Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-21 13:34:01

LOGOUT.hu

Ajánláshoz szükséges kérdések (alkatrészeknél pontos megnevezést kérünk)
1.: Mennyit szánsz a hűtőre?
2.: Milyen házba kerül?
3.: Milyen alaplapra lesz?
4.: Processzor és videókártya típusa?
5.: Ramok pontos típusa?
6.: Egyéb igények? (fekete, passzív, stb.)
>>> Ajánlott léghűtések és paszták táblázata - 2024 <<<

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#97404) Rowon


Rowon
Topikgazda

(rögzített hsz)

Szeretnék minden érdeklődő fórumozót megkérni, hogy hűtő választáshoz a Topik Összefoglaló elején lévő 6 pontos kérdéssorra igyekezzen minél pontosabb választ adni, hogy érdemben segíteni tudjunk.

A jelenlegi ár-érték arányban legjobbnak tartott hűtőkről az összefoglaló táblázatot árkategóriánkénti besorolásban itt találjátok: > > > Hűtő toplista. < < <
Egyéb, forgalomban még kapható és ajánlott hűtők: Aktív hűtők.
Forgalomban már nem kapható, leginkább használt piacon fellelhető hűtők: Kifutott hűtők.
Jó minőségű, ajánlott zsírok hűtő alá: Hővezető paszták.

A topikhoz nem, vagy csak részben kapcsolódó témák linkjei:
Hogyan javítsam a házam szellőzöttségét? - > Léghűtés topik
Ha nem szellőzik jól, akkor cseréljem? - > Milyen házat vegyek?
Kéne új venti! - > Ventilátorok - Ház, CPU (borda, radiátor), VGA
Csak a hűtő marad? - > Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
Többet szeretnék tudni a hővezető pasztákról! - > Hővezető paszták
Hogyan feszeljem alul a procim? - > Az adott tokozás saját topikja
Hogyan delideljek? - > Tuning kezdőknek
AiO-t tudtok ajánlani? - > Még mindig nem! Kompakt vízhűtés

Kérek mindenkit, hogy a topik szakmaiságát őrizzük meg, így a témába nem vágó hozzászólásokat inkább privátban, vagy az adott téma saját topikjában beszéljük meg.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

Hozzászólások

(#95001) Rowon válasza Wolfskin (#95000) üzenetére


Rowon
Topikgazda

:DDD :C

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95002) Wolfskin


Wolfskin
őstag

Tudom, hogy nem ide való, de itt kérdeztetek rá, ezért röviden leírom a házat a CPU hűtő körül. Illetve az új háznál a kérdésem a cpu hűtőre vonatkozik, hogy érdemes optimalizálni a szívóoldalát.

Egy Bitfenix shinobi házat alakítottam át. Lefúrtam a hdd tartókat, és nagyobb távolságban egy fém lapból tetőt és talpat csináltam neki. Azt a közepénél egy ponton rögzítettem alul is fölül. Az volt a terv, hogy elforgatható lesz, szerelésnél keresztbe, de a szellőzés miatt hosszában áll majd. Előttük két 14 cm ventivel.
A két konzol közé duplán gumi van kifeszítve (bicikli belső), és azok közé van betéve a vinyó, teljesen flexibilisen felfüggesztve.
A hűtés működik, a vinyók 25-28 Cˇ fokosak.
Sajnos a helyszűke miatt a forgatás csak nagyon kis szögben valósítható meg, ezért folyamatosan hosszában állnak, és a hdd-ket sem lehetett szimmetrikusan betenni, mert hátrafelé jobban kilógnak, ezért farnehezek lettek, alá kellett támasztani mindegyik fenekét egy ... pezsgősdugóval
Járulékos kár, hogy a konzol a ház stabilitásában szerepet játszott, azóta nyekenyóka, csavaró erőnek kevésbé áll ellen.

Az új házban (CM 690 III) a terv:

1-2: P12Max
Előtte a HDD blokk szerencsére csavarokkal van rögzítve, a ház stabilitásában nem játszik szerepet. Terv, hogy csak a felét felhasználva, rugalmasan rögzítve használom, hosszában vagy keresztben, ahogy a hely kiadja.
3: opcionális, a CPU hűtés szívóoldalára nyomná a levegőt (a CD takaró lemezek közöl 2 db fémhálós, azon át szívná be. .
4: ez a legkritikusabb.
Opcionálisan (1), vagy kifelé fúj, tehát a légáramot erősíti, ennek hátránya, hogy a cpu szívóoldalán növeli a légsebességet ergo csökkenti a nyomást.
Opció2: befelé fúj, ekkor egy légterelővel egészen a hűtőig le lenne választva az 5-töl. Így mintegy megforgatná a levegőt a rendszer a cpu hűtőn keresztül.
Opció3: teljesen letakarom, elzárom. Így a bejövő „összes” levegő a cpu hűtőn áramlana keresztül
5: Pure Wings 140
6: P12Max, ez egy 12-es hely
7: ide bármi lehet, ha a ház régi, 20-as ventije, ha nem hangos, akár az, vagy a 3 db 140-es Pure Wings egyike menne ide (a többi a 4 és 5 helyekre). Ez csak a táp fölött és a VGA-n mozgatná a levegőt, meg beporozná kicsit az alkatrészeket.
Nagy, egyirányú légáram (huzat) nem lenne, a hdd-k kapának intenzívebb hűtést és a CPU lokálisan.
A táp passzív (super flower golden silence), a teteje egy hűtőborda, az oldalai lyukacsosak, egy enyhe szellőztetést megérdemelne azért. (esetleg a ház aljáról?).
A ház alja lyukacsos, ide nem terveztem semmi (se ventit, se takarást, remélem nem kifelé fog áramlani a levegő)

''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

(#95003) Rowon válasza Wolfskin (#95002) üzenetére


Rowon
Topikgazda

Szia,

A CM háznál a 4-es számú ventihez annyi ötletem lenne, hogy végezz el méréseket különböző ventilátor kombinációkkal. Amikor a legjobb hőfokokat kapod, annál a kombinációnál érdemes maradni.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95004) Zamma válasza Wolfskin (#95002) üzenetére


Zamma
őstag

Szerintem ezt folytassuk már a léghűtés topikban.

(#95005) Rowon válasza Zamma (#95004) üzenetére


Rowon
Topikgazda

Egyetértek. A hozzászólást nem törlöm, mert valahol érinti a CPU léghűtést is, de tényleg jobb lenne itt folytatni: [link]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95006) KAMELOT


KAMELOT
titán

Csak, hogy léghűtés témához is írjak.
4960X procimon Silvesrtone Heligon HE01 volt. Jól hűtött. :)

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#95007) TheMartin03


TheMartin03
tag

Sziasztok!
Remélem nem off, és remélem nem volt kivesézve, bár nem találtam kereséssel.
A helyzet az, hogy adott egy config, amit én raktam össze korábban.
MSI B550-A Pro alaplappal, Dark Rock Pro 4-es hűtővel.
A kérdésem az lenne, hogy azon kívül, hogy a számok kiadják a gyártói oldalon, van-e tapasztalat azzal, hogy milyen RAM fér alá?
40 és 46,8mm-t ír a gyártói oldal, utóbbit akkor, ha feljebb rakjuk a ventiket, viszont nekem az első slot nem a venti alá ér, hanem a lamellák alá. (Ott még nagyobbnak kéne lennie a helynek, nem?!)
Jelenleg 2db HyperX DDR4 Predator RGB ram stickem van, 2. és 4. slotban, viszont gondolkodtam további 2 sticken, ez viszont az 1. és 3. slotba kerülne, tehát még közelebb a hűtőhöz. (remélem jól mondom a sorrendet) A gondolat egy HyperX Fury RGB volt, viszont ez is elég magas az RGB miatt (használtan venném, azért RGB, különben tökmindegy, mert úgyis kitakar mindent a hűtő)


Van esetleg tapasztalat, vagy tudományos levezetésetek erről, hogy csak a dokumentációk szerint fér be, vagy valóban beférne, mielőtt beleugrok, és széttépem teljesen a gépet? :DD

...Alapvetően mindegy, hogy melyik fér be, bár tudomásom szerint a Fury alacsonyabb...

Források:
[BeQuiet RAM Clearence]
[Kingston HyperX Fury RGB adatlap]

...vagy alapvetően a ramhoz is kaphatok kommenteket, ha messziről kerülendő, bár ez nem az a topik...

(#95008) Zamma válasza Wolfskin (#95002) üzenetére


Zamma
őstag

Válaszoltam a léghűtés topikban itt.

(#95009) Zamma válasza TheMartin03 (#95007) üzenetére


Zamma
őstag

Milyen házba lesz (adatlapodon sem találom)?

Elméletileg beférhet - főleg akkor ha a házadba is befér a megemelt ventis hűtő, ami így összesen 166 mm magas!

(#95010) TheMartin03 válasza Zamma (#95009) üzenetére


TheMartin03
tag

Bocs, nem tudtam hogy még ez is beleszámít a képletbe, de teljesen jogos!
Fractal Design Meshify C - TG - üveglapos verzió
Köszi!

(#95011) Zamma válasza TheMartin03 (#95010) üzenetére


Zamma
őstag

A gyári speckó szerint ok, 170 mm-ig nyújtózkodhat a hűtő. A mininél 172-ig.

(#95012) superecneB


superecneB
őstag

Sziasztok,
A Broken 3 itt már nem fér el és kéne a gyári alapnál valami halkabb, jobb. Oc nincs tervben sem tehát nagy tartalékok nem kellenének, de inkább halk megoldást keresnék. AG400-al szemezgettem, van jobb választás?
1.: Mennyit szánsz a hűtőre?
10-15
2.: Milyen házba kerül?
Xigmatek Asgard Pro
3.: Milyen alaplapra lesz?
Asus Prime H610M-A D4
4.: Processzor típusa?
i3-12100f
5.: Ramok típusa?
G.Skill Aegis
6.: Egyéb igények? (fekete, passzív, stb.)
Ha lehet ne világítson

[ Szerkesztve ]

(#95013) Zamma válasza superecneB (#95012) üzenetére


Zamma
őstag

Én a ID-COOLING SE-225-XT hűtőt javasolom, mert:
- jobb, mint az AG400 és AG500 (mert egy ventisek)
- 5 hőcsöves - ez azért jó, mert ha néha megugrik a teljesítménye a cpu-nak nem fog úgy felbőgni a venti és közben hűvös is lesz. A 4 hőcsövesek nem tudnak annyi hőt olyan gyorsan elvonni.
- 2 ventis - itt is a fenti dolog áll, nem kell úgy pörögni a ventiknek
- halk
- kevesebb por
- 12 ezer Ft körül

[ Szerkesztve ]

(#95014) TheMartin03 válasza Zamma (#95011) üzenetére


TheMartin03
tag

Nagyon szépen köszönöm! :R
Akkor lehet, hogy ebből gép robbantás lesz! :DDD

(#95015) Rowon válasza superecneB (#95012) üzenetére


Rowon
Topikgazda

Mondjuk, ha a közeljövőben tervezel még fejleszteni a konfigon és marad a lap, de a proci mondjuk nagyobb lesz, akkor érdemes lehet egy ilyet is beszerezni, már most előre. [link] 4 maggal minden bizonnyal csuklóból elbánik. Ez az alaplap, főleg, hogy LGA 1700 még tartogat bővítési lehetőségeket.

Külföldről lehet rendelni, durván olyan ~19k körül van most forintba átszámítva szállítással együtt. Gamers Nexus is megemlékezett róla, hogy ennyi pénzért ez a hűtő best buy. [link]

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95016) KAMELOT válasza Rowon (#95015) üzenetére


KAMELOT
titán

Bizony, ez jobb lenne. :)

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#95017) superecneB válasza Rowon (#95015) üzenetére


superecneB
őstag

Köszi mindenkinek a tippeket!
Ez a Thermalright jópofa, tetszik. RAM clearance gondok nem lesznek vagy simán felfelé eltudom tolni a ventit a clipsekkel és rendben lesz? Meglepő mennyire közel vannak a slotok az S1700 szerelő furataihoz...

(#95018) Rowon válasza superecneB (#95017) üzenetére


Rowon
Topikgazda

A RAM méretén megmondom őszintén nem is gondolkodtam, mert írtad, hogy G.Skill Aegis van a gépben. Nekem is az van és ezekkel a ramokkal eddig még egyik hűtőnél sem fordult elő, hogy ne férnének el. Ár-érték-használhatóság szempontjából szerintem jelenleg az egyik, ha nem a legjobb RAM.

A Peerless Assassin 120 SE magassága ventikkel együtt 155 mm, a Xigmatek Midgard Pro pedig, ha jól olvasom, akkor 160 mm magas hűtőt enged, tehát azzal nincs gond. A hűtőről ezt a képet találtam a gyártó honlapján, szerintem a kialakítása engedni fogja az Aegis ramokat.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95019) Zamma válasza superecneB (#95017) üzenetére


Zamma
őstag

Milyen vicces hogy a 10-15 ezerből ilyen gyorsan hogy lesz 20 ezer, a 4 hőcsöves 1 ventis kis alap hűtőből hogy lesz egy Noctua D15-öt szoringató 6 csöves 2 ventis csúcshűtő... :U

Mindenesetre 20 ezerért - már régebb óra mondom és ajánlom - A Thermalright Peerless Assassin 120-nak nincs párja, annyi szent! :K

Ahogy írta Rowon simán elfér minden IS! :D

(#95020) Rowon válasza Zamma (#95019) üzenetére


Rowon
Topikgazda

Hosszú távon az a (ma már szinte jelentéktelen) +5k forint megtérülhet neki, ezért is próbálkoztam neki ajánlani. A lap bír jóval erősebb procikat is, a ram az egyik legjobb DDR4 3200-as low-profile kit a piacon, a lehetőség adva van. Vegye meg előre a jó hűtőt, ami még másik socketre is jó lehet majd. A ház pedig nem az igazi airflow szempontjából, de azért na. 10+ éves modell.

Nem erre kért ajánlást, való igaz, ajánlottál neki egy jó hűtöt, de szerintem azzal megrekedne bővítés terén. Inkább vegyen most +5k-ért egy jobbat, mint később megint 15-20k-ért egy vadiújat.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95021) Zamma válasza Rowon (#95020) üzenetére


Zamma
őstag

Egyetértek, tökéletesen igazad van. :R

Félreértettem. Azt gondoltam ha nem lesz OC-zva, akkor nem lesz igény nagyobb teljesítményre sem...
Ezért a megfogalmazott ártartománynak fölé eszembe sem jutott erősebbet ajánlani. :B

(#95022) Rowon válasza Zamma (#95021) üzenetére


Rowon
Topikgazda

Én úgy voltam vele, hogy vagy elküld a pitsába, hogy miért nem arra válaszolok, amit kérdezett, vagy elgondolkozik a dolgon. Két esélyes mindig. :DDD

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95023) Zamma válasza Rowon (#95022) üzenetére


Zamma
őstag

:D :C

(#95024) Abrion


Abrion
senior tag

Köszönöm a cpu cooler ajánlást, bevált :D
A régi OEM Coolert lecserélni ere a be quietre megérte, nincs hang, és alig erőlteti meg magát a venti, alig megy 1200 rpmel max cpu terhelés mellett, és adja a 65c fokot.
A oem 3k rpmen ment 75c fokkal :D wow
és a viccess hogy az oem cooler nehezebb wtf

[ Szerkesztve ]

(#95025) ezoro12 válasza Abrion (#95024) üzenetére


ezoro12
tag

Hali.

Szerintetek ez mennyire igaz teszt? Ahány videó annyi féle lista. Ennyire jó lenne az U-12a?

[link]

(#95026) Rowon válasza ezoro12 (#95025) üzenetére


Rowon
Topikgazda

Topikösszefoglalóban hivatkoztam rá. Ha baromság lenne, már biztosan készült volna hozzá valamilyen kritika más feltöltőktől. 200 ezer feletti megtekintéses videó.

De azt is megjegyeztem, hogy a tesztet nem egy számítógépházban végezte el, ahol talán más légmozgási viszonyok uralkodnak, mint szabad térben.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95027) ezoro12 válasza Rowon (#95026) üzenetére


ezoro12
tag

Reális lenne, hogy megelőzi a 15d feketét? Ugye náluk nem W számítás van, azt hülyeségnek tartják, de ott is 14 pont különbség van a 15d javára. Ezek szerint viszont érdemesebb 12a-ba beruházni, ráadásul minden ram elfér szinte alatta. Talán a hatékonyabb csövezés miatt? Szerinted is kb egyforma szinten vannak hűtésben?

(#95028) Cifu válasza ezoro12 (#95027) üzenetére


Cifu
nagyúr

Nem mérnek zajszintet és egy amúgy elég speciális programmal tesztelnek. Azt mondom, hogy ez nem real world teszt.
Nézzék meg Cyberpunk 2077 alatt mi a helyzet, az elég jól használja a több szálat...
Még legalább játék...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#95029) Rowon válasza ezoro12 (#95027) üzenetére


Rowon
Topikgazda

Vannak ilyen különc cégek, akik szerint minden hülyeség, amit a többség csinál pl. Arctic nem adja meg a hűtőpasztáihoz a hővezetési tényezőt, mert az szerintük pontatlan és hazugság más gyártók részéről. Most ezt laikusként döntsd el, hogy igaz lehet-e vagy csak valami fordított marketingduma. Nincs olyan mély tudásom, hogy véleményt alkossak ezekről. Szerintem simán elképzelhető, hogy megelőzi a D15-öt, de azt is nézd meg, hogy mennyivel. Pici előnyökről beszélünk, 1-2%.

"Ezek szerint viszont érdemesebb 12a-ba beruházni"

Ez egyéni döntés kérdése. Valaki szidja a Noctuát, hogy parasztvakítás, valaki isteníti őket, stb. Ezt neked kell eldönteni. Én 120-as ventilátorral nem vennék hűtőt, mert szerintem alapjáraton hangosabb, mint egy 140-es ventivel/ventikkel szerelt modell. Ezért nálam ez a Noctua kiesik. De ugyanígy a Deepcool AK620-at vagy a Peerless Assassint is átgondolnám, pedig ezek a maga nemükben csúcs hűtők.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95030) Rowon válasza Cifu (#95028) üzenetére


Rowon
Topikgazda

Na igen, meg ezek a szintetikus tesztek pont annyit érnek manapság. Amikor a tápegységeknél is a Furmarkban nézik a tüskéket, közben meg valamelyik játék jobban leterheli a tápot, mint egy stressz teszt.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95031) Zamma válasza ezoro12 (#95025) üzenetére


Zamma
őstag

Szerintem van egy nagyon fontos dolog a teszteredmények mérlegelésében.
Mekkora felületű procin végzik a tesztet? Ez mutatja meg hogy mennyi hőcső halad közvetlenül át a proci felett? Ezen nagyon sok múlik! Ha nem elég sok cső fedi le a cpu méretét akkor a hatékonyságnak annyi!
Pont ez most a baj több hűtővel a 13 gen Inteleknél... könnyen meglehet hogy kellene külön egy ezeknek a prociknak készített ajánlás... :U
És az irány az hogy egyre kisebb felületről egyre nagyobb hőt kell elvezetni. Efelé megyünk!

A Noctua NH-U12a kapcsán: ez egy nagyon erős hűtő, nem sok ettől erősebb van, főleg kis házakban jön ez ki nagyon. Továbbá érdekes dolog az, hogy ez egy 7 db hőcsöves blokk, szemben a D15 6 db hőcsövével.
Ez a két hűtő nálam ezért nem egy liga, mert sok házba nem fér el a D15, a U12a meg vígan, így nincs értelme a kérdésnek, hogy melyik a jobb. A jó kérdés hogy valahogy úgy hangzik hogy melyik a jó hűtő 155 mm-ig, 160 mm-ig, 165-ig, stb...

Mindíg felsóhajtok hogy mit nem adnék egy olyan tesztért ahol a venti mindegyik tesztnél azonos... :U
Ott a blokkok közötti különbség azonnal kijönne...

[ Szerkesztve ]

(#95032) superecneB válasza Zamma (#95019) üzenetére


superecneB
őstag

Tökre igazatok van. Csak kb. a minimumot lőttem be amiért már valami használható minőséget kapni, mivel nem lesz OC, és valójában hiába bármilyen halk, a VGA játék alatt úgyis túl fog ordítani mindent... Alapvetően ezen az ársávon nem vagyok ár érzékeny, de simán lehet, hogy az emberek többsége az, és amikor tanácsért jönnek ide, akkor jó, hogy lehet olvasni mereven a keretbe illeszkedő tanácsot és esetleg felette-alatta is!

#95018Rowon:
Köszi, Megírom majd, hogy mirejutottam!

(#95033) Rowon válasza superecneB (#95032) üzenetére


Rowon
Topikgazda

"Köszi, Megírom majd, hogy mirejutottam!"

Ennek nagyon örülnénk. :K

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95034) Zamma válasza Cifu (#95028) üzenetére


Zamma
őstag

Igen, valóban nem mérnek itt zajszintet, viszont a biosra bízza a throttling kezelését. Ez végülis nevezhető emiatt stressztesztnek...
Amúgy ki a franc használ 100%-os terhelésű játékot, programokat? Videó átkódolást se használ a felhasználók többsége, nemhogy 3D rendert... :Y

Más kérdés hogy a pl 38 dB-re optimalizált teszt hogy alakul, ott melyik hűtő a gyorsabb... Személy szerint az nekem jobban bejön, mert real world oldalról itt mégis be van építve egy fixum ami érzékszervi.
De itt is van egy plusz kérdés, hogy ezen a dB-n melyiknek a ventije mégis zavaróbb (pulzál, magasabb a frekije, morog) annak ellenére hogy a műszer azonos értéket mutat?

Éles példaként azt említeném hogy az új P12 Max ugyanazon az RPM-en nekem jóval halkabbnak tűnik mint a rekordhalknak mondható Noctua NF-A12x25 PWM...

(#95035) Zamma válasza Rowon (#95030) üzenetére


Zamma
őstag

Így van! A stressztesztek statikusan ugyan nagy terhelést imitálnak, de játék alatt ez folyamatosan változik az események számolási igényétől.
Végülis egy változatlan játékdemo futtatása lehet talán a legközelebbi valós moddellezés erre. Ha ezt egy adott dB-re optimalizáltan teszik ott beszédesek lesznek a hőfokok!

(#95036) Zamma válasza superecneB (#95032) üzenetére


Zamma
őstag

a VGA játék alatt úgyis túl fog ordítani mindent...
Erre van megoldás az olyan házaknál ahol alulról tud közvetlenül friss hideget kapni a VGA! Nem lesz ordítás pl. Time Spy 20-as loop alatt se!

Az a lényeg: legyen tánc [link] !
Vagyis te járjál jól és mindenki IS örüljön! :C

(#95037) ezoro12 válasza Zamma (#95031) üzenetére


ezoro12
tag

Az meg a másik, hogy rengeteg hűtő van, amit csak külföldi oldalakról lehet megvásárolni, így aki nem fér hozzá valamilyen okból, marad neki a hazai piac.

Ami érdekes, sok külföldi oldal olyan hűtőket ajánl ami elég kevésnek tűnik a 13700k-hoz:

pl. Cooler Master Hyper 212 Black
Noctua NH-L9i-17xx Chromax.black
Mi alapján választhatják ki ezeket? Ezzel lejáratják a gyártót is.

Az biztos jó lenne, ha külön ajánlás lenne a 13600k, 13700k és a 13900k cpu családhoz. Elég kevés felhasználónak van még ilyen cpu-ja, aztán a hűtésük is eltérőek, így kevés a gyakorlati vélemény.

Tervezhetnének már olyan procit is, amihez nem kell alapból kis túlzással, folyékony nitrogén. Mert az ilyet is elég nehéz beszerezni a kis sarki közértben.

(#95038) Rowon válasza ezoro12 (#95037) üzenetére


Rowon
Topikgazda

"Ami érdekes, sok külföldi oldal olyan hűtőket ajánl ami elég kevésnek tűnik a 13700k-hoz:
pl. Cooler Master Hyper 212 Black"

Erről a pontos forrást belinkelhetnéd, mert elég viccnek hangzik. Aki leír egy ilyen cikket, szerintem vagy valami full eldugott tech oldalról copy-pastezte az ajánlást, vagy simán teljesen sötét.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95039) Abrion válasza ezoro12 (#95025) üzenetére


Abrion
senior tag

ezt tényleg nekem akartad írni?
Amugy hogy tisztába legyen mindenki, nekem intel i3 12100f cpum van és a cooler amit valaki innen ajánlt az egy Be Quiet! Pure Rock Slim 2

(#95040) Cifu válasza ezoro12 (#95037) üzenetére


Cifu
nagyúr

Két hete rakott fel a Linus Tech Tips egy videót - [arról, hogy igazából teljesen felesleges mindenféle csúcs hűtőket megvenni az átlag felhasználónak] .

Igazából egy 13900K-t is le lehet hűteni kényelmesen egy olcsóbb két tornyos hűtővel, ha a user nem Cinebencher R23-at futtat 7/24-ben, illetve koppra húzva használja 1080p felbontásban dupla RTX4090 mellett, hanem átlagos játékokkal játszik átlagos szinten.


A különbség zajszintben mutatkozik, de ugye ez is bonyolult kérdés, hiszen amikor böngészel, videót nézel, stb. igazából lehet, hogy az AIO még hangosabb, mint egy léghűtés...

AMD esetén ugyan ez pepitában, ha zavar, hogy vízzel is 95°C-os a procid és üvölt a hűtő ventije, akkor be lehet állítani az ECO módot a 7000-es szérián, és mindjárt más a helyzet.

Csak ilyenkor mindenki azzal jön, hogy ha már megvette drága pénzen a csúcstechnikát, akkor minden plusz tized FPS-t ki akarnak hajtani, csakmertazért. Hja kérem, ha ez a fontos, akkor vedd elő a sufniból a folyékony nitrogént...
Az átlag felhasználónak viszont egy jobb léghűtő is bőven elég lesz, ésszerű felhasználási feltételekhez...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#95041) Zamma válasza Cifu (#95040) üzenetére


Zamma
őstag

Teljesen igaz. Én is láttam ezt anno, pluszban megjegyezném hogy a kis Vetroo v5 - ami itt a tesztben szerepel - egy 5 hőcsöves, 1 ventis alap darab. Ez és a Snowman (M-T4, M-T6S) hűtők már jó ideje borzolják a budget aliexpress-es vásárlók idegeit - mivel rendkívül jók, ls olcsók - a 125 watt alatti szegmensben. Teszt itt:
[link]
Hang normalizált eredményük ez:

[ Szerkesztve ]

(#95042) ezoro12 válasza Rowon (#95038) üzenetére


ezoro12
tag

Pl. [link]

Beírom keresőbe, hogy "Best CPU Coolers For Intel Core i7-13700k" és megnézem az ajánlatokat. (jók is vannak köztük) Biztos elketyegnek vele, de a fene akarja folyamatosan 100 fokon tartani a CPU-t. Meg ugye a biosban is levehetnek mindent mellé.Esetleg böngézéshez. De akkor oda felesleges a 13700k.

Itt jobb és ésszerűbb ajánlások vannak.

(#95043) Rowon válasza ezoro12 (#95042) üzenetére


Rowon
Topikgazda

Nálam a jelenlegi 6 magos még 65 fok környékén sem járt sűrűn egyik hűtővel sem, de igazából az van, amit Cifu írt. Böngészés közben nem hallom, hogy megy, játék közben meg kb. kit érdekel? A VGA ventilátora elnyomja a zaját, a másik meg, hogy a fejhallgató ilyenkor már rajtam van, akkor meg azért nem hallom. Nekem ennyiből sem kellene az AiO, ha nincs rajtam a fejhallgató és valami könnyedébb dolgot csinálok a gépen, akkor a lehetőségekhez mérten csend legyen.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95044) Rowon válasza ezoro12 (#95042) üzenetére


Rowon
Topikgazda

Rákerestem guglival, hát... Az első találat egy 16 magos processzornak low-profile hűtőt ajánlott (a sok AiO között), nekem kicsit komolytalannak tűnik. A második találatban már benne volt a CM Hyper 212, mint "best budget" opció.

Azt tudom elképzelni, hogy lefixálod az FPS-t mondjuk 60-ra, hogy a processzornak is kevesebb dolga legyen, így kevésbé fog melegedni. De akkor minek veszel 16 magos procit, ha 60 FPS-en akarsz játszani? Meg FullHD-n? Szerintem nincs értelme ezeknek az ajánlásoknak így.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95045) ezoro12 válasza Rowon (#95043) üzenetére


ezoro12
tag

Akkor elméletileg és gyakorlatilag 13600k vagy 13700k (napokban kiderül) mellé, ram méretet nem korlátozó noctua nh u12a tökéletesen passzolna?

(#95046) Rowon válasza ezoro12 (#95045) üzenetére


Rowon
Topikgazda

Szerintem igen. Mivel "K"-sban gondolkozol, feltételezem húzni is akarod majd? Bár nem törvényszerű.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95047) ezoro12 válasza Rowon (#95046) üzenetére


ezoro12
tag

Igen, húzni is szeretném, meg ugye még azt sem tudom, az alaplap biosa alapból milyen beállításokkal fogja indítani.

(#95048) blp85 válasza ezoro12 (#95047) üzenetére


blp85
aktív tag

Szia!

Egy másik topikban egy ilyet ajánlottak kiegészítésképpen (gondolom a processzor körüli hőleadó felületet hivatott megnövelni, illetve minél nagyobb felületen tudja a hőt leadni):

[Thermalright CPU Contact Frame for LGA 1700 Retrofit Kit]
[Thermalright Intel 12th and 13th Gen LGA 1700 anti-bending buckle, bracket install.]

A CM Hyper 212 nagyon jó volt, csak évekkel ezelőtt (nekem még AM 3 8320-as alatt volt ilyen, de nem hiszem, hogy egy Intel 13600k-ra vagy 13700k-ra jó lenne, mivel, ahogy egy másik topikban olvastam, annál komolyabb hűtők is elvéreztek).

[Léghűtés topik] - itt a vége felé pidzse4 próbálgatott többféle hűtőt a 13600k-ra.

Soha nem lesz olyan, amilyen volt, de úgy sem marad, ahogy éppen van. Már a jövő sem a régi. (Eginald Schlattner)

(#95049) Hyper84


Hyper84
csendes tag

Sziasztok!

Egy i7-9700KF-hez keresek hűtőt, mit ajánlanátok, ahogy nézegettem, be quiet! Dark Rock 4 Pro az ajánlás, viszont ennyi pénzt nem akarok rákölteni, esetleg egy id cooling frostflow 120 elég lehet szerintetek, vagy mindenképp zsebbe kell nyúlni?

Üdv, Csabi

(#95050) blp85 válasza Hyper84 (#95049) üzenetére


blp85
aktív tag

Szia!

Az id cooling frostflow 120-ra szerintem itt kérdezz rá [Kompakt vízhűtés topik].

Szerintem ezzel jól járnál, ha nem félsz külföldről rendelni:

[link]

Soha nem lesz olyan, amilyen volt, de úgy sem marad, ahogy éppen van. Már a jövő sem a régi. (Eginald Schlattner)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.