Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14001) zizidor válasza growler (#14000) üzenetére


zizidor
senior tag

Én elindítottam, de már megbántam. Már egy jó órája dolgozik, és ki tudja hol van még a vége. Ha legyalulom és nulláról felrakom a 21-est, már rég kész lenne, meg az pár személyre szabás is, amit szoktam.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14002) zizidor válasza zizidor (#14001) üzenetére


zizidor
senior tag

Van egy rahedli csomag ami után újra és újra és újra és újragenerálja az initramfs-t.
Persze az új és a régi kernelekhez is.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14003) zizidor


zizidor
senior tag

Végül elkészült, de sok köszönet nincs benne. Az új kernel nem jól kezeli a hangot. Bármi szól, az olyan, mintha közben veszett módon ide-oda rángatnám a hangerőt. Abszolút élvezhetetlen. :O

Fejhallgatóval még rosszabb. Zene helyett egyfolytában olyan hangot ad, mintha valaki bottal csapkodna egy szottyadt lufit. Akkor is ha semminek nem kellene szólnia.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14004) growler válasza zizidor (#14001) üzenetére


growler
őstag

Nekem sem jött be !
Mire végzett, (közben kinőtt a borostám) kiderült hogy szabályosan kiherélte
a jól belakott 20.3-at. Rövid helyzetfelmérés után, visszaállítottam a 20.3-at.
(Mintnemondjak az is eltartott jó ideig.)

(#14005) zizidor


zizidor
senior tag

Ma meg jó a hang. Ugyanaz a gép, ugyanaz a rendszer.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14006) Petya XT


Petya XT
aktív tag

Kipróbáltam egy tiszta telepítéssel az új kiadást.
Azt nem tudom eldönteni, hogy a kernel miatt, vagy a Cinnamon miatt, de borzalmas ez az "idegesség", amikor ablakot méretez, böngésző nyílik, olyan mintha egy közepes screen tearinggel, lassulással küzdene az egész asztali felület. Ami feltünt, hogy a jobb klikkes csomag eltávolítással valami nem oké, a függőségek visszafogják az egész folyamatot, Synaptic-ban kell gépészkedni, de ott is problémás)
- reakcióidő borzalmas( fájlmásolásnál 2-4 mp a grafikus vissazjelzésig)
- hangproblémák

Ez a Cinnamon olyan most, mint fakockákon aludni. Ami nagyon jó, hogy friss kernel, friss csomagok alapból. Nyilván nem lehúzni szeretném, én mindig nagyon örülök az új dolgoknak, tudom, temérdek munka van benne, de egy jól belakott 20.3-at, erre még nem érdemes cserélni. Bár ez csak az én véleményem, csak saját tapasztalat, lehet másnál oké lesz.

...amit nagyon vártam és kíváncsi voltam, az az asztali felület százalékos méretezése, de ott is hibák vannak(125%), nem tökéletes, nálam nagyon életlenné váltak a szövegek, és a menünél is problémákat okozott.

[ Szerkesztve ]

(#14007) Cucuska2 válasza Petya XT (#14006) üzenetére


Cucuska2
őstag

Tudom ez a Mint topik, de ha a Cinnamon vonz, akkor én javaslom a Fedora Cinnamont. Párom azt használja lassan fél éve, minden csomag a legújabb, és nem nagyon vannak időszakos hibák.

Nyilván a Fedora kicsit rollingabb, mint a Mint.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#14008) Petya XT válasza Cucuska2 (#14007) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Manjaro KDE-t kezdtem el használni, ezt csak feltettem kíváncsiságból, és gondoltam megosztom a tapasztalataim, ha valakinek esetleg segítség lenne.
Sokáig használtam Mintet, de elsőkörben az Nvidia driver hibák, részben a Minten kívüli problémák, pl. Ubuntu betűtípusai: számomra tompák, életlenek, az asztali környezet akadálymentesítésének hiánya (százalékos méretezés). Így elbúcsúztunk egymástól.

Gyengénlátó vagyok sajnos, és a Mintnél(Cinnamonnál) érdemben főverziók óta nem történt előrelépés a vizuális akadálymentesítés terén. Talán majd most elindul valami.

Szerettem egyébként a Mintet is, ezzel kezdtem el linuxozni, nagyon sok tapasztalatot szereztem, jó volt. Mondjuk érteni most sem értek hozzá, de a használata már egyszerűbb, mint egy Windows-é. A KDE meg nagyon sokat fejlődött és látom normálisan, szép, éles minden. De nyilván ezek nem nem releváns okok a váltásra mindenkinél, ha jó lenne a szemem, pont lesz@rnám a betűkészletet meg a méretezést. :K De bízok benne, hogy lesz ez jobb is.

(#14009) zizidor válasza Petya XT (#14008) üzenetére


zizidor
senior tag

A Beállítások, Betűtípus kiválasztása alatt próbáld variálni a szövegméretezést meg az élsimítást. Sokat tud segíteni az is.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14010) tvamos


tvamos
nagyúr

Sziasztok!

Tegnap frissitettem a linux mintemet, es azota nem tudom a NAS-on a share foldereket bongeszni. (Termeszetesen ezelott jol mukodott.)

Eloszor ezt a hibauzenetet kaptam frissites utan:
Nemo cannot handle network locations

Ezt megoldottam ugy, hogy ujratelepitettem a gvfs backends-et, barmit is jelentsen ez:
sudo apt reinstall gvfs-backends

Mostmar latja a NAS-t a Nemo, de most meg ezt a hibauzenetet kapom:
Unable to Mount Location
Failed to retrieve share list from server: Invalid argument

Nomost, ha igy probalom, akkor mukodik:
smb://<server>/<share>

Node az nem lenne baj, ha nem kene ezt mindig beirogatni, hanem tudnam listazni a kulonbozo megosztasokat, mint regen!

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#14011) tvamos válasza tvamos (#14010) üzenetére


tvamos
nagyúr

Distributor ID: Linuxmint
Description: Linux Mint 20.3
Release: 20.3
Codename: una
Kernel: Linux 5.14.0-1036-oem

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#14012) zizidor


zizidor
senior tag

Nekem sosem működött a hálózat böngészése, gvfs ide vagy oda.
Csináltam egy indítót ezzel a paranccsal, így működik, mutatja a megosztásokat:
nemo smb://nas.local/

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14013) tvamos válasza zizidor (#14012) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ezt hogy csinalom? a "nas" helyere beirom a nas IP-jet?

Mert arra ezt a hibat dobja:
Could not display "smb://<IP>.local/".
Error: Failed to retrieve share list from server: Connection refused
Please select another viewer and try again.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#14014) zizidor válasza tvamos (#14013) üzenetére


zizidor
senior tag

Vagy az IP-t kell megadni, vagy a hostnevet. Ha a helyi router a DNS és hostnévvel tudod is pingelni, akkor jó a hostnév. Az IP-cím meg akkor, ha fixre van beállítva.

Azon is múlik a működése, hogy a NAS milyen SMB verziót támogat. Nálam a v2+v3 engedélyezett.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14015) Di Natale válasza ubyegon2 (#13982) üzenetére


Di Natale
aktív tag

Cinnamont használsz? 8 éves laptopomra csak a Lubuntu22.04-et mertem felrakni :D

(#14016) ubyegon2 válasza Di Natale (#14015) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Persze, anno a Toshiba Satellite L305-re is Cinnamont raktam, utóbbi években meg jóval kevésbé erőforrásgyilkos lett a Cinnamon, kb a 4.x verziótól, ez a mostani múzeális HP Elitebook 8570p meg azért annyira ma sem gyenge home user célokra i7-3520M CPU IGP-vel ugyan, de 12GB RAM-mal, szóval erre bármit tehetek(kb ma 4 éve napi 14-16 órában nyúzom amúgy*). A kevésbé öreg Dell Precision M4700 bivalyölő meg i7-3740QM CPU Quadro K2000M dVGA-val szintén 12giga RAM-mal meg hát....szóval csak leírom, bár a használtüzletialegjobb szövege sokan harapnak, de ez a gép a mostani közpalsó kategóriáig minden új notebookot megreggelizne!

*70 rugó volt meghajtó nélkül kevesebb RAM

Ami öreg, az nem vén! :D

De viccen kívül, Mint 20.x óta a Cinnamont már legtöbb gépre fel merném rakni! :K

[ Szerkesztve ]

(#14017) tvamos válasza zizidor (#14014) üzenetére


tvamos
nagyúr

IP-vel tudom pingelni, arra valaszol, es ezert azt adtam meg neki.

"a NAS milyen SMB verziót támogat"
Ez nagyon jo kerdes... QNAP TS-251+ NAS-rol van szo, firmware frissitve van. Szerintem van SMB2/SMB3 support, de nem tudom, hogy ezt nekem kulon be kell kapcsolni, vagy hogy mi hogy van.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#14018) cappa72 válasza tvamos (#14017) üzenetére


cappa72
nagyúr

Nem lehet, hogy nálad is ilyesmi van? #13994 (csak tipp)

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#14019) Dhampir válasza ubyegon2 (#14016) üzenetére


Dhampir
félisten

A 8570P és az M4700 kiváló notebookok. :K

(#14020) Tim82 válasza ubyegon2 (#14016) üzenetére


Tim82
nagyúr

mostani múzeális HP Elitebook 8570p

kevésbé öreg Dell Precision M4700

De amúgy a 8570p és az M4700 pont egy generációba tartoznak hardver-téren (bár a Dellben négymagos QM proci van).

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#14021) ubyegon2 válasza Dhampir (#14019) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A 8570P és az M4700 kiváló notebookok.

Persze, kicsit itónikusan írtam, hogy múzeális darab, bár tényszerűen lassan az! Másik tény, hogy 4 éve vettem használt üzletiként és nemrég két kb ugyanakkor vásárolt új customer géppel találkoztam, kb a sírás környékezett...ha az Elitebook annyira lassú/gyenge volna, rég repüljpáva sorsra jut! Én nagyon szeretem, nem mellesleg szegény ma is esett egy nagyot, zuhantam is rá már teljes súlyommal, de kinyírhatatlan. ;]

(#14020) Tim82

De amúgy a 8570p és az M4700 pont egy generációba tartoznak hardver-téren

Igazad van, lehet azért írtam, hogy kevésbé öreg, mert a Dell egy éve került hozzám! Hardverileg viszont durván erősebb, igaz ezt alapból renderelő gépnek vette tesóm, akitől megörököltem. :B

(#14022) zizidor válasza tvamos (#14017) üzenetére


zizidor
senior tag

Ha korábban működött, akkor valószínűleg nem a NAS-on kell állítani.

A #14010-nél azt írtad, hogy "nemo smb://server/share" formában működik, csak a megosztások böngészése nem. Nem tudom ez segít-e valamit, én eddig az "invalid argument" hibával akkor találkoztam, ha nem volt megadva jelszó.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14023) tvamos válasza cappa72 (#14018) üzenetére


tvamos
nagyúr

Beirtam amit javasoltal a /etc/samba/smb.conf-ba.

Aztan ezt tapasztaltam:
$ sudo systemctl restart smbd.service
Failed to restart smbd.service: Unit smbd.service not found.

Gondolom nem igy kellett volna legyen!

(#14022) zizidor
Szerintem a NAS-sal nem lehet gond, mert Windowsos geprol, meg Androidos telefonrol jo.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#14024) zizidor válasza tvamos (#14023) üzenetére


zizidor
senior tag

Az smbd a samba szerver része, nem a kliensé. Alapból nincs is telepítve.

Ha megpróbálod egy telepítés nélküli live rendszerről, úgy sem működik?

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14025) tvamos válasza zizidor (#14024) üzenetére


tvamos
nagyúr

Amirol ezt a gepet telepitettem, azon mukodik, sot, ezen a gepen is mukodott, frissites elott.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#14026) szotadi


szotadi
tag

Üdv.

Friss Mint 21 telepítés után hozzáadtam a qBittorrent hivatalos tárolóját:
ppa:qbittorrent-team/qbittorrent-stable
20.3-at is így használtam.
Azóta frissítésnél az alábbi hibaüzenetet kapom:
W: http://ppa.launchpad.net/qbittorrent-team/qbittorrent-stable/ubuntu/dists/jammy/InRelease: Key is stored in legacy trusted.gpg keyring (/etc/apt/trusted.gpg), see the DEPRECATION section in apt-key(8) for details.


Minden működik, a qBittorrent is a legfrissebb.

Mi a teendőm? :F

Megoldódott:
cd /etc/apt
sudo cp trusted.gpg trusted.gpg.d

forrás: [link]
:DDD

[ Szerkesztve ]

(#14027) vasszarvas


vasszarvas
tag

Sziasztok,

Már vagy 3 éve gond nélkül ment a letöltögetés egy linux mint-es gépen. Most észrevettem, hogy áll a seedelés a böngészős felületen, (a windowsban egy másik gépen) és a linux gép újraindítás után már nem bootolt be. Gondoltam itt az ideje egy újabb cinnamon verzió feltelepítésének. Fel is tettem a linuxmint-20.3-cinnamon-64bit-es verzióját. Megosztottam szerintem a "filmek" mappát ahová a letöltés megy, beállítottam a távoli elérést a qbittorrentben, és látom a windows-os gépemen a webes felületen a linuxos mappát (filmek) amiben a letöltéstek vannak, tudok letölteni, seedelek stb, ez a része rendben. Azonban a fájlböngészőben nem tudom megnyitni, betallózni a linuxos filmek mappát, pedig szerintem megosztottam, és a routerre kötött médialejátszó sem látja mint megosztás, eddig onnan, a médialejátszón a megosztott mappából néztük a filmeket. A fájlkezelőm ezt írja, mikor a hálózaton szeretném betallózni a linuxon lévő "filmek" mappát: " Ezzel a távoli számítógéppel jelenleg több kapcsolat nem létesíthető, mivel már létrejött annyi kapcsolat, amennyit az fogadni tud".
Segítséget kérek, még azt sem tudom melyik gépen lehet a hiba. Rosszul osztottam meg a mappát, vagy a windowsban valamiért nem tudom megnézni a megosztott könyvtárat, mi lehet? Találkozott már valaki ezzel a problémával?

[ Szerkesztve ]

"A tapasztalat sikertelenségek sorozata"

(#14028) I02S3F válasza vasszarvas (#14027) üzenetére


I02S3F
őstag

Szia! A linux kezdők topicban is próbálkozhatsz feltenni ezt a kérdésed!

(#14029) Aszi123


Aszi123
csendes tag

Hi!

Egy másfél hónapja bajban vagyok a Mintel. A 20-as verzió egy bekapcsolásnál valamilyen hibával lehalt. (Ez az egy Os volt a notin ami Thinkpad T460s.) Okka nem nagy ügy, ubuntu alól adatok visszanyerése, Mint újra fel, öröm. Pár nap után Mint újra meghalt, sgx hibára hivatkozva. Ez egy valamilyen biztonsági szoftver, biosban minden lehetőség kipróbálva, kikapcs, bekapcs, progira bízva, nem hozta a kívánt eredményt, Mint nem ment fel. Ekkora már boltba vittem, ssd hiba gyanúja is felmerült. A boltban nekiállt az arc, az ssd-re felment a Win 10, de a Mint többféle hibakóddal egyszer sem és telepítés közben is eldobta. Win alól bios és ssd firmware frissítve. Mint makacs, nem megy fel. SSD csere nem történt, hisz a Wint viszi a rohadék, most is... Ám nekem nem kell a Win, csak a nyűg van vele, nem megy a search a fájlkezelő sem stb stb stb Százszónak is egy a vége, kell a Mint. [kép] [kép] [kép] Ah és a GRUB is bejött az első hibánál, előtte meg soha. A WIN fent van a Mint nem megy fel, ötlet?

[ Szerkesztve ]

(#14030) lev258 válasza Aszi123 (#14029) üzenetére


lev258
veterán

Naiv kérdés. Btrfs, RAID, ... dolgok nélkül próbáltad?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#14031) Aszi123 válasza lev258 (#14030) üzenetére


Aszi123
csendes tag

Hogyan kell azt?

(#14032) gregory91 válasza Aszi123 (#14029) üzenetére


gregory91
senior tag

Szerintem kövesd az utolsó sorokban fekvő utasítását ahogy ő kéri( az általa indított sort a "Begin: Will now check..." alatt találod, a "(1) --" részt pedig mellőzd az utasításból).

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#14033) Aszi123 válasza gregory91 (#14032) üzenetére


Aszi123
csendes tag

Ez megvolt, semmi. A képek még akkor készültek mikor nálam rakoncátlankodott, a bolti esetekről nincs fotóm. Szal simán lehet, hogy most mást csinál. Kéne még egy nvme-s ssd, és próbálkoznék vele újra, volt is egy (ment vissza a boltba), de azt meg nem ette a noti, így marad Btrsf nélküli kísérlet ezen az ssd-n. Mindjárt ráolvasok hogyan is kéne csinálni, valahogy meg kell oldani a problémát, mert nem bírom a Wint, qrvára nem.

(#14034) gregory91 válasza Aszi123 (#14033) üzenetére


gregory91
senior tag

Kellene az aktuális esetről(értsd ami a képernyőn megjelenik meg) screenshot mert így konkrétan nincs egyéb ötletem.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#14035) Aszi123 válasza gregory91 (#14034) üzenetére


Aszi123
csendes tag

Igen, tudom, de jelen pillanatban ez az egy noti van itthon, erre meg szükség van. Ráadásnak nincs is még egy nvme-s notink sem :( Egy dualt lehet megpróbálok, majd ha megkapom végre a kölköktől.

(#14036) Kenderice


Kenderice
senior tag

Sziasztok.
Telepítettem linux mint xfce-t.
Lenne 3 gondom.
1. Gigabites hálókártya van a gépben, de csak 100 Mbit-esként kezeli. Kell valamit állítani, hogy rendesen kezelje?
2. A rendszerfrissítések letöltése iszonyat lassú, olyan 35kB/s. Ez miért lehet?
3. Hol lehet megnézni az aktuális le és feltöltés sebességét? Mert ilyesmit nem találtam sehol.

Köszönöm.

(#14037) ubyegon2 válasza Kenderice (#14036) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

1.-re csak tippem van, egyszer jártam úgy, hogy zárt volt a szükséges driver és az Illesztőprogram-kezelőben találtam meg, letöltöttem és OK lett a net.

2. Telepítéskor javasolja a rendszer, hogy válts tükröt, megtetted? Alapból USA tükrök vannak beállítva!

3. parancssoros nload, tárolóból felrakhatod, tök egyszerű, a jobb/bal nyilakkal tudsz lépkedni az eszközök között, kb ennyi:

ebben leírják a használatát:

How to Monitor Network Usage with nload in Linux

[ Szerkesztve ]

(#14038) Kenderice


Kenderice
senior tag

Köszi.
A gigabitet már meg tudtam csinálni, de sajnos nem tudja kihajtani 100Mbit felett a kártyát így sem.
Tükröt váltottam, így egy kicsit gyorsabb lett, de nem számottevően.
Ezt az nload-ot meg majd megnézem.

(#14039) fecus


fecus
őstag

A most ingyenessé tett Ubuntu Pro használható a Mint-hez valahogy?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#14040) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Van egy tabletem 2GB memóriával, amire OS-t akarok tenni. Ezekre Windows 8.1 jön ki gyárilag, arra gondoltam, hogy egy Mint+Mate vagy ilyesmi jobb lenne memória szempontból. Az a kérdésem, hogy van e értelme a Mate DE-nek, vagy nincs olyan nagy különbség a Cinnamonhoz esetleg XFCE-hez képest, hogy megérje downgrade-elni rá?

Buliban hasznos! =]

(#14041) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Bocs ubyegon2, de úgy tűnik mégsem lesz itt Mint. A telepítőjébe kellene bemásolnom egy EFI fájlt, de read-only fájlrendszert tesz fel valami isofs-t. Nincs már energiám saját ISO fájlt összegányolni neki, marad az Ubuntu erre is.

Buliban hasznos! =]

(#14042) amdni


amdni
aktív tag

Üdv!

Frissítettem a Linux Mind Cinnamon rendszeremet 21-esre 20.03-ról, és a mellékelt képen látható az eredmény. :)
Mit tehetek rendszer visszaállításon kívül?

Köszönöm a tanácsokat! [kép]

(#14043) growler válasza amdni (#14042) üzenetére


growler
őstag

Nalam boot kozben akkor kert - egyszer - Control-D-t, mikor
serult volt a f'ajlrendszer.
Live alol futtas a telepitett rendszer levalasztott particioin fsck-t.
Praktikusan a live-on levo Gparted "Check" opciojat futtatva a
particiokon.

(#14044) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Mégis Mint 2o.3 XFCE lett a vége. A Mint 21 telepítője nem indul a Xubuntu 22 atom lassú és nem ismeri fel normálisan a billentyűzetet. Ventoy-al sikerült megoldani, hogy a 32 bites UEFI is betöltse, és nem kellett átírni a telepítő ISO-t hozzá. Az érintőképernyő, wifi, bluetooth, magyar billentyűzet mennek out of the box. A tap nem működik az érintős egéren, csak a kattintás. Egyelőre most települ, aztán játszok vele, hogy mi az, ami még kuka. Elvileg a kamera nem fog menni és talán a CPU-nál sem működik normálisan a c-state váltás, pedig jó lenne, ha többet bírna üzemidőben. Felteszek egy Wireguard klienst és egy Firefoxot, aztán meglátjuk, hogy megy e, amit akartam, a többi annyira nem prioritás.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#14045) ubyegon2 válasza inf3rno (#14044) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tyűha, nagyon nem egyszerű amiket pörgetsz az utóbbi napokban! De legalább csak sikerül a Mint! :D Mostanában annyi időm van, hogy gyorsan átpörgetem a kedvenc topikjaimat, olvastam a hsz-eidet is, de tuti akkor se látnám át, mi történik, ha itthon pislognék HO-ban még mindig! Ez az UEFI téma még mindig el tudott kerülni és nem is nagyon bánom. Amúgy az utóbbi Ubuntuk és a rá épülő Mint 21 is nagyon szenved valamiben, mert sokaktól olvasni, hogy nem tudják telepiteni sem ill install után nem bootol. Mint-nél is alkalmazták azt, hogy a 20.3-at telepítik és azt frissítik 21-re és úgy minden flottul működik! Szerencsére ez a jelenség csak bizonyos géptipusoknál/esetekben jön elő, ezért is csodálkoztam, mikor olvastam a dologról. A régi üzleti notebbookjaimra is szokásos módon fel tudtam rakni a Mint 21 Cinnamont, a Dell M4700-re meg Ubuntu 22.04-et, többet is....szóval kezdek már nagyon nem érteni semmit!

Amúgy mibe akarsz 2terás NVMe SSD-t tenni? Ha nincs nagy igénybevétel tervezve, csak átlagos felhasználás, simán a Samsung 980-at ajánlanám, Linux alatt volt nemrég valami érdekes bugszerű hőkijelzés problémája, de pár napja kiadtak új fw-t hozzá és ez a bug is eltünt. Ja és ahogy olvastam eddig felhasználóktól, átlag használat mellett nagyon nem is szükséges a külön borda, persze az mindig jól jöhet! Ha viszont OEM Hynix-et vennél, azokat tutira kell hűteni meg a Samsung 970 EVO Plus-okat is! :K

(#14046) inf3rno válasza ubyegon2 (#14045) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nálam sima asztali PC-vel nem megy normálisan az Ubuntu 22. Nincs benn semmi extrém alkatrész most, Asus, Gigabyte, Intel, AMD alkatrészek. Volt, hogy több óra munka ment el LibreOffice-ban, mert be akartam tenni egy táblázatot egy word doksiba, aztán attól összeomlott. Én inkább ilyen szoftver hibára gyanakszom, vagy valami GUI-hoz köthető dologra, nem kernel hibára. Eddig vártam vele, hátha valamelyik update megoldja, de már fogy a türelmem, meg kíváncsi vagyok a Mint+Cinnamonra. Amúgy milyen receptben használnak mentát és fahéjat? Most már tényleg érdekel. Egyesek szerint még kardamom is megy hozzájuk.

Összeraktam egy új szervert itthonra, aztán abba akarok olyan adattárolót, ami a hálókártya sebességét tudja, vagy legalább összemérhető vele. A régi szervert meg megpróbálom eladni, de nem nagyon van rá vevő, pedig összesen csak pár napot ment. Nem tudom, talán a mérete túl nagy, vagy passz. Az ára reális, talán még alacsony is, amilyen állapotban vannak az alkatrészek.

Én igazából ennyire nem néztem a modelleket, csak tudom, hogy a Samsung és a Hynix jó gyártók, van még egy pár ilyen, aztán most erre a legolcsóbb Hynix-re rárepültem volna, ha nem lenne túl nagy a mérete. Még jó, hogy szólt Varmi, hogy itt bizony méretek is vannak. A teszt alapján, amit linkeltem hűtés mindenképp kelleni fog neki, mert még a leggagyibb hűtéssel is ezerszer jobb, mint anélkül. Jó lett volna ez a 2TB-os, de 40k-nál nem akarok többet költeni rá, és úgy tűnik, amilyen nekem kell, abban horror áron van ez a méret.

Ha lejár a support, akkor megpróbálkozok majd a 20.3 upgrade-el 21-re, most valahogy nem érzem stabilnak az egészet. Mármint megnéztem Xubuntu 22-vel a tabletet, és a telepítő fullra akadt, 10 perc volt, amíg betöltötte, a Mint 20.3 telepítője meg pár másodperc alatt megvolt. A billentyűzet kiosztás sem stimmelt, pedig magyarra állítottam. A Mint 21 telepítője nem indult. Az Ubuntu 22 az asztali gépemen meg olyan, amilyen. Valami nem okés vagy a kernel vagy valami, ami arra épül, vagy passz. Inkább várok 2 évet, amíg stabilizálódik a helyzet, aztán majd akkor frissítek. Ennél a tabletnél csak az a lényeg, hogy a Firefox elmenjen vele meg a biztonsági frissítések meglegyenek.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#14047) ubyegon2 válasza inf3rno (#14046) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tényleg nem nagyon van kézzel fogható tipp, mi ez az anomális a Mint 21/Ununtu 22.04 install témával. 21-re stabilan lehet amúgy frissíteni és kb addig egyszerű, amíg nem lakod be a rendszert! ;) Jó ideje fenn van a napi használatú notebookon nekem is, mégis a 20.3-at használom még mindig, lusta vagyok átköltözni....

Amúgy milyen receptben használnak mentát és fahéjat? Most már tényleg érdekel. Egyesek szerint még kardamom is megy hozzájuk.

Sose gondolkodtam ezen komolyan még, szerintem az írek tudják! De amúgy nincs összefüggés, tetszett nekik a Mint név OS-nek, meg tetszett nekik a Cinnamon is DE-nek, hogy együtt ennyire sikeres lett/maradt...akkor már a fura ízkombináción se változtassunk!

Összeraktam egy új szervert itthonra, aztán abba akarok olyan adattárolót, ami a hálókártya sebességét tudja, vagy legalább összemérhető vele.

Hát akkor tényleg valami hűtést igénylő OEM SSD kellene neked, erre én is ezt a két említett márkát vadásznám! Itt van még ez a két Samu OEM, ha látsz ezekből az Aprón, azokat is veheted! Boltban ezek rohadt drágák, mármint a 970 EVO ls EVO Plus, Hynix meg csak OEM-et gyárt, de szintén nagyon jó minőségűek.

Bennem tablet esetén fel sem merülne, hogy Linuxot rakjak fel rá! Talán pont azért, mert nem lenne ennyi türelmem bíbelődni vele, mint neked! ;]

(#14048) inf3rno válasza ubyegon2 (#14047) üzenetére


inf3rno
nagyúr

De tényleg csak ennyin múlt a dolog, hogy nem 64 bites az UEFI, amúgy pöccre felment volna rá. Így meg kínlódtam vele egy csomót. Ez van, a lényeg, hogy sikerült, és lehet pezsgőt bontani, egy újabb hardver megadta magát a Mint-nek. :C

Buliban hasznos! =]

(#14049) ubyegon2 válasza inf3rno (#14048) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

nem 64 bites az UEFI

Ööö...ja és ez lenne az a fene modern faszaság? Mert a Legacy mód már ósdi, bezzeg az UEFI...pofám szakad le. 32bites. :(

Ez van, a lényeg, hogy sikerült, és lehet pezsgőt bontani, egy újabb hardver megadta magát a Mint-nek.

Hát igen, csak ez számít! Lassan már természetes a dolog, ha Mint-ről van szó! :D

[ Szerkesztve ]

(#14050) Joker88


Joker88
őstag

Egy notebookra hogyan lehet feltelepíteni a legfrissebb LM-et Cinnamon felülettel?
Nem látja a merevlemezt (pontosabban NVMe SSD-t..) A Windows 11hez is valami Intel RST nevű illesztőt kellett betallózni telepítés közben..
De Linuxnál nemtudom hogyan lehet megoldani..

In loving memory of Garrett Lockhart

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.