Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35601) Cyrin válasza ubyegon2 (#35600) üzenetére


Cyrin
addikt

Így van, xubuntuval sose voltam kibékülve, számomra még a Lubuntu is sokkal jobb volt. Munkahelyen meg kb fele időt Linux Lite-ot (XFCE) használtam, aztán Mint XFCE-t. Most a tárgyalóba vettem nekik egy kis Brix gépet a nagy monitor alá, és arra is Mint XFCE ment. Az említett MS rajongó kollégám ezután azt kérte, hogy az otthoni laptopjára is rakjak inkább linuxot...:)

(#35602) ubyegon2 válasza Cyrin (#35601) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Van még jó pár jó XFCE-s disztró, csak azokat nem ismerem és például az MX-nek is vannak elég ravasz dolgai particionálás/telepítés során, amihez nem árt tudni, mit is akar éppen a rendszer!? :Y

Az említett MS rajongó kollégám ezután azt kérte, hogy az otthoni laptopjára is rakjak inkább linuxot..

Ez olyan, hogy amikor meglátják, nem is értik először, hogy mit látnak....ez lenne a Linux, kérdezik! Hát én nem is gondoltam ezt, juuuj ez tetszik! ;] Mer'ugye mi tudjuk, hogy rengeteg home user Windowsos azért nem használ desktop Linuxot, mert nem látta még, ha meg hallott róla, akkor csak rosszat. Persze akik ezt mondják, azok is csak hallották még nagyon régen, hogy a Linux...huhúúú az ördöngtől való.

(#35603) Dhampir válasza ubyegon2 (#35602) üzenetére


Dhampir
félisten

Akad sokféle "egzotikusnak" tűnő hardver konfiguráció is, amin olyanokat produkál a Linux, hogy az egyszerű, gördülékeny működésre vágyó felhasználó kiszédeleg a gép elől és inkább ken magának egy májkrémes kenyeret, vagy ha vegán, akkor valamilyen növényi zsiradékot tunkol. :)

(#35604) Frawly válasza zeus_2k14 (#35587) üzenetére


Frawly
veterán

Ubuntun egyáltalán nem nehéz progikat telepíteni. A Word doksikat megnyitja a LibreOffice, bár a formázás nem mindig 100%-osan olyan, mint MS Office alatt. Vírustól nem kell tartani Linux alatt.

De a Photoshop alapján azt mondanám, hogy Win10-nél maradj. Az egy Win only műfaj. Hiába írod, hogy „full hétköznapi” dolgok, a photoshopozás még csak félig sem hétköznapi.

Persze kipróbálhatod az Ubuntut és a Mintet is. Azon az i3-as gépen azért normálisan elmegy akármilyen disztró, nem csak a Mate-es és Xfce-s. De a Photoshop az bukó rajta. Nem tudom, hogy a GIMP meg a Darktable megfelel-e helyette, ha igen, akkor adhatsz esélyt a Linuxnak.

[ Szerkesztve ]

(#35605) ubyegon2 válasza Dhampir (#35603) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

sokféle "egzotikusnak" tűnő hardver konfiguráció

Naná, vannak ilyenek, de mindenre meg lehet találni a megfelelő megoldást, ha más nem kernel opciók alkalmazásával. Nekem a Toshiba Satellite L305-nél nem akarta használni csak az egyik processzor magot a rendszer, beletelt kis időbe, mire megtaláltam a processor.nocst=1 opciót a boot configba.

(#35604) Frawly

Lehet, hogy kicsit alálőttem, 4GB-nél még valóban jól fut minden DE, de már lassan itt a határ, ami régen 2GB volt.

[ Szerkesztve ]

(#35606) #40553216 válasza zeus_2k14 (#35587) üzenetére


#40553216
törölt tag

Hacsak nem munkára, hanem ilyen biszem-baszom semmi kis átalakításokra használod a PS-t és hajlandó vagy tanulni, akkor használhatod a Gimpet is. Én is ezt használom.

[ Szerkesztve ]

(#35607) hcl válasza #40553216 (#35606) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hobbifotósnak tök elég a Gimp, amennyiben a retus nem azt jelenti, hogy össze-vissza rajzolgatja a képet, hogy aztán rámondja, hogy az úgy jött ki a gépből :D Szenzorkoszt leszedni, panorámákon illesztési hibákat rendberakni jó.

Mutogatni való hater díszpinty

(#35608) #40553216 válasza hcl (#35607) üzenetére


#40553216
törölt tag

Tudom, évek óta használom, RAW fájlokból dolgozom.

(#35609) peterattila válasza ubyegon2 (#35590) üzenetére


peterattila
aktív tag

Felment a ppa-s mesa, illetve a grubhoz raktam egy ilyet: amdgpu.dc=0 (ezt nem értem pontosan mit csinál). Azóta jó minden.

(#35610) ubyegon2 válasza peterattila (#35609) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor nem is a PPA oldotta meg(jó ideje nem is használják, mivel elég friss a default xorg), hanem a amdgpu.dc=0
Itt csak 4.17-es kerneltől tapasztalták azt a bugot, hogy az amdgpu.dc=1 opció összeakad a Xorg kompozitorral. Szerencsésen rátaláltál a megoldásra, elképzelhető, hogy kompozitor váltással megszűnt volna ugyanúgy a probléma, de ha így jó, akkor így jó. :)

Jó, hogy leírtad, mert akár másnál is előjöhet még ez a probléma!

Ha jól sejtem, azzal a kikapcsolt opcióval az AMDGPU helyett a radeon drivert használja a rendszered.

Persze csak tippelgetek....

[ Szerkesztve ]

(#35611) hcl válasza hcl (#35607) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem is annyira neked írtam,mint a kollegának :D
Nekem 99% Rawtherapee az utómunka, aztán ha van valami illesztős-kompozitálós móka, akkor ahhoz néha kell Gimp.

Mutogatni való hater díszpinty

(#35612) #40553216 válasza hcl (#35611) üzenetére


#40553216
törölt tag

A Gimpben az UFRaw van a raw-hoz.

(#35613) Frawly válasza ubyegon2 (#35605) üzenetére


Frawly
veterán

Egyetértek. Manapság már a 4 GB RAM is olyan minimum, mint anno a 2GB. Nem is a disztróknak kell több, a legcsicsásabb DE sem fogyaszt 1 GB RAM-nál többet (inkább kevesebb ez), hanem ha megnyit rajta egy böngészőt pár füllel, meg még fut a háttérben ez meg az, könnyen a Swap-hegyek hőfödte lankáira látogatunk el a történetben. Maga az egész IT és web lett bloat.

(#35614) Frawly válasza hcl (#35611) üzenetére


Frawly
veterán

Esetleg Wine-ban a Photoshoppal meg lehet próbálkozni, de nem ajánlom. Beszámolók alapján gyakran crashel.

(#35615) hcl válasza Frawly (#35614) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Jaja... és szükségem sincs rá :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#35616) peterattila


peterattila
aktív tag

Előre is elnézést kérek, de hátha tudtok segíteni. Windows 10 pro alatt hogyan tudom kezelni az NFS megosztásokat? Asus routeren lóg egy hdd, azon van megosztás, szeretném írni-olvasni windows 10 alól. Ebben tudtommal már nincs benne a Unix alrendszer.

(#35617) Sonja válasza peterattila (#35616) üzenetére


Sonja
veterán

A Pro-ban is benne van a 10.0.14393 verziótól kezdve. Beállítani pedig így tudod!

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#35618) peterattila válasza Sonja (#35617) üzenetére


peterattila
aktív tag

Köszönöm, meglesem. Azt tudom, hogy hol kell keresni, telepíteni, de emlékezetem szerint nincs ott. Majd este újraindítom a gépet a windows kedvéért és ránézek. De ha nem, akkor sem fogok a kardomba dőlni :).

(#35619) zeus_2k14


zeus_2k14
senior tag

Sziasztok

Na úgy néz ki, hogy végül felrakom az Ubuntut. Annyi , hogy rakok mellé Windows 10-et is, csak is a PS miatt. Igaz a PS-en nem csinálok nagy dolgokat, annyi hogy képeket vágok, szerkesztek Word , illetve PDF dokumentumokhoz. Vajon Gimp is olyan király? :D

Szóval holnap vagy holnap után felkerül az Ubuntu . Milyet ajánlotok végül amúgy? :DD

(#35620) hcl válasza zeus_2k14 (#35619) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ha nem kell durván retusálni, akkor jó a Gimp. Vágni, átméretezni, feliratoat tenni képekre, jó az.
Word doksikat általában viszi a Libreoffice, de durvább formázásokkal (pláne amikor bénán van formázva) lehet baj. PDF-et menteni tud.

Mutogatni való hater díszpinty

(#35621) #40553216 válasza hcl (#35620) üzenetére


#40553216
törölt tag

A Gimp miért nem jó „durva” retusáláshoz? Mi a durva retusálás? ;)

[ Szerkesztve ]

(#35622) Frawly válasza zeus_2k14 (#35619) üzenetére


Frawly
veterán

Felesleges akkor Win10, képeket vágni tudsz Linuxon is, ott van rá a Gimp, Darktable (ez nem is a Photoshoppal, hanem a Lightroom-mal versenyez), esetleg egyszerűbb képszerkesztéshez az XnView is használható. Ahhoz nem kell Windowst meg drága Photoshopot megvenni, lewarezolni.

A Gimpet, XnView-t meg tudod nézni Windowson is, mivel van windowosos verziójuk. Ebből fogod látni, hogy hogy működnek, mit tudnak, neked elég-e.

De csak azért ne ragaszkodj a Photoshophoz, mert egyszerűen azt szoktam meg, meg ahhoz találtál valami tutorialt.

(#35621) tomtyi: egyetértek, a GIMP jó „durva” restaurációhoz is.

[ Szerkesztve ]

(#35623) hcl válasza #40553216 (#35621) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Amennyire tudom, a shopban sokkal könnyebben használható, kifinomultabb eszközök vannak (videókban látom néha, használni nem szoktam). Meg rengeteg kiegészítő, amikkel utólag lehet fényeket rajzolgatni, stb... Én is Gimp-et használok, de egy-egy csillagos képre előtér maszkolása sem mindig egyszerű.

Retust meg írtam, amikor háttércsere, lekapunk a képről dolgokat, odapakolunk valamit úgy, hogy természetesnek hasson, stb.

Mutogatni való hater díszpinty

(#35624) Frawly válasza hcl (#35623) üzenetére


Frawly
veterán

Nem használható könnyeben a PS. Az eszközök sem kifinomultabbak semmivel. Annyi, hogy az emberek többsége a PS-ot szokta meg. Ugyanez pepitában, mikor mondják, hogy a Windows könnyebb kezelni, mint a Linuxot. Egyáltalán nem, csak a Windows már mindenki megszokta a hülyeségeivel együtt, agyon van dokumentálva. Igazából a GIMP meg a Linux nem rosszabb, nem kezelhető nehezebben, csak más.

A PS egyetlen előnye, hogy ahhoz vannak spéci pluginek, ha valakinek egy-egy olyan konkrét kiegészítő kell, ami nincs GIMP-re, akkor igen, a PS megkerülhetetlen.

De pl. retusálásra nem is a Photoshop és a GIMP való, hanem a Lightroom, Darktable.

(#35625) #79715584


#79715584
törölt tag

Sziasztok,
pár éve használtam utoljára Ubuntu alapú disztrót, azóta változ(hat)ott pár dolog. (Most Win 10-et használok egyébként.)
A minimál telepítés pontosan mi lenne? Ez esetben csak felhasználói szoftverek maradnak ki, vagy többről van szó?
A HiDPI támogatás fejlődött valamit? Tudom, hogy van már egy ideje Linuxokban is, de akkoriban különbözött a Windows-étól, legalábbis nálam nem volt valami frankó.
Kernelt illetően melyik most a legutolsó stabil, amit ajánlott és a legtöbben használjátok?
Köszönöm. :)

[ Szerkesztve ]

(#35626) Frawly válasza #79715584 (#35625) üzenetére


Frawly
veterán

A minimál telepítésből szinte minden kimarad, csak egy alaprendszer kerül fel konzollal (parancssorféle), nem csak hogy progik nem kerülnek telepítésre, de még grafikus felület sem. A leírásodból ítélve neked ezt a változatot nem ajánlom még. Azoknak szánják, akik mindenből sajátot raknak fel a default csomagokat helyett, mert tudják, hogy mire van szükségük.

Ha jó HDPI support kell, próbáld ki a legutolsó Ubuntut, 19.04, ha gond lenne a futásával, akkor 18.04 LTS-t bepróbálhatod. A HDPI támogatása még mindig nem valami frankó a legtöbb grafikus felületen, bár már egyre több minden támogatja, de csak alapszinten. A legjobb a HDPI support a Gnome-felületen, a „sima” Ubuntu ezt használja.

De valahol a géptől is függ, nem írtad, hogy milyen gép. Főleg a RAM és a GPU nem mindegy, de a proci sem, meg a hardverelemek (pl. Wi-Fi kártya).

(#35627) #79715584 válasza Frawly (#35626) üzenetére


#79715584
törölt tag

Utánanézek majd ennek a minimál telepítésnek alaposabban, de nem biztos, hogy kipróbálom...
Igen, emlékeim szerint a "sima" Ubuntun jó volt a HDPI, mert live-ként próbáltam, de az LTS Minten tuti, hogy nem olyan.

Ja, egy HP lapopról van szó:

cpu: i3-5020u
ram: 4 gb
gpu: intel hd 5500 + amd r7 m360
wlan: realtek rtl8723be

[ Szerkesztve ]

(#35628) ubyegon2 válasza Frawly (#35626) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem ismered ezt az új választható Minimál telepítés opciót, amit említesz, az a mini.iso. Amire a kérdező gondolt, annál a Normál telepítés helyett válaszható opciónál kimaradnak az irodai szoftverek, játékok, médialejátszók, de normál grafikus asztali felületes disztró ez is, webböngésző és alapvető segédprogramok vannak a minimal-ban. ;)

[ Szerkesztve ]

(#35629) ubyegon2 válasza #79715584 (#35627) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mint Cinnamonnál a linkelt hsz-ben láthatod, mik az opciók HDPI állításánál.

(#35630) Frawly válasza ubyegon2 (#35628) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, mea culpa. Nem tudtam, hogy azóta a Minimál telepítés ezt jelenti. Mi még anno a mini.iso-t meg a netinstallt értettük alatta, amit egyébként meg is éri szerintem használni, csak a kollégának nem ajánlom.

(#35627) BizB: a proci, 4 GB RAM elég, az Intel/AMD GPU-val sem lesz gond. Ami necces lehet, az a Realtek Wi-Fi működésre bírásra, bár lehet menni fog az is. Illetve HP notikon az UEFI boottal lehet gond, vagyis az Ubuntu/Mint vonal nem mindig szereti ezen a téren a HP-t. De ki kell próbálni, előre csak jósolgatni lehet.

[ Szerkesztve ]

(#35631) #79715584 válasza ubyegon2 (#35629) üzenetére


#79715584
törölt tag

Igen, a dupla már túl nagy volt, az automatikus túl kicsi, a normál meg nem tudom már. :D

(#35632) Frawly válasza #79715584 (#35631) üzenetére


Frawly
veterán

Valóban, ez még a fix scaling volt, amit írsz, hogy csak egész szám többszörösére tudta csökkenteni, levenni a DPI-t. De azóta a Gnome pl. tud fractional DPI scalinget, így nem vagy olyan durva beosztáshoz kötve, mint a dupla, négyszeres, feles, negyedes, normál.

Nem kell off-ba tenni, ez a téma itt ON, az Ubuntut érinti, erről szól a topik.

(#35629) ubyegon2: a Cinmanó sajnos csak fix scalinget tud. Mondjuk ez nekünk, régebbi üzleti notit használóknak nem hátrány, mert nem használunk akkora felbontássűrűséget vagy felbontást, de aki igen, annak ez nagy issue.

[ Szerkesztve ]

(#35633) ubyegon2 válasza Frawly (#35630) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tudom, sokan összekeverték egy darabig, mikor a 18.04-ben megjelent ez az új opció, azért is vauztam bele, mert egyből átjött, hogy a klasszikus mini-iso-ra gondoltál. ;)

(#35631) BizB

Sajna a Rendszerbeállításoknál ez a 3 opció van, többnyire elegendő szokott lenni. ;)

(#35632) Frawly

Kapitány is valami nagyfelbontású pici képernyőn szenvedett, de nála jó lett valamelyik opció állításával a tablet megjelenítése.

[ Szerkesztve ]

(#35634) #79715584 válasza ubyegon2 (#35633) üzenetére


#79715584
törölt tag

Ha a Cinnamonnál ez a helyzet, akkor az XFCE és Mate esetében is, ugye?

(#35632) Frawly: Köszi az infót. :)

(#35635) ubyegon2 válasza #79715584 (#35634) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyáltalán nem biztos, mindhárom DE totál eltérő dolgokkal operál megjelenítés dolgaiban, ill a Mate, XFCE használ többféle kompozitort, azt látod nem tudom, azokban mennyire állítható az említett érték. Cinnamonnál gyakorlatilag a user nem találkozik külön a kompozitorral, valahogy az be van építve a DE/WM-be.

Compiz az a kompozitor az említett két felületnél, ami elég sok beállítási lehetőséget nyújt.

(bocsi a szakmaiatlan megfogalmazásért)

[ Szerkesztve ]

(#35636) hcl válasza Frawly (#35624) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nemtom, nekem a content-aware fill meg ilyesmi, nagy könnyebbség lenne Gimp alatt. Illeve ja, megszokás nagy úr, azt tudom, a példádból is :) A PS plugineket is rengetegen használják, az is előnye.
De mondjuk nekem nem is nagyon lenne szükségem ezekre, tök elvagyok Gimp+RT kombóval.

Viszont nálam a retus az, amikor változtatsz a képtartalmon, a RAW->JPG az simán kidolgozás, elvileg ott a képtartalom nem változik (ok, a Lightroomban van ecset, de az pl. nem hiányzik).

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#35637) Frawly válasza hcl (#35636) üzenetére


Frawly
veterán

Nekem sem hiányzik a PS, de még a Lightroom sem. GIMP alatt is meg tudtam eddig mindent csinálni, vannak hozzá jó netes tutorialok és videók. Néha kicsit valóban nagyobb türelmet igényel, de megszokható. Igaz nekem csak egyszerű vágás kell, meg „nem durva” retus.

De pl. az MS Office sem hiányzott egy kicsit sem, pedig 2014 óta nem használom.

(#35638) hcl válasza Frawly (#35637) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na ez az... amilyen képeket látok másoktól, ahhoz jobb a PS. Már ha szereted átrajzolni a képeidet. Én meg fotózok, nem grafikus vagyok :)

MS Office sem hiányzik - melóban is Libre van, aminek megvan a baja, de általában elvagyok vele. Van az a szint, amikor a MS feature-khez kell a MS Office, de ott már az élettől is elmenne a kedvem, nem a Libre lenne a korlát.

Mutogatni való hater díszpinty

(#35639) #40553216 válasza hcl (#35636) üzenetére


#40553216
törölt tag

content-aware fill meg ilyesmi, nagy könnyebbség lenne Gimp alatt
„GIMP has had a "Content Aware Fill" for years before Adobe tried it in Photoshop. Using Resynthesizer and the Heal Selection script to remove objects from your images, and to rebuild textures!”

(#35640) csixy válasza hcl (#35638) üzenetére


csixy
addikt

Létezik valami script, amivel a Gimpnek lehet PS pofát csinálni.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35641) Sonja válasza csixy (#35640) üzenetére


Sonja
veterán

GimpPS

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#35642) Frawly válasza csixy (#35640) üzenetére


Frawly
veterán

Na, de miért akarnád a Gimp-et Photoshopnak az álcázni? Ezt már sok windowsos usernél sem értettem, hogy Linuxra váltanak, de az első, hogy teszik is fel a windowsos Luna, stb. témát, meg a vírusirtót meg a tűzfal GUI-t. El kéne fogadni, hogy a Gimp meg a Linux másmilyen, úgy kéne megtanulni használni, ahogy natív formájukban érkeznek. Egyszerűen felesleges plusz munka, meg téves berögződés mindent windowsosítani, adobe-síteni.

Münchenben is azért bukott a projekt, mert kvázi Windowsként használták a Linuxot. Aztán rájöttek, hogy Windowsként a Windowst jobban megéri használni. Micsoda konklúzió!

De épp így windowsos beidegződésnek tartom az LTS kiadásokat is.

[ Szerkesztve ]

(#35643) hcl válasza #40553216 (#35639) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Köszi :)

@Csixy : Minek, nem PS az.

@Frawly : ++
Egybiteseknek nem gáz azért az LTS.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#35644) peterattila


peterattila
aktív tag

Hétvégén tervezek váltani Xubuntu-ról Linuxmint 19.1-re. A gépben három hdd van, kizárólag ext4 fs-en, összesen 4 tb adat. Kell-e esetleg meglepire számítanom? A formázást a mostani rendszeren végeztem anno, jogok gondolom mennek a levesbe. Ezt hogyan tegyem újra "magamévá"? Elég egy chown a gyökérmappákra?

(#35645) hcl válasza peterattila (#35644) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A chown magában nem jó, chown -R az, ami az alkönyvtárakat is megcsinálja.
A /-re azért ne add ki, csak az adat mount point-ra :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#35646) Frawly válasza peterattila (#35644) üzenetére


Frawly
veterán

Melyik Linux Mintre akarsz váltani? Azt értem, hogy 19.1-esre, de Cinnamon vagy más kiadásra?

A frissen formázott háttértárral meg azt kell csinálni, amit a kolléga írt felettem:
sudo chown felhasználóneved /csatolási/pont/ -R

[ Szerkesztve ]

(#35647) peterattila válasza hcl (#35645) üzenetére


peterattila
aktív tag

Köszi, így gondoltam :))

(#35648) peterattila válasza Frawly (#35646) üzenetére


peterattila
aktív tag

A cinnamon-ra gondoltam, esetleg vmi más?

(#35649) Frawly válasza peterattila (#35648) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, oké, csak azt hittem először, hogy Mint Xfce-re váltasz, de gondoltam rákérdezek.

(#35650) ubyegon2 válasza peterattila (#35644) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A formázást a mostani rendszeren végeztem anno, jogok gondolom mennek a levesbe.

Mire gondolsz ez alatt? Ha több meghajtód van, akkor a csatolási beállításokat célszerű átmenteni, én legalábbis azokat szoktam. Ha torrent kliensed van, annak az elérési útját be kell állítani újra majd.

másold ki az FSTAB fájlt, gondolom vannak benne csatolási bejegyzések és azokat az új FSTAB-ba bemásolod majd.

sudo chown felhasználóneved /csatolási/pont/ -R

Ezt még soha nem alkalmaztam. :B

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.