Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#601) fo_di válasza szabok512 (#600) üzenetére


fo_di
őstag

ezt gondolom, valahogy lehet majd portolni, mert a maemo tudtommal linux alapú, és ugye ez már armre van csinálva

(#602) Vladi válasza fo_di (#601) üzenetére


Vladi
nagyúr

itt még arm4 bináris is van, úgyhogy ez biztos, hogy megoldható.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#603) Alex91 válasza Vladi (#602) üzenetére


Alex91
félisten

Na, akkor hatha valaki ebbol kreal egy szakdolgozatot, mondjuk... :)

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#604) moli.hu


moli.hu
őstag

mas is kapott ilyen emailt?

(#605) ArchElf válasza Kommy (#593) üzenetére


ArchElf
addikt

Én azt hittem megcsap az ideg amikor olvastam a levelet :(

AE

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#606) moli.hu válasza ArchElf (#605) üzenetére


moli.hu
őstag

kaptam valaszt Liztol:
I'm chasing it up. Thanks for the pointer - I've forwarded your email to the people who are coordinating sales globally, and I'll let you know what their head office comes back to me with.
Liz

(#607) ArchElf válasza moli.hu (#606) üzenetére


ArchElf
addikt

Az az érdekesség még, hogy aznap szerettem volna rendelni a Farnell-től is közvetlenül de a szállításnál már nem lépett tovább (ezért kerestem másik forrást). Most visszatérve az oldalukon látom, hogy még mindig a kosaramban van a cuc és meg is tudnám rendelni (átmegy a szállítási oldalon és bekéri a bankkártya-adatokat).
Nem mertem végül megrendelni, mert nem tudom mi van, ha már nem is él az a termék-szám.

AE

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#608) D@reeo


D@reeo
aktív tag

Én még nem kaptam ilyen levelet, de ezek szerint minden megrendelő kapni fog. Kártérítéssel mi lesz? Nem anyagi kártérítésre gondolok, hanem az lenne a fair, hogy aki tőlük rendelt az megrendelhesse a másik cégtől, de ne a sor végére kerüljön, hanem a rendelés időpontja alapján sorolják előrébb. Persze ez csak a lila ködös álmomban reális. :U

(#609) moli.hu válasza D@reeo (#608) üzenetére


moli.hu
őstag

Liz ujabb emailje:

The head of sales for Farnell Worldwide just called me (!) about your
email. If you visit www.element14.com you *will* be able to order. FDH are
not actually an Element14/Premier Farnell company; they just distribute for
them, and they are not selling the Raspberry Pi. (Zsigo Sandor works for
FDH, not Element14/Premier Farnell.) Element14/Premier Farnell do sell and
distribute in Hungary though, and they have asked me to apologise to you
for the confusion.
I hope this helps and that you're able to put an order in! Give me a shout
if there's anything else I can help with.

elvesztettem a fonalat, ez az fdh honnan jott azoknak, akik onnan rendeltek?

[ Szerkesztve ]

(#610) ArchElf válasza moli.hu (#609) üzenetére


ArchElf
addikt

Google, szpozorált linkek:
FDH Kft | fdh.hu
www.fdh.hu/

elektronikai alkatrészek 24 órás szállítással a Farnell raktárából

AE

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#611) azbest


azbest
félisten

A farnell és az Rs is szállít alkatrészeket más kereskedőknek, akik persze azt tovább árusítják. Jelenleg az alapítvány álláspontja (az én olvasatomban) az, hogy egy megrendelő csak 1 példányt vásárolhat és cég sem vásárolhatja fel (eladás vagy más célra) a leendő készleteket. Az FDH is csak egy közönséges viszonteladó cég (kisker?).

Abból volt is némi probléma, hogy néhány országban eddig csak nagykerként működött a farnel és a RS.

[ Szerkesztve ]

(#612) moli.hu válasza ArchElf (#610) üzenetére


moli.hu
őstag

pfff, ez komoly? (nalam szurve vannak a reklamok)
en azt hittem, hivatalos viszontelado volt. kicsit leegettem magam Liz elott..

(#613) azbest válasza moli.hu (#612) üzenetére


azbest
félisten

Ahogy nézem a weblapjukat még a szállítás sem olcsóbb, mint direktben a farnelltől rendeléskor :U LEhet ők csak bekattinthatják a farnell webshopjában, amit náluk rendelnek? :DDD

Egyébként egyik kollega kosarában volt egy kristály, amikor a RasPi-t rendelte a farnelltől és 48 óra múlva jött a futár vele... kíváncsi leszek, hogy mégegyszer levonják -e tőle a futár díját, amikor a RasPi-t kapja majd. Nameg nem 1400-at hanem durván 2000 forintot (5.72 GBP) zároltak a kártyán (ami tippre a szállítás díja).

[ Szerkesztve ]

(#614) ArchElf válasza moli.hu (#612) üzenetére


ArchElf
addikt

google farnell+raspberry+pi keresés ezt hozta ki nekem előre; sorry :(
A honlapjuk alapján én is azt hittem,. hogy hivatalos viszonteladó.
Amúgy nem voltak drágábbak, 1 db megrendelése ~9.000 HUF volt, ami még jobb is, mint a Farnell ár szállítással.

AE

[ Szerkesztve ]

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#615) ArchElf válasza ArchElf (#614) üzenetére


ArchElf
addikt

58 nap szállíátási határidő... hát :(

AE

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#616) fo_di


fo_di
őstag

ez is egy érdekes projekt lehet, amit érdemes figyelni: miniDVBlinux
elvileg egy xbmcre hasonlító, vdr alapú lejátszó, ami kezdőknek való

(#617) vamzi


vamzi
őstag

Estimated Delivery: W/C 14/05/2012

Nem gyenge :D 4-én rendeltem.

(#618) mferi87


mferi87
csendes tag

Akit érdekel, én végighívtam őket, megkérdeztem kinél mi a helyzet. A RaspberryPi.hu-n le van írva minden. A weblapot folyamatosan frissítem, a forgalmazókkal kapcsolatban vagyok, szóval ha van valami infó akkor én azt kiszedem belőlük...
Üdv: Avala

(#619) DarkByte válasza mferi87 (#618) üzenetére


DarkByte
addikt

Köszönjük szépen a hasznos portált :R

Lassan lehetne az első hsz-t update-elni az eddigi hasznos infókkal.

[ Szerkesztve ]

(#620) fo_di


fo_di
őstag

további csúszások lehetnek a szállításban, bár állítólag az első kört nem éri további időveszteség: valami elrontottak a gyárban és elcseszték az ethernet dugót (valami mágneses/nem mágnesmagos probléma volt az ok, ami miatt a beültetett példányokon nem működik a lan)
ha a részletekre vagytok kiváncsiak

ja és ezt most olvastam az rs components faq-jában: Along with the other supplier of Raspberry Pi, we are expecting our first shipment of boards towards the end of March.

[ Szerkesztve ]

(#621) DarkByte válasza fo_di (#620) üzenetére


DarkByte
addikt

Valaki elmagyarázhatná mi a különbség a magnetic és nem magnetic Ethernet dugó között? Én valami olyasmit találtam hogy zajszűrő és feszültség tüskéket szűrő hatása van a mágneses verziónak.

(#622) azbest válasza fo_di (#620) üzenetére


azbest
félisten

nem mágnes, csak angolul hangzik így, hanem trafó (megkérdeztem egy hozzáértő kollégát)... így mindjárt értelmesebbnek hangzik a probléma :)

Mondjuk ez már a második hantázás tőlük... előbb a disztribúcióról mondtak hamis infót az utolsó napig, most meg a szállításról (hisz gondolom 29én már tudható volt hogy megbuktak a minőségbiztosításon)

[ Szerkesztve ]

(#623) fo_di válasza azbest (#622) üzenetére


fo_di
őstag

na ja, erdekes, amit muvelnek, mert legutobbi info szerint a lapok mar a ukben voltak es vartak a vameljaras veget...

(#624) szabi__memo


szabi__memo
nagyúr

(#625) Ruuwa válasza szabi__memo (#624) üzenetére


Ruuwa
tag

Elég bulvárosra sikeredett a hír. 42 000 darabot nem adhattak el, maximum 10 000-et. És a kép is egy korábbi verzióról készült. Ez persze nem változtat a lényegen, mégpedig hogy még nincs RPi-m. :O

Valami tréfás, humoros, mégis mélyenszántó gondolatokat magában hordozó, rövid, velős mondat, mely egyéniségem rendkívüli sokszínűségéről tesz tanúbizonyságot.

(#626) Fooler89


Fooler89
őstag

Arch linuxon Qemu-ban szeretném elindítani arch arm-et.
Qemut szépen feltelepítettem, majd qemu-launcherben szeretném elindítani az archot, de leáll azzal a problémával, hogy "Kernel image must be specified"

Se a google, se az archwiki nem segített.

(#627) nmania


nmania
csendes tag

A micro-usb tápot nem fogom tudni üzemeltetni a router-em usb-jéről, jól sejtem?
Ráadásul úgy szeretném, hogy a r-pi-ra lenne kötve egy 2.5"-os hdd usb-n még :D
Szóval a rúterre csak utp-vel lesz lógatva, a tápot meg kénytelen leszek a falból nyerni..
Van egy elfekvő kindle töltőm, 4.9V 850mA van ráírva.. (már csak egy usa->eu átalakító kéne rá) Ezzel vajon megelégszik majd a kicsike? (már hogy nem pont 5V, csak 4.9..)

(#628) vamzi válasza nmania (#627) üzenetére


vamzi
őstag

5V 1A kell neki hivatalosan. Elég lehet neki a 4,9V 0,8A is, csak nagyobb igénybevételnél instabillá válhat. Én a helyedben amúgy szereznék egy normális 12V-os dugasztápot ésegy LM2940-nel csinálnék 5V1A-t. Viszont ennek kell hűtés, így a dugasztápba helyezném el és egy 3 eres vezetéken vinném a megfelelő feszültségeket.

Nekem amúgy pont van itthon egy 5V1A-es de mini usb tápom(valami HTC-nek volt atápja, talán Kaiser).

(#629) Csicsóka válasza Fooler89 (#626) üzenetére


Csicsóka
őstag

sudo su -
mkdir rpi-arch
cd rpi-arch
mkdir mnt
mkdir mnt2

arc.img-t ide bemásolni!!!!

mount -o loop,offset=$[195313*512] archlinuxarm-01-03-2012.img mnt
dd if=/dev/zero of=rootfs bs=1M count=2000
mkfs.ext3 rootfs
mount rootfs -o loop mnt2
cp mnt/* mnt2 -rf
umount mnt2
unount nmt
wget http://dl.dropbox.com/u/45842273/zImage
qemu-system-arm -M versatilepb -cpu arm1176 -m 192 -hda rootfs -kernel zImage -append "root=/dev/sda" -serial stdio -redir tcp:2222::22 -net none

Ha elhasal fordíts új qemut,így:

apt-get install libsdl-dev
wget http://wiki.qemu.org/download/qemu-1.0.tar.gz
tar xzvf qemu-1.0.tar.gz
cd qemu-1.0
./configure –target-list=arm-softmmu,arm-linux-user
make
make install

(#630) moli.hu válasza nmania (#627) üzenetére


moli.hu
őstag

egyik 5V-s cucc se 5.00V, hanem 4.94, 4.88, 5.2, stb. 4.9 benne van az 5%-os toleranciaban, tokeletesen megfelel neki.
a raspi hardware revision v2-ben varhato PoE, mert annyian kertek.

[ Szerkesztve ]

(#631) szabi__memo válasza moli.hu (#630) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Hol olvastál a v2-ről? Dobsz egy linket?

(#632) nmania válasza vamzi (#628) üzenetére


nmania
csendes tag

Hol olvastad az 1A-t?
Én ilyent olvastam még egy októberi közleményben:

"Model B owners using networking and high-current USB peripherals will require a supply which can source 700mA (many phone chargers meet this requirement). Model A owners with powered USB devices will be able to get away with a much lower current capacity (300mA feels like a reasonable safety margin)."

(#633) Fooler89 válasza Csicsóka (#629) üzenetére


Fooler89
őstag

Nem értem. Ezt debianon kéne csinálnom, ugye?

[ Szerkesztve ]

(#634) DarkByte válasza moli.hu (#630) üzenetére


DarkByte
addikt

Hol olvastad a PoE-t? :) Az eléggé királyság lenne. Szerezni egy PoE képes Ethernet switch-et és arra rá lehet dobálni párat :)

(#635) szabi__memo válasza DarkByte (#634) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Mennyire gyakori a poe képes switch? Sosem szoktam nézni, hogy tudják-e.

(#636) Csicsóka válasza Fooler89 (#633) üzenetére


Csicsóka
őstag

Ubuntu v Debian. De jó más Linux is.
Talán csak nem dózeren akartad? :Y

[ Szerkesztve ]

(#637) Csicsóka válasza Csicsóka (#636) üzenetére


Csicsóka
őstag

Most látom h Arch alatt akartad elindítani.
Ott is pont így kell, csak esetleg ha forgatni kell Qemut, az lehet kicsit eltérő.
Nem tudom h ami benne van az megeszi e ezt a proci emulációt, az alap debianos nem ismeri még az arm1176-ot. Ezért kell újat forgatni.

(#638) DarkByte válasza szabi__memo (#635) üzenetére


DarkByte
addikt

Nem vagyok képben, de most random kerestem egy 8 portos switch-et aminek 4 portján van PoE: [link]
Mondjuk még nem sikerült kihámozni hogy ez mennyire terhelhető.

(#639) vamzi válasza nmania (#632) üzenetére


vamzi
őstag

Nem emlékszem már, hogy hol is olvastam, nem találtam meg újra, csak annyit, hogy RasPi-hez ilyen tápokat ajánlanak. Viszont hitelesnek a linkedet találom. :R

(#630) moli.hu:
Igen, ahogyan a 4,9V sem 4,9V lesz, hanem 4,8-4,7V És nem azt mondtam, hogy nem lesz jó, csak ha esetleg teleaggatja mindenfélével, akkor hamarabb fog elfogyni a kraft, mint egy 5V1A tápból, ami hamarabb teszi instabilabbá az áramellátást.

Normál körülmények között persze bővel elég az a táp :R

(#634) DarkByte:
A FAQ-ban van benne:

"Is power over Ethernet (PoE) possible?

Not in the base device, but it’s been a very commonly requested feature, so we’re examining options for later releases."

Forrás

[ Szerkesztve ]

(#640) fo_di


fo_di
őstag

erről mit gondoltok? elvileg 5v/1a kimenő áramú, és akkus felhasználásra is jó lehet. max 4db 3.7 voltos elem megy bele, talán elvannak egy darabig, a doboz meg tudja tölteni is

(#641) vamzi válasza fo_di (#640) üzenetére


vamzi
őstag

Nem tűnik rossznak. Valami akkupakk nekem is tuti lesz. De első dolgom lesz egy gombelemet tenni a GPIO megfelelő lábaira, hogy a dátum és idő ne essen ki.

MÁS:
PoE-t nem lehet megbütykölni házilag, hogy a megfelelő lábakat átvezetem a megfelelő helyre?

(#642) Airedhyal válasza vamzi (#641) üzenetére


Airedhyal
aktív tag

PoE házilag.

[link]

(#643) szabi__memo válasza Airedhyal (#642) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Ha bütykölni kell akkor már inkább a mikroUSB, nem?
Amúgy zsir

(#644) fo_di válasza vamzi (#641) üzenetére


fo_di
őstag

ez a gombelem megoldás majd engem is érdekel, hogy hova kéne tenni :)

(#645) PistiSan válasza fo_di (#644) üzenetére


PistiSan
addikt

Nekem úgy is neten fog lógni, aztán lekérdezi az időt egy time szerveröl, gondolom akkor lehet gond az idővel ha mondjuk média lejátszónak használod net nélkül, mondjuk oda meg minek az óra? :D Majd megírja valaki, biztos csak nekem nem jut eszembe.

(#646) fo_di válasza PistiSan (#645) üzenetére


fo_di
őstag

láttam, hogy valaki tervez olyan modot mondjuk, hogy elraktározza az időt kikapcsoláskor és azt állítsa be bekapcsoláskor
azért kellene bele óra, hogy ne legyen mindig net nélkül 1970 jan. 1 dátumú :) (gondolom a linuxnak sem tesz jót, ha tele van jövőből érkező fájlokkal)

[ Szerkesztve ]

(#647) vamzi válasza fo_di (#646) üzenetére


vamzi
őstag

RTC

Szerintem nekem egy ilyen vagy ehhez hasonló modul lesz beépítve. Hirtelen az SQW lábnak nem találtam pint, igaz a doksit még ki sem nyitottam, csak az ebay leírást olvastam el.

(#648) fo_di


fo_di
őstag

ha jól láttam, még nem volt szó az új distroról:
openelec: médialejátszó distro, xbmc alapokon, és elvileg 70 megás lesz összesen

(#649) fo_di


fo_di
őstag

és úgy tűnik, az rs components is kiértesítette az első x ezer vásárlót, akik az első körben kaphatnak rapsit
[link]
valaki esetleg kapott levelet? :)

(#650) Csicsóka


Csicsóka
őstag

Egyre hosszabb a szállítási idő a farnell-nél, már 135 nap :W
Lehet h nem is lesz ebből semmi.... :Y

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.