Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-20 17:39:44

LOGOUT.hu

Kérdezés előtt olvasd el az összefoglalót, de minimum a Gyakran feltett kérdések szekciót!
A topic célja, hogy segítsen eligazodni a NAS-megoldások folyamatosan bővülő, színesedő piacán. Mivel a NAS-sal kapcsolatos igények rendkívül sokfélék lehetnek, a lehetséges megoldások között is igen komoly eltérés lehet árban, teljesítményben, kényelemben és rugalmasságban egyaránt.
Az összefoglalóban összegyűjtöttük a legfontosabb alapinformációkat, és az egyes lehetőségek rövid bemutatásával igyekszünk segíteni, milyen irányba induljon el a leendő NAS-tulajdonos.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19901) huan


huan
őstag

Futtatható Kodi a nas-on?

(#19902) unicumnext válasza huan (#19901) üzenetére


unicumnext
aktív tag

Igen, vannak qnap és asustor nas-ok amiken fut. A többieről nem tudok nyilatkozni, de ez a két márka egyébként is ajánlot.

(#19903) balhmm


balhmm
tag

lenne egy problémám. Pár napja az mkv fájlok zyxel nasról nem mennek a tv-n. Nem támogatott formátum..
Ami fura, hogy a qnap nasról továbbra is mennek.

Mindkettő nason Twonky van. az egyik egy nas326 másik meg egy qnap 212

(#19904) MaCS_70 válasza balhmm (#19903) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ez azért furcsa, mert a NAS elvban nem foglalkozik a fájlok tartalmával, formátumával, csak rendelkezésre bocsátja őket a lejátszó számára.

A leírtak alapján talán valami hiba lehet a fájlban.

Több fájllal is ez a helyzet? DLNA-n próbálod?

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19905) balhmm válasza MaCS_70 (#19904) üzenetére


balhmm
tag

Dlna es minden fajlnal ezt csinalja. Ipadrol viszont mennek. Olyan, mintha a tvnek lenne baja vele. Pedig eleg regota hibatlanul megy igy a rendszer. Ha atrakom a fajl a qnapra, akkor mar megy is a film

(#19906) MaCS_70 válasza balhmm (#19905) üzenetére


MaCS_70
félisten

A Qnapban nincs valami transzkódolási funkció?

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19907) Gabi7799


Gabi7799
tag

Sziasztok!

Van egy Buffalo LS-WVL NAS-om 2X3TB WD RED HDD-vel.
A HDD-k ki lettek szerelve és NTFS-re formázva belekerültek két asztali PC-be.
Most szeretném visszacsinálni az eredeti felállást, viszont a HDD-ket visszatéve csak a piros hibajelző lámpa villog. Próbáltam asztalin úgymond visszaformázni a HDD-ket de semmi.., illetve a szükséges formátumot sem tudom biztosan.
A NAS- a modemhez van csatlakoztatva UTP-kábellel, de a hozzátartozó alkalmazás nem látja a hálózaton.
Esetleg valaki tudna segíteni?

Köszönöm szépen!

[ Szerkesztve ]

(#19908) Alex91 válasza Gabi7799 (#19907) üzenetére


Alex91
félisten

Ha ugy van megcsinalva, mint a MyBook World-omnel, akkor a gyarban huztak ra a rendszert a hdd-re. Ekkor a neten kell kutakodni, hogyan lehet unbrickelni... Szoval valoszinuleg ez nem olyan nas, hogy beteszem az ures hdd-t, es o meg letrehozza ra a rendszert.

Esetleg teljesen formazatlan hdd kell neki...

[ Szerkesztve ]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#19909) Essejó válasza Gabi7799 (#19907) üzenetére


Essejó
veterán

Talán segít: [link]

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#19910) fogtunder válasza MaCS_70 (#19906) üzenetére


fogtunder
nagyúr

van benne, de a Twonky esetén teljesen lényegtelen lenne elvileg. én az ilyen esetek miatt nem szórakozok már a DLNA-val, egy ördögűzés semmi ahhoz képest, amikor rá kell jönni, hogy melyik eszközön melyik DLNA szerver melyik klienssel működik rendesen.

rendes média lejátszó kell, meg direkt megosztás, aztán örömbódottág lesz.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19911) PDoki


PDoki
tag

Sziasztok!

Szeretnék egy kétlemezes NAS-t, melybe WD RED NAS winchestereket tervezek tenni, 2x6 TB.
A következőket kellene tudnia:
- 140-150 MB/s írási/olvasási sebesség, tehát a NAS a benne lévő HDD-k sebességét ne befolyásolja. Nem tervezek RAID köteteket, csak egy-egy HDD-re valón szekvenciális olvasás/írásra gondolok.
- Minél halkabb működés (Csendes ventillátor, ha kell, cserélni lehessen)
- Elfogadható fogyasztás.
Semmi extrát nem akarok, se torrennt, se semmi, maximum NAS-ról történő médialejátszást TV-n, 4K nincs tervben, csak full HD.
Tehát a leggyorsabban lehessen írni/olvasni rá, és hálózati médialejátszás ami kellene.
Mi az, ami teljesíti, vagy közelében van e követelményeknek? Kész megoldás is szóba jöhet, és épített is, nem riadok vissza az építéstől, ha érték/arányban jobbat lehetne kihozni.
Köszönöm, ha ebben tudtok segíteni!

(#19912) Multibit válasza PDoki (#19911) üzenetére


Multibit
veterán

:))
Mégis milyen hálózaton írnál ekkora sebességgel a NAS-ra?
Arról nem is beszélve, hogy a lemezek ahogy telnek, úgy lassulnak.
Fuss neki még egyszer, most már átgondolva!

[ Szerkesztve ]

(#19913) PDoki válasza Multibit (#19912) üzenetére


PDoki
tag

A hálózat gigabytes routerrel és cat5a kábelekkel van szerelve. Vagy netán jobban járnék egy USB 3.0-ás HDD házzal?

(#19914) Multibit válasza PDoki (#19913) üzenetére


Multibit
veterán

Számolsz néha? 1 Gbps = 125 MB/s - optimális esetben :D

(#19915) fogtunder válasza Multibit (#19914) üzenetére


fogtunder
nagyúr

a gyakorlatban meg inkább 110-115

(#19911) PDoki: a hálózat lesz a legnagyobb bottleneck minden esetben, elvileg lehetne link aggregationt alkalmazni, de ahhoz olyan switch kell, ami otthonra teljesen indokolatlan. elég sok NAS van, ami ki tudja hajtani a Gigabites hálót, jó lenne tudni, hogy kb. mennyit szánnál rá.

(#19915) fogtunder: tudom, hogy tudod, csak a tényszerűség kedvéért jegyeztem meg, inkább a kollegának ment, mint neked.

[ Szerkesztve ]

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19916) Multibit válasza fogtunder (#19915) üzenetére


Multibit
veterán

Tudom, ezért fogalmaztam úgy, ahogy.

PDoki!
Ha maximalizálni akarod a sebességet, nagy fordulatszámú HDD-ket kellene RAID-be kötnöd. Az minden lesz csak nem csendes. Egyéb broblémákról nem is beszélve. Ha sebesség kell, a házi-NAS vinyók felejtősek.

[ Szerkesztve ]

(#19917) asprey


asprey
tag

Sziasztok!
Eladtam a Synology 213j-t! :DD
Ebből a konfigbol szeretnék építeni egy Nas-t.

-ASROCK D1800B-ITX
-CORSAIR 4GB Notebook DDR3 1333MHz CL9
-LCPOWER LC-1340mi 75W

Jó választás? Transkodolást nem szeretnék de az LG-tv működjön a Plex. (Synoval sajnos nem ment mert azt írta ki, hogy nem elég erős a eszköz. De érdekes mert nem minden filmnél)

(#19918) Egon válasza asprey (#19917) üzenetére


Egon
nagyúr

Ez nem túl ideális választás.
Egyrészt a J1800 helyett inkább J1900-as CPU-t néznék (4 szál), másrészt ezen a lapon csak kettő SATA port van, azaz kettő diszket tudsz beletenni, így az oprendszer vagy USB-ről fut (ezzel ki is lőtted mondjuk az OMV-t mint NAS oprendszert), vagy kénytelen leszel valamelyik lemez elejéből lecsípni az oprendszerre szánt részt.
Az LCPower termékek nem igazán megbízhatók (legalábbis volt ilyen márkájú hdd tokom: a tápja elromlott, majdnem tönkretette a behelyezett vinyót).

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#19919) PDoki válasza Multibit (#19916) üzenetére


PDoki
tag

Én csak annyit szerettem volna tudni, hogy mi az, ami megközelíti ezeket a paramétereket. Tudom, csodát nem várhatok, csak az ehhez legjobban közelítő megoldást szeretném megtalálni.

(#19920) asprey válasza PDoki (#19919) üzenetére


asprey
tag

Egon=Köszi!
Akkor vegyek egy HP ProLiant MicroServer G8?

[ Szerkesztve ]

(#19921) PDoki válasza fogtunder (#19915) üzenetére


PDoki
tag

Arra keresem a választ, ha pl. egy RED HDD egy PC-ben tudja a 140-150 Mb/s olvasási-írási sebességet, akkor egy NAS-ban mi a korlátozó tényező, ami miatt lassabb? Maga a NAS? a router, a kábelek?

(#19922) ht42 válasza asprey (#19917) üzenetére


ht42
senior tag

Én sem javaslom az 1800-ast. Az igények általában növekedni szoktak, érdemes kicsit mélyebbre nyúlni a bugyellárisba és beruházni pl. egy Gigabyte GA-N3150N-D3V mITX deszkába (4 mag 4 SATA), pár évig nehéz lesz megfingatni NAS funkciókkal, beleértve a torrentet, sql-t, ésatöbbit...

(#19923) Patice válasza PDoki (#19911) üzenetére


Patice
nagyúr

Hát, legközelebb ehhez a DS216+II vagy hasonló procis gyári NAS-ok állnak.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#19924) fogtunder válasza PDoki (#19921) üzenetére


fogtunder
nagyúr

a Gigabit LAN szabvány úgy általában, az otthoni használatra szánt hálózati eszközök ennyit tudnak maximum és kész. mondom, ki lehet hozni nagyobb sebességet, megvan a módja, de olyan költsége van, ami nyilvánvalóan nem éri meg. meg egyébként minek? mi az a felhasználás, ahol 110MBps nem elég, de 150 igen? HD filmek streameléséhez ennek a töredéke is elég, amihez ennél nagyobb sávszél kell, azt meg kliens gépen SSD-n kell csinálni, aztán menteni a NAS-ra. letölteni szintén eleve a NAS-ra kell, akkor nem mozgatod az adatokat, ott vannak egy helyen.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19925) PDoki válasza Patice (#19923) üzenetére


PDoki
tag

Köszönöm a javaslatot. Na akkor belenyúltam. Ez árban elér hard. De tudom, valamit valamiért. Ezek szerint árban kedvezőbb alternatíva nemigen van.

(#19926) PDoki válasza fogtunder (#19924) üzenetére


PDoki
tag

Lehet túl magasra tettem az értékeket? Akkor a max. felső érték, ami elérhető, az a 110MB/s érték? Ha ennyi, ésszerű ár tekintetében, akkor ezt kell elfogadnom.

(#19927) Patice válasza PDoki (#19925) üzenetére


Patice
nagyúr

Hát, építeni is lehet, de az nem lesz ennyire kicsi és ha halk gépet is akarsz, akkor hasonló lesz árban a vége. Szerintem.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#19928) PDoki válasza Patice (#19927) üzenetére


PDoki
tag

Értem! Köszönöm a segítséget. Mindig tanul az ember. Akkor át kell értékeljem az elméletet, gyakorlati szintre.

(#19929) fogtunder válasza PDoki (#19926) üzenetére


fogtunder
nagyúr

HD filmek streamelésére még ez is sok. az előző NAS-om egy HP Gen 7 volt, rajta Xpenology és egy 4 lemezes RAID tömb, az a legtöbb esetben tudta a 110MBpst, de nem sírtam el magam, ha beesett 80-ra, mert nem sokat jelent. ha elindítottam 4 különböző eszközön 4 különböző 1080p filmet, simán ment minden.

a hálózati tároláshoz kell egy szemlélet. a gyakran használt dolgokat, nagy sávszélességet igénylő projekteket (nyers videók vágása) kliens gépen kell tárolni és csak menteni a NAS-ra. videókhoz, képekhez, bármihez, amit vagy szekvenciálisan streamelsz, vagy a jellemző mérete 100MB alatti, tökéletesen elég a GB LAN, de még kevesebb is.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19930) PDoki válasza fogtunder (#19929) üzenetére


PDoki
tag

Na akkor most világos teljesen. Tehát elég kell legyen nekem 100 MB/s a hétköznapi feladatokhoz. Igazából nem írtam, de jól rátapintottál, hogy nyers HD videó forrás anyagokról van szó, amiket mozgatni akartam a szerkesztést végző PC és a NAS között. De akkor nem jól agyaltam. Helyi gépen szerkeszt, majd, amit archiválni akarok, az megy a NAS-ra. Ha jól értem, akkor nekem megfelelő lehet pl. egy Synology DS216j, ami a gyári adatok szerint 112,5 MB/s feletti olvasási, illetve 107,43 MB/s feletti írási sebességet tud.

(#19931) Multibit válasza PDoki (#19930) üzenetére


Multibit
veterán

Ne gondold, hogy a napi gyakorlatban mindig meglesznek ezek az elméleti (értsd: labor körülmények között mért) értékek! A NAS terheltsége és a merevlemezek telitettsége miatt annál az értéknél kevesebbet fogsz tapasztalni.

(#19932) Egon válasza asprey (#19920) üzenetére


Egon
nagyúr

A Gen8-as Misroserver nem rossz választás, de némileg túl van árazva jelenleg. Akciósan 50-52K között szokott lenni, annyit megér. Ha 70K környékén van, én biztos nem vennék, inkább építenék egy NAS-t.
Mindkettőnek megvan az előnye-hátránya: microserver előnye a kompakt méret, 2 db gigabit LAN és az ILO, valamint hogy nem kell szerelni; az épített cucc viszont halkabb (akár teljesen passzív hűtésű) lehet egy jól megválasztott házzal (pl. gumibakon levő vinyók, jobb szellőzés stb.), illetve a hosszabb garancia (microserverre csak egy év van sajnos) és a szabványos alkatrészek.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#19933) Gabi7799 válasza Gabi7799 (#19907) üzenetére


Gabi7799
tag

Sziasztok!

Sajnos még mindig nem oldódott meg a problémám.
Próbáltam formázatlan HDD-t, hard resetet.. de semmi. Csak a piros led villog 6x egymás után.
A HDD-k kiszerelése előtt hibátlanul működött.
Esetleg valakinek ötlet?

Köszönöm!

(#19934) PDoki válasza Multibit (#19931) üzenetére


PDoki
tag

Igen, mindent értek, helyre kerültek a dolgok. Köszönöm mindenkinek a segítő hozzászólását.

(#19935) asprey


asprey
tag

Nem nagyon tudok dönteni! Félek ettől a HP ProLiant MicroServer Gen8-töl mert hálószobában lenne és nem tudom mennyire hangos egyébként 60ezerért kapnám 1 év garival.
Nas építgetés nekem kicsit macerás szerintem.

A Synology DS213j hez képest egy Qnap TS 228 előre lépés lenne?

(#19936) fogtunder válasza PDoki (#19930) üzenetére


fogtunder
nagyúr

ha csak adattárolásra és média streamingre kell, akkor jó lesz a 216j.

(#19935) asprey: nekem szoftveres szempontból visszalépés volt a QTS, nincs sajnos olyan szinten, mint a DSM, ha azt megszoktad már és dobozost vennél, én azt tanácsolom, hogy maradj Synology vonalon, 216j, 216 Play, 216+ pénztárcától függően, vagy ha nagy teljesítményt akarsz, akkor HP/építés és lehetőleg rakd ki a hálóból.

[ Szerkesztve ]

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19937) PDoki válasza fogtunder (#19936) üzenetére


PDoki
tag

Na akkor jól gondolkodtam. Köszönöm!

(#19938) Egon válasza asprey (#19935) üzenetére


Egon
nagyúr

Nem igazán értelek: te indultál épített géptől, most meg már macerás? :F
Kicsit visszaolvasol, és találsz konkrét javaslatokat, alaplapra, házra, tápra. Ramot majdnem mindegy mit veszel. Annyi az össz szerelés, hogy berakod a lapot a házba, bepattintod a memóriát a lapba, majd beszereled a tápot, összedugod a szükséges kábeleket, és kész is. A vinyókat a miceoserverbe is be kell rakni.
Microserver nem hangos, de nem is halk. Engem zavarna a hálóban. Ugyanakkor szvsz a (3.5 colos) vinyók már önmagukban is olyan hangosak, hogy én nem nagyon tudnék velük egy helységben aludni. De jelentősen eltér az emberek ingerküszöbe egymástól.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#19939) asprey válasza Egon (#19938) üzenetére


asprey
tag

Köszönöm a választ akkor ez nem javasolod Qnap TS 228? Az oprendszertől eltekintve gyorsabb mint a Ds213j?

(#19940) fogtunder válasza asprey (#19939) üzenetére


fogtunder
nagyúr

gondolom tőlem kérded. sokat nem tudok még a 228-ról, elég új típus, de dual-core és 1GB RAM, a 213j-nél tuti, hogy gyorsabb lesz. viszont ha sokat használtad a Photo és Video Stationt, akkor fogod emlegetni a QNAP fejlesztőinek rokonságát bőven.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19941) einstein


einstein
senior tag

Sziasztok, a qnap ts-251+ most elég jó áron van amazonon. Elgondolkoztam egyen, mert kéne NAS is és médialejátszó is... A kérdés, hogy mennyire lesz hangos ez a gép, valóban odarakható a tévé mellé, anélkül, hogy zavaró legyen?

(#19942) fogtunder válasza einstein (#19941) üzenetére


fogtunder
nagyúr

Nekem a sima van, magának a NAS-nak nincs hangja, de a HDD ciripelése kihallatszik belőle, viszont üveges szekrényben teljesen jó.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19943) einstein válasza fogtunder (#19942) üzenetére


einstein
senior tag

Ok, köszi. Akkor azért nem vészes.

(#19944) Dani Pécs válasza fogtunder (#19900) üzenetére


Dani Pécs
tag

Két versenyzőre szűkült a mezőny: DS416Play, vagy TS451+2G

A második 20000Ft-tal drágább. Inkább a DS416Play felé hajlok most.

Mit gondoltok?

(#19945) salmiakki


salmiakki
tag

Sziasztok,

Torrentezéshez szeretnék egy NAS szervert vásárolni, lehetőleg 50e forint alatt. Az elképzelésem, hogy a gép automatikusan indítsa el a torrenteket egy bizonyos időpontban, illetve egy másikban állítsa le azokat. Nem vagyok benne biztos, hogy van erre megoldást, így az is megfelelne, ha erre a célra lenne egy használható mobil alkalmazás, amivel tudom indítani, leállítani a torrent klienst.
Milyen gépet javasolnátok erre a célra?
Előre is köszönöm!

(#19946) fogtunder válasza Dani Pécs (#19944) üzenetére


fogtunder
nagyúr

ha kell a HDMI kimenet, akkor QNAP, ha nem, akkor Synology

(#19945) John_Scott: minden értelmesebb torrent kliensben lehet ütemezést csinálni, ez nem határoz meg semmit. inkább azt kellene tudni, milyen igényed van letöltési sebesség terén, milyen nethez kell.

[ Szerkesztve ]

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19947) Dani Pécs válasza fogtunder (#19946) üzenetére


Dani Pécs
tag

Most néztem, hogy egy kicsivel drágábban már kapható a TS453A 4G is.

HDMI-re nincs szükségem, a kérdés csak az, hogy a hardveres különbségek nem érik-e meg hosszabb távon.

[ Szerkesztve ]

(#19948) fogtunder válasza Dani Pécs (#19947) üzenetére


fogtunder
nagyúr

a QNAP-nál is csak a virtualizáció, meg a HDMI-s felület zabálja a RAM-ot, viszont a DSM szerintem van annyival kényelmesebb/kiforrottabb, hogy érdemes inkább Synot venni.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19949) Dani Pécs válasza fogtunder (#19948) üzenetére


Dani Pécs
tag

Nagyon köszönöm! Meg is rendeltem a 416play-t :)

(#19950) salmiakki válasza fogtunder (#19946) üzenetére


salmiakki
tag

40 mega letöltésem van jelenleg, szerintem a közeljövőben ennél sokkal több nem lesz.

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.