Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-20 17:39:44

LOGOUT.hu

Kérdezés előtt olvasd el az összefoglalót, de minimum a Gyakran feltett kérdések szekciót!
A topic célja, hogy segítsen eligazodni a NAS-megoldások folyamatosan bővülő, színesedő piacán. Mivel a NAS-sal kapcsolatos igények rendkívül sokfélék lehetnek, a lehetséges megoldások között is igen komoly eltérés lehet árban, teljesítményben, kényelemben és rugalmasságban egyaránt.
Az összefoglalóban összegyűjtöttük a legfontosabb alapinformációkat, és az egyes lehetőségek rövid bemutatásával igyekszünk segíteni, milyen irányba induljon el a leendő NAS-tulajdonos.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#32001) MaCS_70 válasza tibbike01 (#31994) üzenetére


MaCS_70
félisten

Én is CMR HDD-ket veszek (WD RED plus), de mi is a nagy probléma az SMR-rel?

Otthoni, de még SOHO körülmények között sem fogja senki érezni a különbséget a kettő között.

Ami fontos az az, hogy RAID-tömbben ne keverjük a kettőt.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#32002) MaCS_70 válasza Dr. Akula (#31986) üzenetére


MaCS_70
félisten

A magyar emben pont abban a fejlettebb világban szinte egyedülálló helyzetben van, hogy egy faramuci jogi helyzet következtében legálisan torrentezhet.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#32003) Borisz76 válasza MaCS_70 (#32002) üzenetére


Borisz76
veterán

Maga a torrent nem illegális.
Az "csak" egy protokollt egy módszert egy tehnikai eljárást takar , ahogyan fájlokat lehet terjeszteni , letölteni , cserélni.

Volt idő - de lehet még most is - , hogy a nagyobb cégek, szolgáltatók ezzel a módszerrel tették elérhetővé az új ingyenes játékot , a frissítések elérését vagy bármi hasonlót amihez letöltés kellett.
Így nem egy központi szerverröl töltöttek le sok-sok ezren....
Hanem szépen elosztva a terhelést sok helyről jönnek a szeletek , a darabok.

Magyarországon - tudomásom szerint - a letöltés legális.
A megosztás az , ami nem megengedett DE az is csak akkor , ha jogvédett a tartalom.
S , mivel a pendrive-tól a HDD-n kereszül , a memória kártyákon át ...egészen az SSD-ig minden ADATHORDOZÓRA rákerült - az Artisjust jóvoltából - a szerzői jogi díj...vagy mi a bánat...
Szóval az üres adathordozók drágábbak lettek az előre kifizetett jogdijjak miatt.

Ebből az következik, hogy letöltöm és legálisan tárolom.

De a megosztás továbbra is tiltott !
De ha senki sem osztaná meg....akkor senki sem tudná letölteni !
22-s csapdája !
Tehát mindenki bűnös !
Főleg a rendszer.....
Nem feltétlenül torrenteznék ha meg tudnám fizetni a szórakozásomat :
Mozi , CD , DVD , BD , Színház , Könyv , Étterem , Szálloda , Külföldi út.

Mivel a fizetésből csak tengődik az ember , így ott spórolunk , ahol tudunk !

[ Szerkesztve ]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#32004) vlevi válasza tibbike01 (#31999) üzenetére


vlevi
nagyúr

Lehet, hogy az NSA325-on lévő Twonky média szerver miatt, de gyakran probléma, hogy nem tudom DLNA-n nézni a filmet.
SMB se teljesen tökéletes rajta, mert olyan régi, hogy csak SMBv1-t ismer, azt meg a Win10,11 már nem javasolja.
NFS-t kellene rajta beröffenteni, de ahhoz meg lusta vagyok.

(#32005) tibbike01 válasza vlevi (#32004) üzenetére


tibbike01
őstag

Az lehet, én 4 éve Plexet használok 4k dolby vision filmeket nézek és egyszersem volt még semmi gondom a lejátszással. Mindig mosolyog a szám. :)

(#32006) balu1977 válasza vlevi (#32004) üzenetére


balu1977
senior tag

Nekem még öregebb dns-320am van de a tv új ,úgyhogy nem kell,hogy fusson rajta semmi,mert a tv lejátsza.

(#32007) vlevi válasza balu1977 (#32006) üzenetére


vlevi
nagyúr

"nem kell,hogy fusson rajta semmi,"
Tulajdonképpen nálam is ugyanez a helyzet, ha SMB-n nézek bármit, akkor ahhoz a NAS-on nem kell futnia a médiaszervernek.

(#32008) cigam válasza MaCS_70 (#32000) üzenetére


cigam
félisten

Az SMB azért lényegesen stabilabb, mint a DLNA
:F Egy problémás hálózati kapcsolat, vagy hibás eszköz miatt nevezhetjük akár stabilabbnak is, de ez nem a fenti protokollok hibája. Sokkal inkább a két protokoll által használt transzport csomagokban kell keresni az eltérést. Az SMB tcp-n közlekedik, így az adatátvitel garantált. udp-n nincs ilyen opció, ha hibás csomagot kaptál, vagy nem tudtad időben feldolgozni, így jártál. Vagyis a hálózatod jóságától függ, hogy mennyire működnek jól a dolgok.

mi is a nagy probléma az SMR-rel?
Ezt szoktam linkelni. Gépi fordítás, de a lényeg benne van. CMR esetén az adatsávok jól elkülönülnek egymástól, míg SMR esetén az adatsávok átfedik egymást, így egy ezeknek az írásakor a többi átfedő sáv adatait is frissíteni kell, nehogy az ott tárolt adatok elvesszenek.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#32009) cigam válasza cigam (#32008) üzenetére


cigam
félisten

Kifutottam a szerkesztési időből...

Mivel az átfedésben lévő adatok frissítése időbe kerül, addig a másik lemez csak malmozik, arra vár hogy a másik lemez végezzen.
Ebből következik, hogy csak raid konfigurációk esetén problémás a lemezek keverése, egyedi kötetek esetén semmi gondot nem okoz, ahogy két SMR is jól el van egymás mellett, de az írás picit lassabb lesz. Ami elméleti lassulás, mivel a Gbites hálózat a szűk keresztmetszet, a lemezek 2-3x gyorsabb tempóra is képesek.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#32010) MaCS_70 válasza Borisz76 (#32003) üzenetére


MaCS_70
félisten

A helyzet a torrenttel nagyon röviden a következő -- csatlakozva az Általad írottakhoz.

A témához értenem kell, mivel ezzel foglalkozom, abből írtam egy szakdiplomás szakdolgozatot és sokáig a kutatási témámat is érintette.

Tehát a Torrent egy protokoll, a szerzői jog pedig nem foglalkozik vele.

A szerzői jog audiovizuális művek esetén megengedi a magáncélú másolást. Ezzel nem minden jogvédő ért egyet, de a jogszabály szövege és a joggyakorlat igen.

A probléma a megosztással van, amely már de iure nem a szabad felhasználás köre. Ennél fogva a seedelés bizony ellentétes a szerzői jogi törvény és az EU-s jogalkotás rendelkezéseivel.
Igenám, csakhogy a szakma nem kis meglepetésére egy konkrét torrentes ügyben az ügyészség kimondta, hogy a magáncélú megosztás (visszatöltés) a magáncélú másolással esik egy megítélés alá. Ezért azóta egyfajta kegyelmi állapot áll fenn, és ha az nem szolgálja haszonszerzés célját, akkor nem tekintik szabálytalannak az audiovizuális művek torrentezését.

A szoftver már egészen más tészta, és a filmek-zeneművek terén is sokféle értelmezés kering.

Én ebből személyesen annyit érzek, hogy amíg korábban rendszeresen kerestek meg torrentezős büntetőügyekben nyomozói és terhelti oldalről is, az jelzett ügyészségi kinyilatkoztatás óta nulla ilyen ügyem volt.

Csendben megjegyzem, hogy jogi szempontból nem étek ezzel egyet.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#32011) MaCS_70 válasza cigam (#32009) üzenetére


MaCS_70
félisten

"Ebből következik, hogy csak raid konfigurációk esetén problémás a lemezek keverése, egyedi kötetek esetén semmi gondot nem okoz, ahogy két SMR is jól el van egymás mellett, de az írás picit lassabb lesz."

Pont erre utaltam én is. Rálátok több SMR-es HDD-vel futó NAS-ra, amelyek kifogástalanul működnek otthoni, illetve nem nagy adatforgalmat bonyolító irodai környezetben.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#32012) Borisz76 válasza MaCS_70 (#32010) üzenetére


Borisz76
veterán

:R

Mivel nem követem napi szinten a jogszabályi változásokat ezért kérlek szólj majd ha komolyabb változás történne....nehogy megüssem a bokámat :D

Kellemes Ünnepeket Kívánok Mindenkinek !

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#32013) tillatrilla válasza balu1977 (#31982) üzenetére


tillatrilla
senior tag

Vannak olyan filmjeim,illetve sorozatok,amiknek a letöltésével nem kell bajlódnom,+gépidőt szánni rá.Ha tetszik egy sorozat,mint pl. Jack Bauer-24,akkor az elég szép tárhelyet foglal az összes epizódja.( Mind megvan) 51éves múltam a nyáron,és imádok jó filmeket nézni a házimozi rendszeremen,jóóóó hangosan :D !!És torrentezek is!

Békés Ünnepeket Kívánok Mindenkinek!!

[ Szerkesztve ]

Üdv: Attila

(#32014) balu1977 válasza tillatrilla (#32013) üzenetére


balu1977
senior tag

Én is így vagyok a filmekkel ,de én miután megnéztem nem tárolom.

(#32015) MaCS_70 válasza balu1977 (#32014) üzenetére


MaCS_70
félisten

Én nem vagyok egy nagy torrentező, de anno DVD-ket is részben emocionális okoból vettem. Vannak olyan filmek, sorozatok, amelyek egyszerűen fontosak számomra, hozzám tartoznak. A fiam megszületésével ehhez hozzájött még egy extra szint, hogy ha meg akarok majd neki mutatni valami fontosat, akkor azt azonnal megtehessem.

Ezért vannak olyan anyagok, amelyeket őrzök, készenlétben tartok.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#32016) tikshow


tikshow
addikt

Sziasztok! Gondolkozok egy Synology DE423+ vasarlasan. Megoldhato, hogy ketto RAID 1 rendszert hozzak letre? Ket kulonbozo HDD-t szeretnek rakni bele, 2x WD Red medianak es 2x WD Purple biztonsagi kameraknak.

(#32017) Patice válasza tikshow (#32016) üzenetére


Patice
nagyúr

Igen.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#32018) tikshow válasza Patice (#32017) üzenetére


tikshow
addikt

Koszonom!

(#32019) gg72


gg72
veterán

Sziasztok! Meglévő DS116 NAS-omat szeretném lecserélni, mivel ez letöltési sebességben csak 30 Mbs körül tud és a netünk 50-es, ill. tennék bele a mostani 3TB HDD helyett egy nagyobbat. Csak alap dolgokra használnám továbbra is (letöltés, fájlmegosztás médialejátszó felé NFS-en, távoli elérés). A DS124-et néztem ki, vagy lenne más tippetek?

(#32020) Borisz76 válasza gg72 (#32019) üzenetére


Borisz76
veterán

A DS116-ban egy kétmagos Marvell ARMADA 385 88F6820 CPU van , ami 1,8 GHz-n üzemel.

A DS124-ben egy Realtek RTD1619B CPU dolgozik , 4 maggal 1,7 GHz-n.

A torrent erősen CPU függő.
Meg persze sok mástól is függ.....

Régen mikor megírtam a Synology összefoglalót , akkor a Download Station részhez kértem segítséget, hogy kinek milyan NAS van a birtokában és ki milyen sebességgel tud letölteni.
( Majd nézd át.....)

Ezek alapján kb úgy állt össze a dolog, hogy minél magasabb az 1 magra eső frekvencia ....azaz 1 mag minél magasabb MHz-n ketyeg....annál gyorsabb a letöltés !

Ha ezt figyelembe vesszük, akkor LEHET , hogy az újabb DS124 is csak hasonló letöltési sebességet produkálna....

Ugyanakkor azt is figyelni kell, hogy újabb CPU arhitektúra , 2X annyi maggal , s mivel újabb modell ezért a Synology hosszabb ideig támogatja szoftveresen a rendszert és tovább kap biztonsági frissítéseket is.

Általánosan elmodható, hogy aki ki akarja használni a gyors internetes előfizetését, azoknak " + " -s modellt szoktunk javasolni mert azok erősebbek , emiatt időtállóbbak.

A gond az, hogy nincs " + "-os modell 1 fiókos kivitelben.
2 fiókosban viszont elérhető 2 modell is :
DS124/DS223/DS224+/DS723+ modellek összehasonlítása.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#32021) AiRLAC válasza gg72 (#32019) üzenetére


AiRLAC
addikt

Inkább Intel/AMD processzoros modelleket nézegess, ezek nagyrészt a +-os modellek.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#32022) gg72 válasza Borisz76 (#32020) üzenetére


gg72
veterán

Kösz, AirLAC-nak is! Egylemezes Intel/AMD vonalon esetleg más gyártótól vannak ajánlott típusok?

(#32023) Multibit válasza gg72 (#32022) üzenetére


Multibit
veterán

Nem tudok gyári, egylemezes Intel NAS-ról.
DIY nem játszik nálad? Az lenne számodra gazdaságos megoldás.

(#32024) AiRLAC válasza gg72 (#32022) üzenetére


AiRLAC
addikt

Ezt passzolom, én mindig Synology-t ajánlok :) De pl. a Homeserver topicban kapsz majd tippet kicsi olcsó egy lemezt fogadó PC-kre (pl. Dell Optiplex vagy hasonló más márkás PC).

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#32025) gg72 válasza Multibit (#32023) üzenetére


gg72
veterán

Kösz mindkettőtöknek! De DIY is játszik, korábban is volt már. A Homeserver topikra is ránézek.

(#32026) Dr. Akula válasza Borisz76 (#32020) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Kezel egyáltalán a torrent több szálat? Én úgy tudom nem, legalábbis a qBittorrent biztos nem. Én úgy látom (de szerintem te is ezt mondod), hogy inkább 2 mag sok MHz-en, mint 4 mag kevés MHz-en. Persze ilyen 1.7-1.8 között nincs sok különbség, de 3.7 GHz (/2 mag) vs 2.6 GHz (/4 mag) már igen.

(#32027) ugyes válasza gg72 (#32025) üzenetére


ugyes
aktív tag

Nézz rá erre pl. Főként az N100-as verzióra.

(#32028) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

A NAS-oknál feltűntetett external hdd pontosan mit jelent? Ott ugyanis NTFS, FAT32 is fel van tűntetve mint használható filerendszer. Az ilyeneket csak DAS-ként kezeli, tehát hálózati meghajtóként lehet csak elérni másik gépről, vagy képes írni is rá, csak nem kezeli úgy hogy de jó, van mégegy lemezünk, akkor akkor erre is felrakjuk az oprendszerünket, megy RAID-be ez is?

(#32029) Borisz76 válasza Dr. Akula (#32028) üzenetére


Borisz76
veterán

[Tárhely bővítési lehetőségek.]

Az usb-s lemezeket rá lehet dugni a NAS-ra.
Fel lehet csatolni őket - a NAS-on keresztül - egy PC-re mint hálózati meghajtó.

De nem lehet a NAS-ban elhelyezett lemezekhez , kötethez hozzáadni őket.

[ Szerkesztve ]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#32030) gg72 válasza ugyes (#32027) üzenetére


gg72
veterán

Erre az N100-ra gondolsz? [link] Nem is rossz a 8/128-as változat. Milyen oprendszer kellene erre?

(#32031) jerry311 válasza gg72 (#32030) üzenetére


jerry311
nagyúr

Linux, Windows, ami tetszik.

(#32032) Dr. Akula válasza Borisz76 (#32029) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Tehát amit a NAS fiókjába rakok, az csak "internal" lehet, linuxos filerendszerrel? Itt azt írja, hasznáhatom a NAS-t DAS-ként is. Mondjuk a "When you connect a NAS to your computer, it will be recognized as a network drive" az nem tudom milyen kapcsolatot jelent, etherneten keresztül, vagy csak usb-n direkt rákötéssel? A lényeg: Ha nem akarom a lemezt ext4/ZFS, stb-re konvertálni, marad NTFS, akkor csak USB kábellel lehet a NAS-ra kötni, mint ahogy simán pc-re is tenném? Akkor miért jó hogy közbeiktattam a NAS-t? Kábellel közvetlenül a pc-re is tudom. Meg ez a "If you are going to use a NAS as an external hard drive, you need to make sure that the connection between the NAS and your computer is stable and secure to avoid data loss and other security issues." ez mi? TCP-n újraküldi a csomagot, csak UDP-n veszik adat.

(#32033) Borisz76 válasza Dr. Akula (#32032) üzenetére


Borisz76
veterán

Régebben én is NTSF-re formázott külső merevlemezt kötöttem a NAS-ra.

NAS-ra kötve viszont el lehet érni a hálózaton keresztül bármelyik gépről, vagy kívülről......ez az előnye.

Viszont ha bedöglik a NAS, akkor csak lehúzom és átkötöm a PC-re.
Mivel NTSF a fájlrendszer, így nem gond a Windows-nak.

A belső lemezeket pedig ext4-re ( alapértelmezett lehetőség ) vagy BTRFS-re lehet formázni ( Synology NAS-okban Intel CPU-val ).
Ezeket viszont alapból nem ismeri a windows.
Bár van rá megoldás....

Ha nem akarom a lemezt ext4/ZFS, stb-re konvertálni, marad NTFS, akkor csak USB kábellel lehet a NAS-ra kötni, mint ahogy simán pc-re is tenném?
Igen.

Akkor miért jó hogy közbeiktattam a NAS-t?
Mert a hálózaton keresztül elérhető.

TCP-n újraküldi a csomagot, csak UDP-n veszik adat.
Ezt nem tudom.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#32034) Dr. Akula válasza Borisz76 (#32033) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Ezek szerint mindenképp DAS-ra lesz szükségem. Azt hittem megúszom a sarokban heverő NAS-al is. :)

(#32035) ugyes válasza gg72 (#32030) üzenetére


ugyes
aktív tag

inkább erre. A 16GB + 512GB változat sem rossz. + a szállítási költgség, ami nem derül ki

(#32036) Vasti74 válasza ugyes (#32035) üzenetére


Vasti74
aktív tag

Írják a szállítási feltételeknél, hogy ahová tud szállítási költséget kalkulálni, oda szállítanak.

Tedd kosárba a cuccot, aztán tovább, ott meg kell adni a szállítási címet (ország, város) , aztán egy pár pillanating Calculating... van a szállítási költségnél, és végül Magyarországra (és Ausztriára is) azt írja, hogy Free :-)

Tényleg nem rossz ár érte... Kár, hogy nincs kedvem egyáltalán szoftvertelepítéssel szórakozni. A gyári NAS beállítgatása is unalmas már nekem ;-)

(#32037) kenwood


kenwood
veterán

Elvarasok :
Gigabitet tudja lanon es a nasra telepitett torrentkliens is.
Ne legyen nagyon gagyi marka,aminek a hivatalos sitejat a google kereso a harmadik oldalon dobja ki.
Vpn, webserver es a tobbi extra feature normalis mukodese elony,de nem feltetel.
Melyik a legolcsobb nas ami ennek megfelel ?

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#32038) Borisz76 válasza kenwood (#32037) üzenetére


Borisz76
veterán

Gigabitet tudja lanon es a nasra telepitett torrentkliens is.

Gigabites LAN csatlakozókkal szerelt a legtöbb modell.
Van pár darab......kezd elterjedni.....ami gyorsabb : 2.5 Gbit LAN

A mondatod 2. fele lesz a lényeg : torrentkliens is....

A torrentezés erős CPU-t igényel.
Ha minden igaz, akkor a legtöbb kliens csak 1 szálat használ ki.
Azaz , annak az egy magnak magas frekvencián kell ketyegnie.
Korábban más is kérdezett ...ez a válaszom rá : [link]

A hsz-ban található a Synology összefoglaló.
Abban találod a Download Station leírást és torrentes sebesség eredményeket is.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#32039) tasiadam


tasiadam
veterán

Udv

Letezik olyan NAS, ami tud conatainert futtatni es egyben USB passthrut is a containerek szamara, vagy barhogy at tudok adni containernek TPU-t (azaz beszerelhetoo mSata vagy mini PCIe)? Egy olyan megoldast szeretnek csinalni, hogy egyedi mini PC-t kivaltanek NAS-al a redundancia miatt. Containerek kozott futna egy HomeAssistant es egy Frigate.

Edit: ahogy latom, van olyan Synology is, ami tud VM-et, es annak at lehet adni az USB portot

[ Szerkesztve ]

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#32040) kenwood válasza Borisz76 (#32038) üzenetére


kenwood
veterán

Havernak DS 118 van.
Az a PC ssdjerol nem tud meg 500 megabittel sem fogadni,pedig a hattertarak ha egy gepben vannak, siman hozzak a 100 megabyte/sec feletti tempot. Ha a torrentkliens a pcn fut,es a nas csak halozati meghajtokent a letoltesi mappa, akkor ilyen 2-300 megabit a max. A ketfiokos Synologyk nagyon dragak,es rengeteg nekunk felesleges featuret tartalmaznak.
Valami olcsobb megoldast keresek, ha letezik ilyen. Nem ragaszkodunk a synology-qnap vonalhoz, de azert ne is Medion legyen, aminel oknyomozo ujsagiras egy user manual beszerzese is :D

[ Szerkesztve ]

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#32041) Borisz76 válasza kenwood (#32040) üzenetére


Borisz76
veterán

Érdekes....mert én NAS-ról ( HDD ) másolok PC-re ( SSD ) és a sebesség az bizony 100-110 MB/s.
De visszafelé is hozza a tempót !

A gigabites hálózat elviekben 125 MB/s tud....de egyéb okok miatt kb 100-110 MB/s a ténylegesen elérhető.

Egy mai modern HDD tud 120-200 MB/s is.
Persze ez a szekvenciális írásra / olvasásra érvényes...azaz a nagy méretű fájloknál érhető tetten.

Kicsi , apró fájloknál a fejpozicionálás miatt visszaesik a sebesség.
Tipustól, HDD-től függően 30-80 MB/s -ra saccolom....

Egy lemezes NAS esetén ...kb ugyanúgy mintha PC-ben lenne....ha nagyon tele a lemez, akkor az is okozhat lassulást.
Általában elmondható, hogy egy 5-10 % szabad kapacitást érdemes hagyni a lemezen.

A barátodnál a lassú másolásnak is biztosan megvan az oka.

A Synology fórumban sokaknak volt / van DS118-a.
A belépő modellek egyik leghasználhatóbbja volt.
Sokan ajánlották is az 1 fiókos NAS-t keresőknek.

A ketfiokos Synologyk nagyon dragak,es rengeteg nekunk felesleges featuret tartalmaznak.
Pedig még 2 fiók is kevés bizonyos esetekben....
Én alapból 4 fiókosat szoktam javasolni !
De ha az 1 fiókos NAS-t is drágállod, akkor építs egy PC-t , vegyél egy mini PC-t és azt használd erre a célra.
Sokkal erősebb vasat lehet építeni ugyanannyi pénzből.
Csak a szoftveres részét kell megoldanod.
Abban viszont nem tudok segíteni mert még sosem próbáltam.

Valami olcsobb megoldast keresek, ha letezik ilyen.
Igen, építesz...mint fentebb írtam is.

Azt viszont ne feledd el, hogy egy épített NAS 9,4 W-nál biztosan többet fog kajálni :) ...mert a DS118 lemezzel, működés közben mindössze ennyit kér.
Egy épített eszköz, nagyobb, lesz....lehet hangosabb is...és biztosan többet is vesz ki a konnektorból.
Bár ez nem mindenkinek fontos.....többek között nekem sem lényeges, hogy a DS1215+ NAS-om éppen mennyit eszik jelenleg 8 db HDD-vel....

[ Szerkesztve ]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#32042) Dr. Akula válasza kenwood (#32040) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Azt tudjuk hogy az Arm procisok torrentre nem valami acélosak, lehet hogy ennyit tudnak ha mellette még mást is kell csinálniuk. Pl. az AMD is nagyon szarul kezeli a másolást, asztali gépemben Seagate Ironwolfról (200 MB/s) van hogy csak 50(!) MB/s-el másol. Belső, PCIE 5.0 SSD-re...

(#32043) kenwood válasza Dr. Akula (#32042) üzenetére


kenwood
veterán

Koszi, akkor futunk nala meg 1 kort.

Ugye itt 3 dologrol beszelunk :
- pc-ben levo ssd-rol nasra
- pcn futo torrent klienssel a nasra
- nason fut a torrent kliens, a PC akar ki is lehet kapcsolva.
Ha jol ertem, akkor az elso valtozatnal a DS118-nak kellene tudnia a gigabit kornyeket. A masodiknal sem dolgozik sokkal tobbet a nas procija, igy ott se kellene nagyon ala mennie.
Egyedul a harmadik verzio, ahol ugymond normalis,ha intel proci nelkul eselytelen a Gigabit. Olcsobb gyartok nem raknak Intel procit az egyfiokos nasukba? Minipct tudnek epiteni, meg os-t is faragnek ra, de nem akarok.

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#32044) tibbike01 válasza kenwood (#32043) üzenetére


tibbike01
őstag

Én nem vagyok nagy torrentes, de az arm procis TS-233 lazán kezelt közel 20 torrentet, letöltés, seedben tartás. Szerinten ha valaki nagyban tolja, 50+ torrent éjjel nappal, és nem csak az életbenmaradásért seedel, hanem igazi feltöltő, akkor jön szóba az inteles nagyobb vas.

(#32045) MaCS_70 válasza kenwood (#32040) üzenetére


MaCS_70
félisten

Borisz +1

Nálam még a szép emlékű Zyxel 326 is stabilan forgalmazott 800-850 Mbps-mal.

Ott a havernál valami más gond lehet, nem a NAS a szűk keresztmetszet.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#32046) kenwood válasza tibbike01 (#32044) üzenetére


kenwood
veterán

Semmi ilyesmi, boven 15 alatti, szoval akkor alaposabban meg kell nezni a dolgokat.

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#32047) Dr. Akula válasza kenwood (#32043) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Visszaolvasva már nem vagyok annyira biztos hogy jól értettem a problémát, úgy értettem akkor van baj, ha a NAS-on egyszerre fut a torrent + még másolsz is rá/róla LAN-on keresztül.

De így másodjára úgy néz ki, hogy ott akkor van probléma, ha más is terheli a LAN-t, pl. maga a pc a torrenttel, és emellé még a másolást is át kéne küldeni a madzagon. Ezen a NAS csere sem segít, mert az is csak kukucskál a kábelen hogy mikor jön már az adat. :) És még csak az se biztos hogy a LANt dugítja el a torrent, simán lehet hogy a pc vinyója nem bírja hogy a sok kérésből most melyiket teljesítse. Én is le szoktam állítani a torrentet amíg archiválok, pedig ott még hálózat se játszik, másik vinyó van felmountolva ugyanarra a gépre. Erre utal hogy bekapcsolt torrenttel 500 Mbitről leesik 200ra (nálatok) a sebesség. Az 1 gigás sebesség amúgy is csak bruttó, abból lejönnek a vezérlőjelek, és ha még csomagot is kell újraküldeni, az is lassít, szóval 1000 Mbitet akkor se látnál rajta ha minden optimális lenne. Szerintem a vinyó lesz ebben az esetben.

Ha mégis NAS-t akarnátok cserélni, mert mondjuk (sokkal) több torrentet szeretnétek futtatni, akkor aprón 60-ért láttam Asustor AS5002T-t, 2.5 GHz-es Celeron J1800 procival. DS118 meg olyan 50k, tehát nem nagy pénz a fejlesztés. De ez nem a problémádra megoldás, csak mellékes infó.

[ Szerkesztve ]

(#32048) gg72 válasza tibbike01 (#32044) üzenetére


gg72
veterán

50 magás netet, letöltési sebességet is tudja?

(#32049) Borisz76 válasza gg72 (#32048) üzenetére


Borisz76
veterán

Részlet a Synology összefoglaló , Download Station részéből :

Sebességmérési eredmények a fórumtársaktól :

Lajos75 fórumtársunk vasa :
DS 718+ Intel Celeron J3455 quad-core 1.5GHz, burst up to 2.3GHz
A letöltési sebesség meghaladja az 50 MB/s-t.
Lajos75 kolléga új mérési eredménye : 36841. hozzászólás.

Kicsimix fórumtársunk vasa :
DS 216+II Intel Celeron N3060 dual-core 1.6GHz, burst up to 2.48GHz
A Letöltési sebesség meghaladja a 60 MB/s-t. Videó a letöltésről.

Bandi20 fórumtársunk vasa :
DS 218+ Intel Celeron J3355 dual-core 2.0GHz, burst up to 2.5 GHz
A letöltési sebesség felugrott 90 MB/s-ra is : hsz_35690

Irgum fórumtársunk vasa :
DS216play STM STiH412 dual-core 1.5GHz
20-30 MB/s között mozog a letöltési sebesség. hsz_51773

gyuri81 fórumtársunk vasa :
DS220+ , Intel Celeron J4025 , 64 Bit , 2-core 2.0 (base) / 2.9 (burst) GHz
Összesen 18 GB Ram található a NAS-ban.
Az alap 2GB RAM-on felül van benne még egy Crucial 16GB DDR4 2400MHz modul is.
Két képet is kaptam tőle , amin látszik ,hogy gyors a cucc !!!


Ezek az értékek tájékoztató jellegűek !!!!
Mivel erősen függ a netkapcsolattól, a torrentet seedelők számától és a DS beállításaitól is.

A fenti példákon lehet észrevenni, hogy minél magasabb a CPU frekvenciája, annál gyorsabb a letöltési sebesség.

Egy NAS kivételével ( Irgum fórumtársunk vasa : DS216play STM STiH412 dual-core 1.5GHz ) mind INTEL CPU-val szerelt eszköz !

Ezek után csak annyit fűznék hozzá , hogy akinek gyors optikai internetes előfizetése van és GYORSAN IS AKAR LETÖLTENI az nyúljon mélyebben a zsebébe és Intel CPU-val szerelt NAS-t vegyen.
Aki türelmesebb és nem feltétlenül kell azonnal, minden.....az vehet nyugodtan lassabb CPU-val szerelt ...nem feltétlenül Intel-es NAS-t.

[ Szerkesztve ]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#32050) gg72 válasza Borisz76 (#32049) üzenetére


gg72
veterán

Köszönöm, ezeket olvastam is korábban. Akkor lehet kicsit spórolgatok még és egy DS224+ lesz majd belőle, legalább ott már ismerem a rendszert. :)

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.