Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35301) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Másnál se lehet dhcp szolgáltatást telepíteni? Ahonnan le akar tölteni csomagot 18.04-es ubuntu szerverem, az a cím elérhetetlen, és nem is telepít semmit.
(sudo apt-get install isc-dhcp-server)

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#35302) ubyegon2 válasza Victoryus (#35301) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Cserélj repositoryt, minap Mint topikban is jelezte valaki, hogy nem megy a frissítés, és valóban cserélni kellett a Bionic-os tükör servert.

Ha nincs GUI-d, akkor Nano-val tudod szerkeszteni a /etc/apt/sources.list fájlt, de ezt biztosan tudod. Innen meg nézhetsz magadnak tükröt.

Official Archive Mirrors for Ubuntu

(#35303) lev258 válasza Victoryus (#35301) üzenetére


lev258
veterán

Én egyébként a magyar freepark szervert szoktam használni (mivel a kfki-s sajnos megszűnt).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35304) ubyegon2 válasza lev258 (#35303) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mint alatt is a freepark-os van beállítva, azon kívül még egy magyar tükör van a quantum. A hivatalos repo listában hogyhogy nincs benne a freepark?

(#35305) lev258 válasza ubyegon2 (#35304) üzenetére


lev258
veterán

Nálam a quantum nincs sehol, a freepark viszont ott van. Most 16.04-en vagyok. A listák valószínűleg verziónként is változnak, utólag pedig nem szoktak bővíteni/korrigálni.
Emlékszem régen Mint-en volt szegedi is.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35306) ubyegon2 válasza lev258 (#35305) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja 16.04-en, akkor már tiszta így. ;] Régen elég sok magyar tükör volt, de ha ezek az itthoni oktatási intézmények nem nevezik át magukat qrva gyorsan valamilyen sportegyesületnek, akkor hidegvízre sem fog telni nekik. :(

(#35307) Victoryus válasza ubyegon2 (#35302) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Köszönöm! Akkor megint nem én voltam a béna, hanen tényleg nem működött :)

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#35308) ubyegon2 válasza Victoryus (#35307) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tényleg nincs mit! Valószínű.....és külön jó, ha úgy látod, a két dolog kizárja egymást! :D

(#35309) hcl válasza lev258 (#35300) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

UEFI-s gépen raknám, de Legacy beállítással, mert univerzális cumó lenne, aminek mindenen mennie kéne.
Most megnézem BIOS only gépen is.
Az már atom feature, hogy a Unetbootin ki tudta írni a telepítőt pendrive-ra úgy, hogy el is indult... :DDD

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#35310) lev258 válasza hcl (#35309) üzenetére


lev258
veterán

"mindenen mennie kéne"
Néhány éven belül várható, hogy a legacy mód teljesen megszűnik az újabb alaplapokon.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35311) hcl válasza lev258 (#35310) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

OK, de addigra ez a pendrive is várhatólag megszűnik ;)

Most ott tartok, hogy nem szórakoztam további írással, fogtam egy GRUB rescue leírást, és szépen rápakoltam egy GRUB-ot kézzel a Live CD-ről. Bootol, de az initramfs Busybox shelljébe esik, mert nem találja a / -t.
Talán rosszul van megadva a GRUB konfignak a root (egy meghajtóval mintha odébb lenne), de ugyanaz a eredmény.

Ezért kérdeztem, hogy van-e valakinél már bevált módszer...

Mutogatni való hater díszpinty

(#35312) csixy válasza hcl (#35309) üzenetére


csixy
addikt

-nem derül ki a leírásból, hogy a telepítendő pendrájvon MBR, vagy GPT partíciós tábla van-e.
-ha GPT , akkor nem fogja az MBR-be tolni a grub a dolgait, akkor a Fat32-es partíciót kellene /boot/efi csatolni.
-egy nyakatekert ötlet, hogy nem lehetne-e megcsinálni egy MBR partíciós táblás pendrájvra elölre egy fat32-es partíciót (mondjuk 512mega) , mögé egy Ext4-es / partíció, hátra a swap menne. Beletelepítve egy sima MBR-es linux. Ezután DD-vel elmentve a boot sector. Ezután ugyanilyen beosztással újra telepítve UEFI módra a linux , majd visszaDD-zve az előbb mentett boot sector. Csak ekkor lehet, hogy kettő darab /boot mappa kellene, amit nemigen lehet megcsinálni.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35313) lev258 válasza hcl (#35311) üzenetére


lev258
veterán

Engem érdekelne, hogyan próbáltad. Mert a korábban linkelt leírás UEFI-s menetrendet mutatott.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35314) hcl válasza csixy (#35312) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

MBR-es (meg az van rajta, amit ráteszek). Jelenleg egy BIOS only gépen próbálgatom (most már), így az UEFI nem tud bekavarni, de így sem lesznek meg az UUID-k boot közben.

@lev258 : Aszerint, tehát akkor az csak UEFI-hez jó (siettem, nem olvastam el részletesen, gondoltam sok baja nem lehet). Na mindegy, most akkor telepítek egyet mindjárt BIOS-sal is.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#35315) lev258 válasza hcl (#35314) üzenetére


lev258
veterán

A lényeg az lenne, hogy a rendszerbetöltő is a pendrive-ra kerüljön és ne legyen EFI partíció.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35316) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Sziasztok!

Ubuntu 16.04 rendszerre feltelepítettem a Viber alkalmazást. Gyakorlatilag csak teljes képernyős módja van, alig-alig lehet összébb húzni, de a legnagyobb problémám, hogy az alsó egynegyede kilóg a képernyőből és nem is lehet feljebb vinni. Mit lehet ezzel kezdeni?

But who is watching the guardians?

(#35317) lev258 válasza Mr. Y (#35316) üzenetére


lev258
veterán

Hogy telepítetted? A beállításaiban nincs valami mérettel kapcsolatos?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35318) growler válasza Mr. Y (#35316) üzenetére


growler
őstag

Szia !
Alt bill. lenyom, nyomva tart + bal egérgomb lenyom, nyomva tart
így az egér mozgatásával nem tudod feljebb vinni az ablakot ?

(#35319) hcl válasza lev258 (#35315) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Azt választottam ki eddig is, hogy a pendrive eszköz MBR-jébe - és volt egy FAT partíció az elején, de nem volt kijelölve EFI-nek. Meglátjuk most, egy BIOS-os gépen, friss településsel.
Kíváncsi leszek - meg nem akartam a pendrive-t sok gigányi írással terhelni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#35320) growler válasza hcl (#35319) üzenetére


growler
őstag

Ha nem szeretnéd sok gigányi írással terhelni a pent., akkor Ext4 helyett
a nem naplózó Ext2 fájlrendszert szokták ilyen esetben ajánlani.

(#35321) Mr. Y válasza growler (#35318) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Oldalra engedi csak kihúzni, minimás az összetolás, felfelé pedig egyáltalán nem engedi

But who is watching the guardians?

(#35322) Mr. Y válasza lev258 (#35317) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Nem találok a beállításokban erre utaló jeleket, terminálból telepítettem ez alapján.

But who is watching the guardians?

(#35323) csixy válasza Mr. Y (#35322) üzenetére


csixy
addikt

A tetejét nem lehet összébb-le-húzni és utána az egész ablakot feljebb húzni?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35324) hcl válasza growler (#35320) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Az már későbbi kérdés az jelenleg nagyobb mennyiség lenne, hogy több alkalommal rátolok pár gigányi oprendszert :D

Amúgy aki csinált már ilyet, az mi alapján...?

Most megpróbálom Debiannal...

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#35325) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

(#35326) csixy válasza hcl (#35325) üzenetére


csixy
addikt

Na én most egy L Mintet toltam egy USB-s Sony SSD-re MBR partíciós táblára UEFI módra. Jelentem él !
Most be kellene bootolni a live telepítőmet legacy módban és betessékelni a grubot az MBR-be is! Azt hogy is kell? Van /boot partícióm is és nincs titkosítás és kéri a jelszót induláskor.
Sima DD-zett telepítőm van , semmi unetbootin! ;]
Szóval lehet, hogy sikerülni fog. Mit is csináljak pontosan?

:C :Y
Vagy az islehet, hogy nincs semmi teendőm, csak próbáljam bebootolni legacy módra?

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35327) hcl válasza csixy (#35326) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Na jó, de hogyan csináltad ezt? :D

A Debian-os leírésban az a trükk, szerinem, hogy disk-by-label -t használ.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#35328) csixy válasza hcl (#35327) üzenetére


csixy
addikt

Siman tanulo modra kiirtam mintstickkel pendrajvra a telepito isot.
Gparteddel csinaltam az ssd re egy msdos particios tablat , megcsinaltam ra a particiokat , majd iskolas modon feltelepitettem ra UEFI modra, kozben kaptam egy figyelmeytetest, hogz ez igy nem lesz jo es azt bannoltam. Ennyi.

Most itt vagyok liveileg bebootolva legacy modra es rakeresek a chrootra, csak most azt nem tudom, hogy nem csak per mappam van, hanem per boot is . Ez maa nekem bonyolult lesz.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35329) hcl válasza csixy (#35328) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Hát kb. én is ezt csináltam, csak nekem nem megy :D
A chroot-ot meg lehet oldani a GRUB rescue alapján, az is chrooton alapul.
Szerintem én maradok a Debiannál, az működik, csak nem minimalt kell telepíteni :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#35330) csixy válasza hcl (#35329) üzenetére


csixy
addikt

Nekem már indul a felső UEFI-s sorból is és az alsó legacys sorból is, de bebootolás után ugyanazt látom.
Hogy tudom bebizonyítani, hogy most épp legacyban , vagy UEFI-ben vagyok?
A chroot nem ment , mert a grub mbr-be telepítésekor hiányolt valamit.
Ezért újratelepítettem legacy bootból úgy , hogy előtte gparteddel kiszedtem az ESP flagjait. Ezután újratelepítettem UEFI módra , de a /boot csak csatolva lett és azt nem formáztam , a /-t tök újra telepítettem formázással és az ESP csak csatolva lett /boot/efi.
Most mindenhogy jól bootol , csak nem tudom bebizonyítani , hogy most épp legacyban vagyok , mert az ESP is mountolva van.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35331) Mr. Y válasza csixy (#35323) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Egyáltalán nem enged magasságot állítani, és a szélességét is csak nagyon minimálisan

But who is watching the guardians?

(#35332) csixy válasza hcl (#35329) üzenetére


csixy
addikt

:DD olvasd légyszi ezt

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35333) hcl válasza csixy (#35332) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Köszi :D
Az ESP partíció, hogyan készül? Sosehallottammégilyet :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#35334) csixy válasza hcl (#35333) üzenetére


csixy
addikt

Szívesen!
Egy Fat32-es partíció (100 mega elég lehet , de én 1023 megásra csináltam hogy az elejével együtt legyen kerek egy giga), nekem ez lett az első partíció. Van boot és esp flagja.
Grubos UEFI boot esetén ez /boot/efi csatoltatik, systemd boot esetén csak /boot csatolódik.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35335) hcl válasza csixy (#35334) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Érteni :) Köszi!

Mutogatni való hater díszpinty

(#35336) csixy válasza hcl (#35335) üzenetére


csixy
addikt

:)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35337) halhatatlan


halhatatlan
aktív tag

sziasztok! van valami video szerkesztő progi ubuntu-ra 18.04.2 LTS
köszönöm a választ! :))

(#35338) growler válasza halhatatlan (#35337) üzenetére


growler
őstag

Szia !
Mik az elvárások ?

(#35339) halhatatlan válasza growler (#35338) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

amit készitek videót azokat szeretném szerkeszteni vele, utána feltölteni a YT-re. :))

(#35340) Cyrin válasza halhatatlan (#35339) üzenetére


Cyrin
addikt

openshot

(#35341) halhatatlan válasza Cyrin (#35340) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

nemtudom hogyan lehet feltelepíteni őket! kezdő motoros vagyok Linux/Ubuntu téren! már egyszer probálkoztam vele csak hamar feladtam, de most ujra kiprobálom mivel hozzájutottam egy jó SSD-hez!

(#35342) Cyrin válasza halhatatlan (#35341) üzenetére


Cyrin
addikt

benne van a szoftverközpontban, csak rá kell keresni (ubuntu szoftverek)

(#35343) halhatatlan válasza Cyrin (#35342) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

rendben megvan, köszönöm!
eddig ugye windows felületen Pinnacle Studioval szerkesztettem,gondolom most lejebb kel hogy adjak belőle.

(#35344) Cyrin válasza halhatatlan (#35343) üzenetére


Cyrin
addikt

én is azt használtam, amíg túl nem bonyolították...

(#35345) halhatatlan válasza Cyrin (#35344) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

tényleg! az nincs Ubuntura?

(#35346) Cyrin válasza halhatatlan (#35345) üzenetére


Cyrin
addikt

nincs

linux programokkal kapcsolatban pedig ide fáradj át:
[link]

[ Szerkesztve ]

(#35347) halhatatlan válasza Cyrin (#35346) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

:R :R :R

(#35348) hcl válasza halhatatlan (#35347) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Kdenlive jó még, de készülj fel, hogy minddel macera megismerkedni. Egy Sony Vegas kezelőfelületéhez képest sehol nincs egyik sem. (Legalábbis az ingyenesek nem, mert amúgy elég komoly helyeken is vágnak Linuxon, csak azt halandó nem fizeti meg :D )

Mutogatni való hater díszpinty

(#35349) halhatatlan válasza hcl (#35348) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

értem :R

(#35350) sonar válasza halhatatlan (#35339) üzenetére


sonar
addikt

Openshot helyett shotcut-ot ajánlanám.
Egyiket se egyszerű megszokni, de shotcut-tal én sokkal több mindent tudtam megcsinálni.
Érdemes ezt a repo-t használni ha friss verziót szeretnél:
$ sudo add-apt-repository ppa:haraldhv/shotcut
$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install shotcut

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.