Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2015-09-06 22:56:53

LOGOUT.hu

Ezt a topik azért került létrehozásra, hogy a fórumon megforduló elektroműszerészek és tápokkal hivatásszerűen foglalkozó szakemberek megoszthassák értékes tapasztalatukat és szakmai, valamint magánvéleményüket az ebben a témában kevésbé járatos fórumtársaikkal.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5401) fero02 válasza BogyóBP (#5400) üzenetére


fero02
veterán

Nem függ tőle. És a tápkábeltől sem.

Még esetleg földhurok jelenséget éppen el tudnék képzelni, de az ide már off, mint ahogyan ez is.

(#5402) Irvkhf válasza fero02 (#5394) üzenetére


Irvkhf
aktív tag

Azt hiszem 2007 es évjáratú Micase Sr 350 ahogy néztem.

(#5403) fero02 válasza Irvkhf (#5402) üzenetére


fero02
veterán

Akkor csak óvatosan, gép nélkül kellene kipróbálni első körben.

Szétszedve volt már? :U

(#5404) Irvkhf válasza fero02 (#5403) üzenetére


Irvkhf
aktív tag

Benne is volt meg benne is van a gépben és már ki is vettük és be kapcsolva is mértük már akkor is jó volt meg a bios is azt írja a feszültségekre hogy jó egyiket sem emeli ki pirossal nincs égetmeg rossz szaga meg nem is volt és amúgy halk meg meg vagyok vele elégedve csak nem értem miért megy már tönkre a harmadik új satas Samsung dvd íróm és már nem tudtam mire gondolni csak ezért kérdeztem hogy lehetne le tesztelni.

(#5405) osonte válasza fero02 (#5394) üzenetére


osonte
senior tag

Köszönöm a választ! A többit PÜ-ben megbeszéltük. :)

Xiaomi 14

(#5406) fero02 válasza Irvkhf (#5404) üzenetére


fero02
veterán

A bios-os értékeket nem kell készpénznek venni. Műszerrel mértétek?

DVD író ügyében nem biztos, h ludas, sztem egy HDD hamarabb tönkre menne egy rossz táp miatt, mint egy ODD.

(#5407) mr_ricsi válasza osonte (#5392) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"Ezért ki fogom cserélni a 24 pines csatlakozó tövétől a tápon belülig a kábelt"
Lehet venni külön csatit és hozzá tüskéket. A használt csatit felhasználni olyan gányolásnak tűnik.

"Van valami akadálya működés szempontjából?"
2,5 mm2-esnél vastagabb kábelt nem egyszerű beszerezni, márpedig a fekete és a piros kábelek helyett is ilyen vezeték kellene.
És egy 3,5-7 mm2-es kábelt hajtogatni sem egyszerű, hát még ha több is össze van fogva belőle.
A 13-as tüskén pedig esetleg egy 3,3V feszültségesését érzékelő kábel van, amit nem lenne jó ötlet megszüntetni.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#5408) mr_ricsi válasza Irvkhf (#5393) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"Sziasztok nem tudja valaki hogy tudnám le tesztelni a táp egységet a gépemben hogy jó e."
Házi eszközökkel sehogy.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#5409) mr_ricsi válasza BogyóBP (#5395) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"a TÁPegység tipusa vagy épp márkája, befolyásolhatja-e azt, hogy a TFT-n megjelent kép mennyire éles vagy tiszta?"
Én ilyet csak akkor tudok elképzelni, ha nem földelt a konnektor, amiről a konfig működik.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#5410) AGE-T


AGE-T
senior tag

Sziasztok!

Fejlesztenék rendszert, VGA vásár miatt. Egy ilyen tápot néztem ki: Enermax Revolution85+ 920W, érdekelne a véleményetek, érdemes egy ilyen tápot venni v. elég egy olcsóbb típus is?
Jelenleg egy I7950, négy db vinyó, 4890OC, 6gb ram, GA X58A UD5, pár venti-t hajt a GA S550a ami már valszeg kevés lenne a kiszemelt NV GTX 580, v. ha úgy alakul a 6970-es ATi-hoz. Kíváncsi lennék pár véleményre, ti mit vennétek, ha ezt a vasat szeretnétek hajtani. Már befürödtem két másik táppal...:( COOLER MASTERT soha többé.

For SALE: http://bit.ly/1aepGxI

(#5411) osonte válasza mr_ricsi (#5407) üzenetére


osonte
senior tag

Oké, akkor le is beszéltél.

Szerzek egy jó adag 18 és 16 AWG kábelt és azzal megcsinálom rendesen. Viszont a csatlakozót és a tüskéket hol lehet kapni, illetve milyen árban?

Köszi! :R

Xiaomi 14

(#5412) BogyóBP válasza AGE-T (#5410) üzenetére


BogyóBP
addikt

Én Enermax revolutiont vagy liberty-t vennék vagy Corsairt. Mindenképp modulártist, de 920W sztem az bőven sok lenne, sztem egy 600 as is elég. Mivel az emlitett VGA-k úgytudom kevesebbet fogyasztanak mint a 4890 ed.

[ Szerkesztve ]

ASUS ROG Strix B660-F Gaming WIFI | Intel Core i5 12600KF | 2x16GB G.Skill Trident Z5 RGB Silver DDR5 6000mhz CL36 | Asrock RX 6700XT Challanger Pro 12GB | Kingston NV2 1TB NVMe + Kingston NV2 500GB NVMe | Acer Nitro XV272up 27" | be quiet! Pure Power 10 CM 500W | Lian Li O11 Air mini | Creative 2.0

(#5413) didyman válasza BogyóBP (#5395) üzenetére


didyman
őstag

Éppen lehet hozzá köze, a vacakul szűrt tápfesz okozhat működési zavarokat a pláne az analóg kimeneten, de a digitálisnál is tud érdekességeket produkálni. Analóg esetben pont a kép élessége lehet érintett, a RAMDAC kényes jószág ilyen tekintetben.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#5414) didyman válasza fero02 (#5406) üzenetére


didyman
őstag

Műszert sem szabad annak venni. Szkóp nélkül, kicsi terheléssel nem lehet tápot megbízhatóan mérni.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#5415) didyman válasza osonte (#5411) üzenetére


didyman
őstag

Lomexnél van minden. Fillérekért. Amennyi munkaórát beleteszel ebbe, ahhoz képest is :-) . Egyébként a panel forrasztása elég macera tud lenni, 50W-os Weller TCP alatt nem nagyon fogod tudni áthevíteni megfelelően a vastag kábelkorbácsokat és a nagy felületű fóliákat, a kis teljesítményű, fix fűtésű pákákkal neki se kezdj, a hőfokautomatikásokból is kell legalább 40W ahhoz, hogy ne őszülj meg felette.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#5416) mr_ricsi válasza osonte (#5411) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Az AWG 18-as 0,82 mm2-es, a 16-os 1,31 mm2-es. Lehetne helyettesíteni ezeket H05V-K 1 mm2-es és H07V-K 1,5 mm2-es kábelekkel. (Ezek nagyobb villanyászati boltokban megtalálhatók, és léteznek a szükséges színekben is.)
A H05V-K 0,5 és 0,75 mm2-es változatban is kapható. Ezekkel a PW_ON, PW_GOOD és a többi kisáramú drótot lehet helyettesíteni.

"Viszont a csatlakozót és a tüskéket hol lehet kapni, illetve milyen árban?"
Lomex. 100Ft körül a burkolat, és 10-15 Ft a tüskék darabja. (Molex és floppycsati is van náluk, ha akarsz még párat a tápodra.)

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#5417) AGE-T válasza BogyóBP (#5412) üzenetére


AGE-T
senior tag

A kártyám olyan 300-400Watt körül eszik, az 580 meg terhelve 500 fölés is elmászik. Vagy rosszul tudom?

For SALE: http://bit.ly/1aepGxI

(#5418) jaffa 2843 válasza AGE-T (#5417) üzenetére


jaffa 2843
Ármester

ezek a hatalmas watt értékek még a teljes rendszer fogyasztására is soknak tűnnek, esetleg peak load-nak elmegy
GTX580 teszt
egy 650-700W körüli táp bőven elegendő

[ Szerkesztve ]

#### Egeres közvélemény-kutatás | http://goo.gl/forms/egt3lQRWsh ####

(#5419) jaffa 2843 válasza jaffa 2843 (#5418) üzenetére


jaffa 2843
Ármester

letelt a szerk. idő :)

én egy ilyet néztem ki magamnak, de majd csak vga cserekor újítok

#### Egeres közvélemény-kutatás | http://goo.gl/forms/egt3lQRWsh ####

(#5420) BogyóBP


BogyóBP
addikt

Melyik a legjobb táp márka? ami olcsó is és jó is.

ASUS ROG Strix B660-F Gaming WIFI | Intel Core i5 12600KF | 2x16GB G.Skill Trident Z5 RGB Silver DDR5 6000mhz CL36 | Asrock RX 6700XT Challanger Pro 12GB | Kingston NV2 1TB NVMe + Kingston NV2 500GB NVMe | Acer Nitro XV272up 27" | be quiet! Pure Power 10 CM 500W | Lian Li O11 Air mini | Creative 2.0

(#5421) fero02 válasza didyman (#5414) üzenetére


fero02
veterán

Így van, de még mindig megbízhatóbb értékeket mutat, mint egy bios/program.

BogyóBP: Itt kapsz megfelelő választ a kérdésedre. ;)

[ Szerkesztve ]

(#5422) vargapdavid


vargapdavid
tag

Sziasztok!

Egy Gigabyte Superb 460W elég egy Phenom II X4, HD4850 (max 4870), 1 vinyós konfighoz?

Üdv.:
Dávid

(#5423) mr_ricsi válasza vargapdavid (#5422) üzenetére


mr_ricsi
veterán

A kérdésed nem illik bele a topic témájába.
Kérdezd itt.
És a jövőben kérdés előtt használd a keresőt!

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#5424) osonte


osonte
senior tag

didyman és mr_ricsi!

Köszönöm az infót.

Xiaomi 14

(#5425) BogyóBP


BogyóBP
addikt

Mi a vélemény a HKC és LC power márkájú tápokról? Légyszi ne csak annyit irjatok hogy szar vagy gagyi ha így van, fejtsétek ki köszi.

[ Szerkesztve ]

ASUS ROG Strix B660-F Gaming WIFI | Intel Core i5 12600KF | 2x16GB G.Skill Trident Z5 RGB Silver DDR5 6000mhz CL36 | Asrock RX 6700XT Challanger Pro 12GB | Kingston NV2 1TB NVMe + Kingston NV2 500GB NVMe | Acer Nitro XV272up 27" | be quiet! Pure Power 10 CM 500W | Lian Li O11 Air mini | Creative 2.0

(#5426) fero02 válasza BogyóBP (#5425) üzenetére


fero02
veterán

Kereső.

(#5427) BogyóBP válasza fero02 (#5426) üzenetére


BogyóBP
addikt

Nem kioktatást kértem.

ASUS ROG Strix B660-F Gaming WIFI | Intel Core i5 12600KF | 2x16GB G.Skill Trident Z5 RGB Silver DDR5 6000mhz CL36 | Asrock RX 6700XT Challanger Pro 12GB | Kingston NV2 1TB NVMe + Kingston NV2 500GB NVMe | Acer Nitro XV272up 27" | be quiet! Pure Power 10 CM 500W | Lian Li O11 Air mini | Creative 2.0

(#5428) mr_ricsi válasza BogyóBP (#5427) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Ezen a topicon az első hozzászólás, aztán pedig Kereső.

[ Szerkesztve ]

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#5429) BogyóBP válasza mr_ricsi (#5428) üzenetére


BogyóBP
addikt

De ez a tápoklrol alaposan topik.Mértne lehetne megkérdezni hogy van e róla vélemény..szánalmas na mind1. :U

[ Szerkesztve ]

ASUS ROG Strix B660-F Gaming WIFI | Intel Core i5 12600KF | 2x16GB G.Skill Trident Z5 RGB Silver DDR5 6000mhz CL36 | Asrock RX 6700XT Challanger Pro 12GB | Kingston NV2 1TB NVMe + Kingston NV2 500GB NVMe | Acer Nitro XV272up 27" | be quiet! Pure Power 10 CM 500W | Lian Li O11 Air mini | Creative 2.0

(#5430) mr_ricsi válasza BogyóBP (#5429) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Ez egy szakmai topic, nem flameelésre való.
Ha a néhány hozzáértő leírja, hogy ezek a tápmárkák miért rosszak, akkor jön 2-3 troll, aki már középkor vége óta csak ilyeneket használ, és még soha nem volt gondjuk velük, aztán ezt a topicot is bezárják, mint ezt: [link]

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#5431) BogyóBP válasza mr_ricsi (#5430) üzenetére


BogyóBP
addikt

Jó hát HKC-t gyártani kb pénzkidobás:DDD venni is.

ASUS ROG Strix B660-F Gaming WIFI | Intel Core i5 12600KF | 2x16GB G.Skill Trident Z5 RGB Silver DDR5 6000mhz CL36 | Asrock RX 6700XT Challanger Pro 12GB | Kingston NV2 1TB NVMe + Kingston NV2 500GB NVMe | Acer Nitro XV272up 27" | be quiet! Pure Power 10 CM 500W | Lian Li O11 Air mini | Creative 2.0

(#5432) didyman válasza fero02 (#5421) üzenetére


didyman
őstag

Csak ugyanúgy semmire sem megyünk vele. Egy műszer a pillanatnyi, tüskeszerű túllövéseket belengéseket és a rárakódó zajt nem tudja, nem fogja mutatni, márpedig ez a nagyobb baj a tápfesszel, nem az aktuális átlagértéke. Első közelítésnek persze alkalmas, csak nem zárja ki a tápfesszel összefüggő hibát.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#5433) BogyóBP válasza didyman (#5432) üzenetére


BogyóBP
addikt

Meglehet csinálni azt hogy egy tápot átülteni egy másik kaszniba? ha a méret ugyanaz..Azért kérdezem mert van egy tápom aminek a rögzitőin szinte az összes csavarhely megszaladt már ergo minden csavar becsúszik és nem rögzül kiakarom venni a belselyét és átrakni egy másik házba, megoldható ez?

ASUS ROG Strix B660-F Gaming WIFI | Intel Core i5 12600KF | 2x16GB G.Skill Trident Z5 RGB Silver DDR5 6000mhz CL36 | Asrock RX 6700XT Challanger Pro 12GB | Kingston NV2 1TB NVMe + Kingston NV2 500GB NVMe | Acer Nitro XV272up 27" | be quiet! Pure Power 10 CM 500W | Lian Li O11 Air mini | Creative 2.0

(#5434) fero02 válasza BogyóBP (#5433) üzenetére


fero02
veterán

Egy lada ülés sort át tudsz tenni egy másik ladába? Át. De ez már inkább barkácsolás és nem mélyvíz. A lényeg, h a venti ugyanolyan pozícióban legyen, mint az eredeti készülékházban volt.

Fejezd be a hsz gyűjtögetést és ne sértődj meg, mert mondjuk. Inkább mi, mint egy modi, mert annak nyoma lesz.

didyman: mint egy full amatőrök amatőre kérdezem...adott egy xy táp, aminek kondi bajai voltak, de még működik ettől függetlenül. Ha ezt most átkondizza akárki (természetesen ügyelve az új alkatrészek minőségére) akkor szkópon lehet látni vmit, ami káros lehet? :U

[ Szerkesztve ]

(#5435) Jim Tonic válasza BogyóBP (#5433) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Nem lehet átültetni. A szárnyas anya turbulenciát. okoz a belselyében.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#5436) mr_ricsi válasza BogyóBP (#5433) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Meg lehet.
De ahhoz nagy mázli kell, hogy a NYÁK-ot tartó csavarok éppen a megfelelő helyekre essenek, és ha a venti más helyre kerül, akkor -nagy eséllyel- a hűtés sem lesz megfelelő.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#5437) BogyóBP válasza mr_ricsi (#5436) üzenetére


BogyóBP
addikt

A venti nem tud más helyre esni, mert a burok tartja. egy fix helyen.

ASUS ROG Strix B660-F Gaming WIFI | Intel Core i5 12600KF | 2x16GB G.Skill Trident Z5 RGB Silver DDR5 6000mhz CL36 | Asrock RX 6700XT Challanger Pro 12GB | Kingston NV2 1TB NVMe + Kingston NV2 500GB NVMe | Acer Nitro XV272up 27" | be quiet! Pure Power 10 CM 500W | Lian Li O11 Air mini | Creative 2.0

(#5438) Jim Tonic válasza BogyóBP (#5437) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

:C

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#5439) didyman válasza BogyóBP (#5433) üzenetére


didyman
őstag

Meg, de szerintem hajts bele egy számmal nagyobb csavart, többnyire "merevlemezes" csavart (kicsi fej).

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#5440) didyman válasza fero02 (#5434) üzenetére


didyman
őstag

Igen, lehet.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#5441) fero02 válasza didyman (#5440) üzenetére


fero02
veterán

Akkor arról a tápról el lehet mondani, h eleve nem egészséges?! :U

BogyóBP:

Remélem látod a különbségeket.

[ Szerkesztve ]

(#5442) BogyóBP válasza fero02 (#5441) üzenetére


BogyóBP
addikt

Mind2 alsóventis. De már nem érdekes most vettem egy 500W os FSP HEXA-t.

ASUS ROG Strix B660-F Gaming WIFI | Intel Core i5 12600KF | 2x16GB G.Skill Trident Z5 RGB Silver DDR5 6000mhz CL36 | Asrock RX 6700XT Challanger Pro 12GB | Kingston NV2 1TB NVMe + Kingston NV2 500GB NVMe | Acer Nitro XV272up 27" | be quiet! Pure Power 10 CM 500W | Lian Li O11 Air mini | Creative 2.0

(#5443) didyman válasza fero02 (#5441) üzenetére


didyman
őstag

Nem kimondottan értelek, mi a célod. Amit írtam, elég objektív dolog, mindenképpen arra van szükséged, hogy feltárjak 63 fajta hibajelenséget, melyet nem old meg a teljes kondikészlet 20-30%-nak cseréje és mélyrehatóbb hibakeresést igényel? Próbáld meg értelmezni, amit írtam, nem bonyolult, feltételezem rólad, hogy menni fog, ha már itt ennyit írogatsz és nem kell reszeljük hasztalan a témát.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#5444) fero02 válasza didyman (#5443) üzenetére


fero02
veterán

Konkrét célom nincs, csupán meghallgattam egy szakember véleményét. És uram bocsá' ha nem nagy gond leírhatnál egy pár hibajelenséget ha van kedved/időd...az itt úgysem lenne off, ha már mélyvíz topik. Engem speciel érdekelne, szeretem olvasni a hsz-aidat és szeretnék többet tudni a dologról, szkóp hiányában pedig marad a kérdezgetés. :R

[ Szerkesztve ]

(#5445) Bogyó bá'


Bogyó bá'
nagyúr

Üdv. a tápos szakiknak!

Van egy HIPRO HP-E4009F-5WP 400W-os egyszerű, olcsó tápom, egyetlen 6 pines PCIe csatival, és 2 db, 14 illetve 15A-es 12V-os tápággal.
A procim Athlon II X4-640, a VGA-t most cseréltem egy Sapphire 4830-ról MSI TwinFrozr II 5850-esre.
A kérdésem a következő: mivel a táp "épphogy elég" ehhez a konfighoz, gondosan akartam kiválasztani a VGA másik PCIe 6 pinel tápcsatinak a "helyét" (ugye MOLEX-átalakítóval), hogy optimálisan legyenek terhelve a 12V-os ágak (ne menjen a proci meg a kártya ugyanarról az ágról)
Táp garis, így szétszedni, megnézni nem tudtam, hogy melyik vezeték melyik 12V-os ágra csatlakozik, viszont legnagyobb megdöbbenésemre ohmmérővel kimérve úgy tapasztaltam, hogy az összes 12V-os fogyasztó egyetlen ágon van, 0 Ohm-mal "összecsipognak". (alaplapi 24 pines, procitáp 4 pines, PCIe 6pines, sőt az összes molex, SATA tápvezeték 12V-os ága is.)
Ez hogyan lehetséges?

kieg: 2 db 12V-os tápág esetén mely fogyasztók szoktak egyik illetve másik ágon lenni? Alaplapi 4 pines 12V-os csati vezetékei barna színűek, (talán ez lehet az egyik önálló tápág), de akkor miért csipog össze a citromsárgákkal?

[ Szerkesztve ]

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#5446) didyman válasza fero02 (#5444) üzenetére


didyman
őstag

Én kérek elnézést akkor gyorsan, félreértettem a hangnemet. Sok tanácsot adsz itt, gondoltam, akkor van bőven rálátásod a témára, ezért nem értettem az amatőr kérdést. Tényleg ne haragudj.
A kondicserével az a "baj", hogy tipikusan a szekunderköri nagyokra koncentrálódik, a kisebb méretű, púposodásra sem feltétlenül hajlamosakat nem szokta érinteni, pedig az alapvető működésért felelős kicsik ugyanúgy okoznak rengeteg bajt a készenlét, a segédtáp, és a teljesítményeszközök körül. A készenlét igazán gyilkos is tud lenni, a valahol előkerült, aktív PFC-s chieftec 420-asokban a PFC segédtápja tud megszaladni olyan mértékben, hogy szerencsés esetben egy zener+ellenállás, szerencsétlenebb esetben a 12V-os stabilizátor és a PFC aktív eszközei mennek el, valamint a szekunder oldali védelem zenerdiódája is (ez a szerencse, hogy van itt ilyen, máskülönben ez a fesz kijutna a kimenetre is, 7-8V körül meg csúnya munkát végez). Az oka a készenléti táp aktív eszközének emitter körében használt, emitter DC munkapontját hidegítő kondér. Viszont az ilyen jellegű hiba általános olcsóbb tápokban, ahol a szekunder oldali zener hiányzik, aztán ebből lesz lukas déli híd, elfőtt hálókártya PHY.. A jelenséghez hozzátesz az is, hogy jellemzően a hidegen álló kondikkal lesz baj, amíg a táp nincs tartósabban leállítva és 230 nélkül hagyva, addig működik hibátlanul, aztán hidegen induláskor meg csattan. Szerencsére mára ez a dizájn kiment a divatból, ha fárad a kondi, akkor a készenlét erőtlenné válik, a többnyire közös főköri segédtáp meg a főkör indulásakor csuklik meg. Másik tipikus baj a forrasztással szokott lenni, bordán ücsörgő, melegedő alkatrészek kontakthibáznak, ebből tudnak érdekes dolgok kialakulni, ha nem csattan el, akkor viszont gazdagon megszórja a kimenetet tüskékkel, amit elvileg el tud nyelni több-kevesebb sikerrel a kimeneti PI-tag, de egészen kevés túllövés is elegendő ahhoz, hogy gondot okozzon. Ez is hőmérsékletfüggő lehet. A főkör szekunder oldalán, például a 12V-os ágon lévő dióda rendszerint 100V feszültségtűrésű. Erre szükség is van, a PWM üzem és az alkalmazott trafó sajátossága okán a dióda 60V körüli záróirányú terhelést kap. Ezt a feszültséget el kell viselje a diódák lábaival párhuzamosan kötött RC tag (snubber) is, melynek kapacitása előszeretettel kezd el szivárogni, változatos problémákat okozva terhelésfüggő módon, szélsőséges esetben a tápegység indulni sem képes, ha a kapacitás innen hiányzik, valamint az egyenirányító diódát annak zénerfeszültségéig is igénybe veheti. Gyakori az is, hogy ellenállás megnyúlik, hőmérséklet, vagy nagy feszültség hatására elfárad, aztán változatos dolgokat produkál, ez készenléti körben szokott probléma lenni, ahol az aktív eszközt egy nagy értékű ellenállás indítja meg, amíg annak nincsen saját tápellátása. Jobb esetben megnövekszik ellenállása, rosszabb esetben a 300V körüli feszültséget sokszor észre nem vehető átütéssel juttatja rá az érintett eszközre.. Ha ilyenkor az ellenállás nem cserélődik, az új félvezető is erre a sorsra jut majd.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#5447) didyman válasza Bogyó bá' (#5445) üzenetére


didyman
őstag

Azért csipognak össze, mert a 12V egy tekercsről fakad (olcsóbb így trafót gyártani, és a jellemző, "kurvakicsi" rézveszteség miatt nincs is jelentősége, hogy az egyes ágak terhelése miként hat egymásra) és az egyenirányítás is közös (ha a marketingben leírt, egymásra nem ható 12V-os ágakról beszélnénk, a dióda rdiff ellenállása már számottevő kéne legyen, de hát..), ezt követően a közös áramstabtekercs és első puffer után, egy-egy kis értékű, huzalból hajtott ellenállás osztja ketté az ágakat, melyek az áramkorlát ágankénti "érzékelői". A tipped jó, a barnával húzott vezetékek lesznek az egyik ág, míg a perifériák a másik. Hogy ez mennyire felel meg két 12V-os ágnak, értelmezés kérdése. :-) . A legtöbb táp így csinálja egyébként, olcsótól drágáig, a kiugróan nagy teljesítményűeknél van bonyolítva csak.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#5448) Bogyó bá' válasza didyman (#5447) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Köszönöm, megvilágosodtam! :R

Eddig szentül meg voltam győződve, hogy a 2 db 12V-os ág az 2 db tekercset és 2 db diódát jelent. Így csak az nem világos, hogy miért adnak meg külön áramterhelhetőséget (ez még világos, hiszen külön söntjük van) illetve ettől eltérő összegzett teljesítményt a tápokra. Ez utóbbit mi méri / figyeli?

kieg: illetve maradt még kérdésem:
Ha a tekercs és a dióda egyetlen, közös darab, akkor mi értelme van a felosztásnak több ágra? Semmilyen konstrukciós szempont így nem indokolja, csak a "baj van vele", plusz még költségesebb is kell legyen, a több darab figyelő áramkör miatt.. :F

[ Szerkesztve ]

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#5449) didyman válasza Bogyó bá' (#5448) üzenetére


didyman
őstag

Jól látod. Az oka az Intel eltökéltsége ezügyben (maximum 240W egy ágból), annak veszélyessége okán (szerintem a 10A is tud tüzet gyújtani és 5V.-on 30A addig is létezhetett, de fogadjuk el érvnek). Az összegzés oka csak annyi, hogy adott egy szumma 25A-rel terhelhető ág, ebből lehet aszimmetrikusan elosztani (mert ez elég jellemző) 14-15A-re. A figyelés meg ágankénti és összeget is képző, ezutóbbi nem bonyolult, komparátorokkal kivitelezhető.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#5450) Bogyó bá' válasza didyman (#5449) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

De miért van az, hogy pont a drágább tápgyártók szívfájdalom nélkül választják az osztatlan 12V-os megoldást, 40-60-80A dedikált terhelhetőséggel? Hiszen ez az olcsóbb megoldás... :F

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.