Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#37351) Vikitorony válasza King Unique (#37345) üzenetére


Vikitorony
tag

900 MB-os partícióról van szó, ahogy a mellékelt képen is látszik. [kép]
A klónozás utáni, újrahúzás előtti képet nem találtam meg, de úgy nézett ki, mint az előző kép, csak a 930,21 GB helyett ~237,24 GB-ot írt, az elrendezés full ugyanez volt - nem volt unallocated space.
Csak a 900 MB-os "WinRE tools" törlése után jelent meg az SSD teljes "mérete" és utána tudtam kiterjeszteni a C-t.

Macrium valóban lehet segített volna... De az EaseUS Partition Master hozzá se tudott szagolni. Újrahúztam, nekem egyszerűbb volt úgy.

(#37347) Frawly:
1 TB-ból 900 MB elfér nekem. Vannak olyan gyári MSI szoftverek, amiket a gyártó honlapján nem lehet megtalálni, és az én szívem nyugodtabb, ha az MSI pendrive-os telepítésből rákerül a gépre.
Egyébként az MS oldaláról letöltött tool által készített telepítő használata után is találtam MS gyári állapotban olyan vackokat, amiket én nem kértem, hogy ott legyenek... pl. Candy Crush Saga, stb stb. Lehet, hogy csak a telepítő ikonja van kint a Start menüben, de én soha egy szóval nem kértem, hogy ott legyen, és a telepített alkalmazások közül kell törölnöm (vagy a Start menüs ikonon jobb klikk és Uninstall).

(#37352) Frawly válasza Vikitorony (#37351) üzenetére


Frawly
veterán

Az összes MSI-s tool letölthető. Az MSI oldaláról az adott alaplap, gép driverei között megtalálod.

Igen, sajnos a Win10-ben is van már egy csomó szutyok, live csempék és reklámok a Start Menüben, Candy Crush. Ezeket viszont kézzel elég könnyű kigyomlálni. 900 MB valóban nem sok, csak ha azt nézzük, hogy nettó felesleges, nem használható semmi értelmesre, ehhez mérten még egy 100 MB-os foglalás is teljesen haszontalan lenne.

Az ilyen rendszer-visszaállító partíciót érdemes törölni. Néhány ember el szokta menteni egy külön lemezre, lemezképként, arra az esetre, ha el kell adni a gépet, akkor vissza lehet állítani és van, aki többet ad érte, ha megvan rajta a rendszer-visszaállító partíció, néhány embernek segítség, aki nem ért a Windows telepítéséhez, és segítség nélkül nem tudná újrahúzni.

(#37353) ritkaság


ritkaság
tag

Sziasztok!

Segítség kellene. A gépem: XEON E5450-ga-ep45-DS3R-4Gb. Vann benne 2db sata HDD. Most vettem ilyen ssd-t. A bios látja, a rendszer látja, a TC és a fájlkezelő valamint a saját gép nem látja. Mit kell csinálnom a jó működéshez? Ha a biosban ACHI-t állítom be, semmit nem lát! :W

(#37354) Vikitorony válasza ritkaság (#37353) üzenetére


Vikitorony
tag

"a rendszer látja" alatt mit értesz?

Lemezkezelőben először inicializálni kell (ezt talán automatikusan feldobja a Lemezkezelő?), majd particionálni, formázni, és amint kapott meghajtó-betűjelet, már a Sajátgép is látni fogja.

[link]
[link] - képekkel tűzdelt leírás

(#37355) Doky586 válasza ritkaság (#37353) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"Ha a biosban ACHI-t állítom be semmit nem lát"
Először ezt a hibát javítsd! AHCI legyen beállítva!

[ Szerkesztve ]

(#37356) ritkaság válasza Vikitorony (#37354) üzenetére


ritkaság
tag

Kösz! Sajna nem jött fel a lemezkezelő magától. Én meg elfelejtettem. :W

(#37357) ritkaság válasza Doky586 (#37355) üzenetére


ritkaság
tag

És azt hogyan?

(#37358) Doky586 válasza ritkaság (#37357) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

[link] Először windows-ban módosítod a registryt majd biosban átkapcsolod az IDE-t AHCI-ra és kész..

(#37359) ritkaság válasza Doky586 (#37358) üzenetére


ritkaság
tag

Kösz, de nekem 8.1 van. Google-ban megtaláltam a megoldást. Még1x kösz mindenkinek!! :R

(#37360) King Unique válasza Vikitorony (#37351) üzenetére


King Unique
titán

Akkor az nem a standard és fullos megoldás, tartalmazva a komplett visszaállításhoz szükséges Windows képfájlt stb., mint pl. ennél. A törlés is inkább az utóbbi esetben lehetne indokolt, feltéve ha biztosan nem kellenek ezek a usernek, de amúgy meg nem létszükséglet piszkálni a gyári OEM partíciókat. A Windows telepítője által létrehozott WinRE partíciót meg pláne nem.

"Csak a 900 MB-os "WinRE tools" törlése után jelent meg az SSD teljes "mérete" és utána tudtam kiterjeszteni a C-t."

Hát ez elég érdekesen hangzik, mivel a klónozás után a kisebb / nagyobb tárolókapacitású SSD közötti tárhelykülönbözet tipikusan nem lefoglalt (unallocated) terület formájában szokott megjelenni a nagyobbnál. Ellenben maga a bruttó 1 TB-os SSD tárolókapacitása normál esetben nyilván nem fog összemenni 256-ra, nem lett átírva pl. a MaxLBA, meg pusztán attól visszaállni, hogy a WinRE partíció törölve lett, ez így eleve abnormális lenne még ha állítólag (?) valami hasonló is történt... Az előbbi esetben pedig ki lehet terjeszteni a C-t, max. a lemezkezelővel akkor nem, ha az előző válaszban említett jelenség van. De akkor sem feltétlen muszáj erővel törölni, mert külső particionáló programok (pl. AOMEI, MiniTool) simán megoldják. Vagy akár a klónozás előtt is meg lehetett volna a Macrium használatával.

A CCS meg csak egy placeholder csempe és nem sok vizet zavar, nem kell a kelleténél nagyobb jelentőséget tulajdonítani neki. Sőt, nem is minden Windows 10-kiadásban van ott a Start menüben. Az meg a másik, hogy pár kattintással közvetlenül eltávolítható, mint magad is írtad, vagyis úgy pláne nem téma.

[ Szerkesztve ]

(#37361) Plasticbomb válasza King Unique (#37360) üzenetére


Plasticbomb
addikt

Lehet, hogy a felszabadult ures helyet hozzacsapta a visszallito particiohoz az alkalmazas?

[ Szerkesztve ]

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#37362) kjani18


kjani18
őstag

Hali!

Szeretném megkérdezni, hogy ez az ssd működne -e ebben a kártyában?
Illetve, bootolható lesz -e így?
Alaplap típusa MSI ms91f7

Előre is köszönöm a válaszokat!
Üdv
Jani

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#37363) orosziem81


orosziem81
tag

Sziasztok,

Nemrégiben vettem egy új Wd blue 500-as SATA3 SSD-t.
A napokban kellett egy resetet nyomnom a gépen fileok másolása közben. (SSD-ről pendrive-ra)
A boot ezzel fogadott: S.M.A.R.T. command failed
És a rendszer nem is indult el.

Eztán lekapcsoltam a tápot majd kis várakozás után vissza. Be tudott tölteni a rendszer és Sentinel és Crystal disk jónak látja.

A kérdésem, hogy okoztam ezzel a lépéssel valami gondot amúgy a háttér tárolónak?

(#37364) Doky586 válasza kjani18 (#37362) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ha 2012-es az utolsó bios az alaplapodhoz akkor erősen kétlem hogy bootolni tudna nvme ssd ről..

(#37365) kjani18 válasza Doky586 (#37364) üzenetére


kjani18
őstag

Esetleg ez működne -e? Pl. külső adattároláshoz.
Ezzel a kártyával sem lehetne bootolni (mondjuk ) külső ssd -ről?

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#37366) Frawly válasza kjani18 (#37365) üzenetére


Frawly
veterán

Az első M.2-es kártya majdnem biztosan nem működne. Nem is a kártya hibájából, hanem az alaplap nem beszéli az NVMe protokollt.

A második megoldás, az PCIe USB 3.0 vezérlőkártyára kötött SSD jó eséllyel működni fog. De itt el kéne dönteni, hogy pontosan mit akarsz, milyen célból kéne az SSD. OS-től is függ, Linux simán bootol USB-ről, Windows viszont korlátozva van a Win To Go-ra, egyébként nem telepíthető USB-re.

De ha belső megoldás kell, akkor egy SATA3 / M.2 SATA PCIe kártya is szóba jöhet.

(#37367) kjani18 válasza Frawly (#37366) üzenetére


kjani18
őstag

Szia!

Ilyenre gondolsz? Ezzel, és a bele való ssd -vel lehetne bootolni / telepíteni sima W7 -et(pld)?
Neve szerint oké, de erre is ráírták, hogy NVMe
Tudsz valahol SATA3 / M.2 SATA PCIe kártyát, amit írtál?

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#37368) #65537792


#65537792
törölt tag

Sziasztok!

Sikerült elkavarnom valahogy az alaplapi lefogató közcsavart + csavart. :((

Lenne valakinek esetleg? Egy sörre a vendégem. :U

Vagy honnan tudnék szerezni?

(#37369) Syz


Syz
senior tag

Sziasztok!Tegnap váltottam egy "hagyományos" Samsung 850 EVO-ról egy M.2-es Samsung 970 EVO Plus SSD-re.Megtaláltam a leírást ami lépésről lépésre bemutatja hogy pontosan mit hogy kell csinálni,de a végén van egy olyan hogy a SATA1 portba utána nem szabad dugni semmit.A leírás azzal kezdődött,hogy csak egyedül ez az SSD legyen látható Windows telepítéskor,úgyhogy le kell húzni minden más SATA csatlakozót a lapról.Volt két sima HDD meg két BD íróés mindent le is húztam,most hogy fent van a friss Windows csatlakoztatnám őket újra.Az lenne a kérdés hogy teljesen mindegy melyik SATA portba dugom vissza őket vagy valóban fontos hogy bizonyos portokba ne legyen ezután csatlakoztatva semmi a NVMe SSD miatt?

"Egy nap 24 órából áll..egy rekeszben 24 db sör van..Ez nem lehet véletlen!

(#37370) Laccoss válasza Syz (#37369) üzenetére


Laccoss
addikt

A jelölt SATA port nem fog működni, mert a m.2 SATA SSD-vel azonos vezérlőn van, és az használja.

A többi sata portra bárhogy visszadughatod a meghajtókat.

[ Szerkesztve ]

(#37371) Raymond válasza Laccoss (#37370) üzenetére


Raymond
félisten

Csak akkor blokkolja ha a M.2 SATA-t hasznalsz, ha NVMe van benne akkor mindegy, mehet vissza ahol volt.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#37372) Laccoss válasza Raymond (#37371) üzenetére


Laccoss
addikt

Azért írtam, hogy M.2 SATA SSD...

[ Szerkesztve ]

(#37373) Glaz-dozfhut válasza Laccoss (#37372) üzenetére


Glaz-dozfhut
őstag

De a 970 Evo plus PCIe SSD.

- Glaz-doz-fhut -

(#37374) Laccoss válasza Glaz-dozfhut (#37373) üzenetére


Laccoss
addikt

Igaz, azt nem figyeltem. Viszont amit írtam úgy is értelmezhető, hogy m2 sata ssd esetén van sata port tiltás. Értelemszerűen, ha ő nem m.2 sata ssd-t használ, akkor nincs.

[ Szerkesztve ]

(#37375) Syz válasza Raymond (#37371) üzenetére


Syz
senior tag

Egész pontosan a 970 EVO Plus az M.2 NVMe SSD :D Szóval akkor ahogy mondjátok mindegy melyik portba mennek vissza a SATA cuccok.

"Egy nap 24 órából áll..egy rekeszben 24 db sör van..Ez nem lehet véletlen!

(#37376) Glaz-dozfhut válasza Syz (#37375) üzenetére


Glaz-dozfhut
őstag

Igazából az alaplap ismeretében lehetne nyugodtan kijelenteni, mert a chipsetek korlátai mások. Vagy ezt a X99-es lapod használod és abba tolod, ami az adatlapodon van? Mert a manual szerint az csak a U2 konnektorral osztozik a sávszélességen. Ja, és sata módú NVMe SSD-t nem is támogat a foglalatod. Vagyis az az alaplap. Tehát bárhova és az összes Sata portra csatlakoztathatsz egyszerre.

[ Szerkesztve ]

- Glaz-doz-fhut -

(#37377) Syz válasza Glaz-dozfhut (#37376) üzenetére


Syz
senior tag

Igen,ez az Asus ROG Strix X99 alaplapom van.Felraktam rá tegnap a legújabb BIOS-t,meg az SSD is úgy működik ahogy kell,hozza azokat az értékeket amit tudnia kell.Természetesen elsőre elrontottam mert azt hittem ez egy szokványos Windows telepítés lesz,nem gondoltam volna hogy itt ilyen CSM letiltás meg Secure Boot piszkálások kellenek.Csak utána akadt meg a szemem ezen a SATA portos dolgon,igaz a leírásnál nem volt külön kiemelve hogy ez NVMe SSD esetében másképp működik.

"Egy nap 24 órából áll..egy rekeszben 24 db sör van..Ez nem lehet véletlen!

(#37378) freelanced


freelanced
addikt

Üdv!

Mi van h az SSD-m (M2) az M2M foglalatba tettem és nem az M2A-ba?

Gentleman, you had my curiosity, but now you have my attention.

(#37379) Doky586 válasza Syz (#37377) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"itt ilyen CSM letiltás meg Secure Boot piszkálások kellenek"

Semmi ilyesmit nem kell állítgatni..
Új alaplap esetén be sem kell lépni a biosba (uefibe) telepítés előtt.

(#37380) freelanced


freelanced
addikt

Illetve most egy SSD vana gepben 500GB) HDD nincs. Jovo honapban kerul bele meg egy SSd. Ebben az esetben hogy erdemes particionalni?

Nem szeretném ujrarakni jovo honapban. Ti hogy csinalnatok?

Gentleman, you had my curiosity, but now you have my attention.

(#37381) Laccoss válasza freelanced (#37380) üzenetére


Laccoss
addikt

Ahogy akarod majd használni.

(#37382) Syz válasza Doky586 (#37379) üzenetére


Syz
senior tag

Az alaplap nem új,amúgy ebből dolgoztam:

1- The M.2 drive has to be the only drive installed.
2 - Go into the bios, under the boot tab there is an option for CSM, make sure it is disabled.
3 - Click on secure boot option below and make sure it is set to other OS, not windows UEFI.
4 - Click on key management and clear secure boot keys.
5 - Insert a USB memory stick with a UEFI bootable iso of Windows 10 on it, USB3 is quicker but USB2 works also. A Windows DVD won’t work unless you’ve created your own UEFI Bootable DVD.
6 - Press F10 to save, exit and reboot.
7 - Windows 10 will now start installing to your NVME drive as it has its own NVME driver built in.
8 - When the PC reboots hit F2 to go back into the BIOS, you will see under boot priority that windows boot manager now lists your NVME drive.
9 - Click on secure boot again but now set it to WIndows UEFI mode. (see #3 above)
10 - Click on key management and install default secure boot keys
11 - Press F10 to save and exit and windows will finish the install. Once you have Windows up and running, shutdown the PC and reconnect your other SATA drives.

"Egy nap 24 órából áll..egy rekeszben 24 db sör van..Ez nem lehet véletlen!

(#37383) Doky586 válasza Syz (#37382) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Én pedig ezt követem. Új gépnél felesleges belépni a biosba, de ha előtte valamikor már mindent elállítgattál benne amihez csak hozzáfértél (mert csak), vagy a vateráról vetted a lapot akkor érdemes egyszer belépni és alapra állítani, de bootsorrend állításra semmi szükség.. (ami nincs benne az nemis szükséges)

Rád csak az 1. bekezdés vonatkozik. Mindegy hogy HDD, SSD, Sata vagy M.2 egyre megy..
____________________________________

Windows 8-10 x64 UEFI telepítés menete:

1- A biost(uefit) érdemes alapra állítani (bios defaults betölt).
2- Pendriveot simán (MBR-el) létrehozni és FAT32 re formázni, majd rámásolni a felcsatolt ISO tartalmát. (vagy MCT-vel készíteni a pendriveot)
3- Bootkor az UEFI: kezdetű pendriveot választani a bios gyors bootmenüben*.
4- Telepítőben egyéni telepítés, céllemezről törölni az összes partíciót, és a partícionálatlan üres helyet megadni telepítési célnak.. Röviden ennyi.

*: bootkor:
ASUS: F8 vagy Esc
HP: F9 vagy Esc
ASRock, MSI: F11
Gigabyte, Dell: F12
____________________________________

Ha nemcsak uefi hanem sima bios(legacy/csm) telepítés is szükséges lehet a pendriveról (változtatás nélkül) akkor a fentieken túl:

2b- PEN: partícióját aktívvá tenni parancssorban diskpart-al, és
2c- Parancssorban: bootsect /nt60 P: /mbr

Bizonyos gyártók UEFI(bios) típusainál lehet hogy ezek nem szükségesek,
de ha biztosra akarunk menni tegyük meg.

Ha már előtte a pendrive meg volt kínozva Rufus és hasonló programmal :(
akkor először eresszünk rá parancssorban egy "Diskpart clean"-t majd particionáljuk és formázzuk!
____________________________________

Ha az install.wim file nagyobb 4GB-nál akkor fel kell darabolni a fat32 limitáció miatt: Admin parancssorban:
Dism /Split-Image /ImageFile:E:\sources\install.wim /SWMFile:P:\sources\install.swm /FileSize:3000
(egy sorba írva, ahol E: a felcsatolt ISO és P: a PEN)
____________________________________

Win7 x64 UEFI telepítés esetén kiegészítés:

1b- Biosban Secure Boot-ot kikapcsolni!
2d- ISO:\sources\install.wim\1\Windows\Boot\EFI\bootmgfw.efi filet átmásolni a PEN:\efi\boot könytárába 7zip-el és átnevezni bootx64.efi -re.
____________________________________

Win7-8 esetén a PEN:\sources\ei.cfg file törölhető, így megjelenik a
Home / Prof / Ulti választási lehetőség minden iso esetén.
____________________________________

[ Szerkesztve ]

(#37384) freelanced válasza Laccoss (#37381) üzenetére


freelanced
addikt

De akkor tegyük fel legyen 250GB a Windowsnak meg 250 szabad felhasználásra a programoknak? A másik SSD-ből meg majd még egy kötet lesz és akkor úgy jó is?

Gentleman, you had my curiosity, but now you have my attention.

(#37385) Frawly válasza kjani18 (#37367) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, ezzel menne, olyan, mintha az alaplapi vezérlőre kötnéd az SSD-t. Nyilván M.2 SATA SSD-t kell bele venni (ez ugyanolyan sebességű, mint a sima SATA SSD), nem M.2 NVMe-t. Vagy lehet helyette PCIe SATA kártyát is venni, és arra kötni normál SATA SSD-t.

Az a baj, hogy ilyen M.2 SATA és/vagy SATA kártyát nem tudok nyugodt szívvel ajánlani. A neten csak ilyen noname kártyákat látok, fene tudja milyen vezérlő van rajta, SATA-nál fontos lenne, hogy normális legyen a vezérlő fajtája a kártyán, hogy ne kelljen később a SATA driverekkel szívni.

Ha most nekem ilyesmi kéne, akkor ilyesmit vennék, ezen legalább nem noname vezérlő van, de a Marvell sem a legjobb vezérlőfajta sajnos.

Amit célszerű kerülni: olyan kártyák, amin ASMedia SATA vezérlő van, általában azok nagyon szutykok.

Egyébként még mindig nem írtad, hogy mire kell az SSD. Annyit megtudtunk, hogy Win7-re, de azt nem, hogy miért akarsz kártyázni, elfogyott a SATA portod?

(#37386) Syz válasza Doky586 (#37383) üzenetére


Syz
senior tag

Természetesen hiszek neked,egészen bizto hogy jobban vágod ezt a témát.A lapot egyébként újonnan vettem és nem szokásom turkálni a BIOS-ban sem,viszont ha ilyen új dolgokkal találkozom akkor próbálom betartani az utasításokat.Először biztos hogy valamit nem jól csináltam mert cseszett bebootolni az új SSD-ről a rendszer.Aztán követtem ezt a leírást és így most jó.A pendriveot ha bedugom akkor az a BIOS-ban is UEFI előtaggal jelenik meg,az SSD meg jelenleg Windows Boot Manager-rel.Egyetlen érdekes dolog van ami nem igazán tetszik de már az EVO 850-el is így volt,hogy szerintem lassan bootol be a Windows.Mutterék 30 ezres i3-mas,netezős gépében egy Kingston UV400 van és kb 6 mp alatt már bent van a Windowsban,nekem meg a több százezres gépem a 850/970 EVO-val is bőven 10 mp felett van ilyen téren.Ugyanúgy Win 10 Pro és X64,annyi hogy az én Windowsom eredeti,mutteréké meg nem.Esetleg lenne valami tipp?Mert ahogy nézegettem fórumokat,javasolgatnak pagefile.sys átméretezést,fast boot ki-be kapcsolást Windowsban meg BIOS-ban is meg minden kutyafülét :D

"Egy nap 24 órából áll..egy rekeszben 24 db sör van..Ez nem lehet véletlen!

(#37387) Glaz-dozfhut válasza Syz (#37386) üzenetére


Glaz-dozfhut
őstag

Egy tippem annyi, hogy egy nagyságrendel több perifériát kell ellenőrizie induláskor.

- Glaz-doz-fhut -

(#37388) kjani18 válasza Frawly (#37385) üzenetére


kjani18
őstag

Csak SATA 2 port van a lapomon, sata 3 SSD -vel. Reménykednék, hogy gyorsabb lenne.

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#37389) Frawly válasza kjani18 (#37388) üzenetére


Frawly
veterán

El kell keserítselek, a SATA3 nem érezhetően gyorsabb a SATA2-nél. Töltési időknél szinte észrevehetetlen a különbség, kb. ugyanannyi másodperc alatt tölt be minden, egyedül akkor fogod látni a 280 vs. 550 MB/sec közötti sávszélkülönbséget, ha nagy fájlmásolásokat ejtesz meg az SSD-n belül.

(#37390) King Unique válasza freelanced (#37384) üzenetére


King Unique
titán

Le volt már írva erre vonatkozóan többször a lényeg itt a topikban, legutóbb pl. ebben a hozzászólásban is. A bruttó 500 GB nyilván nem kell magának a Windowsnak, rendszerpartíciónak (C) is felesleges akkora, hacsak nem lesz egy rá egy rakás program telepítve, egyéb fájl tárolva, stb. Azt viszont már neked kell tudnod, hogy mik az igényeid, mi és hova lesz telepítve, elég-e pl. 100-200 GB-os rendszerpartíció, vagy kisebb / nagyobb kell-e. De ha ez esetedben tényleg ekkora kérdés, akkor szvsz legjobb ha "egyben" hagyod, meg szükség esetén akár utólag is át lehet méretezni. Ha fixen eldöntötted, hogy bizonyos tartalmak másik partíción legyenek, akkor meg létrehozol egy másikat, ennyi. Viszont a pontos méreteket már neked kellene tudnod a saját igényeidhez mértén, nem feltétlen másodtól kell várni, hogy kitalálják. AZ utóbbit max. akkor lehet, ha konkrétan meg van adva, hogy mi, merre, mennyi. :)

(#37386) Syz:
Lehet követni akár a gyártó leírását is (ha van), nincs azzal se gond, meg pláne ha jól működik. Viszont ez a 6 vs. 10 mp alatt bootol be SSD-vel a rendszer, aztán tényleg hatalmas nagy probléma... :D Egyébként a felsoroltaknál a lapozófájlt annyira nem érdemes piszkálni, a BIOS-ban a Fast Boot opciót esetleg le lehet csekkolni-próbálgatni az Ultra és egyéb beállításokat, meg a Windowsban alapértelmezetten a Fast Startup is be lesz kapcsolva. De amúgy ezek pont a gyorsabb bootolás biztosításához vannak, vagyis nem feltétlen kell erővel letiltani, max. esetleg az utóbbit szokták, ami úgyis inkább HDD-knél rövidíti le jobban a bootolás idejét.

(#37388) kjani18:
Azt már egy másik topikban is leírták neked a válaszban, hogy SSD-vel érzetre SATA2 alapon is gyors szokott lenni az OS, jelen esetben a Windows működése. Persze a SATA3 szabvány gyorsabb, többet tud vele a SATA3-as SSD, ami lehet pl. a CDM teszteknél, meg nagy fájlok mozgatásánál meglátszik majd, ellenben a Windows működése nem lesz teszem azt 2x olyan gyors. Sőt, nem hiába szokták azt mondani ebben a topikban is, hogy szimplán OS alá a PCIe NVMe SSD sem feltétlen létszükséglet, mivel nem lesz tőle kilométerekkel gyorsabb a rendszer működése egy SATA SSD-hez viszonyítva. Szóval ha csak ez a cél, akkor kb. felesleges erőltetni ezt az egészet, pláne egy ilyen régi alaplapnál, meg ilyen-olyan bővítőkártyával szórakozni...

[ Szerkesztve ]

(#37391) dugo_ válasza freelanced (#37384) üzenetére


dugo_
veterán

De minek hagysz 250GB-ot a Winnek, ha külön akarsz program partíciót is? Előbbi elvan ~50GB-on mindenféle ráhagyással számolva.

Én win+program ill. steam/bármi egyéb app store mentén osztanám kétfelé, hogy a játékfájlokat nem kelljen újra letölteni, ha újrahúzod a rendszert.

(#37392) Frawly válasza Syz (#37386) üzenetére


Frawly
veterán

Elég rossz szokás szét nem nézni a BIOS-ban. Ha más nem, egy Load Defaults-ot nyomj neki telepítés előtt. A leírás sem a legjobb, ami mentén csináltad. A Secure Bootot én kikapcsolnám a CSM-mel együtt.

Más teendő nincs, UEFI boot, MS oldaláról szedett legújabb Win10 telepítő. Fel kell telepíteni.

A bootidőbe nem szabad belemérni azt az időt, amit az UEFI BIOS tölt el a bekapcsolás után a bootmanager betöltéséig, mert azon az SSD nem gyorsít. Egyes újabb alaplapokon ez hosszabb idő, főleg AMD-s gépeken. A bootidőt onnan kell mérni, hogy előhoztam az UEFI BIOS bootmenüjét, és abban rányomtál a Windows Boot Manager vagy hogy hívják nálad indítására. Egészen mérve odáig, hogy az asztalon minden betöltődött. Bejelentkezéskor az userválasztásnál meg esetleges jelszóbeírásnál meg kell állítani a stoppert.

Továbbá ezért nem ajánljuk az emberek nagy részének a 970 Evo-t, meg ezeket a hiperszuper sok giga per sec NVMe SSD-ket. Drága, bootidőn, betöltési időn nem gyorsít érdemben egy filléres Kingston A400-hoz képest. Csak akkor jön ki az előnye, ha elkezdesz nagy fájlokkal dolgozni, meg nagy fájlmásolásokat megejteni, meg szintetikus benchmarkokat futtatni. Az NVMe-vel at emberek szenvednek, hogy nem viszi a lapjuk, vagy nem teljes sebességen, meg bootolni nem tudnak róla, meg melegszik, de cserébe jó nagy felárat is számolnak fel érte. A 970 Evo árán kell venni azonos pénzért egy kétszer akkora SATA3 SSD-t, és élvezni hogy van helyed dögivel, és semmi nem tölt be lassabban. Persze, most már mindegy, megvetted a 970-est, használd, nem rossz SSD az. Ha ki tudod használni speciális felhasználással, gyors az. De máskor ezért kell a szaktopikokba jönni hardvervásárlás előtt.

(#37393) Syz válasza Frawly (#37392) üzenetére


Syz
senior tag

Megmondom őszintén mikor 2016-ban megvettem az LGA2011 cuccaimat ezek az M.2 SSD-k még aranyáron voltak meg gyerekcipőben és különösebben nem is érdekeltek.Most valahogy kedvet éreztem ahhoz hogy kipróbáljam,szoktam egyébként nagy fájlokat mozgatni.Ettől függetlenül mikor azt írod hogy nem éri meg ebben igazad van.Legalábbis most már én is ezt érzem.Az íráson/olvasáson kívül szinte ugyanazt tudja mint a 850 EVO-m.Egyébként nekem melegedni annyira nem is melegedne mert nem a VGA alatt van a foglalata,illetve nagyon jó szellőzésű házban van,a boot-al sincs gond (a boot idő ezek szerint releváns).A BIOS-ban csak azért szoktam mászkálni ha egy kis tuningra vágyom az 5820K-nak (pl Metro Exodus) ,egyébiránt nem érzem szükségességét hogy turkásszak a rengeteg beállítás közt.Az Optimized Defaults nem ismeretlen egy-egy tuning után,de ilyen CSM disabled meg Secure Boot disablet opciókat nem piszkáltam.Ha másra nem akkor hát erre jó volt ez a NVMe SSD próba.Egyébként meg mivel most vásároltam újonnnan,simán visszavihetem vagy elcserélhetem mondjuk egy 4 TB-os SATA3 vinyóra és visszateszem a 850 EVO-t.

[ Módosította: radi8tor ]

"Egy nap 24 órából áll..egy rekeszben 24 db sör van..Ez nem lehet véletlen!

(#37395) Frawly válasza Syz (#37393) üzenetére


Frawly
veterán

Nálad feltehetőleg azért nem melegszik annyira, mert a gép nem tudja teljesen kihajtani, nem megy teljesen sávon. Semmi baj nincs egyébként az LGA2011-es platformmal, egész olcsón badass sokmagos Xeonokat lehet bele kapni (majdnem Ryzen szintűeket), meg filléres áron sok giga DDR3 ECC memóriát, de vannak korlátai. Egyébként van olyan lap hozzá, amin van M.2 NVMe slot (bár csak x2-őt tud, de legalább PCIe 3.0-án), meg van USB 3.0 és SATA3. De a legtöbb lapon csak PCIe 2.0 van, meg nem támogatnak NVMe-t, meg csak USB 2.0, meg SATA2 vannak rajtuk, ezek általában olcsóbb, kínai alaplapok, Tesco Value szintű chipsettel.

A szerverprocis lapoknak a másik hátránya, hogy a BIOS eszközincializálási ideje lehet nagy, lassabban jut el a bootmanagerig. Onnan már a boot csak a procin, SSD-n múlik, de ami előtte van, az nem.

[ Szerkesztve ]

(#37396) freelanced válasza dugo_ (#37391) üzenetére


freelanced
addikt

Köszönöm a válaszokat mindenkinek, megoldottam :K

Gentleman, you had my curiosity, but now you have my attention.

(#37397) Frawly válasza freelanced (#37396) üzenetére


Frawly
veterán

Nyilván nem erőltethetünk rád semmit. Ezt mindenkinek magának kell egyéni szükségletek és felhasználási szokások alapján eldönteni, hogy mekkora partíciók kellenek neki, hány darab.

Én a Win10-nek 100 giga alatt nem adnék. Igaz, hogy elmegy 50 gigán is, de egyrészt az update-ek fájlai be tudnak gyűlni idővel, meg sok olyan gány szoftver van, ami a C:\Progam Files\-ba hajlandó csak települni, meg az installere csak a C:\Users\Felhasználóinév\Temp mappába hajlandó magát telepítéskor kibontani, és ha a C:-n nincs elég hely, akkor hibával leállnak, hiába van a D:-n még 250 giga szabad hely, az senkit nem fog érdekelni. Meg én mindenre rá szoktam hagyni, nem centizem ki a helyet. Néha overkillre szabom a partíciókat, de helyből még sose fogytam ki soha, még csak az OS-ek alatt sem kell soha helyet takarítani, helyet csinálni, egyszer particionálom a meghajtóimat, onnantól többé nem kell hozzányúlnom semmihez, évek múlva sem.

Felhasználói dokumentumok mappát, Steam-tárat, portable programokat célszerű nem a C:-n tartani, hogy újratelepítéskor ne kelljen őket visszahúzni.

(#37398) Bodz


Bodz
nagyúr

Asrock B450 Steel Legend. Hát azér nehogy már, az újabb AMD cuccok sem tetszenek a Samsungnak? :D

[ Szerkesztve ]

(#37399) Raymond válasza Bodz (#37398) üzenetére


Raymond
félisten

Arrol van inkabb szo hogy nemigen van "újabb AMD cuccok", ugyanugy Asmedia mint regebben.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#37400) Doky586


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Érdekesség: egy régi gépbe tettem ssd-t.. ;)

Ámbár lehet hogy kicsit overkill az ssd bele. Sőt a win7 is, inkább XP kéne.
Sajnos a Macrium elszúrta az alignálást pedig (alapból) be volt pipálva, de itt szerintem nem számít. :D

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.