulank (#35798) üzenetére


lev258
veterán

Én itt elég sok problémát látok. Már a parted is problémát jelez, az fdisk meg egyenesen abszurd állapotot. MBR (dos) partíciós tábla GPT partícióval (a GPT nem is partíció jellemző, az is a táblát írja le).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.