Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#651) bb.bocs


bb.bocs
őstag

mikor lehet nálunk is kapni? :D hallom annyian veszik hogy baromi készlethiány van :D akinek sikerül rendelni, rendeljen nekem is :D fizetem simán :D

(#652) Sn[4k3]


Sn[4k3]
senior tag

Sziasztok

Remélem lassan már halandó ember is hozzájuthat hamarosan a géphez. Én már elő is készítettem a programozó-sarkot, ott van már a kisTV, a billentyűzet, az egér (zsírúj mindkettő), egy jó nagy parafatábla, a kártyaolvasó, stb. Majd programozni akarok megtanulni rajta, de ez lesz majd az emulátor-gépem is (ZX Spectrum). Tényleg, van már ARM-es Spectrum emu?

Ericcson T100 -> Sony Ericcson T230i -> Sony Ericcson K610i -> Motorola V3 -> Nokia 6120c -> Nokia 3310c -> Samsung E250-> LG Shine -> LG KF750 Secret -> Samsung Monte -> Sony Ericcson Xperia X8 -> ZTE Blade -> HTC Dream -> ?

(#653) vamzi válasza bb.bocs (#651) üzenetére


vamzi
őstag

Sajnos 1 fő csak egyet rendelhet egyelőre. Szerintem fél-egy évig így is marad, lévén, hogy aki manapság rendel, annak már 4 hónap szállítási időt ígérnek. Én negyedikén rendeltem, mert egy napot elbambultam és így lett két és fél hónap a szállítási időm.

(#654) bb.bocs válasza vamzi (#653) üzenetére


bb.bocs
őstag

hát nem semmi :(
postaköltség mennyi? ki tudna szólni ha lehet rendelni? vagy vlmi?

(#655) azbest válasza bb.bocs (#654) üzenetére


azbest
félisten

fel kell iratkozni a farnell vagy az RS magyar oldalán (vagy előrendelni ha éppen lehet). Bankkártyával lehet fizetni, a farnellnél 1400 forint postaköltséget írtak (ups 48 órán belül hozza amint lesz)

(#656) bb.bocs válasza azbest (#655) üzenetére


bb.bocs
őstag

aha, hát valamire feliratkoztam, hogy ha lesz akkor szolnak a továbbiakról ,fizetés stb.
( vajon ezekre rálehet eröszakolni windowst? :D )

[ Szerkesztve ]

(#657) PistiSan válasza bb.bocs (#656) üzenetére


PistiSan
addikt

Ezt már vagy 1000x kérdezték, de fórumon is volt róla szó sokszor, NEM, NEM LEHET, linux megy rá, windows nem!

(#658) bb.bocs válasza PistiSan (#657) üzenetére


bb.bocs
őstag

jólvan na :D nem tudtam :D linuxot sosem használtam :D remélem a linux használata sem nagy cucc :) már csak azért is veszem meg mert ilyen kicsi cucc :D elég jó gépem van, de ennyi pénzért jó móka ez :)

[ Szerkesztve ]

(#659) vamzi válasza bb.bocs (#656) üzenetére


vamzi
őstag

Én hó elején mind a két helyre feliratkoztam és úgy voltam vele, hogy amelyik hamarabb nyílik ott rendelem. A Farnell volt a gyorsabb és ahogyan írták fentebb 1400 a posta. Levélben értesítenek, ha mehetsz igényelni.

Win8 egyelőre nem fut rajta. A korábbiak pedig eleve nem futnak, mivel a RasPI az ARM, a Win meg x86 only volt a Win8-ig.

(#660) vamzi válasza PistiSan (#657) üzenetére


vamzi
őstag

Azért a Win8-t még ne ásd el, idővel akár még el is indulhat rajta.

bocsi a dupla hszért...

bb.bocs:
Áfával is kell számolni, ami 2.559,9HUF
Nekem így a végösszeg 12.041HUF

[ Szerkesztve ]

(#661) Drótszamár


Drótszamár
őstag

Win7 alá lehet emulátort tenni, amiben fut valamelyik raspi linux?

És most nem a win7 -> vbox -> ubuntu -> qemu megoldásra gondoltam, mert az elég cigányul nézne ki :)

Webcamokat (sima + canon fényképező) tennék rá, amit a tv-n lehetne nézni. Jó lenne ha nagyjából már összeállna, mire megjön a hw.

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#662) bb.bocs válasza vamzi (#660) üzenetére


bb.bocs
őstag

aha.12... hát nah... talán belefér... csak kár hogy semmi nincs amiben van a cucc :) majd csinál hozzá házikót valaki :D

(#663) vamzi válasza bb.bocs (#662) üzenetére


vamzi
őstag

Már most is létezik több megoldás rá, de nyárra ígérik( ha jól emlékszem) az ilyen hivatalos kiegészítőket.

Szerintem az eddigi legigényesebb megoldás ez:
eBay

(#664) bb.bocs válasza vamzi (#663) üzenetére


bb.bocs
őstag

szépecske :)
kb mikorra várható hogy irnak, hogy elérhetö ? :D 4 hónap? :D

(#665) PistiSan válasza bb.bocs (#664) üzenetére


PistiSan
addikt

Most néztem meg a farnellt: A szállítói átfutási idő 135 nap
Ez még 45 nap volt a múltkor :(

(#666) fo_di


fo_di
őstag

mivel a jövendő raspim dobozolásáhozhoz kapcsolódik a kérdés, gondoltam itt is megkérdezem, hátha tud valaki segíteni :)

tudtok olyan helyet, ahol nem túl horror áron vállalnak plexi megmunkálást?
amire szükségem lenne, az egy kb. 6x6 cm-es plexi tömb, monjduk kb. 5mm-es plexiből, aminek a szélső 1-1 cm-ét körben lemarnák 1-2 mm vastagra (így a használandó router tetejébe lyukat vágva alulról be lehetne ragasztani, és nem lóg ki a doboz síkjából, valamint kívülről nem látszik a ragasztás), valamint gravírozni kéne bele egy néhány centis raspi mintát
mit gondoltok, ez kb. mennyiből jöhet ki? van bárkinek is tapasztalata, hogy ennyire apró darabbal hol szolgálnak ki és nem röhögnek körbe, hogy ez nem táblás mennyiség?
köszi

(#667) vamzi válasza PistiSan (#665) üzenetére


vamzi
őstag

Ezt hol kell megnézni?

(#668) PistiSan válasza vamzi (#667) üzenetére


PistiSan
addikt

http://hu.farnell.com/jsp/shoppingCart/shoppingCart.jsp
Ha bejelentkezel a jobb felső sarokban írja mi van a kosárban, az alatt pedig a végzetes nap :) remélem azért még 2012 előtt megkapjuk.

[ Szerkesztve ]

(#669) tupacamaru válasza PistiSan (#668) üzenetére


tupacamaru
veterán

Mivel én megrendeltem így nincs a kosárban semmi, és nem találok dátumot sehol. :N

Hello, a nevem Inigo Montoya! Megölted apámat, készülj a halálra!!!................................................................... Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember...............................

(#670) doc válasza PistiSan (#668) üzenetére


doc
nagyúr

2012 elott mar eleg kicsi esellyel :D

(#671) vamzi válasza tupacamaru (#669) üzenetére


vamzi
őstag

igen, ezért kérdeztem én is, mert nekem is üres a kosaram és én emilben kaptam a várható szállítási dátumot.

(#670) doc: Back to the Future :DDD

Jajj igen, azt tudja valaki, hogy mi célt szolgál az a két szalagkábel csatlakozónak látszó alkatrész a RasPi-n? Az egyik a LAN mögött an, a másik pedig a GPIO csati alatt.

[ Szerkesztve ]

(#672) tupacamaru válasza vamzi (#671) üzenetére


tupacamaru
veterán

Szerintem én még azt az emilt is töröltem így nem tudok semmit. :Y

Hello, a nevem Inigo Montoya! Megölted apámat, készülj a halálra!!!................................................................... Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember...............................

(#673) fo_di válasza vamzi (#671) üzenetére


fo_di
őstag

elvileg a lan dugó alatt egy CSi kamera csatoló lesz, a gpio mellett meg az sd kártya túloldalán egy dsi csatlakozó (monitorokat lehetne rádugni)
a legszebb az egészben az, hogy az alapítvány sem tudja, hogy be lesznek-e ültetve a végleges változatban :)

pcb layout labelled

tupacamaru: legalább teljes meglepetés lesz, ha csönget a ups-es fickó a csomaggal :)

[ Szerkesztve ]

(#674) vamzi válasza fo_di (#673) üzenetére


vamzi
őstag

Értem, köszi.

Szerintem nem lesznek beültetve, mivel - ha jól tudom - még a GPIO tüskéit sem forrasztják be megtakarítás végett. A JTAG lett volna a következő kérdésem :D

CSI meg DSI-ről van valami olvasmány, hogy mik is ezek? Csak mert a gugli tiszta hülye, ha három betűt adok meg :DDD

(#675) PistiSan válasza tupacamaru (#669) üzenetére


PistiSan
addikt

Fura, mert én megkaptam a visszaigazolást is, a pdf-ben ott van hogy vissza van igazolva a megrendelésem, mindeközben ott van a webshopban is a megrendelésem, ugyan azon a Rendelési kódon, csak a szállítás nő egyfolytában :) 1 ft-ot nem fontak még le a számlámról!

(#676) fo_di válasza vamzi (#674) üzenetére


fo_di
őstag

mipi csi-2 szabvány
dsi interface
jtag

eben és gert éppen filóznak, hogy vajon lesz-e rajta gpio, mert talán gert úgy tudja, hogy nem lesz, eben szerint meg mintha lenne valami, de ő is csak azután tud mondani bármit, hogy megérkeztek a lapok a gyárból végre

elvileg lett volna egy i2s kimenet is, de az minden valószínűség szerint elveszett a végleges lapra (bár lehet, ez is valami tartalék gpio padra felforrasztható lehet)

[ Szerkesztve ]

(#677) tupacamaru válasza PistiSan (#675) üzenetére


tupacamaru
veterán

Tőlem viszont már vontak is 2k körüli összeget. ;)

Hello, a nevem Inigo Montoya! Megölted apámat, készülj a halálra!!!................................................................... Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember...............................

(#678) vamzi válasza Drótszamár (#661) üzenetére


vamzi
őstag

Ennél jobb megoldást nem tudok:
[link]

(#679) bb.bocs


bb.bocs
őstag

én is berendeltem, vagyis rdeklödtem mivel rendelni nem tudok, mivel nincs mit :)
nem kért semmiféle telefonszámot ugyhogfgy nem tudom hogy reendeljem be :) 2 oldalon is sikerült

(#680) Cathfaern


Cathfaern
nagyúr

Próbáltam visszaolvasni, de nem találtam egyértelmű dolgot ezzel kapcsolatban, szóval előre is elnézést ha már volt róla szó részletesen:
Honnan érdemes rendelni (illetve ha jól értem, csak előrendelni lehet jelenleg)? Ha jól látom van két oldal is ahonnan lehet, mindkettő szállít Mo-ra is. Van valami érdemi különbség közöttük? Vagy kinek mi szimpatikus?

(#681) vamzi válasza Cathfaern (#680) üzenetére


vamzi
őstag

Én a Farnelltől rendeltem, mert több nappal hamarabb visszajeleztek, hogy leadhatom a rendelésem. Az RS a mai napig nem küldött még arról levelet, hogy rendelhetek, pedig ugyan akkor jelentkeztem mind a két helyre. Elvileg árban lehetnek különbségek, de pont a mai napon blogoltak róla, hogy szeretnék kicsit egyértelműsíteni a dolgokat.

Én csak a Farnellről tudok nyilatkozni:
két hónap szállítási idő és 12.000Ft(8000 a küty, plusz fa, plusz 1400 posta) az esetemben, az új rendelőknek az ára ugyan ennyi, de a szállítási idő 4 hónap.

2 napos UPS szállítást vállalnak és kb 2000Ft-tal terhelik be a kártyádat.

Továbbá a Farnell a készlet erejéig ingyen málnás element14 pólót ad, amit én később tudtam meg és így lecsúsztam róla :D

Én ennyit tudok kb a Farnellről.

(#682) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Nekem egy másik kérdésem lenne:

Mibe fogjátok belerakni? Nincs ekkora PC házam sajnos... :P Márpedig valamibe be kéne rakni, mert kuckó nélkül előbb-utóbb megkattan a nyák. :(

Üdv. core2

(#683) Vladi válasza Neil Watts (#682) üzenetére


Vladi
nagyúr

Kicsi házat néztem, itt. Nem biztos, hogy üdvözítő megoldás. Viszont árpin nincsenek lyukak. :U

Arra gondoltam, hogy gumigyűrűt vágok olyan kicsit, abba rést és a cucc sarkát beleillesztem. Négy ilyen és a ház aljára ragasztom. Csak ötlet.

Mi vagy te, he! Ááármestör?? Höhö. :C

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#684) bb.bocs válasza Neil Watts (#682) üzenetére


bb.bocs
őstag

mint ahogy koléga is már linkelte itt, látezik már ilyen:)

(#685) azbest válasza bb.bocs (#684) üzenetére


azbest
félisten

naja, de "több a leves, mint a hús"... annyiért drága a plexiből kivágott házikó. Én inkább megpróbálok nyomtatós, kivágós házat... papírból már kipróbáltam, hogy milyen... majd legfeljebb műanyag borító lapból (amit spirálozáshoz használnak) csinálok egyet. Gyufásdoboz méretben még egészen stabil is lehet, amíg nincs jobb.

A személyes kedvencem ez: [link]

[ Szerkesztve ]

(#686) Neil Watts válasza Vladi (#683) üzenetére


Neil Watts
veterán

"Kicsi házat néztem, itt. Nem biztos, hogy üdvözítő megoldás. Viszont árpin nincsenek lyukak." - na ja :P

"Arra gondoltam, hogy gumigyűrűt vágok olyan kicsit, abba rést és a cucc sarkát beleillesztem. Négy ilyen és a ház aljára ragasztom. Csak ötlet."

Nem jó ötlet. Mozogni fog, a beledugott cucc meg szorulni. :D

Höhö, jaja. :) Nagyon durva tempóban pörög a PC beárazós topik :D

Üdv. core2

(#687) bb.bocs válasza azbest (#685) üzenetére


bb.bocs
őstag

de jó, ez tetszik köszi a linket :) remélem gépröl kapok valami visszajelzést hogy rendelhetem már.... mert jó lenne ha lenne :D
hajt a kiváncsiság

(#688) Neil Watts válasza azbest (#685) üzenetére


Neil Watts
veterán

"A személyes kedvencem ez: [link]"

A linken lévő cucc az saját gyártmány? Beszélnem kéne a blog üzemeltetőjével. :P

(#689) azbest válasza Neil Watts (#688) üzenetére


azbest
félisten

ő tervezte és 3d nyomtatóval egyet csinált is... bár ahogy elnézem 40 euro-s árat ír (3d nyomtatás nem olcsó), ha kap egy boardot és ki tudja próbálni ,hogy beleillik-e, akkor fogja felnyitni, hogy bárki rendeljen... azért remélem lesz hasonló de olcsóbb is, 10 usd felett nem szánnék rá.

(#690) fo_di válasza Neil Watts (#682) üzenetére


fo_di
őstag

én egy tplink routert fogok kibelezni és felhasználni erre a célra. a terv az, hogy beledugok egy usb hubot is, meg hosszabbítókábelekkel lehetőleg mindent a doboz hátára vezetek (majd egy sd kártya hosszabbítót akarok még eszkábálni, ha megjönnek az alkatrészek hongkongból)

ő lenne az alany, az antennát meghagynám, rendeltem egy usb wifi adaptert, annak az antennakimenetére fogom ezt ráforrasztani, a tplink felirat helyét meg kivágnám, és oda tennék egy plexi elemet raspi gravírral (persze, ha tudok ekkora kis méretben szerezni és megmunkáltatni plexit): lenne egy kb. 6x6-os négyzet, aminek a szélső 1 centis csíkját kivékonyíttatnám, így belülről be lehetne ragasztani a házba úgy, hogy kintről nem látszana a ragasztás helye. az elején lévő gomb helyére egy árammegszakító gombot tennék (így nem kell kihúzni a kikapcsoláshoz) meg a ledek fényét kéne még valahogy előrevezetni (valószínű, ehhez még kisebb plexidarabot kéne vágatni)

(#691) Neil Watts válasza fo_di (#690) üzenetére


Neil Watts
veterán

jajj Istenem! Szegény 1043ND-forma mit ártott neked? Amúgy nekem is van itthon egy WL-520 GC doboz. Lehet, hogy abba fogom belerakni :)

[ Szerkesztve ]

(#692) vamzi válasza fo_di (#690) üzenetére


vamzi
őstag

Üvegeshez menj be, szokott lenni náluk hulladék plexi, amit jelképes összegért vagy ingyen az emberhez is vágnak. A wifi antennával óvatosan, kényes a forrasztásra. Inkább egy wifi dongle-t bonts szét, dugd ki a hátulján és az usb csatlakozóját hosszabbítsd.

Én majd a fizikai méretet szeretném a legalacsonyabb szinten tartani, amin csak lehet így nekem egyedi ház kell majd. Szerintem teljesen plexi lesz. A maróm állványát mire megjön a RasPi, addigra kényelmesen betudom fejezni. Én egyébként egy RTC modult akarok bele, egy wifi adaptert és egy USB hubot.

(#693) fo_di válasza Neil Watts (#691) üzenetére


fo_di
őstag

villám csapott bele a wan porton keresztül, ezért használhatatlan routerként :) (egyszer a kábeltévé zsinórján keresztül bevágott a villám, elsütve a kábelnet modemet, azon át meg a wan-portot a routeren és egy tvtuneren át a gépem igen kellemes részét: a tunert, a tápot meg az integrált háló és hangkártyát - a hálózat a routeren át jött ki, a hangra meg a tuner volt rádugva)
(egyébként egy tplink wr-741nd)

vamzi: és vajon meg is tudja nekem munkálni ilyen formán, ahogy szeretném? (mármint lemarni a szélének a kb. fele vastagságát)
azt néztem, hogy a routereben jelenleg egyetlen dróttal van a nyákhoz forrasztva, azt terveztem leforrasztani a nyákról és a wifi dongle antennája helyére odaforrasztani. szerinted nem éri meg? mert így jobban ki lehet használni a helyet a hátlapon, ha már úgyis ott van az az antennra rajta

[ Szerkesztve ]

(#694) vamzi válasza fo_di (#693) üzenetére


vamzi
őstag

Hát megmunkálni tuti nem fogja, de legalább nem kell venned egy egész tábla plexit.

Biztosan jó úgy is, ahogyan te akarod, csak úgy sokkal biztosabban kapsz megfelelő végeredményt, ha a dongle seggét dugod ki az antenna helyén. A dongleökről általában úgy is lecsavarozható az antenna. Namármost, ha kiszeded a router gyári antennáját, akkor meg is van a lyuk, amin át tudod dugni a donglet. arra visszatekered az antennát és kész, nem kell megbontanod a wifit, csak a burkolatát kell leszedned és belül rögzítened a routerben.

Bár, ha csak egy vezetéket kell átforrasztani, akkor lehet a te verziód egyszerűbb :D

(#695) bb.bocs


bb.bocs
őstag

hogy ti miken agyaltok :D én sima házba betolom aztán jó :D ti pedig nem is magyar nyelven beszéltek xD :D remélem valami linux alatti windows is meglesz oldva hamár a ház ilyen tervek árán születik meg :D

(#696) fo_di válasza vamzi (#694) üzenetére


fo_di
őstag

a routerből biztosan csak egy vezeték kell, a dongle még nem jött meg, de gondolom, azon is annyi lesz, ha meg nem, még mindig itt van ez a lehetőség is :)
a plexivel valószínűleg megvárom, mire megjön a lap, aztán a hátlapot is abból fogom megcsináltatni, úgy talán már kevésbé küldenek el a fenébe, hogy mit kezdek ott egy egérpiszoknyi darabbal :)
majd még azt kell kitalálnom, hogy hogyan rögzítsem a házba bele :)

(#697) Sn[4k3]


Sn[4k3]
senior tag

Ebbe a "házalós" ötletbe én is beleszállnék. Én egy szolidabb billentyűzetet fogok keresni amibe belefér, úgy olyan lenne, mint egy ős PC :). RaspberryPi logón én is gondolkodtam, de én majd fújni fogom minta meg festék segítségével.

Ericcson T100 -> Sony Ericcson T230i -> Sony Ericcson K610i -> Motorola V3 -> Nokia 6120c -> Nokia 3310c -> Samsung E250-> LG Shine -> LG KF750 Secret -> Samsung Monte -> Sony Ericcson Xperia X8 -> ZTE Blade -> HTC Dream -> ?

(#698) vamzi válasza bb.bocs (#695) üzenetére


vamzi
őstag

Furcsán fog kicsit mutatni az üres PC-s ház a közepében egy bankkártyaméretű elektronikával :D

A windowsba egyáltalán ne reménykedj, nem arra van kitalálva. Ha netán később elindítják rajta, akkor meg biztosan nem fog valami élvezhető tempót produkálni.

Ki milyen OS-t akar/fog rajta futtatni?
én:
OpenELEC+XBMC
Debian

Valószínűleg Dualbootos lesz, vagy "kétkártyás".

(#699) fo_di válasza vamzi (#698) üzenetére


fo_di
őstag

én is ezt az openelecet néztem, hogy jó lenne
a maemo/meego/mer portot megnézem majd, meg a valószínű androidot is (ha ics nem is, froyo/gb biztos lesz rá)
pont az egyszerű kártyacsere miatt akarok sd hosszabbítót gyártani, aztán megfelelő helyre lehet tenni a dugóját
meg gondolkodok, hogy a tápellátását egy palm touchstone-nal kéne megoldani, éppen a hptól várom, hogy vajon elbírná-e teljesítménnyel, mert azért menő lenne az indukciós töltés :) persze ez majd csak valószínűleg későbbi upgrade lesz majd

[ Szerkesztve ]

(#700) vamzi válasza fo_di (#699) üzenetére


vamzi
őstag

Nem rossz ötlet. Mennyi áramot tud ez áttolni a levegőben?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.