Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2015-09-06 22:56:53

LOGOUT.hu

Ezt a topik azért került létrehozásra, hogy a fórumon megforduló elektroműszerészek és tápokkal hivatásszerűen foglalkozó szakemberek megoszthassák értékes tapasztalatukat és szakmai, valamint magánvéleményüket az ebben a témában kevésbé járatos fórumtársaikkal.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4351) moha21 válasza Dezike (#4350) üzenetére


moha21
addikt

Üdv! Az aljáról is tudnál képet küldeni vagy valaki egy kapcs rajzot, hogy mégis mi lehet ez.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#4352) Badman 4ever válasza didyman (#4345) üzenetére


Badman 4ever
őstag

Itt vannak a képek a tápról. Ha tudod, nézd át őket és mondj véleményt, hogy szerinted sérülhetett-e a varisztorokon kívül más.

Nagyban.

Galéria.

Van egy második tápom és gépem is referenciának. Érdekes, hogy 14 pines csak.

[ Szerkesztve ]

Android: elavult, mókolt Linux kernelre rágányolt virtuális gép. Macrohard SpyDOS 11 - Something went wrong. :( Vigyázat, a pingvin harap! Házi szerver Tualatin Pentium III-S 1.4 GHz alapon, Ryzen nagyvas, Bulldozeres AMD laptop és Pine64 PinePhone - Arch Linux mindegyiken. Ender 3 Pro rules!

(#4353) Moretimer


Moretimer
aktív tag

Uraim,mennyire gond,ha nem földelt konektorba dugom a gépet?
Esetleg elhalálozhat a táp,vagy bármelyik alkatrész e miatt?

Moretimer

(#4354) mr_ricsi válasza Moretimer (#4353) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"Esetleg elhalálozhat a táp,vagy bármelyik alkatrész e miatt?"

Valamelyik családtagod inkább.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#4355) Moretimer válasza mr_ricsi (#4354) üzenetére


Moretimer
aktív tag

Köszönöm a kimerítő választ.

Moretimer

(#4356) 04ahgy válasza Moretimer (#4353) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Kicsit részletesebben: gagyi zárlatos kódgány, gariba küldték vissza, hogy leveri az automatát. Csak földeltbe dugok ilyesmit, és bedugáskor (fogtam ugyebár a fémházat) úgy megrázott az áram, hogy azthittem, ottmaradok.

Pedig a védőföld érintkezője zár először. És jó is a szervizben a föld. Feladatát is ellátta, a készülék fémházára került zárlati áramot azonnal elvezette, az automatát lecsapva. Így nem is a 230V rázott meg, csak egy töredéke.

Nos, gondold át, mi lett volna, ha nincs földelés, vagy földelt konnektor.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#4357) atesss


atesss
addikt

Üdv !
Egy FSP ZEN 300W vételén gondolkozok, elvileg jól működnek, de ha esetleg szükség lenne (akár késöbb) a kondik cseréjére, akkor kb. mennyibe kerülnének hozzá ?

Feltételezve hogy mindet kicserélem, viszonylag jobb minőségűekre, de azért nem olyanra, ami nagyon drága.

Az Azona 400W-os tápomban cseréltem nemrég a kondikat, az 1000Ft alatt volt, Lomexben vettem mindet.
De nemtudom, hogy "papíron" mennyivel vannak jobb / erősebb kondik a Zen-ben, illetve a magasabb hőmérséklet miatt lehethogy jobb hőtűrésűeket kéne berakni.

(#4358) 04ahgy válasza atesss (#4357) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Zen-ben, ha a hűtés rendben, jó ideig nem kell kondit cserélni. Ha meg a Lomexben veszel, 105°C-osat, akkor az teljesen jó a zen-be is. Az Azona tápon baromi sokat javít a jobb kondi, a Zen esetében meg ugyanazt a minőséget adja vissza.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#4359) atesss válasza 04ahgy (#4358) üzenetére


atesss
addikt

Hát azt nem tudom, hogy 105°C-osak-e, ott ez nem igazán szempont szerintem, a megfelelő kapacitásra; a külső méretére (primer puffernek így sem kaptam olyat, ami megfelelően vékony lett volna; ezért kissebb kapacitású ment bele, de mivel kicsi rajta a terhelés, elvileg nem gond); és hogy ahova kell LowESR legyen, ezekre ügyeltem csak.
De annyival nem lehetnek drágábbak a 105C-osak, nem ?
Mert akkor 1000Ft felett nem nagyon lenne a csere, ha kell is.

Bár állítólag nem kell, mert "be volt vizsgálva"; erről lenne szó konkrétan: [link]
Szerinted megér 8000-t ?

Elsőre nagyon olcsónak tűnt, de aztán pl. találtam egyet, amit pár hete 7000-ért adtak el: [link]
Bár ez kicsit ciripelt, olyan nekem pedig biztos nem kéne.

És nincs valami ötleted, hogy hogyan lehetne lejárt (eladott) ZEN hirdetéseket keresni ?

Ja, és mekkora az esélye, hogy most ugyan nem ciripel, de 1-2 év múlva elkezdi ?
Nagy terhelés nem lenne rajta, a szellőzés viszont nem lenne a legjobb.

[ Szerkesztve ]

(#4360) spartan1


spartan1
aktív tag

sziasztok!!Lehet bután fog hangzani de a tápot csak alaplap segitségével lehet kipróbálni??Azért kérdem mert most vettem eggyet unokaöcsémnek de nincs kedvem kiműteni a régit a gépemből és a most vettet beszerelni.Ha simán rádobok egy ventit az elég?Vagy kell neki az alaplap vezérlése?Segitségeteket előre is köszönöm

"ha már nyakig benne vagy a szarban,ne bosszankodj,hanem adj hálát az Istennek:Köszönöm uram,hogy legalább nem hullámzik..

(#4361) 04ahgy válasza atesss (#4359) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Nem nagy az árdifferencia, de hát kukkants rá a Lomex oldalára és hasonlíts össze azonos kapacitású 85 és 105 fokosakat ár szerint. De valóban nem lenne egetverő költsége a dolognak...
LowESR lét és a fizikai méret természetesen az elsődleges.

8000Ft-ot mindenképpen megér, egy új SuperB 460 kerül ennyibe. Reális az ára.

Ciripelést nem tudok mondani, esélye sajnos van. Örülnék, ha látnám a jövőt. A melegedés kordában tartása gyenge fuvallattal viszont elsőszámú a fontossági sorrendben. Nekem is 300W-os Zen van a munkahelyi gépemben (jól megy mi? :DDD), és egy 12cm-es házventi tolja be a levegőt, ami a tápon át távozik. Épp csak langyos.

Én így kerestem: [link]

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#4362) Barett 50cal


Barett 50cal
senior tag

Hello mindenkinek.
Lehetnem ideillő,de olyan szeretnék cisnálni hogy a tápom,amikor bekapcsolom simán,alapból,tehát enm gépben van,hanem csak bedugoma konnektorba,akkor elinduljon,tehát pl nekem a molex csatlakozók kellenének,azok működjenek.
ÜDv

Time you enjoy wasting, isn't wasted time

(#4363) 14adam válasza spartan1 (#4360) üzenetére


14adam
addikt

Az Atx csatin van egy zöld kábelt,egy drót segítségével érintsd össze valamelyik feketével,és voálá,elindult :)

(#4364) spartan1 válasza 14adam (#4363) üzenetére


spartan1
aktív tag

van minden szin de zöld nincs.De a lényeg ami lényeg,ha simán csak ventit dugok rá akkor nem működik.Ez akkor normális??

[ Szerkesztve ]

"ha már nyakig benne vagy a szarban,ne bosszankodj,hanem adj hálát az Istennek:Köszönöm uram,hogy legalább nem hullámzik..

(#4365) atesss válasza spartan1 (#4364) üzenetére


atesss
addikt

Van ahol más a színkódolás (sajnos :((( ). Főleg a szar minőségűeknél.
Próbáld meg megnézni a tápon lévő matricán a színkódolást. De amúgy itt van az ATX csatlakozó kiosztása: [link]
A PS_ON-t kell összekötni egy kis vezelékkel (vagy széthajlított gemkapocs, ilyesmi) akármelyik GND-vel.

De a lényeg ami lényeg,ha simán csak ventit dugok rá akkor nem működik
Hát ha nincs bekapcsolva a táp (nem látod / hallod hogy megy a saját belső ventillátora), akkor nem nagyon fog menni a rádugott venti...
De amúgy az is előfordulhat, hogy nem kapcsol be a táp terhelés nélkül, pl. az előbb emlegetett FSP ZEN ilyen.

(#4366) atesss válasza 04ahgy (#4361) üzenetére


atesss
addikt

Ok, akkor asszem veszek egyet, de kikötve, hogy ha kicsit is ciripel, visszaadom.

És terhelés függvényében mennyire változhat a ciripelés ?
Tehát hogy egy nagy fogyasztású gépben ciripel, egy kicsiben meg nem ?
Mekkora terheléssel lenne értelme kipróbálni ?
Vagy lehet műterhelést (12V-os hidegtükrös izzó és / vagy Lada-lámpa :) ) bevetve is ki kéne próbálni ?
Mert az egy dolog, hogy most nem csinálja, de ha késöbb más gépbe kerül, akkor se kellene.
Vagy akár ponthogy nagy fogyasztásúban nem ciripelne, és egy kis fogyasztásúban meg igen ?
A melegedés kordában tartása gyenge fuvallattal viszont elsőszámú a fontossági sorrendben
Vagy melegben / melegtől jobban csinálhatja ?

Amúgy te láttál már megfőtt ZEN-t ? Tehát amiben nem csak a kondik adták meg magukat a melegtől ?
De valami hővédelem is biztos van benne (bár csak a 400W-osról rémlik, hogy olvastam).

Igen, ez a keresés tényleg jó, köszi.
Pedig ismerem is ezt a "site:" módszert, de most nem jutott eszembe.
Megnézem még néhány pár hónapos eladás árát azért.

(#4367) atesss


atesss
addikt

Egy másik téma, ami elég más, de szintén tápokhoz kapcsolódik:

Még nem igazán értem mi a különbség az AT és az ATX tápok közt (azaz, hogy mitől jobbak azok ilyen átalakításra, csak annyi, hogy egyszerűbb a felépítésük ?), de az AT-sek átalakításához egy nagyon jónak kinéző cikket találtam: Hobby elektronika - AT-s PC táp átalakítása szimmetrikus feszültségű labortápnak
Ha tényleg igaz, hogy fel lehet vinni akár 25V (szimmetrikus, azaz meg van közben a -25V is) fölé is a kimenő feszt, akkor az nagyon jó lenne !

Azt viszont egyenlőre nem értettem, hogy hogyan lehet a negatív ágot ugyanannyira (több A-re) leterhelni. Bár még csak átfutottam a cikket.
Ilyen átalakításhoz mennyire számít az, hogy eredetileg hány A-t tudott leadni a táp a 12V-on ?
Tehát csak a minnél nagyobb összteljesítményt nézzem, ha ehhez keresek AT-s tápot átalakítani, vagy ponthogy az erős 12V-os ág, ami fontos (akár kissebb összteljesítmény "árán" is) ?

Nagy teljesítményű erősítőt hajtanék róla, amihez 20V szimmetrikus fesz jól jönne.
+20V -20V -ból mekkora teljesítményt tudnék kivenni ?
Egy 4Ohm-os hangszóróval elméleti számítás alapján (2*20) a négyzeten / 4Ohm lehet a max., ami 400W.
És ennek szerintem olyan max. 95%-át tudják hasznosítani a legjobb erősítő végfokok (persze ehhez már erős pufferelés is kéne).
MOD:
Ja most jut eszembe, hogy ebből még effektívet kell számolni.
Akkor 400W*0,95*0,71 = 270W a max. kimenő hangteljeítmény.
Ezt, főleg a veszteséggel együtt meg már nem bírnák el az AT-s tápok.
Tehát két külön darab kéne a két csatornához.
Mennyire lenne szerencsés két külön tápról hajtani a két csatornát ?

[ Szerkesztve ]

(#4368) spartan1 válasza atesss (#4365) üzenetére


spartan1
aktív tag

köszi :R Erre voltam igazán kiváncsi :K

"ha már nyakig benne vagy a szarban,ne bosszankodj,hanem adj hálát az Istennek:Köszönöm uram,hogy legalább nem hullámzik..

(#4369) didyman válasza Badman 4ever (#4352) üzenetére


didyman
őstag

Mérni kéne, anélkül biztosat nem tudok mondani. Elsőre azt modnom, hogy csak varisztor, esetleg graetz híd. cseréld ki a látványos alkatrészeket és körr sorba egy 40W-os villanykörtét a táppal. Dugd be 230-ba, ha felvillan és elalszik, akkor elsőre rendben vagyunk. Mivel ez a táp nem szabványos, így most a ps-on vezetéket ne keressük. Ki kéne mérni a két készenlétet (3,3 és 5V lesz azt hiszem ezen, de címke írja remélhetőleg). Ha ezek rendben vannak, jöhet élő teszt, félvezető nem károsodott primer oldalon jó eséllyel, tönkretenni valószínűleg nem fog mást, ha mégis baja van.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#4370) bartucc válasza atesss (#4359) üzenetére


bartucc
addikt

Annyit simán megér, de Zen-ből két széria van, az első ciripelős, a másodikkal nem volt már ilyen gond.

spartan1: a táp oldalán a szinkódokhoz tartozó feszültségértékek jelezve vannak, az a kábel is amivel egy Ground-öt összezárva indítani tudod a tápot.

Örülök hogy megtaláltam ezt a topicot, érdekel a téma, és szeretnék minél többet tudni róla :R

[ Szerkesztve ]

"Azért jó tengerparton lakni, mert akkor csak három oldalról van hülyékkel körülvéve az ember." //Galla Miklós//

(#4371) atesss válasza bartucc (#4370) üzenetére


atesss
addikt

Hát kezd elegem lenni ebből a ZEN-ből. :F
Elhoztam egyet tegnap délután a sráctól, és nekiálltam tesztelgetni.
Sajnos kiderült, hogy amit én eddig hittem róla, hogy ha egyszer egy a 12V-ra rakott plusz terheléssel (géptől is függhet, de mondjuk 40W körüli ellenállás, vagy 50W-os izzó) sikerült beindítani, akkor már nem fog leállni.
Ezt egy barátom ZEN-jével próbáltuk ki, de könnyen lehet, hogy az már második szériás, egy G33-as lappal együtt vették, tehát 2,5 évesnél nem lehet idősebb, nem ?
Na szóval úgytűnik mégsem így van, legalábbis ez a kettő, amit most próbáltam, többször is leállt win betöltés közben, sőt egyszer asszem netezés közben is.

Sőt, az elindulási és a "nem kikapcsolási" terhelés (utóbbi ugye kissebb) a hőmérséklet emelkedésével - azaz hogyha bemelegedett a táp - jócskán megnő.
Mindamelett az egyik 12V-os ág lát el mindent a 12V-os proci kiegészítőn (4-tűs) kívül, és így az összes többi csak max. 8A-el terhelhető, sikerült már túlterhelnem (GPU Caps + 55W-os Lada lámpa :) ).
Sőt, volt olyan is, hogy nem volt elég csak a 12V-ot leterhelni hogy elinduljon, hanem az 5V-ot is kellett (van egy kb. 20W ellenállásom rá, nemrég egy olyan régi Delta táphoz használtam, amin csak az 5V-on van a vezérlés, én meg pont a 12V-t terheltem jobban, a gyári max. 4,2A-nek vagy a 2x-vel - bírta ! ); vagy olyan is volt, hogy csak az 5V-ot ezzel leterhelve is elindult.

Aztán este cseréltünk egy másik darabra, ez úgytűnik kicsivel kissebb terheléssel is elindul. Az első, amikor nagyon bemelegedett, volt hogy csak az 5V-os 20W terhelés + 12V-os 55W-os ladalámpa + 20W-os hidegtükrös izzó kombóval indult be; ennél a hidegtükrös izzó úgytünik nem kell még ha nagyon meleg, akkor sem.

Viszont van egy kis ciripelése, az elsőnek is volt, de a másodiknak erősebb sajnos.
Mondjuk nem olyan vészes így sem, de azért jobb lenne, ha nem lenne.
És ha nem indul el a táp, akkor a régi kb. 0,5s-os "pulzálással" kapcsolta magát , így a vinyón is simán lehetett látni és hallani hogy nem megy.
Multiméter is simán 12V-ot mond rá ilyenkor, mert ugye az az effektívet méri, de pl. az izzón is látszik ez a feszültségugrálás.
Ezt normálisan mérni viszont csak szkóppal lehetne.
Viszont az új ha nem indul be, úgytünik sokkal gyorsabban pulzál, ezért nehezebben észrevehető hogy jól elindult-e vagy sem.

Miből lehet megtudni, hogy a régi vagy az új szériából való darab-e ?
Van valami rev. rajta, vagy esetleg sorozatszámból ?
Lehetőleg úgy kéne megtudni, hogy ne kelljen szétszedni.
Szerintem inkább első szériások vannak neki, de lehethogy akad a másodikból is, akkor inkább abból kérek egyet, ha van neki esetleg.
Garanciába jöttek vissza anno, hogy nem mennek, de kiderült hogy jók egyébként, csak azzal a géppel nem mentek.

Azon is gondolkoztam, hogy mi lenne, ha egy kicsit átalakítanám a tápot, és kiszedném belőle azt a védelmet, ami ezt a hibát okozza.
Vagy lecserélem más védelmi kapcsolásra.
Van itt valaki, aki jól ért hozzá kapcsolástechnikailag is, hogy mi lehet ennek a hibának az oka ?
Vezérlő IC-k adatlapját elkezdem mindjárt megnézni.

[ Szerkesztve ]

(#4372) bartucc válasza atesss (#4371) üzenetére


bartucc
addikt

Szaki nem vagyok, de sztem: védelmet ne szedd ki, nem hiába van az benne, kisebbre csere talán, de a hozzáértők majd megmondják. A terhelésre indítás úgy látszik még mindig Zen hiba, régebben hallottam róla, hogy nagyobb terhelésre indul csak. Gyártási időt nem találsz rajta? Ha szétszeded pl a kondikból meg lehet nagyjából állapítani.(de ehhez szét kell szedni...)

"Azért jó tengerparton lakni, mert akkor csak három oldalról van hülyékkel körülvéve az ember." //Galla Miklós//

(#4373) atesss válasza bartucc (#4372) üzenetére


atesss
addikt

Közben olvasgattam a topicját, és itt azt írják, hogy amelyiken rajta van az ROHS-es matrica, az új szériás: [link]
Szólok mindjárt a srácnak, hogy nézze meg, nincs-e neki ilyen.

Az átalakításról is van azért infó, pl.: [link]
Asszem tényleg didyman -t kéne megkérdezni erről.
A PH tesztjében egész részletes infó van a kapcsolástechnikáról is: [link]
Innen egyenlőre két vezérlő IC-t tudtam meg:
Balra alul láthatóak az EMI szűrő alkatrészei, majd az aktív PFC elemei. Ezeket egy Champion CM6800I áramkör vezérli, ami egyben PWM vezérlő is.
És
A középen elhelyezett főtranszformátor fölött látható készenléti táphoz tartozó transzformátort a nagy CapXon feliratú kondenzátor jobb felső részénél látható Fairchild FSDM311 áramkör irányítja.
A harmadik nem látszik a képről hogy milyen, szétszedni meg egyenlőre nem akarom, majd inkább ha megvan a "végeleges" darab, amelyiket megkapom majd.
A bal alsó sarokban láthatunk még egy másodlagos monitorozó áramkört, mely túlfeszültség, alulfeszültség, túláram és túlmelegedés elleni védelmi funkciót lát el a 3,3 voltos, 5 voltos és a két 12 voltos ágon.
Én arra gyanakodtam, hogy ez lesz a hibaforrás, de didyman előbb linkelt hsz-e alapján lehethogy mégsem.

Viszont ha ahogy írja, kiszedem a PFC vezérlőt, akkor szerintem lehetséges, hogy az utána következő fokozat elszállna, mert nem a PFC nélküli szinusz-hullám-csúcsbeli terhelésre méretezték.
De erre egy szaki véleményét várom.

(#4374) atesss válasza atesss (#4373) üzenetére


atesss
addikt

Hopsz, rosszul linkeltem az előbb didyman ötletét az átalakításra, ez a jó: [link]

(#4375) bartucc válasza atesss (#4373) üzenetére


bartucc
addikt

Igen őt, vagy egy másik járatos embert kell megkérdezni. De szerintem nem örülne a PFC eltávolításának, érzékenyebb környezet van utánna, mint egy átlagos PFC nélküli tápban.

"Azért jó tengerparton lakni, mert akkor csak három oldalról van hülyékkel körülvéve az ember." //Galla Miklós//

(#4376) Oliverda


Oliverda
félisten

Valaki el tudná mondani röviden hogy miért hatékonyabb egy táp magasabb hálózati feszültséggel? (115V vs. 230V) Pont azt gondoltam volna hogy 115V mellett hatékonyabb...

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#4377) bartucc válasza Oliverda (#4376) üzenetére


bartucc
addikt

Gondolom erre ugyanaz a magyarázat mint a villamos vezetékekben, dupla feszültség, négyzetesen csökken a veszteség, kisebb az ellenállása a vezetékeknek, vezetőknek nagyobb feszültségnél. (ha hülyeséget mondtam javítson ki bárki nyugodtan)

"Azért jó tengerparton lakni, mert akkor csak három oldalról van hülyékkel körülvéve az ember." //Galla Miklós//

(#4378) Badman 4ever válasza didyman (#4369) üzenetére


Badman 4ever
őstag

Rendben, amint lesz időm rendesen kiméricskélni, akkor nekiesek. :R

Android: elavult, mókolt Linux kernelre rágányolt virtuális gép. Macrohard SpyDOS 11 - Something went wrong. :( Vigyázat, a pingvin harap! Házi szerver Tualatin Pentium III-S 1.4 GHz alapon, Ryzen nagyvas, Bulldozeres AMD laptop és Pine64 PinePhone - Arch Linux mindegyiken. Ender 3 Pro rules!

(#4379) Psych0


Psych0
őstag

Sziasztok!

Üssetek le, ha hülyeséget írok, de miért van a számítógépeknek még mindig atx tápjuk 5 feszültséggel? Tudtommal egyedül a 12 V-t használják nagy teljesítményekre. Nem lenne egyszerűbb egy olyan szabványt alkalmazni a gépekre, hogy van egy 12 voltos táp a többit meg az alaplap konvertálja az igényekhez? így szerintem nagyobb lehetne a hatékonyság a tápok meg egyszerűbbek így olcsóbbak lehetnek.

"As an online discussion grows longer, the probability of a comparison involving Nazis or Hitler approaches 1."

(#4380) Rive válasza Psych0 (#4379) üzenetére


Rive
veterán

Alapvetően azért, mert igy maradt.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#4381) Psych0


Psych0
őstag

ja és mitől zúgnak a tápok? telefontöltő, noti töltő, monitor...
és hogy lehetne lehalkítani? A monitorom csak akkopr zúg ha sötét a kép, de akkor eléggé zavaró.

"As an online discussion grows longer, the probability of a comparison involving Nazis or Hitler approaches 1."

(#4382) Slyer


Slyer
senior tag

Sziasztok srácok! Van egy FPS 400PNF típusú tápegységem, amiben a ventilátor kezd hangos lenni. úgy döntöttem, hogy kicserélem valami ultrahalkra, hogy ne is halljam :) Nektek biztos vannak tapasztalataitok venticserével, így kérnék egy kis segítséget! Milyen ventilátor ajánlotok, mit rakjak bele, ami kellően le tudná hűteni, és mégis halkan tenné a dolgát? Még a Coolermaster CM690 házamból megmaradt egy gyári CM venti. az elég lehet a tápnak, vagy válasszak valami ütősebbet? a maximum keret az akcióra kb 3000ft lenne. köszönöm előre is a segítségeket!

(#4383) bartucc válasza Psych0 (#4379) üzenetére


bartucc
addikt

Azért bőven van még olyan ezköz ami az 5v-t használja: vinyók, odd-k, és a legfontosabb, az USB a sok közül, ahhoz elég masszívan kell, usb nélkül meg érdekesen nézne ki a mai számtek. A zúgás a tekercsekben lévő rezonancia felerősödése tudtommal, vmint a zajszűrés hiánya. Megnézheted, egy komolyabb usb-s cuccon, pl 5.1 füles, ott van egy kis "henger" az usb csatlakozó előtt, de ugyan ez igaz a monitorkábelekre is. Ez a henger szűri ki a zajokat. A gépben az alkatrészek és a táp között nincs ilyen, pl vga-k továbbíthatnak zajt, és ettől zúg a táp. (megint csak azt mondom, javítsatok ki ha tévedek)

Slyer: a hangsúly nem a halkságon, hanem a légszállításon van. Meg kell nézni a gyári venti tipusszáma alapján a gyártói honlapon a venti légszállítási képességét (CFM), és egy min. ekkora légszállítással rendelkezőt kell helyette keresni. Átlagos házhűtő venti ide kevés lesz. Vmelyik szakit kell megkérdezni, hátha van neki tápbontásból egy felesleges darab. (momentán nekem is szükségem lenne egyre, ha vkinek van Yate Loon vagy Adda ventije elfekvőben, 12cm-es, priviben szívesen fogadnám ennek jelzését, elnézést az OFF-ért)

[ Szerkesztve ]

"Azért jó tengerparton lakni, mert akkor csak három oldalról van hülyékkel körülvéve az ember." //Galla Miklós//

(#4384) 04ahgy válasza bartucc (#4377) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Jól gondolod, csak rosszul fogalmaztad meg. ;]

Ugyanakkora teljesítmény átviteléhez, az ugyanakkora ellenállású tápáramkörökön, vezetékeken nagyobb alkalmazott feszültség mellett kisebb (dupla feszültségnél feleakkora) áram folyik. Emiatt a félvezetők átmenetei (amiken kb. állandó, bár kisebb áramnál némileg alacsonyabb feszültség esik) százalékosan kevesebbet adnak ki a veszteségből, meg a rezisztív veszteségek is kisebbek.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#4385) bartucc válasza 04ahgy (#4384) üzenetére


bartucc
addikt

A normális szóhasználat lemaradt valóban, hogy áramerősség(amper) kisebb, feszültség nagybb (volt)= ellenállás(ohm) is kisebb lesz. :R

"Azért jó tengerparton lakni, mert akkor csak három oldalról van hülyékkel körülvéve az ember." //Galla Miklós//

(#4386) 04ahgy válasza bartucc (#4385) üzenetére


04ahgy
nagyúr

De nem lesz kisebb az ellenállás. Ohm törvény szerint igen, de öreg hiba a tápot ellenállásnak felfogni, hiszen nem disszipálódik el az energia benne, hanem ki is jön.

Az átalakítás során az áram útjába eső ellenállások állandók és kisebb áramnál (nagyobb bemenő feszültség) a P = I^2*R függvényében kisebb a disszipált teljesítmény, ezért nagyobb a hatásfok.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#4387) EnoMan


EnoMan
csendes tag

érdekelne, hogy sg6105 ic-t vagy valami pótló ic-t lehet valahol kapni?

(#4388) lapa


lapa
veterán

üdv. van egy FSP ZEN 400w tápom. árt-e neki, ha bekapcsolom és folyamatosan úgy járatom, hogy a nagy ATX csati a levegőben van és csak a 12v ágak valamelyikén van terhelés? a terhelés abszolút állandó 30-40w, és max 150 wattig mehet fel különböző eseti fogyasztók felé. esetleg az erősebbik 5v is kapna néha munkát, mondjuk saccra 10w erejéig.

kigyullad idővel vagy nem érdekli a dolog? természetesen a folyamatos izzózást elkerülném, ha lehet. köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#4389) atesss válasza lapa (#4388) üzenetére


atesss
addikt

Szerintem baja nem lesz, mert ha gond van leállítják a védelmek. De azért mérjél rá az ágakra, és ha a szabványon kívül vannak a feszültségek (álltalában +-5%), akkor lehethogy nem jó neki tartósan.

De pontosan mire akarnád ezt használni ?
Lehethogy egy külön erre a célra való táp jobb lenne erre, főleg mert ilyen kis teljesítménynél a Zen-nek sincs ám valami jó hatásfoka.
A Zen-t meg tudnád máshol használni, vagy ha nagyon nem kell, akár eladni.

erősebbik 5v
Abból nincsen két ág...
Maximum az, hogy melyik kábelt használod, de egy kábelen el tud menni 10A körüli (5V-on 50W).

Nemrég írtam vissza neked az AC táp tesztjének topicjában, sikerült kitalálnod végül melyik csatlakozó melyik 12V ágon van ?

(#4390) bartucc válasza lapa (#4388) üzenetére


bartucc
addikt

Nem árt neki, a védelem ugyanúgy megvan benne.

"Azért jó tengerparton lakni, mert akkor csak három oldalról van hülyékkel körülvéve az ember." //Galla Miklós//

(#4391) Tomi_Sci


Tomi_Sci
őstag

Üdv! Egyáltalán nem vagyok jártas a témában, ezért előre is bocs.
Annyit sejtek, hogy ez (más szög) nem OK.
Az a gond, hogy a tápot nem igazán tudnám pótolni. Kisvárosi műszaki boltban van esélyem ilyet kapni (kéretik megnevezni), vagy hagyjam az egészet?

Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/tomi_sci/index.html

(#4392) atesss válasza Tomi_Sci (#4391) üzenetére


atesss
addikt

Jól sejted hogy ez nem ok...
Bár azt én sem tudom így hirtelen, hogy mi ez - mi tudott így "kifolyni" a trafóból.

De azért ez nem mélyvizes téma...
Úgyhogy kéretik ide átfáradni: [link]
De pontos típus, és a láthatóságon kívüli hibajelenség nélkül elég nehéz lesz segíteni.

[ Szerkesztve ]

(#4393) gainwardgs


gainwardgs
addikt

Hello!
Az INWIN Commander tápokba milyen belső van?? :F :F :R :R

(#4394) lapa válasza atesss (#4389) üzenetére


lapa
veterán

szia, köszi mindkettőtök válaszát. olvastam a másik válaszodat is, de még nem volt időm foglalkozni a dologgal.

megvettem a zent, csak közben kitaláltam, hogy a noti lesz a szerver és nem az asztali gép. ezzel spórolok folyamatos 20 wattot, meg még 20-at bekapcsolt monitornál. noti 20 és 25 w ki / bekapcsolt kijezővel.

szóval a terv az volt, hogy a szerver pc eszik 40-70 wattot, a táp 12v ágaira meg rákötök ledeket, adaptereket, kamerát meg ilyesmiket. próbálnám összerakni a fogyasztó oldalt egy szigetüzemű napelem + szélkerék 12v rendszerhez.

namost menet közben megvilágosodtam, hogy a noti is elég lenne a célra, pontosabban hogy a folyamatos 40-50w-ot meg mellette a többit tuti nem fogom tudni etetni megújuló forrásból. szóval most az a B terv, hogy elindítom a zent üresen, és az eredeti elgondolásnak megfelelően arra aggatok mindent. inkluzíve a notit a hozzávaló 12v adapterrel. ...kivéve a szuper adsl modemet, amit 15v-osnak álmodott meg valami állat. nembaj, most vettem 24v karácsonyi izzókat is, mert

így tudom mérni mennyi a tényleges fogyasztás a konkrét veszteségekkel és ha feltöröm a malacperselyt csak át kell kötni az egész kupacot az ingyenáram - akksi verzióra.

a két ág kimérése azért lesz fontos, mert a ledes világítás szobánként 30-40w, így a 4 szobát okosan kell felosztanom. a kábelezésre persze figyelek, a 30w led 15 méter (2 x 7,5) 1,5mm2-es vezetéknél 1w veszteség, szóval kibírható. a betápoknál 2 x 2,5 és 10 mm2 kábelezés lesz.

a zen a 20% terhelést megkapja folyamatosan, ahol már 80% felett megy. gondolom jól túl van méretezve, szóval nyitott helyen remélem jópár évig működhet. mivel nincs hangja se nem szívesen cserélném le valami noname csingcseng-re. ezt tudom rendes tápnak is használni, ha úgy hozná a sors.

(#4395) atesss válasza lapa (#4394) üzenetére


atesss
addikt

Ez egy nagyon jó ötlet !
Ha majd készvagy légyszi írj róla le adatokat, meg költségeket, vagy a legjobb talán egy logout írás lenne. ;)

Az egy kimenő feszültségű kapcsüzemű tápok már régóta 80% felett járnak, sőt inkább 90% felett már - sokkal kissebb teljesítmények mellett is.
A melegedés miatt kell is, nézd pl. egy noti (mondjuk 90W-os) tápját az apró méretével, és a műanyag házával - azon alig tud valami hőt leadni.

Akkor ha jól értem 12V-os lenne:
- noti tápja (valami autós táppal járatnád, ami a 12V-ot felviszi a 18-19V--ra ?)
- led világítás
- adsl modem, aminek elvileg 15V kellene

És más feszültségű ?
Mert ha csak 12V van hatásfokkal is biztosan jobban járnál egy 12V-os táppal.
De ha kell 5V is, akkor kell egy külön táp, de még lehethogy úgy is jobban járnál vele.
A ledes lámpának nem kell erősen szűrt, zajnélküli DC feltétlenül, bár kérdés hogy egy rosszabb "minőségű" kimenő feszültséget előállító táppal tudsz-e áramot megtakarítani (hatásfokot növelni), lehethogy nem.

ADSL modem lehethogy elmegy a 15V helyett a kicsit kevesebb 12V-ról is; de ha nem, vegyél egy másikat (akár használtan, kb. ingyen utánad dobják már mostanában), ami nekem van használaton kívüli Huawei, az pl. 9V AC-t igényel, de biztos van 12V DC-s is.
De az enyémen is a 9V AC-t belül elvileg 1,41*9V = 12,7V DC-re alakítják, csak itt az egyenirányítás nem a külső tápjában van, hanem bent a modemben.

Szervernek Atomos gépek a jók, abból is pl. a Intel féle SEJT alaplap, mert abban notis chipset van, így a sima atomos lapoknál is sokkal kevesebbet fogyaszt.
Szerintem a notinál nem nagyon lenne így több, de kérdezz be egy Atomos topicba.

(#4396) atesss válasza atesss (#4395) üzenetére


atesss
addikt

De most látom, hogy akksiról (is) menne a dolog, ami eleve nem lehet túl nagy feszültségű.
Akkor minek transzformálod azt fel 230-ra, és utána meg le az amúgyis kisfeszültségű DC-kre ?
Vagy rosszul sejtem, hogy így épülne fel a rendszer ?

És ha a Zen nem szinuszos AC 230V-ot kap meg, hanem csak kváziszinuszt (az olcsóbb szünetmentes tápok ilyenek), akkor lehethogy romlik a hatásfoka is.

(#4397) Thomas85


Thomas85
csendes tag

Csütörötökön megadta magát a gépem. Mikor láttam a hibát egyből a tápra gyanakodtam, és miután hétvégén volt időm szétszedni mindent a félelmem be is igazolódott. Másik táppal működött a gépem rendesen.

A megboldogult tápom (Chieftec 460W) cirka 4 éve szolgálta ki az igényeimet hiba nélkül. Mikor utoljára bekapcsoltam csütörötökön a következő volt a jelenség: OPrendszer bootlas közben már hallottam hogy lassabb fordulatszámon pörögnek a ventik a szokásosnál, majd kb 10 másodpercen belűl restartot adott magának. Ekkor már csak a biosig jutott el, de mire tovább ért volna ujra restartolta magát. Elvileg áramot szolgáltat, de szerintem a feszültségek amelyeket lead nem megfelelőek. És mintha a kondik is lassabban töltődtek volna fel... A Gomb megnyomása és az első ventillátor mozdulása között vagy 30 másodperc tuti eltelt... Nem akarom rádugni bármelyik alaplapra hogy kimérhessem, félek hogy az eddig szerencsésen megúszott egyéb HW kárt nem tudnám elkerülni. Ki lehet ezt máshogy mérni (értsd hogy szimulálom az alaplap bekapcsolási jelét, hogy utánna multimeterrel megnézhessem a feszültségeket?) ?

Amúgy három elképzelhető okot látok amiért tönkremehett:

1. Ritka gépkipucolás miatt kevésbé szellőző ez által melegedő belső.

2. Nagymennyiségű használat ( ~4 év alatt volt pár 24/7 időszaka)

3. Szerelés közben feltünt, hogy a konnektorom földelése nem megfelelő ( megbaszott az áram a ház belsejében)

Esetleg esély/ötlet a javításra?

Ha másnak van egyéb ötlete, elképzelése, szívesen várom.

(#4398) lapa válasza atesss (#4396) üzenetére


lapa
veterán

az akksi majd akkor lesz, mikor napelem meg szélkerék lesz. most a fogyasztó oldalt pakolnám össze, a zen csak "napelem / akksi emulátor" szerepet tölt be.

pont az a lényeg, hogy nem akarok inverziót a leendő napelemes rendszerben, de addig is valahonnan vennem kell a 12v-ot, hogy arra építgessem a fogyasztókat. szóval a zen sose kap majd négyszöges jelet. meg egy komolyabb szinuszos inverter árából felszerelem 12v dc leddel az egész lakást. itt találhatsz érdekes infókat led témában.

a notihoz autós - 220v töjtő van.

nem biztos, hogy tudsz nekem mutatni egy atomos konfigot képernyővel, ami HD lejátszásra (és mellette párhuzamosan munkára) képes, van benne szünetmentes (akksi) és 25 wattot eszik netezéskor. ja, és magaddal tudod vinni nyaraláskor ha úgy alakul. a noti így aránylag biztos pont, ennyit teljesítenie kell a megújuló forrásoknak majd.

a modemet lehet lecserélem, előtte esetleg rápróbálom még a 12v-ot hátha.

igazából a 12v-ot használnám, az 5v csak a szellőző ill levegős napkollektor rendszerhez kell. ott rendre 2 illetve 2 vagy 4 db, egyenként 3w-os 120 milis ventilátor lesz. az 5v lenne az alapsebesség és lenne egy huzat mód 12v-ról.

még messze a vége, nem egyszerű a teljeskörű átállás meg sok kábelezést is jelent. csomó hely van, ahol a világítás a legközelebbi vezetékről van leszedve, amin konnektorok is lógnak. az ilyen helyeken új kábelt kell behúzni a padlásról, ami nem leányálom. külön élmény még, hogy pl az usb-s tv tuner adatlapján nem találod, hogy milyen külső táppal megy meg ilyenek. most mondjuk vettem ilyen célra autós 3-12v adaptert, meg közvetlen töltő csatikat a noti tápjához. ez utóbbinál egy Y kábelről van szó, egyik felén a noti lóg, a másikon a telefon vagy ilyesmi. még az elemtöltőt is úgy vásároltam, hogy legyen dc input rajta, szintén nem evidens ha megnézi az ember a kínálatot.

logout cikk nem lesz, esetleg a honlapon lesz majd infó. de itt meg a ledes topikban nagyjából össze van foglalva hol tartok most. szóval ez már egy fél cikknek elmegy.

[ Szerkesztve ]

(#4399) bartucc


bartucc
addikt

Tegnap került a kezeim közé egy kondihibás FSP 400-GLN60-as. Két 1000uF-os, 16V-os, Campox/105C adta meg magát, és egy kicsi puffadt, ami nagyon körül van véve, nem tudtam tipust megállapítani. Hol találok hozzá alkatrészt, vagy foglalkozik vki tápjavítással a Prohardveren?

"Azért jó tengerparton lakni, mert akkor csak három oldalról van hülyékkel körülvéve az ember." //Galla Miklós//

(#4400) májkimiki


májkimiki
őstag

Üdv. Mindenkinek!
Azért érdeklődöm itt a mélyvízben,mert számítok azoknak a véleményére akik ilyen mélyrehatóan benne vannak a szakmában.Adott egy asztali pc,ami egyik napról a másikra nem működik.Pörög minden venti,de nincs kép,állapotjelző led-ek nem világítanak.Bios hangszóró néma,pedig van integrált alaplapi,kűlsőt nincs mód csatlakoztatni,mert nincs kiépítve a lábsor.
A tápegységben találtam 3db pufis kondit,majd ezután próbáltam másik táppal indítani a gépet.Semmi eredmény,megsem mozdúl semmi.Majd még 1 másik táppal is próbáltam,eredmény szintén semmi.
A kérdésem az lenne,hogy egy ilyen "megszaladt" táp miként tud az alaplapon olyan változást előidézni,hogy egy csatlakoztatott "normális" működőképes tápegységre viszont nem reagál semmit.Leégésnek semmi nyoma,csak az 3db pufis kondi árúlkodik arról,hogy nagy gáz van.Nem új konfigról van szó:

-Mercury Kobian P4X400NDSx,
-Celeron 1.7/400/128/1.75V/s478,
-Blitz DDR333/256MB/kétoldalas(Blitz chip),
-Pmi DDR333/256MB/egyoldalas(PQI chip),
-Dana 300ATX-P4(2005. januári),

A nyáron a nagy melegben jelentkeztek melegedési problémák.
A gépet álltalános célra használják,nincs ütve, vágva,húzva.Ezelőtt 1 évvel volt karban tartva,azóta kifogástalanúl működött.

Köszönöm szépen előre is a segítőszándékú hozzászólásokat.
:R :R :R

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.