Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-20 17:39:44

LOGOUT.hu

Kérdezés előtt olvasd el az összefoglalót, de minimum a Gyakran feltett kérdések szekciót!
A topic célja, hogy segítsen eligazodni a NAS-megoldások folyamatosan bővülő, színesedő piacán. Mivel a NAS-sal kapcsolatos igények rendkívül sokfélék lehetnek, a lehetséges megoldások között is igen komoly eltérés lehet árban, teljesítményben, kényelemben és rugalmasságban egyaránt.
Az összefoglalóban összegyűjtöttük a legfontosabb alapinformációkat, és az egyes lehetőségek rövid bemutatásával igyekszünk segíteni, milyen irányba induljon el a leendő NAS-tulajdonos.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19601) pappzo


pappzo
csendes tag

Sziasztok!

Most vennék egy ZYXEL NAS542 NAS-t.
Fő felhasználása kizárólag otthoni környezetben media tár, azaz médialejátszóról és TV-ről filmeket néznénk róla. Illetve torrent alkalmazás futna rajt, valamint PC-vel egy-egy könyvtárral szinkronizálnám össze (családi képek). RAID 5-be raknám össze a HDD-ket.
Jó választás erre ez? Tudom van jobb is, de drágábban. Épített NAS-hoz meg nem értek.

Milyen 4 TB-s HDD-t ajánlotok erre a szerintem átlagos otthoni felhasználásra? Tudom a WD RED a fő ajánlás, de olyan 47e Ft-ért látom a a darabját. Én 37-ért még ezt néztem ki: SEAGATE Desktop 4TB 5900rpm 64MB SATA3 ST4000DM000. Megfelel ez erre, vagy ha olcsó akkor WD BLUE? Az is kb 37-ért lenne. Vagy ha nem ezeket akkor mit ajánlotok?

Ezzel a NAS-sal és az olcsóbb 4 db 4 TB-s HDD-vel pont 200e alatt állok meg.

Köszönettel:
Papp Z.

(#19602) Patice válasza Fleto93 (#19594) üzenetére


Patice
nagyúr

Jó kis konfig. Mintha már láttam volna valahol ilyet. :D

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#19603) Alex91 válasza pappzo (#19601) üzenetére


Alex91
félisten

En nem vacakolnék, olcsot tennek bele...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#19604) MaCS_70 válasza pappzo (#19601) üzenetére


MaCS_70
félisten

Jó választás a NAS542, 50e Ft-ért meg különösen!

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19605) MaCS_70 válasza fogtunder (#19597) üzenetére


MaCS_70
félisten

És most sikerült is megkaparintanom! :)

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19606) konyi79


konyi79
addikt

Sziasztok,
edigitalos bf akcióban ma 28k a NAS520

bocs, volt már... :)

[ Szerkesztve ]

(#19607) MaCS_70 válasza konyi79 (#19606) üzenetére


MaCS_70
félisten

Huhh, akkor nagyon az utolsó pillanatban hoztam el az egyik utolsó példányt!

A múltkor pár másodpercet késtem -- a kosárba még be tudtam tenni, pár pillanat múlva fizetéskor már elfogyott. Átérzem a helyzetedet... :O

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19608) konyi79 válasza MaCS_70 (#19607) üzenetére


konyi79
addikt

Nem, meglett nekem is, meg még van is. Azért húztam ki, mert feljebb már berakták az infót.
Van valakinek tapasztalata rajta plex-et futtatni? átkódolást bírja?

(#19609) fogtunder válasza konyi79 (#19608) üzenetére


fogtunder
nagyúr

a topikgazda mindig figyel :DDD

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19610) konyi79 válasza fogtunder (#19609) üzenetére


konyi79
addikt

:C :R

(#19611) Patice válasza MaCS_70 (#19605) üzenetére


Patice
nagyúr

Jeee. :C

Ha most vennék NAS-t, akkor én is ilyen akciókon csapnék le ezekre. :D

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#19612) Fleto93 válasza Patice (#19602) üzenetére


Fleto93
tag

Igen, elég hasonló. Ha nem tudja rendesen eldugni a gépet az ember, akkor nemigen van jobb választás ennél a háznál. Mondjuk ha procit cserélek, akkor nem Pentium lesz, hanem valami alap Xeon, de erre még sokat fogok aludni... :)

(#19613) envagyok válasza Patice (#19611) üzenetére


envagyok
veterán

El is fogyott, de nincs már messze a jövő péntek :)
Én is addig agyaltam, hogy kell/nem kell, amíg szépen lemaradtam.

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#19614) B@ldrick válasza fogtunder (#19597) üzenetére


B@ldrick
aktív tag

Köszi, bezsákoltam egyet én is még reggel. 326-ost akartam de azért az árért így jobban jártam.

▌iPhone 12 • Huawei P20 Pro • OnePlus 3 • HTC One ▌Ubuntu • OpenMediaVault • XPEnology ▌

(#19615) MaCS_70 válasza B@ldrick (#19614) üzenetére


MaCS_70
félisten

Hát igen, a jobb készülék olcsóbban, mint a gyengébb, elég jó ajánlat. :)

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19616) ssid3956


ssid3956
tag

Sziasztok!

Vettem ma egy ZyXel NAS520-at. Egyenlőre egy 350GB-os merevlemezt teszek majd bele. Viszont gondolkodom azon, hogy veszek egy 1 vagy 2 TB-os másik merevlemezt mellé. Az gondot okozna, hogy nem egyforma a két mervlemez kapacitása?

(#19617) MaCS_70 válasza ssid3956 (#19616) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nem, alapvetően nem gond -- ha nem akarod RAID1-be fűzni őket.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19618) ssid3956 válasza MaCS_70 (#19617) üzenetére


ssid3956
tag

Hát.. az miért jó ha RAID 1-be fűzöm? :) :) Mit nyerek azzal? Van egyáltalán rá szükségem? :F

(#19619) MaCS_70 válasza ssid3956 (#19618) üzenetére


MaCS_70
félisten

Szerintem és sokak szerint általában nem érdemes a NAS-ban RAID1-ezni. Érzékeny adatok redundáns tárolása különböző helyeken történjen, a RAID>1 csak a HDD-hiba ellen véd!

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19620) masterful87 válasza MaCS_70 (#19619) üzenetére


masterful87
senior tag

Én is ma csaptam le az akciós 520-ra, és teljesen kezdő vagyok NAS témában.
Régóta vágytam rá, hogy az milyen jó, minden eszközt kiszolgál, alig fogyaszt, adatok biztonságban vannak, torrentek mennek szépen gép nélkül is.
De most elbizonytalanodtam, hogy ha a RAID1 hülyeség, akkor mi az ajánlott? Mert a RAID0 gyorsabb lenne, de annak nem látom szükségét, akkor viszont semmilyen védelmem sincs, ugyanott vagyok, mintha két külön winyót használnék, számomra itt értelmét vesztette a NAS?!

Hogyan csinálják a profik, a nagy öregek? :F

(#19621) konyi79 válasza masterful87 (#19620) üzenetére


konyi79
addikt

Ezért miért veszti értelmét a NAS?
Sőt, otthoni környezetben tényleg abszolút felesleges 2 rekeszes NAS-on duplikálni az adatokat. Legyen egy külső meghajtó a fontos dolgoknak, messze az elsődleges tárolótól biztonsági mentésnek. Ha nem túl bizalmas, felhő.
A NAS otthon több helyről elérhető tároló, ami némán kispézé torrentezik ;]

(#19622) MaCS_70 válasza masterful87 (#19620) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az elmélet a következő:

A RAID0 valóban nem túl okos választás, mivel bármelyik egység hibája törvényszerűen az egész tömb összes adatainak elveszítését jelenti -- a sebességbeli előny viszont nem érvényesül, mert maga a hálózat a szűk keresztmetszet.

Kérdés, hogy mi a cél. Nyilvánvaló, hogy adatokat akarunk tárolni a NAS-on. Az is logikus, hogy egyszeri tárolás nem jelent biztonságot, és a RAID1 (és fölötte) már redundáns módon tárol -- de hol is? A NAS házán belül, ami azért nem egy nagy biztonsági távolság. Ha bármi történik magával a NAS-sal, fújhatod az adatbiztonságot. Így aztán kézenfekvő, hogy a pótolhatatlan adatokról minél több, minél függetlenebb helyen tárolt példányunk legyen.
A RAID1 persze jobb, mint a semmi, de kérdés, hogy ez megéri-e azt az áldozatot, hogy elégettük a meghajtókapacitás felét -- hiszen ha okosan járunk el, úgyis van máshol lehetőleg szinkronmásolatunk.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19623) fogtunder válasza masterful87 (#19620) üzenetére


fogtunder
nagyúr

srácok, legalább egy kicsit olvassatok már vissza légyszi. kb. hetente írom le, hogy hogyan lehet RAID-1 nélkül duplikálni a fontos adatokat a két lemezen.

két lemez, két kötet, a mentésre szoruló mappákat egy lokális rsync incrementál mentéssel igény szerinti gyakiroság mellett szinkronizálod. de ez még mindig csak az egyik lemez halála ellen véd, e mellé kell egy offsite backup, a NAS-ok többnyire tudnak automatikusan feltölteni kedvenc felhőtárhely szolgáltatódhoz.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19624) adam3


adam3
aktív tag

Ha esetleg valaki a ma reggeli vásárlók közül meggondolná magát, és mégse lenne szüksége a Zyxel 520-as NAS-ra, írjon nekem nyugodtan ;)

(#19625) Fleto93 válasza MaCS_70 (#19619) üzenetére


Fleto93
tag

Kategorikusan kijelenteni a RAID1 fölöslegességét azért picit erős, sokkal komplexebb dolog ez annál. Ha van lehetőségem minden adatomról offsite backupot készíteni, ráadásul gyakran, és nem fáj az idő amíg ezt az adatmennyiséget visszaszerzem esetleges HDD halál esetén, akkor valóban felesleges.
Viszont ha azt nézem, hogy van 1-2 terra olyan adatom, amiért nem szívesen fizetnék felhő tárhelyet, de mégis bosszantana az elvesztése, akkor lehet, hogy nem olyan nagy ár +1 HDD. Esetemben pl. Inkrementális backupok készülnek naponta többször a gépekről/virtuális gépekről, amiket kb hetente mentek tovább külső HDD-re. Egy ilyen backup csomag elvesztése nem nagy tragédia, jó esetben amúgyse lesz rá szükség, mégis megér nekem +1 lemezt, hogy ne legyek gondban ha valamit vissza kell mondjuk állítanom akár több nappal korábbi állapotba. Ugyanez igaz egy csomó relatív nehezen beszerezhető filmre/programra/akármire, amit annál jobban sajnálnék, hogy veszni hagyjam egy HDD halál miatt, de azért pótolható.
Ma már mondjuk RAID5-öt használok (tudom, tudom ez is rizikós), így kisebb a fajlagos költsége a redundanciának, de korábban a RAID1-re sem sajnáltam emiatt. Persze a pótolhatatlan dolgok mentve vannak felhőbe IS, a RAID nyilván nem váltja ki az offsite backupot.
További lényeges dolog azért az is, hogy milyen gyakorisággal készül az offsite backup, az sem jó, ha túl rövid az átfutás, 1 backup esetén csúnya dolog lehet, ha egy crypto vírust kapsz, és a titkosított cuccot rögtön át is viszed a mentésedre...

(#19626) MaCS_70 válasza Fleto93 (#19625) üzenetére


MaCS_70
félisten

Éppen ezért még véletlenül sem írtam olyat, hogy a RAID1 felesleges lenne. Azt írtam, hogy mérlegelni kell annak ismeretében, hogy korlátozott biztonságot nyújt.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19627) Boki0022 válasza fogtunder (#19578) üzenetére


Boki0022
csendes újonc

Nem random gép, gyári ts453a
Az alap jó, de a kiegészítő szolgáltatások kritikán aluliak

(#19629) masterful87 válasza fogtunder (#19623) üzenetére


masterful87
senior tag

Tehát a 2 lemezes NAS-t megtöltöm tetszés szerint két akármekkora, akármilyen lemezzel, pakolgatom rájuk a kevésbé értékes anyagaimat, mintha csak a gépembe lenne két winyó.
Aztán az értékes, fontos adatokat tartalmazó mappákra beállítom ezt a lokális rsync incrementál mentést, így már két helyen, két különálló HDD-n lesz meg az anyagom, mondhatni van egy "szelektív RAID1"-em komolyabb tárhely áldozat nélkül.
Ekkor védett vagyok a HDD halál ellen, de még mindig veszélyes, hogy egymás mellett van a két meghajtó, így jöhet egy harmadik lemez, ami független a NAS-tól, akár lehet az a fiók mélyén is, vagy egy asztali gépben, amire szintén beállíthatok egy rsyncet, vagy ha nem annyira privát az anyag, és elfér 1-2 gigán akkor mehet a felhőbe is.

Köszönöm a segítségeteket, így már mindent értek! Ha megjön az 520, akkor majd megyek a megfelelő topikba a beállítások miatt. :)

(#19630) Patice válasza masterful87 (#19629) üzenetére


Patice
nagyúr

Így van! :K Tökéletesen fogtad a lényeget! Hajrá, irány NASsolni. :C

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#19631) MaCS_70 válasza masterful87 (#19620) üzenetére


MaCS_70
félisten

Hogy áll a rendelésed?

Én még a leadáskor kaptam egy mailt az Edigitől, hogy gratulálnak, már az enyém a vétel és 24 órán belül tájékoztatnak a részletekről. Ez volt valamikor tegnap reggel.
Eltelt másfél nap, és semmi hír...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19632) ssid3956 válasza MaCS_70 (#19631) üzenetére


ssid3956
tag

Szia
Bocs hogy belekotyogok, de nekem se jött azóta semmi. Én is szintén ZYXEL NAS520-at rendeltem. A rendelés után jött egy mail, de azon semmi azonosítószám sincs. Remélem minél hamarabb jön valami.

Egy kérdés: Az említett NAS-ot tudom-e a következő módon a hálózatba kötni? Hely és vezeték hiány miatt gondolodtam erre a bekötésre.

Router--» NAS 1. LAN port
NAS 2. LAN port --» PC

(#19633) csapee válasza ssid3956 (#19632) üzenetére


csapee
senior tag

Hétvégén még a pap is pihen ;]

Csapee

(#19634) konyi79 válasza csapee (#19633) üzenetére


konyi79
addikt

Ne várjátok ennyire.. Nekem de jött sms bemehetek érte (személyes átvételt választottam). Sok köszönet még nincs benne, du 1 óta szenvedek vele...
Már cseréltem HDD-t, 3x alaphelyzet, de nem akar működni :W

(#19635) fogtunder válasza konyi79 (#19634) üzenetére


fogtunder
nagyúr

valszeg hibás, kérj cserét. ettől még nem lesz mindenkié szar.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19636) konyi79 válasza fogtunder (#19635) üzenetére


konyi79
addikt

A gond az, szerintem nem hw hiba, valami bug van a zyxel féle transmissionban. Szerintem.
Ahogy kifigyelgetem, hasít mint a szél, amíg az első letöltést befejezi. Ekkor kezdődik a probléma, azaz a fagyás/újraindulás, mintha kiakasztaná a torrent befejezetté váltása, nem tudja megcsinálni. Próbáltam a telepítés szerinti alapértelmezett mappába, próbáltam azonos mappába, ne kelljen áthelyeznie az incomplate-ből, de semmi.. Mikor az első 99,9 %-on van, pár másodperc után kifagy. Ami a fura, mikor újraindul nem onnan folytatja, mindig kb 1GB hiányzik, onnan folytatja, újabb fagyásig, ciklikusan.
Viszont a gyári beépített kliens hiba nélkül tölt úgy, közben 100GB-okat másolok a másik HDD-re párhuzamosan. Sajnos ennél már nem érni el a ZYPKG mappát, a régieknél oda bemásolva a transmission file-et egy másikról simán ment vele.

Ja, Zyxel support, ez talán elfér ebben a topikban, lehet benne hasznos info nektek is
A hét elején a 310-et alaphelyzetbe állítottam, nem érte el weben a programcsomagokat. Ráírtam a supportra, van-e tippük mi lehet a baj. Első levelükben még küldtek linket, mit kellene megnézni beállításokban. Az persze rendben volt, második körben a következő válasz jött:

Tisztelt ******* úr,

sajnálattal értesitem, hogy az ön termékét ellenrőrizve észeltük, hogy az elvesztette a garanciáját és ezzel együtt a vele járó automatikus Ügyfélszolgálati támogatást.
Ajánlani tudjuk, hogy a régi termékét cserélje egy modernebb, újabb, fejlettebb modellre.
Itt tudja ellenőrizni a terméke statuszát.

https://education.zyxel.com/newsletter/published/phaseout/phaseout.htm

Köszönjük,
szép napot

*******
Zyxel Ügyfélszolgálat

Ah... már a fogalmazás is oly szép magyaros... :U

(#19637) fogtunder válasza konyi79 (#19636) üzenetére


fogtunder
nagyúr

az mondjuk fura. a gyári klienssel amúgy mi a baj, már azon kívül, hogy nem TM?

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19638) konyi79 válasza fogtunder (#19637) üzenetére


konyi79
addikt

Böngészőből fut csak, nincs hozzá transmission remote gui-hoz hasonló megoldás, ami azért kényelmesebbé teszi. Mind pc-n, mind mobilon.
Emellett a gyári csak 10 torrentet képes egyszerre futtatni, amibe beletartoznak a seed alatt tartottak is. Meg se a 310-e, se a 325-é nem szeretett egyáltalán seedelni, akármit állítottam kiléptette a torrentet. Gyanítom ez is hasonló lesz. Még a vége az lesz, bocsánatot kérek a 310-től, megy amíg szét nem esik. Csak a két rekesz jó lett volna, úgy terveztem egy HDD a töltögetéshez, egy a saját motyónak.

(#19639) ssid3956 válasza csapee (#19633) üzenetére


ssid3956
tag

Az éjjel érkezett meg a visszaigazolás.. :) :) :DD :DD

(#19640) ssid3956


ssid3956
tag

Ha így építem ki a hálózatot, akkor a PC fog netet kapni? Vagy erre nem alkalmas a 2 LAN port a NAS-on?

(#19641) Essejó válasza ssid3956 (#19640) üzenetére


Essejó
veterán

Ha ez egy hibrid NAS és van bele építve egy 2 portos Switch (nem hiszem) akkor igen, de ez szerintem kizárt.
Tessék mindegyik portot külön Lan kábellel a Routerre kötni.

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#19642) csapee válasza ssid3956 (#19639) üzenetére


csapee
senior tag

B+ és nekem is jött visszaigazolás, csak dolgoznak.:))
Ui: állítólag hétfőn itt lesz.

[ Szerkesztve ]

Csapee

(#19643) MaCS_70 válasza csapee (#19642) üzenetére


MaCS_70
félisten

Éjjel 1-kor nekem is jött email, hogy majd jön újabb email...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19644) varmi2 válasza ssid3956 (#19640) üzenetére


varmi2
nagyúr

A pc-n nem lesz net. Nem arra való a nasen a 2 lan port. A gépet és a nast is külön külön a routerre kell kötni.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#19645) T_Stark


T_Stark
őstag

Nem tudom jó helyre írok-e, jobbat hirtelen nem találtam.
Szívok már egy ideje a Transmission-nel.
Zyxel 326 NAS, 2 HDD van benne, külön kezelve, a másodikra (Volume2) csináltam egy Torrent mappát, azt szeretném hogy a transmission ide töltsön. Hogy lehet ezt neki megadni?

(#19646) konyi79 válasza T_Stark (#19645) üzenetére


konyi79
addikt

A webes felületről sehogy. Rakd fel a remote gui-t, az Eszközök/Transmission beállítások alatt meg tudod adni a mappák nevét, ....sysvol/ után folytasd az elérési utat. Arra a lemezre érdemes telepíteni is az alkalmazást, amelyikre akarod menteni.

(#19647) T_Stark válasza konyi79 (#19646) üzenetére


T_Stark
őstag

Valami még mindig nem jó.
Letöltötte, de nem tudom hová, az a mappa üres, meg máshol sem látom.
Így néz ki most az elérési út:

Rossz formában adtam meg?

(#19648) konyi79 válasza T_Stark (#19647) üzenetére


konyi79
addikt

CSak amit utána adsz hozzá, azt fogod ott látni, vagy az sincs meg?
Nas menüjében Vezérlőpult/Jogok és megosztás/Megosztott mappák-nál hoztál létre ilyen "Torrent" nevű mappát? Az megjelenik a Filekezelő/Hálózat/NAS neve/Torrent néven?
amikor hozzáadsz egy torentet a remote gui-ban, ott a felugró ablakban passzol az elérési útvonal?

(#19649) T_Stark válasza konyi79 (#19648) üzenetére


T_Stark
őstag

Először megcsináltam a beállítást, utána adtam hozzá egy torrentet, le is töltötte, látszólag seedeli is, de nem tudom hol van, mert ez a Torrent mappa üres.
Igen, a mappát a NAS menüjében csináltam a megosztott mappáknál, és Windows alatt is látom a hálózatnál ha belemegyek a NAS-ba, de üres.
Úgy látom a felugró ablakban is azt írja ami a fentebbi képen is van.

Ja és ha a Transmission Remote-ban rámegyek a torrentre, és ott arra hogy tartalmazó mappa megnyitása, akkor már azt mondja hogy nem található az útvonal, de seedeli.

[ Szerkesztve ]

(#19650) konyi79 válasza T_Stark (#19649) üzenetére


konyi79
addikt

Akkor passz.. Nálam így helyén van.
Ott lesz az akkor valahol az admin mappában, indítsd újra a NAS-t, ellenőrizd a beállításokat maradtak-e, és úgy hozzáadva torrentet nézd meg hová kerül.

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.