Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#15051) Ezekiell válasza flegga92 (#15049) üzenetére


Ezekiell
veterán

Anyumnál mi beleírtuk a szerződésbe, hogy a NAVot úgy kérjük az illeték megállapítására, hogy 1 éven belül el fogja adni a lakást - fel is függesztették addig az illetéket. Ugyanígy írható bele, hogy a különbözetre kérek csak az illetékmegállapítást. Az ügyvéd amúgy tudja ezt.

Részletfizetést nem adásvételiben kérsz, hanem külön a NAVnál - az ügyvéd szokta azt intézni.

(#15048) fesii én ebbe tuti nem mennék bele, nem érezném biztonságban magam

[ Szerkesztve ]

Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

(#15052) A Zéé válasza Ezekiell (#15040) üzenetére


A Zéé
addikt

Nekem alapvetően az nem tetszik benne, hogy nagyon pazarló. Feleslegesen nagyok a terek, és a jelenlegi berendezéssel elég rosszul is vannak kihasználva. Szóval ez feleslegesen 240 m2. Átgondoltabb elrendezéssel egy 150 m2-es lakás is ugyanekkora használati értékkel bír, súlyos 10 milliókkal olcsóbban.
Ennyi pénzből amúgy miért nem építtetsz? Az akkor minden tekintetben olyan lehet, amilyent te szeretnél. ~50 millió önerő mellett csak akkor vennék használt házat, ha első látásra beleszeretek a lokációba, épületbe.
+ ne hagyd ki a számításból, hogy miután kiköltöznek ebből 4-5 millió simán rá fog menni egy tisztasági festésre, nem tetsző burkolatok cseréjére...

Just a simple Lineman...

(#15053) Ezekiell válasza A Zéé (#15052) üzenetére


Ezekiell
veterán

Igen, a 4-5 milla felújítást beleszámoltam. A jelenlegi berendezés az szar, túlzsúfolták az egészet, idióták, kérdés nélkül. A fürdőszoba a nonszensz méret egyedül egyébként szerintem, de az tény, hogy nagyon nagy.

Építkezni meg kb esélytelen. Egyrészt nincs brigád és kivitelező, másrészt az önerő jó része le van kötve a jelenlegi lakásba. Meg kell venni a telket (aminek az ára ezen a környéken teljes vicc, 15 millánál indul a 750nmes telek), azzal elment a rendelkezsére álló KP jelentős része, utána terveztetni, és csak utána jöhet csak a bankhitel, ami fokozatos kifizetésű - szóval albérletbe kellene menni az építkezés idejére, mert el kell adni a mostani lakást. Azt családdal nem vagyok hajlandó bevállalni - arról nem is beszélve, hogy nincs annyi időm és energiám, hogy egy építkezést levezényeljek. De ha rosszul gondolkozom, szóljatok.
Szegeden meg nem tudok olyan generálkivitelezőről, aki megelőlegezi a kivitelezést, és utólag kell fizetni - de ha van, azonnal szóljatok, mert az érdekelne. :)

Marad a használt ház. Mi is egy 150 nm körüliben gondolkozunk alapból, ez a 200 ez sztem is sok - de inkább sok legyen, mint kevés. 1 éve keresünk, vszeg lesz ez még több is, mert ezt nem adják oda annyiért, amennyit adok érte, ez egy ilyen buli :)

[ Szerkesztve ]

Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

(#15054) boorit


boorit
csendes tag

Sziasztok!

Tavaly vásároltunk újépítésű lakást, CSOK támogatással (2,6M két gyerekre, illetve 10M hitel). Egy vállalkozó ismerősöm megkeresett, hogy bejelenthetné-e ide a vállalkozása székhelyét. Valamilyen szabály miatt Budapesten kell hogy legyen a székhelye, ő viszont vidéken él.

Olvastam, hogy tavaly nyár óta be lehet jelenteni a vállalkozást CSOKos lakásba is, de nem tudom, hogy ez vonatkozik-e nem általam tulajdonolt/vezetett stb vállalkozásra is (egyéni vállalkozásról van szó egyébként, KATA-s)

Van valakinek infoja erről? Szívesen segítek neki, de nem szeretnék rosszul járni.

[ Szerkesztve ]

(#15055) Ezekiell válasza boorit (#15054) üzenetére


Ezekiell
veterán

Így szól a törvény:
(1a) Nem minősül a lakáscéltól eltérő hasznosítás tilalma megsértésének az, ha az igénylő a családi otthonteremtési kedvezménnyel érintett lakást a legalább többségi tulajdonában álló gazdasági társaság – ide nem értve a részvénytársaságot -, vagy egyéni vállalkozói tevékenységet folytató igénylő esetében az egyéni vállalkozás székhelyeként bejelenti.

A lényeg - szerintem - ez: a legalább többségi tulajdonában. Szóval csak saját vállalkozást lehet bejelenteni CSOKos házba ez alapján.
Székhelyszolgáltatók vannak pár ezer forint/hó költséggel is már Pesten, inkább azokat nézze (bár azok más szempontból problémásak)

[ Szerkesztve ]

Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

(#15056) attiati válasza Ezekiell (#15053) üzenetére


attiati
veterán

És mi volt a tapasztalatod az elmúlt 1 év keresésben?
Túlárazás vagy kevés kínálat?

A Zéé: mennyiért mennek Bp-en és megyeszékhelyen a családi ház kivitelezések / nm? Arany középút, nem kockaház, de nem is luxus. Közepes burkolat. Egyébként látsz árcsökkentésre hajlandóságot a generál kivitelezőknél?

Most már ugye nincs az 5 millió áfa támogatás a családi házakra sem?

ez a ház már döfi :D
Egy ekkora kecót takartítani se semmi. 10 évente csak a felújítás elvinne 20 misit mai áron.

[ Szerkesztve ]

(#15057) Ezekiell válasza attiati (#15056) üzenetére


Ezekiell
veterán

Mind a kettő igazából. A szart is megpróbálták eladni aranyáron a népek, mert hát felfutott a piac. 3 éve vettük a mostani kertes lakásunkat (mondjuk szépítettük is azóta), de 30%al többért el tudom adni 1-2 héten belül, mint amennyiért vettem. Ekkora árnövekedésnél mindenkinek emgfordul a fejében, h "csak el kéne adni a házat mama" :)
A kevés kínálat pedig relatív: nagyon sok 120nm+ méretű, jó állapot/felújított/új házat raktak fel még tavaly, de két dolog a probléma: vagy szar helyen számunkra, vagy ikerház. Ikerházat nem veszek és kész.
A most épülő házak 99%-a meg ikerház, mert maximalizálni akarják a profitot a befektetők. Magánházat nem építenek akkora telekre, amekkorára ikerházat is lehet. Így lesznek tök jó 120-130nm-es házak, 150 nm kerttel.

Valamint a mi igényeink is speciálisak azért, azt hozzá kell tenni: 4 szoba, nagy (45nm+) nappali-konyha-étkező, 300nm+ kert, lehetőleg földszintes, de ha nem akkor teljes értékű emelet stb. Szóval igények azok vannak, ezeket kielégítő ház nincs sok.

Anyumnak 1 hónapja mvettünk itt Szegeden lakást, na aból viszont túlkínálat van bőven. nyilván drága egy 60nm-es panelért 21 milla a híd lábánál (és most a pestiek felhördültek, hogy miről beszélek... bocs skacok :) ), de ennyi az ára.

[ Szerkesztve ]

Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

(#15058) A Zéé válasza Ezekiell (#15053) üzenetére


A Zéé
addikt

Kerti tároló épületen belül nagyon pazarlás. 20m2-s közlekedők lenn-fenn, konyha-étkező-nappali közt a "rejtett" közlekedők + a fürdők amik mind sok-sok helyet visznek el.
Az indokolatlanul, random pontokra beszórt edzőgépek, komódok, székek, kanapék nekem mind arra utalnak, hogy ezek ilyen panggó, értelmesen nem kihasználható terek, ahova idővel mindig oda keveredik valami.

(#15056) attiati
Sajnos ezt nem tudom, ilyen "standard" házzal mostanság nem foglalkoztam. Az elmúlt 3 évben csak belvárosi társasházakkal, meg 1 budai nagyon drága házzal dolgoztam, azok nem igazán mérvadóak.
Áresésre még biztos nem készülnék. Nagyon hozzászoktak a szakemberek ahhoz, hogy sok a pénz, és ők dirigálnak, mind munkaidő, mind bér tekintetében. Idő kell ahhoz, hogy alább adjanak belőle, már ha egyáltalán. A lakatos alvállalkozó próbanapos embere panaszkodott ~2 hete, hogy csak napi 18k-t adna neki a főnöke, de annyiért inkább marad otthon...

Just a simple Lineman...

(#15059) Ezekiell válasza A Zéé (#15058) üzenetére


Ezekiell
veterán

Az a kerti tároló csak tervrajzon az, az valójában egy dolgozószoba :)

20m2-s közlekedők lenn-fenn, konyha-étkező-nappali közt a "rejtett" közlekedők
Na ez igaz, az valóban felesleges tér. Ez mondjuk nem is rossz érv alku alatt, köszi!

Az indokolatlanul, random pontokra beszórt edzőgépek, komódok, székek, kanapék nekem mind arra utalnak, hogy ezek ilyen panggó, értelmesen nem kihasználható terek, ahova idővel mindig oda keveredik valami.
Nekem meg arra, hogy hülyék a lakók :) Kicsit "hoarder"nek tűnnek nekem. Nem kell minden helyet kihasználni, az üres tér is nagyon jó tud ám lenni - pláne ha van pár gyerek fogócskázni. Én egyébként is a tágas terek kedvelője vagyok, a szellős lakásokat szeretem.

Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

(#15060) OPiiPO válasza axioma (#15043) üzenetére


OPiiPO
addikt

azért az Újszeged-Károlyi távolság gyalog már kihívás :D

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#15061) headhunter


headhunter
addikt

Olcsó?! [link] , [link]

(#15062) DamianB


DamianB
őstag

Megjött közben a levél az Avicotol 2021 decre re csúszott az át adás és 45 milló a 47 nm2 lakás. :U

"Arms wide open, I stand alone I'm no hero and I'm not made of stone Right or wrong, I can hardly tell I'm on the wrong side of heaven And the righteous side of hell I'm on the wrong side of heaven And the righteous side, the righteous side of hell"

(#15063) Stanlee válasza DamianB (#15062) üzenetére


Stanlee
őstag

Talasz majd ennel jobbat olcsobban is.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#15064) Qtya123


Qtya123
őstag

Olvastam ugyan ilyesmit, de egy kis megerősítést innen is szívesen veszek. Jól tudom, hogy változott az illetékfizetés szabálya 2018-ban és már nem csak 1 évem van lakást venni a korábbi eladásától számítva, hanem 3 év?

(#15065) DamianB válasza Stanlee (#15063) üzenetére


DamianB
őstag

Köszi :)
Figyelek tovább :K

"Arms wide open, I stand alone I'm no hero and I'm not made of stone Right or wrong, I can hardly tell I'm on the wrong side of heaven And the righteous side of hell I'm on the wrong side of heaven And the righteous side, the righteous side of hell"

(#15066) dugynok válasza Qtya123 (#15064) üzenetére


dugynok
senior tag

Ez engem is érdekelne. Illetve örökölt ingatlan 1/6 rész eladàsa utàn kell-e adót fizetni illetve ha veszek hàzat akkor is kell-e fizetni utàna?

(#15067) kraftxld válasza fesii (#15048) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Én úgy csinálnám meg, hogy a 40% befizetésekor kapsz 4/10 tulajdonjogot, és attól függően hogy a maradékot milyen gyorsan fizeted ki, még 1-2 alkalommal növeled a tulajdonrészt amíg 1/1 nem lesz. Ezzel mindenki segge védve van, a tulaj se lép le, hogy bocsi, a pénzt sose láttam.
Némi földhivatali plusz költség, de simán lehet az ügyvéddel íratni ilyen szerződést.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#15068) Mauzes


Mauzes
őstag

Ezt bedobom még egyszer utoljára, hátha valakinek van tapasztalata.
Nem vásárlás, hanem albérleti kérdés, de azzal kapcsolatban van valakinek infója, hogy a kaució kérdését mennyire szabályozza a jog vagy vita esetén a hatósági gyakorlat? Arra gondolok, hogy szerződésben elég nehéz pontosan definiálni, hogy milyen esetekben tarthat vissza kauciót a bérbeadó, hiszen tengernyi helyzet, vélt vagy valós kár esetére van kitalálva. Szóval mi történik, hogy ha a bérbeadó (akiről mondjuk utólag derül ki, hogy nem egy korrekt ember) mondvacsinált indokokra hivatkozva nem ad vissza kauciót, mikor felmondod a szerződést. Vagy ha nem is mondvacsinált, de mondjuk szerinted a kár kétszeresét szeretné visszatartani. Úgy is azt feltételezi, hogy nem fogsz 100-200 ezer forintért pereskedni.
Ilyenkor mit tudsz csinálni?

(#15069) axioma válasza Mauzes (#15068) üzenetére


axioma
Topikgazda

Azert nem nagyon kaphattal valaszt, mert a berbeado van szarabb helyzetben, te jogilag konnyebben bizonyitasz barmit, hibat konnyebb rogziteni mint sertetlenseget. Inkabb az szokott tortenni hogy nagyobb kart hagynak ott. Kerdes hgoy van-e rendes szerzodes, mert ugye adougyi okokbol nem szokott, es ilyenkor meg mire a tulaj ki tud rakni addigra siman osszejohet ennyi tartozas (kozmu, utolso honap stb.)

(#15070) fesii


fesii
aktív tag

Gondoltam hogy nem egyszerű egy ház vásárlása, de már kezdek agybajt kapni. Atragtam magam a tulajdoni lapon térképen stb.. bankok kerdezgetese ami után több kérdés lett mint válasz. Úgy álljak neki hogy azt se tudom mennyit ad pontosan, és a rosszabbik esetben is megvan rá az önerő, de a kiegeszitendő összeggel azért más terveim voltak.
Akkor most kérdezi az eladó hogy mire várható a lakástakarék kiutalás. Hívom őket mondja hogy a legkorábbi kiutalási idő még két nap. Tehát menjek nyilatkozzak róla, de hogy miért nem tettem meg a futamidő végekor. De nekem a kiküldött papírból az jött le hogy csak akkor tudom kérni a kiutalását ha tudom hogy xy házat megveszem. De most jött el hogy tudom mit akarok venni.
Úgyérzem kezdek már kevés lenni ehhez mint idegileg főleg tudásilag.
Hitelügyintézős cégek mennyire ajánlottak?

(#15071) axioma válasza fesii (#15070) üzenetére


axioma
Topikgazda

"De nekem a kiküldött papírból az jött le hogy csak akkor tudom kérni a kiutalását ha tudom hogy xy házat megveszem."
Ez sose volt igy. Forditva, a megvasarlaskor a szerzodesben kell benne lenni hogy ebbol es ebbol a szamu laktak-bol veszed meg, a laktak fele a konkret HRSZ az lehet potlolag, az a penz elutalasanak a feltetele nem a kiutalas elfogadasanak.

(#15072) Mauzes


Mauzes
őstag

Közvéleménykutatás: tegyük fel, hogy van a piacon sok hasonló méretű új építésű és használt családi ház is. Ki melyik irányba hajlana, melyik a szimpatikusabb?

Az új építésűnél nekem az a félelmem, hogy egy kifejezetten eladásra készült háznál az építtető egyetlen célja a profit, és (feltételezem) arra törekszik, hogy optikailag jól nézzen ki, de hogy az ház "alapjai", műszaki tartalma milyen, az már másodlagos. Szóval ahhoz, hogy a profit meglegyen, vagy az alapokon kell spórolni majd elfedni (és előbb utóbb úgy is jön olyan vevő, aki nem ért hozzá) vagy ehelyett/emellett meg kell próbálni túlárazni. A másik oldalon viszont van egy olyan ingatlanod, amiben minden zsír új.

Használtnál szintén nem nem tudod, hogy ki és milyen körülmények között építette, de legalább 50% esély megvan rá, hogy azt valaki magának csinálta odaadással és belerakta, amit kellett. És egy 10-20 éves háznál már látod a "múltját" is, hogy műszakilag milyen állapotba került ennyi idő alatt. A másik oldalon viszont kockázatot futsz azzal, hogy minden régebbi, eleve elavultak lehetnek bizonyos technológiák, és szinte biztos, hogy hamarabb kell majd felújítani a házat.

(#15073) Ezekiell válasza Mauzes (#15072) üzenetére


Ezekiell
veterán

Függ az ártól, helytől, stb.. Csak ez alapján nem lehet dönteni. Ha új építésű, de nem te építtetted, akkor ráadásul az új építés prémiumát is kifizeted egy olyan házra, amit nem is te terveztél meg, szóval nem 100%ban az igényeidnek épült.

Én újat vennék (ha minden ugyanolyan, és az ár nem számít - ilyen ugye nincs), de ha újat veszek, akkor én terveztetem és építtetem is.

[ Szerkesztve ]

Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

(#15074) axioma válasza Mauzes (#15072) üzenetére


axioma
Topikgazda

Uj, de csak ha a muszaki tartalom nagyon pontos a szerzodesben, es a sajat emberem altal ellenorzott megvalosulasa stimmel. De azt is inkabb fofalaknal atveve, mert eszetlen beosztasokat tartanak ma jol eladhatonak.

(#15075) Mauzes


Mauzes
őstag

Értem, amit mondtok, nyilván a legjobb, ha magának tervez az ember valamit és ő is ellenőrzi. De most a kérdés inkább az volt (vagyis az én helyzetem ez lesz majd), hogy ha a kinézett lokáción belül 2/3-ad arányban vannak használt házak és 1/3-on arányban új építésű házak, akkor mire lőjön az ember. Mivel ez budapesti kerület (18.), így nagy számban vannak az újak is, de ezeknél a tervezés jellemzően teljesen befejeződött és az esetek nagy részében már 80-90% készültségűek. Tehát nagyon nem tudsz belenyúlni semmibe. Ezek szerintem tipikusan olyan esetek, hogy építési vállalkozók felépítenek házakat és a nagy kereslet meg nagy forgási sebesség miatt nem szorulnak rá az egyedi tervezésre, hanem az ő kész házaikat is megveszik előbb-utóbb. Tehát nem a te igényeidre épültek, de a használtak sem arra épültek.

Amit még észrevettem, hogy az újaknak az árai nagyjából szinten vannak a használt árakkal, nem sokkal drágább. Ennek talán az az oka, hogy a használt ignatlanoknak az árát is vagy érzelmi alapon, vagy az elmúlt évek boom-jából adódóan eléggé felülbecslik az eladók. Tehát még az sem nagyon van, hogy prémium árat érzel egy új építésűnél. Főleg, ha CSOK szóba jöhet. Persze pont az az eset is lehet, aminek kapcsán fent írtam a félelmemet, hogy az újak nagy részének szar a kivitelezése a profitcél miatt.

Most afelé hajlok, hogy talán új építésűt lenne érdemes nézni, mert nálam a 3 gyerekes 10 misi CSOK is bejátszik majd, viszont valami építési szakemberrel kell megnézni az összes jelöltet.

(#15076) Ezekiell válasza Mauzes (#15075) üzenetére


Ezekiell
veterán

Én nézném mindkettőt őszintén szólva, és a legjobbat választanám, nem új/használt lenne a fő döntési tényezőm.

[ Szerkesztve ]

Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

(#15077) axioma válasza Mauzes (#15075) üzenetére


axioma
Topikgazda

Ebben az esetben en hajlanek inkabb az ujepitesure, mert ott legalabb papiron muszaj C-nel (talan) jobbnak lennie energiahatekonysagilag. Es az neked plusz befektetesi ertek (jovobeli nemkiadando rezsi miatt).
Mondjuk en a regiben sokkal tobb kompromisszumot latok a szerkezeti megoldasokban is, abbol megint csak azt vennem ami olcso mert fel kell ujitani, es jobbra hoznam mint az eladasra keszult ujepitesu. Bar ezt csak akkor vallalnam be, ha mar latnam hogy hogyan lesznek melosok ra (pl. gondoltam rairok mar az ablakosra, hatha most me'g orul is mert nincs me'g nyitas elejen meloja, hat mar kint dolgozik Nemeto-ban...)

(#15078) Stanlee válasza fesii (#15070) üzenetére


Stanlee
őstag

Szerintem a Fundamenta ertesitoje nem normal foldi halandonak lett kitalalva. Ha meg nem csinaltal vegig egy kifizetest vagy nem napi szinten foglalkozol vele, akkor eselytelen, hogy megertsd.

Marcius ota van egy frissitett leiras a lakascel igazolasarol, sokkal erthetobb, mint az elozo valtozat, ami evekig hivatalos volt.

Persze valoszinu, hogy egyedul vagyok az ertelmezesi problemaimmal :)

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#15079) Mauzes


Mauzes
őstag

Jól tudom, hogy illeték kötelezettségi szempontból csak a magánszemélyre vonatkozik a szabályozás, és nem számítanak a házastársak? Tehát ha a férj és a feleség is eladja a saját 1/1 tulajdonában álló ingatlant (függetlenül attól, hogy házasként vásárolták vagy adták el), akkor egy közösen 3 éven belül vásárolt ingatlan esetén mindkettejüknek az eladott ingatlan értékével csökkenthető az illeték alap, ugye?

És ha jól tudom, az sincs szabályozva, hogy csak olyan ingatlan értéke vonható le az illeték alapból, amire volt illeték fizetve (azaz nincs kizárva az illetékmentesen vásárolt majd eladott ingatlan értékének levonása egy újabb ingatlan vásárlása esetén).

(#15080) Mercutio_ válasza Mauzes (#15079) üzenetére


Mercutio_
félisten

Tulajdoni hányad bekavarhat, érdemes valami hozzáértőt megkérdezni.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#15081) KilgoreTrout válasza Mauzes (#15079) üzenetére


KilgoreTrout
senior tag

Az általad fizetendő illetéknél csak az számít, hogy te mennyiért adtál el tulajdon(rész)t és az új ingatlanban mekkora értékű a te tulajdonrészed. A többi tulajdonos nem számít.

De úgyis beleírja az ügyvédetek az adásvételi szerződésbe, hogy az új tulajdonosok közül kinek mi alapján kéri megállapítani az illetéket.

(#15082) sakal83 válasza Mauzes (#15075) üzenetére


sakal83
addikt

Újat. Mert az új mindig jobb!! Egy hasznalt ház oltári szívás tud lenni. Hidd el az elmúlt 4 évben pár házat megnéztem... én újat vettem... A legjobb ha újat építesz és jó szakikkal jó anyagokkal. Utána az új amit jó beruházó ad el. A 18ban is sokat voltam és a használt házak... jujjj.

Az újaknál a mai minimum szabvány is sokkal jobb mint az akár 6 éves. Egy kozepes kivitelezőnél is mar jo hazak keszulnek. Az anyagon valo extrem sporolas mar nem annyira jellemzo. Arra figyelj hogy a belsejet ne a minimumbol hozasd ki mert 2-3m plusz anyaggal brutal javulast erhetsz el. (Ertem ez alatt a minimum cpl ajto de inkabb porral fujt; 10e ftos hidegburkolat 11mmes lapokkal; helopal belso parkanyok; 6ftos melegburkolat; minosegi élvedok; duravit laufen ravak szaniterek stb) most erdemes penzt beletolni mert ha utana akarod az horror. Tapasztalatbol mondom.

(#15083) Qtya123


Qtya123
őstag

Üdv!

Még nem tartunk ott (tehát még se foglaló se más, csak egyeztetés), de lehetséges, hogy a lakásunkat egy ingatlanos cég venné meg (Global Ingatlan: [link] ). (Kíváncsi vagyok, hogy mennyire akarnak majd alkudni.)

Adtunk-vettünk már néhány lakást, de eddig mindig magánszemélynek/től. Van valami extra dolog, amire oda kell figyelni, ha cég venné meg?

[ Szerkesztve ]

(#15084) hurenzon válasza Qtya123 (#15083) üzenetére


hurenzon
senior tag

Szerintem ők csak jóval ár alatt akarnak vásárolni ingatlant .
Ilyen engem is betalált múlt héten . Piaci ár -25-35%-ot ajánlott végül . Az elején piaci ár mínusz 2-3%-ról volt szó .

(#15085) Qtya123 válasza hurenzon (#15084) üzenetére


Qtya123
őstag

Nekem is megfordult a fejemben ez, majd meglátjuk milyen összeget dobnak fel.

Amúgy hihetetlen, hogy milyen lehúzások vannak. Meghirdettük a lakást, kb 1 óra elteltével csörög a telefonja a feleségemnek.
Mondja a nő, hogy látja a hirdetést és ők energetikai tanúsítvány kiállításával foglalkoznak és most húdenagy akcióban 27.000 Ft helyett 22.000 Ft-ért megcsinálják és akkor kérné a nevet, meg címet. :DDD

Szép és jó, de 10-12.000 Ft-ért bárki megcsinálja. :)

(#15086) hurenzon válasza Qtya123 (#15085) üzenetére


hurenzon
senior tag

Ilyen engem is hívott, meg írt is .
9-10 e Ft-os ajánlattal . Ami kimondottan jó .

(#15087) Qtya123 válasza hurenzon (#15086) üzenetére


Qtya123
őstag

Az tényleg jó. Na de ez az akciósan 22... Kár, hogy nem én beszéltem vele, mert kiröhögtem volna.

(#15088) vzsryl


vzsryl
nagyúr

Sziasztok!

Lakás eladás-vásárlásban vagyunk a feleségemmel, és kicsit elakadtunk az adózással kapcsolatban.
Jelenleg egy egyszobás garzonunk van, amire úgy tűnik, hogy megvan a vevő, és már kinéztük a következő lakást, ami 3 szobás, értelemszerűen jóval drágább. A kettő közötti különbözet megvan, sőt még tartalék is rajta kívül, de az már nem túl sok, és nem mindegy, hogy milyen plusz költségünk keletkezik.
A jelenlegi eladásával kapcsolatban pl. nem tudjunk pontosan, hogy mégis mennyi SZJA-t kell fizetnünk. Az eladásra szánt lakásunk ára majdnem kétszeresére nőtt. 2016-ban vettük, tehát elvileg az SZJA 30%-át kellene megfizetnünk, de hallottam olyanról is, hogy ha drágább ingatlanba forgatjuk bele, akkor nincs is SZJA. Ez utóbbi igaz lehet?
A vásárlással kapcsolatban pedig elvileg 4%-os vagyonszerzési illetékkel kell számolnunk. Itt a teljes vételárra vonatkozik ez a dolog, vagy csak a két ingatlan közötti különbözetre?

Elnézést, ha nagyon amatőrök a kérdéseim, de így összességében nem találtam választ minden kérdésemre a barátomnál (gugli).

megprobaltam alairni, de a tollam nem fogja a monitort:/𝔹𝕒𝕔𝕜 𝕋𝕠 𝕃𝕚𝕗𝕖

(#15089) axioma válasza vzsryl (#15088) üzenetére


axioma
Topikgazda

Az megszunt hogy SZJA-nal levonhatsz barmit csak azert mert veszel utana, jovedelem es kesz. Nem volt szja-valtozas, siman nezd meg a 1953-nak a helpjeben (nav oldalan) az ingatlaneladas jovedelmerol szolo reszt - fontos lehet hogy pl. igazolhato koltsegeket me'g a kulonbozetbol is levonhatsz, pl. az anno kifizetett illetek is ilyen.
[Amugy akkor lehetett levonni, amikor me'g 15 evig nagyon lassu csokkenessel jovedelemnek szamitott, de az 10+ eve volt utoljara igy.]
A vagyonszerzesire viszont van cserepotlo kedvezmeny, ezt az ugyved aki irja a szerzodest tudja, sot belefogalmazza.

[ Szerkesztve ]

(#15090) vzsryl válasza axioma (#15089) üzenetére


vzsryl
nagyúr

"A vagyonszerzesire viszont van cserepotlo kedvezmeny, ezt az ugyved aki irja a szerzodest tudja, sot belefogalmazza."

Értem, de nagyon buta neve van ennek a kedvezménynek. Kb. mint a tértivevény. :DDD

Az SZJA-val kapcsolatban egy olyan kis apróság érdekelne még, hogy napra pontosan kell elkezdődjön a 4. év, vagy ha 2016 decemberi vásárlás lett volna, és idén januárban adtam volna el, akkor is csak 30%-át kellene megfizetni az SZJA-nak? (Btw. 2016 szeptemberi vásárlás volt, és 2020 nyári eladás lesz remélhetőleg.)

megprobaltam alairni, de a tollam nem fogja a monitort:/𝔹𝕒𝕔𝕜 𝕋𝕠 𝕃𝕚𝕗𝕖

(#15091) dugynok válasza axioma (#15089) üzenetére


dugynok
senior tag

Ha eladok egy lakàst, szja köteles, de veszek egy dràgàbbat, akkor nem kell szja-t fizetnem?

(#15092) vzsryl válasza dugynok (#15091) üzenetére


vzsryl
nagyúr

Pont az ellenkezőjét írta. :)

megprobaltam alairni, de a tollam nem fogja a monitort:/𝔹𝕒𝕔𝕜 𝕋𝕠 𝕃𝕚𝕗𝕖

(#15093) KilgoreTrout válasza vzsryl (#15088) üzenetére


KilgoreTrout
senior tag

Mivel négy éve vettétek a fizetendő SZJA = (vételi és eladási ár különbsége)*0,3*0,15.
Ha voltak számlával igazolható költségek (illeték, felújítás, eladással kapcsolatos költségek), azokat le lehet vonni a vételi és eladási ár különbségéből.

[ Szerkesztve ]

(#15094) axioma válasza vzsryl (#15090) üzenetére


axioma
Topikgazda

hat a nev is lehet hogy olyan mint az oti az sztk-ra de van es hivtak igy is.
Datumra: sztem adoev szamit csak, de mondom, 1953 a baratod ;-)

(#15095) axioma válasza dugynok (#15091) üzenetére


axioma
Topikgazda

Az szja-koteles, ami jovedelem. A regi veteli ar kapasbol lejon, valamint [nem uzletszeru tevekenysegnel] durvan csokken az adoalap is es 6. evtol 0, tehat csak akkor keletkezik bevallasi kotelezettseg, ha 'gyorsan' vesz-[felujit]-elad, az normalisabb argorbenel tenyleg a tevekenysege gyumolcse.

(#15096) dugynok válasza axioma (#15095) üzenetére


dugynok
senior tag

Értem. Kollégàm kérdezi, most örökölnek, ha eladjàk ezt 5 éven belűl és vesznek dràgàbban, kell-e szja-t fizetnie.

(#15097) sakal83 válasza dugynok (#15096) üzenetére


sakal83
addikt

A hagyateknal megallapitott ertek es az eladasi ar kozott szja koteles. A hagyateknal probaljak minel magasabbra lehetoleg piacira feltornaszni. Mind az illetek mind az ado teren jobban jar.

(#15098) axioma válasza sakal83 (#15097) üzenetére


axioma
Topikgazda

[felteve ha ingyen orokles esete, mert amugy meg az orokosodesi illetek az huzos, talan maga az szja, 19% volt nem kozeli hozzatartozotol].

(#15099) AxBattler válasza vzsryl (#15088) üzenetére


AxBattler
félisten

Illetéket nem kell fizetned, lásd cserepótló vétel.
SZJA (09. füzet) a nyereség 15%-a, de attól függően kell az alapot kalkulálnod, hogy mikor került birtokodba az eladott ingatlan: ha 2020-ban adod el, és 2016-ban szerezted, akkor a jövedelem (bevétel - ráfordítás) 30%-ra kell számolnod a 15% adókulcsot.

Tehát ha 30m-ért adod el, de 20m-ért jutottál hozzá, akkor:
(30m-20m) x0,30 x0,15 =450e HUF

Nagyon nézz utána a fogalmaknak, mert a szerzés időpontja eltér pl. öröklés és vásárlás esetén.

(#15096) dugynok
Ha szülő után örökölt, akkor mentes, lásd.

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#15100) axioma válasza AxBattler (#15099) üzenetére


axioma
Topikgazda

Szerintem dugynok nem arra kerdezett, hogy orokosodesit kell-e fizetnie, hanem hogy 5 even beluli eladasnal mint jovedelemtetel miatt, mert "nullaert" szerezte. Erre mondtuk hogy az ott megallapitott hagyateki erteken szerezte, ettol fugg hogy lesz-e rajta jovedelme.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.