Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:24:31

LOGOUT.hu

Ez a topic a Nikon DSLR-ekkel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik. Ha új látogató vagy egy dolgot kell betartanod:
Olvasd el az első hsz-t! :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14804) #40935168


#40935168
törölt tag

Freddy, a Nikon1 V3-rol mi a velemenyed?

(#14805) Digger


Digger
senior tag

Remélem nem leszek nagyon offtopic! Illene a kérdésem a D90-be és a vaku topicba is, de ez a topic pörög legjobban és itt vannak a legtapasztaltabb guruk, ezért írok ide!
A minap jött meg a YN568EX vakum és most olvasgatok ebben a témában, a D90 eredeti manualját és a magyar fordítását nézegetve ütköztem némi anomáliába, amiben segítséget kérnék. A gépem most nem elérhető, így nem tudok kipróbálni dolgokat rajta.
Szóval szerintem a magyar fordítás némi bakit tartalmaz az e5 menüpont fordítása körül, bár angolból enyhén szólva nem vagyok perfekt! A menü szövege "Auto FP". Az FP F-je itt nem a "fast" rövidítése? (De akkor mi a P?) Az Adobe Reader keresőfunkcióját használva kerestem a szövegre és ezt a menüpontot több helyen fordítják automatikus fókuszpontnak(172), de előfordul automatikus vakuértéknek (235) és automatikus élességállításnak (252) fordítva is. A 195-ös oldalt nézve én arra hajlok, hogy ez a menüpont inkább a nagy sebességű vakuszinkront állítja, de ahogy írtam, most nem tudom kipróbálni.
Szóval gondolom a vakut feltéve ezt az opciót érdemes bekapcsolni! (?)

(#14806) cipofuzo87


cipofuzo87
tag

Végül Scott Kelby: A digitális fotós könyv I. részét dolgoztam fel. Felemás érzéseim vannak a könyvvel kapcsolatban. Egyrészt nagyon könnyed, jó könyv, másrészt nagyon hiányolom a fizikai magyarázatokat, de szerencsére a legtöbb helyen nagyon könnyű rájönni az ok-okozati viszonyokra.
Holnap kapok egy Nikon D70-es gépet kölcsön, egy random objektívvel. Azon kipróbálgatom a dolgokat. Most beleolvasok a Fényképészet című könyvbe.

(#14807) #40935168 válasza cipofuzo87 (#14806) üzenetére


#40935168
törölt tag

#14657-ben én ajánlottam Neked egy könyvet. Ugyanonnan indultam, ahonnan Te. Szükséged van a magyarázatokra, az elméletre is, mi az a DOF, mitől alakul ki, hogyan lehet szabályozni, hogyan alkot képet a szenzor, mik az objektívek elején a számok, jelölések, mik a szenzorméret közti különbségek, aranymetszést is taglal talán mint legalapabb kompozíciós dolgot, de leginkább a rekesz- és záridő prioritás lényege ami fontosabb (kezdőként), ilyesmik.

A Kelby könyvek (és a többi) kb. azt tanítja, hogyan kell szépen mellúszni, pillangót úszni, gyorsúszni, ilyesmik. De alapvetően bután néz rájuk a kezdő ember, aki e világgal ismerkedik, mivel ő a vízbe dobva elsüllyed. Én is hülyén néztem volna Kelby akármelyik könyvére tök kezdőként, nem is akkor olvastam el.

Tehát lehet próbálkozni a többi könyvvel, de ha nem adja be az sem, vagy nem leszel okosabb tőle, #14657-ben megtalálod a linket továbbra is. :U Írd fel egy cetlire, max kidobod. :DDD

(#14808) flash- válasza cipofuzo87 (#14806) üzenetére


flash-
veterán

" Egyrészt nagyon könnyed, jó könyv, másrészt nagyon hiányolom a fizikai magyarázatokat"

pont ezért jó, mert az alaphokhoz szükséges információt ad, nem terhel még azokkal - az amúgy persze majd a haladó tudáshoz már kellő - részletességekkel.

ha a iso-záridő-rekesz összefüggést és pár dolgot megértesz még mondjuk ilyen leírásból akkor már alklamazható a könyvben található információ.

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#14809) JohnyBlue válasza Digger (#14805) üzenetére


JohnyBlue
őstag

-e5; Auto FP: automata nagy sebességű szinkron (On, Off)

És igen, érdemes.

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#14810) cipofuzo87 válasza flash- (#14808) üzenetére


cipofuzo87
tag

ez egy jó összefoglaló volt, köszi

(#14811) Larry303 válasza Digger (#14805) üzenetére


Larry303
addikt

Auto FP -Focal Plane vagy High-speed sync...nem nagyon lesz rá szükséged szvsz...amúgy meg csalóka, mert a high spednek nem sok köze van hozzá (vakut tekintve) meg a synchez sem :DDD
egy folyamatos fény inkább ami végig kíséri a redőnyt kb... -majd más leírja szebben

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#14812) dabgergo


dabgergo
őstag

Megérkezett a Yongnuo RF-603 N3 flash trigger és nagyon meg vagyok vele elégedve.
Egy dolgot nem értek csak: csak akkor megy ha az adót és a vevőt is TRX állásba állítom (transmit-recieve). Ez nem gond, de miért van akkor a TX (single-transmit) állás?

(#14813) Gulyopapa


Gulyopapa
addikt

Olvastam egy pár tutorialt a LR-hoz de mégis kérdezném hogy ki hogy szokott hozzákezdeni egy portréhoz ?
Kösz!

(#14814) JohnyBlue válasza Gulyopapa (#14813) üzenetére


JohnyBlue
őstag

Betöltöm a rawot.
Megvágom a képet.
Bőrhibákat javítom.
Hátteren ha valami nem oda való megpróbálom kigyomlálni.
Expo, contrast bla bla ezeket megrángatom.
Soften skin ecsettel megparáholom amit meg kell.
Újból expo, contrast bla bla szinek.
Ha kell még egy hangyabokányit élesítek.

Exportálom 100% minőségben pl. hosszú oldalra leméretezve 1920 ra. Képernyőre vagy papírra élesítve.

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#14815) Gulyopapa válasza JohnyBlue (#14814) üzenetére


Gulyopapa
addikt

Köszi !

(#14816) Larry303 válasza JohnyBlue (#14814) üzenetére


Larry303
addikt

részemről a sorrend:
crop
wb
expo levels-curves
élesítés-szűrés
bőrtónusok-színek finomhagolása
aztán jöhet az ecsetezés...

[ Szerkesztve ]

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#14817) r3dsnake


r3dsnake
nagyúr

Vajon a 2012-ben Edigitalban forgalmazott tamron obikra is 5 év jótállás volt? Szeretnék most venni egyet használtan, de a mellékelt Tamronos garilevélen "'1 Jahr Garantie", alatta meg az Edigi-s pecsét. És elbizonytalanodtam így, mert ediginél meg minden tamron obihoz 5 évet írnak.

Köszi!

(#14818) Throme válasza r3dsnake (#14817) üzenetére


Throme
veterán

2013 körül (talán 2012 második fele) kaptak 5 év garit az itthon forgalmazott tamron obik.
Előtte csak 1 év volt (külföldön már korábban is 5 évet adtak...).
Ez lehet az oka a 2012-es 1 év garinak...
De majd kijavítanak ha tévedek

(#14819) r3dsnake válasza Throme (#14818) üzenetére


r3dsnake
nagyúr

Köszi a választ! És esetleg ezt utólag nem lehet beregisztrálni valahogy a tamronnál hosszabb garira? :\

(#14820) Gulyopapa válasza Larry303 (#14816) üzenetére


Gulyopapa
addikt

... mert pl ilyet láttam jutyúbon hogy : highlights mindig 0-ra, shadows mindig 100-ra, white Alt+addig húzni míg látok egy kis fehéret, feketével ugyanez ... erről kinek mi a véleménye ?

(#14821) spanyoll válasza Gulyopapa (#14820) üzenetére


spanyoll
addikt

Highlights 0-ra, shadows 100ra? Kinek a channeljét nézted, kisspistafotográfi? :D Ez úgy bullshit ahogy van. Te döntöd el, hogy mit hogyan állítasz, a kép a lényeg, nem a csúszkás érték.

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#14822) Gulyopapa válasza spanyoll (#14821) üzenetére


Gulyopapa
addikt

Valami amerikai srácét néztem, majd belinkelem ... ezért kérdeztem hogy ki hogy húzgálja, vannak-e trükkök amik publikusak ...

(#14823) m3ss válasza Gulyopapa (#14820) üzenetére


m3ss
veterán

hogy lehetne ezt elore meghatarozni? mivel altalaban minden kep mas fenyviszonyok kozott keszul, na meg nem mindig ugyanolyan eredmenyt akarunk kihozni egy kepbol nem lehet elore megmondani hogy pl highlight mindig 0-ra...
ez olyan mintha azt mondanad, hogy minden etelbe ket csipet sot raksz. attol fuggetlenul hogy hany kilo husbol keszul...

kalibrald/kalibraltasd be a monitorod, aztan aszerint utomunkazz amit az adott raw megkivan, meg amilyen vegeredmenyt el szeretnel erni.

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#14824) spanyoll válasza Gulyopapa (#14822) üzenetére


spanyoll
addikt

Vannak, ezért nem tudod :D

Amúgy semmi humbug nincs, húzogatni kell sokat, lehetőleg csak akkor -100ra és +100ra ha nagyon nagyon muszáj, onnan meg kitapasztalod idővel. Ha channel kell akkor meg majd az okosok mondanak.

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#14825) Gulyopapa válasza spanyoll (#14824) üzenetére


Gulyopapa
addikt

Köszi!
Csak mert elkezdtem picit komolyabban raw-ban fotózni és utómunkázni és elképesztő hogy milyen képeket lehet csinálni egy szürke kis semmiből.
Egy hátránya viszont van : iszonyatosan időigényes !!! :)

(#14826) Kleroo


Kleroo
veterán

Ken Rockwell egyszer 101-ig húzta a shadows csúszkát.
-true story- ;]

Hodor. Hodor? Hodooor!

(#14827) forceberg válasza Kleroo (#14826) üzenetére


forceberg
veterán

Szerintem meg kiretusálta Chuck Norris szakállát!
Legalábbis szerette volna! :D

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#14828) #40935168 válasza Gulyopapa (#14825) üzenetére


#40935168
törölt tag

Annál a srácnál valami nagyon nem oké (monitorkalibráció téren), ha 100-as shadow-t ad neki és ezt így receptként tálalja. Még alkalmanként is csak tudatosan csinálva a dolgot max, ha az ember tudja tényleg, mit csinál, de így ökölszabályként orbitális hülyeség.

Nálam a sorrend a NEF megnyitásától:
- Camera Raw-ban obikorrekció be (főleg épületnél fontos)
- wb állítás
- crop
- 100% nézet, CA szűrés ha szükséges
- vissza zoom teljes nézetre, jönnek a csúszkák
- még előttük gyorsan AUTO gomb. Mindig rápróbálok, mit dobna a gép pusztán matek és bitek alapján (mert ő ugye így "gondolkodik" aztán vagy azon lepődöm meg, wow, de jó lett, vagy azon, hogy semmi nem történt, mert ahogy én lőttem, azt tartja jónak).
- képtől, témától függően lehet követni is a hisztogramot, vagy el is térni tőle ha úgy kívánja az ember, de én szoktam nézni, ne csináljak nagy baromságot a csúszkákkal.
- zajt nagyon ritkán szűrök Camera Raw-ban, mivel tudom h webre dolgozok ki és 1920-ra leméretezve rengeteg zaj "eltűnik" a leméretezés miatt is már, az infóból pedig nem akarok elvenni már leméretezés előtt is.
- clarity, vibrance, saturation motyókat nem bántom, mert azokat megoldom programon belül is és lehet ott még egyéb effektet is dobok rá, akkor pedig natúr kép legyen a kiindulási alapom, ne egy már eleve szénné húzott valami
- Open Image(s) :) (És nyílik a PS, de addig a folyamat ugyanaz sztem)

Pont ma mutattam Kleroo-nak, ő is hasonlót lőtt és hangolgatta az ő képét. ISO400-on már például ha húzod tovább a shadows-t, jön a zaj, 100-nál k.o. lenne (meg a kép is egy buta HDR-nek tűnne). Pixel nézetben. Netre jó a 100, csak vicces :D Nem szabad.. :N

Ott van fent a hisztogram. Jelzi, ha kiég, bebukik valami (feltéve, ha nem már eleve olyat lőttél, megesik). Ha mindig olyan beállítást szeret a szemed, ahol a hisztogram már üvölt, hogy kiég, vagy urambocsá, vaksötétség kezdődik, akkor gyanakodhatsz arra, hogy a monitorod nagyon félre van menve (vagy szimplán csak gyári, erős kontrasztos beállításon van). Alkalmanként lehet keményet cibálni a képen a szemnek jó eredménnyel, de mindig inkább kerülendő.

Kis példánkban pl. highlight-ból vettem le annyit, hogy az arca világossága baloldalt csökkenjen valamit de a függöny mögötti infó még fedve legyen, hogy a shadows-ban ráhúzott 35-höz közelebb legyen (ami pedig a sötétebb jobb oldalát emeli). A cél nem az, hogy egyenletes mértékben legyen bevilágítva az arca (itt legalábbis), hanem ne legyen akkora orbitális kontraszt a két arcfél között, legyen balról egy puha fény és látsszon a jobb is szépen, de ne annyira. Ennyi röviden.

A LR-ról nem tudok nyilatkozni, mennyire időigényes. A PS borzasztóan az tud lenni.
Megvettem ezt a könyvet vagy másfél éve lassan.. [link] .. hát.. egyet mondok: beteg. (Jó értelemben). Jó ideje retusálgatok, de nagyon lassú tempóban halad az ember. Kemény meló. :K A zajszűrés vs. bőr pedig külön fejezetet érdemelne itt a fórumon :) annyi nyűg van vele. :K

(#14829) #40935168 válasza Kleroo (#14826) üzenetére


#40935168
törölt tag

Júj :O :))

(#14830) r3dsnake válasza r3dsnake (#14819) üzenetére


r3dsnake
nagyúr

Mennyire hajlamosak elromlani az ilyen objektívek, mint pl a Tamron 70-300 VC? Alig használt obiról van szó, de nem tudom meg merjem-e venni garancia nélkül. Ti mernétek?

(#14831) Throme válasza r3dsnake (#14819) üzenetére


Throme
veterán

Utólag nem lehet ilyet szerintem. A gyártónak nem is érdeke.
Még olyan szóba jöhet bizonyos termékeknél, hogy további éve(ke)t vehetsz +ban, de ezt általában a vásárláskor és nem utána x idővel teheted.

Nem tudom mennyi lehet az árkülönbözet új (5 év garral) és használt (0 garral), de ha nem kell sokat spórolni érdemesebb lehet újat venni. Az 5 év elég komoly, nikon a felét se adja!
Tamron is szokta frissíteni az obijait. Pl 18-270 VC.
Szóval még az is előfordulhatsz, hogy az újjal ezen a téren is jól jársz.

(#14832) Larry303 válasza Kleroo (#14826) üzenetére


Larry303
addikt

:DDD -ezen felsírtam

redsnake: ha alaposan bevizsgálod, és átmegy, sztem nyugodt szívvel...én 4obiból 2őt használtam vettem, ha ma kezdeném és nem kéne számla róla ez 4/4 lenne

[ Szerkesztve ]

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#14833) #40935168 válasza Throme (#14831) üzenetére


#40935168
törölt tag

Nem tudom mennyi lehet az árkülönbözet új (5 év garral) és használt (0 garral), de ha nem kell sokat spórolni érdemesebb lehet újat venni. Az 5 év elég komoly, nikon a felét se adja!

+1, ilyen értékű obinál még ha nem is vadiújat néz, de amire van regisztrált (=aktivált) 5 év gar, és csak pár ezerrel több, azt kell inkább megvenni. Ezen spórolni nem érdemes.

(#14834) r3dsnake válasza Throme (#14831) üzenetére


r3dsnake
nagyúr

68k vs 105k, szoval eleg nagy kulonbseg, raadasul kuldott kepet az osszes papirrol, szamlarol es szemelyesen lenne a tali, a vazamon kiprobalva.

[ Szerkesztve ]

(#14835) Throme válasza r3dsnake (#14834) üzenetére


Throme
veterán

Hát azért pár nap, esetleg 1 hét kipróbálást azért kérj, már ha lehet ezt ilyenkor.
Nem vagyunk egyformák, én tuti spórolnék a 105k-s újra, 5 év garival.
Esetleg nézz egy másikat ami használt, de 5 év gariból van még 1-2 év legalább. Lehet egy 10-essel drágább lesz, de a gari biztonság érzetet ad....

szvsz természetesen!!!

(#14836) r3dsnake válasza Throme (#14835) üzenetére


r3dsnake
nagyúr

Azert nagy dilemma mert marcius 29-ig mindenkepp kell telet vennem es ez az obi helyben van delalfoldon. A legtobb obi ajanlatot mindig messze tolem talalom, latatlanban viszont nem vasarolok szivesen. A 105k nem opcio, ennyit nagyon sajnalnek ra, amig nem jon vissza egy forint sem a fotozasbol.

(#14837) Larry303 válasza r3dsnake (#14836) üzenetére


Larry303
addikt

későbbi meghibásodástól félsz, vagy, hogy eleve sz@rt veszel?

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#14838) OTika


OTika
aktív tag

Kutyus használ Samyang-ot ugye?
Március 21-én jelentik be az új Samyang objektívet.

(#14839) Gulyopapa válasza #40935168 (#14828) üzenetére


Gulyopapa
addikt

Köszi !
Ez hasznos volt.

(#14840) r3dsnake válasza Larry303 (#14837) üzenetére


r3dsnake
nagyúr

Teljesen hibátlan, alig volt használva, gyári állapotúnak írja. Szóval csak attól tartok, ha esetleg a későbbiekben beüt valami probléma.

[ Szerkesztve ]

(#14841) Larry303 válasza r3dsnake (#14840) üzenetére


Larry303
addikt

én biztos, hogy megvenném, ha tényleg olyan az állapota.

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#14842) m3ss válasza r3dsnake (#14840) üzenetére


m3ss
veterán

probald ki jol, en nem problemazok a hasznalt obivasarlason...
ha pontos en megvennem. viszont ha kalibraltatni kell akkor mar ott elmegy az a penz amit a hasznalt obin megsporolsz.

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#14843) #40935168 válasza OTika (#14838) üzenetére


#40935168
törölt tag

Igen, 14-est. Vannak gázos obijaik, de olyan is, ami veszett jó (a 14 milis ilyen). 50 f/1.2 mókás lesz, ha igaz a pletyó amit linkeltél. De az méginkább, hogy a Samyang tervez autófókuszos üvegeket is a jövőben. Beszáll a Sigma/Tami/Tokina AF-esek mellé negyedikként. Kíváncsi leszek, mit alkotnak Koreában :K :U

(#14844) r3dsnake válasza m3ss (#14842) üzenetére


r3dsnake
nagyúr

Köszi a tippeket, kipróbálom a vázammal és utána eldöntöm. :)

(#14845) dabgergo válasza spanyoll (#14821) üzenetére


dabgergo
őstag

"Ez úgy bullshit ahogy van."

Stílus és kép kérdése szerintem... nem értem miért kell ilyen végletesen fogalmazni, és leszólni dolgokat.
Egyébként Serge Ramelli (nem kispista) szinte az összes képén ezt csinálja: [link]

[ Szerkesztve ]

(#14846) Elektrosokk


Elektrosokk
addikt

van valakinek most d600 a csapatban ?

"Bárcsak elviselnétek tőlem egy kis esztelenséget, sőt viseljetek el engem is." Szabadságot Aweriotnak! ️

(#14847) JohnyBlue válasza Elektrosokk (#14846) üzenetére


JohnyBlue
őstag

imyourfriend nagyúrnak biztos van egy váza.

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#14848) Elektrosokk válasza JohnyBlue (#14847) üzenetére


Elektrosokk
addikt

Pont Neki ?:DD

"Bárcsak elviselnétek tőlem egy kis esztelenséget, sőt viseljetek el engem is." Szabadságot Aweriotnak! ️

(#14849) JohnyBlue válasza Elektrosokk (#14848) üzenetére


JohnyBlue
őstag

Ühüm :U :K

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#14850) aleister válasza Elektrosokk (#14846) üzenetére


aleister
veterán

Hp1950-nek 2db D600-a is volt, most pedig egy D610-et nyüstöl. Szerintem neki van a legtöbb tapasztalata ezzel a szériával innét.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.