Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9751) b3Ro


b3Ro
senior tag

Egy érdekes, es roppant zavaró dologgal találkoztam. Atom-ot es vs code-ot hasznalok napi szinten, es a live server egyiknél sem működik. Értem ez alatt, h ami kodot elmentek, az nem frissül a böngészőben automatikusan, hanem nekem kell frissitenem az oldalt.
Újra raktam a fenti 2 programot, a kiegészítőket is, de 1x működik aztán sokszor nem. Eddig meg egyetlen egy rendeszeren sem volt ilyen, pedig használtam mar mindent...

Valakinek van ötlete, h mi lehet a gond ?

(#9752) Csavargoo8


Csavargoo8
csendes tag

Sziasztok!

18.2 KDE-t használok. Egy pár hete olyan gondom van, hogy a Firefoxban és a Double Commanderben nem tudom a menüket használni. Hiába kattintok rá egérrel nem történik semmi. A Firefox kiegészítőket sem tudom így használni.
Mi lehet a gond? Tud valaki segíteni?

(#9753) lev258 válasza Csavargoo8 (#9752) üzenetére


lev258
veterán

Úgy rémlik, nemrég valakinek ugyanilyen baja volt KDE-n. Most hirtelen nem tudom, melyik topikban írt róla.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#9754) Csavargoo8 válasza lev258 (#9753) üzenetére


Csavargoo8
csendes tag

Nem hiszem, hogy itt. Ezt a topikot jó ideje folyamatosan követem és én nem emlékszem ilyesmire.

(#9755) lev258 válasza Csavargoo8 (#9754) üzenetére


lev258
veterán

Igen, megnéztem. A kezdő Linuxos topikban volt, úgy egy hete. A kolléga Anakin... néven fut.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#9756) Alveus válasza Csavargoo8 (#9754) üzenetére


Alveus
tag

Ott konkrétan a KDE-t cserélte le valami másra, mert kifejezetten azzal volt a nyűg, ha jól rémlik

(#9757) Csavargoo8 válasza Alveus (#9756) üzenetére


Csavargoo8
csendes tag

Igen. Illetve, csak tervezte lecserélni. Rákérdeztem ott is, hátha talált valami egyszerűbb megoldást.

(#9758) apszi


apszi
őstag

Sziasztok!

Van egy olyan újabb újdonságom, hogy időnként kikapcsolásnál (Sylvike) 2:59-et számol vissza a masina, és csak utána áll le. Mi lehet ennek az oka?

(#9759) Frawly válasza apszi (#9758) üzenetére


Frawly
veterán

Pontosan milyen folyamatot próbál lelőni, amikor számol vissza?

(#9760) apszi válasza Frawly (#9759) üzenetére


apszi
őstag

Megfogtál. A következő alkalomnál fotózok :B

(#9761) ubyegon2 válasza apszi (#9760) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha minden jól megy, ez a parancs csinál egy linket, amit böngészőben tudsz nézni vagy ide felrakni pastebin-nel. (nem kell fotózni) A leállás dolgai is ott vannak a kimenet végén.

ubyegon@Mint19C:~$ journalctl -b -1 | curl -F 'f:1=<-' ix.io

http://ix.io/1kRj

;)

[ Szerkesztve ]

(#9762) Frawly válasza ubyegon2 (#9761) üzenetére


Frawly
veterán

A journalctl-lel vigyázni kell, mert ezek a visszaszámolós shutdown várakozások sokszor nem kerülnek bele!!! Már csak az a bejegyzés születik, hogy végül az adott folyamat rendben leállt. Ezzel én is szívtam. Sajnos csak a fotózás marad.

(#9763) apszi


apszi
őstag

ubyegon2
Frawly
Köszönöm az ismételt segedelmeteket, ujjam a ravaszon, és azonnal küldöm a fotót. :)
Addig is újabb fába vágtam a fejszém, amit úgy hívnak NFS kliens beállítás. Igazából a java megvan, tulajdonképpen csak egy olyan kérdésem lenne, hogy milyen opciókat érdemes, vagy kell beállítani, beírni az fstab szerkestésénél.

Gondolok itt pl. erre:
nfs size=8192,wsize=8192,timeo=14,intr
[innen szedtem]

[ Szerkesztve ]

(#9764) apszi


apszi
őstag

A másik példa amit találtam:
nfs rw,soft,intr,noatime,x-gvfs-show
[innen szedve]

(#9765) Frawly


Frawly
veterán

Nem is tudtam, hogy Júbájgön azért hagyta abba a topikgazdaságot meg a cikkezést, hogy bemutatóvideókra váltson. Itt lelkesen bemutatja a kedvenc Tara Cinmanóját

(#9773) 0xmilan válasza ubyegon2 (#9772) üzenetére


0xmilan
addikt

A felriados, meglepodos :Y szmajli nalam szarkazmusra utal. A :U vagy ;] inkabb.

Hogy ON is legyek:
Hasznalhato mar a 19 bugok, akadasok, stb. nelkul? Lehet, hogy ujra kene huznom, de ugy, hogy a /home-ot elotte atrakom kulon patriciara.
Honapokig nem volt kikapcsolva es mikor nyaralas utan bekapcsoltam, teljesen elromlott, mas volt az xfce-session-om. Eltunt a hatter (no big díl) meg tobb beallitas. A firefox visszaugrik ablakosba a teljes kepernyobol, mikor escapezek egy full screen videot. A display managerem is mas - anno veletlenul torolve lett a lightdm, majd ujraraktam - , megjelent egy libqemu user az (eddig egyeduli) sajatom mellett. Meg a kinezet is ilyen plain fekete, nem a szokasos mintes.
A legrosszabb az egeszben, hogy a ctrl + alt + bekszpesz (asszem xfce4-logout van mogotte) bezarja az egesz xfce sessiont es nem dobja fel azt a valasztos ablakot, hogy ujrainditani, suspendelni vagy mit akarok. Igy csak ugy tudom altatni, hogy be van zarva minden ablak, aminek nem sok ertelme.
Szoval ezt a kaoszt talan egyszerubb lenne friss telepitessel helyrerakni, mintsem kezzel matani, hogy anno mit rontottam el. Az a baj, hogy eleg sok minden valtozott a default installhoz kepest, talan a /home-on kivul is. Bar a fontos konfigokrol van backup.

(#9774) ubyegon2 válasza 0xmilan (#9773) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A szarkazmus meg az irónika elég távol áll tőlem.....(esetenként fél méterre is)

Hasznalhato mar a 19 bugok, akadasok, stb. nelkul?

Elméletileg igen, már két hete az bootol be nálam, most már fel sem tűnik, nem csinál különösebb galádságot. Egy dolgot próbáltam, amit említettek a linuxmint.hu-n, a pulseaudio-equalizer felrakása. Na az valóban eltűnik telepítés után, meg kellett trükközni a webupd8-as PPA-val és azt zárolni synapticban, hogy ne frissüljön a tárolós verzióra. Egyedül a Firefoxot cseréltem ESR-re, de olvastam itt a Qbittorrent nem megfelelő működéséről is, nálam tökéletesen működik az is.
Amit tapasztalsz, az lehet valami XFCE-s dolog is, mintha olvastam volna, hogy ilyen session gond volt valakinél, volt akinél a lightdm rosszalkodott. (a legelején egy boot után nekem is a default háttér jött elő a felrakott helyett, de ezzel nem foglalkoztam, amit azóta beraktam, ugyanúgy ott van még)

Mindenképpen érdemes reinstall-t adni neki, ha megvannak a konfigjaid, mert ilyenkor szinte lehetetlen kinyomozni, mi és hol romlott el.

Ja és a desktop mellett a HP 8570p-re is Tara Cin került 3 hete, ott semmihez nem nyúltam, minden működik flottul. Lezárásra alszik, felélesztés után minden jól megy tovább.

[ Szerkesztve ]

(#9775) zoli62


zoli62
addikt

Na az asztali gépről kidobtam a Tara-t mert szerintem egy haladó felhasználónak visszalépés a 18.3-hoz képest és feltelepítettem az Antergos-t. Másik gépen megmaradt a Sylvia, elvégre 2021-ig az is támogatott.

(#9776) 0xmilan válasza zoli62 (#9775) üzenetére


0xmilan
addikt

Azt ki tudnad fejteni, hogy miert visszalepes a Tara szerinted?

(#9777) zoli62 válasza 0xmilan (#9776) üzenetére


zoli62
addikt

Timeshift kötelezővé tétele, frissítéskezelő leegyszerűsítése.

(#9778) 0xmilan válasza zoli62 (#9777) üzenetére


0xmilan
addikt

Thanks!

(#9779) Frawly válasza zoli62 (#9777) üzenetére


Frawly
veterán

Valaki úgy írta itt nemrég, hogy a Timeshift opcionális. Bár szerintem az Arch-vonalhoz képest a Gentoon kívül kb. minden visszalépés.

(#9780) ubyegon2 válasza zoli62 (#9777) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Timeshift mitől lenne kötelező?
Két gépen van fenn a Tara, egyiken sem használtam még. :)

Az a színes sáv sem zavar a Frissítéskezelőben:

Amúgy nehezen hiszem, hogy valaki ekkora rutinnal a Frissítéskezelőre szorulna, mikor terminalból is frissíthetsz. (Nekem amúgy ugyanolyannak tűnik, mint volt)

Van valódi problémád is a Mint Tara-val?

(#9779) Frawly

Bár szerintem az Arch-vonalhoz képest a Gentoon kívül kb. minden visszalépés.

Ne nevettess már kora reggel! :D

[ Szerkesztve ]

(#9781) Cyrin válasza ubyegon2 (#9780) üzenetére


Cyrin
addikt

"Van valódi problémád is a Mint Tara-val?"

Van hát!

(abszolút szubjektív leírás, a megoldások nem érdekelnek, nem az a lényeg)

A canon nyomtatóm 17.3 alatt jól működik, simple scan is kezeli. 18.3 alatt nyomtató része jól működik, simple scan már nem kezeli. 19 alatt már egyik sem működik... Szép kis fejlődés...Vegyek másik nyomtatót, a linux ingyenes, csak vegyek hozzá való hardvert...

A céges Samsung multi nyomtatónál ugyanez van, ami ment eddig, az most nem. Be lehet nézni a Mint fórumba, a nyomtató szekció tele van ilyenekkel. Van még egy oldtimer A3-as nyomi is a cégnél, na az 18-astól szűnt meg nyomtatni. Vegyenek újat. Meg csak HP-t. De az se jó, mert a pl a Samsung nyomtató üzletágát megvette a Hp, ki is adta rá a frissített drivert, oszt mégse jó...

(#9782) lev258 válasza Cyrin (#9781) üzenetére


lev258
veterán

Csak kérdem.
Ubuntu oldalon mi a helyzet? Nálunk a MATE változaton rendben működik a Samsung nyomtató.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#9783) Cyrin válasza lev258 (#9782) üzenetére


Cyrin
addikt

nem rossz a kérdés, ezt fogom kipróbálni én is, csak még szabin vagyok.

(#9784) ubyegon2 válasza Cyrin (#9781) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK értelek, de engem a Mint problémái jobban érdekelnek. Amit írsz, az valószínűleg az alapjául szolgáló Ubuntuban is így van. ;)
Kizártnak tartom, hogy a Mint-esek belenyúlkálnak a driverekbe.

[ Szerkesztve ]

(#9785) gregory91 válasza zoli62 (#9777) üzenetére


gregory91
senior tag

Miért gondolod azt hogy a frissítéskezelő egyszerűsítése visszaesést jelentene?
Az lenne a jobb ha bonyolult lenne? Mert akkor az apt a "konzolos felületével" egyszerűbb lenne...
A Timeshift nem kötelező de ajánlott aki oda-vissza telepítget csomagokat,nekem is van "mentésipontom" a kezdteti állapotból.

ubyegon2: Nekem a virtualbox nem hajlandó elindulni,az ajánlja telepítsem újra,már próbáltam mindenféleképen:szoftverkezelő,apt,még külsős(*.deb) fájlos telepítés se működött(érdekes mert szintén *.deb-el ment fel teamviewer és köszöni még most is jól van). 18.04-el még rendesen "muzsikált".

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#9786) 0xmilan válasza ubyegon2 (#9780) üzenetére


0xmilan
addikt

Az update managert en is csak a kernelek frissitesere, torlesere hasznalom.
Van egy 'update' meg egy 'upgrade' alias az apt-os parancsokra, amik bent vannak a sudoers-ben is NOPASSWD-vel, szoval igy kezzel joval gyorsabb, mint kattintgatni.

(#9787) zoli62 válasza ubyegon2 (#9780) üzenetére


zoli62
addikt

Sylvia-ról Tara-ra való frissítés addig el sem indul, amíg nem készül mentés.

(#9788) zoli62 válasza Frawly (#9779) üzenetére


zoli62
addikt

Gentoo már nem annyira elterjedt, az Arch egyre népszerűbb lesz a Debiannal szemben.

(#9789) ubyegon2 válasza zoli62 (#9787) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Bocs, nekem most esett le, hogy te már haladó-nak tartod magad, azért nem vagy megelégedve a Tara-val. Ezt megértem, a 19 kifejezetten kezdőbarát lett, ahogy a Mint mindig is volt. (haladóként nem is értem, miért foglalkozol a Frissítéskezelővel)

Én még főverziót nem frissítettem, csak alverziókat, emiatt nem tűnhetett fel ez az égbekiáltó hiba a Tara-ban. ;]

Amúgy mit akarsz az Antergos-tól, haladóknak pure Arch dukál!

(#9786) milangfx

Ez érdekes, hogy kernelfrissítéseket a Frissítéskezelőből lehet elvégezni, nekem a terminalban nem jelentek meg ugyanezek a friss kernelek. :U
Én a frissítéseket nem merném úgy megcsinálni, hogy ne kérjen jelszót terminalban, mert hamar elfeledném a jelszavamat. ;)

[ Szerkesztve ]

(#9790) 0xmilan válasza ubyegon2 (#9789) üzenetére


0xmilan
addikt

haladóknak pure Arch dukál!

*LFS ;]

(#9791) ubyegon2 válasza 0xmilan (#9790) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Na jó, legyen, először ez jutott amúgy eszembe....azért Mint 18.3-ről odaugrani elég kemény lenne. Szó se róla, abban nem találna a kolléga zavaróan leegyszerűsített GIU-s csomagokat. ;]

Gentoo-ról nem tudtam, hogy valaha is elterjedt lett volna. Slackware is ott van még az LFS előtt....

[ Szerkesztve ]

(#9792) májkimiki


májkimiki
őstag

Egy valamit tisztázni kéne! A Linux Mint default frissítéskezelője a grafikus Frissítés kezelő. Ez kezeli a beállított frissítési szinteket. Nem tüntek el a Tarában sem, csak meg kell jeleníteni az adott menüponttal. Számtalanszor el lett mondva máshol, hogy a Synaptic és a Terminálos frissítési parancs nem veszi figyelembe a Frissítéskezelőben beállított frissítési szinteket és beállításokat.
Ennek tudatában kell a User-nek eljárni.
Synaptic-al és Terminálos apt-vel megtudod borítani a rendszert. Ennyi.
Default használat során semmi nem indokolja az alternatív rendszerfrissítést. A tálcán jelez a pajzsocska, user mondja Frissítés és kész. Ennyi.
További interakciók utánajárást és jobb felkészültséget kíván.

(#9793) ubyegon2 válasza májkimiki (#9792) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nyilvánvaló, de ezt most melyik hsz-re írod válaszként vagy mihez kapcsolódik?

A kernel frissítéshez nem kapcsolódik, mert az default beállításokkal rendelkező Frissítéskezelőből frissül, ugyanakkor terminalos update && upgrade-nél nem jelenik meg, több esetben tapasztaltam ezt.

(#9794) lev258 válasza ubyegon2 (#9793) üzenetére


lev258
veterán

Mert lehet dist-upgrade kell hozzá. Nem, az nem a disztribúció verzióját frissíti.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#9795) májkimiki válasza ubyegon2 (#9793) üzenetére


májkimiki
őstag

Összességében a föntebbi pár hozzászóláshoz fűztem a saját gondolataimat. Nincs szüksége Átlag Józsinak sem Ubuntun sem Linux Minten terminálból frissíteni. Meg tudja csinálni kényelmesen grafikus felületen. Nem borítja meg a rendszerét, nem piszkálja csak használja.
A Mint nagyon bolondbiztosra van csinálva ilyen szempontból. Normál módom nem lehetséges verziót ugrani, míg ez Ubi-nál automatikusan be van kapcsolva: "frissítsen a következő kiadásra".
Számtalan Ubi vérzik el distro upgrade miatt, míg Mint talán egy sem, ha a default frissítési mechanizmust használják.
Szóval nem kell a Debian vonalból Arch-ot csinálni és Átlag Józsiból meg terminál terminátort. Mert úgy látom mindig megfordul a gyerek fekvése. Az friss ubuntusok szét cincálják a rendszert, mert azt hiszik értik. Az Arch alapúaktól meg elvárják, hogy ubuntusan kínáljon fel mindent. Persze egy pure Archot meg nem tudnak összerakni.

(#9796) lev258 válasza májkimiki (#9795) üzenetére


lev258
veterán

Az Ubuntu sem fog neked a következő kiadásra frissülni. Jelzi neked, hogy elérhető és te döntesz.
A Mint-nél meg egy darabig nem is volt rá lehetőség. Így akkor sem tudná jelezni, ha akarnád.
Ettől még lehet igazad ebben vagy abban, de azért ne ferdítsünk.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#9797) ubyegon2 válasza lev258 (#9794) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mert lehet dist-upgrade kell hozzá.

Az sem mutatja a kernel frissítését, most megnéztem a 18.3-ban. :N

Nem, az nem a disztribúció verzióját frissíti.

Tudom, többször le lett írva a topikokban ez is. :)

ubyegon@mintcinnamon-18 ~ $ sudo apt update && sudo apt dist-upgrade
.....
.....
Állapotinformációk olvasása... Kész
62 csomag frissíthető. A megjelenítésükhöz futtassa az „apt list --upgradable” parancsot.
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
Frissítés kiszámítása... Kész
Az alábbi csomagok frissítve lesznek:
adobe-flashplugin chromium-browser chromium-browser-l10n
chromium-codecs-ffmpeg-extra ffmpeg fonts-opensymbol fwupd
gir1.2-javascriptcoregtk-4.0 gir1.2-webkit2-4.0 libappstream-glib8
libavcodec-ffmpeg-extra56 libavdevice-ffmpeg56 libavfilter-ffmpeg5
libavformat-ffmpeg56 libavresample-ffmpeg2 libavutil-ffmpeg54 libdfu1
libfwupd1 libgd3 libjavascriptcoregtk-4.0-18 libpostproc-ffmpeg53
libreoffice-avmedia-backend-gstreamer libreoffice-base libreoffice-base-core
libreoffice-base-drivers libreoffice-calc libreoffice-common
libreoffice-core libreoffice-draw libreoffice-gnome libreoffice-gtk
libreoffice-impress libreoffice-java-common libreoffice-math
libreoffice-ogltrans libreoffice-pdfimport libreoffice-sdbc-firebird
libreoffice-sdbc-hsqldb libreoffice-writer libsmbclient
libswresample-ffmpeg1 libswscale-ffmpeg3 libwbclient0 libwebkit2gtk-4.0-37
libxml2 libxml2-doc linux-libc-dev nodejs python-libxml2 python-samba
python3-uno samba-common samba-common-bin samba-libs smbclient
squashfs-tools timeshift uno-libs3 ure wpasupplicant xserver-common
xserver-xorg-core
62 frissített, 0 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 193 MB.
A művelet után 5.168 kB lemezterület kerül felhasználásra.
Folytatni akarja? [I/n] n

Ugyanez a normál upgrade kimenete is.

[ Szerkesztve ]

(#9798) ubyegon2 válasza májkimiki (#9795) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Vannak igazságok abban, amit írsz, de a Mint frissítése dolgában lev258 látja jól. Fő verziót most sem frissíthetek Frissítéskezelőből sem 18.3-on, nemrég még alverzió frissítése sem volt megoldható innen.

A Debian - Arch vonal kérdését jól látod nagyrészt, de a terminal használata azért mégis csak fontos lehet, mondjuk ha valami nincs a tárolókban.

(#9799) májkimiki válasza ubyegon2 (#9798) üzenetére


májkimiki
őstag

Egy kicsit félreértettetek. A Mint egyik erényeként említettem a Frissítés kezelőt, miszerint nem viszi bele a Usert verzió frissítésbe. A terminálos dolog csak most Taránál jött, de azt meg kell találni és le kell futtatni. Ettől függetlenül a Synapticban és a terminálban futtatott sima frissítés, verzión belül nem veszi figyelembe a Frissítés kezelőben beállított szinteket.Teszem azt nincs kijelölve kernel frissítés. Ez az előbb említett két eszközzel megtörténik, mindent felfrissít amit a tárolókban talál. Minten be kell kapcsolni az automatikus frissítés telepítését is. Default inaktív, csak tájékoztat a rendszer az elérhető frissítésekről.

Ubuntun meg rányomhat a distro upgrade-ra, függetlenül attól hogy tudja-e hogy mi az. Továbbá automatikusan települnek a biztonsági frissítések. Ez mellé meg default a "következő verzióra frissítés" is. Ebbe szaladnak bele sokan és omlik össze a rendszerük, mert pl. tele rakták magukat PPA-kal. Azt viszont már nem tudják, hogy ezeket ildomos distro upgrade-kor kikapcsolni, mert ugye változik a kiadás és a PPA-nak is követni kell.

A terminál oké, ha PPA vagy más miatt használni kell, de kimondottan a rendszert frissen tartani nem kell.

(#9800) ubyegon2 válasza májkimiki (#9799) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nekem nincs gondom a Frissítéskezelővel, a 1-5 szinteket kicsit feleslegesnek tartom, az Ubuntuét nem sűrűn használtam, egy időben egyiket sem, a Debian miatt megszoktam, hogy nincs is olyan.

A mostani állapotában teljesen jó amúgy a Mint Frissítéskezelője, áttekinthető könnyen kezdőknek is, könnyebben, mint Ubuntunál.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.