Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9501) b3Ro válasza #33164544 (#9500) üzenetére


b3Ro
senior tag

Örülök neki. Szivesen

(#9502) zoli62


zoli62
addikt

Mi a vélemenyetek a 19-ről? Szerintem eléggé kezdőbarát lett, de pár dolognál azért elvárható lenne a testreszabhatóság. Pl. a Timeshiftet igazából nem lehet megkerülni, a telepítésnél sem, de el lehet azért távolítani.Ezzel a korábbi frissítéskereső is visszaáll. Aztán a Synaptic keresője sem úgy működik mint 18.3-ban.

[ Szerkesztve ]

(#9503) májkimiki válasza zoli62 (#9502) üzenetére


májkimiki
őstag

Jó a Timeshift ahogy van, nem megkerülhetetlen. Egyszer kilépsz belőle, aztán nem zavar. Annyit azért lehetne finomítani rajta, hogy arra felhívná a figyelmet, hogy a legbiztonságosabb hely egy visszaállítási pontnak nem éppen az a fizikai lemez, amin épp a rendszer van, hanem egy másik- független lemez. valamint felkínálhatna egy olyan visszaállítási lehetőséget, amikor csak a GUI omlik össze, viszont konzolról parancsokkal visszaállhatnál. Látsd anno Systemback CLI.
Jó ez így is integrált megoldásnak.
Nagyon jót alkottak a Mintes fejlesztők, egyértelműen a felhasználó barát irányba mentek tovább. Becsüljük meg.

[ Szerkesztve ]

(#9504) ubyegon2 válasza zoli62 (#9502) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Timeshift csak egy lehetőség szem elé kerülése, nem kell használni, ha nem akarod. A Synaptic sok disztrónál így működik ezer éve, ha felrakod a xapian csomagot, akkor ilyen lesz:

(#9505) growler válasza májkimiki (#9503) üzenetére


growler
őstag

[link]

De ha a Systemback jobban tetszik, - mi akadályoz meg hogy azt használd ?

(#9506) májkimiki válasza growler (#9505) üzenetére


májkimiki
őstag

A Systemback-et már nem fejlesztik.
A Timeshift-et eddig nem használtam, mivel Linuxra írt program. Így valószínűleg működik karakteres felületről is, mint az általad linelt oldal mutatja. Ezen lehetne még finomítani, hogy van ilyen funkció is és azt hogyan lehet használni. Mivel már egy integrált megoldásról van szó és nem egy opcionálisan telepíthető programról.

(#9507) growler válasza májkimiki (#9506) üzenetére


growler
őstag

(#9508) májkimiki válasza growler (#9507) üzenetére


májkimiki
őstag

Ismerem a témát, de mint ahogy mondtam a Timeshift a rendszerbe integrált megoldás. Feldobja az üdvözlő képernyő és a frissítés kezelő első indításakor is figyelmeztet a biztonsági mentésre. Ezért lenne érdemes több információt a felhasználó elé tárni, már az iduláskor. Minden más opcionális telepíthető megoldást a felhasználó megtalálja, ha akarja.

[ Szerkesztve ]

(#9509) zoli62 válasza májkimiki (#9503) üzenetére


zoli62
addikt

A 19-re való parancssoros frissítés Timeshift nélkül le sem fut. Létre kell hozni egy timeshift.json fájlt az /etc könyvtárban, és akkor lehet upgradelni.Ez nem éppen kezdőbarát megoldás, a hivatalos blogon valaki szóvá is tette.

(#9510) ubyegon2 válasza zoli62 (#9509) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A terminalos frissítés nem futna le? A Frissítéskezelő ugyanazt azt apt-ot használja, az meg lefut? Gyanítom, valami kérdést tesz fel, mint a Frissítéskezelő is, de már nem emlékszem, pedig desktopra és laptopra is felraktam és nem foglalkoztam a Timeshift-tel.

Terminal kimenet segítene a helyzet tisztázásában, de az tuti, hogy a Timeshift csak egy lehetőség, nem kötelező használni, persze ha nem hiszed el..... :N

Attól, hogy más sem értelmezte és felrakta a kérdést a blogra, még nem jelenti, hogy létező problémáról van szó. Újra említem, felajánlja a Timeshiftes lehetőséget, de nem kötelező alkalmazni! Ez ennyi.

(#9511) Frawly válasza zoli62 (#9509) üzenetére


Frawly
veterán

Erről egy kimenetet tudnál adni?

(#9512) májkimiki válasza zoli62 (#9509) üzenetére


májkimiki
őstag

A kiinduló kérdésben arról volt szó, hogy mi a vélemény a 19-esről. Ebből a szemszögből mondtam véleményt. Szerintem az már más kérdés, ha egy előző verzióról akarunk frissíteni és akkor milyen egyéb dolgok jönnek a képbe. Személyszerint én a tiszta telepítés híve vagyok.

(#9513) ubyegon2 válasza májkimiki (#9512) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja, hogy verziófrissítés is bejött a képbe.....fel sem tűnt. ;) Na azt valóban ritka marhaság lenne idekeverni, bár már megjelent a Frissítéskezelőben, de a parancssoros végrehajtása korántsem egyszerű és problémamentes. Viszont ahhoz totál semmi köze nincs a TS-nek. :Y

(#9509) zoli62

Nekifutnánk újra, miről is lenne szó most akkor? ;)

[ Szerkesztve ]

(#9514) májkimiki válasza ubyegon2 (#9513) üzenetére


májkimiki
őstag

Ez volt a kiinduló kérdés.
[link]

(#9515) ubyegon2 válasza májkimiki (#9514) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:D
Ez megvan köszi, de arra lettem volna kíváncsi, zoli62 mit szeretne kérdezni valójában!?
A linkelt kérdést meg is válaszoltam szerintem. Méghozzá konkrétan, xapian.....synaptic...keresés

Tiszta telepítés amúgy az igazi valóban. ;)

[ Szerkesztve ]

(#9516) #33164544 válasza zoli62 (#9502) üzenetére


#33164544
törölt tag

Szia,szerintem egy nagyon jól sikerült.
Testreszabható,én meg vagyok elégedve vele teljes mértékben. :R

(#9517) zoli62 válasza Frawly (#9511) üzenetére


zoli62
addikt

Már nem tudok adni kmimenetet, mert létrehoztam az etc mappában a timeshift.json fájlt. Egyébként ez akkor fordul elő, ha nincs megfelelő hely a mentésnek.

(#9518) zoli62 válasza májkimiki (#9512) üzenetére


zoli62
addikt

Nyilván a tiszta telepítés a legkorrektebb megoldás. Linuxon viszont régóta megszokott a meglevő rendszerről való frissítés, főleg Debian-alapú rendszereken.

(#9519) growler válasza zoli62 (#9502) üzenetére


growler
őstag

synaptic-ban a gyors-kereső sáv:

sudo apt install apt-xapian-index

sudo update-apt-xapian-index -vf

(#9520) ubyegon2 válasza zoli62 (#9518) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kivétel ez alól a Linux Mint, kb 2 éve van lehetőség verziófrissítésre - a trükközős módszereket most nem számítva. ;)

(#9519) growler :K [link]

[ Szerkesztve ]

(#9521) apszi


apszi
őstag

Sziasztok!
Segítségeteket kérném. Tudni kell, hogy linux-ból szinte nulla tudással rendelkezem, de olvasni azért tudok :) .
Viccet félretéve, következő lenne a kérdésem.
1. Ha és amennyiben elhatározom magam, hogy egy meglévő Windows mellé telepítek egy Linux Mint-et, ami ugye egy azon merevlemezt használ a Windowsal, abban az esetben sincs szükség vírusirtóra?
2. A linux rendszer fő szerepe, és talán az egyetlen (ha csak át nem szokok teljesen :) ) távoli elérés lenne. Azaz a linuxos rendszert távolról szeretném elérni a TeamViewer progival, ez mennyire jelent biztonsági kockázatot a gép számára. Szükséges-e tűzfal, ezt ha jól tudom külön kell telepíteni, vagy egyéb biztonsági megoldás?
Előre is köszönöm a válaszokat. :R

(#9522) lev258 válasza apszi (#9521) üzenetére


lev258
veterán

Szerintem fontosabb lenne azt tisztázni, mit szeretnél a távoli elérés során csinálni rajta. Mert lehet jobb megoldás lehetne egy OpenVPN vagy hasonló.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#9523) apszi válasza lev258 (#9522) üzenetére


apszi
őstag

Az adott gépen egy bizonyos futó programot szeretnék távolról vezérelni, "biztonságos" csatornán.

[ Szerkesztve ]

(#9524) lev258 válasza apszi (#9523) üzenetére


lev258
veterán

Ez oké, de ha még használtál Linux rendszert, honnan tudod, hogy az a program futni is fog. A biztonságos csatorna megvalósítására több opció is van, különböző felhasználói igények és elvárások szerint.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#9525) apszi válasza lev258 (#9524) üzenetére


apszi
őstag

Annyira használtam már. :) De ha azt mondod, hogy ez openvpn-el is egyszerűen megoldható, nem ragaszkodom a Linuxhoz.

[ Szerkesztve ]

(#9526) lev258 válasza apszi (#9525) üzenetére


lev258
veterán

Az OpenVPN egy biztonságos csatorna. A Teamviewer egyik alternatívájaként gondolhatsz rá.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#9527) apszi válasza lev258 (#9526) üzenetére


apszi
őstag

Felkeltetted az érdeklődésem, ez esetben akkor el is kezdem beleásni magam a témába. Egyelőre nagyon köszönöm a segítséged! :R

(#9528) Amazonas válasza apszi (#9527) üzenetére


Amazonas
senior tag

Attól függetlenül, szerintem, mehet fel az a Linux Mint a Windows mellé... :D
Később, ha már megszoktad egy kissé, mehet a clean install és ha valami miatt még kell a Windows később, még mindig megoldhatod pl. VirtualBox-ban.
Ha lehet, SSD-re telepítsd, ne merevlemezre.

[ Szerkesztve ]

(#9529) Frawly válasza apszi (#9521) üzenetére


Frawly
veterán

1. nincs szükség vírusirtóra
2. nem jelent biztonsági kockázatot. Viszont ha csak távoli elérés a cél, leírhatnád, hogy melyik progit akarod vezérelni, mert nem csak a TeamViewer és az OpenVPN létezik, van sokféle alternatíva, a webes eléréstől kezdve az SSH-ig. Több infó kéne arról, hogy pontosan mire kéne.

Ha csak a távoli elérés a cél, akkor felteheted a Linuxot virtuális gépre is, mondjuk Virtualboxra (hálózati beállításnál bridge-elt hálózatot adj meg neki).

(#9530) apszi


apszi
őstag

lev258
Amazonas
Frawly

Köszönöm a tippeket és segítségeket, átrágom az általatok javasoltakat. :R

(#9531) apszi válasza Frawly (#9529) üzenetére


apszi
őstag

-

[ Szerkesztve ]

(#9532) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Miért nem jelenik meg nekem a 19-re a frissítés?

Jelenleg 18.3 cinnamon

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#9533) ubyegon2 válasza hódmaci (#9532) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!
Biztosan nem jött még el az ideje! ;) Én is megnézegetem időnként a Frissítéskezelőt. Itt is a 17.3 frissítésének képei vannak. :Y

[ Szerkesztve ]

(#9534) hódmaci válasza ubyegon2 (#9533) üzenetére


hódmaci
senior tag

Vagyis türelem.
:)

Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#9535) ubyegon2 válasza hódmaci (#9534) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit! ;)

Megéri, ha csak nem akarsz belemenni a linkelt módszerekbe.

(#9536) 0xmilan válasza hódmaci (#9532) üzenetére


0xmilan
addikt

Upgrade for a reason

“If it ain’t broke, don’t fix it”.

Linux Mint 17, 17.1, 17.2 and 17.3 are supported until 2019 and Linux Mint 18, 18.1, 18.2 and 18.3 are supported until 2021.

You might want to upgrade to Linux Mint 19 because some bug is fixed or because you want to get some of the new features. In any case, you should know why you’re upgrading.

As excited as we are about Linux Mint 19, upgrading blindly for the sake of running the latest version does not make much sense, especially if you’re already happy and everything is working perfectly.

- [link]

(#9537) Frawly válasza 0xmilan (#9536) üzenetére


Frawly
veterán

Édes istenem, még hogy nincs értelme a legújabb verzióra update-elni. De örülök, hogy nem használok többé ilyen baromságokat, nem kell tűkön ülni, mire megjelenik egy új kiadás, és lesznek olyan jók, hogy frissíthetek végre, mire a mindenható is úgy akarja. Arch alatt csak benyomom neki a sudo pacman -Syu parancsot és a legújabb csomagverziókon vagyok, nem kell várakozni, mire elérhetőek a frissítések, meg nem kell azt nézegetni, hogy mi meddig támogatott. Szóval az Arch LTS, olyan long support van, amíg ki nem adod az újabb pacman -Syu-t, ez néha csak pár óra :DDD

Ubisokon is szoktam röhögni, hogy új disztrónál még ilyen partikat is tartanak, amin az új kiadást ünneplik :DDD Meg az Arch abban is le van maradva, hogy nincsenek ilyen frankó női és állatos kódnevei, nem tudnak ezek semmit, se kódnév, se verziószám, se partizás. Csak friss verziók. Meg néha szopás ;] Ha kernel, system, stb. upstreamben elqrnak valamit a fejlesztők, de ez nem az Arch sara szerintem.

(#9538) ubyegon2 válasza Frawly (#9537) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Húzzá csak szépen vissza sz*pni az Arch-hoz. :D Stabil, jól működő disztrók nem valók neked.
Mindenki tudja, hogy ha az Arch esetenként használhatatlan, az nem az Arch sara! Na ja..... :P

[ Szerkesztve ]

(#9539) Dhampir válasza Frawly (#9537) üzenetére


Dhampir
félisten

Tényleg, mi van a Frugival? :D Ismeri valaki?

Frugalware

(#9540) apszi


apszi
őstag

Sziasztok!

Egy Acer 5315-ös régi lapitopira mit raknátok, xface-t?

Speckók:
CPU: Intel Celeron M 530 1,73Ghz 1MB L2 cache
RAM: 2GB
GPU: Intel GMA X3100 448MB
CHIPSET: Intel GL960

Netezésre, max youtube-ra kellene a masina, de a Windows már semmilyen formában nem igazán elég neki. Illetve, mennyire van kitéve a gép vírusveszélynek, ha valaki olyan használja, aki időnként olyan reklámsávokra is rákattint, amire nem biztos, hogy egészséges lenne?
Előre is köszi!!! :)

[ Szerkesztve ]

(#9541) hódmaci válasza 0xmilan (#9536) üzenetére


hódmaci
senior tag

Ne haragudj, de ebből két szót nem èrtek
Nem beszélek idegen nyelvet. ;)
Na de majd ki googlizom.

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#9542) 0xmilan válasza hódmaci (#9541) üzenetére


0xmilan
addikt

A hivatalos blog postban irtak, hogy tudd, hogy miert szeretnel frissiteni. Legyen az hibajavitas, uj funkcio, stb. Csak azert frissiteni, hogy a legujabb verzio fusson nem sok ertelme van.

(#9543) growler válasza hódmaci (#9541) üzenetére


growler
őstag

A lényeg.:
Ha elégedett vagy a jelenleg használt Mint 18.3 Cinnamon-al, akkor nem
feltétlenül kellene 19-re frissíteni. (Legalábbis, most még nem.)
Több olyan programot/csomagot nem tudtam 19-re működőképesen
telepíteni, amelyek a 18.3-ason probléma nélkül futnak.
Később (pár hónap) ez változhat.

(#9544) Cyrin válasza ubyegon2 (#9533) üzenetére


Cyrin
addikt

írják a kommenteknél is:
"Szerintem a Frissítéskezelő megfelelő menüjében csak pontkiadásra lehet frissíteni.Nagyobb kiadásra való frissítés esetén a fentebb linkelt oldalon illetve a hivatalos blogon is szereplő parancssoros módszer használatos."

én is így tudtam...

(#9545) ubyegon2 válasza Cyrin (#9544) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

.

[ Szerkesztve ]

(#9546) hódmaci válasza 0xmilan (#9542) üzenetére


hódmaci
senior tag

milangfx ; growler

Köszönöm a fordítást.
Akkor egyenlőre nem is foglalkozom vele, mivel megy minden szépen. :)

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#9547) ubyegon2 válasza hódmaci (#9546) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csak halkan említem meg, hogy ebben a hsz-ban lévő linkelt oldalon magyar nyelven volt leírva a dolog. Kicsit olyan érzésem van, hogy senki nem olvassa mások hsz-eit csak ír.

[ Szerkesztve ]

(#9548) Frawly válasza ubyegon2 (#9538) üzenetére


Frawly
veterán

Húznék én vissza, de nem tudom frissíthetek-e rá, megjelent-e belőle az kiadás, vagy várnom kell vele 2018. októberig, az a verzió úgyis LTS lesz, ami 2099. február 31-ig támogatott ;] Igaz már 2019-ben sem fog rajta menni semmi a régi csomagverziók miatt, de legalább atom stabil lesz, stabilan nem használható semmire.

[ Szerkesztve ]

(#9549) hódmaci válasza ubyegon2 (#9547) üzenetére


hódmaci
senior tag

Csak halkan említem meg, hogy ebben a hsz-ban meg is köszöntem a fölvilágosítást.

milangfx hozászolását nem is sejtettem hogy ugyan az illetve hasonló szöveg mert mivel írtam "nem beszélek idegen" nyelven.

Majd milangfx ; growler segítettek a fordításban, (amit meg is köszönök ismét nekik).
Ekkor már tudtam hogy ugyanaz illetve hasonló az a két Magyarázat
1
2

Vagyis most akkor ezek szerint arra kell következtetnem hogy én vagyok a hibás mert nem tudok Angolul? :U
........Esetleg Orosz?Azt tanultam gyerekoromban. Bár már nagyon sokat feledtem.

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#9550) ubyegon2 válasza hódmaci (#9549) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sorry, nem úgy ment át, ahogy szántam. Bár neked válaszoltam, ez igaz. 😎

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.