Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9051) ubyegon2 válasza Frawly (#9050) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

De pont ez az, egy normális disztró megy minden hardveren normálisan.

Értem, akkor a Manjaro is kilőve. :D nálam pont nem fut jobban

A Dw jól írta, mert ott a kiadáskori állapot van feltüntetve a 18.3-nál, egyébként ez a verzió van benne:

libegl1-mesa:amd64 17.0.7-0ubuntu0.16.04.2

ez a sor nem tudom hogyan maradt ott:

libegl1-mesa-drivers:amd64 12.0.6-0ubuntu0.16.04.1

Mesa 17.2.8 a mostani.

A vén Toshiba amúgy remekül fut a 10-es mesa-val a Debian 8 alapú Bunsenlab-bal. Lehet, hogy ezek a majd 10 éves gépek nem is tudják, hogy a frissebb mennyivel jobb. ;]
Most már addig magyarázod ezt a Manjarot, hogy felrakok rá egyet, melyik verziót próbáljam rá szerinted? Lehet community-s is. Legutóbb Cinnamonos volt, de az halál volt nagyon, pedig a Mint C tökéletesen fut rajta.

adatai:
Machine: System: TOSHIBA (portable) product: Satellite L305 v: PSLB8U-04X02F serial: X8371747Q
Mobo: TOSHIBA model: Portable PC Bios: INSYDE v: 2.20 date: 12/09/2009
CPU: Dual core Intel Pentium Dual T3200 (-MCP-) cache: 1024 KB
flags: (lm nx sse sse2 sse3 ssse3) bmips: 7981
clock speeds: min/max: 1000/2000 MHz 1: 1000 MHz 2: 1000 MHz
Memory: Array-1 capacity: 8 GB devices: 2 EC: None max module size: 4 GB
Device-1: DIMM0 size: 2 GB (Single-bank) speed: 667 MHz type: DDR2 (Synchronous)
bus width: 64 bits manufacturer: Hynix part: 151515151515151515151515151515151515 serial: 04004215
Device-2: DIMM2 size: 2 GB (Single-bank) speed: 667 MHz type: DDR2 (Synchronous)
bus width: 64 bits manufacturer: Hynix part: 444444444444444444444444444444444444 serial: 00003244
Graphics: Card: Intel Mobile 4 Series Integrated Graphics Controller bus-ID: 00:02.0 chip-ID: 8086:2a42
Display Server: X.org 1.18.4 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa)
tty size: 180x51 Advanced Data: N/A for root
Audio: Card Intel 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller
driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:1b.0 chip-ID: 8086:293e
Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.14.7-041407-generic
Network: Card-1: Realtek RTL8101/2/6E PCI Express Fast/Gigabit Ethernet controller
driver: r8169 v: 2.3LK-NAPI port: 3000 bus-ID: 02:00.0 chip-ID: 10ec:8136
IF: enp2s0 state: down mac: 00:1e:33:6e:c6:e4
Card-2: Qualcomm Atheros AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express)
driver: ath9k bus-ID: 03:00.0 chip-ID: 168c:002a
IF: wlp3s0 state: up mac: 00:21:63:86:90:63
Drives: HDD Total Size: 120.0GB (8.3% used)
ID-1: /dev/sda model: KINGSTON_SHFS37A size: 120.0GB serial: 50026B725A0B0DE1 temp: 25C

[ Szerkesztve ]

(#9052) Frawly válasza ubyegon2 (#9051) üzenetére


Frawly
veterán

Igaz, hogy régi, de ez nem olyan rossz kis laptop még. A proci kicsit gyenge benne, de 4 giga RAM, 120 gigás SSD, GMA4500-as GPU, azért még egész használható, ezen bármelyik disztrónak normálisan kéne mennie. Tegyél újra próbád a Manjaróval, felületből egyéni ízlés szerint választva. Egyedül a Cinmanó legyen száműzve, hogy haladj a korral :D

Ettől én használtam gyengébb lapost, T1400-as dual celerongy, 2 giga RAM, GMA3000-es GPU (965-ös grafikus mag), 5400 rpm HDD, és még azon is ment minden disztró normálisan, még a Ubuntu is Unityvel meg a KDE-s disztrók is, nem volt működésképtelen hardver. 64 bites, nagyobb DE-kkel kicsit komótos volt, de nem tarkón lövés lassúságban.

Vagy amikor Atom N2600-ról nyomtam, 1 giga RAM, bármelyik OS által támogatatlan GMA3600-as PowerVR GPU, 5400 rpm HDD. Erre eleve csakis Archot tettem, de kompozitált Openbox, LXDE, Xfce, i3wm elmegyegetett rajta. Egyedül a böngészés volt kínos, mert még Pale Moonnal is rendszeresen kiszaladtam a RAM-ból. Meg a tearinget nem lehetett teljesen megszüntetni hardveres DRI vsync hiányában, igaz a kompozitor csökkentette a jelenséget kb. 99%-kal, persze a legdurvább Mesa Gallium LLVMpipe szoftverrender OpenGL-es, mókolós, legagresszívebb vsynces beállítások kellettek hozzá Comptonban. De ez nem a disztró vagy a Linux hibája volt, mert ez a GPU hivatalosan csak Win7 alatt volt támogatva, de az alatt is szarul ment, ott is volt minimális tearing, meg egy 3D alkalmazás sem futott azalatt sem. Ahhoz képest, hogy mekkora hulladék kis netbook volt, még Linuxszal lehetett belőle a legtöbb mindent kihozni.

Én bármire már csak Archot teszek. Lehet adott hardveregyüttesnél először szívok a driverekkel, míg ki nem tapasztalom, utána nem nyomozok, hogy melyik optimális rá, de még sokszor ez is könnyebb, mint 20-30 féle disztrót rápróbálgatni, hátha majd valamelyik out of the box visz mindent, csak épp azt nem fogod tudni, hogy az az egy kivételes disztró hogy oldja meg, és ha az is frissül a jövőben, akkor egyszer csak nem fog menni. Igen, az Arch elsőre nem valami felhasználóbarát, de ha egyszer kiismered, onnantól fog menni bármin, és nem leszel többé semmilyen más disztróra rászorulva, semmilyen furmányos LTS meg hasonló kiadásra.

[ Szerkesztve ]

(#9053) ubyegon2 válasza Frawly (#9052) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A proci elég gyatra valóban, olyan disztró kéne rá, amin a FB flash gamék nem lassúak, mint a halál, nem akarok emiatt venni valami használt üzletit. Az is lehet, hogy valami más böngirnyót kéne használni rajta. :U
Ettől a sz*rtól (FB) eltekintve nincs vele gond, a FF pörgeti fel csak kissé a ventiket.

Egyedül a Cinmanó legyen száműzve, hogy haladj a korral :D

........... itt ki kellett pontoznom a válaszomat a közismert népszerűségem miatt, többek között! :P

furmányos LTS :D

[ Szerkesztve ]

(#9054) Cyrin válasza Frawly (#9052) üzenetére


Cyrin
addikt

olvasva az utóbbi hozzászólásaid itt a MINT topicban, ez jutott eszembe, valaki linkelte korábban:

;]

(#9055) 0xmilan válasza Cyrin (#9054) üzenetére


0xmilan
addikt

vagy nem ertem a viccet vagy hianyzik a link :F

(#9056) Cyrin válasza 0xmilan (#9055) üzenetére


Cyrin
addikt

mindkettő lehet...én nem mondtam, hogy linket teszek be, csak azt hogy valaki korábban linkelte ezt. ne legyél ennyire kocka...

(#9057) Frawly válasza ubyegon2 (#9053) üzenetére


Frawly
veterán

Faszbukozni nem szoktam, arról nem tudok nyilatkozni. Lehet tényleg ergya a proci a Flashhoz, már ha tényleg az és már nem HTML5-ös játék. Az ilyen fingóapp szintű game-ek soha nem tudtak lekötni, nem játszok ilyenekkel.

A ........-okba gondolom dicséret és nagy egyetértést szántál, azt moderáltad ki vele, hogy ne tűnj rajongónak :P Tényleg ajánlom az Archot, lehet először nagyot szívsz vele (bár az sem biztos), de ezzel az egyszeri nagy, előre hozott indítószívással megalapozod a dolgokat, és utána viszont nem lesznek apró ilyen-olyan szívások a jövőben, hogy egy-egy frissítésnél egyszer nem megy ez, nem megy az. Azt nem garantálom, hogy a FB játék menni fog normálisan, ha gyenge a proci, azon csak upgrade-del lehet segíteni, használtan eBayről talán lehet bele erősebb T-s procit lőni, aminek ugyanolyan a foglalata meg a TDP-je, meg a mostani nincs ráforrasztra a lapra.

(#9058) 0xmilan válasza Frawly (#9057) üzenetére


0xmilan
addikt

... meg a BIOS ismeri az uj procit.

(#9059) ubyegon2 válasza Frawly (#9057) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Faszbukozni nem szoktam, arról nem tudok nyilatkozni. Akkor már ketten vagyunk, én se jáccódok ilyen flash alapú vackokkal sem, mert ezek nem váltanak HTML5-re. :D

A ........-okba gondolom dicséret és nagy egyetértést szántál, azt moderáltad ki vele, hogy ne tűnj rajongónak :P

Igen, vigyáznom kell a kialakult képre, hogy nézne már az ki, ha nem galádkodom valakivel.....

indítószívással megalapozod a dolgokat, és utána viszont nem lesznek apró ilyen-olyan szívások a jövőben, hogy egy-egy frissítésnél egyszer nem megy ez, nem megy az.

Ilyenem nem volt még Arch alapnál, hogy nem megy ez vagy az, egyszerűen agyhalál minden téren, olyanom volt anno, talán ezért ódzkodom kissé. Lehet, hogy ma már nem ez a helyzet, de pár Arch alapút próbáltam már és mindig kampeca lett a vége. Nálam a Mint és Debian az elpusztíthatatlan, mármint desktopon, a laptop csak kísérleti patkány szerepet tölt be. HP 8440p-t már 35eft körül lehet venni, azzal már futkorászna a flash-game is. Egy olyan disztrót mindig kell tartanom a laptopon, ami erre alkalmas. :U
Azt nehezen tudom elképzelni, hogy procit cseréljek a Toshibában, ráadásul szerintem forrasztva van.

[ Szerkesztve ]

(#9060) Frawly válasza 0xmilan (#9058) üzenetére


Frawly
veterán

Az sem egy utolsó szempont, valóban. Bár általában szokták vinni, csak előtte frissíteni kell BIOS-t a legújabb verzióra.

(#9061) csixy válasza Frawly (#9060) üzenetére


csixy
addikt

Ha van legújabb verzió.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#9062) Frawly válasza csixy (#9061) üzenetére


Frawly
veterán

Ennek most lusta vagyok utánanézni, Júbájgön kollégának lesz a feladatja, hogy háziként utánanéz, hogy milyen foglalatú, milyen TDP-jű a mostani proci, a kézikönyv szerint cserélhető-e, mely procik támogatottak, kell-e BIOS-t frissíteni, abból melyik a legújabb, az mit támogat prociügyben, szétnéz online piactereken megéri-e neki használtan lőni. Így ránézésre szerintem lehet értelmesen bővíteni, persze sokat nem kell várni tőle, mert elavultak már a T-s C2D-ók, de azért annyira megdobja, hogy ilyen Flash-játékokkal ne legyen gond, meg a böngészés kicsit fürgébb legyen.

A HP 8xxxp egy jó széria, azt is megérheti használtan és/vagy felújítottan beszerezni.

(#9063) ubyegon2 válasza Frawly (#9062) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezen már az ezeréves bios a legújabb, a processzornak is van ez a titokzatos nyűgje, amit csak a processor.nocst opcióval tudok gyógyítani, de nagyon feltöltve is ugyanúgy monokrómosítja magát. Pont jó lesz old computer Linuxokat tesztelni, tán a Manjarot se köhögi ki, de ez nem tuti. :D

Találtam egy ilyet, ezt a jóisten is Linuxra teremtette, de elég enfant a termék adatlapjának a kitöltése, kicsit taszít így a dolog. Ha ott helyben ki lehet próbálni Mint Cinnamonnal és működik, akkor simán megéri a 35 rugót, persze a halál 250 GB-os meghajtó nélkül. Persze ez is WInnel szennyezett, de csak le tudom róla pucolni a nyomokat. ;]

(#9064) growler válasza ubyegon2 (#9063) üzenetére


growler
őstag

" Persze ez is WInnel szennyezett, de csak le tudom róla pucolni a nyomokat."
Ha adsz nekik elég időt, ezek lepucolják ! :K
Gyors:

sudo shred -vzn 0 /dev/sdc1

--------------------------------------------------------------

Lassú: (biztonságos)

sudo shred -vzn 3 /dev/sdc1

sudo shred -v -n1 -z /dev/sdX

--------------------------------------------------------------

sudo scrub -p dod /dev/sdx

( A shred-et, és a scrub-ot valószínű telepíteni kell ! )
Egyébként: man shred .... man scrub

Esetleg:
sudo dd if=/dev/urandom of=/dev/sdx bs=4096

(#9065) ubyegon2 válasza growler (#9064) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, ezek elég egzotikus parancsoknak tűnnek. :) Én inkább arra gondoltam, hogy a halál lassú HDD-t kiveszik a laptopból vagy én dobom ki belőle, ennél hatékonyabb Winpucolás nem létezik! ;] A Toshibából átrakom az SSD-t, az Wintiszta.

(#9066) csixy


csixy
addikt

Egy asus vivobook x541-es 4giga ráhegesztett RAMmal 81 ezer forint. Ki kell szedni az aljából a 10 csavart , aztán felnyitván mutatóujj körömmel körbe kell húzni a fedlapját és az mint a celofán a befőttes üvegről feljön, vigyázva szétvenni , vigyázni a kettő darab nejlon lapos szalagkábelre. Cd helyére egy caddy és bele egy SSD-t tenni. Linux alá ír-olvas beszél. És csinos lapos a lapos.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#9067) ubyegon2 válasza csixy (#9066) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ennyiért már olyan üzleti HP-t adnak, hogy 3 ilyet megeszik. ;] Linux-szal meg 8-at is. A fémház/műanyagház összehasonlításról ne is beszéljünk.

[ Szerkesztve ]

(#9068) Cyrin válasza ubyegon2 (#9067) üzenetére


Cyrin
addikt

Így van, plusz manapság minden notebook siralmas anyaghasználatú, azokhoz képest fröccsöntött pelenka...

(#9069) Frawly válasza ubyegon2 (#9063) üzenetére


Frawly
veterán

35k-ért nem rossz vétel, linuxozásra teljesen jó. Néha viszont kicsit drágábban kapsz 2. és 3. generációs Core i-s gépet is, amik kicsit újabbak, igaz azok 40-50 ezres ársávba esnek be, nagyon sok függ a gép fizikai állapotától is (kopás, karc, esztétikai hiba, töltő és aksi állapota, milyen kijelző van benne), meg hogy mennyiért fogod ki.

Az ilyen Espire, Vivobook, meg hasonló tablet, netbook ócskaságokat el kell felejteni, amikor a boltban megveszed, már akkor elavultak, mi lesz még 3-5 év használat után, és a terméktámogatásuk is elég szar (nuku új BIOS, nuku új driverek, ergo nuku Win10, szar linuxos támogatottság). Egyszerűen nem érnek pénzt, akkor már használt üzleti gép, laptop.

(#9070) ubyegon2 válasza Frawly (#9069) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

& Cyrin

Ha vennem kell valamit, csak úgy, mint a mobilnál, strapa vagy fémházas eszköz lesz, ezt a Toshiba Satellitet csak úgy kaptam az öcsémtől meghajtó nélkül, egy darabig úgy használtam penről.

Amiket most lehet kapni 300 alatt, azok a notebookok talán ingyen ha kellenének. ;]

Különben az a helyzet Linux alatti FB flash gamékkal, hogy akármit raktam fel inteles vga vonalon, semmi nem változott, de észrevettem, hogy raktam fel Chrome-ot nemrég, azzal meg tök simán mennek ezek a haszontalanságok. Érdekes, mert Firefox alá is felraktam a pepperflasht, valahogy mégsem jó, halál lassú a játék.

(#9071) Dhampir válasza ubyegon2 (#9063) üzenetére


Dhampir
félisten

Ha magamnak keresnék ilyet, akkor prociban legalább Ivy Bridge-től kezdődően nézegetnék (az újabbakban már az integrált grafikus meghajtó is sokrétűbben használható ki).

(#9072) Frawly válasza ubyegon2 (#9070) üzenetére


Frawly
veterán

Ha fémházas kell mindenképp ilyen árban, azt tényleg csak az Elitebooktól kapod meg. Esetleg, ha ThinkPadon gondolkodnál, előre szólok, hogy anyaghasználatra nem tartósak, már a régebbi generáció sem, X220 sem, szeret a burkolata törni, főleg a palmrestnél, és az újabb modellek meg még ennél is gyengébb eresztések. Esetleg a Latitude sorozat, abban vannak masszívak, igaz nem fémházasak, de elég strapabíró némelyik, pl. az E5430-cal van pozitív tapasztalatom.

[ Szerkesztve ]

(#9073) ubyegon2 válasza Frawly (#9072) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

& Mirr Murr

Köszi a tippeket, valami HP Elitebook 8560/70p körül keresgéltem anno, abban már megfelelő a proci is.
Ezek drágábbak, mint amit eddig néztem, most megpróbálok valami legózós módszerrel felrakni pure disztrót a Toshibára, a legfrissebb kerneleket bírja, lehet, a Mint nagy hibája, hogy nem engedi kiherélni a felesleges dolgokat, húzná magával a DE-t is sok esetben. Látom már, hogy nem úszom meg a hosszadalmas telepítést, pedig imádtam a desktop disztrókban, hogy 10 perc alatt konyhakész lett. :) Addig gyűjtögetek az Elitbookra.

(#9074) Dhampir válasza ubyegon2 (#9073) üzenetére


Dhampir
félisten

Szerintem "a csepp kivájja a követ" alapon érdemes spórolni egy jó gépre, ha nem sürgős a vásárlás. :)

[ Szerkesztve ]

(#9075) Frawly válasza ubyegon2 (#9073) üzenetére


Frawly
veterán

A Mintet nem is érdemes kiherélni. Pont az az előnye, hogy kezdőknek minden bele van készítve és integrálva, minden nagyon felhasználóbarát. Ahogy ebbe belehekkelsz, az értelme szűnik meg. Ha herélt disztróra van igény, akkor tényleg Arch, Fedora a helyes csapásirány, vagy ha az Ubi-vonalat nem akarod annyira elhagyni, akkor Ubuntu minimal telepítőtől építkezni. Plusz ott van még a Debian minimal, de arról mindenki ismeri a véleményem, hogy miért nem tartom jó ötletnek játszós, böngészős desktop gépre erőltetni.

Elsőre nagyon furcsa lesz az alapoktól felépíteni a komplett telepítést, kicsit olyan, mintha saját disztrót faragnál magadnak. Eleinte meg kell tanulni, ki kell tapasztalni, hogy milyen csomagok kellenek hozzá, meg egy csomó mindent kézzel kell konfigolnod, akkor fog feltűnni utána, hogy a Mintbe és hasonló kulcsrakész, felhasználóbarát disztróban mennyi minden bele van integrálva, ami neked természetesnek tűnik, hogy rendelkezésre áll és működik, mikor pedig egyáltalán nem kézenfekvő. Hatványozottan igaz ez, ha DE-k helyett WM-eket kezdesz el használni. Csak azért írom, mert már múltkor is meglepődtél, hogy az Intel GPU-hoz mennyire nem kellett feltelepítened semmit, aztán mikor jött a történet a kerneldriverrel, Xorg driverrel, Mesa-val, hardveres videókódolással, akkor csodálkoztál, hogy miért rugózunk rajta, mikor az Minten alapból telepítve van, és hozzá sem kellett nyúlnod.

Egyébként nem csak gyenge hardverű gép miatt érdemes ilyen minimumtól építkezős advanced disztrót használni, hanem szakmailag is nagyon fejleszt, sok dolgot értesz majd meg mélységében, meg onnantól képes leszel a saját disztródat építgetni, és nem leszel mainstream disztrókra meg mindenféle eltéesen vergődésre rászorulva, meg a következő főkiadástól rettegni, hogy min kavarnak majd, amivel együtt kell majd élned, meg váltanod arról, amit megszoktál, meg nem kell a gépen majd fent lennie 10 disztrónak állandóan tesztelésre, meg váltogatni közöttük, hogy ebben ez a jó, abban az, egyik ezt viszi, a másik azt. Csak egyszer szopás felépíteni a komplett telepítést, míg megtanulod, utána viszont sok szívástól kímél meg a jövőben, ahogy már írtam.

(#9076) ubyegon2 válasza Frawly (#9075) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A pár éves Debian másod disztróként való használata azért elég jó volt a kutyulgatás kipróbálására (kb 2 év alatt tudtam csak kinyírni a Jessie-t). Anno január 01-én hajnalban raktam fel egy Arch-ot is, a koncentráció segített eltereli a figyelmet a zümmögésről az agyamban. :D Ha nagyon muszáj, elvagyok én ezekkel is, a sok disztró inkább csak kíváncsiságból volt/van fenn (már egyre kevesebb persze), no meg a sok kezdő kérdés megoldására is kíváncsi voltam gondolom, talán volt bennem egy adag segítőkészség is, emiatt csináltak belőlem Tg-t, gondolom. (sajna ki lettem utálva, így valahová terelnem kell a megmaradt kevés szabadidőmet)
A Mint desktopon nagyon be van lakva, emiatt marad ez a fő disztróm, a laptoppal meg kísérletezgetek, pár kollégám gépére emiatt is sikerült találni mindig megfelelően működő disztrót.

Amúgy minden reggel úgy ébredek fel, hogy ma felrakok valami legózós disztrót végre és mélyebben belenézek a dolgokba, de aztán elkezdek olvasgatni és elmarad. ;)
Ami sötét terület nekem, az a VGA-k és a működtetésükhöz szükséges különféle driverek, ezen a területen kéne bővítenem ismereteimet, AMD-vel úgy-ahogy elvagyok persze, de itt sem minden tiszta teljesen a vdpau, vaapi, stb használatával, bár tudom mindnek a funkcióját elméletben.
Köszi az iránymutatást egyébként, sose árt egy más megközelítés, bár én soha nem rettegtem az LTS használata alatt, milyen lesz a következő, ennyi erővel a rollingnál is retteghetnék a folyamatos frissítések miatt vagy éppen amiatt, hogy kihagyok pár hetet és amiatt kampózik a rendszer, mint azt a Manjaro topikban olvastam pár napja. ;]

Lényegében én egy jó kezdő rutinnal rendelkezem, nem értek semmihez, de már képes vagyok megtalálni a megoldást, ha gond van, ez jól is jött a topikokban való segítéshez.

(#9074) Mirr Murr

Fentiek alapján is láthatod, nem túl sürgős a laptop vétel. :N

[ Szerkesztve ]

(#9077) St3ven


St3ven
addikt

Egyelőre köszönöm mindenkinek a sok segítséget, kicsit pihentetem a Mintet.

Feltettem a helyére az Ubuntut, (Unityval is) jóval smoothabb a görgetés, ami az eredeti gondom volt. Aztán meglátjuk, hosszabb távon hogy jövünk ki egymással.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#9078) Frawly válasza ubyegon2 (#9076) üzenetére


Frawly
veterán

Értem. Nem kényszer, ha még nem akarsz váltani, akkor ne tedd. Előbb-utóbb viszont újra kell tenned a Mintet, akkor érdemes lesz az Arch-vonalat megfontolnod. Főleg neked, hogy van tapasztalatod már, és nem vagy kezdő, el fogsz boldogulni vele, meg könnyen beleszoksz a tutiba. Ahogy már írtam, legalább tg-cím nélkül is lehet újra nagy az Achod, ha más nem, arra jó :DDD

(#9079) ubyegon2 válasza Frawly (#9078) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha nem lennék ennyire kényelmes.....az apt csomagkezelő parancsait már úgy-ahogy megjegyeztem meg aztán nekem a Mint/Debian mindig működik, járt utat meg....

Abban viszont nincs igazad, hogy legalább lehetne nagy az archom, Tg cím nélkül se lett az kicsi! :D Sőt! Az kissé vissza is fogott. :N

[ Szerkesztve ]

(#9080) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Frissen telepített Mint kábelen nem csatlakozik a netre.
A router-t látja, de a netre nem tud kimenni.

Először az openwrt menüjében keresgéltem, de mivel ugyanazon a gépen a win7 és a Live disztrók is elérik a netet, így a Mint felé fordultam.

A név feloldásra gyanakszom, mert ha egy weboldal IP-jét megpingelem, akkor az műxik, de ha a neve alapján, akkor nem.

Mi lehet a gond?

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9081) Rimuru válasza Bici (#9080) üzenetére


Rimuru
veterán

ha mar nevfeloldas, /etc/resolv.conf ?

Vigyázat, csalok!

(#9082) Bici válasza Rimuru (#9081) üzenetére


Bici
félisten

Kozben megoldottam egy sudo dpkg-reconfigure resolvconf paranccsal.
Valami szamomra ismeretlen forumban talaltam. :DDD

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9083) 0xmilan


0xmilan
addikt

(#9084) Tonyk válasza Bici (#9080) üzenetére


Tonyk
veterán

Nálam is rendszeresen előjön ez a friss telepítéseknél. Én az /etc/network/interfaces -ből szoktam törölni a felsleget és csak ez marad benne:
auto lo
iface lo inet loopback

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#9085) Bici válasza Tonyk (#9084) üzenetére


Bici
félisten

Kossz, ha elojon megint, akkor kiprobalom ezt is!

(#9083) milangfx: Grat! :R

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9086) Merula Alba


Merula Alba
tag

Sziasztok.

A mai nap telepítettem a Mint 18.3 Cinnamon verzióját. SSD-n használnám egyedüli rendszerként, minimális tapasztalattal Linux rendszerekben, és kellő kiváncsisággal. :))
A kérdésem a következő... Látszólag minden rendben, de a boot során ez a figyelmeztetés fogad, kis idő múlva tovább is lép. Nem tűnik fel semmi hiba. Az alignálásra ok-t ír, a leírások alapján igyekeztem mindent csinálni.
A rendszerben egy zavaró pont van még... a régebbi Win alatt használt másodlagos merevlemezt nem engedi csatolni, holott ez régebben nem okozott gondot.
Tud valaki bármelyik problémámon segíteni?

[ Szerkesztve ]

Ne dumálj, mert nem látok! :-P

(#9087) lazajnd válasza Merula Alba (#9086) üzenetére


lazajnd
tag

A linken található anyagokhoz nem lehet hozzáférni (legalábbis én nem tudok :D)

(#9088) ubyegon2 válasza Merula Alba (#9086) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Az első képet rakd fel valahová, akár ide is beszerkesztheted, mert csak annyit látni, hogy add meg az adataidat a belépéshez. ;)

A második kép nem lényeg, mert megnézed a Képregény első képei között, hogyan tudod kikapcsolni Win alatt a gyors rendszerindítást, ugyanis az akadályozza a lemez csatolását Linux alatt. De attól még berakhatod a képet.

[ Szerkesztve ]

(#9089) Merula Alba válasza Merula Alba (#9086) üzenetére


Merula Alba
tag

Sorry... :DDD
Ez a boot hiba, és ezt írja ki ha csatolni szeretném a merevlemezt.

Ne dumálj, mert nem látok! :-P

(#9090) ubyegon2 válasza Merula Alba (#9089) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Boot alatt van valamilyen optikai lemez a gépben?
Az a hibakód I/O hibára utal, de szerencsére nem HDD, hanem optikai lemezre. Ha van benne ilyen, akkor vedd ki és úgy bootolj.

[ Szerkesztve ]

(#9091) Frawly válasza ubyegon2 (#9090) üzenetére


Frawly
veterán

Ezt honnan tudod, hogy optikai lemezre vonatkozik a hiba? Mert én hd0-át látok, aminek IDE HDD-nek kéne lennie.

Rá lehetne nézni konzolban fsck-val. A mountolási hibát illetően viszont egyetértek, a Windows 8-10 gyorsindítás (fast boot) funkciója csak hibernálja a gépet, emiatt nem csatolódik le az NTFS fájlrendszer, így pedig a Linux nem tudja kezelni.

(#9092) ubyegon2 válasza Frawly (#9091) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A kódsor jelenti ezt, az OK, hogy a hd0 nem arra utal, érdemes egy fsck vagy badblock-os ellenőrzést futtatni, ez igaz.

Ja, a másik hiba teljesen egyértelmű volt a kép nélkül is, igaz én még nem láttam élőben ezt a kiírást, de sokat olvasok itt ilyenekről.

(#9093) Merula Alba válasza ubyegon2 (#9090) üzenetére


Merula Alba
tag

.... Vagyok, csak nem érem utól magam a munkával..... :U
Semmilyen lemezt nem hagytam az olvasóban. Rendszertelepítések alatt csak az adott merevlemez van csatolva, tehát másik lemez sem igen lehet a baja.
Win már nincs is a gélen, még a víz is kiver a gondolattól.... :) Más megoldás nincs arra hogy csatolni tudjam a rendszerhez a nagy vinyót? Mondjuk VM alatt esetleg elviselek egy Wint pár percig. De olyanom még nem volt. :N

Ne dumálj, mert nem látok! :-P

(#9094) J.C.G.


J.C.G.
aktív tag

Sziasztok.

Linux szűz vagyok és szeretnék megszabadulni a win ökoszisztémától ha ez lehetséges. Már tesztelgettem 1-1 napig az Ubuntut és a Mint Cinnamon verziót és ez utóbbi tetszett meg. Ma megnéztem pár videót is és a KDE nekem a legszimpatikusabb Mint(d) közül. Átnyálaztam az összefoglalót és elbizonytalanodtam tőle. :D Szóval a gép amire feldobnám az a következő:
Alaplap: Asus A88X-PLUS
Proci: A8-7600
SSD: hyperx fury 120gb
Memoria: 8GB HyperX FURY DDR3 1866MHz

Amivel kiírtam/nám pendrivera az a LiveUSB Install 2.5.12 progi.
Tudom nem Intel/Nvidia párosra, de nekem valószínűleg nem lesz olyan gépem. Maradni akarok AMD alapon.
Mire kell oda figyelnem egy telepítésnél? Lecsatolom a többi háttértárat telepítés előtt mint win-nél és simán mehet? Live elindít és asztalról indítom a telepítőt?
Várható valami galiba telepítés közben vagy utána az AMD miatt?
Amit tapasztaltam Live rendszeren Ubuntun böngészés közben az egér görgető iszonyú érzékeny volt, míg Mint-en picit lassú, de ez kevésbé volt zavaró. Próbáltam személyre szabni, de ez csak újraindításig vagy kijelentkezésig volt életben. Magyar nyelvre egyáltalán nem tudtam átállítani, kivéve a billentyűkiosztást, az működött rendesen. Próbaképpen telepítettem a Comodo víruskergetőjét és sikerült. Nem tudom hogyan, mert csak találomra csináltam, de működött. Most már tudom hogyan kell külső forrásból telepíteni. Ami még hibás volt az az, hogy online film alatt párszor bevillant a kép, de csak Mint Cinnamon verzíónál.
Szerintetek van esélyem egy jól működő rendszerre?

Ha kérhetem a szakszavak kerülését amennyire ez lehetséges. Tudom nem lehet mindent, de közérthetően kérném.
Minden segítő szándékot köszönök.

[ Szerkesztve ]

(#9096) J.C.G. válasza #20749568 (#9095) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

Köszönöm a gyors választ.

Azt hiszem Chrome, mert ott van profilom és így át tudtam hozni minden jelszavam, könyvjelzőm és scripteket is. Na ez meglepett, hogy úgy működött mint win-en.
Telepítés után kell állítgatnom az SSD-ét? Picit ijesztő leírás alapján. :S

(#9098) J.C.G. válasza #20749568 (#9097) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

Akkor csütörtökön neki ugrok.
Köszönöm! :R

(#9099) sonar válasza J.C.G. (#9096) üzenetére


sonar
addikt

Chrome + villogás témára: nézd meg a chrome nál a hw-es gyorsítást. Lehet, hogy át kell kapcsolni.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#9100) J.C.G. válasza sonar (#9099) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

Köszi megjegyzem.
Holnap feldobom a gépemre és remélhetőleg nem lesz vele semmi gond.
Egyébként egész barátságos a kezelőfelület.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.