Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9101) ubyegon2 válasza Merula Alba (#9093) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én csak Win alól olvastam még ennek az anomáliának a megoldását. Más megközelítést is láttam, de attól többen meg óvnak mindenkit, így azt ugorgyuk. :)

(#9094) J.C.G.

Gondolom Win mellé telepíted először. Célszerű a Képregény alapján végigmenned, ez esetben nem lényeg, hogy az sem UEFI-s módszert ír le.

Kevés SSD-nél lehetnek gondok, ma már nem annyira gyakori téma az SSD Linuxon, a Fury az fog gond nélkül működni. A két megszokott funkciót akár belerakhatod majd az FSTAB-ba, ha már kezded megismerni a rendszert, de ha nem, az se gond.

Próbaképpen telepítettem a Comodo víruskergetőjét és sikerült. Nem tudom hogyan, mert csak találomra csináltam, de működött. Most már tudom hogyan kell külső forrásból telepíteni.

Annyira büszke vagyok rád! :D Akkor ez meg is volt, most pedig ezeket a külső forrásokat felejtsd el egy hosszabb időre! Virusírtónak meg semmi értelme nincs, akkor lenne, ha Winnel közös meghajtókat használnál.
(ha valamit felraknál és nem találod a tárolókban és PPA sincs rá, akkor inkább kérdezz)

Várható valami galiba telepítés közben vagy utána az AMD miatt?

Én mióta Linuxot használok, AMD kártyáim voltak, most épp APU, 4-5 éve még voltak nehézségek, de most csak egyféle driver van, a nyílt, az pedig egész jó.

Ha nem hibernálsz, nem kell swap.

[ Szerkesztve ]

(#9102) J.C.G. válasza ubyegon2 (#9101) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

Nem, Wint gyalulom és menne fel a Mint KDE. Nem akarok bohóckodni ha már elhatároztam magam. ;)
Beállítom a boot részt aztán Live és telepítek egy tiszta rendszert.

"A két megszokott funkciót akár belerakhatod majd az FSTAB-ba, ha már kezded megismerni a rendszert, de ha nem, az se gond."
Itt nem tudom mire gondoltál, de az FSTAB-ot se vágom. Majd rá guglizok.

Köszi Apu, igen is Apu. :D
Ez olyan Win-es megszokás nálam. Először vírus kergető és utána a többi program, meg a frissítések. Ha már felajánlottad. Nem létszükséglet, de az open office csalódás volt számomra. Viszont van a SoftMaker office ami szimpi. A fizetőset megtaláltam már belőle, de létezik ingyenes is mint win-re a 2016-os verziója?

Ezt az open drivert gondolom a frissítés feldobja magától és nem kell külön keresgélnem.
Hibernálni nem akarok. Netezés, torrent és multimédia lesz csak a géppel csinálva.

(#9103) ubyegon2 válasza J.C.G. (#9102) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Beállítom a boot részt aztán Live és telepítek egy tiszta rendszert.

Ez a boot beállítás nekem ködös, neked viszont így egyszerűbb dolgod lesz, akár csinálhatod a Linux MIND YT csatorna vonatkozó videója alapján is.

Itt nem tudom mire gondoltál, de az FSTAB-ot se vágom. Majd rá guglizok.

Az Összefoglalókban erről is esett szó, de tisztában vagyok vele, bármennyire is próbáltam nagyon egyszerűre összeállítani, aki először olvassa, annak azért még nehezen átlátható.

Erre gondoltam FSTAB szerkesztés alatt:
[link]

Elég régen írtam már, nekem is fura, de a lényeg, hogy a leírt mód annyiban változik Mint esetén, hogy a
gksu xed /etc/fstab parancs lesz, ami előhozza a szerkesztendő fájlt

a példának megfelelően a két piros sorral kell kiegélszíteni a fájlt:
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=94c25334-65fa-4a22-k7c5-bgc5445027b3 / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1

Ha külön meghajtókat/particiókat is akarsz csatolni, azt is itt kell beírnod majd.

Bármilyen programot keresel, amit Win alatt ismertél, szintén az Összefoglalóban láthatod az
https://alternativeto.net/ oldalt, ahol rengeteg alternatív programot találsz a Linux fül alatt, ha beírod a kívánt program nevét.

open office már nem default, a Libre Office van a legtöbb rendszerben alapból. [link]

Amit keresel, az 30 napos trial. [link]

Ezt az open drivert gondolom a frissítés feldobja magától és nem kell külön keresgélnem.

Ezt is felejtsd el, a rendszer minden szükséges drivert tartalmaz és a telepítés után ezek frissülni fognak természetesen, ilyesmiket nem kell keresgélni. Mivel nemsoká kijön a 19, így az alap 18.3 telepítése után jó sok frissítés lesz majd, de nem vészes, ez nem Windows, hamar lefut a frissítés, de a Frissítéskezelőben jobb, ha először a középső opciót választod:

[ Szerkesztve ]

(#9104) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#9103) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

lejárt a szerk idő

Ha lefut az első frissítés, egy inxi -F terminal kimenetet rakj be ide, hogy lássuk, frissült-e minden fontos, lehet, hogy majd mégis az alsó opciót kell bejelölnöd, ha szükségesnek látjuk. ;)

Megnyitod a terminalt és beírod a fenti sort és enter, kb ennyit látsz majd:

ubyegon@mintcinnamon-18 ~ $ inxi -F
System: Host: mintcinnamon-18 Kernel: 4.13.0-37-generic x86_64 (64 bit)
Desktop: Cinnamon 3.6.7 Distro: Linux Mint 18.3 Sylvia
Machine: Mobo: ASUSTeK model: F2A85-M v: Rev X.0x
Bios: American Megatrends v: 6404 date: 08/13/2013
CPU: Quad core AMD A10-5800K APU with Radeon HD Graphics (-MCP-) cache: 8192 KB
clock speeds: max: 3800 MHz 1: 2900 MHz 2: 3800 MHz 3: 1900 MHz
4: 1400 MHz
Graphics: Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Trinity [Radeon HD 7660D]
Display Server: X.Org 1.18.4 driver: radeon
Resolution: 1600x900@59.98hz
GLX Renderer: AMD ARUBA (DRM 2.50.0 / 4.13.0-37-generic, LLVM 5.0.0)
GLX Version: 3.0 Mesa 17.2.8

....................
..................
(nem raktam be az egészet)

Most már tiszta minden, remélem! :D

[ Szerkesztve ]

(#9105) J.C.G. válasza ubyegon2 (#9104) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

Igen mint a vak ablak. Gondolom most el akarsz ijeszteni a rendszertől, mert már így is sokan vagytok. :DD
Köszönöm a segítséged. Igazából ebből az első hsz kína nekem, de a másodiknál tudom mi a kérésed. Most telefonon nem akarok utána olvasni. És az is igaz, hogy nem olvastam el minden link mögött lévő cikket, mert dolgozni is kell néha. ;) Komoly munka van benne. :R

(#9106) ubyegon2 válasza J.C.G. (#9105) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A lényeg, hogy ezekből nézd meg, ami alapján majd telepíteni fogsz, azt mondtam neked, hogy a többi részével most ne foglalkozz, de csak írtad, hogy majd a googliban megnézed, mi ez az FSTAB dolog, emiatt is öntöttem rád azt a hzs-t, mert így már megérted, miért mondtam, hogy majd, ha kicsit kiismered a rendszert, visszatérünk az FSTAB-ra. A mai ismeretek szerint, ha semmit nem csinálsz vele, akkor sincs gond, ez már inkább csak optimalizálás lesz.

Szóval egyszerűen csak telepítsd fel a rendszert, használd, ha valami kérdésed van, felteszed. Meglátod a videókból is, mennyire könnyű az egész. Az összes többivel egyelőre ne foglalkozz, mert akkor megint rád fogok ijeszteni! :D

A videókból elég, ha ezt a KDE telepítést nézed meg most először, a többit csak érdekességképpen, max, mert ha mindbe belemerülsz, akkor összezavarodsz.

Amúgy ja, rettentő sokan vagyunk! ;] De szó se róla, egyre többeket érdekel a dolog szerencsére. Mi minden új Linuxosnak örülünk.

Annyit még megemlítenék, hogy a videótól eltérően én 25- 30GB gyökér, azaz / particiót csinálnék, /home és /swap nélkül. Ahhoz, hogy megismerd a rendszert, ez bővel elég, úgyis fogsz még párszor telepíteni.
A /home-ot ez esetben maga a rendszer hozza létre a /-en belül. Én a mai napig így csinálom, a letöltő meghajtók úgyis külön vannak.

[ Szerkesztve ]

(#9107) J.C.G. válasza ubyegon2 (#9106) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

Most próbálom beállítani magamnak. Egyelőre a Chromium maradt angol, talán a kijelentkezés vagy az újraindítás megoldja.

Szerk. Majdnem elfelejtettem.

qler@qler-System-Product-Name ~ $ inxi -F
System: Host: qler-System-Product-Name Kernel: 4.10.0-38-generic x86_64 (64 bit)
Desktop: KDE Plasma 5.8.9 Distro: Linux Mint 18.3 Sylvia
Machine: Mobo: ASUSTeK model: A88X-PLUS v: Rev X.0x
Bios: American Megatrends v: 3003 date: 03/10/2016
CPU: Quad core AMD A8-7600 Radeon R7 10 Compute Cores 4C+6G (-MCP-) cache: 8192 KB
clock speeds: max: 3100 MHz 1: 1900 MHz 2: 2400 MHz 3: 1900 MHz
4: 2400 MHz
Graphics: Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Kaveri [Radeon R7 Graphics]
Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: ati,radeon (unloaded: fbdev,vesa)
Resolution: 1920x1080@60.00hz
GLX Renderer: Gallium 0.4 on AMD KAVERI (DRM 2.49.0 / 4.10.0-38-generic, LLVM 4.0.0)
GLX Version: 3.0 Mesa 17.0.7
Audio: Card-1 Advanced Micro Devices [AMD] FCH Azalia Controller
driver: snd_hda_intel
Card-2 Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Kaveri HDMI/DP Audio Controller
driver: snd_hda_intel
Card-3 C-Media driver: USB Audio
Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.10.0-38-generic
Network: Card-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
driver: r8169
IF: enp3s0 state: up speed: 1000 Mbps duplex: full
mac: 9c:5c:8e:90:7b:0c
Card-2: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
driver: r8169
IF: enp4s0 state: down mac: 98:de:d0:01:50:c4
Drives: HDD Total Size: 120.0GB (6.4% used)
ID-1: /dev/sda model: KINGSTON_SHFS37A size: 120.0GB
Partition: ID-1: / size: 29G used: 7.2G (27%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
RAID: No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
Sensors: System Temperatures: cpu: 6.1C mobo: N/A gpu: 6.0
Fan Speeds (in rpm): cpu: 0
Info: Processes: 205 Uptime: 1:14 Memory: 3014.8/6916.2MB
Client: Shell (bash) inxi: 2.2.35
qler@qler-System-Product-Name ~ $

Szerk2.
Frissítéseknél a 3-4-eseket kihagytam, csak az 1 és kettő van fent.

[ Szerkesztve ]

(#9108) Petya XT


Petya XT
aktív tag

Sziasztok,

Akad egy kis problémám Szilviával. Olyan hibába futottam, hogy a QBittorrent hiányzó fájlok hibaüzivel indul, pedig direkt késleltetve indul, hogy előtte a rendszer fel tudja csatolni azt a partíciót, amin a letöltések vannak. Ez sikeresen lezajlik, de a torrent kliens csak küszködik vele.

Tudnátok segíteni egy kicsit, hogy ilyenkor mi a teendő? Előre is köszönöm!

(#9109) ubyegon2 válasza J.C.G. (#9107) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Frissítési szinteknél jelöld be nyugodtan 1-4 szinteket, célszerű lenne azta az állapotot elérned kernelnél meg a mesa-nál, amire így frissíti a rendszert, ahogy látod az én bemásolt inxi -F kimenetemben is. A kernel frissítése biztonsági szempontból is fontos, bár a régebbi kernelek is kapnak frissítést erre, de csak a fő verziók. A 4.10.0-42.46 a legfrissebb a 4.10-es kernelekből.

System:
Host: mintcinnamon-18 Kernel: 4.13.0-37-generic x86_64 (64 bit)

Graphics:
GLX Version: 3.0 Mesa 17.2.8

A Chromium nekem alapból magyar, szerintem ennek nincs külön nyelvi csomagja, mint a FF-nak. Lehet, hogy böngészőn belül kell beállítanod.

(#9110) ubyegon2 válasza Petya XT (#9108) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Ha később nincs baj az eléréssel, akkor lehet netelérés késleltetés is akár. Próbáld növelni a delay szintet.
Nézd meg az auto induló programokat, nincs-e túl sok berakva ugyanazon időre.
Gondolom a meghajtóval nincs gond, de időnként azt sem árt ellenőrizni, ha ilyesmi van.

A boot késleltetésről is csinálhatnál egy terminal kimenetet:

systemd-analyze blame parancs kell hozzá

[ Szerkesztve ]

(#9111) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#9109) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet, hogy elég a kernel frissítésekhez a Frissítéskezelőben ezt külön megoldani a képen látható helyen kattintva:

(#9112) growler válasza J.C.G. (#9107) üzenetére


growler
őstag

chromium-browser-|10n ?

(#9113) ubyegon2 válasza growler (#9112) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tényleg van neki nyelvi csomagja, csak közös, ezért emlékeztem, hogy nincs. Attól még nekem felrakta automatikusan ezt is....de nem tuti. ;)

(#9114) J.C.G. válasza ubyegon2 (#9109) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

(#9112) growler
Version 64.0.3282.167 (Official Build) Built on Ubuntu , running on LinuxMint 18.3 (64-bit)
Ez fut most. Mindent szinkronizált ahogy kell, ott a nyelv is, de mégse magyar.

Most lefrissítettem mindent 4-es szintig és valami driver gond lehet. Ha megnyitok egy szoftvert, akkor a kép kirakása közben elkezd vibrálni mintha egy kifeszített madzagot pendítenék meg. Itt fórum görgetése közben is remeg a kép és a hsz-ek összemosódnak majd kirajzolja teljesen a görgetés végeztével.
Másik probléma, hogy a külső audio eszközt jól kezeli, de csak újraindításig, utána újra ki kell jelölnöm alapértelmezettnek.

System: Host: qler-System-Product-Name Kernel: 4.13.0-37-generic x86_64 (64 bit) Desktop: KDE Plasma 5.8.9
Distro: Linux Mint 18.3 Sylvia
Machine: Mobo: ASUSTeK model: A88X-PLUS v: Rev X.0x Bios: American Megatrends v: 3003 date: 03/10/2016
CPU: Quad core AMD A8-7600 Radeon R7 10 Compute Cores 4C+6G (-MCP-) cache: 8192 KB
clock speeds: max: 3100 MHz 1: 1400 MHz 2: 1400 MHz 3: 1400 MHz 4: 1900 MHz
Graphics: Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Kaveri [Radeon R7 Graphics]
Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: ati,radeon (unloaded: fbdev,vesa) Resolution: 1920x1080@60.00hz
GLX Renderer: Gallium 0.4 on AMD KAVERI (DRM 2.50.0 / 4.13.0-37-generic, LLVM 4.0.0)
GLX Version: 3.0 Mesa 17.0.7
Audio: Card-1 Advanced Micro Devices [AMD] FCH Azalia Controller driver: snd_hda_intel
Card-2 Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Kaveri HDMI/DP Audio Controller driver: snd_hda_intel
Card-3 C-Media driver: USB Audio
Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.13.0-37-generic
Network: Card-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller driver: r8169
IF: enp3s0 state: up speed: 1000 Mbps duplex: full mac: 9c:5c:8e:90:7b:0c
Card-2: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller driver: r8169
IF: enp4s0 state: down mac: 98:de:d0:01:50:c4
Drives: HDD Total Size: 120.0GB (7.4% used) ID-1: /dev/sda model: KINGSTON_SHFS37A size: 120.0GB
Partition: ID-1: / size: 29G used: 8.4G (32%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
RAID: No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
Sensors: System Temperatures: cpu: 4.6C mobo: N/A gpu: 5.0
Fan Speeds (in rpm): cpu: 0
Info: Processes: 197 Uptime: 16 min Memory: 1678.9/6911.9MB Client: Shell (bash) inxi: 2.2.35

(#9115) tboy93


tboy93
nagyúr

Sziasztok!

Adott a céges laptopom, Linux Mint 18.3 Cinnamon van rajta. Kicserélném a HDD-t egy 60GB-os SSD-re. Van rá mód, hogy valahogy leklónozzam a mostani rendszert? Egyszerre csak 1db lemez fér a laposba, de van egy külső 2.5-es hdd tokom, amit USB-n tudnék csatolni.

(#9116) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

A Mint repoiban gyarilag 0.9*-es vezioju Compiz talalhato, ami butabb es regebben frissult utoljara, mint a 0.8*-as "reloaded" vonal.

Itt talalhato a reloaded.

Van ismert akadalya, hogy ezt hasznaljam Mint Mate desktop alatt? Szamithatok bermilyen buktatora?

Illetve van ennel hivatalosabb, vagy ismerten stabilabb modja a reloaded telepitesenek?

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9117) growler válasza J.C.G. (#9114) üzenetére


growler
őstag

Ugye tudod, hogy a Mint 18.3-nak van utoljára KDE verziója ?
A néhány hónap múlva kiadásra kerülő Mint 19-nek már nem lesz KDE verziója.

(#9118) J.C.G. válasza growler (#9117) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

Nem tudtam. Érdemes felrakni helyette a Ciat? Még nem laktam be így nem probléma újra rakni a rendszert.
Leállítottam a gépet, hogy felcsatoljam a vinyót és megszűnt a remegő kép, és a hangkártyát is elmentette alapértelmezettként. Már csak a chromium angol. HDD-t magától látja a rendszer. :o Azt hittem copkolódni fogok vele.
Szerk. youtube videónál volt hang alapból, de helyi videó lejátszásánál ismét belső hangkártya volt alapnak beállítva.

[ Szerkesztve ]

(#9119) ubyegon2 válasza J.C.G. (#9118) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Érdemes felrakni helyette a Ciat?

Igen. (OK, tőlem más válasz erre nem nagyon lesz) ;)

Közben keresgéltem arra a video gondra is a megoldást, de szerencsére megoldódott.

Kezdd újra egy Cinnamonos verzióval. (alapból ezt kellett volna mondanom, de akkor az van, hogy na persze, mert utálom a KDE-t/Cinfan vagyok-----)

Meglátjuk ott hogyan kezeli azt a külső hangkártyát, de lehet, hogy kell majd más hangbeállító az alap helyet, ez nem nagy nehézség. Egyelőre.....

[ Szerkesztve ]

(#9120) J.C.G. válasza ubyegon2 (#9119) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

Most mennem kell itthonról, ha haza érek telepítem újra a rendszert.
Köszönöm a segítségetek!
Win7 kinézetűre meg tudom oldani? Egyelőre jól jönne a minél nagyobb hasonlóság, könnyebben rázódnék bele szerintem. Amúgy win után nem ördögtől való a rendszer, barátságosnak tűnik elsőre.

(#9121) ubyegon2 válasza J.C.G. (#9120) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Pont a Cinnamon az, ami eléggé hasonló a Winhez, igaz a KDE is. Pont olyan nem lesz, mert csak sokkal szebb tud lenni. Különben igen jó választás a Linux Mint! :) Cinnamonnal meg főleg.

[ Szerkesztve ]

(#9122) Petya XT válasza ubyegon2 (#9110) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Szia,
Köszi a tanácsot, ránéztem a késleltetésekre, sok proc. volt, ami egyszerre indult, megigazítottam őket. :R

A torrent kliens azért hisztériázott, mert változtattam az automount opción, így a kliens ténylegesen nem érte el azt a particíót,ill, az útvonal nem egyezett, csak buta voltam, és nem ellenőriztem utólag, kellett egy Transm. próba, hogy rájöjjek mi van :DDD

:R

(#9123) ubyegon2 válasza Petya XT (#9122) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit! :) Arra nem gondoltam látod, hogy valami csatolási opción változtattál, de legalább hamar kiderült. ;)

(#9124) Cyrin


Cyrin
addikt

Linux Mint - a felhasználóbarát disztro kezdőknek...

kitalálták, hogy lesz benne pendrive formázó, mer ugye az milyen egyszerű és felhasználóbarát...
csináltak hozzá szép tutorial videót is, hogy nesze paraszt, milyen frankón megy ez...
persze a videó csak addig tart, hogy megformázza, aztán nem folytatja, hogy az egyszerű felhasználó utána soha többet nem fog tudni rá adatot írni...végülis, ezt nem is ígérte, csak hogy megformázza...igaz.
max viszateszi a paraszt windózba, és megformázza ott, ha tudja...

több éves probléma, képtelenek megoldani.

(nem kell leírni a megoldást, nem erről szól, hanem az egyszeri felhasználóról)

(#9125) ubyegon2 válasza Cyrin (#9124) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem sok köze van ehhez a Mint-nek, a mintstick is csak egy frontend. Egyébként a Mint felhasználó barát, az tuti, azt viszont nem olvastam, hogy Windows-felhasználó barát is lenne. :D

(#9126) J.C.G. válasza ubyegon2 (#9121) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

ÉS milyen témákat érdemes letölteni? Azokból a pici képekből sokmindent nem tudok leszűrni.

Kernel: 4.13.0-37-generic x86_64 (64 bit)
Desktop: Cinnamon 3.6.7 Distro: Linux Mint 18.3 Sylvia
GLX Version: 3.0 Mesa 17.2.8

Nem tudom mit csinálok rosszul de a böngésző angol akar maradni minden áron.
A hang eléggé érces valami másik driver nincsen hozzá amivel szépen szól? Vagy másik lejátszót kell néznem az hátha... bár a youtube se szól valami jól.
HDD-t át lehet nevezni valahogy? Szeretném megkülönböztetni a két partíciót.

Más hibát még nem vettem észre e rövid idő alatt.
Ja elcsesztem a bill kiosztást telepítésnél és y-z és í problémám volt. Most jó, de ugye a jelszót még felcserélt billentyűvel adtam meg. Tudok jelszót változtatni?

(#9127) ubyegon2 válasza J.C.G. (#9126) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Milyen pici képeket említesz?

Az asztaltémáknál rakattintasz az i-re az ablak alján és elvisz a weboldalra, ahol látod nagyban is.

Amúgy a nooblabs-on is vannak felrakható témák még. Ablakkeretek és Vezérlőelemek is bővülnek az itt letöltött témákkal.
Ezt a testreszabást is szokni kell, de itt Cinnamonban egyszerű.

Nem tudom mit csinálok rosszul de a böngésző angol akar maradni minden áron.

Fogalmam sincs, mert egyetlen csomagban vannak a nyelvek, ha az telepítve van, akkor csak választani kell böngészőn belül.

A hangra érdemes felrakni ilyenkor a pulseaudio csomagokat, a PulseAudio equalizer-t PPA felrakása után tudod telepíteni. A Pulseaudio managert kicsit nehéz megtalálni, paman néven fut.
A Rendszerbeállításoknál a Hang részen is lehet állítgatni.

ez is hasznos írás:
Hogyan működik:a Linux-hangrendszer leírása

Egyébként a telepítéseket érdemes s synaptic-ból végezni szerinte, ha még a terminal annyira nem jön be.

Jelszócseréhez ezt nézd meg: Linux jelszó megváltoztatása

Amúgy most frissítés után jó lett a kernel és a mesa verziód.

****************************************************************

Ha nem javul a hang, akkor majd le kell szedni a pulseaudiót, ritkán ez is okozhat galibát egyes eszközöknél.

[ Szerkesztve ]

(#9128) Merula Alba válasza ubyegon2 (#9101) üzenetére


Merula Alba
tag

Tehát akkor mindenképpen fel kell hánynom egy Win-t amíg az összefoglalóban leírtakat meg nem csinálom?
Csak az egzotikum kedvéért... egy VM-ben is meg lehet oldani? :))

Ne dumálj, mert nem látok! :-P

(#9129) ubyegon2 válasza Merula Alba (#9128) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem nem úszod meg. Nem használtam még virtual-t, de ha lehet benne csatolni meghajtókat, akkor ezt a beállítást is el kell fogadnia így ezen keresztül a rendszernek. Mennyivel egyszerűbb lenne, ha lehetne a Wint is live-ból indítani.....bár anno valaki linkelt erre is megoldást, de nem tudtam megjegyezni.

Itt is van ilyen, de ez sem egyszerűbb, mint a virtual.

[ Szerkesztve ]

(#9130) J.C.G. válasza ubyegon2 (#9127) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

Köszi a részletes segítséged!
A vége az lett, hogy ma újra telepítettem a rendszert és figyelmesebben csináltam mindent.
Jelszót nem engedett változtatni, nem működött a bill passwd parancs után, de már nem fontos. Aztán ott volt még az a fránya idegesítő kulcstartó is, ami chrome megnyitásnál felugrik. Remélem ez nem jön elő nekem többé. Nem akarom használni.
Azt az (i) betűt láttam csak nem tudtam mire jó. Rengeteg téma van. Végül XP témánál maradtam a kék tálca és a piros X (bezárás) gomb miatt. Picit fapados így a kinézet, de egyelőre elleszek vele. Aztán a PPA-t tárolót keresgéltem egy ideig és most jutott eszembe, hogy szoftverfrissítőben van.
Sikerült nevet adnom az utólag csatlakoztatott HDD-én levő két partíciónak is. Nem tökéletes, mert a HDD típusát továbbra is oda írja elé, de most így tudom melyiken mi van.
Audio probléma: Vagy az SMPlayer vagy a Clementine kavart be neki. Most nincs telepítve egyik se és nincs érces hangja a filmeknek. Olyan volt mint amikor a tinik mutálni kezdenek. Majd még kitapasztalom ezt a részét.

Egyelőre próbálom kiismerni a rendszert használat közben.
Félni nem kellett volna a Linuxtól Win után. :)

(#9131) ubyegon2 válasza J.C.G. (#9130) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Örülök, ha van értelme segíteni! :)
Ilyenkor tényleg gyorsabb újratelepíteni, mint sokkal hosszabb ideig bajlódni a hiba kiküszöbölésének a megértésével. Az elején én is így oldottam meg, később már nem jó így, csak ha nagyon nem egy másképpen.

Ha nagyon becézgetni akarod a partíciókat, itt nemrég leírtam valakinek a módszert.

A hanggal kísérletezz, előző hsz-ban szó volt róla, mivel érdemes majd próbálkoznod.

Jó kísérletezgetést! ;)

(#9132) J.C.G. válasza ubyegon2 (#9131) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

Igen amíg nem lakja be az ember, addig egy telepítés gyorsabb. Főleg, hogy elcsesztem a bill miatt a jelszavakat is. Tegnap a sógorom mondta ezt a Gparted nevű programot, de mára már ki ment a fejemből. Igazából már megoldottam a rendszeren alapból fent lévő programmal. Az volt furcsa csak, amikor a sajátgépet megnyitottam és ott írja előtte a merevlemez típusát is. Most megnézek egy filmet, aztán újra indítom a rendszert és kiderül van-e valami problémám még. Mint pl kulcstartó és hasonlók. :)

(#9133) ubyegon2 válasza J.C.G. (#9132) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt az előbb el is felejtettem, hogy ha tudom, hogy elcsúfítod a rendszert Wines kinézetűre, akkor én is inkább a Manjarot ajánlottam volna. :DD Más kérdés, hogy nekem a túl feltűnő kinézet nem annyira kelti fel a figyelmem. Talán anno ezért kezdtem a Mint-tel, gondoltam, ha nem a rikító kinézettel akarja felkelteni a figyelmet, akkor érdemes rá odafigyelni. :)

Gondolom akkor a Lemezek (Disks) nevű saját alkalmazással oldottad meg az átnevezést. Nekem a Gparted használata egyszerűbb, persze ez a disks alkalmazás meg elég sok mindent tud egyben, a különböző csatolásokat is meg lehet oldani, ha valaki nem akar FSTAB-ot szerkeszteni.

Ha előjön újra a kulcstartó kérdés, a Menüben keress rá a Jelszavak és kulcsok-ra és a képen látható helyen változtasd meg a jelszót, de úgy, hogy semmit nem írsz be, így üresen hagyva mented el.

[ Szerkesztve ]

(#9134) J.C.G. válasza ubyegon2 (#9133) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

Szépnek nem szép, de jól látható. :D Nem szeretem a sötét felületeket. Nekem kell a kék tálca és tetszik a jobb sarokban lévő átméretező/bezáró gomb. Persze a Win7 jobb lenne, de nem találtam ilyen világos felületűt. Miért akar mindenki darkos témát? Persze a rózsaszínű és a baba kék az nekem se jön be. A link alatt lévő képek se tetszenek, túl csicsás. :D

Igen az a neve megnéztem. Mondhatni első használatra egyforma nehézségű. Lehet rég használtad már? A rendszer telepítés is változik ahogy látom.
Most már tudom van ilyen is. Bár én ezt be tettem volna egy biztonság nevű csoportba, és onnan lehetne minden hasonló beállítást elvégezni. De így is megtalálom már.

(#9135) 0xmilan válasza J.C.G. (#9134) üzenetére


0xmilan
addikt

Miért akar mindenki darkos témát?

Hogy ne folyjon ki a szemed?

(#9136) ubyegon2 válasza J.C.G. (#9134) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Miért akar mindenki darkos témát?

Nem tudom, de nekem egyrészt tetszenek, másrészt szemkímélőbb jóval. ;)
(#9135) milangfx leegyszerűsítette! :D

Mondhatni első használatra egyforma nehézségű. Lehet rég használtad már?

Nem az a lényeg, hogy régen használtam, hanem az olyan dolgokat, amikben több profilú programot elegyítenek, sosem bízom annyira, mint a célprogamokban. Ezt a Disks-et a smart kiolvasására és lemezteljesítmény tesztelésre szoktam használni, bár erre is vannak célprogramok amúgy, de az utóbbi része teljesen jól működik, a smart az inkább vicces adatokat ír ki, mint amikor a vadiúj SSD-t néztem vele és kiírta, hogy túl öreg. :D

Bár én ezt be tettem volna egy biztonság nevű csoportba, és onnan lehetne minden hasonló beállítást elvégezni.

Itt a menün belül a Beállítások csoportban van. De a kedvedért rászántam egy percet:

Ahogy a kinézetet is úgy szabod át, ahogy tetszik, így a Menüben is olyan kategóriákat jozol létre és azt raksz oda, amit akarsz. (a témaszerkesztést még anno próbálgattam, már fogalmam sincs mivel, kell valami külön témaszerkesztő azt tudom)

Menü átalakítása, jobb gomb katt a Menü-n, a feljövő ablakban a Menü panelre katt és középen a Menüszerkesztő megnyitása:

[ Szerkesztve ]

(#9137) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Amúgy első telepítés után hasznos lehet ez a todo list is, de csak ésszel érdemes nekiugrani:

10 things to do first in Linux Mint 18.3 Cinnamon

Ha valami nem teljesen tiszta, azt akkor se próbáld ki, ha tízen biztatnak! :)

Alap customizáláshoz ez is segítség:

How to Customise the Cinnamon Desktop Environment

[ Szerkesztve ]

(#9138) J.C.G. válasza ubyegon2 (#9137) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

Nekem ez most túl sok időt venne el. Hihetetlen mennyiségű beállítás létezik, és ez még csak a felszín. Valamikor majd rászánom magam, idővel, apránként. Először ki kell ismernem a rendszert.
Ami a chrome-ot illeti az miattam volt angol. A nyelvi beállításoknál a Területi beállítás is magyart írt, ezért azt hittem már fullos csomag van fent. Aztán mikor láttam a Nyelvi támogatásnál a 22 nyelvet, gondoltam benézek oda, és akkor láttam, hogy nem teljes a magyar nyelvi csomag. Most már a chromium is magyar.

Ami kérdés felmerült bennem: Crypto bányászat mennyire érint Linuxon? Win rendszeren több online filmes oldalnál is tapasztaltam és bizonyos erotikus oldalak is előszeretettel használják. ;]

(#9139) ubyegon2 válasza J.C.G. (#9138) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mentsd el a linkeket, aztán majd ismerkedés közben úgyis bele-bele olvas az ember az ilyenekbe.

Ez a crypto miner dolog részben platform független, mert itt is szabályozod a böngésződ működését, mint akár a Windowson, amit ki vagy beengedsz, az itt is jön, legfeljebb nem tudnak mit kezdeni a kártevők a Linux-szal, legfeljebb a fejüket vakarják, hogy most hová is kerültek tulajdonképpen. Ezt úgy általában írom a kártevőkről, de léteznek Linuxra írt kártevők is, szóval nem árt vigyázni. Hallani még nem hallottam, hogy pont Linuxon gépen futott volna miner script, de nem zárható ki. Van kifejezetten Linux Crypto-miner Botnet is. Persze ez is spéci úton közlekedik.

Tegyük hozzá, hogy ez a terület nekem ismeretlen, de a fentiek attól még megállják a helyüket.

A Cinnamon beállításai bőven elegendőek normál felhasználónak, ennél mélyebb konfigolást csak a KDE tesz lehetővé. Sokan nem is ismerik a Cinnamont és rámondják, hogy ebben semmit nem lehet beállítani, már olyat is mondott nemrég egy szagtekintélynek nehezen nevezhető felhasználó, hogy fapados a Cinnamon.
Nekem eddig még mindenre megfelelt majd 5 év alatt.

Ami a Chrome vagy Chromium-mal történt nálad, olyan elő szokott fordulni, de pici gyakorlattal már ezt kezelni lehet könnyen. ;]

(#9140) Frawly válasza J.C.G. (#9134) üzenetére


Frawly
veterán

Azért preferálják sokan a dark témákat, mert jobban kíméli a szemet, ha napi tizenórákat van az arcod kijelzőben (nem csak asztali gép, meg laptop, hanem pl. okostelefon is). Legjobban egy sötétebb téma pihenteti a szemet, alacsony színhőmérsékletű (barna, piros, narancs) színekkel.

Elhiszem, hogy Win7 alatt a világoskékhez szoktál hozzá, de az a legrosszabb. Nem csak fárasztja a szemet az állandó világossággal (ami főleg este, sötétben jön ki, próbáld meg hirtelen becsukni a szemed, és látni fogod beégve a retinádba a világos képet), hanem a kéknek a legmagasabb a színhőmérséklete, ezért este a látóidegek hormonális szabályozását is megzavarja (a szervezet a napfénnyel téveszti össze), ami hátráltatja az elalvást. Plusz ha nézted pár évig a világoskék MS-témákat, akkor baromi unalmas és monoton is azt bambulni az idők végezetéig, az ember igényli a változatosságot, meg hogy új dolgokat próbáljon ki.

Egyébként meg a dark témák között is van különbség. Nem csak ilyen fekete, szürke van, hanem barna, rozsdabarna is, pl. a Bespin-téma a kedvencem. A világos témák sem feltétlenül rikítanak, pl. nemrég láttam Vim alá egy homokbarna világos témát sötétbarna betűkkel, már nem emlékszem a nevére, de a szemet még relatíve az is pihentette. Azért mondom, hogy ha nem is tetszik ez a szürke dark téma (nekem sem), attól még nem kell az összeset leírni, érdemes vele kísérletezni.

(#9141) gyula20


gyula20
tag

Üdvözlök Mindenkit !
Linux Mint rendszerem van. A napokban eszembe jutott, hogy a régi VHS rendszerű felvételeimet
digitalizáljam. Találtam az EBAY-on 1500 Ft-tól USB re csatlakoztatható digitalizálót.
Megnéztem jó pár darabot , sajnos értelmezésem szerint csak Windowsra alkalmasak.
Szerintem Linuxra is készített már valaki ilyen rendszert. Nem gondolom , hogy mások nem foglalkoztak
ezzel a témával.
Ha igen kérem , hogy szíveskedjenek jelezni , hogyan oldották meg.
Előre is köszönöm.

kiss

(#9142) ubyegon2 válasza gyula20 (#9141) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Nem sok bejegyzés van erről, még a Video digitalizálás topikban sem, itt van egy hasonló téma linkekkel, nézd meg hátha....

Hasznos oldalak lehetnek majd: [link]
[link]

Hirtelen több tippem nincs.

(#9143) J.C.G. válasza Frawly (#9140) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

Nem akartam belemenni ebbe a témába, mindenki olyat használ ami tetszik neki. Csak feltűnt, hogy a legtöbb felület ami tetszene az sötét témát tartalmaz vagy máshova (oldalra, felülre) teszi a panelt, esetleg bal sarokba a gombokat. Ezért állítottam be egyelőre az XP témát. Most elindítottam egy filmet és alapértelmezettként úgy van beállítva a Médialejátszó (ez a neve? :o), hogy sötét témákat támogatása, ha ez lehetséges. Na már most bele akartam tekerni a filmbe, de így nem látszik a kezelő felület, ezért muszáj kikapcsolnom. Általában véve rosszabbul láthatóak a dolgok sötét témával, esetleg az általad említett barnás, narancsos árnyalatok nem tetszenek, egyedül a homok vagy mogyoró. Ízlés kérdése, nem vitát akartam nyitni.
Majd későbbiekben változtatok rajta, de most nincs hozzá türelmem.

(#9144) J.C.G. válasza ubyegon2 (#9139) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

Megtörtént a mentés.
Mindenesetre van a böngészőmbe egy miner tiltó bővítmény ami vagy jó vagy nem. :D
Nekem teljesen megfelelő ennek a Cia változatnak a beállítási lehetősége, néha még sokallom is úgy testre lehet szabni a felületét.
A programokat még ki kell tapasztalnom, találtam pl egy rendszerfigyelő nevűt ami szimpi, de az előtte lévő system monitor nevű pl nem jött be. Szóval ezeket az apróságokat kell még kitapasztalnom.

Pendrive problémám viszont volt. Mint alatt csináltam belőle egy LIVE rendszert és utána már nem tudtam mappát létrehozni rajta. Gondoltam leformázom és utána teszek fel rá pár filmet, de nem volt rá jogosultságom továbbra se. Gparted elsőre nem látta csak a pendrive formázó programmal tudtam leformázni. Később már látta a Gparted és formázhattam is, de írni utána se írhattam a pendrive-ra. Aztán telepítettem a Double Commandert és úgy már tudtam másolni rá. Mindenesetre már formáztam Win alatt is. Ez ilyen macerás Linuxon?

(#9145) ubyegon2 válasza J.C.G. (#9144) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Rendszerfigyelésre rengeteg program van, többnyire terminalos megoldások a kedveltek itt kivételesen, a glances-t kedvelik sokan (tárolóban is megvan) vagy a psensor-t, de van aki conky-t használ, majd kiismered magad e területen is. Vannak komolyabb specifikus rendszer működést ellenőrző programok is persze.

Conkynak van egy könnyebb alkalmazási útja is, a conky-manager

A pendrive dolog nem nyűgös Linuxon, akkor az, ha itt megfozmázod live-nak és utána a Win nem kezeli.
Ha nem tudsz rá írni, az jogosultsági probléma, alapból nincs, de nálam is előjön néha, ha össze-vissza mindent csatlakoztatok és a rendszer már nem tudja lassan a sok usb eszköz közül, mi micsoda. Gondolom nem szimpi neki az NTFS-re formázott pen.

Ilyenkor Nemo-ban nyomok egy jobb gombot és megnyitom rendszergazdaként a másolgatások idejére. Volt már nagyon meghülyült pendrive-om is, azt a Gparted-ben újrainicializáltam, formáztam újra és jó lett. Sajnos a TV-ben használt penre nem jó az exfat, így NTFS-t kell használni.

[ Szerkesztve ]

(#9146) Sonja válasza gyula20 (#9141) üzenetére


Sonja
veterán

Pont most olvastam egy nemrég megjelent cikket a digitalizálásról. Igaz, elsősorban Fedorán, de végülis ugyan az, csak a program/-ok beszerzése más (dnf helyett apt(-get), stb.). Talán segít.

Digitizing VHS with Fedora

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#9147) Merula Alba


Merula Alba
tag

Sziasztok.
Kész, feladom... Azt hittem hogy ura vagyok a gépemnek. Valamiért nem jutok közös álláspontra a gépemmel abban hogy melyik hangkártya legyen az elsődleges. Van egy alaplapi és van egy Sound blaster X-Fi-s kártyám. Természetesen az utóbbit használnám, de valamiért ha sikerül is rávennem erre visszaállítja az alaplapit. Tegnap estig pl. jó volt, reggelre meggondolta magát.
Illetve a fiam panaszkodik hogy nincs hang a játékokban.Még akkorsem ha böngészőben megy rendesen a zene. Ezzel annyira nem foglalkoztam, ne halgatózzon. :D De gondoltam hátha segít valamit. Összeakadt valamivel a driver?
Van valakinek erre ötlete?

[ Szerkesztve ]

Ne dumálj, mert nem látok! :-P

(#9148) J.C.G. válasza ubyegon2 (#9145) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

Megtaláltam a nekem valót a conky-manager személyében. Szép is és mindent tud amire szükségem van. Köszönet az ajánlásért! Viszont nem tudom mit nyitottam meg ami a képen is látható, de bezárni se tudom. Sőt törölni szeretném inkább.

Arra gondoltam, sose árt ha kéznél van egy telepítő. Az új rendszeren csináltam és így nem tudtam rá filmek mappát készíteni, ezért töröltem. Megoldható egy Live és utána mappa létrehozása, filmek másolása és win rendszer is ismerje? Ha elmegyek itthonról vinnék filmeket magammal. Nem szeretnék 2 pendrive-ot tartani ezért. Nincs semmi rádugva usb porton ezen és egy DAC-on kívül. Amúgy jól működik a pendrive most is.
Most már tudom mi az a Nemo, rákerestem a szoftver áruházban és megnyitottam. :D Kint van a panelen és fájlok felirata van, ha az egeret fölé viszem. Ott a könyvtárfában nincs lehetőség jobb klikk után rendszergazdaként megnyitni.
Megnyitás
új lapon
új ablakban
könyvjelző hozzáadása
formázás
kiadás

tulajdonságok lehetőségei adottak. Csak linux és win7 rendszeren használom és fat32-re van formázva jelenleg. (32GB)

(#9149) ubyegon2 válasza J.C.G. (#9148) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A képen egy alap conky látható, a managerben ügyeskedj, hogy eltünjön. Nem használom, így pontosabbat nem tudok. :)

Azt hiszem a Win azért nem ismeri fel a pent, ha Linux formázta, mert nem tudja kezelni a létrehozott particiókat, de próbáld meg, hátha mégis. Igaz, van több penem is, de Winen egyiket se tudom használni, ill. nem használok Wint.

A Nemo, ja persze, elég fura ez a magyarítása a dolgoknak. :Y
Nem jól mondtam ezek szerint. Nem a meghajtó ikonján kell jobbgombos művelet, hanem az ablakában egy üres helyen.

Az így megnyitott Nemoban viszont csak azon meghajtók/particiók jelennek meg, amik amúgy fel vannak csatolva, ahogy azt a normál Nemoban láthatod ill. meg is teheted, hogy felcsatolod esetileg is. Pendrive-nál persze automount van.

[ Szerkesztve ]

(#9150) J.C.G. válasza Merula Alba (#9147) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

Pont én is belefutottam ebbe. Bekapcsoltam a gépet és nincs hang, átállítottam külső hangeszközre, de újraindítás után ismét a belső hangeszközt választotta ki a rendszer. Aztán youtube-on volt hang, de offline filmeknél nem, itt is be kellett állítanom külön. Én egy újratelepítést választottam. De szerintem valamelyik lejátszó eszköz telepíthetett valamit amitől ez a hiba volt. Nem volt kedvem kísérletezni velük. Smplayer és Clementine volt feltéve nálam, persze nem biztos, hogy ők zavartak be, de egy próbát megérhet nálad.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.