Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:24:31

LOGOUT.hu

Ez a topic a Nikon DSLR-ekkel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik. Ha új látogató vagy egy dolgot kell betartanod:
Olvasd el az első hsz-t! :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14901) atok666 válasza Gulyopapa (#14893) üzenetére


atok666
őstag

A 35utan megvan a kovetkezo bubus :) en se voltam tulsagosan megelegedve vele, szep kep meg minden, de az af ee

Atok

(#14902) Gulyopapa válasza atok666 (#14901) üzenetére


Gulyopapa
addikt

És akkor most mit csináljak vele ? Adjam el ? :F
És helyette mi legyen, ami tudja ugyanezt a minőséget és még az AF is jó ...
Vagy a D7100 a hunyó ... vagy ez a gép ezzel az obival ?
Vagy nem is rossz csak nekem volt tegnap rossz napom? :DDD

[ Szerkesztve ]

(#14903) Freddy76 válasza Gulyopapa (#14902) üzenetére


Freddy76
addikt

Nem teljesen értem. Eddig ódákat zengtél az obiról, most meg hirtelen olyan rossz lett, hogy meg kell szabadulni tőle :F

"Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

(#14904) TayRol válasza Gulyopapa (#14902) üzenetére


TayRol
veterán

neked volt rossz napod.

(#14905) Gulyopapa válasza Freddy76 (#14903) üzenetére


Gulyopapa
addikt

Nem. Jó és szép minden, csak tegnap legszívesebben kidobtam volna az ablakon.
Biztos én voltam béna.
Besütött a nap az ablakon. A kislányt leültettem az ágyra, volt fény is bőven és mégis elkúrtam a képeket.
Egyszerűen életlenek lettek a képek ... alig lett pár éles ... és nem értettem hogy miért ?
Ennyi a történet ...

(#14906) Throme válasza r3dsnake (#14888) üzenetére


Throme
veterán

Sok sikert hozzá!
Akkor egy időre rágyógyul a vázadra az obi. :).
Irány a Hungaroring, vadaspark...stb :). Én még portrét is szoktam lőni telével.150-200mm körül, de talán volt már 300mm-en is. Persze nem szobában.

Az obinak tényleg nagy előnye az elfogadható ár, a VC és a frissebbeknél az 5 év gari.

(#14907) Gulyopapa válasza Gulyopapa (#14905) üzenetére


Gulyopapa
addikt

Amúgy olyan szempontból "csalódás" az obi hogy pl egy 50 1.8 G-hez képest ( volt nekem ) nem látok érdemi javulást a képminőségben, VAGY csak én nem tudom kihozni belőle VAGY rossz a szemem :DDD
Szóval szépek a képek ( már ami sikerül ) de nincs az az érzés hogy, húúú basszus, ez vadállat ....
Most mondjam ki hogy többet vártam ?

Megnéztem pár napja az ötdémárkkettő képeit. Egy mezei 50 1.8 II-vel olyan képeket lőttem vele, hogy az valami iszonyat. Büntet.
Lehet hogy FX az én barátom ? :DD

[ Szerkesztve ]

(#14908) Larry303 válasza Gulyopapa (#14907) üzenetére


Larry303
addikt

az 50 1,8G nek sztem eleve pazar a képe, szal nem tudom mit vártál überben a 85 től.
nem írtad, hogy miért életlen...backes-frontos-vagy csak úgy életlen az egész...akár dobhatnál fel mintaképet, hogy meglessük. view nx mit mutat? -talált fokuszt? és ha igen jó helyen van?

fx en meg ne hasonlítsuk már az 1,8as üveget, persze, hogy odab@sz

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#14909) #40935168 válasza Gulyopapa (#14907) üzenetére


#40935168
törölt tag

Sosem értettem, mit akarsz egy FX Canon után egy DX Nikontól. És itt most nem a két márkán a hangsúly, hanem hogy Te leléptél FX-ről DX-re, amivel úgy alapban szintén semmi gond nincs, azon kívül, hogy teljesen érthetetlen. Nem akarok bunkó vagy sznob lenni, de kb. mint mikor széllel szemben hugyozik az ember és utána csodálkozik, hogy levizeli magát :D Nem volt jó döntés sztem. De még orvosolható, mellesleg amúgy nem rossz a géped DX létére, csak tök más világ egy ödémakettőhöz képest (hát még egy ödémaháromhoz képest. De egy D600/610-hez, D700-hoz képest is).

Na de féloffról ON-ra: meg tudnád ismételni a lányodról ezt a pár képet más körülmények között ? Például f/5.6-on :U

(#14910) flash- válasza Gulyopapa (#14893) üzenetére


flash-
veterán

nekem is volt ilyen gondom 35 1.8g vel mikor 1.8-2őn on fotóztam.
focus mode af-c re való állítása megoldotta.(addig 1.5 évig AF-s t használtam 18-105 el)
szerintem bizonyos esetekben az 1.8 -2 blende már olyan kevés dof hogy lehet az okozza.
hiába "mozdulatlan " az alany, pár milit mindenki mozog,plusz a fotós is hiába "mozdulatlan" és még hozzájön az exponálásnál történő "elmozdulás" szerintem ez a 3 összességében már elég

de ez csak az én amatőr tapasztalatom egyáltalán nem biztos,majd valaki aki érti kijavít, de lehet hogy a kevés blendéhez már nemárt az AF-C.
érdekel többiek véleménye erről.

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#14911) #40935168 válasza flash- (#14910) üzenetére


#40935168
törölt tag

Szerintem a nagyonkevés DOF lesz, hiába DX, mégis 85-ös + elég tágon lőtt. Az általa említett záridő mellett bemocc kevésbé gyanús (de benne lehet, csak sztem nem az lesz).

(#14912) Freddy76 válasza Gulyopapa (#14905) üzenetére


Freddy76
addikt

Nekem volt egy obim az olympusra, 45/1.8, ez ekv. 90, tehát portré, nincs olyan messze a 85-től még dx-en sem. Az obi rajza pazar, nyitva is éles, szép bokeh, miegymás. De az ellenfényt rühellte, olyankor meghülyült, teljesen kontrasztszegény, fakó, és életlen lett. Kitanultam idővel, és ezt figyelembe véve használtam. Ezt csak azért írom le, mert lehet, hogy a 85-ödnek is van valami ilyen nyűgje.

"Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

(#14913) flash- válasza #40935168 (#14911) üzenetére


flash-
veterán

"Az általa említett záridő mellett bemocc kevésbé gyanús"

mondjuk igen,de lehet hogy a focus gyorsabb mint mondjuk egy bemozdulás?
tehát teszemazt egy bemozdulásmentes portréhoz a kézremegés,célalany mozgása miatt mondjuk kell 1/60 záridő,de a focusbanmaradás miatt több kell?
és akkor azért gondoltam itt az AF-C re. mert nekem az megoldotta mondom a gondot

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#14914) Gulyopapa válasza #40935168 (#14909) üzenetére


Gulyopapa
addikt

Szerinted miért váltottam FX-ről DX-re ? :U
Csak annyit írok hogy van családod, gyerekeid ? :)
Nekem igen ... szóval, annak is örülök hogy ez van.
Jó gép ez meg minden, de visszasírom a FF-es időket.
Talán majd később, évek múlva ...

Szerintem rossza napom volt és kapkodtam, vagy nem tom...

(#14915) #40935168 válasza flash- (#14913) üzenetére


#40935168
törölt tag

Hát erről nem tudok, nyilván a fókuszak is adni kell időt, én pl. úgy lövöm meg a képet, hogy már a fókuszálást is nyugodt kézzel végzem, nem csak magát az exponálást.

(#14916) Larry303 válasza flash- (#14910) üzenetére


Larry303
addikt

legjobb lenne ha tudnánk miért életlen, mert az eddig nem derült ki...front-back eléggé látványos dolog, azt gyorsan ki lehet szűrni.

btw az esetek többségében én is hátsó af ill. D9 módban lövöldözök nekem ez vált be legjobban.

Eperkutyus: ha közelről lövöldöz az ember -főleg ilyen körülmények között- nagyon könnyű hibázni...persze sokszor én is a technikára fogtam, de nem nem az volt...simán az, hogy lélegzel, tartod a gépet, az alany is lélegzik stb, mégha úgy is érzed, hogy minden mozdulatlan, rohadtul nem így van. -1,5éves lányomat nehezebben követem, mint egy repkedő méhet, vagy futkározó pókot :DDD
amúgy pont az af-s és a lockolt fokusz tud nagyokat hibázni sztem ilyesmi körülmények között...

gulyo: próbáld meg követővel is, pont anyi fokuszpontot kiválasztva ami frankon lefedi az érintett területet

[ Szerkesztve ]

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#14917) Kleroo válasza Gulyopapa (#14895) üzenetére


Kleroo
veterán

Valami user error lesz. Jó váz, jó üveg, nyugodt téma, a szem meg kontrasztos.

Hodor. Hodor? Hodooor!

(#14918) Gulyopapa válasza Kleroo (#14917) üzenetére


Gulyopapa
addikt

Ja, úgy hogy be is fejezem a sírást ...

(#14919) #40935168 válasza Larry303 (#14916) üzenetére


#40935168
törölt tag

Hát.. én már az ujjra is gondoltam. Mivel nem stabilizált üveg, az is lehet. Lenyomja az ember és moccan a váz. De az is, ha AF-S-ben szemre áll, majd átkomponál. Olyan kicsi a DOF, hogy máshova esik. Amúgy sztem látni kellene a képet, hogy lehessen erről nyilatkozni. A 105 VR-rel ilyen probléma nincs. ;]

(#14920) Deadzone41 válasza Gulyopapa (#14902) üzenetére


Deadzone41
őstag

nekem is volt már ilyenem. 70-300-am ami általában mindig pontos, egyszer műtermi körülmények között nem volt hajlandó jó helyre állítani az élességet d7000-el. Aztán régen szívtam a 35 1.8-al, most meg tök pontos képek hullanak ki belőle minden fényviszonyban. Ezek az af rendszerek szerintem önálló életet élnek, legalábbis én már nem tudok rajtuk kiigazodni. AF-C mód valamikor hasznos tud lenni, nekem produkálnak olyat az üvegeim, hogy AF-S módban valamiért megállnak fókuszban azelőtt, mielőtt éles lenne a kép. af-c-ben meg jó helyre állnak, csak kicsit több idő alatt. ki érti ezt.
én most jelenleg szerelembe vagyok egy helios 58/2-vel, nikon mountra moddolva. távolabbi témákra elég lágy, plusz flare-ezik mint állat, 10-ből 2-3 kép lesz éles, mégis élmény vele fotózni, mert néha olyan képek pottyannak ki belőle, olyan bokeh-val, hogy hűha.

(#14921) Larry303 válasza #40935168 (#14919) üzenetére


Larry303
addikt

jaja ezt írtam n is...af-s lock után komponálás nélkül is k könnyű elbaszni, főleg ha közel van az alany.
ahogy mondod, gomb lenyomása, lélegzés közben, vmennyire a törzsed-vagy az alanytörzse is mozdulhat.
mondjuk az a gyanús, ha mind sz@r lett...én is úgy szoktam ezt művelni, hogy azért 10et lövök és abból ami tökéletes az kb 3 db....van még 3 ami so-so de kicsit elmozdult fokuszsík, meg van 4 olyan amikor a lányom szétszopatja aput és fokuszrendszert :DDD

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#14922) aleister válasza Gulyopapa (#14907) üzenetére


aleister
veterán

DXO 50 vs 85.
DXO rating.

Nikkor fronton egyedül a 85 1.4G előzi meg. Persze ezek "csak" mérések.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#14923) #40935168 válasza Larry303 (#14921) üzenetére


#40935168
törölt tag

Hiába na. A végén Freddy-nek lesz igaza. A milf jaj bocs. A milc a jövő. ;]

(#14924) Larry303 válasza aleister (#14922) üzenetére


Larry303
addikt

szvsz nem érdekesek a számok most.
mindkét üvegnek über rajza van sztem, élesséből meg bőven elég az 50es amit karcol, főleg, hogy portréról beszélünk.

kutyus: hát kíváncsi lennék amúgy mit tudnék alkotni vele -de tényleg (milcel)
és ne d300al hasonlítsd a d3x et :)
d3x en uazt hozza mint az 50es, ez a saját tapasztalataim alapján is kb így van, bár ha választanom kéne inkább a 105öst mondanám élesebbnek

[ Szerkesztve ]

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#14925) #40935168 válasza aleister (#14922) üzenetére


#40935168
törölt tag

[link] - hozzátettem a 105-öst.

És milyen érdekes a teszt: D3x vázon linkelted az eredményed. Átváltom mindhárom obit D800 tesztre - és lám... [link] - a 85 1.4 előtt a 105-ös is ráver 1 pontot. ;] (Igaz, csak ez a példány, tehát nyilván itt lehet szórás mindhárom obiban, de ha feltételezzük, hogy mindhárom golden sample volt, egy nagyon jó példány, akkor) .. :U

@ Larry: már korrigáltam. Sőt, megnéztem 800-on is. Amúgy nekem volt egy - szerintem - nagyon éles 50 1.8G-m is, de a makró "veszélyesebb" portréra. Legalábbis FX-en. (Most attól eltekintve, hogy 50-essel nem szerettem portrézni.. kb. semmire sem használtam).

[ Szerkesztve ]

(#14926) aleister válasza #40935168 (#14925) üzenetére


aleister
veterán

A mikro 105-öst D300-on tesztelted Teeee... :P

(#14924) Larry303:
Igen, ezért írtam, hogy ezek csak mérések. Ettől még relevánsak, csak helyén kell kezelni az infót.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#14927) Gulyopapa válasza aleister (#14926) üzenetére


Gulyopapa
addikt

Most fotóztam lámpafénynél egy telefonos dobozt.
Penge éles lett, szóval tuti hogy én baltáztam el tegnap :)

(#14928) TayRol válasza Gulyopapa (#14927) üzenetére


TayRol
veterán

Na látod. Relax. :) Jó az a cucc.

(#14929) forceberg válasza TayRol (#14928) üzenetére


forceberg
veterán

Így terjednek a "xar a fókusza, használhatatlan" szállóigék! :))

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#14930) JohnyBlue válasza Gulyopapa (#14927) üzenetére


JohnyBlue
őstag

Próbálj meg élő dolgot fotózni illetve azokon gyakorolni... cica kutya stb stb. Telefonos doboz az túl nyugodt...Én most próbálgattam kollégámat lődözni aki ült a számítógép előtt és nehezebb volt élesen lekapni mint a kólás üvegemet :)

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#14931) Gulyopapa válasza JohnyBlue (#14930) üzenetére


Gulyopapa
addikt

:DD

(#14932) lakisoft válasza JohnyBlue (#14930) üzenetére


lakisoft
veterán

hehe :).

(#14933) Gulyopapa


Gulyopapa
addikt

Amúgy egy "majdnem" mozdulatlan témánál lehet létjogosultsága az AF-C fókusz módnak ?
Jobb lehet mint az AF-S ?
3D ? Vagy az csak video módban, vagy ott sem ?

(#14934) spanyoll válasza Gulyopapa (#14933) üzenetére


spanyoll
addikt

Nézd, attól függ, hogy mennyire akarsz újrakomponálni. Én elárulom, hogy közel egy évig csak AF-C-t használtam és válogattam a fókuszpontokat. Tökéletesen megvoltam, nem dőlt össze a világ. Aztán egyszer csak bumm ráeszméltem, hogy dejszen az AF-Snél a kereszt jobban talál fókuszt és ha nincs túl közel a fotótéma vagy túl shallow a depth of field akkor több mint tökéletes. Aztán azóta váltogatom :)

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#14935) flash- válasza Gulyopapa (#14933) üzenetére


flash-
veterán

szerintem csinálj még egy próbát a lányod fotózásával és próbálgasd AF-C vel

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#14936) Balinov válasza spanyoll (#14934) üzenetére


Balinov
félisten

csak felve merem megkerdezni, mert 2 FCS utan nem vagyok ma valami tul acelos, de ilyen esetben nem lenne hasznos papanak a back button focus? :B

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#14937) Gulyopapa válasza flash- (#14935) üzenetére


Gulyopapa
addikt

Most csináltam próbát újra AF-A-val ( 9 pontos ) ÁLLVÁNYRÓL és tűéles ( tudom a tű nem éles ) lett a kép 1.8-on is.
Szóval tegnap rossz konstelláció volt ( DOF + téma mozgás + az én kezem is remegett :D )

(#14938) spanyoll válasza Balinov (#14936) üzenetére


spanyoll
addikt

Sose állt rá a kezem :N

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#14939) flash- válasza Gulyopapa (#14937) üzenetére


flash-
veterán

na grat!
af-a val mégjobb a te esetedben mert csak akkor mocorog ha kell ha meg mocorog akkor meg már ki is derült hogy tényleg az volt a baj hogy igényelték a tegnapi képeid az AF-mocorgást :D

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#14940) Gulyopapa válasza Balinov (#14936) üzenetére


Gulyopapa
addikt

AF lockra gondolsz ?

(#14941) Real_Necro válasza Gulyopapa (#14940) üzenetére


Real_Necro
veterán

Back button focus ;)

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#14942) aleister válasza Gulyopapa (#14937) üzenetére


aleister
veterán

Nalátod! :)

Az a lényeg, hogy minden rendben.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#14943) Balinov válasza Real_Necro (#14941) üzenetére


Balinov
félisten

azaz!

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#14944) Real_Necro válasza Balinov (#14943) üzenetére


Real_Necro
veterán

Statikus dolgoknál még maradtam azért a hagyományos módszernél. Ellenben panorámánál is jól jön szerintem ez a funkció.

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#14945) #40935168 válasza Gulyopapa (#14933) üzenetére


#40935168
törölt tag

Pont tegnap kezdtem el Darrel Young - Mastering the Nikon D800 könyvét. Fókuszrendszer fejezet. A 3D abban különbözik az 51 pontostól (ő is 51-et használ), hogy szín alapján is képes követni a témát a fókuszpontokkal. Ha pedig AUTO-ba rakod a vázad, arcra fókuszál, legalábbis gyanítom, hogy a Te vázad is. Én nem nagyon használnám, max nagyon pici DOF-nál, amikor tágon az obi, közel mész az arcára és kell az egyik szem, hogy éles legyen, de Te újrakomponálsz meg ilyenek. Akkor érdemes követővel rátapadni és majd ő korrigálja azt a picit, amit Te bebillegsz újrakomponáláskor. De amúgy a mindennapokban fene se tudja.

Én legközelebb tuti kipróbálom ezt az arcfelismerő dolgot, LiveView-ban ment eddig, de keresőből, fázisalapon tudja a váz, csak sosem abban a módban stúdióztam. Majd meglátjuk, mennyire pontos. Szóval eljátszhatsz vele Te is. Szerintem gyakorlás kérdése, ahogy JB is mondta. :K

(#14946) Gulyopapa válasza Balinov (#14943) üzenetére


Gulyopapa
addikt

Beprogramoztam az AE-L gombot AF-ON-ra.
Kipróbálom hogy mit hozhat a konyhára.
Annyit már látok hogy gyorsan beállítja fókuszt, nem tököl, ha mozdítom a kamerát rögtön átvált AF-C-re.
Érdekes dolog ez a fókusz téma :D

(#14947) Balinov válasza Gulyopapa (#14946) üzenetére


Balinov
félisten

s mi tobb, erdemes fokuszalni ra, sok fejfajastol menthet meg. Igaz, nekem nem olyan h.c. a cuccom, mint nektek, de pl. D5000/D90-nel szenvedtem en is a fokuszal, ment mindenhova, ahova nem en akartam. Lehet ,csak placebo effekt, de bbf-t hasznalva ugy nezem a ujabb galeriakban, hogy kevesebb a mellement es/vagy eletlen fikuszos expo.

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#14948) Freddy76 válasza #40935168 (#14945) üzenetére


Freddy76
addikt

Az újabb milceken baromi jól működik az arcfelismerő, pana g5, oly em5, stb., nagyon pontos. Rátolod, és pikk-pakk fókuszt talál. Csoportképnél külön jó, megtalálja az arcokat, és így állítja be a rekeszt, hogy minden arc benne legyen a mélységéleségben... Ami meglepő, hogy már van szemfelismerő(!) fókusz is, ahol ki tudod választani, hogy bal vagy jobb szemre álljon. Portrénál ez is jó, az előbb csatolt kép is így készült. Ez persze inkább játék, de a gyors, pontos arcfelismerőt meg lehet szokni (Rabi Miklós blogger Canon 5dMkII után milcezett egy sort, majd olympus em-d em-5 után tért vissza dslr-re, Nikon d600 volt, és az arcfelismerőt hiányolta sokat...).

"Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

(#14949) Larry303 válasza Gulyopapa (#14946) üzenetére


Larry303
addikt

én is így használam...hátsó gomb, és af-a d9

kutyus: a 3d sztem k@ könnyen összezavarható, sima af-c megfelelő szenzorblokk választással.

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#14950) #40935168 válasza Larry303 (#14949) üzenetére


#40935168
törölt tag

Ritkán használom, csak említettem. Amúgy tárgyat követni vadállat jó :K csak hát a D800 nem egy sportgép, végülis jó, hogy a D4 fókuszát megkapta, csak minek. :D Mondjuk oké, pontos meg nagy az AF mező..

AF-S-ben középponttal lövök, semmi extra. Olyan még nem volt, hogy egy nő 60km/órás sebességgel fusson felém, hogy leteperjen. Azt tuti AF-C-ben lőném. :))

@ Freddy: arcfelismerést tud a váz, szemfelismerést passz. Félalakosnál és távolabb oké, arcra lő. De közelinél passz. Ott már nagyon nem mindegy, orrnyereg, szem vagy homlok (bár a homlok még csak-csak)..

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.