Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-20 17:39:44

LOGOUT.hu

Kérdezés előtt olvasd el az összefoglalót, de minimum a Gyakran feltett kérdések szekciót!
A topic célja, hogy segítsen eligazodni a NAS-megoldások folyamatosan bővülő, színesedő piacán. Mivel a NAS-sal kapcsolatos igények rendkívül sokfélék lehetnek, a lehetséges megoldások között is igen komoly eltérés lehet árban, teljesítményben, kényelemben és rugalmasságban egyaránt.
Az összefoglalóban összegyűjtöttük a legfontosabb alapinformációkat, és az egyes lehetőségek rövid bemutatásával igyekszünk segíteni, milyen irányba induljon el a leendő NAS-tulajdonos.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20801) PrometheusX


PrometheusX
aktív tag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni barátom nevében. Szeretne vásárolni magának egy NAS-t, és két típust nézett ki a Synology-tól: DiskStation DS116 és DiskStation DS216j. A HDD kérdése megoldódott, valószínűleg WD Red vagy Seagate IronWolf lesz (4 TB méretben). A hálózati infrastruktúrát egy Asus RT-AC1200g+ biztosítja.
Amire szeretné használni az a következő:
-torrent kliens futtatása,
-fájlmegosztás,
-videók streamelése PC-re.
Más igénye nem nagyon van. A Synology-hoz kollégáján keresztül jutott el, ő ajánlotta neki - alapvetően egy jó tudású, megbízható NAS-t keresett.

Mit gondoltok, melyiket lenne neki érdemes választani? Nem szeretne RAID tömböt használni, elvileg 4 TB elég lesz neki.

Előre is köszönöm a segítséget!

(#20802) Atlantis


Atlantis
veterán

Végül úgy döntöttem, az első megérzés lesz a helyes. DS116 lesz, később meg ha kell, majd megy mellé médialejátszó, egyelőre nem létfontosságú.

Köszönöm még egyszer a válaszokat, a továbbiakat (ha lesznek) már a megfelelő topicban intézzük. :)

>>>>>>>> Creo Parametric ; Allplan Engineering ; McLaren F1 Team <<<<<<<< "A gondolkodás a lehető legkeményebb munka, valószínűleg ezért gyakorolják oly kevesen." - Henry Ford

(#20803) Multibit válasza PrometheusX (#20801) üzenetére


Multibit
veterán

Mindkettővel jól jársz. Olvass vissza! Volt már téma a két típus összevetése. Más-más előnyök, hátrányok.
Viszont az Asus RT-AC1200G+ súlyos melléfogás! Nem olvastál bele a topikjába vásárlás előtt? :Y

(#20804) PrometheusX válasza Multibit (#20803) üzenetére


PrometheusX
aktív tag

Köszi! 116 mellett döntöttünk, ár/érték/felhasználás arányok szerint az válna be barátomnak. :)

Hát az 1200g+-t régebben vette, ahogy nézem mostanság jöttek ki igazán a problémák vele. :(

(#20805) Shelymes


Shelymes
csendes tag

Sziasztok, QNAP TS-128/228 között vacillálok, alap kérdés: ha 228-at mellett döntök, de egyenlőre csak egy vinyót rakok bele, az nem gáz, ugye? A másik, hogy Chromecast-ra tudom majd csatlakoztatni? Köszönöm

(#20806) Alex91 válasza Shelymes (#20805) üzenetére


Alex91
félisten

Nekem is 1 hdd van jelenleg benne.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#20807) Shelymes válasza Alex91 (#20806) üzenetére


Shelymes
csendes tag

Kösz a gyors választ.
Ehhez a típushoz jár távirányító? Hogyan vezérled ha TV-n nézed?

(#20808) Alex91 válasza Shelymes (#20807) üzenetére


Alex91
félisten

Ehhez nem, az a TAS, de azt mar a ceg nem gyartja, tamogatasa veges. TV-re ez nem kotheto, kell egy okos TV vagy egy medialejatszo. A NAS-on csak a tartalom van.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#20809) wjoe


wjoe
tag

Sziasztok!
Hozzáértőktől szeretném megkérdezni, hogy egy Asustor 3102T áráért (bruttó 70 ezer körül) milyen hasonló tudású (nem lenne baj ha erősebb lenne hardverileg) NAS-t lehet építeni a ma elérhető alkatrészekből?
Köszönöm.

(#20810) fogtunder válasza wjoe (#20809) üzenetére


fogtunder
nagyúr

70-ért van új HP Gen 8 mikroszerver, vagy lehet építeni is, ha apróról veszel 1150-es procit és 4GB DDR3 RAM-ot, egy bitfenix prodigyt, boltból valami ITX lap és egy 250-es FSP táp.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#20811) hackeeeee


hackeeeee
Jómunkásember

Sziasztok!

Adott a régebbi TS-120-as qnap nasom, úgy néz ki, hogy valószínűleg lecserélném valami nagyobbra, mert kezdem "kinőni" sebesség szempontjából.

Néztem egy Syno DS216j -t. Jelenleg 1 HDD menne bele, lehet hogy később beletennék még egyet később.

A kérdés, hogy ez mekkora előrelépés lenne?

Ami fontos lenne tudás szempontjából, Transmission, DLNA, Onedrive, Google drive szinkronizálás. Ezek elérhetőek saját alkalmazások között a Syno-nál?

[ Szerkesztve ]

Véleményem szubjektív...

(#20812) hackeeeee válasza hackeeeee (#20811) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Vagy, ami még esetlegesen opcionális lehet, az egy DS116, mert ha azt nézem, akkor elég az egy rekesz is. Plusz ez kicsit combosabb is, ahogy elnézem a hardveres specifikációkat.

Véleményem szubjektív...

(#20813) Alex91 válasza hackeeeee (#20811) üzenetére


Alex91
félisten

Egy helyett ketto hdd-t tehetsz be, kb. ennyi az elorelepes... A mostanival mi a baj?

[ Szerkesztve ]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#20814) hackeeeee válasza Alex91 (#20813) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Az 1 magvas CPU többször elfogy, főként amikor megy a transmission, mellé mondjuk épp szinkronizál, akkor néha észreveszem, hogy mondjuk dlna-n keresztül akad a tartalom.

Ha megnézem "hw monitort", akkor annyit látok, hogy 100%-on teker a cpu.

Van egy 2TB-s külső Seagate HDD-m, arra megy a külön backup. Esetleg ezért nem annyira fontos a 2 rekesz.

[ Szerkesztve ]

Véleményem szubjektív...

(#20815) Alex91 válasza hackeeeee (#20814) üzenetére


Alex91
félisten

A 116 erosebb, de gyors nethez ez is gyenge lesz torrentre.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#20816) hackeeeee válasza Alex91 (#20815) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Nem fontos, hogy "maxon" menjen.. A mostani 7-8MB/s-t tud max.

Ez a 60 körüli ár lenne a teteje, többet nem nagyon költenék rá. Tudom, építeni is lehetne, de ennek lényegében megvan a helye az asztalon.

[ Szerkesztve ]

Véleményem szubjektív...

(#20817) Alex91 válasza hackeeeee (#20816) üzenetére


Alex91
félisten

Ennyi penzbol kb. ds116, ds216j, Zyxel nas 326/520, Qnap ts-228 jon ki.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#20818) Atlantis


Atlantis
veterán

Én is gondolkodtam rajta, hogy építsek egyet, de a kész rendszer és a mobilos applikációk miatt inkább a kész megoldást választottam. Ennyit nekem megér, hogy kevesebbet kell szívni vele.

>>>>>>>> Creo Parametric ; Allplan Engineering ; McLaren F1 Team <<<<<<<< "A gondolkodás a lehető legkeményebb munka, valószínűleg ezért gyakorolják oly kevesen." - Henry Ford

(#20819) hackeeeee válasza Alex91 (#20817) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Felmerülő kérdés, ha már qnap, ha másik qnap-ba átteszem a vinyóm, lefrissített rendszerrel, az vajon működni fog?

Sejtem a választ, de ez eszembe jutott.

Ha veszek, akkor szerintem váltok. A syno cuccai szimpatikusak, van egy (asszem) 416 a közelemben, volt szerencsém hozzá, elég szimpatikus volt a rendszer is.

Véleményem szubjektív...

(#20820) fogtunder válasza hackeeeee (#20819) üzenetére


fogtunder
nagyúr

60-ért van aprón Gen 8 Microszerver, rácsűrsz egy Xpenologyt, aztán hajrá.

én is holnap megyek a sajátomért, már kész a pendrive hozzá, csak be kell majd állítani. jó lenne gyárit venni, de ami teljesítményben ilyen szinten van, annak az ára csillagászati, a 216j meg nekem tutira gyenge lenne és a 110 ezres 216+ II is csak egy kétmagos Atommal (tudom, Celeronnak csúfolják, de az Atom) van szerelve.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#20821) hackeeeee válasza fogtunder (#20820) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Utána ezzel ugyan úgy lehet bánni mint egy standard nassal?

Életemben nem használtam még ilyet, mármint szervert.

Véleményem szubjektív...

(#20822) fogtunder válasza hackeeeee (#20821) üzenetére


fogtunder
nagyúr

a frissítéssel van kicsit több meló, meg kell várni, amíg jön új bootloader, kiírni pendrive-ra, de egyébként maga az eszköz pont úgy fog viselkedni, mint egy gyári NAS.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#20823) hackeeeee válasza fogtunder (#20822) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

És akkor mondjuk erre mehet fel a DSM változat is? Kezel mindent?

Csak látom, hogy itt kicsit sokminden van ami letölthető.

Bocsi, csak ez a szerver oldal kicsit még sok. :) Viszont nézve a gép bolti árát, ennyiért tényleg jó.

[ Szerkesztve ]

Véleményem szubjektív...

(#20824) fogtunder válasza hackeeeee (#20823) üzenetére


fogtunder
nagyúr

a DSM a Synology oprendszere, az Xpenology egy bootloader, ami lehetővé teszi, hogy az előbbit külsős hardveren futtatsd. gyári DSM rendszered lesz, asszem az időzített ki-be kapcsolás nem szokott menni, amúgy minden más igen, olyan, mint egy gyári NAS.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#20825) hackeeeee válasza fogtunder (#20824) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Ó, asszem értem.. Javíts ki ha tévednék. :)

XPEnoboot-tal be kell boot-olni (pendrive), majd a pat file-t kell megadni neki telepítéskor. Igaz? Ha igen. ott mondjuk a legutolsó update-es fájl is használható, vagy sorban kell update-elni?

Véleményem szubjektív...

(#20826) fogtunder válasza hackeeeee (#20825) üzenetére


fogtunder
nagyúr

úgy van, hogy minden verzióhoz tartozik egy bootloader, utána az update-1-2-3-n felmehet menüből, amikor verzió váltás van, akkor várni kell, hogy kijöjjön az új loader. jelenleg ahogy nézem 6.1-nél jár a rendszer, a gyáriakra most 6.1.1 a legújabb emlékeim szerint.

[ Szerkesztve ]

I hate morning people. And mornings. And People.

(#20827) hackeeeee válasza fogtunder (#20826) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Vagyis akkor a legfrissebb update mehet menüből, értelemszerűen.

Én a .me oldalt nézem, ott 5.2 a legutolsó.

Alkalmazások működnek szépen, gond nélkül?

Most elgondolkoztam.. ejj.. :) HDD van, igaz csak 1, de később jöehet akkor több is.

[ Szerkesztve ]

Véleményem szubjektív...

(#20828) fogtunder válasza hackeeeee (#20827) üzenetére


fogtunder
nagyúr

azt már rég nem frissítik, innen lehet tölteni a cuccot, meg van saját topikja is. de mondom, minden megy, én két évig használtam egy Gen 7 mikroszerveren, mielőtt megvettem a QNAP-ot, és alapvetően elégedettebb voltam vele, mint a TS-251-gyel.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#20829) hackeeeee válasza fogtunder (#20828) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Ó, nagyon köszi, el is tettem a linket. :)

Szóval akkor innen a megfelelő bootloader, majd hozzá a megfelelő pat, ha van critupdate, akkor az, és hadszóljon. Asszem világos mint a vakablak, ha mégsem, max nyomom a csengőt. :)

Lehet teszek egy próbát ezzel a vonallal.. HDD van, igaz le kell menteni mindent, de majd visszaköltözöm.

Köszi a tippet!

Nekem is jó a TS120, kis aranyos, de már sajnos kevés. :(

Véleményem szubjektív...

(#20830) hackeeeee válasza fogtunder (#20828) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Meggyőztetek, ez lesz.. Új ingoványos terület.. :)

Véleményem szubjektív...

(#20831) fogtunder válasza hackeeeee (#20830) üzenetére


fogtunder
nagyúr

jó lesz az. én amúgy tök szívesen megvenném a DSM-et külön, ha lehetne kapni, akár csak korlátozott hardverre is, de akkor ugye ki a fene adna egy DS416 Playért 140 ezret?

I hate morning people. And mornings. And People.

(#20832) hackeeeee válasza fogtunder (#20831) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Így az elmondottak alapján szerintem Én is.

Nincs annyira kihasználva, de kell a hardver. Valszeg annyit fogok tenni, hogy szétszedem a seagate 2TB-s külső vinyót, és azt a HDD-t is beleteszem, és szerveren belül lerendezem a backup-ot,

Azonos pendrive-ra mehet a pat file majd? Felpakolom majd a 6.1.1-et, aztán hadszóljon.

Ha nem boldogulok majd, akkor jöhetek kérdezni? :) Kíváncsi vagyok nagyon.

Véleményem szubjektív...

(#20833) fogtunder válasza hackeeeee (#20832) üzenetére


fogtunder
nagyúr

ezt inkább vigyük át a topikjába, egyrészt jobban is értenek ott páran hozzá, mint én, másrészt kicsit már off itt.

de amúgy a PAT file-t hálózaton keresztül töltöd fel a synology assistant nevű progival.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#20834) hackeeeee válasza fogtunder (#20833) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Jahogy jah, okaj. köszönöm! :R

Véleményem szubjektív...

(#20835) Genji


Genji
őstag

Sziasztok!
Épülő házimozimhoz keresek NAS-t. Elsődleges igényem annyi, hogy akadásmentesen le lehessen játszani róla bármilyen tartalmat (akár teljes BD-et). 1 HDD nekem elég, torrentezni nem fogok róla. Mi az ajánlott bestbuy?

a splinter in your mind had called the dark wanting it all to fall apart

(#20836) Patice válasza Genji (#20835) üzenetére


Patice
nagyúr

Ha nem akarsz belemélyedni a NAS-ok lelki világába, akkor Synology, vagy QNAP modelleket nézz. Ha nem gond egy kis utánaolvasás és leírások alapján pár extra lépés, akkor akár Zyxel 326 is még mehet.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#20837) Genji válasza Patice (#20836) üzenetére


Genji
őstag

Maradnék a QNAP vagy Synology vonalon, de mégis melyiket válasszam kb 1000 féle van. Milyen teljesítmény (proc/ram) ami már jónak mondható?

a splinter in your mind had called the dark wanting it all to fall apart

(#20838) hackeeeee válasza Genji (#20837) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Attól függ mennyit szánnál rá.

Véleményem szubjektív...

(#20839) Genji válasza hackeeeee (#20838) üzenetére


Genji
őstag

Nem tudom mennyit szánnék rá mert sosem volt még. Nem tudom milyen feature-öket használnék ki, egyet biztosan nem akarok, hogy röcögjön a film. :P

Tegyük fel picit felültervezem a használatot az eredetinél, mondjuk megy egy 1080p film a NASról, közben megy a torrent és még valaki mondjuk egy PC-ről mókol valamit a NAS-on - ehhez mit érdemes venni közelebb az 50K-hoz mint a 100K-hoz? :R

[ Szerkesztve ]

a splinter in your mind had called the dark wanting it all to fall apart

(#20840) hackeeeee válasza Genji (#20839) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

1 rekeszes Syno-ból szerintem most a DS116 ami mondhatni jó vételnek számít, de kicsit borsos az ára. Az áából, kicsit megtoldva két rekeszes változatot lehet venni, azt hiszem, hogy DS212.

Én 60k körüli árban érdeklődtem, kicsivel visszább láthatsz pár ajánlott, javasolt modellt.

Véleményem szubjektív...

(#20841) Genji válasza hackeeeee (#20840) üzenetére


Genji
őstag

Olvasva amit írtatok én is a Microserver felé fogok menni szerintem. Ár/érték arányban a legjobbat úgy kapom és ez a cél (mindig).

a splinter in your mind had called the dark wanting it all to fall apart

(#20842) MaCS_70 válasza Genji (#20841) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ha tényleg csak a médialejátszó kiszolgálása a cél (és ezen belül nincs szükséged transzkódolásra), akkor pont bőven megfelel a legolcsóbb ajánlott NAS, a Zyxel NAS326. 100 MBps sebességgel ki tudja adni magából a tartalmat, van benne NFS, SMB és DLNA -- miért kéne drágább, pláne egy microserver, amivel viszont komoly munka van a használatba vételig?

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#20843) Egon válasza Genji (#20841) üzenetére


Egon
nagyúr

Microservert leginkább akkor éri meg venni, ha 2 diszknél többet szeretnél használni (no meg ha akciós).
1-2 lemezzel inkább NAS. Halkabb, egyszerűbb.
Persze ha olyan igényeid vannak, amit NAS-sal nem vagy csak körülményesen/rossz hatásfokkal stb. lehet megvalósítani, akkor komolyabb vas kell.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#20844) Genji


Genji
őstag

Még magam sem tudom pontosan mire van (lesz) szükségem, én egy QNAP TS-251-et néztem annak az árából megvan egy G8 microserver ami sokkal nagyobb teljesítményű. Egyszerűen a józan ész diktálná a vételt, a későbbi esetleges igénynövekedés miatt.

a splinter in your mind had called the dark wanting it all to fall apart

(#20845) Egon válasza Genji (#20844) üzenetére


Egon
nagyúr

Világos.
A microserver előnyei:
- erős(ebb) vas,
- kompakt méret,
- akár 4 (vgy több) hdd,
- tetszőlegesen telepíthető oprendszer,
- akár dedikált vga is belehelyezhető, így pl. HTPC feladatokra is alkalmas lehet,
- bővíthető (cpu, ram),
- nem kell szerelni, "csak" telepíteni,
- ha akciós (cca. 50K körül), jó vétel.

Hátrányok:
- nem túl csendes,
- csak 1 év gari,
- ha megdöglik pl. az alaplap, nem vagy csak aránytalanul drágán javítható (nem szabványos),
- nem out-of-the-boksz megoldás.

Nekem microserver van, de legközelebb inkább építek home server-t, még ha kicsit drágább is (viszont szabványos alkatrészek, 3 év gari stb.).

[ Szerkesztve ]

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#20846) Genji válasza Egon (#20845) üzenetére


Genji
őstag

Nagyon köszönöm az összefoglalót, így világos mi közül kell választani. :R
Totál laikus kérdés (holnap érkezik AVR + 5.1 és ahhoz keresek NAS+médialejátszó megoldást):
Lehet a NAS egyben maga a lejátszó is vagy külön kell építeni a 2 feladatra 2 külön gépet? Szabvány kivitel nem lenne akadály, hely van.

a splinter in your mind had called the dark wanting it all to fall apart

(#20847) Egon válasza Genji (#20846) üzenetére


Egon
nagyúr

Lehet egyben is a kettő természetesen.
Ha 2 in 1 gépet építesz, akkor nem igazán célszerű microservert venni. Itt nézz körül.

[ Szerkesztve ]

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#20848) MaCS_70 válasza Egon (#20845) üzenetére


MaCS_70
félisten

Én hozzátenném, hogy a microserver egy gyári NAS-nál azért jóval többet is fogyaszt. Van, akinél szempont (pl. én...:) )

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#20849) Egon válasza MaCS_70 (#20848) üzenetére


Egon
nagyúr

Jogos.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#20850) Genji


Genji
őstag

Ez a Microseveres téma + a pros/cons akár be is kerülhetne az összefoglalóba.

Más kérdés: NAS-hoz melyik vinyó a legjobb ha a szempont a halk működés és a hűvösség?

a splinter in your mind had called the dark wanting it all to fall apart

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.