Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-20 17:39:44

LOGOUT.hu

Kérdezés előtt olvasd el az összefoglalót, de minimum a Gyakran feltett kérdések szekciót!
A topic célja, hogy segítsen eligazodni a NAS-megoldások folyamatosan bővülő, színesedő piacán. Mivel a NAS-sal kapcsolatos igények rendkívül sokfélék lehetnek, a lehetséges megoldások között is igen komoly eltérés lehet árban, teljesítményben, kényelemben és rugalmasságban egyaránt.
Az összefoglalóban összegyűjtöttük a legfontosabb alapinformációkat, és az egyes lehetőségek rövid bemutatásával igyekszünk segíteni, milyen irányba induljon el a leendő NAS-tulajdonos.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19651) -ZeeZee- válasza T_Stark (#19649) üzenetére


-ZeeZee-
senior tag

Ha remote transmission GUI-ban rámész egy torrentre és ott nyomsz egy F6-ot, akkor megmutatja, hogy hol van a letöltött adat. (Vagy jobb egér, adat hely beállítása)

(#19652) T_Stark


T_Stark
őstag

Na azóta lett már sokkal nagyobb gondom is...
Nyomtam neki egy újraindítást, azóta megborult az egész. :W
A jelszó visszaállt az eredeti 1234-re, meg sem tudom változtatni, mert hibát ír.
Az asztalon alig van pár ikon, vezérlőpult is eltűnt, így nem is tudok semmit kezdeni vele.
Lehet ezen valahogy külső alkalmazással firmware-t frissíteni, vagy hogy hozzam vissza?
Reset a hátulján megvolt, semmit nem csinál.

(#19653) konyi79 válasza T_Stark (#19652) üzenetére


konyi79
addikt

Újraindulástól ezr nem csinálhatta volna... úgy néz ki a zyxel nincs a toppon a fw-rwl mostanában.
Resetet 3 sípig nyomtad?

(#19654) T_Stark válasza konyi79 (#19653) üzenetére


T_Stark
őstag

Áá ez az, csak 1 sípig nyomtam, kivártam a hármat, és most újra élere kelt, megint van rendes menü. Köszi!
Azért ez ijesztő volt, hogy csak úgy ennyitől így megborult...

(#19655) T_Stark válasza T_Stark (#19654) üzenetére


T_Stark
őstag

Nekifutottam újra, de ez a TM még mindig nem megy. A gyári Zyxel letöltés programban szépen betallóztam a torrent mappát, és oda le is töltötte ahogy kell.
TM-mel meg az Istennek sem tudom megértetni hogy oda töltse.
Gyanítom, hogy még mindig nem jól adom meg az elérési utat.

(#19656) envagyok


envagyok
veterán

Ha vki nassal tölt le, érdemes torrentezésre külön hdd-t beállítani?
Nekem az az észrevételem, hogy aktív torrent/letöltés használattal 1-2 év után elhaláloznak a hdd-k.
2 meghajtót terveztem használni, egyet személyes anyagokra, egyet filmekre/zenékre.
De gondolkodom még egy 500gb v 1tb hdd-t betenni csak letöltésre.

Plusz még azon gondolkodom, hogy a 2 nagy meghajtó közül meg lehet oldani, hogy a nas rendszernek (OMV) fenntartok egy pár GB-ot, és a 2. partíción lennének az adatok?
Ez megoldható?
Vagy arra is külön hdd/ssd?

[ Szerkesztve ]

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#19657) fogtunder válasza envagyok (#19656) üzenetére


fogtunder
nagyúr

volt WD Redem, ami 4 évet ment nasban, 7/24 üzem, torrent, mikor 4 évesen eladtam, még 100%-os volt, két év becsült élettartammal, szerintem erre külön HDD-t tartani nem érdemes. én úgy csinálnám, hogy egy kisebb lemezre megy a letöltés és a gyakran használt adatok, pl. képek, zenék, doksik, egy nagyobbra pedig mehet a film/sorozat és a biztonsági mentés.

az OMV, alapból befoglalja a komplett lemezt telepítéskor, de utána tudod partícionálni, ha pedig asztali debianra rakod, akkor eleve úgy parícionálsz telepítésnél, ahogy akarsz, de ha van elég SATA port, akkor érdemes venni alá egy kis SSD-t, pörgősebb lesz a rendszer.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19658) Pelican


Pelican
őstag

Szól-e - a magasabb áron kívül - valami a ZyXEL NAS542 ellen az 520-hoz viszonyítva?

http://pel.hu/eoscard http://pel.hu/bdedit

(#19659) csapee válasza Pelican (#19658) üzenetére


csapee
senior tag

4hdd vs 2hdd a különbség. Sztem...

Csapee

(#19660) fogtunder


fogtunder
nagyúr

kicsit elkezdtem hozzáírni a téma összefoglaló GYIK részéhez, a RAID részt még befejezem, légyszi szívesen várok észrevételeket és ötleteket, hogy mit lenne még érdemes hozzáírni. illetve ha valakinek van affinitása esetleg átírni/kiegészíteni a gyártókkal kapcsolatos szekciókat, akkor hajrá, a QNAP-ot én vállalom.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19661) Egon


Egon
nagyúr

Üdv!

Épített NAS vásárlásán (illetve összerakásán) gondolkodom. Mivel a Gen8-as HP microserver megint (talán utoljára) elérhető 52K környékén, a NAS projectre szánt forrás pedig limitált (a microserver ár fölé nem szeretnék menni, illetve jó lenne olcsóbban megúszni), kérdezném, hogy mi lenne a lehető legolcsóbb (de még ajánlott, megbízható alkatrészeket tartalmazó) épített NAS tartalma, tehát milyen alkatrészekből lenne célszerű összerakni? Mivel nincs elfekvő készletem, így szükségem lenne lap+ram+ház+tápra is (értelemszerűen a lapot integrált cpu-val értem). 4 db sata porttal rendelkező megoldás kellene, valami olcsó, de viszonylag kis méretű házzal (nem ragaszkodom az ITX-hez, jó lehet az mATX is, ha nem túl magas a ház).

[ Szerkesztve ]

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#19662) varmi2 válasza Egon (#19661) üzenetére


varmi2
nagyúr

Lapnak én ezt javaslom: asrock Qc5000/ph

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#19663) Patice válasza Egon (#19661) üzenetére


Patice
nagyúr

Én így csináltam a hardvert. Csak egy példa, de talán segít, hogy merre. :B

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#19664) Egon válasza Patice (#19663) üzenetére


Egon
nagyúr

Már olvastam, de mivel én kb. fele ennyiből szeretném megúszni, sajnos sokkal előrébb nem érzem magam...:(

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#19665) fogtunder válasza Egon (#19661) üzenetére


fogtunder
nagyúr

ha nem kell passzív működés, akkor szerintem nem éri meg építeni a Gen 8 helyett személy szerint, mert egy normális ház magában 10K felett van, plusz a lap, memória, táp, hamar fölé szaladsz az árának, és nem lesz benne iLO, meg a többi okos dolog.

de amúgy háznak sok HDD-hez szerintem még mindig a Bitfenix Prodigy Fractal Node 304 a legjobb, tápból a lehető legkisebb teljesítményű jó minőségű ATX (asszem a Be Quiet-nek van 300W-os), alaplapból kérdés, hogy mekkora kraft kell, az integrált procisok mondjuk egy Plex transzkód alatt azért már izzadnak rendesen, de általános felhasználásra az új N3xxx szériás lapok jók lehetnek, minél erősebb SoC-vel. ha Xpenology van tervben, akkor az AMD lap, amit felettem írnak, nem ajánlott, mert az új 6-os nem működik túl jól AMD-vel, legalábbis legutolsó infóim szerint, ha nem akkor az is egy jó választás. ha kell a proci erős, akkor elég nagy választék van 4-6 SATA portos 1150 lapokból, a Skylake szerintem felesleges, apróról lehet bele procit vadászni. de ezzel szinte biztos, hogy a Gen 8 ára felett leszel.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19666) Egon válasza fogtunder (#19665) üzenetére


Egon
nagyúr

A microserver kapcsán a legnagyobb bajom a korlátozott jótállás (12 hónap), illetve ha meghal benne valami, akkor javíthatatlan, illetve drága lehet a hibás alkatrész cseréje (tipikusan alaplap). Az ilo-t nem nagyon használnám ki (annyira nem vagyok benne a témában, csak felületesen tudom, hogy miről van szó).
A legnagyobb előnye az épített megoldásnak szvsz a szabványos alkatrészek, a testreszabhatóság és a hosszú jótállás.
Perpill. egy Zyxel NSA-320-at használok, kizárólag fájlszerverként, 2 db 3 TB-os diszkkel. Most kaptam két 4 TB-os NAS vinyót, ezeket már egy fejlettebb. menedzselhetőbb megoldásban szeretném látni (szeretnék e-mail és VPN szervert, biztonságosabb home cloud-ot stb.). Nagyon nem lenne kihajtva szerintem (vannak dedikált médialejátszók, Plex nem kell, csak Samba vagy NFS). 50K környékén (lemezek nélkül) keresem az ideális megoldást (még az is lehet, hogy a Synology háza táján kellene szétnéznem).

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#19667) fogtunder válasza Egon (#19666) üzenetére


fogtunder
nagyúr

annyiért csak 216j-t kapsz, nem lesz egy erőművész. esetleg apróról lehet érdemes összevadászni alkatrészeket (táp kivételével), ott tudsz fogni a költségeken, ha lesz időm, majd megpróbálok összelegózni valamit, nem néztem mostanság az áratkat részletesebben. alkatrészt amúgy lehet szerezni Gen 8-hoz is, az alaplap kivételével minden pótolható egyszerűen, a táp SFX, a proci és RAM szabványos.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19668) Pelican válasza Pelican (#19658) üzenetére


Pelican
őstag

Eddig NAS542 volt a terv, de megnéztem a HP GEN8-at és inkább afelé hajlok, pláne, hogy 52-ért van.
Egy kérdésem lenne: a meglévő 2-3Gb-os adatokkal teli (NTFS) HDD-imet is bele tudom tenni egy NAS-ba vagy GEN8-ba, vagy mindenképpen újraformázzák a HDD-ket? És tudják-e külön-külön, nem RAID tömbként is kezelni a HDD-ket?

[ Szerkesztve ]

http://pel.hu/eoscard http://pel.hu/bdedit

(#19669) fogtunder válasza Pelican (#19668) üzenetére


fogtunder
nagyúr

összefoglaló, GYIK.

a Gen 8-ra lehet olyan oprendszert rakni, ami tud NTFS-t mountolni, de ajánlott valahogy megoldani az adatok költöztetését. ha nem RAID tömb a terv, akkor elég az egyik lemezt valahogy lepucolni, berkaod, formázod, visszamásolsz rá, majd ezt megcsinálod a többivel is.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19670) Pelican válasza fogtunder (#19669) üzenetére


Pelican
őstag

Köszi. A fenébe, most rendelném a Gen8-at az emagnál de már 68e. :W

[ Szerkesztve ]

http://pel.hu/eoscard http://pel.hu/bdedit

(#19671) fogtunder válasza Pelican (#19670) üzenetére


fogtunder
nagyúr

most nézem én is, durva emelés volt. figyeld az árakat, pár havonta szokott lenni akciósan 5X ezerért, lehet pár hét múlva már megint lesz.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19672) Patice válasza Egon (#19666) üzenetére


Patice
nagyúr

Ha építeni akarsz viszonylag olcsón, akkor használt piacon érdemes szétnézni alkatrészeket illetően és a végn lehet elég közel lesz a vége az 50k-hoz.

Pl.

Fractal Design Node 304 most van eladó. (Azért javaslom, mert olyan a HDD-k felfüggesztése, hogy elhanyagolható mértékben terjed csak át a rezgés a házra és jó a gyári hűtése.)

A teljesség igénye nélkül: táp, alaplap (tudnak hozzá adni RAM-ot is, meg plusz vezérlő kártyát).

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#19673) Egon válasza Patice (#19672) üzenetére


Egon
nagyúr

Thx, nézelődöm.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#19674) delibab válasza Pelican (#19670) üzenetére


delibab
senior tag

Lehet, hogy a fekete péntek miatt felárazták, hogy majd akkor megint 50 körül tudják adni akcióba... ;]

" Csak a puffin ad nekem erőt és mindent lebíró akaratot... “

(#19675) Pelican válasza delibab (#19674) üzenetére


Pelican
őstag

Én is ebben reménykedem...

http://pel.hu/eoscard http://pel.hu/bdedit

(#19676) Essejó válasza Pelican (#19670) üzenetére


Essejó
veterán

A Hardveraprón van 40 és 45.ért, ok értem használt, de garit vállal rá asszem mindkét eladó.[link]

[ Szerkesztve ]

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#19677) Hyena válasza Pelican (#19670) üzenetére


Hyena
senior tag

Jelenleg itt a legolcsobb a Gen 8 4 giga rammal, elotte pl a demand-nak is voltak jo arai de mar ott is felment...
Mar vettem toluk minden rendben volt 3-4 nap alatt erkezik meg angolnyelvu szamlaval.

https://www.alza.hu/hp-proliant-gen8-microserver-d2930950.htm?o=21#parametry

[ Szerkesztve ]

harley-davidson-nyiregyhaza.hu

(#19678) G@ß!


G@ß!
őstag

Múlt heti BF rendelés (NSA520)-ért ma mehetek, ti hogy álltok? :)

(#19679) 84stangman


84stangman
újonc

Sziasztok,

a kovetkezokre keresek megoldast. Nem tudom pontosan NAS/Micropc/HTPC, mi lenne a legjobb megoldas.

- Legyen halk, ne foglaljon sok helyet
- VPN mukodjon rajta
- Torrent vpn hasznalattal
- GUI eleres/vezerles telefonnal (Akar Torrent inditasa)
- Mail server
- Webserver (hosting weboldalra)
- USB3 ajanlott
- Gyors LAN
- 1-2 foglalat eleg
- HEVC esetleg( tv dekodolja) ha mediaszerverkent funkcional, dts ilyesmi... 4k ? (nem kell atkodolni)
- Esetleg tavolrol elerhetoseg mint egy cloud eseteben

igy hirtelen ennyi jutott eszembe, mi lenne erre a legjobb megoldas? Koszi elore is

I7 6700K@4.7Ghz, 16GB DDR4, MSI Gaming GTX 1080, Acer XB321HK, 512GB 950pro nvme m.2 ssd, 4TB WD Green

(#19680) MaCS_70 válasza G@ß! (#19678) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nálam semmi hír, vasárnap óta nem kaptam értasítést az Edigitől. :(

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19681) B@ldrick válasza G@ß! (#19678) üzenetére


B@ldrick
aktív tag

Kedden délután vettem át. (Írtam a topikjába, több dolog már megoldódott.)

▌iPhone 12 • Huawei P20 Pro • OnePlus 3 • HTC One ▌Ubuntu • OpenMediaVault • XPEnology ▌

(#19682) Hoffer


Hoffer
őstag

Sziasztok!

NAS vásárláson töröm a fejem, el szeretném érni bárhonnan, mobil eszközről is, és biztonsági kamera felvételét menteném rá.
Belépő szinten találtam a Dlink DNS-320L illetve a Qnap TS-112P.
A kettő között van majdnem 10k árkülönbség.
Melyiket ajánlanátok inkább, vélemények?

Köszi :R

(#19683) ssid3956 válasza G@ß! (#19678) üzenetére


ssid3956
tag

Nálam sincs semmi hír... pedig már nagyon várom :DD

(#19684) masterful87


masterful87
senior tag

(#19685) Patice válasza masterful87 (#19684) üzenetére


Patice
nagyúr

:C

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#19686) delibab válasza masterful87 (#19684) üzenetére


delibab
senior tag

Már nincs is... viszont a zyxel 520 35k, a syno ds216play 70k

" Csak a puffin ad nekem erőt és mindent lebíró akaratot... “

(#19687) Faby válasza delibab (#19686) üzenetére


Faby
senior tag

Xbox one volt 100 helyett 50-ért, 7-kor indult, 7:01-kor már nem volt.
Nagy kamu az egész.

A barátok azok, akik jól ismernek és mégis szeretnek Téged!

(#19688) Egon válasza masterful87 (#19684) üzenetére


Egon
nagyúr

Sikerült behúznom egyet.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#19689) Patice válasza Egon (#19688) üzenetére


Patice
nagyúr

Zsír. :C

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#19690) delibab válasza Faby (#19687) üzenetére


delibab
senior tag

Ja, azt én is néztem... :DDD

Viszont érdemes visszanézegetni mert folyamatosan változik a kínálat.

" Csak a puffin ad nekem erőt és mindent lebíró akaratot... “

(#19691) MaCS_70 válasza Faby (#19687) üzenetére


MaCS_70
félisten

Mennyit hirdettek ennyiért? 50 darabot? Egy perc alatt simán elfogy ennyiért.

No nem mintha védeni akarnám az eMagot...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19692) lajos75 válasza MaCS_70 (#19691) üzenetére


lajos75
senior tag

Én 2db. is vettem :)
És tudtam volna többet is venni akár.

(#19693) Hyena válasza MaCS_70 (#19691) üzenetére


Hyena
senior tag

Valoszinuleg inkabb csak 5ot :)

harley-davidson-nyiregyhaza.hu

(#19694) fogtunder


fogtunder
nagyúr

maradjunk a NAS ajánlatoknál légyszi, van külön BF topik a többire.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19695) ssid3956


ssid3956
tag

Sziasztok
Milyen merevlemezt használtok NAS-ba? Mindenképp ajánlott a Western Digital RED? Vagy milyen megbízható márka/tipus van még? 2-3TB tárhely kellene Zyxel NAS520-ba.

(#19696) fant0mi válasza ssid3956 (#19695) üzenetére


fant0mi
addikt

Nekem mar egy 3 Tb-s RED elhalalozott a Qnap nasban. Egy masik ugyanilyen meg most kezd. De a harmadik meg a negyedik tokeletesen megy. :)

(#19697) MaCS_70 válasza ssid3956 (#19695) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ezt voltaképpen csak fekete mágia igénybe vételével lehet megmondani.

A sima WD RED-ek erősen leszálló ágban vannak, sőt, a Seagate összességében megelőzte a WD-t megbízhatóság szempontjából.
A statisztikák viszont mindig a már működő példányokra vonatkoznak, tehát nem tudhatod, hogy most éppen mit kapsz a boltban.
Ami stabilnak tűnik, az a HGST.

A WD RED sorozat gyenge pontja egyébként a 3 TB-os.

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19698) ssid3956 válasza MaCS_70 (#19697) üzenetére


ssid3956
tag

Akkor azt mondod, hogy ha egy Seagate Barracuda 2TB-ot veszek, azzal nem nyúlok mellé?
És az nagy baj-e hogy a másik merevlemez (már megvan) egy 320GB WD Blue?

(#19699) MaCS_70 válasza ssid3956 (#19698) üzenetére


MaCS_70
félisten

Én azt mondom, hogy ez kiszámíthatatlan. A legjobb szériákban is van meghibásodás, és a skála másik végén is hosszú évekig elketyeg a legtöbb egység -- meg aztán sosem azt tudjuk, hogy mit kaphatunk most, hanem azt, hogy mi lett a pár éve árult darabokkal. Statisztikailag.

A Seagate és a WD között azért nincs olyan drámai különbség, illetve a Toshiba is ebbe a csapatba tartozik. Ha nagyon meg akarod nyugtatni a lelkiismereted, akkor HGST, több pénzért.

A Blue a WD mindenese, elvben asztali környezetbe ajánlott. A folyamatos üzemet azonban mindenki szereti, úgyhogy nyugodtam maradhat, jó eséllyel nagy túlélő lesz. A NAS-ba való HDD-k az igazi szaktudásukat magasabb igénybe vétel mellett, RAID-ben használják ki.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19700) fogtunder válasza ssid3956 (#19698) üzenetére


fogtunder
nagyúr

csatlakozok az előttem szólóhoz, biztosat nem fogunk tudni mondani, perpill az látszik, hogy a WD Red széria már nem az, mint régen. ugyanakkor én mégis inkább ezt, vagy a Seagate NAS szériáját venném a 3 év gar miatt, a Blackblaze korábbi statisztikáiból az volt a tapasztalat, hogy a meghibásodó lemezek többnyire vagy 1 éves koruk előtt, vagy 2,5 éves koruk környékén hullottak el.

I hate morning people. And mornings. And People.

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.