Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Szoftverfejlesztés  »  Programozás topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:18:28

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18351) fatal` válasza coco2 (#18350) üzenetére


fatal`
titán

Vagy ti vagytok extra jövedelmező piacon, ha megéri minden feladatot seniornak kiadni :)

(#18352) Micsurin


Micsurin
nagyúr

Hello! Kicsit elveszett kérdés :B
.Net 5 elöljáróban: hogy tudok a legegyszerűbben egy byte[]-ot webapi controllerből a browser felé visszadobni? Npoi excel fájl szeretnék a clienttel letöltettni de az eddig stacken talált HTTPContext.Current megoldások mintha nem is léteznének nálam (nincs .Current).

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#18353) sztanozs válasza Micsurin (#18352) üzenetére


sztanozs
veterán

Esetleg?
https://stackoverflow.com/a/18309281
Illetve, ha .NET 5 (nem .NET Framework), akkor szvsz ez a konyvtar nincs implementalva...
https://www.youtube.com/watch?v=FsgpMtHG4kw >
Roviden - a HTTPContext.Request property-t nezd meg.

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#18354) sztanozs válasza sztanozs (#18353) üzenetére


sztanozs
veterán

Single file upload-nal a Body lesz az upload stream, ha form-based a feltoltes akkor a asszem multipart body lesz es vagy feldolgozod a multipart Body-t vagy az adott form elemetre irsz egy feldolgozo-t:
https://stackoverflow.com/questions/26443305/how-can-i-upload-a-file-in-mvc-6-under-vnext

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#18355) martonx válasza Micsurin (#18352) üzenetére


martonx
veterán

Return File(byte array, filename) fejből mobilon potyogom de valami ilyen végtelen egyszerű.

Én kérek elnézést!

(#18356) coco2 válasza Micsurin (#18352) üzenetére


coco2
őstag

Vagy ha a fentieknél még egyszerűbb a szitu, szerintem simán csak ne vidd túlzásba azt a swagger-t. Böngésző oldalon mi lesz abból a byte[]-ból, amikor használod? Halom sok picike szám, vagy base64 string? Akár egybecsomagolhatod jó előre base16 vagy base64 string-be. Miután odaért, javascript-hez kerül, és az úgyis átalakítja.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18357) pmonitor válasza dqdb (#17768) üzenetére


pmonitor
aktív tag

De létezik. És sokkal többet is tud az én programocskámnál... Csak az én alkotásom ~50K, ez meg alsó hangon ~230M. Azért nagyon nem mind1.
Ennél(is) felmerül az a kérdés, hogy akkor most egy(vagy több :) ) ilyen "monstrumot" használ a "programozó", amit 1 csuklómozdulattal beemel a projektjébe, vagy ír magának egyet(ha tud), amely nyilván kevesebbet tud. Cserébe viszont nem egy elefánt méretű. Mondjuk találtam 1 naudio.dll file-t(ez "csak" ~500K), de még nem néztem meg rendesen, hogy pontosan mit tud. Viszont ahogy ránéztem, ez csak wav és mp3 formátumot tud kezelni. Igazából azt nem értem, hogy a lejátszáshoz miért használná ennek a lejátszóját az emberke, amikor mciSendString() -el minden audio formátum lejátszható, minimális méretű binárissal(és ezt tartalmazza az OS, nem kell külön dll, vagy külső program)... :F Igazából egy Audacity megfelelne, ha parancssorban is működne az editor része(de ezt egyrészt telepíteni kell, másrészt meg azért ez is ~70M). Szóval nem 1szerű megfelelő megoldást találni...

http://www.bferi.hu/download.php ; http://bferi.hu/egyeb.php

(#18358) Micsurin válasza martonx (#18355) üzenetére


Micsurin
nagyúr

Köszi :R sztanozs, coco2 nektek is :R
Kicsit megvoltam csúszva és elfelejtettem, hogy Core-ban nem lesz már a Context annyira adott :B így is megszívattam magam az NPOI excellel meg a BufferArray/Blobbal, mennyire szeretem én mikor a frontban is kell túrkáljak… :DDD

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#18359) coco2 válasza Micsurin (#18358) üzenetére


coco2
őstag

A core-t direkt szivatásra találták ki. Win 11 alap install-ban a classic van benne, a többi nincs. Még a micro$oft sem bízik azokban a vacakokban ;]

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18360) Marky18 válasza pmonitor (#18357) üzenetére


Marky18
aktív tag

Az ffmpeg romma van tesztelve, rengetegen fejlesztik, van support. Egy fejlesztesnel pont az egyik utolso, hogy hany bajt beimportalni egy libet, sokkal tobb penzt es idot el lehet egetni azzal, ha valamit a 0-rol kellene production ready szintre lefejleszteni.

Hobbiprogramozok feltalalhatjak a spanyol viaszt, de az nem fog penzt termelni belathato idon belul.

[ Szerkesztve ]

(#18361) Ispy válasza Marky18 (#18360) üzenetére


Ispy
veterán

Szerintem egy darabig nem fog válaszolni, szóval majd én: akkor is, hülye programozok. ;]

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#18362) martonx válasza coco2 (#18359) üzenetére


martonx
veterán

Ez hülyeség. Mihez hiányzik a .net előre telepítve windows-on vagy bármilyen os-en? Mivel ha feltűnt a .Net időközben (2017 óta...) cross-platform lett, ezért eleve nem lehet abból kiindulni, mint régen .Net Framework esetén, hogy alapból a rendszer része.

[ Szerkesztve ]

Én kérek elnézést!

(#18363) mobal válasza coco2 (#18346) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

Kisseb csapatban dolgozom, és nálunk nem így van. Tehát nem lehet általánosítani. :)

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#18364) coco2 válasza martonx (#18362) üzenetére


coco2
őstag

A .net core, .net5, .net6 semmi egyéb, mint egy sdk, amit telepíthetsz win alá. Vajon sokat kért volna-e enni, hogy a win 11-el alapból települjön az az sdk? Szerintem nem kért volna sokat. Másért nem került bele. Cheers :)

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18365) mobal válasza martonx (#18362) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

Ha jól emlékszem azt meg tudod is csomagolni, tehát az exe mellé a dll-t pakolva portábilis lehet az alkalmazás. De nagyon sokan nem teszik nem tudom van valami jogi akadálya ennek. De ha nincs ott bizony kelleni fog...

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#18366) fatal` válasza mobal (#18365) üzenetére


fatal`
titán

Úgy is lehet fordítani, hogy egy darab exébe "csomagol" mindent az összes függőséggel.

[ Szerkesztve ]

(#18367) martonx válasza coco2 (#18364) üzenetére


martonx
veterán

Kevered az sdk-t a runtime-al. A megcélzott OS-nek megfelelő runtime-ot könnyen hozzá tudod csomagolni az apphoz (de nem kötelező, te döntesz). Szegény win így is tele van minden szarral, miközben mindenki mást és mást hiányol belőle (én pl. Total Commander szerű file kezelőt). Szóval szerintem nem baj az, hogy nincs winen alapból minden szar, majd felteszi mindenki a saját szarjait. MS kivételesen pont jól csinálta, hogy az új dotnet alapból nem a rendszer része. Pláne, hogy a cross platformság miatt egyébként is arra kell készülni, hogy az OS-en nincs elő telepítve dotnet. Ennyike.

Én kérek elnézést!

(#18368) martonx válasza mobal (#18365) üzenetére


martonx
veterán

Semmi jogi akadálya nincs, csak túl sok a fejlesztők között a coco2 szerű ember.

Én kérek elnézést!

(#18369) coco2 válasza Marky18 (#18360) üzenetére


coco2
őstag

A hobbiprogramozók találmányai nyilván nem egy pillanat alatt termelnek pénzt, de azért még nem kell túl kritikusnak lenni velük. A valódi fejlesztéseket sosem a nagy céges berkek indítják útjukra. Az olyanok, mint a Siemens és társai, már csak akkor fognak bármit komolyan venni, miután egy egész céget vásárolhatnak fel, ami támogatást tud adni. És azokat a cégeket valahogyan fel kell építeni. Talán a hobbiprogramozók a legalján vannak a táplálékláncnak, de nélkülük szerintem egyáltalán nem létezne az informatika.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18370) coco2 válasza martonx (#18368) üzenetére


coco2
őstag

Nem állítottam, hogy jogi akadálya lenne. Azt állítottam, hogy a Microsoft sem bízik benne :)

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18371) Ispy válasza coco2 (#18369) üzenetére


Ispy
veterán

A hobbiprogramozók nem építenek semmit cégekben, mert akkor az már nem hobbiprogramozás. Ha Jóskabácsi szeret otthon bütykölni, az nem fogja fellendíteni az asztalos szakmát...hobbiból meg nem lehet komoly dolgokat készíteni, mert ahhoz kevés heti 4-5 óra, hogy el is készüljön.

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#18372) martonx válasza coco2 (#18370) üzenetére


martonx
veterán

Én meg azt állítom, hogy ez nem bizalom kérdés, hanem tudatos döntés, mivel senkit nem akadályoz semmiben, hogy alapból nem a rendszer része.

Én kérek elnézést!

(#18373) coco2 válasza Ispy (#18371) üzenetére


coco2
őstag

Jóskabácsi eseténél maradva - attól függ, mit bütyköl Jóskabácsi odahaza. Ha hobbiból polcos szekrényeket csinál a szomszédoknak, hogy hátha telik egy kicsit több pálinkára, az nem fogja fellendíteni az asztalos szakmát. Ha jóskabácsi nem polcos szekrényeket bütykölt, hanem ő találta fel a gömbcsuklót, azt idővel már érezheti az egész asztalos szakma is.

A véleményed arra utal, te nem vagy bütykölős fajta. Akik bütykölnek, nem egy héten azt az egyszer 4-5 órát szánják rá, hanem alkalmasint éveken át csiszolódik egy gondolat. Nincs cég, amelyik azt mind bevállalná kockzati tőkének. Azt csak a hobbisták szánják rá.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18374) coco2 válasza martonx (#18372) üzenetére


coco2
őstag

De azért a classic sdk az alapból a rendszer része, ugye?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18375) dqdb válasza coco2 (#18374) üzenetére


dqdb
nagyúr

A .NET Framework SDK sem része a rendszernek, a .NET Framework runtime igen, mert rendszerkomponensek épülnek rá.

A .NET a Windowstól függetlenül fejlődik, teljesen más kiadási gyakorisággal, értelmetlen lenne beletenni a telepítőbe a runtime-ot. A Microsoftnál inkább az ellenkezője figyelhető meg mostanában, nem betesznek, hanem kivesznek olyan komponenseket, amelyeknek alapvetően eltér a kiadási ciklusa a Windowsétól (gyorsabb), és külön telepíthetővé teszik ezeket, a WSL most kerül majd ki és lesz Microsoft Store-ból telepíthető.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#18376) Ispy válasza coco2 (#18373) üzenetére


Ispy
veterán

Ne viccelj már, a cégek rengeteg mindent bevállalnak, folyamatosan, aminek a jó része kuka is lesz pár év alatt (startup? Opensource kódtenger?). Kicsiben, közepesben, meg nagyban. És de, bütykölős fajta vagyok, ezért tudom, hogy az embernek menyire limitált a kapcítása szabad idejében. Szóval nem, továbbra sem a hobbisták viszik előre ezt a szakmát, hanem a cégek, akik pénzt áldoznak a fejlesztésre, és a cégek, akik ezért fizetnek. A hobbistákat max felszippantja a rendszer.

[ Szerkesztve ]

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#18377) martonx válasza coco2 (#18374) üzenetére


martonx
veterán

Az sem a rendszer része, csak a runtime. De a két eset különbözik egymástól. Feljebb érthetően mindent megválaszoltam neked. Mások is. Innentől kezdve, amit csinálsz már csak trollkodás. Részemről ebben a témában nincs miről tovább beszélni veled.

Én kérek elnézést!

(#18378) coco2 válasza Ispy (#18376) üzenetére


coco2
őstag

Zöldmezős projectekre vonatkozóan 10 millió huf fölötti kockázatvállalással én még nem találkoztam. Mit nevezel te közepesnek és nagynak?

Érdekes megfogalmazás a "felszippantja a rendszer". Már majdnem olyan érzés, mintha a nevezett rendszer csakugyan meg tudna lenni azok nélkül a felszippantgatások nélkül.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18379) mindthecrap


mindthecrap
aktív tag

Sziasztok, hobbi szinten ismerkedem a programozással, Python, C, SQL jelenleg (utóbbit leginkább azért mert azt a mostani, nem IT állásban is használom). Bár jó helyem van most, azért gondolkozom új kihívásokon, karrierváltáson.

Az lenne a kérdésem, hogy tudnátok-e esetleg ajánlani olyan blogot, vlogot, bármit ami bemutatja, hogy ténylegesen mit csinál egy szoftverfejlesztő, milyen feladatot kapsz mondjuk egy sprintben? A YouTube-on csak bullshit videókat találtam ebben a "life of a software engineer" témában, vagy az az egész videó, hogy valaki jógázik meg kávét főz, vagy ilyen "junior roasting" ahol egy brogrammer játssza az agyát, hogy ő egy hét alatt újraírja a Windows 11-et Assembly-ben...

köszi

olyan cérna vagyok, akit anyám százszor tűvé tett

(#18380) KubanitoS


KubanitoS
veterán

Alakul a Java tanulás, szeretnék kérdezni egyet.

///////
public class gyak {
public static void main(String[] args) {

String szo = "xxxx";
int hanyszorvanmegbenne = 0;

for (int i = 0; i < [color = red] szo.length() - 3; [/color] i++) {
if (szo.substring(i, i + 2).equals(szo.substring(i + 2, i + 4))) {
hanyszorvanmegbenne++;
}
}
System.out.println(hanyszorvanmegbenne);
}
}
/////////
A fenti kód működik, annyit csinál, hogy substring segítségével megnézi, hogy egy adott stringben hányszor található meg egymás mellett négy ugyanolyan karakter.

Három karaktert vizsgál meg egyszerre és nézi az átfedéseket is, de nem igazán értem, miért kell a -3 a length után a ciklusba. Vagyis papíron levezetve teljesen logikus a dolog és kell is oda a -3 ahhoz, hogy ne dobjon hibát, de sajnos nem értem a logikáját teljesen. Valaki volna kedves elmagyarázni szájbarágósan?

[ Szerkesztve ]

Nothing will stand in our way. I will finish what you started.

(#18381) mindthecrap válasza KubanitoS (#18380) üzenetére


mindthecrap
aktív tag

Ahogy te is mondod, a következő három karaktert vizsgálja ez az iteráció, de ha nincs a -3 akkor "túlmennél" a vizsgált stringen. Pl az a string, hogy ABBAABBA és "ABBA" substringet keresel, ha nincs a - 3, akkor próbálná azt is vizsgálni, hogy a 8. karakter (utolsó "A") és az utána lévő három karakter kiadja-e hogy ABBA, de mivel nincs 9., 10., 11. karakter ezért hibára futsz.

Tehát a -3 azért kell, hogy amikor i = 5 akkor megálljon az iteráció, mivel egy nyolc karakteres stringben az utolsó 3 karakter mátr biztosan nem adhatja ki a négy karakteres substringet amit keresel.

[ Szerkesztve ]

olyan cérna vagyok, akit anyám százszor tűvé tett

(#18382) coco2 válasza mindthecrap (#18379) üzenetére


coco2
őstag

Konkrét task-ot ha bárki ide be-copy-paste-el neked a céges ügyvitel kezelőből, alaposan fogok meglepődni rajta. Összességében felesleges bármiről miszticizálni. Ha bekerültél egy pozícióba, ott tudni fogják rólad, mit lehet rád bízni, és mit nem.

Általánosságban meg azért nehéz válaszolni a kérdésedre, mert míg kicsi cégeknél sok kontextusban szerteágazó komplexebb feladatot kaphat valaki (weboldalon nyújtható felhasználói élmény javítása kapcsán adatbázisban adatkezelési problémán át a háttérben futó elektronikai eszköz firmware gyengeségeinek utána járni - ez egy példa volt), nagyobb csapatban jellemzőbb az egyetlen kontextuson belül feladat (gyárts le egy kommunikációs interface-t valami távoli ügyfélhez, aminek a placeholder formában kivitelezett kezelési felületét már megtalálod itt és itt). Hasraütés-szerű példák voltak.

[ Szerkesztve ]

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18383) Micsurin


Micsurin
nagyúr

Köszi a múlt hetit lóhalálában kaptam és nem volt hirtelen ötletem :R

Gyors kérdésem lenne megint mert a frontend végképp nem az én világom :DDD Ha dotnet akkor BL amúgy meg C :B
Swimlane/NGX-ben esetleg van valaki aki otthonosabb mint én? :B

Swimlane/NGX datatable-nél nem elég ha a .component .ts-ben bevan hivatkozva a ColumnModell ahhoz, hogy Force-ra tehessem sticky-ség miatt a headert?

Olvastam van valami bug ha nincs szélesség attrib akkor nem lesz sticky mert a .html-ben nem veszi be a ColumnMode-ot de nekem csak szimplán nem hoz semmi változást :F

Bocsi a hülyekérdések miatt kicsit csetlek botlok még a webbel :B

Git-es Swim sourcet nézve is érdekes miért nem veszi be, de abban a formában nem is fordul a frontendem(cloumnMode-ra beveszi de []-ezve nem)

[ Szerkesztve ]

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#18384) KubanitoS válasza mindthecrap (#18381) üzenetére


KubanitoS
veterán

Köszi szépen a segítséged!

Nothing will stand in our way. I will finish what you started.

(#18385) mindthecrap válasza coco2 (#18382) üzenetére


mindthecrap
aktív tag

Persze semmiképpen sem konkrét példákkal gondoltam, én is olyan területen dolgozom, hogy egy meggondolatlan csatolmány vagy forward is az állásomba kerülhet. Csak jó lenne kicsit képbe kerülni mert egyelőre kizárólag végletekkel találkoztam (VIM-ben programozó sigma arcok akik ebédszünetben kifinganak egy komplex rakétavezérlő szoftvert vs. "annyi a heti munkám hogy átszínezek egy CTA gombot" arcok).

olyan cérna vagyok, akit anyám százszor tűvé tett

(#18386) coco2 válasza mindthecrap (#18385) üzenetére


coco2
őstag

Igen, vannak a végletek, és azok között minden. Annyi az összes, amit általánosságban mondani lehet. Ha mást vártál, sajnálom.

>...ebédszünetben kifinganak egy komplex rakétavezérlő szoftvert...
Érdekes egy helyen szoktál te ebédelni :D

[ Szerkesztve ]

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18387) coco2


coco2
őstag

Tech kérdés. Létezik blockchain alapra épített adatkezelő, ami acid-kompatibilis szolgáltatást kínál? Amiket eddig néztem, base-ből van kínálat, mint Cassandra és társai, de acid-ot még nem találtam.

[ Szerkesztve ]

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18388) emvy válasza coco2 (#18387) üzenetére


emvy
nagyúr

Nem tudom, hogy létezik-e, de trivialis lenne megcsinálni (értelme kb semmi).

while (!sleep) sheep++;

(#18389) coco2 válasza emvy (#18388) üzenetére


coco2
őstag

Banki és egyéb pénzügyi rendszerek miből építenek fürtöt adattárolásra?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18390) dabadab válasza coco2 (#18387) üzenetére


dabadab
titán

A friss Oracle-ben vannak blockchain table-k, de őszintén szólva erősen kétlem, hogy tényleg erre van szükséged.

DRM is theft

(#18391) cucka válasza coco2 (#18389) üzenetére


cucka
addikt

Ha az a kérdés, hogy miben tárolják a tranzakciókat, akkor mondjuk Oracle vagy SQL Server. De tuti használnak még DB2-t is.

Nem tudom, hogy jutna eszébe bárkinek ilyen célra blockchain-t használni, kb. teljesen értelmetlen.

[ Szerkesztve ]

(#18392) coco2 válasza dabadab (#18390) üzenetére


coco2
őstag

@dabadab / @cucuka:

Mi a baj a blockchain tech-el? Mi a "nem szeretem" tárgya? Jó, buzzword a blockchain, és nem bízunk a hipszterekben, azt illetően +1, de azon túl?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18393) dabadab válasza coco2 (#18392) üzenetére


dabadab
titán

Alapvetően a blockchain megoldás, ami problémát keres :) Nagyjából egyedül a kriptópénzekre jó, bármi másra vannak sokkal jobb megoldások (és persze a "blockchain" kifejezés kellőképpen rugalmas, az Oracle által használt cucc az tényleg csak annyi, hogy hasheli az előző blokkot, semmi distributed ledger meg hasonlók, amivel a blockchaint általában társítani szokták).

DRM is theft

(#18394) cucka válasza coco2 (#18392) üzenetére


cucka
addikt

A blockchain egy decentralizált p2p ledger.
Szóval egy olyan problémát old meg, ami banki környezetben nem létezik.

A levest is meg lehet enni villával, de a kanál jobb.

[ Szerkesztve ]

(#18395) coco2


coco2
őstag

@cucka

>A blockchain egy decentralizált p2p ledger.

Hmm, oké, nem ugyan arról beszélünk. A blockchain egy technológia a saját karakterisztikájával. A technológia röviden összefoglalva egy csak olvasható dokumentum halmaz minden node-on minden adat megvan jelleggel. Annyi a lényege, és slussz. Ha azok a dokumentumok történetesen tranzakció log elemek, akkor egy adatbázist építenek. Sok node-on az adat felírás annyival lassabb, mert minden node-ra fel kell írni minden adatot, de cserébe az adat visszaolvasás több ügyfélre elosztva tud lenni ugyan annyival gyorsabb, mert el lehet osztani az ügyfeleket a node-ok között (H/P). Amíg a fürt egészének több, mint a fele üzemben van, a szolgáltatás stabil. Például 7 node elbír tripla failure-t random node-okon leállás nélkül. Az auto recovery majd helyre teszi. És nem 99.9999% meg hasonló az uptime, hanem 100.0% (H/A). Szoftveres frissítésre létezik rolling restart, arra sem kell leállítás. A split-brain problémára pedig koncepció szerint immunis. Hasonló tulajdonságokat mind együtt nem sok másik adatkezelési szemlélet kínál fel (én konkrétan egy másikról se tudok).

>Szóval egy olyan problémát old meg, ami banki környezetben nem létezik.

Történeti alapon jött a kriptovaluta, és az lett publikusan az első, amire a blockchain-t használni kezdték. De az nem kötelező korlátja a technológiának.

@dabadab

>Alapvetően a blockchain megoldás, ami problémát keres :)

Lévén az egy másik kontextus, inkább leszürkítem. A világban küzdelmek zajlanak. Alárúgunk egymásnak. Mert sze*etek vagyunk egymással mi emberek :) Az üzleti világ meg pláne olyan. Az egyetlen alapszabály annyi, hogy nem vetünk fel problémát, amivel senki sem tud mit kezdeni. De ha az megváltozik, mert a megoldás elég nagy hányad számára elérhetőve válik, alaposan elkezdődik a rugdosódás, hogy ki legyen kiszavazva. A blockchain jelenleg fejletlen. Még nem olcsón és stabilan férhető hozzá általánosan a szakmai világ egészében. Az a baj vele. A jelenben nyugodtan ignorálni lehet. Igaz. Még simán vagy újabb 10-15 évig. Például egykoron a Clipper .dbf meg .ntx file-jaival vacakoltunk sql helyett. És amilyen vicces, még mindig gyűrik pár helyen azokat a matuzsálemeket. Nagyjából hasonló a szitu időben a blockchain-el. Mindenkinek szíve joga, van-e kedve csatlakozni az early adopter közösséghez (alias nekilátni bajt csinálni a világ nyakára), vagy sem.

Ami pedig az eredeti kérdésemet illeti, ha valaki véletlenül találkozott blockchain alapon épített acid-kompatibilis adatkezelővel akárhol akármilyen formában, sikítson plz!

[ Szerkesztve ]

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18396) dabadab válasza coco2 (#18395) üzenetére


dabadab
titán

A blockchain jelenleg fejletlen. Még nem olcsón és stabilan férhető hozzá általánosan a szakmai világ egészében

Ezeket a hülyeségeket egyébként honnan szeded? :)

Amikor pár éve berobbant a BTC árfolyama, akkor minden nagy cégnél vért izzadt egy csomó ember, hogy bármi épkézláb felhasználást találjon a blockchainnek.
Nem sikerült, mert bármi jutott eszükbe a blockchain felhasználására, pillanatok alatt rájöttek, hogy arra már van sokkal jobb megoldás. És nem azért, mert a blockchain "nem olcsón és stabilan férhető hozzá", hanem azért, mert vannak inherens problémái, amik tényleg problémák, cserébe meg olyan dolgokat old meg, amik nem problémák.

DRM is theft

(#18397) coco2 válasza dabadab (#18396) üzenetére


coco2
őstag

>Ezeket a hülyeségeket egyébként honnan szeded? :)
Adottság és állandó gyakorlat :D

>...mert vannak inherens problémái...
Kicsit konkrétabban mik azok a problémák?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#18398) emvy válasza cucka (#18391) üzenetére


emvy
nagyúr

Postgres is van már.

while (!sleep) sheep++;

(#18399) emvy válasza coco2 (#18397) üzenetére


emvy
nagyúr

Lassú. 100% uptime nem szükséges egyébként, és a kliens szempontjából úgysem elérhető soha. A blockchain sem 100% a kliens szemszögéből.

while (!sleep) sheep++;

(#18400) mindthecrap válasza dabadab (#18396) üzenetére


mindthecrap
aktív tag

Fú erre a korszakra emlékszem, minden nap volt egy bomba hír Portfolion, hogy "A Boomer&Boomer Bank is elindítja tokenizált blokkláncalapú kriptovalutáját" aztán igazából annyi derült ki a cikkből, hogy csinálnak valami játékpénzt ami annyit sem ér mint a SuperShop meg meg van kötve a kezük a törvények által amúgy is, de most ezek a buzzwördök.

olyan cérna vagyok, akit anyám százszor tűvé tett

Útvonal

Fórumok  »  Szoftverfejlesztés  »  Programozás topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.