Hirdetés
- sziku69: Szólánc.
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- bambano: Bambanő háza tája
- nonsen5e: DPD tapasztalatok
- eBay-es kütyük kis pénzért
- GoodSpeed: Segway-Ninebot F3 E elektromos roller.
- mefistofeles: Az újkori csalók...
- Kalandor: Habemus papam
- Sub-ZeRo: Euro Truck Simulator 2 & American Truck Simulator 1 (esetleg 2 majd, ha lesz) :)
-
LOGOUT
Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2025. március
Működéssel és/vagy beállítással kapcsolatos kérdéseknek nem itt van a helye! Erre a célra szolgáló topikok:
● Router gondok
● Otthoni hálózat és internet megosztás
● WLAN, WiFi, vezeték nélküli hálózat
Új hozzászólás Aktív témák
-
q13579
senior tag
Sziasztok,
Tudnátok-e olyan routert ajánlani, ami alapvető NAS funkciókat is tudna stabilan? (vezetékes kapcsolattal).
- Torrent kezelés
- Médiaszerver (alapvetően 1080P-s tartalmakhoz)Alapvetően Asus-ban gondolkodnék, de ha lenne jobb vétel, szívesen meghallgatom. Minél olcsóbb annál jobb, de természetesen az ár/érték arányban legyen fókuszban. Egyéb extra igények nincsenek. (Sem wi-fi hatótávra, sem komolyabb sávszélességre).
Köszi előre is.
-
Móncsa
aktív tag
Sziasztok!
Melyik a legerősebb Wifi jellel rendelkező 4/1-es router? Kinek mi a tapasztalata? Köszönet. -
BiP
nagyúr
válasz
tha_answer #102842 üzenetére
-
Dr.NX
Topikgazda
válasz
tha_answer #102842 üzenetére
Szerintem azt én írtam bele, mégpedig azért, mert 20 ezer Ft alatt ezek vannak, amik ax-esek, még ha "kamuaxesek" is. Zombulni jó lesz az is.
Te mit ajánlasz ebben az árkategóriában?
Szívesen beleírom, ha valami értelmeset írsz. -
tha_answer
őstag
"20 ezer Ft alatt: Mercusys MR60X, TP-Link AX12/AX17"
ezek a kamuaxes formedvenyek miert is ajanlottak?sot, ez is az, bar ez legalabb 4x4-es, de ettol fuggetllenul ez is kamuaxes: Xiaomi AX3200
szoval akik itt a szakmai eceszgeberek, miert is ajanlott ipari szemet?
mas az ha vmi nincs 5ezer huf ujonnan es meg kell oldani vmit jogyorsan, jovanazugy modon (mercusys ac10, de mar az sem 5k huf, kozel 10k-ert ipari szemet az is...) es mas az mikor hosszutavra akar vki vmit. akinek nincs ra plusz par ezrese, az maradjon a szolgaltatoinal inkabb.
tehat miert kell 15 eves technologiat ajanlgatni, foleg hosszutavra???
-
tha_answer
őstag
"jövőállóbbnak is"
azt csak hiszed. a gyari support lealltaval a cve serulekenysegekkel nem art ha szamolsz. (nem, os szinten nem mindig lehet mitigalni, kell neha hozza gyari microcode is, stb)" Kb csak a hálókártyát kell cserélni benne nagyobb sebességűre és kész is."
i350-nel alabb ne add ha dedikalt nic akarsz. de hiaba csereled ki 10gs kartyara ha a procid microkodjat nem updatelik espervagy keves lesz a craft. a proci tudjon hardveres aes-ni-t es hardveres randomgeneratort legalabb.megegy: az edge device csak edge dolgokkal foglalkozzon.
-
zst
tag
Patice
MultibitKöszönöm a válaszotokat.
Pont ezek a dolgok miatt szeretnék belevágni én is. Funkciók, stabilitás, teljesítmény stb.
Biztos vagyok abban, hogy sokkal nagyobb lehetőségek vannak benne, mint egy gyári eszközben. És én még jövőállóbbnak is látom ezt a dolgot. Kb csak a hálókártyát kell cserélni benne nagyobb sebességűre és kész is. Max az AP csere, ha nagyon szükséges.Rengeteg jó tutorial van youtubon, szóval a kezeléstől nem félek elsőre.
Akkor ebből Hardverapró böngészés lesz.
-
Multibit
nagyúr
Patice szavaihoz a következőket fűzném.
Az épített (DIY) router elsősorban a szoftverről szól. A vas legtöbbször valamilyen x64(x86) alapú lap, Intel, vagy AMD CPU-val. A használható szoftverek köre meglehetősen széles. A tűzfalak lehetnek layer3-as, layer7-es megvalósításúak. Akinek CLI jön be, az is talál magának megfelelőt, de a legtöbb router-szoft rendelkezik GUI-val.
Korábbi tapasztalatom, hogy az ellenkezők sokszor téves, vagy csúsztatott érvekkel próbálják indokolni, hogy miért nem. Pl. hogy a napi működés folytonos maintenance-t igényel, vagy, hogy jaj, parancssoros felületet nem akar (ezt egy fórumtárs hozta elő a legvadabb Xiaomi topikban). Mindkét kifogás nettó hülyeség.
Ami igaz, hogy hálózati alaptudás és angol nyelvismeret nélkül nem érdemes belefogni. Valamint - igényektől függően - drága lehet. Itt hangsúlyozni kell az igényeket, mert, ha valaki nagyon akarja, megúszhatja olcsón is. -
Patice
nagyúr
Szerintem nem off a routeres topikban egy kicsit beszélni az épített routerekről, úgyhogy inkább itt nyilatkoznék, hátha másnak is jól jön.
Jelenleg egy HP T620 plus vékonyklienst használok erre a célra pfSense-el, mert ebbe a gépbe a gyári VGA kártya helyére be lehetett rakni egy low-profile 4 portos hálókártyát.
Hardveraprón találtam egyszer olcsón, nem hagyhattam ki.pfSense-nek amúgy van itt aktív topikja, ott sok infót szívhatsz magadba erről a témáról.
Most már pár év aktív használat után szerintem van elég tapasztalatom vele, hogy at mondhassam, hogy nekem nagyon bevált otthonra.Hogy miben tud többet egy gyári megoldásnál?
Első és legfontosabb - ez egy miniPC, azaz jóval nagyobb a számítási kapacitása, mint egy konzumer eszközben, mindegy milyen márkájú routerről beszélünk.
És hogy mihez kell ekkora számítási teljesítmény?
Pl. tűzfalszabályok, csomagszűrés, reklámblokkolás, VPN szerver, stb.
Nagyon sok kiegészítővel lehet pimpelni az alap rendszert és ehhez proci-erő és RAM is szükséges.
Minél több kliens, minél nagyobb internet sebesség, annál több kell mindkettőböl.Az én gépemben 4 GB RAM van, ezzel simán megy egy alap routing, NAT-olás, portok kezelése, DNS, és reklámszűrés. Csomagok szűréséhez szerintem már kevés lenne, de épp tervezem az upgrade-et egy N100-as minigépre. Ezt néztem ki.
Amit el tudok mondani a használatáról: atomstabil, soha nem dobálta a kapcsolatot, bármikor léptem be a felületre azonnal reagált, bármennyi eszköz van éppen a hálózaton, nincs emiatt szűk keresztmetszet.
Szóval aki ilyesmire adja a fejét, annak csak ajánlani tudom. De vigyázat! Ha kipróbálod, akkor utána már nem lesz kedved visszaváltani gyári eszközökre.
Mögötte nekem is több switch és TP-Link Omada AP-ok vannak, tehát a pfSense-es gép csak a routolást intézi.
-
Vasy09
őstag
válasz
Patice #102827 üzenetére
Köszi szépen neked is és mindenkinek!
A vége lehet, hogy az lesz majd, hogy egy külön hálózatot kell kiépítsek az okos cuccoknak...
Viszont most adok még egy esélyt az AX88U Pro-nakAztán meglátjuk.
Affinitásom mindenhez is van, csak a tudásom csekély még hozzá
, de majd utána olvasok ennek is és ha más nem , összehozom majd.
Még egyszer nagyon szépen köszönöm a segítő hozzászólásokat, illetve tanácsokat mindenkinek.
-
-
BiP
nagyúr
válasz
Multibit #102831 üzenetére
Ezt csak alá tudom támasztani. Nekem optika van, a digi egysége modem és router egyben. Nekem még nem wifis, de újabban már olyat adnak. Gondolom Telekom is. (anno Telekomom volt ~10éve, koaxos, de akkor is már routeres modemet adtak, pedig még csak 50 és 120Mbit volt.).
-
Multibit
nagyúr
válasz
stellaz #102830 üzenetére
1000-es telekomra
Ez így nem pontos. Létezik koaxos 1000-es és optikai 1000-es is. Az utóbbiról tudok nyilatkozni, nekem optika van. Egy eszközt kapsz. Ez modem és wifi router egyben. Általában jó véleménnyel vannak róla. Ha nincsenek különleges igényeid, használhatod routerként. -
stellaz
veterán
Gondolkozom, hogy az 500-as digi előfizetést (ez nálunk a legnagyobb digiből) egy 1000-es telekomra cserélem. Azt jól látom, hogy ahhoz egy külön modemet is kell használni még a wifi router előtt? Vagy ez már maga a wifi router is? Ha igen, akkor volt egyáltalán értelme új routert vennem?
-
FlashLed
senior tag
Sziasztok!
Pici segítségre lenne szükségem. Adott egy jó nagy kétszintes családi ház. A házat és az udvart be kellene szórni WI-FI-vell, 1G/25 Telekomos net adott a házban. Én ezt úgy tervezném megoldani, hogy 4 fix long range ap vezetéken, és a vakfoltokat mesh eszközökkel átidalni. (sajnos a vezetékezés nem kivitelezhető, nem mennek bele).
Szerintetek ez egy normális elgondolás? Egyáltalán tudnak így működni ezek az eszközök? Illetve esetleg típusokat tudnátok írni erre az elképzelésre?
Köszi előre is. -
zst
tag
válasz
Patice #102827 üzenetére
Szia Patice!
Kicsit bele offolok.
Én is most tervezek egy saját router megépítésébe, OPNsense alapokon. Tudnál írni róla kis véleményt akár privátban, hogy mennyivel jobb egy ilyen eszköz a rendszerben, mint egy gyári TP-link, vagy Asus? Jelenleg a Telekom Technicolor 2235 a fő router az emeleten, és egy TP-link AX90 az AP a földszinten (meglepő, de az AX90 belövi az egész házat wifivel, még az emeleten is bőven van jel, pedig nem kicsi a ház). Engem nem igazán érdekel a Mesh, lenne ez az épített router mint "mindenes", aztán 2 AP a wifinek , 1-1 emeletre, földszintre. A többi kábel, switchekkel. Csak kíváncsi lennék az előnyeire, hátrányaira.
Megköszönném a tapasztalatod.
-
Patice
nagyúr
válasz
Vasy09 #102810 üzenetére
Megértem, hogy nem szeretnéd lecserélni a jelenlegi routereidet.
A kapcsolatok dobálása mögött általában számítási teljesítménybeli korlát áll. A routerek akkor kezdik el eldobálni a kapcsolatokat, amikor nem tudják már kiszolgálni őket.
Nem tudom, hogy az Asus-nál a Mesh fenntartása mennyi erőforrást visz el, de gyanítom minél több node van, annál többet igényel a fő routertől.
Esetleg még az lehet a megoldás az esetedben, hogy a router feladatokat "kiszervezed" egy erre dedikált eszközre, az Asus-ok csinálják a Mesh-t, az internetet, NAT-olást, routingot pedig egy külön eszköz.
Én egy miniPC-t állítottam be erre a feladatra, amin jelenleg pfSense fut, de lehetne rajta más Router OS is, pl. OPNsense, OpenWRT, stb.
Ezek egyben tűzfalak is, és meg lehet oldani velük a VLAN-ozást, teljes hálózati reklámszűrést és még sok minden mást is.Ha van affinitásod saját routert építeni, akkor én csak ajánlani tudom ezt a megoldást.
-
Apachee80
csendes tag
Sziasztok,
Milyen megoldást javasoltok az alábbira?
(Esetleg Asus zenwifi xd5? Ha igen, hány darabos? Ehhez kell még vmi extrább router, vagy elég ha rádugom őket a szolgáltatóira?)Előre is köszönöm!
■ Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szintek, szomszédok) lenne használva?
Emeletes családi ház. 70+70nm, tégla falak, vasbeton födém. Az optika a vasbeton lépcső alá érkezik be, szóval innen nem sok wifi jut ki. Innen indul az utp csillagpontosan kb minden helyiségbe kiépítve. Ezekre építeném a wifit.
■ Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná? Ezek közül mennyi az AX (WiFi 6) szabványt ismerő telefon, tablet vagy laptop?
kb 20 eszköz, fele WiFi 6.
■ Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz?
Telekom Gigaerős Optika
■ Mennyi pénzt szánsz a beszerzésre? Lehetőleg pontos összeget írj!
50-100k
■ Milyen egyéb igények vannak a routerrel szemben?
Alapvetően csak hobby szinten játszunk. Inkább net, streaming, torrent stb -
válasz
southernsun #102823 üzenetére
Elsődleges eszköznek Asus AX58Uv2/AX59U/TUF-AX3000v2/TUF-AX4200, másodlagos eszköznek Asus AX53U/AX55/AX1800U
-
southernsun
tag
Sziasztok!
Az alábbi környezetbe szeretnék szüleim házába WIFI ügyben fejlesztést végrehajtani. Ehhez szeretnék ajánlást, tanácsot kérni!
■ Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szintek, szomszédok) lenne használva? KB.100nm alapterület, földszint - emelet - tetőtér, szintek között 50cm vasbeton, gázszilikát külső falak, tégla válaszfalak 1-2-max3 falon keresztül kell menni! Az emeletek között kábellel szeretném összekötni az eszközöket, ha több eszköz szükségeltetik!
■ Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná? Ezek közül mennyi az AX (WiFi 6) szabványt ismerő telefon, tablet vagy laptop? 8-9 jelenleg, de legyen némi tartaléka rendszerben!
■ Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz? Jelenleg TARR 250, de legyen tartalék a rendszerben, ha komolyabb net lesz!
■ Mennyi pénzt szánsz a beszerzésre? Lehetőleg pontos összeget írj! Passz, hasamra üthetek, de fogalmam sincs mi az ára egy ilyen fejlesztésnek. Annyit szeretnék elkülteni amennyi szükséges.
■ Milyen egyéb igények vannak a routerrel szemben? ASUS-t preferálom mint márkát. Korábban ezzel a márkával jó tapasztalataim voltak. A mostani rendszerből semmit nem szeretnék megtartani,
Nem lesz se szerver telepítve, se torrentezés nem lesz rajta. Olyan rendszert szeretnék ami Wifi lefedettség szempontjából tudja ezeket a körülményeket stabilítás szempontjából biztosan. Azt nem kell feltétlen tudnia, hogy több falon kersztül, meg a kert végében is hozza a max sebességet. -
BiP
nagyúr
válasz
Vasy09 #102815 üzenetére
Na, nekem pont ezért nem lesz egy ideig fűtőpanel.
Sógoromtól kaptam erre a télre kölcsön egyet, de ez offline verzió. Elképzeltem, hogy nekem kéne kb. 5-6darab. De csak akkor van értelme, ha közösen vezérelhető, az meg annyiba kerül, hogy nem éri meg váltani. Plusz ugye hálózatra kötni, melyiknek van kezelhető kütyüje vagy appja, stb.
De szerintem ezeknek az adatforgalma elenyésző.
A sok okosrelé az más, gondolom azok gyakran küldözgetnek infót. (még ha nem is sokat) -
kpityu2
őstag
válasz
tha_answer #102818 üzenetére
Elmondod végre, hogy melyikkel van gondod?
-
woodworm
veterán
válasz
tha_answer #102811 üzenetére
Már kérdezték, de kifejtenéd bővebben?
-
tha_answer
őstag
Kamuaxes routerek miert vannak ajanlva?
-
Vasy09
őstag
válasz
memorix #102809 üzenetére
Köszönöm, ismét!
Folyamatosan bújom a netet és ez is szembe jött..
De akkor nem térek elPatice: Még kb 10-15 fog rákerülni.
Elvileg a 100ba bele fogok férni, de jó volna, ha stabil lenne.
A 63-ban benne van minden most.
A mostani netem 500-as, de szerintem ez is bővítésre fog kerülni.
-
memorix
senior tag
válasz
Vasy09 #102802 üzenetére
AX89X jelentősen gyengébb 2.4ghz -n mint AX88U PRO
Az AX88U PRO 2.4GHz-n picit erősebb mint a GT AX6000 -s. -
Patice
nagyúr
válasz
Vasy09 #102807 üzenetére
Amik csatlakoznak (fognak) rá, az nagyságrendileg mennyi?
Ha ezek csak az okos eszközök, akkor fog erre még jönni a többi ember által használt cucc.
Igény kérdése persze, hogy mekkora sebességgel kell menjen az egész hálózat (switch kapacitás), meg hogy milyen netsebességet kell kiszolgálnia (router oldal).
Lehet, hogy az Asus is elbírja, nem próbáltam még. -
Vasy09
őstag
-
Vasy09
őstag
válasz
memorix #102771 üzenetére
Ezzel esetleg van tapasztalatod? ASUS RT-AX89X AX6000 Dual Band WiFi 6 Router
Ez is erős lehet vajon 2.4-en?Vagy esetleg valakinek tapasztalat vele kapcsolatban?
Amúgy kettő között vacillálok : RT-AX88U Pro vagy GT-AX6000
Új hozzászólás Aktív témák
● Olvasd el az összefoglalót!
- Milyen routert?
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Politika
- Milyen légkondit a lakásba?
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- NBA és kosárlabda topic
- Fotók, videók mobillal
- Samsung Galaxy S24 - nos, Exynos
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- További aktív témák...
- ÚJ BONTATLAN Apple MacBook Air 15" M2 8GB RAM 256GB Magyar billentyű garancia 1 év Deak t
- Bontatlan ÚJ IPAD PRO M1 M2 M4 11 12,9 Wi-Fi és 5g cellular 128--512GB DEÁK TÉRNÉL Azonnal Átvehető.
- AKCIÓ BONTATLAN Új iPhone 16 PRO MAX 256GB Független 1év Apple GARANCIA Deák Térnél Azonnal Átvehető
- Pioneer SC LX 502 7.2 4K Atmos házimozi erősítő
- Bomba Ár! HP ProBook 650 G1 - i5-4GEN I 8GB I 256SSD I 15,6" HD I Cam I W10 I Garancia!
- Azonnali készpénzes AMD Radeon RX 5000 sorozat videokártya felvásárlás személyesen / csomagküldéssel
- Telefon felváráslás!! iPhone 15/iPhone 15 Plus/iPhone 15 Pro/iPhone 15 Pro Max
- Eredeti Lenovo USB-C 65W töltő
- 98 - Lenovo Yoga Pro 9 (16IRP8) - Intel Core i7-13705H, RTX 4060
- AKCIÓ! Acer Predator Triton Neo 16 15 notebook - Ultra 9 185H 32GB RAM 2TB SSD RTX 4070 WIN11
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest