Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2015-09-06 22:56:53

LOGOUT.hu

Ezt a topik azért került létrehozásra, hogy a fórumon megforduló elektroműszerészek és tápokkal hivatásszerűen foglalkozó szakemberek megoszthassák értékes tapasztalatukat és szakmai, valamint magánvéleményüket az ebben a témában kevésbé járatos fórumtársaikkal.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4001) Blaze71 válasza madgie (#4000) üzenetére


Blaze71
őstag

Felesleges. Csak jóval nagyobb teljesítményű procik esetében szükséges.

DualBios, DualCore, DualChannel, mindenem Dual, csak az Everestem Trial. :D

(#4002) madgie válasza Blaze71 (#4001) üzenetére


madgie
titán

Köszönöm a választ :)

(#4003) 04ahgy


04ahgy
nagyúr

Mercury M-Tech 420W feliratú "táp" az elkövető.

[link]
[link]
[link]
[link]

Jól látható, hogy a 230V-os hálózati bemeneten levő EMI szűrő toroidja lazán hozzáér a szekunder oldali bordához. Ugye a tápnak a lényege az lenne, hogy a hálózatot biztonságos módon leválassza.
Ezt a tápot gariba küldték vissza, miszerint csatlakoztatáskor füstölt, szikrázott és a biztosítékot is leverte.
A szekunder borda a nyákon testelve van, a nyákon a test pedig a táp fémházával áll összeköttetésben. A fémház pedig földelt. Ha földeletlen konnektorba dugja az ember, vagy a földelés a lakásban nem tökéletes, akkor 230V~ feszültség alá kerül a gépház, és ott hal meg, aki megérinti...

*** A MERCURY TÁPOK VÁSÁRLÁSA NEM CSAK A SZÁMÍTÓGÉPRE? HANEM AZ EMBERI ÉLETRE NÉZVE IS VESZÉLYES! ***

HGyu

[ Módosította: bwoay ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#4004) szaszlaci


szaszlaci
addikt

Mai tapasztalat: 230 Wattos vargánya.
Mit lehetne vele kezdeni? Nézzük mit tud!
4 A folyt egy körtén, az 5 Voltos kimeneten.
Teszt: eközben rövidzár.
Ahelyett, hogy kikapcsolt volna, próbálta tartani a feszt, és mivel itt szabályoz, a 12 Volton megemelte. Kb a duplájára, mert az ide kötött venti szépen felpörgött. Aztán a rövidzárat levettem, ment minden tovább, mintha misem történt volna.
Ha ez egy gépben van, széép, mondhatom.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#4005) szaszlaci


szaszlaci
addikt

Bár az igazsághoz tartozik, ha terheletlenül kap rövidzárat az 5 - vagy a 12 Volt, akkor gondolkodik egy kicsit, aztán lekapcso. De ha terhelés van, akkor nem kapcsol le, hanem megszalad rajta a fesz, és simán folytatja utána a működést.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#4007) danih


danih
addikt

Sziasztok!
Táp ventijével kapcsolatban szeretnék feltenni egy kérdést.
Magával a táppal meg vagyok elégedve, de a ventijének a hangját kicsit sokallom, ezért arra gondoltam, hogy lecserélem magam.
Kérdésem az, hogy biztonságos-e egyszerűen eltávolítani a gyári ventit (levágni-leszigetelni) és betenni egy másikat, melynek áramellátását az egyik szabad molex csatlakozóról oldanám meg?

(#4008) MMIX válasza danih (#4007) üzenetére


MMIX
addikt

Én nem vagyok nagy tápszakértő, de az hogy a tápventit tápegységen kívüli csatlakozóra kötnéd ha jól értem, az szerintem nagyon nagyon rossz ötlet. Nem kicsit veszélyes. Venti csere nem tilos, de a méretezéséhez én nem értek. A venti vezérlése a tápegység dolga a dobozán belül.

[ Szerkesztve ]

(#4009) danih válasza MMIX (#4008) üzenetére


danih
addikt

Umm... nincs ott semmilyen vezérlés, csak pörög 100%-on folyamatosan gondolom 12V-on... Mivel nem high-end táp 99%-ig biztos vagyok abban hogy nem ír/olvas semmilyen információt a ventiről, még a hőmérsékletet sem méri.
Szóval csak pörög, de azt hangosan teszi :)
Venti csere kell, kérdés hogy meg tudom-e oldani úgy hogy szabad molexről kapja a kakakót vagy muszáj a kivágott venti helyére kötnöm...
(Egyébként nincs túlterhelés alatt a táp sosem, jelenleg még videokártya sincs benne, de ha lesz egy mid-low end alacsony fogyasztású fog belemenni...)

[ Szerkesztve ]

(#4010) danih


danih
addikt

Az ebben leírtak nem is tűnnek olyan vészesnek :)

(#4011) szaszlaci válasza danih (#4007) üzenetére


szaszlaci
addikt

Persze, nyugodtan ki lehet cserélni, de azért légy óvatos!
Javaslom, hogy köss a venti elé:
-egy potit, melegedni fog nem a legprofibb
-egy potit és egy tranzisztort. kicsi elég, én pl C1865-t használtam mindenhová

De a táp belsejéről kapja a feszt, ne külső akármikkel, mert ha ott baj van, meghal a tápod. (is)

Ezenkívül figyeld a hőfokokat, nem csak a bordázott alkatrészeket kell ám hűteni, hanem szinte minden mást is, szóval csak ésszel!

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#4012) danih


danih
addikt

Péró vagyok, a venti a táp alján van és nem ott ahol a tápkábel bejön mint a klasszikus tápoknál... Ez érdekes lesz :)
(FSP CRG-400-ról volna szó egyébként)

[ Szerkesztve ]

(#4013) danih válasza danih (#4012) üzenetére


danih
addikt

Aztán nem lett érdekes :)
Sima 12 cm-es venti szabályozás nélkül...

(#4014) gombocda


gombocda
csendes tag

Sziasztok!
Segítséget kérek abban, hogy mi a különbség a 20 pontos alaplapi tápcsatlakozó és a 24 pontos között. Azt olvastam, hogy még kettö GND egy +12v-os és egy +5v-os csatlakozás van. De feltétlenül szüksége van-e egy 24 pontos tápcsatlakozású alaplapnak ezekre?
Köszönettel: gombocda

(#4015) gombocda válasza gombocda (#4014) üzenetére


gombocda
csendes tag

Köszönöm megoldódott.
Üdv: gombocda

(#4016) danih válasza danih (#4013) üzenetére


danih
addikt

Kicseréltem Ánusz 1225S1 tipusura. Most végre kussol a táp, örülök, ha leég igy jártam :)
(Eredetileg Yate Long 33dba-s volt benne)

(#4017) partyphoto


partyphoto
tag

Sziasztok! Mostanában tervezek proci cserét, Q9550 v. I5 beszerzésén gondolkodok.
Tuning menne természetesen, de csak ésszel -- CPU alapfeszen.
Az a kérdésem hogy elbírná-e még a tápegységem ezt a kis plusz fogyasztást? Vagy vegyek FSP ZEN 400W-at, tudok jó árban most egy PH-s kollégától. :R

Ez van most:
Deszka:Gigabyte GA-P35-DS3P
CPU:E4400 @2,66+Scythe Ninja2+S-Flex800,
RAM:G.Skill PI Black DDR2 PC2 7200 CL4 4GB Kit OC@ 1000Mhz,
HDD: WD 320GB AAKS, Samsung F1 1TB
VGA: Sapphire HD4830 OC @ 690/1190 + AC S1REV2 +Scythe S-FLEX 800
Táp: FSP ZEN 300W
Hang: X-FI XtremeMusic

Köszönöm a segítséget!

[ Szerkesztve ]

Scythe Fan, Noctua Fan

(#4018) stikyo


stikyo
tag

Üdv! Egy gyors kérdés: Ha trafóolajba mártom a tápegységet, és beüzemelem, akkor az jó lesz neki? Vagy egyből kigyullad a hajammal együtt?? :DD Nagyon hangos a venti, gondoltam egy ilyen hűtési módszerre...

Aktuális modding: www.minimod.posterous.com

(#4019) stikyo


stikyo
tag

Egyáltalán lehet trafóolajat szerezni legálisan ilyen hűtéshez??

Aktuális modding: www.minimod.posterous.com

(#4020) Dops


Dops
tag

helló!
a kérdésem a következő
2db 9800gx2-höz quad SLI
msi p6n sli v2
q6600 3.0ghz
2gb ram
2hdd 1 dvd

ehhez milyen táp kellene??

most 1 9800gx2 van benne igy egy 550W os chieftec elbirja de ha rakok bele még1 kkarit akkor ahoz milyen kellene?
üdv. Imi :R

Takarékoskodj a WC papírral. Használd mindkét oldalát.

(#4021) szumo válasza danih (#4016) üzenetére


szumo
senior tag

Te vagy a tipikus hozzá nemértő, aki a tudást makacssággal helyettesíted.

Mi a ló****nak kérded meg, ha mindenképp megcsinálod? :(((
Azt hiszed, hogy ha mi bólogatunk, nem fog majd adott helyzetben pukkanni a tápod?
Nem értem! 5 évig tanultam a szakmát, neves cégeknél dolgoztam, fejlődtem, képeztem magam tovább, hogy ne essek ki a technikai fejlődésből. Ahh

Erre jössz, és olyanokat állítasz egy tápról, ami nem igaz. Arra nem is gondoltál, hogy valami baj lehet, ha a táp a működési idejének a 99%-ában 100% on pörög?

Remélem kézzel jól összecsavartad az elvágott vezetéket, és leszigetelőszalagoztad.
Meg is érdemled, ha füstöl majd a komplett géped, az FSP ellenére.
Annak a védelme sem mindenható!

Minden apró probléma kis türelemmel, megoldhatatlan gonddá fejleszthető!

(#4022) szumo válasza stikyo (#4018) üzenetére


szumo
senior tag

De rég is játszottam trafóolajjal.

Sajnos ugyan az a helyzet, mint anno, amikor mi csináltuk, hogy a az olaj kikezdi a nyákot, és azért fog az eszköz tönkremenni. Nekünk elvetemedett a nyák mind a tápnál, mind az alaplapnál.

Az M3 cég fejlesztett ki olyan folyadékot, ami az olajhoz hasonló tulajdonságokkal bír, viszont nem kezdi ki az eszközöket. Az egyetlen probléma, hogy mikor utoljára néztem vagy 2 éve, a folyadék literje árilag a csillagos eget ütötte.

Hát zanzásítva azt hiszem ennyi

partyphoto, Dops: ez nem idevaló kérdés.

[ Szerkesztve ]

Minden apró probléma kis türelemmel, megoldhatatlan gonddá fejleszthető!

(#4023) danih válasza szumo (#4021) üzenetére


danih
addikt

Na, itt a tipikus kiokosító "háténnekemezaszakmámés...", welcome, már vártalak!
Nem állítottam semmit, csak feltételeztem. Nem értek hozzá. Csak kíváncsi voltam.
Ha elfüstöl, így jártam! Veszek másikat. Ha vele hal egyéb alkatrész, azt is. Legalább fejlesztek végre.
Fontos adat nincs a kérdéses gépen, csak mozira és kis játékra szolgál.

(#4024) szumo válasza danih (#4023) üzenetére


szumo
senior tag

Inkább visszatöröltem!

[ Szerkesztve ]

Minden apró probléma kis türelemmel, megoldhatatlan gonddá fejleszthető!

(#4025) danih válasza szumo (#4024) üzenetére


danih
addikt

Nem akartalak megsérteni, csak rossz napom van, elnézést :(
:R

(#4026) szumo válasza danih (#4025) üzenetére


szumo
senior tag

Nem sértődök én meg olyan könnyen. :)
Csak nem szoktuk a venti cserét tanácsolni, igen nyomós indokok miatt. De főleg azért, mert nem találsz kereskedekmi forgalomban olyan ventit, aminek kellő légszálítása van, és a zajszintje is igen jó, vagy ha igen, akkor már érdemes elgondolkozni egy új tápon, mert annyiba kerül a venti.
Az igazán halk táp az alább emlegetett FSP ZEN, mivel az passzív hűtésű.

Minden apró probléma kis türelemmel, megoldhatatlan gonddá fejleszthető!

(#4027) danih válasza szumo (#4026) üzenetére


danih
addikt

Köszönöm az ajánlást, utánanézek!

(#4028) stikyo válasza szumo (#4022) üzenetére


stikyo
tag

:)) Köszönöm a választ! Most voltam egy boltban, ahol a kirakatot egy akváriumba helyezett komplett és működő gép díszítette, természetesen nyakig valami lötyiben. A táp is a folyadékban volt, és forgott a ventilátor. nagyon megtetszett a dolog, nekem csak a tápot kéne ilyen cuccba mártani, pont az ár miatt. Viszont nem olyan egyszerű a dolog, ahogyan elképzeltem, ugyanis a folyadékot is szellőztetni kell.. jó 14cm-es ventikkel nem lenne hangos, azt megoldom. Csakhogy a szakember nem akarta elárulni a titkos receptet, hiába nyaggattam.. Na most akkor az vagy saját fejlesztésű lötyi, vagy nemtom. Miért ne lenne érdeke, hogy egy kereskedelemben is kapható trutyit én beszerezzek.. Főleg ha tőle venném... Azt Ő is mondta, hogy iszonyat drága (az akváriumban lévő ~20l folyadék 40e körül mozgott), de a nevét nem akarta elmondani.. :((
Olyan M3-as fejlesztésű lötyit hol lehet kapni?
Üdv! :R

Aktuális modding: www.minimod.posterous.com

(#4029) 14adam válasza stikyo (#4028) üzenetére


14adam
addikt

Étolajjal szokták.Bacsis is akart régen csinálni. Itt egy video

(#4030) szumo válasza 14adam (#4029) üzenetére


szumo
senior tag

Annak csúnyácska sárgás szine van ;)

Ha beszélek cimborámmal, megkérdezem, hogy ő emlékszik -e még rá, hogy mi alapján lehet megtalálni.

Minden apró probléma kis türelemmel, megoldhatatlan gonddá fejleszthető!

(#4031) 14adam válasza szumo (#4030) üzenetére


14adam
addikt

Azt tudom,hogy a videoba nem étolaj van hanem valami más fajta olaj

(#4032) stikyo válasza 14adam (#4029) üzenetére


stikyo
tag

Bakker, nem hiszek a szememnek.. Ez most komoly?? Sima étolaj?? És tényleg nem cseszi el a cuccokat??? Ezt ki kell próbálnom.. (persze először a codegen-t áldozom be, nem a Chieftec 450-et) :DDD

Aktuális modding: www.minimod.posterous.com

(#4033) stikyo válasza szumo (#4030) üzenetére


stikyo
tag

Köszi! Mégiscsak jobb színe lehet, mint az étolajnak..

Aktuális modding: www.minimod.posterous.com

(#4034) stikyo válasza 14adam (#4031) üzenetére


stikyo
tag

Asszem szintetikus olaj, ha jól fordítom... De gondolom nem mindegy, hogy milyen minőségű, mert ha jól tudom, sok fajta tisztaságú van belőle.

Aktuális modding: www.minimod.posterous.com

(#4035) stikyo


stikyo
tag

Már csak arra lennék kíváncsi, hogy ha tényleg "bemártom" a tápot, akkor hogy a rossebbe fogom később letisztítani?? :DD

[ Szerkesztve ]

Aktuális modding: www.minimod.posterous.com

(#4036) 14adam válasza stikyo (#4032) üzenetére


14adam
addikt

Codegenre dugj rá egy cd olvasót,és a zöld és valamelyik fekete kábelt érintsed össze,és elindul,de hagyd benne pár napig,hogy tényleg nem-e elsüti a cuccokat.
Ja,és csak saját felelőségre !!!Hszeket érdemes végig olvasni,van benne okosság :)

SZERKESZTÉS GOMBOT HASZNÁLD

[ Szerkesztve ]

(#4037) stikyo válasza 14adam (#4036) üzenetére


stikyo
tag

:DD Köszi! Úgy lesz!

[ Szerkesztve ]

Aktuális modding: www.minimod.posterous.com

(#4038) stikyo


stikyo
tag

ÉTOLAJ HŰTÉSES TÁP: Az jutott még eszembe, hogy a tápot ilyenkor földelik valahogyan? Mármint a táp fémházát hozzákötik máshoz? Remélem nem veri le a csavaros biztosítékot... :))

Először kipróbálom egy régi alaplapon: merítem mint disznó, oszt jöhet a 300W codegen..

[ Szerkesztve ]

Aktuális modding: www.minimod.posterous.com

(#4039) szaszlaci válasza stikyo (#4038) üzenetére


szaszlaci
addikt

Biztos vagy te ebben az étolajban? Az megavasodik, mert élő, azért is van rajta lejártai dátum.
Ásványi olajjal szokták, ami ráadásul jóval hígabb, tehát nem ragad bele a venti. Például itt!

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#4040) stikyo válasza szaszlaci (#4039) üzenetére


stikyo
tag

Köszi! Ezt csak kipróbáltam, hogy tényleg megy a dolog étolajjal is. A Codegen 300W ment vele, mondjuk nem tudtam teljesen elmeríteni, csak 70% ig mert nem találtam nagyobb edényt/nem volt annyi olaj kéznél. A Chieftec-et már ásványi olajba fogom mártogatni. Csak azt nem tudom pontosan, hogy:

1. Utána mivel tisztítom le (mosogatószeres vízzel neki lehet esni tápnak?? Ha igen, mennyi idő után? ha jól tudom, tartják az áramot egy darabig)

2. Ásványi olajból mindegy milyen? Gondolom minél nagyobb tisztaságú, annál jobb. Benzinkúton szerezhető be?

3. Tápegység földelését hogyan kell megoldani? vezessem ki a pc házra is?

Üdv!

Aktuális modding: www.minimod.posterous.com

(#4041) szaszlaci válasza stikyo (#4040) üzenetére


szaszlaci
addikt

Hát, ahogy sejtem:
1. Tápban két rész tartja az áramot: a két nagy kondi közel 400 Volton, kb 3 másodpercig :) (azért süsd ki őket), meg a kimeneten az 5 Voltos egy egy ideig, esetenként.
Szerintem olyan mint újkorában sose lesz, talán lefolyatod, de hogy olyan tisztára, mint volt..
Próbálgasd higítókkal, kivéve nitróval, az a tápot is feloldja. Meg alkohollal is csak óvatosan.
Mosogatószer mehet neki.

2. Ásványi olajat használnak pl trafók, szivattyúk hűtésére. Benzinkútnál nem keresném. Talán gyógyszertárba horror áron, vagy google.. eléggé elterjedt.

3. Táp belül a külső burkolatra földel. A 230-as dugó 3-ik tüskéje ugyan az. Szóval ahogy tetszik. Alaplap szélső csavar részeit, VGA-t, házat, mindent le kell földelni, ami gyárilag is le volt.
Radiátorhoz pl, az a legjobb.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#4042) KMT válasza szaszlaci (#4041) üzenetére


KMT
addikt

"Radiátorhoz pl, az a legjobb."

:Y

Inkább a hálózati földeléshez...

(#4043) szaszlaci válasza KMT (#4042) üzenetére


szaszlaci
addikt

Hálózati földelés : földbe ásott fémlemez vagy egy leütött fémcső. Egy vastagabb dróttal.

Radiátor : összeköttetésben áll a víz- ,gáz- és elektromos földelő hálózattal. Mindez a földelőkábelnél sokkal vastagabb csövekkel.

:Y

Szóval inkább radiátor..

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#4044) stikyo válasza szaszlaci (#4041) üzenetére


stikyo
tag

Köszönöm! Megpróbálom megoldani úgy, ahogy alapból van: lényegében a táp burkolatát kell a számítógép házhoz kötni, ennek elvileg elégnek kell lennie.. Meg persze földelt hálózatot használok. Most már csak ásványi olajat kell vennem, és egy jól szigetelt dobozt kell csinálnom a tápnak. A hűtésről is gondoskodom egy 12 cm ventivel: úgy gondoltam ki, hogy elszívom vele az olajról a hőt. Később, ha tényleg működik a dolog, talán beruházok egy keringetőszivattyú+radiátor combóra... Na ez már egy másik történet lesz..
Ez is érdekes videó, érdemes megfigyelni a két szakavatott hölgyet :D

[link]

Hmm.. ez a radiátor dolog érdekes kérdéseket vet fel :) Én annyira nem értek az elektronikához, hogy ezt eldöntsem :)
Mindenesetre én csak a tápot akarom mártani egyelőre (jah, pont azt a cuccot, ami mindent vihet magával... ;] ), ezért a számgépházzal földelek majd.

Köszönöm a segítséget!

[ Szerkesztve ]

Aktuális modding: www.minimod.posterous.com

(#4045) szaszlaci válasza stikyo (#4044) üzenetére


szaszlaci
addikt

Ha sikerül valami értelmeset összehozni, írj majd róla!

Elvileg nem kell ide szivattyú, hanem az akvárium külseje simán eldisszipálja a hőt. Sőt, még lehet belül sem kell keringetni, mert a felmelegedett olaj a felszínre jön, így mozogva. (Mint a lávalámpa.)

Meg az is lehet, nem hül le és lesz egy halom olajos alkatrészed, csak hogy bíztassalak :D De csináld végig szerintem, elég jól használhatónak tűnik ám ez így.

(Vagy Intel Atom, ha a játék nem jétszik nálad. Nálam full passzív, csak a HDD van fújva.)

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#4046) nesh20


nesh20
aktív tag

Sziasztok!

Előre elnézést ha nem a megfelelő topikba írok.
A tápomon ( 400W-os FSP BlueStorm ) van 1x 20+4 tűs csatlakozó amit az alaplapra kell kötni.
+ Van egy 4 tűs amit az alaplap felső részére kell kötni, kérdés, ezt a 4 tűs csatit kötelező bekötni ?
Azért vagyok gondban mert kaptam egy új házat amiben alul helyezkedik el a táp és ez a vezeték épphogy elér a helyére és eléggé feszül.
Ha ezt nem kellene bekötni akkor semmi gond nem lenne.

Köszönöm előre is a segítséget.

I am a Man of Fortune, and I must seek my Fortune.

(#4047) stikyo válasza nesh20 (#4046) üzenetére


stikyo
tag

Hát szerintem be kell kötni, ha van az alaplapon ilyen csati.. Nekem pl. nem indul el a gépem (alaplap: P5QL-CM, D930 procival), ha nem dugom rá, volt hogy párszor elfelejtettem rákötni, oszt pislogtam, hogy most akkor meghalt a lap vagy mi.. :D De még időben észrevettem, mielőtt kidobtam volna az ablakon :))
Mondjuk a régebbi lapok nem biztos, hogy minden esetben igénylik. Asszem volt egy A7N8X-X lapom, amin volt ilyen 4-pines +12V, de nem kötöttem rá, és ment. (Rég volt, erre nem mernék esküdni..)
Minden esetre a stabilitás miatt szerintem rá kell kötni.

-nem vagyok benne biztos, de ez a kérdés lehet, hogy kicsit OFF, így én most eltűnök a homályba :DD

Aktuális modding: www.minimod.posterous.com

(#4048) stikyo válasza szaszlaci (#4045) üzenetére


stikyo
tag

OK, Köszi! Meglátom, viszont figyelnem kell a hőmérsékletet valamivel. Digitális hőmérőre beruházok. Egyébként van egy (értelmesnek nem mondható :D ) videó a Codegenről itt:
[link]

Nem megy róla semmi, csak a venti

Aktuális modding: www.minimod.posterous.com

(#4049) KMT válasza szaszlaci (#4043) üzenetére


KMT
addikt

És ha valaki rosszkor kapaszkodik bele?

(#4050) zlutor válasza Blaze71 (#4001) üzenetére


zlutor
aktív tag

Azt mondod, eleg a 4 pines csatlakozo a 140W-os CPU-knak is (pl. 965 Phenom II X4) esaz alaplapgyartok csak 'biztosra mennek' a 8 pinessel?

Amit írok az nem az igazság, hanem a véleményem... ;-)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.