Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Szoftverfejlesztés  »  Programozás topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:18:28

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18451) btraven válasza JoinR (#18450) üzenetére


btraven
őstag

Sajnos el nem tudom képzelni hogy lehet TDD-ben egy programot megcsinálni.
Például egy roguelike játékot 1 hét alatt. [link]
Hogy teszteli a program hogy rendesen jelenik meg a képernyőn a dungeon?
Az meg hogy csak a fele van TDD-ben annak meg mi értelme?

(#18452) coco2 válasza btraven (#18449) üzenetére


coco2
őstag

Ha hajt a tatár, az valójában üzleti probléma a cégnél. Időnként beszélgess el egy fejvadásszal, hova lenne érdemes váltani.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18453) dabadab válasza btraven (#18451) üzenetére


dabadab
titán

A rendes programozással az ilyen game jamek olyan kapcsolatban vannak , mint a rendes rendrakással az, amikor a vendégek érkezése előtt öt perccel megpróbálsz minden kacatot eltüntetni szem elől :)

Nyilván megvan a maga varázsa, tökre jó arra, hogy az ember gyorsan kipróbáljon mindenféle ötleteket, de a végén előálló kód az leginkább csak arra jó, hogy eldobja az ember és rendesen újraírja, amikor már van ideje és már nagyjából látja, hogy mit is szeretne csinálni (és ez fontos, mert játékfejlesztésnél általában nem a konkrét programozás a sok idő, hanem az, hogy menet közben szokott kiderülni, hogy ami papíron remek ötlet volt, az a gyakorlatban nem annyira működik, ami meg csak szinte véletlenül került bele, az meg igen).

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#18454) cattus válasza btraven (#18449) üzenetére


cattus
őstag

Nekem az segített, hogy megpróbálom lebontani a taskot kisebb, többé-kevésbé független feladatra és ezeken sorban haladok végig (azzal kezdve, amire a többi esetleg épít).

Do the thing!

(#18455) Ispy


Ispy
veterán

Én először szétszedem kisebb részekre, és elsőre csak a vázát írom meg a végéig, a nem fontos részekkel nem foglalkozva, hogy menjen az elejétől a végéig. Ha ez megvan, akkor jöhetnek az apróbb, baszakodós részek is. Pont mint egy házépítésnél, először legyenek falak, meg tető, a többi csak utána.

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#18456) ValGerald válasza coco2 (#18442) üzenetére


ValGerald
csendes újonc

Amúgy durva ez, plusz még nekünk az egyetemen is Java megy orrba szájba :W

(#18457) JoinR válasza ValGerald (#18456) üzenetére


JoinR
senior tag

Ott az alapoktól indulva belefér. Még hogy nem a munkaerőpiacra készít fel az egyetem. ;]

(#18458) Drizzt válasza ValGerald (#18456) üzenetére


Drizzt
nagyúr

És az miért baj? Amióta van professzionális Java programozás, azóta nem nagyon volt olyan év, amikor ne tartozott volna a 3 legjobban fizetett nyelv közé(, a 2-t is meg merem talán kockáztatni). Mellesleg Java-val dolgozni nagyon jó, a nyelv kötöttségei miatt nagyon könnyű például automatizáltan refaktorálni, nagyon könnyű megbízható kódot írni vele. Az ökoszisztémájával meg nem igazán tud felérni semmi. Végtelen agyonhasznált és bizonyított futtatókörnyezet, library és framework van hozzá és hasonló mértékben fejlődnek is, meg keletkeznek teljesen újak. Közben maga a nyelv is egyre gyorsabban fejlődik, gyakran más nyelvekben kipróbált és bevált újdonságokat beemelve.
De bevallom én is utáltam a Javat amikor egyetemen tanultam, kb. J2SE 1.2-t, ráadásul az akkoriban még igencsak kezdetleges Eclipse-szel. De ugyanezt már egy JDK8 + IntelliJ-re cserélve is kb. mintha űrhajóba raknák az embert. Ami meg azért létezik már szintén majd 1 évtizede.

I am having fun staying poor.

(#18459) kozeposztaly válasza JoinR (#18445) üzenetére


kozeposztaly
csendes tag

Igen, lehet.
Milyen konkrétummal tudnál többet mondani?

(#18460) kozeposztaly válasza coco2 (#18447) üzenetére


kozeposztaly
csendes tag

Jól tudom, hogy 2023ban 27.8M Ft éves bevételig választható? Magyarul havi 2.3M adózás előtti bevételig, amiből ha jól néztem 1.7M nettó marad kb. (ha nem ennyi, javítsatok ki)
Ergo egyéni vállalkozó + átalányadózás havi nettó bevételem max 1.7M lehet.
Efölött milyen lehetőségek vannak? Akkor már kikerülök az átalányadózásból?

(#18461) mobal válasza ValGerald (#18456) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

Sokkal jobban jársz ha javával kezded és nem python-nal. Annyira látszik az embereken ki mihez nem ért. :)

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#18462) Tapsi válasza ValGerald (#18456) üzenetére


Tapsi
addikt

Hát, akkor tanuljad orrba-szájba, mert az iparban nem fogja ezt leváltani még évtizedekig semmi. Most mindegy, hogy ennek mi az oka, ez van, és kész.

(#18463) JoinR válasza kozeposztaly (#18459) üzenetére


JoinR
senior tag

Várható bevétel, kiadás, elvárt havi fizetés, kivennéd az osztalékot vagy eredménytartalék, stb..az, hogy milyen lehetőségek vannak egy EV számára, még egy origo cikk is jól összeszedi, de hogy neked mi a megfelelő, csak számolással lehet megmondani.

[ Szerkesztve ]

(#18464) mindthecrap válasza mobal (#18461) üzenetére


mindthecrap
aktív tag

A programozók pl a userekhez :NAz volt a kérdés, mivel érdemes belelógatni a lábujjadat a programozás vizébe ha nem vagy biztos benne, hogy egyáltalán érdekel-e, és nem az, hogy melyik nyelvre tedd fel a karriered :)

olyan cérna vagyok, akit anyám százszor tűvé tett

(#18465) mobal válasza mindthecrap (#18464) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

Javavál kezdtem és most python fejlesztéssel foglalkozom, szóval ez megint nem egy axióma. A jávának akár kezdésnek is sok előnye van...

A user pedig általában nem tudja mit akar ;)

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#18466) coco2 válasza kozeposztaly (#18460) üzenetére


coco2
őstag

Hivatalos hírek itt.

Ha átléped a 10x-es minimálbért, át kell térned tételes elszámolásra, és ott maradsz tárgy év + következő évre.

Ha fejlesztés mellé bevállalsz olyat, mint szerver üzemeltetés, szinte biztos, hogy azonnal fogod azt a korlátot átlépni. Azt lehetőleg hagyd az ügyfélnél :)

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18467) kozeposztaly válasza JoinR (#18463) üzenetére


kozeposztaly
csendes tag

#18460-ban írtam egy saját értelmezést, jól gondolom?
Ergo a 2023-ban felső limit egyéni vállalkozó - átalányadózó esetén 27M-nál 1.6M nettó per hóban számítódik.
Ha efölött szeretnék, akkor már kikerülök az átalányadózói körből, minden járulék alapja 100%-al számítódik, ergó ez a forma nem éri ott már meg.

(#18468) JoinR válasza kozeposztaly (#18467) üzenetére


JoinR
senior tag

Nagyjából helyes a számítás igen. Neten bármilyen kalkulátorral leellenőrízheted (az más kérdés, hogy 100% pontos-e, ez például a kerettúllépést a 2022-es minimálbérrel számolja). Hogy pontosan hogyan kerül át más adózási formába a vállalkozás, ha eléri a limitet, nem tudom megmondani, erre van a könyvelő. :))

[ Szerkesztve ]

(#18469) btraven válasza dabadab (#18453) üzenetére


btraven
őstag

Érdemes megpróbálni ezt az 1 hetes jamet?
Valaki itt azt mondta hogy azért vagyok kapkodós, mert nincs határidő a projectnél.
Hát most itt lenne.

(#18470) dabadab válasza btraven (#18469) üzenetére


dabadab
titán

Ha érdekel a téma és nincs semmi konkrét ellenérv, akkor szerintem simán.

DRM is theft

(#18471) kozeposztaly válasza JoinR (#18468) üzenetére


kozeposztaly
csendes tag

köszönöm mindenkinek a visszajelzéseket!

(#18472) coco2


coco2
őstag

Sziasztok!

Kicsi db topic.

Van egy lista a db kezelőkről itt, meg egy YT videó az arányokról itt.

Nehezen tudom összeadni, hogy mi történt az oracle rdbms-el. Hogy került az 30%-ról 3%-ra, vagy éppen fordítva, vagy az egy hírek simán csak nem igaz? Mondjuk a chart-ról nem sikerült kiderítenem, mikori, de nem tűnik őskorinak az sem. Ami sokadlagos forrásokat még találok, a mysql pozícióját igazolják vissza.

Követte valaki az eseményeket, hogy miféle db-geddon történt az elmúlt 2.5 évben oracle rdbms-éknél?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18473) dabadab válasza coco2 (#18472) üzenetére


dabadab
titán

Érdemes nem random helyekről összeszedett random adatokat egymással összehasonlítani, mert annak ez a vége.
A videó ezeket az adatokat használja és ott az Oracle továbbra is első.

DRM is theft

(#18474) padzso


padzso
tag

Sziasztok!

Az alaphelyzet: 44 leszek ez évben, szeptemberben elkezdtem 1 tanfolyamot, amit hívjunk érettségi után végezhetőnek(nem magyar, szóval nem akarok mellévezetni a megnevezéssel senkit). Ez csak 10 hónap, utána papír jár. A megnevezése: Szoftver és applikáció fejlesztés. Az elnevezésnek talán nagyobb a füstje, mint a lángja.
Tantárgyak: alap html és css, python, blokkok rakosgatása MIT app inventorral, BBC microbit, matek, adatbázis (tkp. Access), kommunikáció, digitális marketing.
21 éve szereztem egyetemi diplomát, nem ebben a témakörben. Az azóta elmúlt években kétkezi munkából volt kenyerem, most eljött az idő a karrierváltáshoz.

Programozásról csak olvastam, nem írtam, tinédzser koromban volt egy kevés C64, basic, aztán annyi. Szeretek romokat tenni a telefonjaimra, ilyen-olyan problémamegoldások után kutatni, aztán molyolni velük. Meg aztán telepítgetések, hardveres kalandozások. Épp CSS weboldalt kell beadni, ahelyett, hogy inkább követném a a vizsgalapot és egyszerűen összedobnám, letöltök egy komplexebb keretet s azzal szórakozok, hogyan lehet gif-ből kimetszett ikonnal fb-re linkelni. Ezek érdekelnek, meg szeretek benézni a szoftveres színfalak mögé.

Azt tudom, hogy hekker vagy épp szenior szoftverfejlesztő már nem lesz belőlem. Mivel a tanfolyam eléggé alap, nem látom, hogy képes lennék-e egy adott feladatot mondjuk pythonra applikálni. Gondolom ennek nagyon sok gyakorlás és tapasztalás lenne az alapja. Ez az objektumorientált megközelítés eléggé új téma nekem. Meg úgy, minden.

Vajon programfejlesztésben csak annak van lehetősége, aki kirázza a kisujjából az összeset, vagy kellenek olyanok is, akik besegítenek a mesternek?

Szóval érdemes lenne elmerülni a programokban vagy esetleg milyen irányt vehetnék még IT-ban?

Bocs, kissé bőlére lett eresztve, remélem érthető voltam. Köszönöm!

(#18475) K1nG HuNp válasza padzso (#18474) üzenetére


K1nG HuNp
őstag

miert ne lehetne beloled senior szoftverfejleszto? ennek semmi koze a korhoz. szerencsere nem azt nezik, hogy hanyszor tudsz egy kezzel fekvozni 30 perc alatt. 4-5 ev alatt siman ki lehet kupalni magad. ha van annyi motivaciod belulrol akkor siman otthonrol full ingyen a netrol, ha nincs akkor egyetem, ott majd basztatnak

(raw_item.get("pk").unwrap().as_s().unwrap().to_string()).split("#").collect::<Vec<&str>>()[1].to_string()

(#18476) JoinR válasza padzso (#18474) üzenetére


JoinR
senior tag

Szerintem sem kell a seniorságról lemondani, ha nincs is meg a Z-generáció lendülete, hogy pár év alatt azzá válj, a nyugdíjig még sok idő van. ;)
Ha mégsem a programozás vonz, ránézhetsz a system admin, devops, esetleg SRE vonalakra, a leírásod alapján lehet, hogy szellemiségében azok jobban tetszenének a hardcore programozásnál.

[ Szerkesztve ]

(#18477) dabadab válasza K1nG HuNp (#18475) üzenetére


dabadab
titán

Negyvenesen, nulla előélettel és mindeddig a terület iránt szinte semmi érdeklődést tanúsítva tényleg elég esélytelen rendes sw developerré válni, teljesen racionális döntés a kevéssé programozós területek felé fordulni.

DRM is theft

(#18478) coco2 válasza padzso (#18474) üzenetére


coco2
őstag

Szerintem sem kell feladni. Az első lépések nehezek. Meg kell értened a leképezést, hogyan lesz a kézzelfogható valóságból absztrakt adat képezve, aztán mi a realitás amögött, amire és ahogyan az adatot használják. Ha azt sikerül átlátnod, és rá tud állni a gondolkodásod a miértekre, onnantól könnyebb lesz.

Ha mégsem a programozás a kedvenced, IT-ben van például design / esztétika. Az a grafikai vonal, ami mellé html tördelni kellhet. Van marketing vonal, címszavak súlyát érezni a köztudatban, és átfogalmazni a bullsh1tet. Ha találkoztál már a "seo"-val, az arról szól. Jó szónokok előnyben. Van technikai segítségnyújtás, amikor gyakorlatilag az egész napodat autóban töltöd, és mászkálsz ügyfelekhez visszadugni azt a kábelt, amit ők véletlenül kihúztak, és nem mernek hozzáérni, hogy ők dugják vissza. Valakinek oda kell menni, és annyi a lényeg. Van az üzemeltetés, amikor 24 órás üzemben azt nézed egy levegőtlen lukban (iroda helyiség), hogy rendben működik valami, és ha mégsem, adva van a tennivalók listája, mit kezdhetsz vele - insomniásoknak való munka. Van üzletkötés, amikor te dumálod meg az ipsét, hogy vegye meg a sz@rt 3x-os áron. Mentalistáknak van kitalálva. Lehetsz munka vezető, ha elég jó rabszolgahajcsár vagy. Pszichopaták előnyben. Szóval van IT közelében bőven temérdek sok más, nem csak programozás.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18479) padzso


padzso
tag

Köszönöm mégegyszer a válaszra méltatást!

A hozzászólások alapján legalább el tudok indulni, aztán úgyis letisztul később az, hogy mire lesz idő, kapacitás. Mindig a reálisan elérhető célokat tartottam szem előtt, most is igyekszem ezt betartani.
Motiváció az biztos lesz, már csak rendszeres gyakorlat kell hozzá és tényleg nekilátni komolyabban, mert amit a jelenlegi tanfolyam nyújt az nem valami sok.
:R :R

(#18480) mindthecrap válasza padzso (#18474) üzenetére


mindthecrap
aktív tag

+1 a DevOps-ra, amit leírtál az alapján neked való lenne.

olyan cérna vagyok, akit anyám százszor tűvé tett

(#18481) coco2 válasza mindthecrap (#18480) üzenetére


coco2
őstag

Hmm, valaki világosítson fel, mert el vagyok tévedve, de nagyon.

A devops nem bűnbaknak van azért, mert sem a programozók sem az üzemeltetés nem ért semmihez, de lévén ők a dicsőségesek, tekintélyt kell védeni?

Biztos meg lehet fogalmazni diplomatikusabban is, csak ahhoz én nem értek. Help plz!

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18482) cucka válasza coco2 (#18481) üzenetére


cucka
addikt

De, pont ezért van, leleplezted a nagy IT-ipar összeesküvést!

Viccet félretéve - a devops és az üzemeltetés az ugyanaz.
Csak régen az üzemeltető az volt, aki a hóna alatt becipelte a szervert a szerverterembe. Most meg ugyanez az ember ír egy python scriptet amivel a cloud-ban szervert hoz létre, voilá, devops.

[ Szerkesztve ]

(#18483) Ispy válasza cucka (#18482) üzenetére


Ispy
veterán

A devops gyak. egy felhős rendszergizda, nem? Aki belép azure-ba mondjuk és bekonfigurálja a jó istent is.

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#18484) Marky18 válasza Ispy (#18483) üzenetére


Marky18
aktív tag

Illetve felel a CI-CD rendszerert, felepiti a kornyezeteket es kapcsolodo pipelineokat. Ezert sokkal kozelebb van a fejleszteshez, mint a egy regi motoros uzemelteto.
Manapsag a nagyobb szervezeteken belul mar securitys feladatokat is ellat.

[ Szerkesztve ]

(#18485) gygabor88 válasza Ispy (#18483) üzenetére


gygabor88
tag

Szerintem nincs fix definíció a devopsra, mert minden cégnél kicsit mást értenek alatta. Régen ez egy szemlélet volt, hogy a fejlesztők üzemeltetik is a saját cuccukat. Aztán kiderült, hogy ez nem illeszkedik a trendi fejlesztési modellekbe, mert az interrupt driven üzemeltetési problémák nem láthatóak előre, megbecsülhetetlenek, de azonnal meg kell oldani őket, felborítják a sprinteket és így kiszervezték az ops részt külön csapatokba és elnevezték őket devopsosoknak. Erre mondják, hogy ahol külön devops csapat van, ott külön ops csapat van.
Alapvetően minden feladatot megpróbálnak áttolni devopsnak, ami nem eredményez konkrét business valuet, de mégis szükség van rá a működéshez: deployment, cloud infra, ad-hoc scriptelések, monitoring, stb.

(#18486) Ispy válasza gygabor88 (#18485) üzenetére


Ispy
veterán

Mi kis cég vagyunk, nincs külön ember erre, utálok is belépni az azure-ba ott buzizni, a víz lever tőle. :B

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#18487) coco2


coco2
őstag

Lehetséges arra valami közeli statisztikát adni, hogy nagylétszámú csapatokban milyen arányban vannak junior : medior : senior programozók? Bármi thumb rule esetleg? A tippeket köszönöm.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18488) Tapsi válasza coco2 (#18487) üzenetére


Tapsi
addikt

Nem lehet, mert ez területfüggő. Agencynél nagyon kevés junior van, egy belső fejlesztőkkel telepakolt multinál rengeteg lehet.

(#18489) coco2 válasza Tapsi (#18488) üzenetére


coco2
őstag

Oké, szúrjunk ki egy olyat, mint a LogMeIn. Vagy hasonló. Saját fejlesztések, jellemzően zéró vagy elenyésző outsourcing.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18490) coco2 válasza Marky18 (#18484) üzenetére


coco2
őstag

>Illetve felel a CI-CD rendszerert...

Arrol a CI-CD-ről mind a mai napig nem tudom biztosan, hogy a project-re szokták-e érteni, vagy a fejlesztőkre :F

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18491) JoinR válasza coco2 (#18490) üzenetére


JoinR
senior tag

Fejlesztőkre vagy a projektre érteni a CI/CD-t? Az egy módszertan, ahogy a szoftver leszállításra kerül (úgy 15 éve, mióta többnyire nem CD-re kiírt szoftvereket árulnak a polcon :DDD - a félreértés elkerülése végett ez a CD nem az a CD, ami a CI/CD-ben van. :DD ).

[ Szerkesztve ]

(#18492) Tapsi válasza coco2 (#18489) üzenetére


Tapsi
addikt

Ahol nagy a belső pool, ott biztosan sokkal több junior fér el. Van idő betanítani, illetve eleve ki kell építeni egy komoly domain tudást.

(#18493) btraven


btraven
őstag

ChatGPT-t ki lehet próbálni?
Van egy foci bajnokság szimulátor programom. De jó lenne ha lennének kupameccsek is, egyenes kieséses rendszerben az összes bajnokság összes csapata indulna.
Elég ha ezt beírom a ChatGPT-be? Meg a project github címét?
És akkor megcsinál mindent? Nekem csak le kell szednem a végeredményt?
Tök jó lenne, mert nagyon jó a játék és ezzel még jobb lenne. De én már annyira utálom a programozói kulimunkát. Kiver a víz ha rágondolok mennyi meló lenne ezt megcsinálni nekem.

(#18494) emvy válasza btraven (#18493) üzenetére


emvy
nagyúr

Nem csinál meg ilyet.

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#18495) coco2 válasza Tapsi (#18492) üzenetére


coco2
őstag

@Tapsi

És olyan környezetben lehet arról becsülni, milyen lehet az arányuk?

@btraven

Kb 2 emberhónap lenne az adatkezelését lecsiszolni. Inkább ott lehet a baj, hogy nincs miért foglalkozni vele.

[ Szerkesztve ]

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18496) K1nG HuNp válasza coco2 (#18489) üzenetére


K1nG HuNp
őstag

nalunk sajat fejleszteso termek amcsi piacra, csak medior es afelett keresunk embereket mert kicsi a csapat, nincs kapacitasunk arra hogy betanitgassunk.

(raw_item.get("pk").unwrap().as_s().unwrap().to_string()).split("#").collect::<Vec<&str>>()[1].to_string()

(#18497) acsati


acsati
aktív tag

Sziasztok!
Udemy-n szemezgetek ezzel a python kurzussal, meg is örültem, hogy 100€ helyett most megvehetem 18€-ért. Aztán bejelentkeztem és ott már teljes áron van. :D Ezt egy új regisztrációval ki lehet játszani vajon, vagy várható szerintetek leakciózás?
Leírás, tematika alapján érdemes lehet egyáltalán?

(#18498) JoinR válasza acsati (#18497) üzenetére


JoinR
senior tag

Töröld a sütiket, ha nem segít, akkor új reg. Sima useremről nekem is alapból 100-at írt, inkognitóban 18-at. Udemy mindig akciós.

[ Szerkesztve ]

(#18499) Tapsi válasza coco2 (#18495) üzenetére


Tapsi
addikt

Nincs ilyen szabály. Cége válogatja.

(#18500) kovisoft válasza acsati (#18497) üzenetére


kovisoft
őstag

Nekem most belépés nélkül 18 eurót, a useremmel belépve 15 eurót mutat, és azt mondja, hogy még 5 órán át él ez az ár. :)

Útvonal

Fórumok  »  Szoftverfejlesztés  »  Programozás topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.