Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12001) Syl válasza NeoPampalini (#11998) üzenetére


Syl
nagyúr

Köszönöm :R de egyelőre maradok az afp-nél.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#12002) zizidor válasza Syl (#11996) üzenetére


zizidor
senior tag

Még mindig a 18.3 van rajta, vagy azóta már volt verzióváltás? Csak azért kérdezem, mert nálam a Mint 19 nem csinált ilyet, nem biztos hogy disztro csere kell. (Szintén Synology, SMB1 tiltva, de az AFP is).

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#12003) Cyrin


Cyrin
addikt

(#12004) NeoPampalini válasza SwissAirplan (#11999) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Na... Közben kutakodtam még, és arra jutottam, hogy a problémák fő okozói a mindenféle SSL beállítások, ezzel akkor szembesültem, miután egy újraindítást követően az ftp szerver nem akart elindulni. Kivettem minden SSL-re vonatkozó beállítást, nem gondolom, hogy egy csak helyi hálózaton futtatott szerveren szükséges lenne...

Ezen kívül létre kell hozni egy ftp felhasználót az ftp szerver gépen, pl. kamera01, a mentés is e felhasználó home mappájába kerül (/home/kamera01/).

Aktuális FTP konfiguráció nálam: katt

(#12005) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Elgondolkodtam Mint használatán a netezős gépemen mate desktoppal.
A kérdésem, hogy mennyivel jobb/más, mint pl. egy Ubuntu Mate?

Ismerek pár progit, ami Mint specifikus, de ezek közül párat láttam visszaportolva Ubuntura is.
Gyorsaságban, és stablitásban mit tud hozzátenni a Mint? Gondolom a csomagok nagy része Ubuntu tárolókból jön, ezért kérdezem.

Köszi!

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#12006) sonar válasza Bici (#12005) üzenetére


sonar
addikt

Mint Mate-t használok már jó ideje. Igazából minden megy. 3 különböző laptopon üzemeltetem mindenféle probléma nélkül évek óta.
Szerintem a design-non kívül nincs más különbség.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#12007) Bici válasza sonar (#12006) üzenetére


Bici
félisten

A kérdés lényege az, hogy érdemes-e várnom a 20-as Mint-re, vagy az áprilisban megjelenő Ubuntu LTS Mate változata is ugyanolyan jó?

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#12008) sonar válasza Bici (#12007) üzenetére


sonar
addikt

E tekintetben csak véleményt tudok mondani ész érvet nem igazán.
Ha most van itt a váltás ideje akkor Ubuntu Mate, ha ráér akkor én várnék, de csak a "márka hűség" miatt.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#12009) Bici válasza sonar (#12008) üzenetére


Bici
félisten

Kössz!
A váltás ma lenne esedékes, de mivel mindenképpen lesz ideiglenes rendszer (a 20.04-es Ubuntura is várni kell), így akkor én is megvárom a 20-as Mint kiadást.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#12010) fradi81


fradi81
veterán

A napokban cseréltem monitort, és kivettem az nvidia kártyát a gépből, már elég az intel hd, ezel egyidőben vettem észre hogy vannak komoly akadozások, az egér leakad filmlejátszás közben is vannak ilyen pillanatok, lehet köze ezeknek egymáshoz?
Linuxon az ntfs lassú csak, vagy az exfat is? Filmezős partíció tehát semmi extra nem kell, ha az is lassú akkor lesz ext4.

moto g72, Ninebot d28e

(#12011) lev258 válasza fradi81 (#12010) üzenetére


lev258
veterán

NTFS lassabb Linux alatt, viszont a töredezettség ellen jobban védett (megbízhatóbbnak mondják).
Mondjuk egy filmnél talán nem kellene gondot okoznia, bár én SD minőség fölé nem megyek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#12012) fradi81


fradi81
veterán

Ha törlöm a swap partíciót miért nem megy a Mint? Azt hittem ez nem lesz probléma.

moto g72, Ninebot d28e

(#12013) lev258 válasza fradi81 (#12012) üzenetére


lev258
veterán

Ilyenkor az fstab-ból is törölni kell.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#12014) fradi81 válasza lev258 (#12013) üzenetére


fradi81
veterán

Igen úgy néz ki ebben nem szabad hibázni :)

moto g72, Ninebot d28e

(#12015) lev258 válasza fradi81 (#12014) üzenetére


lev258
veterán

Egyébként recovery módban vagy Live alól javítható.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#12016) ubyegon2 válasza fradi81 (#12012) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha nézed ilyenkor a boot splash-t vagy mi a neve, akkor nem az látszik, hogy 1:30 percig visszaszámol, mint amikor automount-ban lévő eszközt kiszedsz a gépből? Ha ezt kivárod, megy tovább a boot. (nem 100%, de hirtelen nekem ez rémlik, mert az nem lehet, hogy valami kiesik, ami csatolva van és nem lesz boot, kivéve ha a / az)

[ Szerkesztve ]

(#12017) #89309696


#89309696
törölt tag

Van valami egyszerű képszerkesztő ami nem Gimp? Nincs egy Paint klón? A gyári Drawing alkalmazástól agyhalált kapok, ennyire feleslegesen túlbonyolítani valamit mint ahogy ez van, jobban már nem is lehetne. Egy nyamvadt képvágás vagy átméretezés fél óra mire rájövök mit akar épp.

(#12018) fradi81 válasza ubyegon2 (#12016) üzenetére


fradi81
veterán

Megjelent a mint logó középen, aztán egyszer csak bejött a terminál ahol lehetett ténykedni. De újraraktam egy másik mintet, ahol szintén rosszul írtam be egy partíciót az fstabba és ugyanez lett a szitu, kijavítottam és utána már elindult rendesen.

moto g72, Ninebot d28e

(#12019) herdsman12 válasza #89309696 (#12017) üzenetére


herdsman12
őstag

Sima vágásra Gimp-et megtanultam, átméretezés, konvertálás miatt használom az XnView-et (ami albumnak se utolsó).

[ Szerkesztve ]

(#12020) #89309696 válasza herdsman12 (#12019) üzenetére


#89309696
törölt tag

Gimpet használtam évekig mikor avatarokat készítettem sok éve, de nem akarom a Gimpet, mert percekig tart mire elindul SSD-n is, nekem egy kicsi program kell ami alap feladatokat tud és két sec alatt betölt mikor kell. Erőforrás hiányos a gépem sajnos.

[ Szerkesztve ]

(#12021) NeoPampalini válasza #89309696 (#12020) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Krita. Nagyjából egy-az-egyben Paint klón. :D Ha picit többet tudó, de nem GIMP-szerű kell, akkor meg Pinta.

(#12022) lev258 válasza NeoPampalini (#12021) üzenetére


lev258
veterán

Mondjuk én nem nevezném Paint klónnak a Krita-t, elég komoly szoftverré nőtte ki magát. És komoly pénzügyi támogatásokat is szerzett.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#12023) Dhampir válasza #89309696 (#12020) üzenetére


Dhampir
félisten

Én is a Pinta-t javaslom.

Annak idején Paint helyettesítőként keresgéltem valami hasonlót. Számomra a képek könnyű átméretezhetősége is fontos szempont volt.

(#12024) NeoPampalini válasza lev258 (#12022) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Jogos, én nem használom, csak egy képet láttam róla a szoftverközpontban... Na, az tiszta Paint feeling. :DDD

(#12026) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Paint klón? Fura, hogy senki nem említi a gpaint-et, de akár a gnome-paint-et se nagyon. Ja, hogy saját tárolóba/keresőbe nem ér beírni a paint szót....értem. :N

gpaint

[ Szerkesztve ]

(#12028) ubyegon2 válasza #20749568 (#12027) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A gpaint? Na várjunk csak, ha valaki kifejezetten egy ennyire egyszerű sz*r-hoz hasonló programot akar Linuxon is, mint a Wines Paint, akkor miért nem jó egy pont ugyanilyen sz*r?

Másrészt egyszerű képbuzerálásra melónál épp ezt használtam egy ideig, pont ez volt a legtutibb, mert szög1*ű. No de ilyenek ezek a programok, ki mire akarja használni. ;]

Nem említve, hogy gyenge gépre egyszerű program......szóval ja.

[ Szerkesztve ]

(#12030) ubyegon2 válasza #20749568 (#12029) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Gyanítom, hogy gyenge gépen az a bénanevű valami piszok gyors lesz. :D
Amúgy nem használok ilyen vackokat, max png/jpg konvert, arra a beépített képnéző is jó, a gpaint meg legegyszerűbb, ha feliratot akarok képből kipiszkálni.

Ez a nem áll kézre dolog......ez ilyen korcsmai téma nem? ;]

De lehet itt jobban tudják:

Linux programok topic - (Milyen program, ami..? Linux verzio)

:D

(különben meg már 2 napja nem okoskodtam bele semmibe, szóval.......)

[ Szerkesztve ]

(#12031) FoxiestFox


FoxiestFox
félisten

Sziasztok!
Kellene nekem egy téma, vagy beállítás, amivel be lehet állítani, hogy teljesen fekete legyen minden eleme a UI-nak, kivéve a körvonalakat, betűket, ilyesmit.
Megnéztem minden téma opciót, a legsötétebb szürke is túl világos, nekem fekete kell. Hogyan lehet ezt megoldani?

(#12032) growler válasza FoxiestFox (#12031) üzenetére


growler
őstag

(#12033) ubyegon2 válasza FoxiestFox (#12031) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Ha ilyen ácédécé-re akarnám venni a visualt, biztosan fognék egy Materia témát és Oomox-szal próbálnám elvenni a kedvét a színektől.

Oomox project

(#12034) zoltanz válasza #89309696 (#12020) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"nem akarom a Gimpet, mert percekig tart mire elindul SSD-n is"

Nálam ez 1-2 mp, pedig egy Sata SSD van csak.
Csoportos fájl munkára XnView-et használom, olyanra mint elforgatás, felbontás, Dpi variálás stb.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#12035) savior


savior
őstag

Helló.
Azt lehet már tudni, hogy a 20as Linux Mintben milyen újdonságok lesznek a 19.3hoz képest?

https://sites.google.com/view/saviorweboldala/home

(#12036) fradi81


fradi81
veterán

Linux mint 19.3 cinnamon. Monitor Hz állításra úgy látom xrandr van, kérdés miért állítódik vissza menet közben, beraktam az indítópultba de így mindig nézegetni kell és terminált nyomogatni nem túl kényelmes.

moto g72, Ninebot d28e

(#12037) #89309696 válasza savior (#12035) üzenetére


#89309696
törölt tag

19.3-ról egyből 20.0-ra fogunk ugrani? Ha ekkorát lépnek verziószámban azt általában azért szokták, mert valami nagy újítások kerülnek be.

(#12039) ubyegon2 válasza #20749568 (#12038) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

2020 van ja, de ez miért is jó nekünk ebben az esetben? :Y

(#12040) NeoPampalini válasza fradi81 (#12036) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Kókány megoldás: scheduled task-hoz add hozzá ugyanazt a script-et, és állítsd be percenkénti futtatásra.

(#12042) ubyegon2 válasza fradi81 (#12036) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Monitor, kijelző felbontásának beállítása a xrandr alkalmazással

Itt írja az ember, mit kell tenned, ha reboot után is bakfitty van.

(#12041) Aweriot

Sejtettem, hogy emiatt írod, Te nem gondoltál bele viszont, miért kérdezek rá, ha amúgy értem, mire gondolsz.* :D Annyit sugok, hogy ez nem Ubuntu.

*mint azt megszokhattuk, szinte csak okosakat kérdezek

(Mint 19 Cinnamont 2018 májusában rakták fel a népek, a 17-es verziót 2014-ben)

[ Szerkesztve ]

(#12043) SwissAirplan válasza NeoPampalini (#12004) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

MA volt alkalmam tesztelni a kamerát ugy hoyg legyen otthon valaki .
Előszőr még maradtam az eredeti config fájlnál.. de nem lett külön FTP user létrehozva az eredeti linuxmint user van beirva.

A kamera jelzi a riasztást elkezdődik a felvétel.
A Home mappába létrehoz egy mappát saját magának ( eddig nem volt ott a neve pedig a kamera HW azonosítója) ( a 2 C1 kezdődésű, mivel 2 kamerával kisérletezek most)


Ezzel egyidőben mivel böngészőbe néztem a kamera élőképét, a kezelőfelületen kidobott egy ilyen hibaüzenetet

a kamera FTP beállításai pedig ezek

A tesztet lefuttattam ott azt irta hogy success...
Ami fura hogy mappát létrehoz.. csak a videot nem tölti fel, ha böngészőbe megvan nyitva a kamera képe akkor az adott gép-re is menti a videot itt ez működött ebből gondolom hogy a kamera beállítása jó hanem a gond valahol alinux mint en lessz a vsftpd-vel vagy nem tudom... :W

Átmásolva a Te uj config fájlodat a helyzet ugyan az. kitöröltem a mappákat, valaki elsétált a kamera elött a mappát létrehozta és ugyan azt a hibaüzenetet dobta.

(#12044) NeoPampalini válasza SwissAirplan (#12043) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Érdemes lenne a log file-t megnézni, hogy az mit mond. Ezzel is szívtam, mert valamelyik beállítás totál elcseszte a log-olást, valamint nekem úgy tűnt, hogy ha már korábban létrehozásra került a /var/log/vsftpd.log file, akkor nem írja felül (?)...

Valamint a tűzfalon engedélyeztem teszt erejéig a következőket:

portok: 44000-44100 (passive FTP), 20-21 (active FTP)

Terminálban:

sudo ufw allow 20:21/tcp
sudo ufw allow 44000:44100/tcp

Aktuális FTP konfiguráció: katt

Bármilyen változtatásnál én úgy csináltam, hogy előbb módosítottam a konfig file-t, töröltem a log file-t, majd ezután újraindítottam a vsftpd-t:

sudo service vsftpd restart

Log file megtekintés:

sudo cat vsftpd.log

Ebben látnod kellene, ha valami gáz van.

(#12045) fradi81


fradi81
veterán

1 hétig használtam intel hd-val (i5-4460) a Mintet, valami nem oké ezzel a driverrel mert a filmlejátszáskor érezhető volt időnként az akadás, de még az 'asztal' se volt annyira folyamatos pedig azt hittem jó lesz(windowsban az), visszaraktam az nvidiát most jobb lett a helyzet. Más is tapasztalt ilyet?

moto g72, Ninebot d28e

(#12046) ubyegon2 válasza fradi81 (#12045) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Érdemes lenne majd ezeket a kimeneteket megnézni, ha visszaállsz Intelre.

Ez a conf fájl ugyan tearing ellen van, de ha gond van, akár ez is segíthet:

Nem saját ötlet, de valakinek ez segített, így elmentettem.
Létrehozni az alábbi fájlt (+ ha kell a könyvtárt is) ezzel a tartalommal rendszergazdaként.

File: /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

Tartalma:

Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
Option "TearFree" "true"
Option "AccelMethod" "sna"
Option "DRI" "3"
EndSection

Aztán jöhet az archwiki

[ Szerkesztve ]

(#12047) Petya XT válasza fradi81 (#12045) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Szia,
Hasonló problémával küzdök én is, egyszerűen kezdem feladni.

Nvidia GT 1030--> bármilyen beállítás, driver ellenére döcögött a rendszer, videólejátszás megtorpan egy pillanatra, pedig mindent megcsináltam, amit a szakik javasoltak az Nvidia beállításokon belül.
Intel HD: Firefox alatt HBOGO, YT --> brutális cpu használat, gyakorlatilag ez megfekteti a rendszert, sima VLC lejátszásnál meg 10% sincs. Mondjuk nem egy erőgép, de ezt röhögve tudnia kellene, Win 8.1-ben oké, csak azt meg én nem tudom elviselni.

Itt valami nem oké mostanában, nem tudom mit kellene még alárakni, hogy normálisan menjen, de ez így gáz. Lehet átnyergelek valami másra, mert komolyan kezd idegesíteni... :W

Cinnamon, 19.2

(#12048) sonar válasza Petya XT (#12047) üzenetére


sonar
addikt

YT-hez nincs hardware-s gyorsítás (azaz a böngészők nem használják ki a hw-es gyorsítást, elég nagy hiányosság mostanság) Míg a VLC használja a videokártyában rejlő képességeket.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#12049) Petya XT válasza sonar (#12048) üzenetére


Petya XT
aktív tag

...ezt nem lehet bekapcsolni? Egyik böngésző sem használja? Miért van ez így?

Bocs a sok kérdésért :D

(#12050) Sonja válasza sonar (#12048) üzenetére


Sonja
veterán

Viszont már nem sokáig. Firefox már használja a VAAPI-t h264-nél (a 75-ös verziótól pontosabban), míg a VP9-et készítik. :K Igaz, csak Wayland alatt.

Szerk.: Itt a hír róla.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.