Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#37851) Glaz-dozfhut válasza Yogibear974 (#37850) üzenetére


Glaz-dozfhut
őstag

Csak nehogy titkosítsd azt is! :B

- Glaz-doz-fhut -

(#37852) dethroner


dethroner
veterán

Hello!
Ez a sebesség rendben van szerintetek? WD Blue 500GB

A hét vezért feltámasztják majd ha legközelebb is győznek. DNS-üket lombikban őrzik, és Tóth Gabi szüli meg őket!

(#37853) Yogibear974 válasza Glaz-dozfhut (#37851) üzenetére


Yogibear974
senior tag

Nem volt tikosítva az előző sem! Soha nem haszmáltam a bitlockert vagy hw-titkosítást! :(

Üdv: -=Yogibear=-

(#37854) Doky586 válasza Yogibear974 (#37853) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

De - biztos ami biztos - nem merted ezt leellenőrizni megnézni ott ahol mondtam.. :U

(#37855) ph2012


ph2012
senior tag

Sandisc SSD van a laptopomban. Mit érdemes tesztelni a HDD Sentinellel?

(#37856) Yogibear974 válasza Doky586 (#37854) üzenetére


Yogibear974
senior tag

Tudtommal alapból nem titkosít a win, hacsak nem engedélyezed. Egy szimpla visszaállítás volt régebbi időpontra, utána meg telepítő diagnosztika. Néztem test disk-el. Annyira nem vagyok nagy spíler ilyesmi backupban. Mit kell konkrétan tenni, hogy kiderítsem?! Esetleg privátban tudnál segíteni?!
Köszi.

Üdv: -=Yogibear=-

(#37857) Glaz-dozfhut válasza Yogibear974 (#37853) üzenetére


Glaz-dozfhut
őstag

Készséggel elhiszem. Én csak vicceltem, mert annyiszor elhangzott. Hátha poén.

- Glaz-doz-fhut -

(#37858) Yogibear974 válasza Glaz-dozfhut (#37857) üzenetére


Yogibear974
senior tag

Értem én a viccet... :DDD Gondoltam már megprópálkozok reszerőzsírral is! :DD

Üdv: -=Yogibear=-

(#37859) Doky586 válasza Yogibear974 (#37856) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Én nemis a win titkosításáról beszéltem. Azt is leírtam volt mit nézz..

[ Szerkesztve ]

(#37860) Yogibear974 válasza Doky586 (#37859) üzenetére


Yogibear974
senior tag

Néztem minkettövel, Először a Magiciannal, hogy látja-e. Utána aTesDisk-el operáltam. GetdataBack-ot is ráeresztettem! Ennyi volt! :(

Üdv: -=Yogibear=-

(#37861) Kékes525 válasza dethroner (#37852) üzenetére


Kékes525
félisten

A gyári leíráshoz képest egy kicsit kisebb. A gyári: Maximális SSD olvasási sebesség 560 MB/s, Maximális SSD írási sebesség 530 MB/s

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#37862) mrzed válasza dethroner (#37852) üzenetére


mrzed
senior tag

Ha erről fut a rendszer, akkor teljesen ok.

(#37863) dethroner válasza Kékes525 (#37861) üzenetére


dethroner
veterán

Mennyivel lehet kevesebb a még normális érték? Mert ez amit mértem a gyári maxhoz képest kb 20%, ami azért nem kevés. Nem tettem sem semmi vezérlőt, csak amit a W10 berakott magának. Érdemes lehet valami AMD anyagot felraknom a lapomhoz?

(#37862) mrzed Igen, ezen fut a Win10.

A hét vezért feltámasztják majd ha legközelebb is győznek. DNS-üket lombikban őrzik, és Tóth Gabi szüli meg őket!

(#37864) Kékes525 válasza dethroner (#37863) üzenetére


Kékes525
félisten

Mivel a rendszer mellett mérted, akkor ez az érték elfogadható.

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#37865) Frawly válasza dethroner (#37863) üzenetére


Frawly
veterán

Valóban kicsit kisebb értékek, amiket a gyártó megad, de azt figyelembe kell venni, hogy a SATA vezérlőtől is függ, meg a procitól is pl. Tehát nem mindegy milyen gépbe teszed. A gyártó csak a legideálisabb esetet írja.

Attól is függ mennyire van betelítve (nálad nincs), mennyi idős az SSD, mennyi írás van rajta (nálad friss még). De ahogy majd használódik, úgy fog egy kicsit mindig belassulni. Nem jelentősen, de azért megtörténik szép fokozatosan az évek során.

[ Szerkesztve ]

(#37866) dethroner válasza Frawly (#37865) üzenetére


dethroner
veterán

Alig több mint egy hete megy, 3nap 7óra az összes üzemidő, az 500-ból 386GB szabad, alig van még rajta valami. 4400MHz-en járatom a 8magos FX-et, a sata vezérlő valami windows által telepített. Akkor azt mondod/mondjátok hogy hiába cserélném le esetleg a vezérlőt valami AMD-re, nem lenne jelentős javulás? Ártani tudok a cserével?

A hét vezért feltámasztják majd ha legközelebb is győznek. DNS-üket lombikban őrzik, és Tóth Gabi szüli meg őket!

(#37867) Frawly válasza dethroner (#37866) üzenetére


Frawly
veterán

Próbáld meg lecserélni, ingyen van kipróbálni egy AMD SATA drivert. De sajnos a Ryzen előtti AMD-s lapokon nem mindig a legjobb SATA vezérlő van, ezeken általában még annak is örülni kell, ha az AHCI megy, a TRIM megy, és nem lép fel az adott SSD-vel inkompatibilitás.

Ezt lapja is válogatja.

Egyébként olyan kicsit van elmaradva a gyári értékektől, hogy nem fogod észrevenni átlag felhasználásnál, annál még az is nehezen érzékelhető, ha csak fele sávszélen (SATA2 sebességen) menne.

[ Szerkesztve ]

(#37868) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Adott egy ASUS M5A97 EVO R2.0 lap ami (tobbekkozt) egy Samsung 860 EVO 500GB-ot szolgal ki.

Uj koratol kezdve azt jatssza az SSD, hogy dobalja az Ultra ATA CRC Errororkat (jelenleg 2755-nel jarok), es a HD Sentinel szerint a teljesitmenye lecsokkent 87%-ra. Ez egeszen a mult hetig igy is volt, amikor is egyik nap 85 lett, majd 84, 83, 81 (ket oraval ezelott), most pedig 80. A Sata adatkabel friss, illetve pattintos, tehat a kontakthibat kizarnam.

OS: Win 10 1809 x64
SATA driver: MS fele gyari, mivel az 970-hez valo gyari AMD-ssel iszonyatos instabilitast es lassulast tapasytaltam.

Kezdjek nezelodni a piacon?

Koszi!

Udv. core2

(#37869) dethroner válasza Neil Watts (#37868) üzenetére


dethroner
veterán

Nekem ugyanez a lapom van és én is a samu 860-ast néztem ki, de lebeszéltek róla, mondván ez a samu nem szereti a régi AMD lapokat. Külföldi fórukon is lehet bőven olvasni az ilyen régi AMD lapok és a samu 860 rossz munkakapcsolatát.

A hét vezért feltámasztják majd ha legközelebb is győznek. DNS-üket lombikban őrzik, és Tóth Gabi szüli meg őket!

(#37870) Frawly válasza Neil Watts (#37868) üzenetére


Frawly
veterán

Ez inkompatibilitás lesz. A Samu 970-hez való drivert hiába is használod, mert az nem SATA, hanem NVMe.

Ha akarod, megpróbálhatod feltenni az AMD SATA drivert, de kicsit a valószínűsége, hogy segíteni fog.

Nem véletlenül nem ajánlunk 860-as Samsungot régebbi AMD-s lapba. Azt is tisztáznám még egyszer, hogy ez nem a Samsung hibája, mert a 860 EVO-val semmi baj nincs, hanem az alaplapi SATA vezérlő szutyok, és nem fér össze az SSD-n lévő vezérlővel, valamit nem szeret abban.

Ráadásul nem csak a 860 EVO érintett benne, megvan rá az esély, ha régi a lap, akkor a Crucial MX500 is problémázhat benne. Az ilyenekhez a WD Blue 3D a legjobb, mivel azon még egy régebbi vezérlő van (ugyanaz mint az MX300-on is), és az megy normálisan a legósdibb gépekben is.

Az újabb, Ryzen-képes lapokon már nem szokott gond lenni a Samsung 860-asokkal, de a régebbi lapok elég lutrik ebből a szempontból.

Nagyon elméletileg az is előfordulhat, hogy hibás darabot fogtál ki 860 EVO-ból, mert létező jelenség, ezt úgy tudod ellenőrizni, ha kipróbálod valami másik gépben, pl. intelesben.

(#37871) dethroner válasza Frawly (#37867) üzenetére


dethroner
veterán

Az AHCI-t egyszer kellet bekapcsolni még a régi SSD-re amikor először raktam W7-et, azóta jól megy, a TRIM is működik a HDsentinel szerint, minden jó. Innen kell nekem valamelyik? Vagy valami másra van szükségem?

A hét vezért feltámasztják majd ha legközelebb is győznek. DNS-üket lombikban őrzik, és Tóth Gabi szüli meg őket!

(#37872) Neil Watts válasza Frawly (#37870) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szervusz!

Koszonom reszletes valaszod. A Crucial weboldala - talalhato rajta egy kompatibilitas ellenorzo - az 500 GB-os MX500-at ajanlja, azt irja kompatibilisnek a lapommal. Akkor elkepzelheto, ha berakok egy 1TB-osat belole, azzal nem lesz az? Az a baj, hogy az alaplapi SATA vezerlo lelkivilagarol nem sokat talaltam.

Inkabb maradjak a WD-nel?
A 860 EVO-hoz kepest mennyire jelentos teljesitmenyvisszaesessel kell szamolnom? Ennyit talaltam.

Bar mondjuk tok mindegy igazabol. A kezdetektol mostanaig tobbet buktam el a HDS szerint, mint a 860 EVO es a WD kozti kulonbseg. :D

Udv. core2

(#37873) Neil Watts válasza Neil Watts (#37872) üzenetére


Neil Watts
veterán

U.i.:

WDS100T2B0A-t talalok mindenhol.
Jo az nekem?

Ja amugy 970 alatt az AMD970-es csipsetem gyari chipset driverere gondoltam, igen ez valoban felreertheto volt, bocsi.

Koszi!

Udv. core2

[ Szerkesztve ]

(#37874) ledgeri


ledgeri
nagyúr

MSI B450M MORTAR-ral (bármely variáns a 3 közül) van-e baja bármely samsung ssd-nek?
(Márkafan vagyok, más csak akkor érdekel, hogy mindegyik opció no go, vagy nyerek ;] )

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#37875) roti86


roti86
őstag

Sziasztok!

Ez normális? Az ajánlott Crucial BX500 SSD állapota:

2019 februárban vásároltam.

Mi az ami nyírhatja? Csak netezésre használ0m a laptopot :(

[kép]

[ Szerkesztve ]

(#37876) Raymond válasza roti86 (#37875) üzenetére


Raymond
félisten

Nem ertem mi a problema.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#37877) dethroner válasza roti86 (#37875) üzenetére


dethroner
veterán

Nem értem miért félteged ennyire. Az én meghajtóm alig másfél hete lett beépítve, de más fele akkora terhelést kapott mint a tiéd

Aztán ott régi SSD-m, amit az asztali gépből raktam be ugyanekkor a laptopba, az is megkapta már a magáét

Mégse aggódom. Sőt, azt mondják az SSD sebességet befolyásolja a többi hardver is. Nos, az asztali gépemben vadiúj SSD, 4,4GHz-en járó 8 magos FX proci és 8GB 1600-as ram megy. És lassabb a meghajtó, mint a 8 éves, már új korában is fapados laptopban,amiben 4GB 1066 ram, athlon II P340 2,2GHz-es proci és a már említett öreg, használt SSD. Amit azért magam sem igazán értek :)

A hét vezért feltámasztják majd ha legközelebb is győznek. DNS-üket lombikban őrzik, és Tóth Gabi szüli meg őket!

(#37878) roti86 válasza Raymond (#37876) üzenetére


roti86
őstag

A 99%-os kondíció a problémám. Vagy ez nomális, hogy 600 giga írásnál 99%?

Ez az első SSD-m, előtte csak HDD-t használtam, de az 5 év után is 100%-os állapotú.

(#37879) Raymond válasza roti86 (#37878) üzenetére


Raymond
félisten

Igen, normalis. Fel ev alatt ment le 1%-ot, tehat meg van kb. 49 eved mire lemegy 0%-ra.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#37880) Doky586 válasza roti86 (#37878) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ez nomális.

(#37881) ledgeri


ledgeri
nagyúr

Tisztázó kérdés:

Ha van egy "1000GB-os felületű", egy tányéros, két oldalas HDD-m, és azon csinálok egy 750 GB-os partíciót 0 bite-tól, akkor annak a tányérnak a használható, első (külső, peremfelöli) 75%-a lesz használva a partició által.
(a a maradékot is particionálom, akkor a kettő sosem keveredhet...)

Viszont ha van egy "1000GB-os felületű" két NAND chipes SSD-m és azon csinálom meg a 750 GB-os particiót 0 bite-tól, akkor:
-ha csak az marad, akkor a vezérlő cellaóvás érdekében vígan pakolgatja a dolgokat;
-Ha van még egy 250 GB-os particio, akkor pedig vígan kevergeti a dolgokat, ugye?

Nem az lesz, hogy fixen másfél chipnyi terület lesz az egyik particióé, és fél a másiké, ugyi?

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#37882) Raymond válasza ledgeri (#37881) üzenetére


Raymond
félisten

A controller pakolgatja az adatokat a wear leveling algoritmusa szerint. Se te se az OS nem tudja hol vannak a NAND-on az adatok valojaban.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#37883) korren


korren
aktív tag

Üdv! Nem tudom jó topikban járok - e, max átirányítotok...

Az ASRock X370 Taichi lapom az elérhető legújabb (5.60) BIOS - al boot során kifagy.
Ennek oka - sok debug óra után - a Toshiba XG6 512 GB-os SSD...
Korábbi BIOS verziókkal jól üzemelt, átrakva egy Asus Z370 Prime-A - ban szintén működőképes.

Másik M. 2. slotban ugyanezt csinálja.

Vmi ötlet vagy várjak egy újabb BIOS-ra, vagy felejtsem el ezt a konkrét SSD-t ebben a lapban?

Köszi előre is!

-I like the misery. -I like this world!

(#37884) ledgeri válasza Raymond (#37882) üzenetére


ledgeri
nagyúr

:R

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#37885) jenei1994


jenei1994
addikt

Sziasztok!

Van egy Kingston 120 as ssd-m 86 % kondició. És az a problémám,hogy lassabban nyílnak meg a lapok,programo kés akad a rendszer ,nemrég volt újra telepitve .

Ez lehet ssd hiba ez a jelenség ? Lehet valamit csinálni az ssd-vel?

(#37886) Yogibear974


Yogibear974
senior tag

Regg'!

Nu, first look tesztelve, ha valakit érdekel. (Nincs titkosítva:-)

Live (telepítés előtt)

Friss rendszer alatt (Win driverek)

Az eredeti vezérlők régiek. cc. 2015-ös CD W7

Azért jól lefogja :-o

Üdv: -=Yogibear=-

(#37887) Frawly válasza Neil Watts (#37873) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, ez a WD Blue 3D, aminek a kódját írtad, az jó. A Crucial MX500 is jó lehet bele, de a Crucial kompatibilitási listára nem szabad hallgatni, ők csak a csatolót nézik az alaplapon, és ha a termékük azonos csatival szerelt, akkor már kompatibilsnek mutatják, pedig léphet akkor is fel vele inkompatibilitás. Láttunk már Kingstont és Adata SU-t is inkompatibilisnek lenni, nem csak a 860-asok sajátossága, de azok a legközismertebbek ebben a tekintetben. Így senki nem tudja garantálni neked, hogy X lapban Y SSD megy, egyedül az alaplap gyártójának kompatibilitási listája, de azokon meg csak nagyon régi SSD-k szoktak szerepelni, amiket már évek óta kapni sem lehet, azért nem segítség.

Ennek ellenére amondó vagyok, hogy az MX500 jobb eséllyel lesz kompatibilis, a WD Blue-nál meg nagyon kicsi az esély, hogy problémázzon abban a lapban. De ha biztosra akarsz menni, mindenképp online rendeld, hogy 14 napon belül vissza tudd küldeni indoklás nélkül. A dobozával is óvatosan bánj, hogy vissza tudd csomagolni, ha vissza kell küldeni.

(#37888) Frawly válasza ledgeri (#37881) üzenetére


Frawly
veterán

SSD-ken nincs tányér, a vezérlő összevissza pakolgatja az adatokat, nem ismer se partíciót, se fájlrendszert. Amit te egy fájlban látsz egymás melletti adatot, azok lehet teljesen szét vannak szórva a NAND lapopkban, cellákban, lehet az egyik az első NAND chip elsőként címezhető NAND lapjában, blokkjában van, míg a második része a legutolsó chip vége felé. Épp ezért nincs értelme a defragnak sem SSD-n, nem értelmezhető a töredezés. Így teljesen mindegy, hogy az adott partíciót melyik szektoron kezded létrehozni.

A vezérlő nem csak a cellák egyenletes fárasztása miatt szórja szét, és pakolgatja/keveri az adatokat (amiatt is), hanem íráskor próbál párhuzamosítani több NAND chip között lehetőleg, maximalizálva a teljesítményt. Nem úgy működik, ahogy HDD-ken, hogy a fej végigmegy a tányér fölött és sorban pakolgatja az adatokat lineárisan, de még HDD-knél is elejét veszik ennek a modern fáljrendszerek (pl. linuxos ext4), mert ha nagyon lineárisan vannak az adatok írva, akkor jobban töredezik a fájlrendszer (NTFS-nek ez nagy hibája).

Ez a „0 bite" micsoda?

(#37889) dethroner


dethroner
veterán

Megpróbálnám feltenni az AMD sata drivert, letöltöttem a honlapról a lapkakészletemhez passzoló chipset drivert. Az egyik cikkben azt olvastam itt a PH-n hogy ne expresz hanem egyéni telepítést válasszunk. Nekem az egyéniben csak az USB szűrő illesztő jelenik meg, más semmi. Miért van ez, tudja valaki?

Lehet hogy ezért ?

[ Szerkesztve ]

A hét vezért feltámasztják majd ha legközelebb is győznek. DNS-üket lombikban őrzik, és Tóth Gabi szüli meg őket!

(#37890) ledgeri válasza Frawly (#37888) üzenetére


ledgeri
nagyúr

A kérdésre: a . kimaradt (értsd nulladik), pl particionálásnál a "honnan kezded a particiót, és meddig tart".

Akkor a vezérlőig látunk, és a vezérlő hazudik valamit, amit a programok tudnak értelmezni helyügyileg...
Köszi!

Fentiek, előzmények fényében, ha megy egy defrag (van amikor kell >>hdd-ről bootolandó, ssd-n korosodó pár éves win particio bit-bit tükrözés előtt), vagy egy HDS felület teszt, akkor az elejéről a végéig pásztázás, lehet, hogy a NANDon nem is "egyik sarokból a másikba" megy?

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#37891) Tosee


Tosee
őstag

Sziasztok!

Pár napja vásároltam egy Kingstone UV500 240Gb -os SSD-t (SATA)!
Beszereltem a gépbe, lehúztam a többi HDD-t és pendrive -ról feltelepítettem rá a windows 10-et! Miután végeztem a telepítéssel, és ellenőriztem, hogy működik-e a rendszer leállítottam a gépet, majd bekötöttem a HDD-t is! Ezek után már nem indult el az SSD-re telepített windows 10! Sőt, azóta hiába van csak egyedüliként rákötve az alaplapra, a windows telepítő nem látja, újratelepíteni sem tudom! A BIOS-ban látszik, másik gépre rákötve a windows lemezkezelője látja.
Kingston SSD Manager-el secure erase-t szerettem volna csinálni, de inaktív a kapcsoló... Ezt az üzenetet írja: [kép]
Újabb firmware nem elérhető.

Diskpart-al töröltem a lemez partícióit, konvertáltam MBR-re, de továbbra sem látja a telepítő

Lehet ezzel kezdeni valamit, tudtok tanácsot adni?
Nem először csinálok ilyet, de már két napja szívok vele... bosszantó :W

Alaplap: GA-EP41-UD3L
CPU: Intel C2d E8400
Ram: Geil Black Dragon 2*2 Gb
Tuning nincs!

[ Szerkesztve ]

A4-es rajzlapom, hasonló típusú Audira cserélném!

(#37892) #93794560 válasza Tosee (#37891) üzenetére


#93794560
törölt tag

Úgy tűnik, mintha a Windows nem állította volna le az SSD-t, és az egyfajta alvó állapotban lenne. Esetleg nem hibernálással állítottad le?

(#37893) Tosee válasza #93794560 (#37892) üzenetére


Tosee
őstag

Nem dehogy... rendesen leállítottam a rendszert!
Igaz miután vissza lett kötve a HDD utána már a bootnál feladták a harcot! Folyamatosan újraindult a gép, hiába választottam ki, hogy az SSD bootol! A HDD-n volt egy régebbi wondows amit törölni akartam, miután felállt a rendszer, de az már nem sikerült...

AOMEI Partition Assistant oldlán írnak arról, hogy ha az ssd "fagyott" állapotban van és lehúzom róla a sata kábelt majd visszadugom, akkor utána el lehet indítani a secure erase-t? Ez működhet? Igaz ott nem ilyen SSD vel szemlélteti...

A4-es rajzlapom, hasonló típusú Audira cserélném!

(#37894) Doky586 válasza Tosee (#37893) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Semmi szükséged secure erase-re.
Telepítőből töröld. Akár shift-F10 diskpart erase parancsal..

(#37895) Tosee válasza Doky586 (#37894) üzenetére


Tosee
őstag

Próbáltam telepítőből délután:

Command prompt:
diskpart
list disk
select disk 0 (Ez az SSD)
clean
convert mbr

Meg tudta csinálni hiba nélkül, viszont mikor a telepítés helyét adnám meg, nem látja továbbra sem :W

A4-es rajzlapom, hasonló típusú Audira cserélném!

(#37896) Frawly válasza ledgeri (#37890) üzenetére


Frawly
veterán

Az OS+fájlrendszerek csak LBA szektorokat látnak. De ezeket az SSD vezérlője csak emulálja, valójában nincsenek szektorok, hanem a NAND chipeken ide-oda szórogatja és kevergeti az adatokat.

SSD-n defrag nem kell, mindegy hány éves install, mióta porosodik rajta. Majd ha a HDD-re klónoztad, akkor a HDD-n kell defrag. Az SSD-t sem teszi tönkre a defragolás, csak felesleges többletírást okoz és nem gyorsít semmin.

Az SSD-t semmilyen praktikával nem tudod gyorsítani, se spéci particionálással, sem defraggal, ezek csak egy felsőbb logikai szinten (szoftveresen) avatkoznak be, az SSD vezérlője meg low level (hardveres) szinten kezeli az adatokat. Teljesen mindegy hány partíció van az SSD-n, meg hogy honnan kezdődnek, hol végződnek. Vagyis ez nem teljesen igaz, mert ajánlott 1024K eltolással particionálni, de erről a modern particionálóprogramok automatikusan gondoskodnak, hogy a partíciók 2048 szektorral osztható szektorhatárokon kezdődjenek. Elvileg elég lenne 8-cal osztható szektornál is, de az újabb SSD-knek már nem 4K-s alignálás kell, hanem 16K, esetleg még több, de az 1024K mindegyiknek jó, mivel 4, 8, 16, 32, ..., 512, 1024K mindegyikével osztható maradék nélkül. Ennek a NAND lapokra osztásához van köze, de fontos ez már 4K-s HDD-knél is, ott is hasonló okból.

De az már mindegy, hogy a partíció az LBA szektorok első 2048 szektoránál kezdődik, vagy a 2048000.-ban, meg az is mindegy hány GB-os.

A HDS felülettesztje is LBA szektorokat néz át, azok sem biztos egymás mellett vannak. Lehet 8-32 szektor egymás mellett van (mert a NAND lap mérete nagyobb, mint az 512 bájtos LBA szektor), de két 32 darabos LBA szektorcsoport már nem biztos, hogy a NAND-ban egymást követi fizikailag is. Persze a HDS-nél ez mindegy, mert végül a meghajtó egész felületét végigolvassa (és/vagy írja), egyedül a tartalék (overprovisioning) területet nem, de ahhoz semmi más nem tud a vezérlőn kívül hozzáférni.

(#37897) Frawly válasza Tosee (#37893) üzenetére


Frawly
veterán

Elég érdekes probléma, ilyet nem kéne neki csinálnia. A security-nek sem kéne frozen-nek lennie, hacsak nincs lejelszavazva az SSD. Windows alatt ilyet az tud okozni, ha védett, Bitlocker tárolóként veszed fel az SSD-t. Néhány ember belefut ebbe véletlenül. De akkor az általad csatolt kép azt írja, hogy nincs titkosítva, csak frozen. Lehet csak a SATA vezérlő nem tetszik neki, amivel hajtod.

Esetleg próbáld meg másik gépen a secure erase-t, ahol látja a telepítő is. Ennek ellenére ezt a SATA kábel lehúzogatást, majd visszacsatlakozást kipróbálhatod, ártani nem fog, ingyen van megpróbálni.

Ez is morbid, hogy a feltelepül rá a Windows, működőképes, de a HDD-ket csatlakoztatva már nem látható az SSD. Ezek független dolgok, még ha nem is bootol a Windows, az SSD-nek akkor is látszani kéne minden partícionálós alkalmazásban, Windows telepítőben, stb..

[ Szerkesztve ]

(#37898) ledgeri válasza Frawly (#37896) üzenetére


ledgeri
nagyúr

:R
Köszi!

Az SSDs defrag nekem akkor kellett, mikor egy olyan partíciót akartam használni bootnak, ami rosszabbul nézett ki, mint ez a kép[kép] (ahol a fekete az üres, a kék az egyben lévő, a sárga a töredezett fájlokat jelenti) , jobban volt telítve [80-90%-ban].

Alapból gondoltam, csak átrakom ,és bootolok, de annyira szét volt töredezve (macrium reflectes bitről bitre másolással [mert akkor még nem teszteltem más módszereket}), hogy 3-4 szer kékhalálozott a rendszer boot alatt..., amikor meg elindult szegény vinyó nem bírta szusszal... Ekkor válaszhattam, hogy 2-3-5 órát várok, míg a hdd megcsinálja (bármelyikről bootolva), vagy sub1 órát, hogy az ssd...

Mindegy, ennek az SSD-nek már úgy is mindegy, ezen próbálkoztam, a többivel nem fogok, különösen a mostani infók tudatában!

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#37899) Tosee válasza Frawly (#37897) üzenetére


Tosee
őstag

Nincs lejelszavazva az SSD, nem is állt szándékomban titkosítást rárakni. Igen én is a sata vezérlőre gondoltam, de akkor előtte miért tudtam rá telepíteni?! Tehát mi válthatta ezt ki?!

A secure erase amiről mellékeltem a képet, az már másik gépben készült! A lemezkezelője felismerte az SSD-t, törölte és újraformázta hiba nélkül! A lehúzást még megpróbálom, aztán meglátjuk mi lesz utána...

Az az érdekes, hogy ha rá van csatlakoztatva a problémás SSD a windows telepítő is nagyon lassan indul, és a gépházon lévő hdd visszajelző lámpa is egyfolytában világít... Mire eljut oda, hogy kiválasztható a telepítő nyelve, eltelik kb 5-8 perc.

Lehet ezzel valamit kezdeni? Vagy vissza lehet ezt így vinni garanciába?

A4-es rajzlapom, hasonló típusú Audira cserélném!

(#37900) Ciccuka


Ciccuka
veterán

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.