Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#9451) .tnm


.tnm
addikt

Sziasztok,

Erste lakáshitelt készülök felvenni és a szerződéstervezetben van egy ilyen rész, (benne van az online mintában is):

VII. A szerződésszegés esetei

1. A Bank jogosult a jelen kölcsönszerződést azonnali hatállyal felmondani és a teljes kölcsöntartozást, annak járulékaival együtt lejárttá tenni. A felmondással az Adós még fennálló teljes tartozása azonnali hatállyal és egy összegben esedékessé válik. Az Adós köteles a felmondással esedékessé tett tartozást a felmondás közlésével egyidejűleg – kivéve, ha abban más határidő nem szerepel – a Banknak megfizetni.

2. Súlyos szerződésszegésnek minősülnek különösen [...]

3. Felek rögzítik, hogy Adós is jogosult a jelen kölcsönszerződést azonnali hatállyal felmondani a Bank súlyos szerződésszegése esetén.

Nyilván elég ijesztő, hogy a bank azonnali hatályú felmondásánál nincs ott, hogy súlyos szerződésszegés esetén van csak rá joga. Igaz az egész a szerződésszegés esetei alatt van sorolva, de akkor is ez nekem igen erősnek és aránytalannak tűnik, hogy a bank csak úgy bármikor felmondhatja, én viszont nem.

Mi a véleményetek erről? Szerencsétlen/pontatlan fogalmazás, vagy tényleg úgy értik, hogy bármikor felmondhatja a bank, akár ok nélkül is a szerződést, ha épp kell neki a pénz/kivonul az országból, etc. és ezt a kis huncutságot szándékosan így rejtették el?

A szerződésben egyébként van egy-két elgépelés, sutaság és szótévesztés is, szóval nem lepne meg, ha csak hiba lenne. De nyugodtabban írnám alá, ha valaki megerősítene, hogy nem mondhat olyat a bank, hogy csakúgy felmondja, minden ok nélkül.

[ Szerkesztve ]

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#9452) Tombi válasza .tnm (#9451) üzenetére


Tombi
senior tag

Miért ne lehetne a banknak erőfölénye?
Szerintem közel sem 2 egyenragú fél között keletkezik szerződés.
Például a szerződésben nekem nem tetsző dolgokat kihúzhatom? Gondolom igen, csak akkor a bank elutasít.
Ha ez nem egyoldalú erőfölény akkor micsoda? a banknak nem kell tudatos ügyfél.

+ Korábban más fórumozók is leirták a fix hitel sem fix..hivatkozhat a bank "eseményekre" és akkor egyből átháríthat rád.

[ Szerkesztve ]

(#9453) Mercutio_ válasza .tnm (#9451) üzenetére


Mercutio_
félisten

Ha a szerződés szövegéből nem derül ki egyértelműen, hogy milyen mértékű szerződésszegésre vonatkoznak az adott pontban leírt szankciók, Nyugodtan kérdezz rá, illetve kérd, hogy írják bele ahogy az elgépeléseket is kérd javítani.
Ha azt mondják nem, még mindig eldöntheted , hogy aláírod-e vagy nézel másik bankot.

De nyugodtabban írnám alá, ha valaki megerősítene, hogy nem mondhat olyat a bank, hogy csakúgy felmondja, minden ok nélkül.
És ha itt valaki azt írja, vagy a banki ügyintéző _szóban_ megígéri mit csinálsz, ha a bank mégis felmond?
Az a lényeg amit aláírsz (+ amire abban esetleg hivatkoznak pl. jogszabályok, ászf, stb.)

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#9454) Stanlee válasza .tnm (#9451) üzenetére


Stanlee
őstag

Gondolom elolvastad azt is, hogy milyen feltetelek eseten mondja fel a bank a szerzodest. Szerintem ezek kozul szinte mindegyik teljesen rendben van, sot szerintem van par (pl. biztositas es annak fizetese), ami a te sajat erdeked is. Mindenesetre a hitelfelvetel nem egyszeru es a bank sajnos erofolenyben van.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#9455) .tnm válasza Stanlee (#9454) üzenetére


.tnm
addikt

+@(#9453) Mercutio_

Félreértitek, nem azzal van a bajom, hogy (súlyos?)szerződésszegés esetén a bank felmondhatja az egész szerződést, az se probléma, hogy nincs felsorolva minden egyes szerződésszegés. A bajom az, hogy abban a VII./1-es pontban csak az szerepel, hogy:

"A Bank jogosult a jelen kölcsönszerződést azonnali hatállyal felmondani"

és nincs ott mögötte, hogy szerződésszegés esetén, vagy súlyos szerződésszegés esetén. Szó szerint értelmezve a bank "csak úgy" bármikor, amikor úgy gondolja kiléphet a szerződésből. Erre persze lehetne azt mondani, hogy az egész pont "A szerződésszegés esetei" fejezet alatt van, de ennek ellenére, amikor az én jogaimról beszél, akkor odateszi a kitételt, miszerint:

"súlyos szerződésszegése esetén."

Ebből azt gondolom, hogy jogilag nincs jelentősége annak, hogy melyik fejezetben szerepel egy ilyen kitétel, a fejezet címe nem értelmezi a pontokat. De aki jogban járatosabb, az pl ebben kijavíthat és akkor máris nyugodtabb vagyok.
Alapvetően azért írtam ide, hátha tud valaki olyan MNB szabályozásról, vagy Ptk. jogszabályról, ami pontosan rögzíti, hogy milyen esetekben mondhatja fel a bank (vagy az egyik fél) a két fél közötti szerződést. Ha ebben lenne valami olyasmi, ami kizárja, hogy "csak úgy" (= minden kettőnk között felmerült ok nélkül) felmondja a bank a hitelt és hirtelen visszakövetelje a tartozást.

Nyilván nem az ügyintéző szava érdekel, hanem valami olyan írott szabály a szerződésen kívül, ami erősebb, mint a szerződés, pl. Ptk. jogszabályok, MNB szabályai, stb.

"Ha azt mondják nem, még mindig eldöntheted , hogy aláírod-e vagy nézel másik bankot."

Ez sajnos nem ilyen egyszerű, egy ilyen bankváltás a szerződés aláírása előtt is már akár 50ezer+ költségbe fáj (adásvételi szerz. módosítása, másik értékbecslés), és azután kapom kézhez a másik bank szerződését, amiben megint lehet olyan, ami nem tetszik...

@(#9452) Tombi

"Szerintem közel sem 2 egyenragú fél között keletkezik szerződés."

Tudomásom szerint ilyet a magyar jog hivatalosan nem ismer. Sőt kifejezetten érvénytelennek kell tekinteni az aránytalan szerződéseket. Még ha gyakorlatban sajnos tényleg az a helyzet, hogy kis mitugrász a magánember a nagy bankkal szemben...
De ezen felül nem tudok mit kezdeni a hozzászólásoddal. Úgy érzem Te is csak kiengedted vele a gőzt.

[ Szerkesztve ]

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#9456) Stanlee válasza .tnm (#9455) üzenetére


Stanlee
őstag

Az idezett mondat - ahogy emlited is - egy olyan pont alatt van, ami a szerzodesszeges eseten a teendoket taglalja. Szoval az a bekezdes arra vonatkozik, ha szerzodest szegel, akkor felmondja a bank a szerzodesed. Nem azt, hogy Julika ma bal labbal kelt fel es csak ugy felmondja a szerzodesed, mert pont ahhoz van kedve. A sulyos szerzodesszeges eseteinek felsorolasa utan az elso mondatban irjak, hogy a fenti okok egyikenek bekovetkeztekor felmond a bank.

Szerintem kar belebeszelned abba a szerzodesbe olyasmit, ami nincs es elrontani a karacsonyod. Ne aggodj,amig fizetsz es betartod a jatekszabalyokat, addig nem fognak felmondani.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#9457) dugynok


dugynok
senior tag

Üdv,

2009. januàrjàban vettem egy lakàst. Ha jövőre el szeretném adni, de nem veszek helyette màsikat, mit és mennyit kell fizetnem eladàs utàn? Ha eladàstól szàmítva 5 éven belűl veszek màsikat akkor is fizetnem kell?

(#9458) axioma válasza dugynok (#9457) üzenetére


axioma
Topikgazda

Ha lakoingatlan, akkor mar be se kell vallanod, nemhogy adoznod.
Forditva kiegyenlites csak a vagyonszerzesi illeteknel van, es annak 12 honap a hatarideje.

(#9459) concret_hp válasza axioma (#9458) üzenetére


concret_hp
addikt

az úgy is működik amúgy ha először veszek és utána adom el a régit?

vagy fullba vagy sehogy :D

(#9460) attiati válasza concret_hp (#9459) üzenetére


attiati
veterán

az illeték beszámítás működik mindkét irányban

axioma: jövőre 3 évre módosul a türelmi idő az illeték beszámításnál, ha előbb van az eladás és utána a vétel.

(#9461) concret_hp válasza attiati (#9460) üzenetére


concret_hp
addikt

jó de befizetem, aztán fél év múlva visszakérem vagy hogy?

vagy fullba vagy sehogy :D

(#9462) VirsLee válasza Stanlee (#9456) üzenetére


VirsLee
őstag

+1

(#9463) attiati válasza concret_hp (#9461) üzenetére


attiati
veterán

[link]

[ Szerkesztve ]

(#9464) axioma válasza attiati (#9460) üzenetére


axioma
Topikgazda

Koszi, nem tudtam, pedig iden lejaro (tavalyi eladas) konkret ismerossel volt, hogy ezert sietett masikat venni.

(#9465) Kobe


Kobe
veterán

Buek

Merjunk nagyot almodni - 8M kulonbseg kinek tunik fel, elvegre duborog a piac, csak lesz egy palimadar :D

[link1]

[link2]

(#9466) BornToBePuli válasza Kobe (#9465) üzenetére


BornToBePuli
aktív tag

Állítólag a böngészőkbe is telephíthető Árminimum bővítmény megtalálja az adott lakásból a legolcsóbb hirdetést.

[link]

Read only felhasználó

(#9467) #41635072 válasza Kobe (#9465) üzenetére


#41635072
törölt tag

Ez egy hete meg 24,5 volt...
[link]
Es rengeteg ilyet tudnek linkelni.

[ Szerkesztve ]

(#9468) attiati válasza axioma (#9464) üzenetére


attiati
veterán

Pár napos hír. Jövőre lép életbe. Milyen hatállyal, azt nem tudom.

(#9469) #41635072 válasza #41635072 (#9467) üzenetére


#41635072
törölt tag

Végigpörgettem egy csomó újbudai ingatlant, és hirtelen mindegyiknél azt látom, hogy 550-ről 800 ruppó fölé került egy négyzetméter. Ezeket ennyiért is megveszik?

(#9470) axioma válasza #41635072 (#9469) üzenetére


axioma
Topikgazda

En most mar megvarom az 5% afa veget. Addig nem ugralok, nem felujitok. Nagyon kivancsi leszek a hatasara.

(#9471) Patrick válasza axioma (#9470) üzenetére


Patrick
addikt

Még drágább lesz minden...

„Aki barátot talál, kincset talál."

(#9472) axioma válasza Patrick (#9471) üzenetére


axioma
Topikgazda

Indoklas? Foleg felujitas munkaerore? Elhiszem neked, csak nem latom.
(Es persze realerteken erdekel, nem nominalisan. Bar ha jol tudom most 1.5 evig nem nagyon akarnak kamatot emelni me'g.)

(#9473) Mercutio_ válasza axioma (#9472) üzenetére


Mercutio_
félisten

Szerintem a építőanyagra gondolt az ismét 27℅ áfa miatt.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#9474) Patrick válasza axioma (#9472) üzenetére


Patrick
addikt

Olyan ez, mint amikor a tojás, meg a baromfi áfáját 5%-ra csökkentették, azóta ugyan annyiba, vagy drágábba kerül. Idén a hal áfája lett 5%, nemsokára visszakúszik ugyan arra az árra és vagy drágább lesz, miért? Mert minden más drágább, ami kell ezek előállításához, feldolgozásához, szállításához, stb és már meg is vagyunk. Emelnek pár %-ot a dolgozók bérén, ezért sajnos hiába az 5%, a hal ugyan annyi marad, vagy drágább lesz. Leellenőrzi valaki, hogy egy adott üzemben történt e tényleges béremelés? Vagy csak elhintették és eme indokkal már meg is emelik a hal árát.
Mindig ezzel, ilyenekkel indokolják... Vagy elhintik, hogy most kevés van ebből, vagy abból, egyéb betegség tört ki a baromfiknál, stb, már is mehet mindnek az ára az egekig. Ugyan ez lesz a lakásoknál is, amikor 27%-ra visszamegy az áfa.

Ezért akarok én idén lakást venni, elvileg nem lesz kamatemelés, bár a választások után kíváncsi leszek, változik e valami. Remélem szerencsém lesz.

Én mindenhol ezt látom, mindig, minden körülmények között a legtöbb pénzt kihozni, pofátlan módon mindenből, szomorú.

1 éve nézegetem a lakásokat, házakat Sopronban, 30 nm-es 1-1,5 millával drágult, a nagyobbak 50+ és a családi házak 60+ nm 3-5 millával. 1 év alatt. Új építésűek, kulcsrakészek. Követték a trendet? Persze azóta is árulják őket, meg vannak, nem adták el. Mit várnak? Nem értem.

Az egyik kedvencem, a temető mellett rögtön épült egy lakópark, sehol nem látom hirdetve, fél éve készen van. Egyik lakásban sem laknak még. Semmilyen info nincs kint, se egy tábla, se egy cégnév, sem telefonszám, semmi... Vicc.

Én csak olvasgatok, nézegetem a lakás és ház árakat. Igyekszem mindent kigyűjteni, amire szükségem lehet...

„Aki barátot talál, kincset talál."

(#9475) Patrick válasza Mercutio_ (#9473) üzenetére


Patrick
addikt

Ez igaz.

Állítólag most kevés van belőle, mert, hogy sokan építkeznek, ezért emelkednek a lakásárak. :D Kérdem én, ha visszamegy 27%-ra az építőanyag ára, akkor több lesz az építőanyagból, mert kevesebben fognak építkezni?

Olyan... vicc az egész nem?

„Aki barátot talál, kincset talál."

(#9476) Kobe válasza Mercutio_ (#9473) üzenetére


Kobe
veterán

Ilyen szempontbol tenyleg abszurdisztan az orszag. Valahogy nalunk mindig kiderul, hogy a black fridayen vett dolgok gyakorlatilag dragabbak, mintha barmikor maskor venned az evben, ha valamilyen termeknek bejelentik a kedvezmenyes afat jan 1tol, akkor januar 2an hirtelen dragabb lesz a csokkentes ellenere is, hiszen akkor kezdenek rajonni tomegevel s termelok, hogy ok voltakepp evek ota bukoban aruljak onkoltseg alatt a disznohust es muszaj emelni...
Ugyanez a kategoria a kedvezmenyes afa es a csok is, szeretnem egyszer megerni hogy idehaza valamilyen bevezetett kedvezmenyformat egyszer tenyleg az a celreteg tud hatekonyan kihasznalni vsgy a "boren erezni" mire eredetileg kitalaltak :)

(#9477) Patrick válasza Kobe (#9476) üzenetére


Patrick
addikt

+1

Teljes mértékben egyetértek.

„Aki barátot talál, kincset talál."

(#9478) Tombi válasza Kobe (#9476) üzenetére


Tombi
senior tag

Nyomorisztánban nem jo élni, vagyis csak neked a teged kizsakmanyolo retegnek 65 eves korodig dolgozzal aztan lehetoleg nyugdijfizetes elotti halal. Szebb jövőt

(#9479) Kobe válasza Tombi (#9478) üzenetére


Kobe
veterán

En nem latom ennyire borusan a dolgot, csupan sokszor szeretnek berbol elokent olyan kenyelmes elonyokhoz jutni, mint a vallalkozok. Ha mar a csokomat, meg a kotelezo beremelgetos dolgaimat amit finanszirozok, ok teszik zsebre.
Pl az "AFA val ennyi, szamla nelkul ennyi" dumat mindannyian ismerjuk, talalkoztunk mar vele vallalkozoktol, mesteremberektol. Szeretnek en is, mint berbol elo bemenni a henteshez, es fizeteskor azt mondani, hogy kosz, de ma inkabb afa nelkul vinnem a karajt, olcsobban....
Vagy mondjuk evente ugy bemenni a fonokomhoz a bertargyalasra, hogy olyan nyugodtan es magabiztosan mondhassam a "fix 12% emelest kerek" mondatot (es lehetoleg a fonokom se rohogjon ki) mint manapsag egy komuves vagy bkv dolgozo...

[ Szerkesztve ]

(#9480) Mercutio_ válasza Kobe (#9479) üzenetére


Mercutio_
félisten

És gondolom 2008-2014 közt is szívesen cseréltél volna a kőművessel amikor itthon közel nulla meló volt ;]

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#9481) Kobe válasza Mercutio_ (#9480) üzenetére


Kobe
veterán

Amikor itthon 0 melo volt, akkor a legtobb kint tolta kulfoldon, nem volt az olyan rossz vilag, legalabbis nem lattam tomeges kolduskomuves tuntetest sehol, pedig van par tucat a kozelemben (munkascsaladbol szarmazom) :)

Amugy en nem cserelni szeretnek (akkor sem est most sem), hanem az egeszseges aranyokat felallitani (korabban voltak).... Valahol az sem jo, hogy 2 nyelv folyekony ismeretevel, diplomaval, szakmai tapasztalattal tersegtol es ipartol fuggoen kapsz 20-30%al tobbet mint egy 6honapos munkaugyis kurzusban kikepzett gyorstalpalos szakmunkas. A vallalkozot nem emlitem, mert nekik all a vilag az adozasi moralt, szankciokat es kiskapukat tekintve, a berbol elokhoz kepest

Nyilvan ennek kesobb meg lehet(ne) a bojtje, pl befizetett jarulekok, stb utan, de mire odaig eljutunk, 4* omlik be a nyugdijrendszer szoval akkor meg majd azert jar szarabbul aki folyamatosan fizette nemfeketen a sarcokat

(#9482) concret_hp válasza Patrick (#9475) üzenetére


concret_hp
addikt

építőanyagnak sztem most is 27% az áfája, csak a kész lakásokét vitték le.

a hal vs lakás összehasonlítás meg több szempontból sem jó, de leginkább mert a halnak sok helyettesítő terméke lehet, a lakhatásnak meg nem nagyon van.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#9483) Mercutio_ válasza Kobe (#9481) üzenetére


Mercutio_
félisten

Nézőpont kérdése mennyire rossz, hogy úgy telik el 4-5-6 év a gyereked életéből, hogy szinte sosem lát.
De van még sok más aspektusa a dolognak a 20-30 év után várható EÜ állapottól, a ledolgozott óraszámig.
Az, hogy szerinted túl vannak fizetve - vagy épp te alul - szubjektív. Ha olyan a végzettséged/szakértelmed előtted is nyitva az ajtó nyugatra, ha terület specifikus, akkor ez van, vagy el lehet végezni azt a 6 hónapos okj-t, elmenni vállalkozónak;] mert egyébként inkább ilyen "az a korrupció amiből kihagynak" érzésem van...

Egyébként nyugaton is drága ez a szolgáltatás, a határok átjárhatósága és az aktuális kereslet-kínálat miatt várható volt, hogy elmozdulnak a bérek abba az irányba.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#9484) Kobe válasza Mercutio_ (#9483) üzenetére


Kobe
veterán

nálam eltelt 15-20 év így, túléltem....

nem családfilozofálni akarok, meg a ki fér hozzá a zsírosbödön mentalitásról meg korrupcióról elmélkedni, ezért inkább címszavakba foglalom azokat a rendszerszintű egyenlőtlenségeket, amelyek szerintem rétegenként különböző fokkal éreztetik a hatásukat, és amire én gondolok pontosabban a jelenlegi szituban. Ettől eltekintve is hosszú lett, sorry.
Ha a jelenlegi intézkedések olyan formában jöttek volna létre, hogy a lent felsorolt dolgokat is rendbevágják, akkor egyrészt a gazdasági mutatók javulása mellett lehet nem lenne ekkora törés a versenyszektorban, lakosságban sem, illetve a mutatók sem így állnának.

Mire gondolok pontosan?

a bérek reálértékének megőrzése, illetve a reál érték azonos mérték és azonos lehetőség szerinti növelésének képessége : itt egyértelműen torz piac van, ráadásul állam által mesterségesen, de még ott sem egyenlően torzított ahol belenyúlt (lásd pl. a béremeléssel kevesebbet kereső eü-s és mondjuk a szakmai minimálbér emelés reálhatását élvező szakember esetét)

infláció : nem csak a szakmunkást és az építőipart érinti, de a vezérigazgatót is....szomorú de igaz. És itt nem a tőkés megsajnálására gondolok, hanem inkább arra hogy ha te a tényleges versenyszférában (állami szektor és a mészáros lölö féle kormányközeli cégek lenyesése által fennmaradó tényleges versenypiaci halmazban) évente valós inflációt követő reálbérnövekedést tudsz elérni, akkor kvajól csinálsz valamit.

Persze ehhez hozzátartozik az inflációs adatok szerintem jelenleg zajló durva meghamisítása, a valós és érezhető infláció sokkal magasabb a normál fogyasztói kosár elemeinél is (főleg ha nyugatra sokat jársz, még szembetűnőbb).
Hogy on topik is maradjak, elég ha megnézed a lakáspiaci statisztikát, amikor csak olyan hirdetésbe bukkanni, aminek hetente emelik 1-2M-el az árát, akkor azért a 10-ig számolni tudó embernél fel merül a kérdés, szép-szép, de ha az átlag 20M-es fővárosi lakás idén csak fél év alatt drágult 6M-et akkor hogy is jön ki az átlag 12% 1 évre budapestre? (ne menjünk bele az átlagszámításba, meg hogy hogyan működik, lécci :) inkább arra gondolok hogy ezek a friss adatok valahogy mindig az ingatlanos cégek által kerülnek publikálásra, további bevételek reményében torzítva a piacot)
Nyílván a versenypiacon könnyebben mozogsz, nagyobbért válthatsz és könnyebben küzdöd le az infláció hatását, de ezt csak párszor lehet eljátszani, mert az idő is tényező - ha túl sűrűn váltogatsz munkát, akkor egyszerűen nem töltesz annyi időt szakmai tapasztalatszerzéssel, hogy a trendet hosszútávon fenntartsd, előbb-utóbb "utolér az infláció", nem fogsz tudni akkorákat ugrani.

adózási morál és szankciók: ezen kár pörögni, vagy túlragozni, csak az nem látja aki nem akarja. A lakosság kettévált aszerint, hogy kire mennyire vonatkoznak a szabályok. Vállalkozóként jóval több ügyeskedésre kapsz lehetőséget, ÁFA-kedvezmények, számlázgatások, ÁFA-mentes vásárlások, lánc-ügyletek, cég nevére venni még az otthoni szappant is, stb stb, mint a dolgozói rétegnek.
Itt annyi kellene, hogy a szabályok ugyanúgy vonatkozzanak mindenkire, és a szabályszegést ugyanúgy szankcionálják. Nem azt szeretném, hogy mindenki egyenlő eséllyel ügyeskedhessen, hanem mindenki ugyamolyan bevallás, határidő, és kiszabott büntetés szerint állíttassék mérlegre (magyarul ugyanazon a focipáláyn midnenki ugyanazon szabályok szerint játszék, ha már mindenki egy meccsen vesz részt....)

De valahogy a fránya adóellenőröknek egyelőre csak akkkor van kedve vizsgálódni, ha te magánemberként késel 1 napot a bevallással, de pl hogy a régi 13. kerületi APEH központ mellett a revizorok évekig jártak kajálni a kifőzdékbe ahol szökőévre eső teliholdkor adtak ki 1 db nyugtát, az valahogy soha nem tűnt fel nekik, pedig minden nap odajártak (szeretek példálózni, na, és ez éppenséggel tényleg igaz, testközeli tapasztalat.....)

a különböző család- és családteremtés alapú intézkedések hatásainak a tényleges célrétegre / fókuszcsoportra gyakorolt hatásai : nyílván egy CSOK-nak, egy kedvezményes ÁFA-nak és a hasonló intézkedéseknek volt egy célja, és az az ingatlan ipar, a foglalkoztatás és a családalapítási kedv felpörgetése volt. Nem volt rossz kezdeményezés, jó irány, tényleg, de nézzük meg pl egy átlag 25-30M-es pesti lakásnál a tényleges 10M támogatás és 25% ÁFA előny kinél és hogyan, milyen mértékben realizálódott, illetve van-e olyan intézkedési forma a "piacon" más rétegek számára, ahol hasonló mértékű kedvezményeket minden réteg (versenyszféra vagy állami, vállalkozói vagy dolgozói) hasonló mértékben tud manipulálni (elárulom, nincs....ha nincs = mesterséges piaci torzítás, again....)

körbetartozás és alvállalkozói struktúra: ez megint csak egy olyan elem, ami tovább fokozza a kedvezményrendszer hatásfok romlását (minél több szint, annál több helyen folyik el a pénz), illetve pár éven belül megint éreztetni fogja a hatását az építőipari körbetartozások, fekete foglalkoztatás, illetve a garanciális szolgáltatásoknál.
Szép és jó, hogy szórjuk és öntjük a pénzt a lyukas fazékba (a.k.a építőipar), bolondgomba szám épülnek az új házak, de ha a pesti lakóparkok közül 2, kettő ! darabot találsz majd ahol a garanciális kifogásokat, károkat érvényesíteni tudod az átvételt követő 1. év végén mondjuk, akkor vendégem vagy egy kiadós vacsorára jó sok sörrel....
(azt, hogy pár év múlva ezeknél a lakásoknál mennyi, és milyen jellegű garanciális gondok jönnek elő, tippelje meg mindenki saját maga, amikor mindenki gyorstalpalón próbálja kiképezni a szakembert, és minden építőipari alapanyagbeszállító a kereslet mennyiségi kielégítésére, és nem a minőségire törekszik....hiába, télvíz idején alapozni, fűtés vagy legalább a nedvességtől való megóvás nélkül az alapot ősi román, izé, magyar szokás....)

[ Szerkesztve ]

(#9485) concret_hp válasza Kobe (#9484) üzenetére


concret_hp
addikt

alapvetően egyetértek, de a vállalkozó vs. alkalmazott témánál van egy elég nagy torzításod, miszerint egy pályán játszanak, nos ez nem igaz, teljesen más világ a kettő. a probléma abból van, hogy a szándékosan csalásra készített kft-k ügyét kvázi lehetetlen felderíteni és szankcionálni. mert ugye lehetsz simán jóhiszemű de balfasz és csak pont rosszul alakultak a cég dolgai :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#9486) Kobe válasza concret_hp (#9485) üzenetére


Kobe
veterán

ezért gazdasági nonszensz (nemcsak idehaza, hanem az egész világon) olyan cégformákat fenntartani és engedni működni, ahol a vállalkozó vagy tulajdonos a magánvagyonával _nem_ felel a cég által okozott károkért. Ha munkavállalóként vagy balfasz, nem lesz munkád, híd alatt végzed, éhenhalsz,s tb stb (következmény), nem látom hogy egy cégnél ez miért kéne másképp (következmények nélkül) menjen..

Valahol nonszensz, hogy könnyebb egy milliárdos körbetartozásokat és ki nem fizetett béreket felhalmozó Rt.-t teljesen, nyom és jogorvoslat nélkül beszántani, mint mondjuk magánemberként egy szintén magénembertől megörökölt adósságot pl eltrükközni, vagy be nem fizetni

Amúgy a vállalkozót ne mondjuk egy market zrt szinten értsd, hanem pl, műkörmös, fodrász, kőműves, klímás, vakoló, egyéni kőműves stb. Már ezen a szinten is hihetetlen helyzeti előnnyel játszanak a kisvállalkozók.....jó, nem is ellemző hogy minden műkörmös bmw vel gurigázik, de a szankcionálás esélye akkor is eltérő (annyit vall be amennyit akar vs nézd meg mi történik ha te késel 10 ft SZJA befizetéssel)

(#9487) concret_hp válasza Kobe (#9486) üzenetére


concret_hp
addikt

nem mondtam, hogy ez így igazságos v ilyesmi :U de erre ugye lehet azt mondani, h tessék nyugodtan vállalkozónak lenni, ha annyival jobb :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#9488) Kobe válasza concret_hp (#9487) üzenetére


Kobe
veterán

én meg pont azt mondtam ugyanerre korábban, hogy én - ha már rendszerszintű egyenlőtlenségekről, hiányokról van szó - akkor inkább a rendszer rendbetétele felé moccannék....nem érzem megoldásnak azt, hogy az ember mindig a legkisebb ellenállás irányába mozogjon, mert ott a húsosfazék, és a rendszer hátulütőit használja ki. Inkább jól működő rendszer kellene :)

(#9489) concret_hp válasza Kobe (#9488) üzenetére


concret_hp
addikt

hát lehet szavazni arra, aki szerinted ezt megoldja :U meg vannak radikálisabb verziók is :DDD

vagy fullba vagy sehogy :D

(#9490) DeathBat666


DeathBat666
aktív tag

Sűrgős! 6 éves lejáratú hitel,6% THM (évente),12M Ft hitel. Mennyi az éves törlesztőrészlete?

axioma már próbált segíteni egy másik topicban, de nem nagyon értettem, valaki levezetné nekem, vagy nem muszáj kiszámolni, csak elmondanátok hogyan kell kiszámolni?
előre is nagyon köszönöm!

egyébként a holnapi vizsgámban lesz benne, nem tartok még itt, hogy hitelt vegyek fel :D

(#9491) Fandango válasza DeathBat666 (#9490) üzenetére


Fandango
veterán

Ha a vizsgádban lesz benne, hogy hogy nem tudod a számítás menetét?

(#9492) PazsitZ válasza DeathBat666 (#9490) üzenetére


PazsitZ
addikt

Ha jól rémlik kb. így:
(12 000 000 * ((1+0,06)^6)) * (0,06/(((1+0,06)^6)-1)) = 2 440 351,54
De itt akkor éves kamatszámítás van.
Havi lebontásban az éves kamat/12 arányszám és nem hat év hanem 72 hónap kell a fenti képletbe.

Nem tudom melyik a másik topik és ott mi volt a végeredmény, ha valamit nagyon elírtam volna szóljatok :)

De ha csak a végeredmény érdekel ott az excel részlet függvénye

[ Szerkesztve ]

- http://pazsitz.hu -

(#9493) DeathBat666 válasza PazsitZ (#9492) üzenetére


DeathBat666
aktív tag

köszönöm :R
Fandango: azért kérdeztem, hogy tudjam :F

(#9494) Mercutio_ válasza Kobe (#9484) üzenetére


Mercutio_
félisten

Amiket leírsz azok evidenciák, illetve olyan dolgok, amik "a fejétől bűzlik a hal" tipikus esetei. Kórtünetek.
Ez egy ilyen ország, itt csak szavakban megy a köz érdekeinek figyelembevétele és az ilyen célú hosszútávra tevezés, valójában önös érdekek és kisebb de annál erősebb érdekcsoportok aktuális céljairól szól a történet.

A kormánynak nem célja amit írsz, mert akkor kisebb és szolgáltatóbb jellegű állam, kevésbé kiszolgáltatott régiók/megyék, jobban képzett és függetlenebb állampolgárok lennének és kisebb hatalomkoncentráció.

Úgy egyébként azt szerintem te is érzed, hogy itt a nagy halaknak nem lehet nekimenni, de, hogy ezt a frusztrációt miért a (kis)vállalkozókon akarod leverni nem értem.
Saccra itt is él a 80/20-as arány, azaz az adózók 80%-a a befizetett szja 20%-át teszi ki, a maradék 20 pedig a többi 80-at, ebből elég könnyű kimatekozni kikre kellene az adóellenőri kapacitást fordítani.... ;]

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#9495) Kobe válasza Mercutio_ (#9494) üzenetére


Kobe
veterán

attól, hogy valami körtünet és evidencia, nem kellene megugorhatatlan feladatnak lennie. (Csak nálunk).
Az orvoslás is így működik, megvan a tünet, felállítasz diagnózist, abból levezetsz egy kezelésmódot és ha nem megy, akkor módosítasz rajta.
De ebbe tényleg nem mennék bele hogy melyik szereplőt milyen motiváció vezérli, és miért nem így működik

A példánál próbáltam az átlagpógi szintjén megmaradni - bár tanult embernek tartom magam, nekem is sokkal emészthetőbb és megfoghatóbb (illetve én is az vagyok), ha mondjuk a fodrászt hasonlítom a beosztotthoz, a mészáros lölö féle skálán már nekem is felfoghatatlan összegek mozognak....illetve a tényleg orbitális tőkét felhalmozó kapitalista csoportosulás nekem már a személyes meggyőződésembe se nagyon illik bele (ha mondjuk még a korábban leírt defektek nélkül működő rendszerben élnénk, akkor sem).
Viszont engem pl igen, zavar - nevezhettek előítéletesnek, ezt az előítéletet fel is vállalom - ha mondjuk azt látom, a fodrász 1 órányi bevétele, hasznossága mondjuk egy nempályakezdő adótanácsadóéval vetekszik pl, hiszen messze nem egyforma "effort" van mögötte (egyszer emgtanult szakma vs folyamatosan frissítendő tudás), és itt csak a rendszer biztosította kiskapuk teremtenek erre lehetőséget.
Nyílván benne van a pakliban, hogy ezek a rendellenességek a hosszabb távon valamilyen szinten kompenzálódnak, deaz általad is leírt okok miatt erre reális ekretek között nincs esély - ergo a kiskapuzás átlagpógi szintjén is megéri...

[ Szerkesztve ]

(#9496) axioma


axioma
Topikgazda

Tudom, hogy en kerdeztem tul altalanosat, de nem lehetne hogy az offtopik szalat megszuntessuk? Raadasul egyre kevesbe valaszol a kerdesre...
En az 5% afa megszunese -> kevesebb ujepitesu igeny (igen, az ujepitesu arat viszik felfele mert kereslet van mert "jajmostkellvennimertolcsobbazafa", na meg mert most a realbernovekedes miatt bevallaljak a magasabb arra a magasabb hitelt) -> hasznalt piacra se kerul annyi lakas, senki nem mozdul nagyobba, kevesebbert nem akarja eladni mint amennyiert vette a csucson... de fizu meg lesz, a lefele valtas se mozgat.
Szoval en inkabb pszichologiai okokbol gondolnam, hogy lesz tores. Az epitkezos topikokban mar most ugy vannak hgoy akinek nincs kesz terve (marmint sajat cs.hazra) az mar jo esellyel kicsuszott.

(#9497) concret_hp válasza Mercutio_ (#9494) üzenetére


concret_hp
addikt

sima munkavállalói jövedelemnél is elég meredek az eloszlás vége: [link]

kb. dec közepén lementettem 12-13 lakáshirdetést, ma lett inaktív az első.

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#9498) Oppenheimer


Oppenheimer
veterán

Varga: "Ha azonban a kormány úgy ítéli meg, hogy ezt a határidőt ki kell tolni, akkor az év második felében foglalkozik majd a kérdéssel"

A kedvezményes lakás áfáról van szó.

forrás: porfólió

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#9499) Eugene Roe válasza Oppenheimer (#9498) üzenetére


Eugene Roe
őstag

Csányi most kezd nagyobb léptékű lakóingatlan építkezésbe a 13. kerületben, ebből kiindulva lesz még hosszabbítás :)

[ Szerkesztve ]

It'll hurt... a lot, but you'll be better - you say?!

(#9500) attiati válasza Eugene Roe (#9499) üzenetére


attiati
veterán

Hol? Nem kevered a székház epitessel?

Ha a kormany fejevel gondolkodok, akkor a sajat köreik megkezdett epiteseit valahogy el kell adni, tehat kell egy kis szobeli osztonzes, hogy nem lesz kedvezmenyes afa hosszabbitas.

Masreszt pedig nem akarnak kimaradni a bulibol ugy, hogy csak 5% adot szednek. (Bar a 4% illetekkel is jol kaszalnak). Lehet, hogy masmilyen tamogatasi formaban adjak vissza a kedvezmenyes afa penzt.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.