Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Szoftverfejlesztés  »  Programozás topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:18:28

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18201) kovisoft válasza noorbertt (#18200) üzenetére


kovisoft
őstag

local.pihole_domain_lists[6:]

[ Szerkesztve ]

(#18202) coco2


coco2
őstag

@cucka
>...a te ismereteid pedig nem elegendőek...
Imádlak :DD

@Tapsi
Ha nincs kedved visszaolvasni, leírom neked külön. Mezei ID lock kezelő erőforrás kellene fürtre - ahogy előzőleg megfogalmazták nekem - erős konzisztenciával, automata disaster recovery-vel, lehetőleg sebességgel (mindegyik node-on teljes read-cache, új lock esetén ütközéses protokoll konfliktus kezelésre), és automata időkorláttal, ami önfrissítő az ID tulajdonos node működése esetén. Szerintem ezek mind jogos gyakorlati igények egy fürtös ID lock kezelőre. A redis-t előzőleg javasolták nekem, de szerintem mind a négy elvárásom problémás vele. Egyik sincsen meg saroktól sarokig. Én nem hittem volna, hogy csak egy nyavajás ID lock olyan nagy dolog, hogy ne létezne rá kismillió github project. Még mindig remélem, hátha valaki megcsinálta már, és nem nekem kell.

@Ispy
>...Most tényleg azt írtad le, hogy ami elméletben levezethető, hogy nem megvalósítható, az a gyakorlatban pedig de?...
Ugye neked egyik kedvenc szórakozásod csapdákba belesétálni? :) Példa. Matek. Integráld ki a sin x / x-et. Egykoron fősulin a matek prof még kerek perec kijelentette, bizonyítás létezik rá, hogy teljes elméleti megoldása nem létezik. Azóta az annyit finomodott, hogy a jelenkori matematika nyelvén nem leírható a megoldás. De az nem azt jelenti, hogy valós adatokkal véges intervallum határok között véges pontossággal dolgozva ne lehetne végeredmény számolni rá. Mert bizony lehet. Egyedül az elavult alapok elmélete mondott csődöt. Az a CAP theorem sem tűnik másnak. És köszönöm a jó tanácsot :)

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18203) K1nG HuNp válasza coco2 (#18202) üzenetére


K1nG HuNp
őstag

Ha a CAP theorem elavult és csak régi maszlag lenne akkor minden adatbázist úgy írnának, hogy mindhármat támogassa.. tippelj hány van a piacon ami valójában tudja mindhármat, segítek, 0

[ Szerkesztve ]

(raw_item.get("pk").unwrap().as_s().unwrap().to_string()).split("#").collect::<Vec<&str>>()[1].to_string()

(#18204) coco2 válasza K1nG HuNp (#18203) üzenetére


coco2
őstag

Az valójában több külön probléma.

Az egyik probléma, hogy fürtön az adat idővel terjed. Ha az adatkezelés technikája fel van készítve elégséges türelemre, akkor lesz 3/3. Ha egysíkú szkriptes alkalmazások vannak "most azonnal" alapon megírva, igen, akkor csak 2/3 lesz meg.

A másik probléma, hogy nevezzük ki a szkript kölyköket szakembereknek, csak hogy igaz legyen valami elmélet. Cool.

Nem mintha érdekelne, hogy a "nyilvánvaló" köztudat mit hisz vagy sem. Miben mekkorát téved, vagy sem. Én nem tartozok felelősséggel semmiért, ami nem az enyém. És az a probléma még csak nem is olyasminek tűnik, amiből jó pénzt lehetne csinálni. Just my two cents.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18205) K1nG HuNp válasza coco2 (#18204) üzenetére


K1nG HuNp
őstag

Akkor miért fórumozol, ha mindenki véleményére szarsz amúgy?

Én saját bőrömön tapasztaltam meg, hogy pl fizetés visszaigazolásánál serverless környezetben mennyire előjön a CAP, de persze, mindenki hülye és script kid rajtad kívül.

[ Szerkesztve ]

(raw_item.get("pk").unwrap().as_s().unwrap().to_string()).split("#").collect::<Vec<&str>>()[1].to_string()

(#18206) coco2 válasza K1nG HuNp (#18205) üzenetére


coco2
őstag

Már ne is haragudj, de miféle demagógia az a serverless dolog is? Egy szerver oldali alkalmazás valós szerveren fut. Kézzel fogható elektronikán. Akár hiszed, akár nem. És lennél szíves nem az én nyakamba sózni, ha éppen bal lábbal keltél? :) A magam részéről a flaming content a továbbiakban ignore.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18207) cucka válasza coco2 (#18202) üzenetére


cucka
addikt

Ilyen feladatokra az iparágban key value store-t szoktunk használni. Cloud-ban a natív megoldásokat érdemes használni, saját üzemeltetésben a legtöbbször redis-t láttam. De léteznek distributed actor megoldások is, amivel megvalósítható.

És nem, nincs egymillió megoldás erre, mert ilyen elosztott rendszerek lefejlesztése kurva nehéz feladat.

(#18208) emvy válasza K1nG HuNp (#18205) üzenetére


emvy
nagyúr

Hagyd, nem erdemes, nyilvanvalo, hogy mivel allunk szemben.

while (!sleep) sheep++;

(#18209) K1nG HuNp válasza coco2 (#18206) üzenetére


K1nG HuNp
őstag

Nem kell kioktatnod belőle, akár hiszed, akár nem, ebből írtam a BSc szakdolgozatom :) De innen is látszik, hogy te a severlessnek a nevéig jutottál, szerencsére jóval több annál.

(raw_item.get("pk").unwrap().as_s().unwrap().to_string()).split("#").collect::<Vec<&str>>()[1].to_string()

(#18210) pmonitor válasza K1nG HuNp (#18209) üzenetére


pmonitor
aktív tag

És azt a szakdolgozatot angolul, vagy magyarul írtad? (Valamiért olyan sejtésem van, hogy magyarul)

http://www.bferi.hu/download.php ; http://bferi.hu/egyeb.php

(#18211) sztanozs válasza noorbertt (#18200) üzenetére


sztanozs
veterán

Wow, mi ez az undormany :D
# Format the values: remove dashes and prepend $
pihole_domain_lists_formatted = [replace(f"${v}", "-", "")for v in local.pihole_domain_lists)]

elso hat sor torlese
pihole_domain_lists_formatted = pihole_domain_lists_formatted[6:]

vagy mart bent a listaban, es mar dolgozni se kell veluk:
pihole_domain_lists_formatted = [replace(f"${v}", "-", "")for v in local.pihole_domain_lists[6:])]

mod: ugy latom, a lapozo megint kibabralt velem :D

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#18212) K1nG HuNp válasza pmonitor (#18210) üzenetére


K1nG HuNp
őstag

magyarul, mert ez volt az elvárás. van egy alapvető nyelvtan ami sztem a legtöbb emberre ráragad a BMEn és konszenzus van az előadók és a diákok között is arról, hogy mit használunk angolul és mit magyarul.

[ Szerkesztve ]

(raw_item.get("pk").unwrap().as_s().unwrap().to_string()).split("#").collect::<Vec<&str>>()[1].to_string()

(#18213) coco2 válasza cucka (#18207) üzenetére


coco2
őstag

>...elosztott rendszerek lefejlesztése kurva nehéz feladat...
Hmm, létezik arra bármi objektív mérce, mit jelent a ősi mesterség-szerű nehézségi fokozat? :) Statisztikának örülnék, ha van rálátásod több is, mint az "én azt hiszem" esete.

Példa. Nekiesik a csapat, és reklámozzák, hogy ők felhőznek, meg a szokásos marketing jelszavak, azt látja a külső megfigyelő mondjuk a linked in hirdetésekben. Mindabból a végére csak kudarc marad, vagy félig-alkalmazások a szőnyeg alá söpört gyengeségeikkel? 100 átlagos csapat nekiesik, várhatóan hányan fognak minimum nagyon jó minőséget alkotni legkésőbb az első 2 évben?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18214) noorbertt válasza sztanozs (#18211) üzenetére


noorbertt
őstag

Koszonom mindket valaszt, el is felejtettem hogy irtam ide :D

https://blog.marcolancini.it/2022/blog-serverless-ad-blocking-with-cloudflare-gateway/
Ez az a undormany :) CSak en egy picit nagyobb listat hasznalok es ott az elso 6sort torolni kell, kulonben sehogysem akar mukodni
https://oisd.nl/

[ Szerkesztve ]

(#18215) evitiguF


evitiguF
senior tag

Üdv!
ha belevágna a programozás tanulásába az ember, akkor azt hogyan lenne érdemes?
Milyen könyvek, videók azok, amikkel el lehet ezt kezdeni, esetleg van(nak) online tanfolyam(ok), ami(k) ajánlott(ak)?
Azt tudom, hogy a tudást nem egy hónap alatt fogom magamra szedni, a terv az, hogy kb egy év alatt eljussak olyan szintre, hogy akár ebben el tudjak helyezkedni.

(#18216) JoinR válasza evitiguF (#18215) üzenetére


JoinR
senior tag

Szerintem szűkítened kellene a fókuszon. Mi érdekel inkább?
Itt van egy pár roadmap, ami segíthet eligazodni madártávlatból. Sok ingyenes tutorialhoz ad linket.

(#18217) Ispy válasza evitiguF (#18215) üzenetére


Ispy
veterán

Szerintem találd ki mit is szeretnél programozni, keress magadnak egy hobbi projektet, ami meg is valósítható és annak mentén indulj el.

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#18218) coco2 válasza evitiguF (#18215) üzenetére


coco2
őstag

Elvégzel valami sulit - évekig fog tartani - aztán keresel kezdő munkahelyet. Hiszed, vagy sem, még mindig nem a legtöbb idő évekig a sulit koptatni, ha "csak elkezdeni valahogy" a terv.

Akik önállóan tanulják, általában valami érdeklődés szintjén haladnak. De olyan motiváció vagy van, vagy nincs. Az nem megy úgy, hogy te csak akarsz "valami jót". A másik oldalról indul a történet.

Ha mindenképpen tanulni akarod, a leírtak alapján egy suli tűnik reálisabb választásnak. Vagy tanfolyam.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18219) Ispy válasza coco2 (#18218) üzenetére


Ispy
veterán

De olyan motiváció vagy van, vagy nincs

Motiváció nélkül ezt szerintem nem lehet, ahhoz meg kell valami téma, az hogy most elmegy egy random iskolába vagy random tanfolyamra elsőre nekem kidobott pénz az ablakon. Ha már tudja mit akar és úgy megy el, az már más. De motiváció legyen már, aki nem motivált, az mégis hogyan fogja ezt minden nap csinálni?

[ Szerkesztve ]

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#18220) coco2 válasza Ispy (#18219) üzenetére


coco2
őstag

Szerintem szedd ketté, mert így kicsit kaotikus lesz neked egyben emészteni :) Ha suli felé megy, akkor rangos papírt szerezzen, és multihoz menjen utána. Multinál nem szakmai, hanem politikai munka van. Ahhoz nem motiváció kell, hanem önzőnek lenni.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18221) cucka válasza coco2 (#18213) üzenetére


cucka
addikt

Az, hogy az elosztott rendszerek fejlesztése nehéz, az az én saját személyes tapasztalatom.

Amúgy bármikor tehetsz te is egy próbát, és nekiállhatsz lefejleszteni egy hibatűrő elosztott rendszert, és ezután neked is lesz tapasztalatod arról, hogy mennyire könnyű vagy nehéz ez a témakör.

(#18222) K1nG HuNp válasza coco2 (#18220) üzenetére


K1nG HuNp
őstag

a legtöbb BMEs ismerősöm saját céget indított vagy nagyon kis létszámú helyen pörgetni a melót, az ELTEseket tudom, hogy inkább elmennke multihoz, TSystems, MOL, szóval ez egyetem függő is, kár általánosítani.

(raw_item.get("pk").unwrap().as_s().unwrap().to_string()).split("#").collect::<Vec<&str>>()[1].to_string()

(#18223) Ispy válasza coco2 (#18220) üzenetére


Ispy
veterán

Motiváció nélkül az nem munka, hanem önszopatás. Multinál is lehet dolgozni, igaz ott el is lehet lenni a közepes fosban is, mert nem olyan feltűnő, de ne ez legyen már a cél...ha már csinálja, legyen olyan, ami érdekli, amiért szívesen felkel reggel.

[ Szerkesztve ]

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#18224) coco2 válasza Ispy (#18223) üzenetére


coco2
őstag

@Ispy
Egy kicsit olyan, mint amikor valaki azt mondja egy macskának, "márpedig míg meg nem eszi, nem kap mást". Meghallok egy olyat, instant tudom, hogy az illető még sosem tartott macskát. Valaki szakmailag szeretni akarja, amit csinál, ne multinál kezdje a pályafutását.

@K1nG HuNp
Az ELTE-s ismerőseidet még megértem, a BME-seket nem. Ha eleve céget építeni terveztek, akkor csak az idejüket pocsékolták az egyetemmel. Ha a gyakorlat a mérce, inkább a könyvtárakat választották volna, néhány jó könyvet, és a gyakorlatot. Az iskolát meg hagyták volna a fenébe. Még jogilag sem kell. Számítástechnikai programozás teáor számot bejegyezni nincsen végzettséghez kötve.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18225) Tapsi válasza coco2 (#18224) üzenetére


Tapsi
addikt

Egy cég felépítéséhez kapcsolatrendszer kell, azt az egyetemen elég jól ki lehet alakítani. Számtalan olyan sikeres startup van, ami valamilyen tankörből/baráti társaságból nőtte ki magát.

(#18226) pmonitor válasza coco2 (#18218) üzenetére


pmonitor
aktív tag

>Elvégzel valami sulit

Ahogy látom 2008-ban regisztrált, úgyhogy alsóhangon sem fiatalabb 21-nél. Azért a suli elkezdése ilyenkor már felejtős(bár vannak kivételek). A tanfolyam még jobban...

http://www.bferi.hu/download.php ; http://bferi.hu/egyeb.php

(#18227) evitiguF


evitiguF
senior tag

Így van, de még 31-nél sem...
A szikra onnan pattant ki a fejemből, hogy jelenleg mérnöki pályán vagyok autógyártás területén, gondolván a jövőre, akármilyen meghajtással is lesznek autók (belső égésű, vagy villanyos), programozásra én nagyobb felvevőpiacot látok a jövőre tekintve. Illetve hogy az IT szektor fog teret nyerni. Így már most elkezdeném magam ez irányban képezni.
Azokat a roadmapokat majd átnézem, hátha az közelebb hoz ahhoz, hogy mi is érdekelne a legjobban, mi vágna a profilomba.

(#18228) JoinR válasza pmonitor (#18226) üzenetére


JoinR
senior tag

Egyáltalán nem felejtős, ELTE-IK-n is van esti képzés, a bootcampekbe se csak huszonévesek járnak, rengeteg karrierváltó van. Nyilván nehezebb, de csak a kor miatt nem érdemes kizárni ezeket.

(#18229) K1nG HuNp válasza coco2 (#18224) üzenetére


K1nG HuNp
őstag

ezt most ugy irtad mintha te elertel volna valamit :D nemtudom miert gondoljak emberek hogy a vallalkozashoz nem kell iskolazottsag, oke hogy ha nagy ceo manager genyo leszel akkor relative keveset fogsz turkalni low level codeban, de az igazan jok kepesek lennenek ra, csak epp massal toltik az idejuk nagy reszet (kenyszerbol).

meg manapsag aztan mivel telitett a piac a tudasoddal tudod igazan jol diverzifikalni magad az osszes tobbi fos kodot tolo garazs webfejleszto brigadtol

[ Szerkesztve ]

(raw_item.get("pk").unwrap().as_s().unwrap().to_string()).split("#").collect::<Vec<&str>>()[1].to_string()

(#18230) Ispy válasza evitiguF (#18227) üzenetére


Ispy
veterán

A boss nálunk beült 50 évesen a greenfoxba, pedig 30 éve programozó...és nem volt haszontalan.

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#18231) pmonitor válasza JoinR (#18228) üzenetére


pmonitor
aktív tag

Ezek a kivételek. Ezen kívül nem tudom, hogy van-e még levelező tagozat? Én danában hajj ezt'et úgy csináltam, hogy szakmunkás vizsgáztam 17 évesen. Utána fizikai munka mellett levelező szakközépiskola. De úgy, hogy a szakközép első osztály közismereti tárgyaiból(matek, fizika, magyar, történelem) tanterv különbözeti vizsgát tettem. Így a szakmunkás után a szakközepet egyből a másodikkal indítottam. Közben még "védtem a hazát is"(katona voltam). A technikumot ugyancsak levelezőn végeztem el. Mindezt fizikai munka mellett, úgy, hogy itthon is volt meló. Szóval én is a kivételek közé tartozom. De fiatal voltam, egészséges. Egy fiatal egészséges emberke előtt nem sok akadály van... Bár ha belegondolok, a tanterv különbözeti vizsgát azért 21+ évesen már nem hiszem, hogy meg tudtam volna sikeresen csinálni(a szakmunkás után több, mint 4 évvel)... Ezért írtam, amit írtam...

http://www.bferi.hu/download.php ; http://bferi.hu/egyeb.php

(#18232) cucka válasza K1nG HuNp (#18229) üzenetére


cucka
addikt

nemtudom miert gondoljak emberek hogy a vallalkozashoz nem kell iskolazottsag

Ebben pont személyesen is érintett vagyok.
Egy vállalkozáshoz nem diploma kell, hanem szaktudás. Nem tudsz úgy sikeres szoftveripari vállakozást indítani, ha nem értesz a szoftveriparhoz. Emellett szükségesek egyéb nem szakmai skillek, például jól kell kezeld a stresszes, kockázatos helyzeteket.

Természetesen az egyetemi oktatás fontos, és segíthet abban, hogy a szükséges szoftveripari szaktudás egy részét megtanuld.
A fontos, hogy nem fogsz mindent megtanulni az egyetemen, és az is, hogy a tudás az, ami érték.

Vannak olyan szakmák, ahol elvárt a diploma, például ügyvéd. De ott meg ez a kérdés irreleváns lesz, a diploma olyan beugró feltétel, mint a kőművesnél az, hogy meg bírjon emelni egy zsák cementet.
Az ügyvédi irodában van ügyvéd, aki minimálbér-közeli pénzért csinálja a favágó munkát, meg van sztárügyvéd sztárügyekkel, sztárfizetéssel. Mindketten ugyanazon az egyetemen ugyanazt a diplomát szerezték meg.

(#18233) axioma válasza cucka (#18232) üzenetére


axioma
veterán

Mondjuk elte-n elso evben tartanak jog [ami szoftveresnek kellhet pl. gdpr] es vallalkozastan vagy valami ilyesmi kurzust a proginf-en. Azt nem tudom mennyire hatekony mint kepzes [gondolom a tobbsegnek semennyire, jog pl. online feleletvalasztos vizsga, inkabb koncentralnak a szakmai targyakra], de arra jo lehet, hogy mar legalabb azt tudja hogy mennyi mindent nem tud es tema szerint meg lathatja hogy adott esetben nem megkerulheto.
BME-n nem tudom mi van, ott elsoben fizika [azon belul is mecha] amit nem alapozo v szakmai targykent nyomatnak...

(#18234) cucka válasza axioma (#18233) üzenetére


cucka
addikt

Egy vállalkozó elsősorban üzletember, szóval olyan hozzáállás, mindset szükséges hozzá.

Például te tudsz mobil appot fejleszteni, valakinek meg pont egy mobil appra van szüksége. A te dolgod megtalálni őt és eladni neki a tudásodat, lehetőleg úgy, hogy minél több pénzt keress rajta.

(#18235) axioma válasza cucka (#18234) üzenetére


axioma
veterán

A vegeredmeny ez, de a vallalkozo addig nem foglalkozik vele amig nincs PoC verzio, tehat a fejlesztonek [ha sajat otletet akarja penzze tenni] el kell tudnia dontenie, hogy jogi es gazdasagi oldalrol okes-e amit tervez es energiat [amit masba is fektethetne] tesz bele.
Az mas kerdes h a tobbseg nem akar onalloskodni, csak biztos es magas havi alkalmazotti fizetest.
Termeszetesen szigoruan szvsz. Alkalmazotti pozibol.

(#18247) coco2 válasza K1nG HuNp (#18243) üzenetére


coco2
őstag

A linkeden gyakorlatilag a legelsők között itt van ez. Alkalmasint elváltozások megállapításán kutatóorvosok megizzadnak, mire kijelentik, hogy biztosan kezelést igényel (és kezelhető) valami vagy sem. És akkor színes pacák szintjén létező fényképek alapján számítógépeket betanítani rá? Halom sok buzzword mint neurális háló és társai. Nettó hü**eség az egész. És olyan töménységgel, mintha valami verseny lenne, milyen rövid szöveggel mennyi lukat tudnak valaki hasába beszélni. Szóval azon gondolkodom, hogy @pmonitor bőven nem az egyetlen, aki "blőd fa**ság"-okat írkál le a weben.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18248) JoinR válasza coco2 (#18247) üzenetére


JoinR
senior tag

Nem értelek, nem egy területen már évek óta jobb a ML pontossága az orvosokhoz képest.
Vagy ha csak nem értettem az iróniát, bocsi, késő van.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Szoftverfejlesztés  »  Programozás topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.