Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33651) Rolly válasza MrZed001 (#33648) üzenetére


Rolly
veterán

- De akkor jól gondolom, hogy nem gond ha nem azonos a két akku kapacitása? :)

- 500-zal nem tudtam szorozni :D .. jogos, hogy ide elég a 500-as :D

- raspberry usb-ttl tippet köszi ez tök jónak tűnik. csak én azért forrasztanám és zsugorcsövezném a kábeleket Így viszont jó lehet a rpi így már az rpi kb 100e Ft-os vége jelentősen kedvezőbb mint a 160e Ft-os cucc...

- NH00-ás tartóból gondolom 2 pólusú nincs ami kellene az akkuhoz. Ezért linkeltél 3-ast...

(#33652) sszell


sszell
újonc

Sziasztok!
A helyzetem a következő:
Volt egy folyamatban levő napelem projektem, aminél az engedélyek beszerzése után, sajnos le kellett állni, új kivitelezőm van és vele együtt új terv dokumentációm is.
Azt a tájékoztatást kaptam, hogy ez esetben nem kell az egész engedélyeztetést újrakezdenem, elég az új kivitelezőnek cserélnie a terv dokumentációt.
A kérdésem az lenne, hogy van valakinek tapasztalata, hogy ez a dokumentáció csere esetén nagyjából mennyi ideig csücsül az EON az engedélyen?

Minden segítő szándékú választ előre is köszönök!

(#33653) asdf_ válasza jani0625 (#33649) üzenetére


asdf_
veterán

Én nagyon csodálkoznék. Miért tennék? Most a kivitelezők szelektálnak az ügyfelek közül, és biztos nem az 5kW-os rendszereket fogják választani meg a pályázatos felületen a bohóckodást, meg hogy 30-40 napra fizetik ki őket. Meg eleve, kb. két év múlvára ajánlatot adni meg időben elköteleződni, miért csinálna ilyet valaki?

(#33654) Lasersailing


Lasersailing
senior tag

Sziasztok,

10kw-os 3 fázisú rendszerre kaptunk a héten árajánlatot. Huawei inverter szerepel benne, kérdéseim az alábbiak lennének:
- kell-e tartsak a Huaweitől (kínai, USA szivatás (lásd mobilok)), vagy erőltessek más márkát?
- az alábbi HSZ-t ha jól értelmeztem, akkor a hibrid üzemeltetés során (csak terv későbbre), a Huawei nem lesz alkalmas 3 fázison áramot adni, csak 1 fázison a háromból. Jól értelmezem? (Akkor sokra nem megyek a hibrid rendszerrel, pl. főzőlap nem lesz...)
[link]
- az normális, hogy az ajánlat szinert 12.3kWp, 10kW inverterrel szerepel? (mondjuk a tetőt teljesen befedjük, új panel nem lesz, de ez nem gond?)
- Ez a rendszer kb. 2* annyit termelne, mint az éves fogyasztásunk. A közeljövőben viszont biztosan növelni fogjuk a fogyasztást (már csak a gázár miatt is...):
- bojlert, klímát (fűtésre) azonnal
- +2 elektromos autót 1-2 éven belül fogunk tölteni otthon. Mennyire van értelme kevesebb panelt feltenni most? (pl. 3-ból csak két tetőfelületre)

Inverter:
Huawei SUN 2000-10KTL-M1
panel:
Longi LR5-54HIH-410M, 410 Wp

(#33655) mlaci01 válasza nimfas (#33644) üzenetére


mlaci01
tag

"Ha Hajdú a bojler lehet hozzá kapni olyan alaplapot amin 3db fűtőszálnak van hely. :D"

Hol? 3 fázisú hőmérséklet-szabályozó is van hozzá ?
Ez egy hagyományos 120L fali Hajdú.
Tényleg érdekelne, mert amit találtam Hajdú-ban a legkisebb 150L álló, és több mint 400k.

(#33656) Tapsi válasza Lasersailing (#33654) üzenetére


Tapsi
addikt

Válaszok:

- Nem
- Igen
- Normális
- Szerintem ne tegyetek fel kevesebb panelt, olcsóbb nem lesz a jövőben sem, ez tuti. A bojler, klíma amúgy is zabál.

(#33657) bekesizl válasza mlaci01 (#33655) üzenetére


bekesizl
csendes tag

3 fázisú fűtőszálnál arra kell vigyázni, hogy legyen kapcsa a nulla vezetőhöz is (deltában legyen bekötve, ne csillagban).
Én nem sok ilyet találtam, a Hajdú kínálatot nem néztem, mert más gyártmányú tartályba kellett.

(#33658) #85925376 válasza Lasersailing (#33654) üzenetére


#85925376
törölt tag

Nem kell félned a Huawei-től, a mostani piaci helyzetben úgysem válogathatsz. Igen egy fázison tud dolgozni akkumulátoros üzemmódban. Ami 3 fázisra dolgozik az a Voltronic és a Fronius gen24 sokkal drágább.
A Longi Hi-mo5 jó panel egy problémám van vele, hogy 13,12A a max árama, míg a Huawei-nek 11A, a nálamnál nagyobb tapasztalattal bíró telepítők majd megmondják ezzel kapcsoltaban a véleményüket.

(#33659) berzebub válasza sszell (#33652) üzenetére


berzebub
aktív tag

Üdv!
Csatlakozási dokumentumok jóvá lettek már hagyva az eon által? Nálam a pentele jött volna tavaly. Ki kellett kérnem az eontol csatlakozási jóváhagyást,az elég volt az új telepítőnek. 3 hét múlva mar jöttek is.

Heghlu'meH QaQ jajvam

(#33660) VaZso válasza bekesizl (#33657) üzenetére


VaZso
senior tag

...mármint ne deltában legyen kötve, hanem csillagban, és legyen kivezetett csillagpontja...

[ Szerkesztve ]

(#33661) nimfas válasza mlaci01 (#33655) üzenetére


nimfas
addikt

Csak alaplap: [link]

Komplett: [link]

Google a barátom. :D

(#33662) bekesizl válasza VaZso (#33660) üzenetére


bekesizl
csendes tag

Igen, összekavartam. Bocs.

(#33663) mlaci01 válasza nimfas (#33661) üzenetére


mlaci01
tag

Jó lenne, de ezt hogy applikálom be egy 120L-es fali bojlerbe ? :)

(#33664) yazoo1


yazoo1
tag

tag2022-09-05 13:45:01#33606
Sziasztok
hogy tudom a napi fogyasztás t megnézni ad vesz órán?
h
Holley dtsd545

(#33665) berzebub válasza yazoo1 (#33606) üzenetére


berzebub
aktív tag

Ha eon, akkor ide be kell regisztrálni. Ha MVM akkor app.

Heghlu'meH QaQ jajvam

(#33666) Directors


Directors
senior tag

Sziasztok! Valaki tudna egy ki segítséget nyújtani ?

Szabványosítást, teljesítménybővítést megcsinálta a villanyszerelő. Elküldte a dokumentumokat az e.onnak amiket elkellett. Meg is kaptuk a szerződést amit vissza kellene küldenünk az eonnak. Mi e-mailba küldenénk vissza a szerződést. Az meg van hogy a araminfo@eon.hu e-mail címre kell visszaküldeni a dokumentumokat.

A kérdésem az lenne hogy minden oldalt be kell szkennelnünk a szerződésből ?
Az e-mailba valamit írni kell külön ?

Természetesen a csekket amit kaptunk be is fizettük.

A hamis barátok olyanok, mint az árnyékunk: miközben sétálunk a napsütésben, szorosan velünk tartanak, de azonnal elhagynak, amikor árnyékba érünk.

(#33667) MrZed001 válasza Rolly (#33651) üzenetére


MrZed001
tag

"nem gond ha nem azonos a két akku kapacitása?"
Nem gond, csak nem szép :)

"NH00-ás tartóból gondolom 2 pólusú nincs ami kellene az akkuhoz. Ezért linkeltél 3-ast"
Nincs bizony. 1-es talán van, csak alig kapni.
De sokkal jobb mindkét pólust biztosítékozni.
És így lusta ember 3. helyre betesz egy tartalék biztosítékot.
Hogy ha egyik kimenne helyben meglegyen a csere (és nem kell keresgélni) :D

(#33668) MrZed001 válasza Lasersailing (#33654) üzenetére


MrZed001
tag

"kell-e tartsak a Huaweitől"
Hogy a kínai állam küld-e egy leállítás parancsot minden inverterre ? Ki tudja, hát csak nem :D

"Huawei nem lesz alkalmas 3 fázison áramot adni, csak 1 fázison"
Így van. Az is külön kábelen, nem a házba bekötött egyik fázison. Szóval még ahhoz is játszani kell pl ATS-el, hogy elmegy áram, ház egyik valós fázisán mégis ott legyen az a 2,6kW.

(#33669) hzsolee válasza mlaci01 (#33663) üzenetére


hzsolee
őstag

Flexed csak van... :D

A feleségem szerint 2 hibám van. Az egyik, hogy nem figyelek rá, a másikra nem emlékszem... ( . )( . ) Nagyon difficult az élet... meg schwer..."

(#33670) gorbep válasza Blackmate (#33641) üzenetére


gorbep
senior tag

a fénycső armatúra azért 3F, mert a három cső együttes fényintenzitása időfüggetlen KONSTANS! Azaz egyáltalán nem vibrál... az a 40W nem terhelés megfontolásból szimmetrikus

Amúgy az eddig nyilvánosságra került BRUTTÓ ötletelésekben mind rövid idejű (15 perc) szaldó intervallumok elszámolásáról volt szó.... nagyon helyesen, hiszen a def szerint a 3F teljesítmény a 3 db 1F teljesítmény összege... tehát az aszimmetria nem játszik, SŐT, még az intervallumon belül is lehet kompenzálni a nem teljesen egyidejű termelést-fogyasztást...

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#33671) Blackmate


Blackmate
senior tag

Köszönöm mindenkinek az armatúra tisztázását, de szándékosan azt az aspektusát emeltem ki, amire kevesen gondolnak - bejött. Miért is? Visszatérve a bojlerre: adott egy 1 fázisú 2kW vízmelegítő és egy 5 kW 3 fázisú napelem. Tegyük fel, hogy a napelem le is hozza a maximális 5 kW teljesítményt.
A napelem nem tudja teljesen fedezni a bojler működését, mert csak 1,66kW érkezik napenergiából.

Véleményem szerint 3F invertereknél minél inkább kell törekedni az egyenletes fázisterhelésre.

(#33672) yazoo1 válasza berzebub (#33665) üzenetére


yazoo1
tag

Mvm
köszi!!

(#33673) Lasersailing válasza MrZed001 (#33668) üzenetére


Lasersailing
senior tag

Köszönöm mindenki válaszát!

"kell-e tartsak a Huaweitől"
'Hogy a kínai állam küld-e egy leállítás parancsot minden inverterre ? Ki tudja, hát csak nem :D'

Inkább arra gondoltam, hogy az USA addig szivatja a Huaweit, míg feladják a kínaiak (mármint ezt a márkanevet és más néven folytatják), vagy indirekt módon "betiltják" (mobilok és android).

A fentiek alapján ez a rendszer igazából nem alkalmas arra, hogy amit megtermelek áramot azt használjam. Csak arra, hogy amennyit megtermelek, annyit elhasználjak (1F vs. 3F). Tehát a hibrid üzem gyakorlatilag nem megoldható. Az nem megoldás, hogy egy hosszabbítót kihúzok ahova épp kell az áram, vagy "minden harmadik" dugalj működik csak.

Viszont a neten gyors keresés alapján a fronius gen24 csak 150 eFt-tal drágább, mint az "én" Huaweiem. Ha csak ennyi árban a különbség, annyit nekem megérne...
[link]
[link]

<bár az látszik, hogy nem nagyon akarnak nem Huaweit telepíteni - kértem más márkára is ajánlatot, de nem kaptam...>

(#33674) kardkovacsi válasza Lasersailing (#33654) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ha megkérded a Huawei tulajokat mind azt fogja mondani nem, persze csak remélik.
Okkal merült fel benned is a kérdés :) Nálam kizáró tényező volt, hogy a házam energia ellátásába, hálózatába beengedjek egy trójai falovat.

(#33675) asdf_ válasza Lasersailing (#33673) üzenetére


asdf_
veterán

1,1m-ért nagyon nagyon erős lenne egy 10 kW-os Huawei.

(#33676) Gyuc válasza MrZed001 (#33668) üzenetére


Gyuc
aktív tag

Szia! Az utolsó mondatot kifejtenéd úgy h egy magamfajta nem villanyos paraszt gyerek is értse? :DD mi ennek a lényege?

(#33677) Oldmobil válasza kardkovacsi (#33674) üzenetére


Oldmobil
aktív tag

Ha valakit nagyon foglalkoztat ez a probléma, akkor megoldhatja, hogy tűzfalból letiltja az inverter minden kifelé irányú forgalmát, nálam is így megy a SAJ. Befelé meg úgyis tiltva van minden.

(#33678) Lasersailing válasza asdf_ (#33675) üzenetére


Lasersailing
senior tag

Pedig első keresésre csak ilyen árakat dobott ki a google. nem mondom kb. 1 percet öltem bele. (az ajánlat nem részletezi az anyagköltségeket, csak végösszeg van).

Nem kötözködésből, de küldesz olcsóbb linket, ahol tényleg vehető?

(#33679) asdf_ válasza Oldmobil (#33677) üzenetére


asdf_
veterán

Persze, de akkor repül az appos/webes termelési elérés is. Ki kell azt analizálni jól, hogy melyik szervert tilt, meg melyiket nem az ember, de én is tiltanám a francba kérdés nélkül és csak külön hálózaton lehetne, ami nem lát be a belsőbe.

(#33680) 313313 válasza Lasersailing (#33673) üzenetére


313313
addikt

A huawri 10kW-os a Fronius 4kW-os?

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#33681) Lasersailing válasza 313313 (#33680) üzenetére


Lasersailing
senior tag

[link]

Igaz, javítottam a linket, de a linket leszamítva tartom amit írtam.

(#33682) sszell válasza berzebub (#33659) üzenetére


sszell
újonc

Szia!
Igen, jóváhagyta az eon!
Remélem, most se sokkal több idő, mint az általad említett 3 hét!

(#33683) cOxeR válasza Directors (#33666) üzenetére


cOxeR
Ármester

Minden oldalt.
Persze, írsz kettő sort mit küldesz… a többi a melléklet.

(#33684) berzebub válasza sszell (#33682) üzenetére


berzebub
aktív tag

Akkor elvileg csak az a lényeg,h olyan inverternek kell felkerülni ami abban van,a tervdokumentációt majd csak a készre jelentésnél kell küldeni az araminfo@-ra.

[ Szerkesztve ]

Heghlu'meH QaQ jajvam

(#33685) Directors válasza cOxeR (#33683) üzenetére


Directors
senior tag

Köszi!

A hamis barátok olyanok, mint az árnyékunk: miközben sétálunk a napsütésben, szorosan velünk tartanak, de azonnal elhagynak, amikor árnyékba érünk.

(#33686) robi-k


robi-k
őstag

Szépen kúsznak felfelé az árak: ma kaptam egy ajánlatot 7.98 kWp rendszerre a Jüllich Glas Solar-tól 21 db Jollywood 380 W panelekkel és Fronius Symo Gen24 Plus 10.0 inverterrel, 9 hónapos teljesítéssel, bruttó 4,492 millió Ft-ra.
De már úgysem aktuális, már szerződtem mással (10 kWp rendszrre, 4,55 MFt áron, igaz, nem Fronius inverterrel).

(#33687) leslieke


leslieke
Jómunkásember

Azért van ahol még egészen jól halad az ügy, tesómék rendszere:

MGT: augusztus 14 beadva, augusztus 29 iktatva(itt mi tarhatott 2 hétig?), tegnap megjött az jóváhagyás. Békés megye.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#33688) dobsa


dobsa
csendes tag

Huawei optikkal kapcsolatban tud esetleg valaki érdemleges infót adni, hogy 1-2 hónapon belül érkezik-e belőle? A kivitelező szerint kicsi az esély rá.

(#33689) robi-k válasza dobsa (#33688) üzenetére


robi-k
őstag

Aliexpress beszer6zés segíthet a problémán.

(#33690) Rolly válasza robi-k (#33689) üzenetére


Rolly
veterán

56e Ft egy optimalizálóért? o.O

(#33691) Nand_i válasza leslieke (#33687) üzenetére


Nand_i
tag

Tegyék össze akkor a kezüket. :( Július 21én küldtük be az igényt, augusztus 8án iktatták, és eddig még sehol semmi pedig elvileg ma lejár a 30 nap. Pest megye, Démász terület. :W :W :W

(#33692) robi-k válasza Rolly (#33690) üzenetére


robi-k
őstag

Hát ja... A sun2000 honlapon lényegesen (kb. 5-ször) olcsóbb, de ott nem lehet venni, mert "elfogyott", kb. 2-3 hónapja ez van fent a honlapon.

(#33693) leslieke válasza Nand_i (#33691) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Igen, szerencséjük volt, ott azért kevesebben akarnak/tudnak napelemet telepíteni.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#33694) bb71 válasza robi-k (#33689) üzenetére


bb71
őstag

Csak finoman:
Store No. 1100348219 China
This store has been open since Mar 28, 2022
Business Information

Detailed Seller Ratings information is unavailable when there're less than 10 ratings.

*******
érdekes ugyanazok az arcok: [link]

két webshopjuk is van...

[ Szerkesztve ]

(#33695) nimfas válasza asdf_ (#33679) üzenetére


nimfas
addikt

Nem feltétlen, routerben lehet forgalmi szabályt beállítani, hogy pl. csak X IP címről fogadjon bizonyos portra való forgalmat. Szerintem be lehetne állítani hogy csak a telefonról tudjál ránézni távolról.

(#33696) nimfas válasza mlaci01 (#33663) üzenetére


nimfas
addikt

Ez egy fali bojlerbe való alaplap, nem értem a kérdést. 6db csavar fogja. Áram lekapcs, víz leenged, alaplap és tömítés leszed, ezt fel a 6db csavarral és anyjával, víz vissza, áram vissza. 😁 Mint villanyszerelő és Hajdú bojler szerelő valahogy így képzelem el.

Az viszont kérdés lehet, hogy a hőfok szabályzó gombja ugyanott van-e mint a gyárinál, de ez legyen a legnagyobb gond. Fúró van. 🙂

(#33697) asdf_ válasza nimfas (#33695) üzenetére


asdf_
veterán

Az appból nem az inverterre mész, hanem a felhőbe felküldött adatokat látod.

(#33698) nimfas válasza asdf_ (#33697) üzenetére


nimfas
addikt

Hoppá.... Na ezt nem tudtam. 😎 Miért jó nekem ha a cég látja hogy mennyit termeltem? 😇

(#33699) sszell válasza berzebub (#33684) üzenetére


sszell
újonc

Hát ezért izgulok kicsit, mert sajnos inverter cserém is van :(

(#33700) sszell válasza dobsa (#33688) üzenetére


sszell
újonc

A SolarX elmondása szerint, a Huawei tájékoztatása szerint már úton van egy hajónyi opti Európába, és hozzám szeptember végén, esetleg októberben fog megérkezni.
Aztán hogy ez mennyire fog realizálódni a gyakorlatban, azt nem tudom.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.