Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35451) lev258 válasza pinnacle (#35449) üzenetére


lev258
veterán

A gond általában abból adódik, hogy Linux alatt UTC-t használ a rendszer, míg Windows alatt a lokális idő az alapértelmezett. Ezért szoktak elcsúszások lenni. Valamelyik rendszeren át kell állítani a másikra. Neten van róla egy rakás leírás. Én az UTC-t javaslom mindenhol, az általánosabb. A lokális idő igazából egy Windows maradvány, ami az internet egészét tekintve kisebbséget képvisel (és nem preferálják).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35452) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

A rendszert hordozd, ne a gépet!

Régi írás, de érdemes elolvasni, kiindulásnak is jó, ha live/perzisztens pent akar valaki!

Mit lehet egy perzisztens Live rendszerben és mit nem? 2. oldal

[ Szerkesztve ]

(#35453) pinnacle válasza s1999xx (#35450) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Köszi mindenkinek! Majd inkább a kezdő topikban kérdezek. :)

Ez a Live Linux elállítja a Biosban az órát. Windows újraindítás után jó, Linuxból -1 óra. Pedig beállítottam, de újraindítás után fent a pontos idő, alul meg eggyel kevesebb. Mindegy ez legyen a legnagyobb probléma.

(#35454) lev258 válasza pinnacle (#35453) üzenetére


lev258
veterán

A BIOS ilyenkor csak szenvedő alanya a már említett problémának.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35455) pinnacle válasza lev258 (#35454) üzenetére


pinnacle
nagyúr

UTC-t hol lehet beállítani? Nekem GMT-t van mindenhol. Egyébként lehet, hogy megjavult. Valahogy megjelent Set a Budapest mellett, rákkattintva lett ez a házikó, és úgy néz ki ez pontos. Sorry, Linux alól nem tudom vágni a képet. :) Bios-t sem változtatta meg, betöltés után egy ideig 1 órával többet mutat, de utána beáll.

[ Szerkesztve ]

(#35456) lev258 válasza pinnacle (#35455) üzenetére


lev258
veterán

A GMT teljesen másra vonatkozik.
A probléma gyökere az, hogy az UTC univerzális idő, amit persze korrigálni kell időzónákkal, míg a lokális időzónánként mást mutat alapból, nincs valamiféle közös pont, viszonyítási alap.
Azért tud beállni később, mert időnként szinkronizál interneten keresztül. Ettől még nem javul meg, minden indításnál újrakezdődik.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35457) pinnacle válasza lev258 (#35456) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Köszi! Akkor mit kellene beállítani, hogy jó legyen?

(#35458) lev258 válasza pinnacle (#35457) üzenetére


lev258
veterán

Az egyik első találat: [link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35459) pinnacle válasza lev258 (#35458) üzenetére


pinnacle
nagyúr

OK! Köszi!

(#35460) pinnacle


pinnacle
nagyúr

Újraindítás után megint 1 órával kevesebb volt, Winben beállítottam, azóta jó.

(#35461) Frawly válasza pinnacle (#35440) üzenetére


Frawly
veterán

Az rtlmost-ot nem tudom kipróbálni, ilyen szutyokért nem regelek. De kipróbáltam a másik oldalt, ott a cikkben nekem mind a két videó simán elindul.

A Mint-en is van Live mód, amit speciális kiíróprogival elvileg fel lehet írni perzisztens módban is. De nem ajánlom, lehet az anomáliákat nálad az okozza, hogy Live módban használod. Linuxot fel kell telepíteni rendesen a gépre, ha Ubuntu, ha Mint. A Live mód csak arra való, hogy megnézd hogy megy a gépeden, viszi-e a hardvereket, tetszik-e a felülete, ilyesmi. Ha bejön, akkor telepíteni kell, hogy rendesen működjön.

Mintből azt töltsd, amelyik tetszik, bármelyik jó. A fő kiadás a Cinnamon, de ha az nem tetszik, vagy túl lassan futna a gépen, akkor kipróbálod a többit. 64 bites verzió legyen mindenképpen.

(#35462) cigam válasza lev258 (#35456) üzenetére


cigam
félisten

A GMT teljesen másra vonatkozik.
Tuti? Az rendben van, hogy máshonnan származtatják, de időzóna tekintetében - és itt most erről van szó - ugyanazt jelenti.

"A Föld időzónáit az UTC-hez viszonyítva állapítják meg és mivel a greenwichi középidőt váltotta, az az időzóna maradt a viszonyítási pont."

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#35463) lev258 válasza cigam (#35462) üzenetére


lev258
veterán

[link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35464) cigam válasza lev258 (#35463) üzenetére


cigam
félisten

[link]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#35465) pinnacle válasza Frawly (#35461) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Pendrivera telepíteném nem Live-ra, hanem "állandóra". Egyébként ez csak annyi, hogy lehúzok minden meghajtót, és a Live-ról telepítem, egy másik Pendrive-ot kijelölve?

Ha ezután újraindításnál a pendriveról indítom a "rendes" Linuxot, ugye nem fog beleírni a Windowsba?

(#35466) hcl válasza pinnacle (#35449) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Sry, most értem ide :)
Drivert nem tudtam,pár csomagos cuccokat raktam a régebbi Live cuccomra, az ment... rebootig :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#35467) halhatatlan


halhatatlan
aktív tag

Sziasztok! Kubuntunak van sajat foruma,vagy lehet itt is kerdezni?
Koszi

(#35468) ubyegon2 válasza halhatatlan (#35467) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia! Az is Ubuntu KDE felülettel, itt kérdezhetsz vagy a Kezdőben.

(#35469) halhatatlan válasza ubyegon2 (#35468) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

Az első dolog az lenne hogy nem tudom miért kér Root jelszót a Davinci Resolve-d uninstallhoz. mivel nem is tudom. Előtte csak a normál jelszavamat kérte..

[ Szerkesztve ]

(#35470) ubyegon2 válasza halhatatlan (#35469) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem ezt senki nem tudja jelen pillanatban.
Kicsit részletesebben írd le a problémát, honnan, milyen módon raktad fel, hogyan futtattad, de legfőképpen milyen módon akarod uninstallálni!?
Mit ír ki pontosan, kép, terminal kimenet, bármi.....

(#35471) halhatatlan válasza ubyegon2 (#35470) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

A asztall-ról telepítettem. a gyártó oldaláról szedtem le,és ugyan úgy telepítettem mint windows-nál kell az exe-t! Szépen felment örülotem.....
A start-menü-ből tudtam volna indítani csak nem indult! De törölni se tudom mert root jelszavat kér.

[ Szerkesztve ]

(#35472) ubyegon2 válasza halhatatlan (#35471) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Még a részletek gombra kattintva kéne, mit ír ki. Egyébként attól, hogy root jelszót ír ki, még a saját felhasználóként megadott jelszavadnak kéne ott működnie.

Sajnos nem ismerem a KDE hasonló műveleteit, hogy mit jelent az a /bin/env-ből való indítás, de valaki biztosan használ Kubuntut/KDE-t és megmondja.

[ Szerkesztve ]

(#35473) halhatatlan válasza ubyegon2 (#35472) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

(#35474) halhatatlan válasza ubyegon2 (#35472) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

egyébként hiába írom be a rendes jelszavam, helytelen

(#35476) ubyegon2 válasza s1999xx (#35475) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tényleg nem tudom, nem is szoktam ilyen külső forrásos programokat használni, ha mégis kéne, Cinnamonon az adott appimage(ha olyan formában van) ikonján jobb gomb és ott van olyan opció, hogy futtathatóvá tétel.

#35474) halhatatlan

Próbáld meg ezt a jobb gombos módszert, van-e olyan opció, hogy futtathatóvá tétel, mert a képen ki is írja, hogy nem futtatható a program.
Az érthetetlen, hogy olyan jelszót kér, amit nem is adtál meg a rendszernek.

[ Szerkesztve ]

(#35477) halhatatlan válasza ubyegon2 (#35476) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

olyan opcio,nincs. az ubuntunal volt a jobb klikk,hogy futtathatóvá tétel.

(#35478) growler válasza halhatatlan (#35474) üzenetére


growler
őstag

sudo apt update
Ennél elfogadja a jelszót - lefut rendesen ?
Ha nem: mi a kimenete az:
ls -la
parancsnak ? Látsz benne "root root"-ot ? És mi(k)hez kapcsolódóan ?

(#35479) halhatatlan válasza growler (#35478) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

pill, kiprobalom.
ez a helyzet ha beirom a terminalba.

[ Szerkesztve ]

(#35481) gyulank


gyulank
addikt

Képernyőképet hogy lehetne egyszerűen készíteni teljesképernyős weboldalról? Szóval egyszerűnek tartom mondjuk, hogy benyomok egy gombot, és el is menti úgy hogy átneveznem sem kell. Bonyolult, hogy elindítok valamit, azon beállítok egy késleltetést, aztán megkeresem amit akarok, aztán teljes képernyőre megyek, aztán várok, és ha elég időm volt, akkor még utána elmentem a képet valamilyen néven.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#35483) gyulank válasza s1999xx (#35482) üzenetére


gyulank
addikt

A PS gomb lenyomásakor felvillan, de nincs sehol, annyira, hogy a Gimp se találja a vágólapon, meg beilleszteni se lehet. De a kombinációktól sem változott semmi. De lehetőleg egymásután többet is akarok, nem kínlódni megnyitással beillesztéssel, elmentéssel egyenként.

[ Szerkesztve ]

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#35484) lev258 válasza gyulank (#35483) üzenetére


lev258
veterán

Akkor a Studio-dnak van baja. A többi rendszeren működik a Print Screen gomb.
A Firefox képes hasonlóra egy ideje, a Jobb gombnál megtalálod.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35486) Cyrin válasza gyulank (#35481) üzenetére


Cyrin
addikt

nálam ubuntu 18.04 alatt a print scr gomb teljes képernyőképet csinál és be is teszi a képek mappába. nem jön fel semmilyen ablak

(#35487) gyulank válasza lev258 (#35484) üzenetére


gyulank
addikt

Most nem stúdióm van, hanem Ubuntu 18.04, és Firefoxban teljes képernyős módban akartam csinálni. És azon amiről képet akartam, nem jön ki semmi se a jobb gombra. De chrome-ban működött a PS. Azért ha nálam nem működik firefox teljes képernyős módjában, szerintem másnál sem. Vagy valamiért a firefox azt nem tudja, és azért nem jön ki menü sem a jobb gombra?

[ Szerkesztve ]

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#35488) cigam válasza gyulank (#35487) üzenetére


cigam
félisten

Honnan, hogyan telepítetted?
video
A teljesképernyős képkészítés is működik. Melyik oldalon nem működik?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#35489) pinnacle válasza hcl (#35466) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Jó nekem ez a Mate. :) Kíváncsi vagyok újratelepítés után is jobb lesz-e a Windowsnál. Oldal görgetésnél, videóknál, mintha vízszintesen töredezne a kép. Szerintem ilyen nem volt az Ubuntunál. Ez is valami driver hiány lehet, ami ne tud Live-on települni? Firefox jelezte, hogy frissíteni kellene, de nem talált újabbat, pedig 65.02 a legújabb.

[ Szerkesztve ]

(#35490) cigam válasza cigam (#35488) üzenetére


cigam
félisten

A fotó lemaradt:

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#35491) hcl válasza pinnacle (#35489) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Driver hiány is, de nézd meg az ablakkezelő/kompozitor beállításait, hogy tudsz-e Vsync-et állítani, hétha csak az nincs benyomva neki. A tearinget annak a hiánya okozza.

Mutogatni való hater díszpinty

(#35492) Frawly válasza pinnacle (#35465) üzenetére


Frawly
veterán

Úgy jó lesz, pendrive-ról pendrive-ra telepítve. Akkor csak a kifejezéseket használtad rosszul, a perzisztens mód azt jelenti, hogy valami Live módban van használva, de mégis elmenti a rendszer a változásokat egy perzisztens területre, ahonnan következő bootkor betölti őket.

De ha pendrive-ról pendrive-ra telepíted, akkor az nem perzisztens mód, hanem normál telepítés. A Linuxnak mindegy hová telepíted, HDD-re, SSD-re, USB-s meghajtóra, települ és bootol mindenfélre meghajtóra/meghajtóról, nincs az, mint Windowsnál, hogy USB-ről nem bootol, hacsak nem Win To Go változatról van szó.

(#35493) Frawly válasza gyulank (#35481) üzenetére


Frawly
veterán

Erre többféle mód van. Vannak Firefoxhoz screenshot addonok. Vagy az Ubuntun a PrnScr-n gombra elő kéne jönnie egy képernyőképkészítő proginak, vagy ha nem, tényleg csak villanás van, akkor a ~/Pictures mappában lesznek ott a képek.

Esetleg ha GIMP-et emlegetsz, akkor abban is van ilyen funkció, File menü, Create menüpont, Screenshot almenü, Delay-re beállítasz 5 mp-et, átváltasz a teljes képernyős böngészőre, és csinálni fog neked képernyőmentést.

(#35494) Frawly válasza pinnacle (#35455) üzenetére


Frawly
veterán

UTC-t ne állíts be! A rendes időzónát állítsd be, ahol élsz, ha ez Magyarország, akkor Europe/Budapest vagy GMT+1 órára, nem tudom milyen néven fut ez most Ubiban. Nálam ez most Angliában Europe/London avagy GMT+0 óra, de ha be van nyomva a DST (átállás automatikusan téli/nyári időzónára), akkor nyáron BST, ami GMT+1.

Linux is tud képernyőképet lőni, általában PrnScr gomb, disztrótól függ, hogy ez hogy reagálódik le. Vagdosni nem kell semmit, lehet csak az adott alkalmazás ablakáról csinálni a screenshotot.

Már Windows alatt is van rendes Képmetsző, meg Alt+PrnScr-n lehetőség, amivel lehet rendesen adott alkalmazásról is normális PNG-s képernyőképet csinálni, csak a hozzá nem értő felhasználók szokták PrnScr-nel betenni MS Paintba a fullscreen felvételt, ahol utólag megvágják, és jpg-be szétbarmolva mentik el. Persze ennek is örülni kell, mert sokan telefonnal fotózzák le a monitort, sőt, még olyan is van, aki kinyomtatja, és a kinyomtatott képernyőképet fotózza a telefonjával :W

[ Szerkesztve ]

(#35495) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Azt honnan lehet tudni, hogy bizonyos filmeket mi a bánatért nem játszik le minidlna-n keresztül a tv? Ha simán pendrive-on van akkor meg igen? Most úgy tűnik, hogy az mkv-t viszi, az avi-t meg nem, attól függetlenül, hogy mindkettő dvdrip, xvid x264-nek van írva. Hihetetlen, hogy mindig van valami nyűgje,mikor azt hinné az ember, hogy végre minden működik. Xubuntu 18.04.

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#35496) sonar válasza Victoryus (#35495) üzenetére


sonar
addikt

mkv egy konténer file. Abban sokminden lehet.
VLC-ben Ctrl+J -> kodek infóban megnézed, hogy mi megy és mi nem. Aztán utána lehet agyalni

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#35497) pinnacle válasza hcl (#35491) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Köszi hcl, Frawly! Újratelepítettem a Win-t, most nagyon gyors lett (kíváncsi vagyok meddig tart majd), lehet a Live Linuxot is hozza.

Perzisztens módban használtam a Live-ot, szerintem nagyon jó ötlet, hogy a beállítások, jelszavak megmaradnak. Most láttam, hogy az Universal USB Installer is tudja, lehet azzal jobban működik, mint a LiLi-vel.

Idő beállítás, lev258 linkjével, jó lett.

Windowson a ShareX-et használom képernyőlopásra. Nagyon jó, egyből feltölti, linket vágólapra teszi. Linuxon voltam gondban. :)

[ Szerkesztve ]

(#35498) hcl válasza pinnacle (#35497) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Amúgy csinálhattad volna azt is a képernyőmentéssel - jut eszembe - hogy ráteszed egy kombinációra a megfelelő parancsot (pl. a Gnome képernyőmentője paraméterezhető), és akkor azt csinálja, amit akarsz.

A perzisztens cucc az sehogy nem teljes értékű, nekem sem volt az. Ha rendesen használható pendrive-os Linuxot akarsz, akkor rendes telepítés kell a drive-ra. A Live az vészrendszernek, alkalmi használatra jó.

Mutogatni való hater díszpinty

(#35499) pinnacle válasza hcl (#35498) üzenetére


pinnacle
nagyúr

OK! Köszi!

(#35500) Frawly válasza pinnacle (#35497) üzenetére


Frawly
veterán

Másodszor is leírom: nem jó ötlet Live-ot perzisztens módban használni. A Live perziszencia csak egy utólagos hackelése a Live módnak, és fura hibákhoz tud vezetni. Ha Linuxot akarsz használni, és azt akarod, hogy rendesen működjön, akkor telepítsd fel. Az is jó, ha pendrive-ról pendrive-re telepíted, de akkor nem ilyen LiLi meg egyébbel, hanem mondjuk két pendrive-val, az egyikről bootolsz normál (nem perzisztens) Live rendszerrel, ott elindítod a telepítőt, és telepíted a rendszert a másik pendrive-re, mintha HDD-re telepítenéd.

Azt meg az SSD-s topikban is szoktam ajánlani, hogy ha valaki SATA SSD-t vesz, akkor ne a régi Windows-telepítést klónozza rá, hanem telepítse újra, mindenképpen telepítés előtt meggyőződve, hogy AHCI módban legyen. De valami miatt nem szokták ezt megfogadni, nem szeretnek újratelepíteni, és inkább szívnak egy régi, lassú, teleszemetelt rendszerrel, meg kínlódnak a hibás klónozással, rossz partícióeltolással, és nem értik miért lassú. Közben meg a Windows telepítése SSD-re elég gyors. Nem szabad rá sajnálni az időt, sem a telepítésre, sem az új belakásra, mindenképp megéri. Nem szabad túlzottan ragaszkodni egy régi telepítéshez, csak azért, mert be van lakva. Majd belakódik az új telepítés is.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.