Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Szoftverfejlesztés  »  Programozás topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:18:28

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17351) mobal válasza coco2 (#17350) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

Abban szerintem teljes mértékig igazad van, hogy sok helyen a fejétől bűzlik a hal.

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#17352) racskobalazs


racskobalazs
senior tag

Sziasztok!

Rokonom keresne olyan megoldás, mellyel FB-re lehet a cégéhez egy szűrhető térképet rakni, ami ha kell útvonalat is tervez a legközelebbi bolthoz. Ilyesmit mivel lehetne csinálni? Google Maps API? Egyáltalán lehetséges?

Előre is köszönöm! :)

Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

(#17353) coco2 válasza racskobalazs (#17352) üzenetére


coco2
őstag

Lehetségesnek lehetséges. Itt egy link a nearby search api doksira, de van útvonal tervezés és mindenféle. Az érem másik oldala, hogy token kell hozzá, amit regisztrációval kapsz meg, amiért fizetsz. Kirakod a céged nevében public-ra, rázuhan a nép ezerrel kotorászni, azt mind a cég fogja fizetni. Ugyan mostanra már nem eszelősen vannak elszállva az árak, és van minimum limit, de egy nem is túl népes website azt túl tudja lépni, és pluszba lecsörgethet másik 60k huf-ot havonta. Ha a rokonod ésszel akar valamit csinálni, akkor érdemes neki esni, de ha csak hipszterkedés, az megbánással szokott végződni.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#17354) racskobalazs válasza coco2 (#17353) üzenetére


racskobalazs
senior tag

Szia, köszönöm szépen! Szétnézek és megbeszélem vele ezek alapján.

Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

(#17355) Regirck


Regirck
senior tag

Sziasztok!
VPS servert szeretnék bérelni, ahol a futó (hobbi) projektjeim ki tudom tenni.
(dotnet, mssql, angular meg ami még idővel jön hozzá. Linux alapú servert szeretnék).
Mely szolgáltatót ajánlanátok? Örülnék ha Magyar cég lenne, de nem feltétel. Első körben a RackHost ami felkeltette a figyelmem.

Valamint milyen programot ajánlotok amivel lehet kapcsolódni? Vagy a jó öreg terminál az igazi?

(#17356) emvy válasza Regirck (#17355) üzenetére


emvy
nagyúr

Hetznert, DigitalOcean, stb.

while (!sleep) sheep++;

(#17357) dabadab válasza Regirck (#17355) üzenetére


dabadab
titán

Nekem a Tilaanál (ők hollandok) vannak VPS-eim, jó áraik vannak, elég szabadon konfigurálható (és később bővíthető) VPS-ek, a sávszélesség, uptime meg ilyenek meg teljesen rendben vannak.

Ha valami nagyon low-costot akarsz, akkor amúgy az is megoldás, hogy egy Raspberry Pi-t ráraksz az otthoni routerre.

Manage-elésre meg ssh-nál jobbat nem tudok mondani.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#17358) coco2 válasza Regirck (#17355) üzenetére


coco2
őstag

Hetzner (ez nem magyar), OVH (ez sem magyar), MHosting (ez magyar), Tárhely (ez is magyar). Én ebben a sorrendben választanék közülük, ha az angol kommunikáció nem probléma. Ha probléma, akkor ugord át az első kettőt.

[ Szerkesztve ]

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#17359) martonx válasza Regirck (#17355) üzenetére


martonx
veterán

Miért nem felhőbe rakod?

Én kérek elnézést!

(#17360) emvy válasza martonx (#17359) üzenetére


emvy
nagyúr

A VPS az felhő. Mire gondolsz?

while (!sleep) sheep++;

(#17361) martonx válasza emvy (#17360) üzenetére


martonx
veterán

Ilyen filozófiai mélységekbe ne menjünk bele, hogy mi számít felhőnek, és mi nem.
Arra gondolok, hogy ezekhez nem igazán kell szerver. Garázs cégeknél szerver bérlés meg pláne zsákutca. Ha önképzés a cél, akkor a felhőben futtatási lehetőségekkel kellene ismerkedni, nem linux szervert konfigurálgatni. No persze felhőben (ok, számomra a felhő az AWS, Azure, Google Cloud) is lehet komplett szerver instance-t keríteni, ha valaki mindenáron ehhez ragaszkodik.

Én kérek elnézést!

(#17362) emvy válasza martonx (#17361) üzenetére


emvy
nagyúr

> Ha önképzés a cél, akkor a felhőben futtatási lehetőségekkel kellene ismerkedni, nem linux szervert konfigurálgatni.

Nem tudom, hogy ez miert van igy. Attol fugg, hogy miben szeretned kepezni magad. Lehet persze Heroku/Fly.io/Vercel/stb. iranyba is indulni, de olyat meg nem lattam, hogy artott volna, ha valaki takolt volna sajat szervert, vagy akar sajat maga rakott volna fel k8s-t.
A serverless meg total mas teszta, mas elonyokkel/hatranyokkal.

> No persze felhőben (ok, számomra a felhő az AWS, Azure, Google Cloud) is lehet komplett szerver instance-t keríteni, ha valaki mindenáron ehhez ragaszkodik.

Lehet, de elonye nincs, csak hatranya (dragabb). Sima VM-ekert en tuti nem mennek a nagy felhokhoz, tenyleg remisztoen dragak tudnak lenni.

while (!sleep) sheep++;

(#17363) coco2 válasza martonx (#17361) üzenetére


coco2
őstag

Az indító post nem írta le egyértelműen, milyen mélységgel szeretne barkácsolni. Például előkerülhet-e C alapon írt bináris, amit cron-on futtatna egy webszerver mellett. Ha igen, a logikai szintű szolgáltatások már elégtelenek.

Azt sem írta, hogy elég lenne on spot alapon neki a külső szerver. A barkácsolósdi azt sejteti, kelleni fog neki a 7/24 rendelkezésre állás külső szerveren folyamatosan futtatni valamit.

A fentieket összeadva minimum folyamatos vps szolgáltatás kell neki. És pontosan arra kapott költséghatékony tippeket.

Aztán ha mindezekhez még hozzá jön a teljesítmény igény, következőre már dedikált szervereket fogunk neki linkelni, nem vps-t. Vps havi 5 eur, de ha sokkal több cpu / ram / előreszámítható io sebesség kell, afásan 45 eur körül kezdődnek a szerverek egészben.

A serverless nem az indítóban felsorolt igényekre van méretezve.

[ Szerkesztve ]

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#17364) Regirck válasza coco2 (#17363) üzenetére


Regirck
senior tag

Mindenkinek köszönöm a segítséget!

Hobbi és önfejlesztés a cél. Valamint egy jó hobbi projekt jobban mutat így, mint egy github/lab link egy CV-ben (véleményem szerint). Szerintem kevesen klónozzák le onnan a projektet, hogy kipróbálják, megnézzék működés közben.

Valamint egy ideig linuxon fejlesztettem, így azok az ismeretek is felelevenülnének/megmaradnának.

Bár most jó fejlesztői állásom van, de a felkészültség nem árthat.

Valamint ha egyszer a hobbi projekt kinőné magát (kevés esélyt látok rá, de sose tudni), akkor majd ismét kikérem a véleményetek a bővülésről.

:R

(#17365) coco2 válasza Regirck (#17364) üzenetére


coco2
őstag

Ha csak kell egy linux, win10 alatt mostanra van linux subsystem, vagy vmplayer alatt felhúzhatsz magadnak egy ubuntut desktopostul, és még vps sem kell. Vps arra kell, ha bárhova odamész, és meg akarod mutatni ott hogy mit alkottál weben. Mondjuk ahhoz egy domain regiszter is kelleni fog. A domaint illetően évente +5k huf körüli összegre számíthatsz. Vannak "ingyenes" domain-ek, de mostanra már annyi ge*iség van abban a játékban, hogy azokra most linkeket nem adok. A magam részéről inkább fizetem azt az évi pár k huf-ot.

[ Szerkesztve ]

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#17369) Tapsi válasza emvy (#17348) üzenetére


Tapsi
addikt

Talán segíti a megértést ez a kiegészítés: sokszor ugyan fix a szkóp, de bonyolult ökoszisztémák esetén nagyon nehéz eljutni oda, hogy ez feltöltődjön üzleti tartalommal. Például szeretnél csinálni egy új netbankot. Hiába készíted el a legmodernebb UI-t, azt ki kell szolgálni adattal, össze kell kötni core és szatelit rendszerekkel, amelyeknek vagy nincs normális dokumentációja, vagy elavult. Ez mind idő. Gyakran sokkal jobb elindulni agilisan egy szűkített szkóppal, lépésről-lépésre feltérképezni az integrációkat, és folyamatosan szállítani az új funkciókat. Ezt waterfallban megvalósítani szinte lehetetlen, legalábbis belátható időn belül.

Szóval az agilis értékekből nem csak az ügynökségek/szállítók profitálhatnak, hanem a nagy megrendelők is. Persze a valóság kijózanító. :U

(#17370) coco2 válasza Tapsi (#17369) üzenetére


coco2
őstag

>szatelit rendszerekkel, amelyeknek vagy nincs normális dokumentációja, vagy elavult

A mai világban tessék leszokni az általánosításról. Esélyesen közbeékelődött valaki, aki borítékot akart a zsebébe. Tőled, akkor, és ott nem kapta meg. Szóval neked, akkor, és ott nem volt dokumentáció.

Hogy egy pályára állított műholdnak ne legyen még az utolsó csavarjáról is 3x ellenőrzött dokumentáció, az nonszensz.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#17371) emvy válasza coco2 (#17370) üzenetére


emvy
nagyúr

>szatelit rendszerekkel, amelyeknek vagy nincs normális dokumentációja, vagy elavult

A mai világban tessék leszokni az általánosításról. Esélyesen közbeékelődött valaki, aki borítékot akart a zsebébe. Tőled, akkor, és ott nem kapta meg. Szóval neked, akkor, és ott nem volt dokumentáció.

wtf :DDD

while (!sleep) sheep++;

(#17386) Ryan_Sanchez


Ryan_Sanchez
tag

Sziasztok!

Asp.net core MVC:
Chartot szeretnék megjeleníteni az oldalon, ehhez találtam is megfelelő js libraryt Chart.js néven.
https://www.chartjs.org/docs/latest/
Az itt található kód királyúl működik, csak a kódban található data kézzel van megadva.
Ezt a data tömböt szeretném megadni code behindból. Próbáltam a kukacos (@) razor syntaxal, de sehogy sem lett jó. Hogyan tudnék neki adatot adni tömbformájában backendből?

(#17387) martonx válasza Ryan_Sanchez (#17386) üzenetére


martonx
veterán

Kicsit konkrétabban? Jsonról hallottál-e? Js oldalon mit csinálsz?

Én kérek elnézést!

(#17388) Ryan_Sanchez válasza martonx (#17387) üzenetére


Ryan_Sanchez
tag

Igen, hallottam, még az API-król is.
A linkelt oldalon látod a legalsó js kódot. Az ott található tömb elemeit akarom megadni backendből, az oldal betöltésekor.

(#17390) coco2


coco2
őstag

Más, Net, EntityFramework kérdés. Még csak első körben ismerkedek vele, és főleg koncepcionális a problémám.

Szóval vannak entity-k, mondjuk E1, E2, E3 - és még amennyi, amik mindegyikének vannak saját mezőik, de egyúttal referencáik is egymásra egész listányi. Az adatmodel olyan, hogy listányi körbehivatkozásokkal végül minden hivatkozik mindenre, és egész DB kell hozzá "lezárni" a hivatkozásvégeket. Például E1 hivatkozik listányi E2-re, E2 hivatkozik listányi E3-ra, E3 hivatkozik listányi E1-re, és végső soron csak annyi az egész DB. Aztán lekérdezek egyetlen kulcsnyi E1-et.

A kérdés. Fenti példában az EF képes lesz memóriába rántani azonnal az egész DB-t csak azért, hogy a referenciákat végig ki tudja tölteni? Vagy van bármi okosság kitalálva adatmélységet szabályozni?

[ Szerkesztve ]

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#17392) Ryan_Sanchez válasza Ryan_Sanchez (#17388) üzenetére


Ryan_Sanchez
tag

Közben sikerült megoldani Json-nal, egyszerűbb volt mint gondolnám. Mondjunk nem teljesen értem, hogy működhet így, de szívesen fogadnám ha valaki elmagyarázza :D

Controllerbe létrehoztam, átküldtem viewdatán keresztül,

Viewbe megkapja a Json objectet,

Javascriptnek odaadom razor syntaxal,

Szépen megkapja az integer tömböt ahogy kell.

Nekem csak az a fura, hogy nincs szükség deserialize-ra (json.parse()), gondolom ez is JS feature.

[ Szerkesztve ]

(#17393) martonx válasza coco2 (#17390) üzenetére


martonx
veterán

"A kérdés. Fenti példában az EF képes lesz memóriába rántani azonnal az egész DB-t csak azért, hogy a referenciákat végig ki tudja tölteni? Vagy van bármi okosság kitalálva adatmélységet szabályozni?"

Képes lesz, és igen szabályozni is tudod. Lazy load a kulcsszó.

Én kérek elnézést!

(#17394) fatal` válasza coco2 (#17390) üzenetére


fatal`
titán

Képes lesz, lazy load.

Biztos, hogy jó az az adatmodell?

(#17395) coco2 válasza fatal` (#17394) üzenetére


coco2
őstag

Biztos, hogy nem jó, de azt megörököltem, és nincs mit tennem vele.

Lazy load megvan, köszönöm mindkettőtöknek.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#17396) fatal` válasza coco2 (#17395) üzenetére


fatal`
titán

Illetve lazy load helyett azt is csinálhatod, hogy azt includeolod, amit éppen kell, attól függ mi az igény éppen.

A lazy load soronként fogja behúzni (ha foreachelsz rajta), az include az adott collectiont egyben.

(#17397) coco2 válasza fatal` (#17396) üzenetére


coco2
őstag

Megvan az is, köszönöm. Akad még valami jellemző de "nem teljesen magától értetődő" ami szembe szokott jönni az úton, és newbie-k folyton megfeledkeznek róla? Elolvasnám azt is jó előre.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#17398) bandi0000


bandi0000
nagyúr

Habár inkább Amdroid specifikus, de az alap gond talàn több tagot érintett már.

Szóval kellene csinálnom egy dialogot, ahol listàt jelenítek meg, illetve esetleg rajta egy kereső mezővel, a végén peddig választani lehet 1 elemet.

A probléma az, hogy több listàt kellene kezelni, persze nem egyszerre, így valami univerzàlis/generikus dolgon gondolkodok.

Ami eddig eszembe jutott, csökkenő "jó ötlet" sorrendben

1. Ahol megjelenítem, ott lekérdezem a listàt, és mejelenítéskor átadom a dialognak ezt, valami univerzális típusban.

2.Mivel a lista api ból jön, így a dialognak csak egy típus enumot adok át, és a dialogba szintén egy univerzális típust hozok létre csak egy case-when dologgal, enumtól függően hívom meg az api end pointokat.

3. Generikus dialog, az egyes típusok örökölnek tőle, így a megjelnítés/szűrés stb nem kell megírni, viszont attól még lista fajta X 3 osztály +- a generáltak lesznek.

Van valakinek valami jó ötlete? Talán az első 2 megoldás lehet a jó, főleg a 2. felé orientálódnék, mert akkor a hîvó osztályban, nem kellene mindenképp lekérdezni a listàt, mert lehet nem is nyitják meg ezt a dialogot

Xbox One: bandymnc

(#17399) fatal` válasza bandi0000 (#17398) üzenetére


fatal`
titán

Én inkább egy generikus dialógust csinálnék, ami paraméterben megkapja magát az elemlistát (mindegy, hogy honnan jön, apiból vagy fájlból vagy memóriából) és a kiválasztott elem ugyanilyen "T" típusú.

(#17400) dabadab válasza bandi0000 (#17398) üzenetére


dabadab
titán

Angularban pont ilyesmire találták ki a service classokat (nem tudom, hogy milyen nyelven csinálod, ahol duck-typing van, ott egyszerűbben megy, szigorúan típusos nyelveknél egy kicsit macerásabb, de nem sokkal).

Amikor létrehozod a dialogot, akkor a konstruktorban átadsz neki egy osztályt, aminek egyelten publikus metódusa van, egy getListElements() és a dialógod ezt a metódust meghívva kap adatot, innen kezdve nem kell azzal foglalkoznia, hogy honann és hogyan jönnek az adatok, ő csak egyszerűen megkapja őket (ez unit testnél is hasznos, mert akkor meg csinálsz vmi mock service osztályt, ami a tesztadatokat köpi ki magából, nem kell mögé webservice-t rakni).

A service osztályt meg egyszer megírod, aztán az endpoint címét meg megkapja konstruktorparaméterkent, illetve ha vmi enum is más az egyes osztályoknál, azt meg templatespecializációval megcsinálod.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

Útvonal

Fórumok  »  Szoftverfejlesztés  »  Programozás topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.