Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-20 17:39:44

LOGOUT.hu

Kérdezés előtt olvasd el az összefoglalót, de minimum a Gyakran feltett kérdések szekciót!
A topic célja, hogy segítsen eligazodni a NAS-megoldások folyamatosan bővülő, színesedő piacán. Mivel a NAS-sal kapcsolatos igények rendkívül sokfélék lehetnek, a lehetséges megoldások között is igen komoly eltérés lehet árban, teljesítményben, kényelemben és rugalmasságban egyaránt.
Az összefoglalóban összegyűjtöttük a legfontosabb alapinformációkat, és az egyes lehetőségek rövid bemutatásával igyekszünk segíteni, milyen irányba induljon el a leendő NAS-tulajdonos.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10001) vanRobert válasza Doky1988 (#10000) üzenetére


vanRobert
tag

Már túl vagyok rajta, de kösz. :))

(#10002) Claude Leon válasza vanRobert (#9998) üzenetére


Claude Leon
senior tag

Az is csak a tokozásra vonatkozik, a félvezető még bírná fölötte is valamennyivel.

(#10003) mamago1972


mamago1972
tag

Két napja megint minden rendesen működik. Megnyugodtam. :) Wifi rendben, lejátszás rendben. Nas semmilyen hibát nem produkál. Volt egy állomány, töröltem, úgy tűnik, az okozta a sorozatos problémát, másra nem tudok gondolni, mert mást nem tettem a nas-al.

Do I make myself clear?

(#10004) mamago1972


mamago1972
tag

Telneten csatlakozva mc-ben láthatom a nas-ra dugott pendrive-ot? Keresem mindenhol, de mégsem találom.

Do I make myself clear?

(#10005) Claude Leon válasza mamago1972 (#10004) üzenetére


Claude Leon
senior tag

írd be, hogy mount vagy df is jó, ott majd a listából kimazsolázod

(#10006) mamago1972 válasza Claude Leon (#10005) üzenetére


mamago1972
tag

Köszi, beírtam, még keresem. Ahogy el van nevezve a pen, úgy nem találom. Próbálom megfejteni. :)

Do I make myself clear?

(#10007) Claude Leon válasza mamago1972 (#10006) üzenetére


Claude Leon
senior tag

a df-nél még méret alapján is azonosíthatod

(#10008) Tonyk válasza mamago1972 (#10006) üzenetére


Tonyk
veterán

/e-data/ alatt lesz (i-data: internal data, e-data: external data) valami random szám alatt. Ne a nevén keresd.

[ Szerkesztve ]

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#10009) mamago1972 válasza Tonyk (#10008) üzenetére


mamago1972
tag

Köszönöm szépen. Nem értem, miért nem logikus, hogy mnt alatt legyen.

Do I make myself clear?

(#10010) Tonyk válasza mamago1972 (#10009) üzenetére


Tonyk
veterán

Nem értem, hogy mi nem logikus benne. A belső driveok sem /mnt alá vannak becsatolva. Asztali rendszereken sem ide (/mnt) kerülnek a rádugott eszközök.

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#10011) mamago1972 válasza Tonyk (#10010) üzenetére


mamago1972
tag

Ennyit a linuxos tudásomról. :(

Do I make myself clear?

(#10012) mamago1972


mamago1972
tag

A piros led kivillanása után ez történik. A nas-hoz nem férek hozzá, kikapcsoló gombbal tudom csak újra indítani. SMART-ot nem tudom értelmezni, nem tudom, mi mit jelent. Napló fájlban nincs semmi hibára utaló bejegyzés.
Küldjem vissza gariban a nast?

Do I make myself clear?

(#10013) Tonyk válasza mamago1972 (#10012) üzenetére


Tonyk
veterán

"SMART-ot nem tudom értelmezni, nem tudom, mi mit jelent"

Google a barátod!

Szerintem táphiba lesz. Főleg, hogy nem a saját(?) tápjával megy. Ha két hdd van benne, vedd ki azt amelyiken nem a rendszer van és próbáld úgy.

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#10014) mamago1972 válasza Tonyk (#10013) üzenetére


mamago1972
tag

Köszi, megreklamálom. Egyébként kiderült, hogy saját tápja van, de nagyon benéztem. :)

Do I make myself clear?

(#10015) Tonyk válasza mamago1972 (#10014) üzenetére


Tonyk
veterán

Akkor nemtom. Ettől függetlenül ki kéne próbálni egy hdd-vel. Ha ott is bugzik, akkor cseréltesd ki. Esetleg szedd le az FFP-t, használd a gyári tm-et (ha nem azt használod). Hátha valamit nagyon elreszeltél benne.

[ Szerkesztve ]

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#10016) mamago1972 válasza Tonyk (#10015) üzenetére


mamago1972
tag

Gyári visszaállításnál a meglévő kötet és tartalma elveszik?

Do I make myself clear?

(#10017) Tonyk válasza mamago1972 (#10016) üzenetére


Tonyk
veterán

Elméletileg nem érinti a köteteket.

[ Szerkesztve ]

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#10018) mamago1972 válasza Tonyk (#10017) üzenetére


mamago1972
tag

Köszönöm, azért előtte lementem az adatokat. Megpróbálom, gyári állapotban használni, aztán meglátjuk a végeredményt.

Do I make myself clear?

(#10019) ggg666


ggg666
őstag

Sziasztok!

Teljesen új vagyok NAS témában, és a következő lenne a kérdésem.

Szeretnék venni egy SYNOLOGY DiskStation DS114+ 40efrx-es wd red winyó menne bele.

Adsl internet lenne a nővéremnél és itt lenne beüzemelve,ezt ki be tudnám kapcsolgatni távoli vezérléses alapon is,vagy csak a helyszínen?

A másik kérdésem a torrent kliens lenne, mennyire szerkeszthetőek a torrentek vele, illetve a letöltés menete az hogy megy, meg kell adni a torrentek linkjeit a nas-nak vagy én esetleg otthon letöltöttem, és átmásolom a nasra?

Válaszokat előre is köszönöm.

Üdv

(#10020) cdl válasza ggg666 (#10019) üzenetére


cdl
senior tag

Szia.
Tudod távolról is ki bekapcsolni.
Vannak programok, amivel távolról elindíthatsz torrentet.
Apple termékekhez nagyon ajánlott a Synods.
De androidról is tudod távirányitan a letöltést.

(#10021) ggg666 válasza cdl (#10020) üzenetére


ggg666
őstag

Köszi, de ha mindig más ip-t kap akkor hogyan?

(#10022) CoolBoy323 válasza ggg666 (#10021) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

DynDNS, VPN

(#10023) cdl válasza ggg666 (#10021) üzenetére


cdl
senior tag

(#10024) ggg666 válasza cdl (#10023) üzenetére


ggg666
őstag

Köszi, egyébként torrentezni ezzel is lehetne?

WD My Cloud 3TB?

(#10025) Naigen


Naigen
aktív tag

Sziasztok, mint kezdő NAS-oló, gondoltam rákérdezek itt, mielőtt megveszek vmit, ami nem is biztos, hogy az, ami nekem kell. :)

Adott egy otthoni hálózat, 2 laptoppal, tablettel, okostelefonokkal és smart tv-vel. Azt szeretném megoldani, hogy egy hálózati meghajtóról bármelyik eszköz elérje a videókat (akár full hd is), képeket, zenéket. Esetenként távolról is el lehessen érni a fenti tartalmakat. Esetleg torrenteket letölteni.

2 verzión gondolkodom, venni egy Zyxel 310 et, ugye ezekben elvileg minden adott, ami nekem kell. De nem lenne-e jobb, ha pl egy Asus EEE Box PC B202-t (van ugye gigabit lan, wifi, gondolom az atom proci és a min 1gb ram is elég) veszek- ara telepítek egy megfelelő OS-t Freenas, Open Media Vault, ami kielégíti az igényeimet.

Szal érdemes ezzel pöcsölni, vagy jobb a gyári nas, ha fontos a minél halkabb, hosszútávú megbízható működés, minimális fogyasztás (7/24-ben menne). A belerülési költség nagyságrendileg 20k mindkét esetben 1TB háttértárral (2,5 és 3,5"-os is van itthon elfekvőben). Egy lemez elég, Raid meg hasonló hóbelevanc nem kell.

[ Szerkesztve ]

Szavaz a hejesirok pártyára.

(#10026) cdl válasza ggg666 (#10024) üzenetére


cdl
senior tag

Van külön topikja, ott nézz utana.
Úgy rémlik, hogy lehet vele.

(#10027) #35090688


#35090688
törölt tag

Synology-hoz értőktől kérdezem: Ún. adatmosás (parity consistency check) közben szabad használni a NAS-t? Elkezdhetem feltölteni adatokkal? Kb. 36 órán át tart a folyamat, a felénél tart, unom, használnám. De nehogy nekem megzakkanjon és elölről kezdje az egészet, mert akkor tökön szúrom magam.

[ Szerkesztve ]

(#10028) Mezga Aladár válasza #35090688 (#10027) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

Elméletileg szabad csak az idő fog megnőni. Én kivárnám és utána töltenék.

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#10029) #35090688 válasza Mezga Aladár (#10028) üzenetére


#35090688
törölt tag

Oké, kösz. Beállítottam a felhasználókat, hálózatot, létrehoztam a megosztott mappákat, a PC-n ezekhez hozzárendeltem a meghajtó betűjeleket, a médialejátszón is elkészítettem a NAS-ra mutató parancsikonokat. Tehát előkészítettem a terepet, de fájlokat nem töltök rá, míg be nem fejezi.

(#10030) junkpod válasza ggg666 (#10019) üzenetére


junkpod
nagyúr

A nyílt interneten keresztuli wol olyan mint a kutya vacsorája, ne alapozz a tuti sikerre.

Box's don't touch!

(#10031) ggg666 válasza junkpod (#10030) üzenetére


ggg666
őstag

dyndns-el sem?

(#10032) junkpod válasza ggg666 (#10031) üzenetére


junkpod
nagyúr

En sokat kinlodtam vel de feladtam. Mindegy hogy dyndns vagy kozvetlen ip beiras, kintről nem megy. LANon tökéletes. Lehet router de a szolgaltato is hibas... Megkérdeztem az isp-metés azt válaszolták, hogy nincs náluk ez korlátozva, de tapasztalataik szerint inkább nem működik mint igen...

Box's don't touch!

(#10033) Intelligencs válasza junkpod (#10032) üzenetére

Ez nem azért volt nálad, mert egy idő után a router ARP táblájából kiesett a NAS címe? Mert ez esetben a megoldás egy olyan router lenne, ahol be lehet állítani statikus ARP-ot. Az én Netgearemnél is ez a helyzet, de tudom, hogy ez a router miatt van. LAN-on persze mindig működik, mert ha a keresett cím már nincs benne az ARP táblában, akkor broadcasttal megkeresi az eszközt, amit bejegyez az ARP táblába, és ami fel is ébred így. Ha viszont WAN-on érkezik a magic packet, akkor csak addig működik, amíg még nem esett ki a router ARP táblájából a NAS címe, utána már nem.

[ Szerkesztve ]

The Amiga, Born a Champion

(#10034) WolfLenny


WolfLenny
senior tag

Zyxel 325 v2 szerettem volna venni, de sehol sem kapható. Milyen alternatívát tudtok javasolni ár/teljesitmény arányban?

Előre is köszi a választ.

WL

(#10035) Multibit válasza WolfLenny (#10034) üzenetére


Multibit
veterán

Itt kapható.

(#10036) Tonyk válasza Intelligencs (#10033) üzenetére


Tonyk
veterán

Írd le százszor: ARP tábla :DDD

(#10034) WolfLenny

Azért itt úgy látom beszerezehető 1-2 helyen.

34.490 (+890 szállítás) elég kellemes ár.

[ Szerkesztve ]

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#10037) Zjunior válasza WolfLenny (#10034) üzenetére


Zjunior
veterán

30k volt 26.-án:(

Work Hard ™- Play Hard ™!!

(#10038) WolfLenny válasza Zjunior (#10037) üzenetére


WolfLenny
senior tag

Az csak átverés volt. Egyik cégnél megrendeltem 32.5K-ért Először volt, aztán rendelés alattra váltott.
Jelenleg 30-40 munkanap...
Kvázi csalogató árak voltak... :(

Még érdeklődök az említett üzletekben, de nem sok esélyt látok rá...

(#10039) rol33


rol33
aktív tag

sziasztok
lenne itt valaki aki QNAP-ot használ és megy nála a Download Station?napok óta szívok vele, de nem bírom működésre bírni..

®

(#10040) Mauzes


Mauzes
őstag

Sziasztok!

Seagate Barracuda vagy WD Green 2 TB is ajánlott NAS-ba? 2 db esetén már viszonylag jelentős árkülönbség van a WD Red-hez képest.

(#10041) Möhe válasza Mauzes (#10040) üzenetére


Möhe
addikt

Mehet bele, csak RED kifejezetten NAS-ba való a márketing szerint. Hónapok óta barracuda és egy samu f sorozatúval megy nálam NAS 0-24ben. Nincs bajuk.

(#10042) WolfLenny


WolfLenny
senior tag

Promise NS4600-as szerintetek megéri 50-ért?
Még van rá fél év garancia, azt tudom ,hogy kb. 1 éve csak áll.

(#10043) junkpod válasza Intelligencs (#10033) üzenetére


junkpod
nagyúr

Hát már a max 48 órára van állítva az ip liszensz, de amugy meg statikus ip-n van a nas. Ha most bekapcsolom, majd ki és várok 2 percet akkor sem ébreszt wan felöl. Persze lehet router is gond, nincs egyértelmű bizonyítékom. Örülnék ha működne.

Seagate: én nem bízom benne, igaz már tíz éve is van, de 3/3 volt a hibás vinyók aránya, igaz rma keretében cseréltêk, sőt nagyobbra:)

[ Szerkesztve ]

Box's don't touch!

(#10044) Jakotom


Jakotom
csendes tag

Üdv Mindenkinek!

Érdeklődnék, hogy milyen NAS-t ajánlanátok: Synology vagy QNAP? Normálisat, hosszú távon kihasználhatót szeretnék venni. Synology DS214-et néztem. Hardveres, szoftveres téren jónak tűnik. 2 db 2 Tb-os WD Red menne bele raid 0-ban. Átlagos átviteli (írás/olvasás) sebessége szerintetek mennyi volna gigabites helyi hálózaton? Multimédiás háttértár és seed gép lenne.
Érdemes raid 0-ba kötni vagy szimplán menjenek bele? Valamint ha raid0 a tömb mégis, akkor szabadon tudom particionálni, ergo, mint egy 4 Tb-os vinyót?
Azért gondolkodtam el ezen, mert az asztali gép erre a célra szánt vinyója torrent kliens programban többször azt jelezte már, hogy 100%-osan túlterhelt a lemez...

Észrevételeket, véleményeket szívesen fogadok!

Köszi előre is!

(#10045) krealon válasza WolfLenny (#10042) üzenetére


krealon
veterán

67-ert kapsz ujonnan HP MicroServer N54L-t, amire XPEnology-t telepitve nagysagrendekkel jobb gepet kapsz, ugyanakkora fogyasztas mellett.
A Promise NS4600 mellett egyedul az szol, hogy 1 db ventilator van benne, igy magasabb homersekletu helyen halkabban uzemelhet, mint a HP MicroServer.

(#10046) Intelligencs válasza junkpod (#10043) üzenetére

Nem, a statikus IP nem ez. IP & MAC Binding, vagy valami ilyesmit kell keresni a routerben. Milyen routered van?

@Jakotom: Hadd tippeljek, utorrent a kliens amiről beszélsz. Annak tényleg van egy ilyen ismert hibája, hogy túlterheltnek jelzi a lemezt, és lelassul a letöltés. Synology DS214-es NAS jó lesz a céljaidra. Semmi szükség RAID0-ra viszont, túl kockázatos (bármelyik lemez megdöglik, minden adat elveszik). Nekem 120-as UPC-s nettel a DS213+ maximális sávszélességgel tölt le. RAID1-ben vannak a lemezek (tükrözés). Szóval szerintem csak simán rakd be a lemezeket adatbiztonság nélkül, vagy tedd RAID1-be/SHR-be, de semmiképpen sem RAID0-ba.

Egyébként meg ajánlom neked a prohardveres Synology topikot.

[ Szerkesztve ]

The Amiga, Born a Champion

(#10047) kabar válasza krealon (#10045) üzenetére


kabar
senior tag

Ugyanakkora fogyasztás mellett?

"Der erste Trunk aus dem Becher der Naturwissenschaft macht atheistisch; aber auf dem Grund des Bechers wartet Gott.“

(#10048) Jakotom válasza Intelligencs (#10046) üzenetére


Jakotom
csendes tag

Köszönöm a gyors választ!
Eltaláltad, de nem lelassítja, hanem konkrétan leállítja és alig lehet elindítani ilyenkor újra.

NAS-ban gondolom a raid 0 elméleti dupla sebessége nem érvényesülne, csak a lemezműveletek párhuzamossága miatt gondolkodtam rajta, terhelés jobban eloszlana.
Még az asztali gépben gondolkodtam raid 0 és 5 között, utóbbi természetesen 3 vinyóval, a raid 1 eddig azért nem játszott, mert a fél tárhelyterület lefoglalást sokallom, akkor inkább áldoznék be 6 Tb-ből 2 Tb-ot. Ha ugyanezt NAS esetén akarnám megvalósítani, akkor +1 vinyó és a NAS-ból is 4-es kellene, annyit meg nem költök rá...
Különben eddig ahány embert kérdeztem a raid 0-ról annyi volt ellene, mint mellette is. :-D
Amúgy meg ha jól értem, akkor hiába volna akár raid 5 az asztali gépemben, akkor is előfordulhatna a lemez túlterhelt hibajelenség?

(#10049) Intelligencs válasza Jakotom (#10048) üzenetére

Én is használtam RAID0-t asztali gépben még az SSD korszak előtt, azon volt a rendszerem. Úgy tényleg volt értelme, felgyorsult az egész rendszer, de azon fontos adatok nem voltak, csak az operációs rendszer. No most, NAS-on az ember a fontos adatait is tárolni szokta (hisz többek között arra való), abszolút ellenjavalt hát a RAID0.

Nem tudom, hogy az utorrent alatt a RAID0 vagy RAID5 is akadna-e, de lehet, hogy igen. Ráadásul a RAID5-nek - hacsak nem hardveres RAID kártyát használsz - elég combos hardverigénye van, hiszen a paritás biteket kell számolnia. (Persze egy mai vasnak ez már valószínűleg meg se kottyan, de anno pl. egy Pentium4-es alatt használhatatlanul lassú volt a RAID5.)

Szóval ne aggódj, bőven elmegy a NAS simán berakott lemezekkel is. Sőt, mintha az egyik fórumtárs még mintha szívott is volna a RAID0-val, talán Patice? A Syno topikban is érdeklődhetsz.

Egyébként nekem eddig a RAID1-es diszkekre ment a torrent, de aztán kevés lett a hely, meg ugye pazarlás a redundáns tárhelyet erre használni, ezért rákötöttem egy 1T-s 2,5"-ös külső merevlemezt USB3-on, ezzel is maximális sávszélességgel megy a letöltés, nincs akadozás.

[ Szerkesztve ]

The Amiga, Born a Champion

(#10050) Jakotom válasza Intelligencs (#10049) üzenetére


Jakotom
csendes tag

Hardveresen tuti vinné a raid 5-öt is a gépem, átgondolom még egyszer ezt az egészet. Nézegettem a Synology-s topicot is, de itt NAS-os kezdőként érdemesebbnek láttam az írást.
Köszi az infot, sokat segítettél!

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.