Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2001) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#2000) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

swap is okoz ilyet bootoláskor egyes vélemények szerint. :F

(#2002) Cyrin


Cyrin
addikt

nálam a cinnamon egy hisztis picsa...mindig van valami baja. ma jön meg a céges gépem, arra nem rakom föl, elég ebből egy is :D

(#2003) Tonyk válasza lev258 (#1999) üzenetére


Tonyk
veterán

Persze, újabb kernel van fenn. 3.17.x, mivel a "gyári" 17-esben lévő kernelben van egy aprócska ATI kártyákkal kapcsolatos bug, és hogy hogy nem engem ez pont annyira érint, hogy csak radeon_dpm=0 val hajlandó elindulni (de ekkor meg ugye nem túl acélos kevés a kártya energiagazdálkodása).
Még annyit megnézek, hogy visszamegyek 3.16.8-ra, úgy rémlik ez volt az első fenti bugot nem tartalmazó kernel.
Hálózati kábel, nem hinném, hogy gondot okozna, mert dhcp-vel és fix ip-vel is ugyanennyi a bootidő, de megpróbálom teljesen kihúzva is.

ubyegon2

Nézd meg a top 10- et ezzel a paranccsal:
dmesg -d | cut -d "<" -f 2 | sort -nr | head

megnézem, köszi

sda5- ről bootol a Linux?

Igen, de ennek nem sok jelentősége van (szerintem), főleg ssd-n (mármint hogy mennyire van a tányér belsejében ;) ).

[ Szerkesztve ]

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#2004) lev258 válasza Tonyk (#2003) üzenetére


lev258
veterán

Akkor ez nem valami szabványos Mint. :DDD
Így nehéz kizárni, megerősíteni bármit.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#2005) Tonyk válasza lev258 (#2004) üzenetére


Tonyk
veterán

Legfeljebb megpróbálok egy reinstall-t, ha már végképp nincs ötletem merre tovább.

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#2006) srich válasza lev258 (#1999) üzenetére


srich
csendes tag

Egyet se...látom az ssd-t egyben és a vinyót ami van még a gépben, azt is egyben.

srich

(#2007) lev258 válasza srich (#2006) üzenetére


lev258
veterán

Akkor most lát partíciót vagy nem (egyet se)? Pontosan mit látsz, amikor a Valami más opcióra mész?
A Windows félhibernálásos leállítása ki van kapcsolva?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#2008) mefistofeles

Lámaság...
A Nemot ha beállítom "kétoldalasra" azt, hogy tudom elmenteni, hogy a következő megnyitáskor is olyan legyen?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#2009) srich válasza lev258 (#2007) üzenetére


srich
csendes tag

Egy partíciónak látok mindent, holott több van az ssd-n. Próbáltam úgy is, hogy a Linuxnak szánt partíciót előtte EXT4-re formáztam...úgyse látja. Hibernálást még nem néztem, de szerintem ki van kapcsolva...na meg pl az UHU Linux telepítője látja is a partíciókat.

srich

(#2010) lev258 válasza mefistofeles (#2008) üzenetére


lev258
veterán

A Nemo Beállításaiban (Viselkedés) megtalálod.
srich: Az UHU milyen hibaüzenettel halt meg?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#2011) mefistofeles válasza lev258 (#2010) üzenetére

Köszi sikerült! Még szoknom kell a holmit......
Két évtized windows után tegnap váltottam végleg linuxra! :DDD

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#2012) lev258 válasza mefistofeles (#2011) üzenetére


lev258
veterán

Szóval a Windows ment ki az ablakon. :P

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#2013) srich válasza lev258 (#2010) üzenetére


srich
csendes tag

Nem írt hibát...fájlok másolásánál egyszerűen egy pontnál megáll a telepítő és nem megy tovább...vártam vagy 3/4 órát...de ott lehet a lemezzel van gond, mert próbáltam laptopon és ugyanezt csinálta...utána raktam fel a Mintet, amire tökéletesen fel is ment. Mondjuk ott nem volt Dual Boot.

srich

(#2014) mefistofeles válasza lev258 (#2012) üzenetére

Beezony. Egy hétig voltak társbérletben aztán tegnap meghoztam a döntést. Egyenlőre baromira tetszik!

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#2015) lev258 válasza srich (#2013) üzenetére


lev258
veterán

A dual boot nem akadályoz semmit. Nálad valami más gond van. Lemezkezelőben sincs több partíció? Más rendszerrel nézted (Ubuntu esetleg)?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#2016) srich válasza lev258 (#2015) üzenetére


srich
csendes tag

Lemezkezelőt nem is néztem (eszembe sem jutott). Megnézem majd otthon...addig is köszönöm szépen a segítséget.

srich

(#2017) mefistofeles

Na első problem... böngészsé közben lefagyott az egerem.... :F újraindítottam megjavult.
Segítséget kérnék. Letöltöttem egy időjárás kisalkalmazást de nem tudom, hogy telepíthetem. Van egy rakás különböző kiterjesztésü fájl meg egy PO könyvtár egy halom po kiterjesztésü fájlal.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#2018) Bohus


Bohus
aktív tag

Az asztali környezet választáshoz én is megosztom röviden a véleményemet. Anno a gépem beépített hangkártyája miatt kötöttem ki a Mint-nél, pár népszerűbb distro-t (Ubuntu, Suse...) próbáltam előtte, a hangrendszer egyiknél sem működött normálisan. Már csak azt kellett eldöntenem, melyik asztali környezetet használjam. Azóta ilyen-olyan gépeken, hosszabb-rövidebb időre kipróbáltam mind a négy alap változatot.

Ha nincs igény mindenféle csili-vili funkcióra, csak alap elvárások jelentkeznek, akkor bármelyiket választhatjuk. Ki kell próbálni majd eldönteni, hogy melyik tetszik a leginkább (avagy melyiknél tudjuk leginkább tolerálni a nemtetszésünket, mert hiányossága mindegyiknek van). Teszik a dolgukat, pár praktikum - mint az ablak szélre húzásával félképernyőre átméretezés - mindegyikbe be van építve.
Ha PC-ben korlátozott a memória mennyisége (~<1gB) akkor a KDE-t nem javaslom, ennek a legnagyobb a memóriaigénye.
Ha viszont van igény az eyecandy-re és plusz funkciókra, akkor épp a KDE a befutó.

Bár - jelenleg - a Cinnamon a zászlóshajó, nem látom igazán mi indokolja a dominanciáját, már ami az elterjedtségét illeti. Egyesek firtatták az előzőekben a környezetbe integrált fájlkezelőket, ezekről nem tudok mit mondani, a DOS Navigator óta csak natívan kétpaneles fájlkezelőt használok.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#2019) Bohus válasza mefistofeles (#2017) üzenetére


Bohus
aktív tag

Ha elárulod mi a neve a kisalkalmazásnak, akkor könnyebben tudunk segíteni.
Emellett tudom javasolni a Cairo-dock időjós modulját, de némi ügyességgel conky-ba is be lehet illeszteni ezt a funkciót.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#2020) lev258 válasza mefistofeles (#2017) üzenetére


lev258
veterán

A Cinnamonhoz van, ami kattintással telepíthető. Esetleg megnézheted azt is. Amit valami külső forrásból szedsz le, annál kell lennie valami leírásnak is (esetleg a honlapon). Milyen egér? Másik működött? Mert lehet, hogy az egérrel van gond.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#2021) mefistofeles válasza lev258 (#2020) üzenetére

Fuh jön az ingovány....
Csomagkezelőben beírtam, hogy weather erre kidobott egy halom fájlt..... fogalmam sincs melyik mi....
Amit letöltöttem az inkább felejtős egyenlőre....

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#2022) Fenyő válasza mefistofeles (#2017) üzenetére


Fenyő
őstag

Időjárás kisalkalmazás van beépített a Mintben is, Xfce-nél pl. jobb klikk a "tálcán" panel -> új elemek hozzáadása -> időjárási adatok frissítése (azon belül meg tudod adni a várost).
Amúgy a letöltött alkalmazás readme-ben benne szokott lenni a telepítés menete.
Nem teljesen 100-as usb-és egér nálam is fagyott már (de az win alatt is), átraktam egy másik usb portra és ment, igazából cserélni kéne, de ilyen tesztelős egérnek még jó.
Bohus: Cinammon/KDE 1Gb-al necces tud lenni, 1Gb-ra max MATE vagy XFCE, de ha proci is gyengébb (egymagos vagy korai gyengébb 2 magos) csak XFCE, kb feleannyi procit eszik mint a Cinammon;

Also, re: Cinnamon desktop choice.

Cinnamon is a "shell" on top of Gnome3, probably the most RAM/CPU intensive desktop option. Probably not an issue for any PC post 2004 or so, just a heads up for anyone migrating a pre-2005 PC.

Cinnamon users on early dual core or single core CPUs can report their opinions on Cinnamon responsiveness vs CPU make/model, then we can get a feel for the minimum CPU Mark score for Cinnamon use. I would guess a CPU Mark of 500 or greater for Cinnamon use (i.e. about double that needed for XFCE or LXDE)

Szerk; milyen gyors ma mindenki. :DDD

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#2023) mefistofeles

ÁÁÁÁ ez egy kissé kaotika...
Még a nyomorult firefoxot sem tudja(tudom) normálisan frissíteni. Megint letöltött egy halom fájlt amivel nem tudom mit csináljak......

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#2024) Fenyő válasza mefistofeles (#2023) üzenetére


Fenyő
őstag

Kicsit lassíts, Win-t sem egyhamar tanultad ki :DDD , Linux-al sincs másképp, Linuxnál alapvetően tárolókból érdemes telepíteni a progikat (csomagokat), nem kell külön letöltögetni mint Win-nél, tehát használd kezdetben a Szoftverkezelőt vagy a Synaptic csomagkezelőt, max ha ebben nem találod amit keresnél akkor lehet érdmes más forrás után nézni, de akkor sem a letöltés az elsődleges opció hanem újabb tárolólistát, ppa-at lehet hozzáadni, de ezekkel is érdemes csínján bánni, mert alapvetően azokkal a csomagokkal működik biztosan zökkenőmentesen egy adott disztró amelyek az alapértelmezett tároló listáiban vannak.
Frissíteni a frissítéskezelőből a legegyszerűbb, de alaphelyzetben vmi 30 percenkénti tárolólista frissítés van beállítva, azt érdemes 12 óra - 1 nap körülre állítani (kinek mi szimpatikus), hogy ne töltögessen gyakran fölöslegesen, úgysem jönnek olyan gyakran frissítések.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#2025) mefistofeles válasza Fenyő (#2024) üzenetére

Persze tudom igazad van csak nagyon zavaró, hogy mig az alap rendszerrel már elboldogulok ezeket a programműveleteket nehezen (sehogy) látom át.
Pl. olyant, hogy "frissítés kezelő" még csak nem is találok!
Egyenlőre most tényleg csak a böngészőmet szeretném frissíteni de fogalmam sincs hogyan. Az archivumkezelőbe letöltötte a frissítést (maga figyelmeztetett egy klip megnyitásakor, hogy ő elavult) de onnan megint meghaltam. egy halom file ......

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#2026) Fenyő válasza mefistofeles (#2025) üzenetére


Fenyő
őstag

Jobbra lent a panelen (az óra mellet ált.), zöld pipa van az ikonján ha friss a rendszer, kék i betű ha vannak elérhető frissítések, egyébként ha beírod a menu keresőjébe, hogy frissítés, akkor is ki fogja dobni a frissítéskezelőt.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#2027) BoB válasza mefistofeles (#2025) üzenetére


BoB
veterán

Ha beszélsz angolul, nagyon javaslom hogy csináld meg ezt az online kurzust:

edx - introduction to linux

Ez a legösszeszedettebb kezdőknek szóló tanfolyam leírásokkal, videókkal, feladatokkal. Ha megcsinálod meg fogsz világosodni.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#2028) mefistofeles válasza Fenyő (#2026) üzenetére

Uh....
megvan a frissítéskezelő. letöltöttem és frissítettem egy halom cuccot Vabn minden frissítés mellet egy szint jelző. Az utolsó kettőnél ( a legmagasabb szint 4 és 5) nem frissít.Hiába jelölöm be, lefut a frissítés és újra ott van a két frissítendő cucc. A 4-es szintű valami dbus az 5-ös linux. Most mi a helyzet? indítsam újra a gépet?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#2029) mefistofeles válasza BoB (#2027) üzenetére

Oké gyerekek de én most csak egy nyomorult firefoxot (és bővitményeit) akarnám frissíteni! A többit majd lassan apránként.....

Egyenlőre csak a leg alapabb dolgok kellenek böngészés, alap szintű fájlkezelés, zenehallgatás, képnézegetés ....
Egyébként a frissítéskezelőt kétszer végigcsináltam, újraindítottam a gépet és a firefoxom és bővitményei még mindig elavultak és tiltakoznak ha pl. egy nyomorult videót akarok megnézni.

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#2030) Fenyő válasza mefistofeles (#2028) üzenetére


Fenyő
őstag

Újraindítani 1-3-as szintű frissítések után nem kell, a 4, 5-ös szintűek a frissítését a frissítéskezelőn belül a szerkesztés menüpont alatt lehet, látható-val csak manuálisan tudod kijelölni, biztonságos-sal pedig automatán kijelöli, egyébként ha bepipálod a mindig válassza ki és bízzon meg a biztonsági frissítésekben opciót is, akkor a 4-es, 5-ös szintű biztonsági frissítéseket is alapból kijelöli.
Igazából ezek sem túl kockázatosak csak bizonyos zárt vga driverek (kernelfrissítés esetén, amire szintén külön opció a frissítéskezelőn belül) vagy wifi meghajtók esetén merülhetnek fel komplikációk, Ubuntun pl alapértelmezettként települnek a 4-es, 5-ös szintű frissítések is.
Videók flash miatt rinyálhatnak, de ha frissíttetted a rendszert, akkor a flash-plugin-nek is frissülnie kellett.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#2031) mefistofeles válasza Fenyő (#2030) üzenetére

Bocs a sok zaklatásért, láma vok na!
Egyébként újraindítottam a gépet, a frissítéskezelőben mindent frissítettem ...és.... SIKER!!!! :DD :DD

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#2032) lev258 válasza mefistofeles (#2029) üzenetére


lev258
veterán

A Firefox frissül magától. Ma már fel is ment a frissítésekkel.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#2033) mefistofeles válasza lev258 (#2032) üzenetére

Hááát nekem (legalább is a bővitmények) nem.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#2034) lev258 válasza mefistofeles (#2033) üzenetére


lev258
veterán

Milyen bővítmény? Tessék kisregényt írni, hogy mi is értsük. :DDD

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#2035) spammer válasza mefistofeles (#2033) üzenetére


spammer
veterán

Bővítmények oldalon rányomsz a kis ikonra fent, és ott van, hogy bővítmények automatikus frissítése. Meg olyan is, hogy frissítések ellenőrzése vagy mi a fene az magyarul (check for updates). Így sem frissülnek?

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#2036) Vladi válasza mefistofeles (#2031) üzenetére


Vladi
nagyúr

A csomagkezelés témakörbe ásd kicsit bele magad.

Azt nem tudom, hogy minten most mi az alapértelmezett grafikus csomagkezelő.
Synaptic létezik még?

2009 óta nem láttam ubuntut vagy variánsát futni. Boldog tudatlanság. :DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2037) lev258 válasza Vladi (#2036) üzenetére


lev258
veterán

Van Synaptic, meg persze Szoftverközpont is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#2038) toth_janika


toth_janika
őstag

Hát ilyet még nem b@sztam...
Kérlek, segítsetek, mert nem értem, hogy mi történik.
Két ablakkezelő van a gépemen. Egy Cinnamon meg egy Mate. Saját méréseim szerint a Mate kevesebb erőforrást igényel, és jobban is tetszik
Amikor lenémítom a gépet, akkor utána nem tudom visszaadni a hangerőt... Hiába próbálkozom bill kombóval, vagy a Mate Volume Control-al... Minden max hangerőn van, mégsincs hangja sem az MP3-nak, se a videóknak...
Ki kell lépnem Mate-ból, átlépni Cinnamonba, a hangerőt felemelni (mert ott le van némítva, hiába van Mate szerint csutkán), majd vissza Mate-ba, és rendben van a hangerő, amíg le nem némítom...
Tudtok tanácsot adni? :F

[ Szerkesztve ]

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#2039) Fenyő válasza toth_janika (#2038) üzenetére


Fenyő
őstag

Jól sejtem, hogy Cinammonnal telepítetted a Mintet és utólag adtad hozzá a Matet, akkor simán előfordulhat ilyen bug, mivel nem csak a kezelőfelületben különböznek, hanem egyéb csomagokban is, próbáld meg natív Mate-t live mode-ban, fogadok, hogy úgy menni fog.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#2040) toth_janika válasza Fenyő (#2039) üzenetére


toth_janika
őstag

Így van.. Cinnamon volt eredetileg, és utána ment rá a Mate...
Az megoldás lehet, ha a cinnamon-t letörlöm? Vagy f@szságot beszélek? :F

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#2041) fradi81 válasza toth_janika (#2040) üzenetére


fradi81
veterán

Telepítsd újra, legközelebb nem kell kavarni a kettőt és nem lesz gond. Persze előtte törölheted a cinnamon csomagokat, hátha megoldja.

moto g72, Ninebot d28e

(#2042) Fenyő válasza toth_janika (#2040) üzenetére


Fenyő
őstag

Az nem valószínű, hogy megoldaná a dolgot, a 2 változat volume controllja (meg még kid tudja mi) eltérhet egymástól, ha Mate-t szeretnél használni a Mate verziót telepítsd fel.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#2043) toth_janika válasza Fenyő (#2042) üzenetére


toth_janika
őstag

Hááát köszönöm a válaszokat, de úgy érzem, hogy akkor nem lesz lenémítva... Nem sok kedvem van előlről beállítgatni mindent :(((

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#2044) Fenyő válasza toth_janika (#2043) üzenetére


Fenyő
őstag

Pedig ha a Mate-t kisebb erőforrás igénye miatt használnád, jobban jársz egy natív Mate-val mint egy buherált Cinammonnal, értsd, úgy nem csak ez a bug szűnne meg, hanem további erőforrások szabadulnának fel az egyéb lájtosabb csomagok okán.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#2045) toth_janika válasza Fenyő (#2044) üzenetére


toth_janika
őstag

Értelek, és köszönöm a választ. Na ha lesz egy kis időm meg kedvem, akkor nekiesek :R

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#2046) Bohus


Bohus
aktív tag

KDE alatt a skype chat ablakban hiába klikkelek a hivatkozásokra, nem nyitja meg (el sem indul) a böngésző. Első körben xdg-mime default firefox.desktop x-scheme-handler/http(s) paranccsal próbálkoztam, sajnos eredménytelenül.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#2047) mefistofeles

Egy jó levelezőklienst tudtok ajánlani?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#2048) lev258 válasza mefistofeles (#2047) üzenetére


lev258
veterán

Thunderbird, Evolution?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#2049) mefistofeles válasza lev258 (#2048) üzenetére

A thunderbird az alapértelmezett mint-rendszeren de valahogy elszoktam tőle (régen még win alatt használtam) az evolution pedig kicsit túl sok minden (leírás alapján) egyben. Csak egy levelezőklienst akarok. A Kmail megy mint rendszeren?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#2050) lev258 válasza mefistofeles (#2049) üzenetére


lev258
veterán

A K betűből úgy sejtem, a fél KDE-t magával rántja. Keresgélj még egy kicsit. :DDD

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.