Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#8401) lev258 válasza Joker88 (#8399) üzenetére


lev258
veterán

Windows 8 (vagy 8.1) óta van a gyorsindítás funkció. Ez kikapcsoláskor is félhibernált állapotba teszi a gépet, beleértve a merevlemezt.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#8402) lev258 válasza lev258 (#8401) üzenetére


lev258
veterán

Partíciót akartam írni, nem lemezt.
Egyébként miután kikapcsolod a funkciót, valószínűleg lassabb lesz a Windows boot (a valódit fogod látni, nem a hamisat).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#8403) Frawly válasza lev258 (#8401) üzenetére


Frawly
veterán

Így van. Arra is kell figyelni, hogy hiába van kikapcsolva, nagyobb frissítések automatikusan visszakapcsolják stikiben, mert ők jobban tudják mi kell a felhasználónak. Nem árt időről időre ellenőrizni, hogy ki legyen kapcsolva, más OS-sel való dualbootnál sose legyen engedélyezve.

(#8404) ZCoyote


ZCoyote
őstag

Sziasztok,

Wifi problémába ütköztem.
Van egy Intel Nuc gép amiben van egy Intel Wireless 7265 ac-s wifi kártya.
A gond az, hogy nagyon lassú a wifi sebessége.
Weboldalak nem töltődnek be, a speedtest pl. 0.19 Mbps ír letöltési sebességre.
A wifi router itt van mellette, a jelerősséggel nincs gond.
Az internet csomag sebessége 250/20 Mbps
Windows 10 alatt rendben megy a kártya.

A gép adatai:

Linux Mint 18.2 Sonya Cinnamon
Kernel: 4.10.0-35-generic x86_64
Card-2: Intel Wireless 7265 driver: iwlwifi bus-ID: 02:00.0 chip-ID: 8086:095a

Előre is köszi!

Romani ite domum.

(#8405) nOvOp


nOvOp
senior tag

Sziasztok!
Linux Mint 17.3 Cinnamon van jelenleg a gépemen. Chromiumot használok, de a weboldalak betűi elég kicsik. Kisebbként jeleníti meg, mint a windows. Gondolom a betűtípusoknál kellene beállítanom vmit, hogy nagyobb legyen. De mit?

(#8406) nOvOp válasza nOvOp (#8405) üzenetére


nOvOp
senior tag

Megtaláltam a chromium beállításaiban :)

(#8407) Geripapa válasza nOvOp (#8406) üzenetére


Geripapa
aktív tag

Holtaláltad meg?

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#8408) nOvOp válasza Geripapa (#8407) üzenetére


nOvOp
senior tag

Beállítások -> Megjelenés (bal oldali menü) -> Betűméret

(#8409) Geripapa válasza nOvOp (#8408) üzenetére


Geripapa
aktív tag

Köszi

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#8410) Dhampir válasza nOvOp (#8405) üzenetére


Dhampir
félisten

Ezenkívül a Gnome Tweak Tool-ban is állítható többféle betűméret. Ha jól tudom, akkor ezt a Cinnamon kiadás tartalmazza.

(#8411) paizinho


paizinho
tag

Sziasztok!
Nemrég beléptem a Mint használók táborába. Otthoni felhasználóként, a használt Win10-es programjaimra találtam Linux-os alternatívákat, így azt gondolom jól sikerült az áttérés.
Egy hardveres problémát azonban nem tudtam megoldani, szeretném a segítségeteket kérni.

Telepítettem a Linux Mint 18.2 32 bites változatát erre a laptopra:
- HP nx9420,
- videókártya (inxi alapján) : Advanced Micro Devices [AMD/ATI] RV530/M56-P [Mobility Radeon X1600].

Már rövid használat után (többször már a bootoláskori Mint logo-n) először apró kis vonalkák jelennek meg a kijelzőn, majd kockákban elkezd ugrálni a képernyő egy része. Nagyjából látható minden, de az ugrálás miatt nem túl felhasználóbarát ( :( ). Win10Pro alatt ez a hiba nem jelentkezett.
Eddig megoldásként azt találtam, hogy a kijelző felbontását változtatva megszűnik a probléma egy időre.

A fórumban olvasgatva ezt a megoldást találtam 3727, de a tearing-re talált képernyők alapján nálam nem ez van.

Elolvastam ezt a cikket is (AMD (volt ATI) eszközmeghajtó illesztőprogramok telepítése), de nem vagyok kernelhez értő így nem kezdenék hozzá saját szakállra, csak ha valaki nálam jobban hozzáértő meg nem erősíti, hogy a cikkben leírtak a jó irány.

Az illesztőprogram kezelő nem ajánlja fel az AMD driver-t, mint külön telepíthető (nVIdia esetén megjelenik), de a keresgéléseim alapján, mivel elég koros a VGA, a Mint már tartalmazza a drivert (vagy mégsem).

Próbálgattam a különböző telepített kernelekkel (4.8, 4.10), nincs változás.

Nagyon megköszönném, ha sikerülne megoldást találni, mert nem szívesen raknám vissza a Win10-et az eddigi jó tapasztalatok alapján (más gépen).

Köszönöm:
Paizinho

[ Szerkesztve ]

(#8412) Septum15 válasza paizinho (#8411) üzenetére


Septum15
aktív tag

Nyílt drivert kéne megpróbálni.
Metaxx(Linux Mind) készített már róla videót. Most úton vagyok és nem tudok küldeni, de hamar megfogod találni.

(#8413) paizinho


paizinho
tag

Sziasztok!
Még egy apróság amit nem értek.
Telepítést egy adminsztrator user-el vittem végig és a végén felvettem a saját user-emet, mint nem admin. Azt tapasztaltam, ha pl a Szoftverkezelőt szeretném indítani, akkor a jelszót még bekéri, de nem jelenik meg az ablak.
Milyen beállítást kell még elvégezni?
Köszönöm:
Paizinho

(#8414) ubyegon2 válasza paizinho (#8413) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Ezt meg én nem értem, amit most írtál. Telepítést egy adminsztrator user-el vittem végig és a végén felvettem a saját user-emet, mint nem admin.

Van az Összefoglalóban a Képregény....c. írás, abban végig van vezetve a telepítés, nézd meg léci ott a képeket, hogy úgy csináltál-e mindent. Mi alapján csináltad a telepitést amúgy? :F

akkor a jelszót még bekéri, de nem jelenik meg az ablak. - ez akkor van, ha nem megfelelő jelszót használsz. Telepítéskor hány jelszót adtál meg? Lehet az is, hogy nem magyar karakteres volt még a beállítás.

(#8411) paizinho

A linkelt Linuxmint.hu-s írás már elavult, nincs fglrx az AMD kártyákhoz. A következő írást kéne olvasnod ott, a lap alján jobbra nyíl.

Egy inxi -F kimenet kéne, hogy mindent lássunk.

[ Szerkesztve ]

(#8415) Frawly válasza ubyegon2 (#8414) üzenetére


Frawly
veterán

Múltkor írt hozzászólásban valaki (vagy te, vagy King Unique) valamelyik linuxos topikban egy összefoglalót a grafikus driverekről. Azt kéne kitenni az összefoglalóba, vagy logoutos cikkbe. Úgy tudom, hogy az ATI/AMD X1xxxx-as kártyákon csak a régi fajta amdgpu driver megy, szóval sok választás nincs rá. A másik, hogy nem elég a megfelelő grafikus drivert feltenni, tearing ellen az is kell, hogy fusson egy kompozitor is, ami kihasználja a driver vsync-jét.

[ Szerkesztve ]

(#8416) ubyegon2 válasza Frawly (#8415) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én idéztem a Kapitány írását, az a gond, hogy kéne valaki, aki az nVidiás részt hozzáírja, mert az nincs meg. Nekem, mint sok másnak is, elég sötét ez a megjelenítős terület.

Ebben az esetben persze az az írás sem segítene.....most esik le, a kolléga nem írta, milyen DE-t használ, na mindegy, az inxi -F kimenetből látni fogjuk.

(#8417) Amazonas


Amazonas
senior tag

Sziasztok,

látom, hogy éppen a tearing-ről van szó. Nekem is ilyen problémám van egy GT1030-al filmnézéskor:

Kernel: 4.10.0-37-generic x86_64 (64 bit) Desktop: KDE Plasma 5.8.7
Distro: Linux Mint 18.2 Sonya

Card: NVIDIA Device 1d01
Display Server: X.org 1.18.4 drivers: nvidia (unloaded: fbdev,vesa,nouveau)
          tty size: 155x39 Advanced Data: N/A for root

Anélkül, hogy hosszasan visszaolvasnék, mit javasoltok?
Köszönöm.

(#8418) ubyegon2 válasza Amazonas (#8417) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

nVidia VGA esetén ezt a PPA-t szokták javasolni, ebből a legújabb zárt drivert kéne kipróbálnod.

tearing esetén Tearing mentesítés Fenyő kolléga tollából: fejezet az Ubuntu topik Összefoglalójából:

*****************************************************
/etc/X11 könyvtárban van ha van, ha nincs, akkor a xorg.conf.d könyvtárat is létre kell hozni itt (sudo mkdir /etc/X11/xorg.conf.d), utána itt kell létrehozni kártyától függően a beállítófájl(oka)t, ill. nyílt driverek (intel, amd, nouveau) esetében első körben érdemes bekapcsolni az ablakkezelő hangolásánál a Synchronize drawing to the vertical blank opciót (ez megfelelően friss driverek esetében 90% eliminálja a problémát), márha xfce-t használsz, de a teljes tearingmentességhez érdemes még a beállítófájlokat is létrehozni, Amd/Ati esetében egy 20-radeon.conf nevűt az alábbiakkal;

Section "Device"
Identifier "My Graphics Card"
Driver "radeon"
Option "AccelMethod" "EXA"
Option "EXAVSync" "on"
Option "EXAPixmaps" "on"
Option "AccelDFS" "on"
EndSection

Zárt Amd-nél a Catalyst-ban pedig a szagattásmentes asztal (tearfree desktop) nevű opciót kell alkalmazni.

Intel esetében a 20-intel.conf nevűt;

Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
Option "AccelMethod" "sna"
Option "TearFree" "true"
EndSection

Zárt 500-as vagy újabb szériájú Nvidia esetében pedig a 20-nvidia.conf-ot

Section "Device"
Identifier "Nvidia Card"
Driver "nvidia"
VendorName "NVIDIA Corporation"
Option "TripleBuffer" "True"
Option "metamodes" "nvidia-auto-select +0+0 { ForceFullCompositionPipeline = On }
EndSection

Egyéb zárt Nv esetében csak a compton (disztró, kártya és driver függően és nem feltétlen 100%-os eredménnyel) és a compiz (Xfce, Mate és Unity alatt elérhető csak szintén csak bizonyos disztrók alatt) hozhat megoldást, ez utóbbi ha működik viszont teljes sikerrel kecsegtet.

Egyéb nem támogatott karik (Via S3, Sis Mirage, Matrox, 3DFX, pre GF2/Radeon stb) esetében pedig egyelőre nincs mód a tearing kiküszöbölésére.
**********************

Van még az Oibaf PPA, erről ritkábban hallani.

[ Szerkesztve ]

(#8419) szotadi válasza Amazonas (#8417) üzenetére


szotadi
tag

Ubuntu Linux Összefoglaló
"Tearing mentesítés Fenyő kolléga tollából" rész!

(#8420) paizinho válasza ubyegon2 (#8414) üzenetére


paizinho
tag

Szia !
Köszi a gyors választ.
A telepítést az Összefoglalóban meghivatkozott linuxmint.hu leírásnak megfelelően csináltam (bevallom csak most utólag olvastam el, mert már korábban is próbálkoztam más distro-k telepítésével), ami ha jól láttam abban tér el a Képregénytől, hogy ezen utolsó Windows mellé rakja. Én teljesen gyalultam a Windowst, és nem csináltam külön partíciókat.
A telepítésnél, amikor megkérdezte a user nevet, adminsztrator-t adtam, ami rendszergazdai csoportba tartozó user (Windows-t sem rendszergazdai user-rel használtam). Első indítás után apt-get update/upgrade-al frissítettem, majd utána létrehoztam a saját felhasználómat, ami a Szabványos user csoportba került (ezt írta ki a felületen).

A telepítésnél egy jelszót adtam meg, magyar ékezetes nincs benne, de terminálban kipróbálva egyezik a telepítésnél megadottal, szóval szerintem nem gépeltem el, mégsem jelenik meg a Szoftverkezelő. Kipróbáltam a Frissítéskezelő elfogadja, terminálos apt-get update/upgrade elfogadja telepít.

A inxi -F kimenetét fájlba irányítottam, remélem látszik belőle valami:
System:  Host: nx9420 Kernel: 4.8.0-53-generic i686 (32 bit) Desktop: Cinnamon 3.4.6
  Distro: Linux Mint 18.2 Sonya
Machine:  System: Hewlett-Packard product: HP Compaq nx9420 (RH446EA#AKC) v: F.1D
  Mobo: Hewlett-Packard model: 309F v: KBC Version 54.3D
  Bios: Hewlett-Packard v: 68YAF Ver. F.1D date: 07/11/2008
CPU:  Dual core Intel Core2 T5600 (-MCP-) cache: 2048 KB
  clock speeds: max: 1833 MHz 1: 1333 MHz 2: 1333 MHz
Graphics:  Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] RV530/M56-P [Mobility Radeon X1600]
  Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: ati,radeon (unloaded: fbdev,vesa) Resolution: 1680x1050@60.11hz
  GLX Renderer: Gallium 0.4 on ATI RV530 GLX Version: 2.1 Mesa 12.0.6
Audio:  Card Intel NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller driver: snd_hda_intel
  Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.8.0-53-generic
Network:  Card-1: Broadcom NetXtreme BCM5753M Gigabit Ethernet PCI Express driver: tg3
  IF: ens1 state: down mac: 00:16:d4:b8:57:34
  Card-2: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection driver: iwl3945
  IF: wlp16s0 state: up mac: 00:19:d2:74:8e:06
Drives:  HDD Total Size: 100.0GB (75.1% used) ID-1: /dev/sda model: ST9100824AS size: 100.0GB
Partition: ID-1: / size: 90G used: 69G (81%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
  ID-2: swap-1 size: 2.15GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/sda5
RAID:  No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
Sensors:  System Temperatures: cpu: 48.0C mobo: 47.0C
  Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Info:  Processes: 195 Uptime: 5 min Memory: 563.4/2012.5MB Client: Shell (bash) inxi: 2.2.35 


(#8421) ubyegon2 válasza paizinho (#8420) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A telepítésnél, amikor megkérdezte a user nevet, adminsztrator-t adtam, ami rendszergazdai csoportba tartozó user (Windows-t sem rendszergazdai user-rel használtam). Első indítás után apt-get update/upgrade-al frissítettem, majd utána létrehoztam a saját felhasználómat, ami a Szabványos user csoportba került (ezt írta ki a felületen).

Ezt milyen indíttatásból variáltad meg így? A Mint-nél szerintem nem is adható meg csak egyfajta jelszó, a Windowst meg el kell felejtened, ha Linuxot használsz.

Telepítéskor nyugodtan add meg a felhasználó nevet és a jelszót, Debiannal lehet külön jelszavazni , ez itt értelmetlen. Normál jelszó/felhasználó párossal is biztonságosan használhatod a rendszert, mert minden telepítéshez és rendszerbe nyúláshoz ezt a jelszót fogja kérni. Nem tudsz a rendszeren lényeges változtatásokat eszközölni jelszó nélkül. Azt a fent idézett dolgot ne keverd ide, telepítéskor nincs ilyesmi. A saját felhasználódat akkor kell létrehozni, telepítés után már csak további felhasználókat tudsz hozzáadni.

A inxi -F kimenetét fájlba irányítottam, remélem látszik belőle valami: :( Ja, látszik, csak kibogozhatatlan!

Ilyen jobb lett volna:

ubyegon@ubymintc182-Satellite-L305 ~ $ inxi -F
System: Host: ubymintc182-Satellite-L305 Kernel: 4.13.8-041308-generic x86_64 (64 bit)
Desktop: Cinnamon 3.4.6 Distro: Linux Mint 18.2 Sonya
Machine: System: TOSHIBA (portable) product: Satellite L305 v: PSLB8U-04X02F
Mobo: TOSHIBA model: Portable PC Bios: INSYDE v: 2.20 date: 12/09/2009
CPU: Dual core Intel Pentium Dual T3200 (-MCP-) cache: 1024 KB
clock speeds: max: 2000 MHz 1: 1995 MHz 2: 1995 MHz
Graphics: Card: Intel Mobile 4 Series Integrated Graphics Controller
Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa)
Resolution: 1280x800@59.98hz
GLX Renderer: Mesa DRI Mobile Intel GM45 Express
GLX Version: 2.1 Mesa 17.2.2 - padoka PPA
Audio: Card Intel 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller driver: snd_hda_intel
Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.13.8-041308-generic
Network: Card-1: Realtek RTL8101/2/6E PCI Express Fast/Gigabit Ethernet controller
driver: r8169
IF: enp2s0 state: down mac: 00:1e:33:6e:c6:e4
Card-2: Qualcomm Atheros AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express)
driver: ath9k
IF: wlp3s0 state: up mac: 00:21:63:86:90:63
Drives: HDD Total Size: 120.0GB (7.5% used)
ID-1: /dev/sda model: KINGSTON_SHFS37A size: 120.0GB
Partition: ID-1: / size: 20G used: 6.6G (36%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
ID-2: swap-1 size: 1.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram0
ID-3: swap-2 size: 1.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram1
RAID: No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
Sensors: System Temperatures: cpu: 48.0C mobo: N/A
Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Info: Processes: 169 Uptime: 10:34 Memory: 1489.5/3818.8MB
Client: Shell (bash) inxi: 2.2.35

Mindegy, meg kéne próbálnod PPA-ból felrakni az új mesa-t, bár nemrég volt pont egy ilyen, már a tárolókban is 17-es mesa van, nálad meg csak 12-es.
A frissítéskezelőben kéne cserélni a tároló tükröket, de az meg nem megy nálad. Csinálj egy normális telepítést szerintem, ahol megadod a felhasználónév/jelszó párost már az elején!

Ha 2 GB memóriád van, akkor a Cinnamon felülethez gyenge lesz a gép, inkább a XFCE vagy Mate felülettel kéne felraknod a Mint-et!

[ Szerkesztve ]

(#8422) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#8421) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha 2 GB memóriád van, akkor a Cinnamon felülethez gyenge lesz a gép, inkább a XFCE vagy Mate felülettel kéne felraknod a Mint-et!

Inkább külön is kiírom, mert ezt később írtam hozzá, de lényeges infó!

(#8423) paizinho válasza ubyegon2 (#8421) üzenetére


paizinho
tag

Szia!
Köszi a gyors választ, segítséget.
Szerintem félreérted a felhasználókat, normál telepítést csináltam. A telepítéskor egy db felhasználót adtam meg, mást nem is enged telepítés során a felületen. Ez a felhasználó azonban nem normál (Mint=Szabványos), hanem Rendszergazda fióktipusú, ez a csoport a Mint-ben is létezik. Ezeket a megnevezéseket a Felhasználók és csoportok ablakban olvastam és nem a Windows-ból hoztam át. Nem én tehetek róla, ha mindkét rendszerben ugyanazt a megnevezést használják.
Indíttatás : nem használok teljes jogú felhasználót napi feladatokra.
A Frissítéskezelő működik, tükröket tudok cserélni, PPA-t már adtam is hozzá.
Az inxi -F beillesztésére a programkódot lehetőséget használtam, nekem nem lett olyan színes mint a Tiéd. Szerinted mit csinálok másképp, mint Te?

Légy szíves a Mesa 17 telepítéséhez javasolj egy oldalt, én ezt találtam.

A VGA vibráláson kívül nem tapasztaltam más problémát. Mit gondolsz milyen feladatoknál lehet jelentősége a Cinnamon / XFCE különbségnek.
Segítségedet előre is köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#8424) ubyegon2 válasza paizinho (#8423) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

***********************************************************
Nyílt driver esetén (Intel és AMD, csak 16.04 és 16.10 rendszerekre):
Ugyancsak a Terminálban adjuk ki a
sudo add-apt-repository ppa:paulo-miguel-dias/pkppa
sudo apt-get update
parancsokat.

Mindezek után a Frissítéskezelőben megjelennek majd ezen friss csomagok és telepíthetőek lesznek.
Fontos megjegyezni, hogy ezen driverek csak a grafikus képességeket javítják, emellett elengedhetetlen a videókártya alapfunkcióinak megfelelő kerneltámogatása is.
**********************************************************************

Ha ezt a PPA-t hozzáadtad már, akkor update után az upgrade telepíti a legfrissebb mesa drivert.
De a saját tárolóban is 17.0.7 verzió van már, milyen tükröket használsz?

Ebben a felhasználó megadása ablakban nem tudom mit lehet variálni, csak felhasználó nevet lehet megadni:

https://linuxmint.hu/hir/2015/08/a-baratsagos-linux-ból vettem a képet.

Ezt az írást olvasd át, elég részletesen ír sok mindenről, az asztali felületekről is.

A Cinnamon és a KDE magasabb rendszerigényű, mint az XFCE, ha kipróbálod észreveszed a különbséget. 2 GB-nál ez már igencsak sokat számít, akár ez is okozhatja a megjelenítési gondokat.

Az inxi kimenetet kijelöltem teljesen és rányomtam a Programkód radiogombra!

[ Szerkesztve ]

(#8425) paizinho válasza ubyegon2 (#8424) üzenetére


paizinho
tag

Szia!
Köszi a segítséget, javaslatokat.
Az általad javasolt PPA-s telepítés után sajnos a villódzás megmaradt.
Megpróbáltam az általam talált oldal alapján telepíteni. Nekem ez hozta meg az eredményt, nincs villódzás.
Ez lett inxi-ben :
GLX Renderer: ATI RV530 GLX Version: 2.1 Mesa 17.2.2 - padoka PPA

Az általad képpel hivatkozott felhasználó megadásra én is ezt írtam:"egy db felhasználót adtam meg, mást nem is enged".
Az általam hivatkozott fióktípusok a Menü / Adminisztráció / Felhasználók és csoportok ablakban kiválasztott felhasználó esetén látható. Itt adtam hozzá a telepítés frissítése után a saját mindennapi felhasználómat, aminek a fióktípusa : Szabványos.
Az inxi kimenetet nem tudtam közvetlenül bemásolni, mert másik gépen tudtam csak dolgozni a villódzás miatt.
Még1x köszi a segítséget. :R
Paizinho

(#8426) ubyegon2 válasza paizinho (#8425) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Örülök, hogy sikerült! :) Mesa 17.2.2 - padoka PPA - a padoka szóból én inkább arra tippelnék, ami az általam linkelt PPA-ban van, de nincs jelentősége, a megoldás a PPA felrakása volt!

A felhasználó megadása utólag meg szerintem felesleges, ha már az elején megadtad. Ha működik minden, akkor ez se lényeges. :N Használd egészséggel, legalább nem kell visszatérned a Winhez!

(#8427) Amazonas válasza ubyegon2 (#8418) üzenetére


Amazonas
senior tag

Köszi!
Igen, a "Graphics Drivers" repository volt fent eddig is (egyébként pont ma frissült a driver 384.90-re).
Megcsináltam a leírtakat, most megy a tesztelés. Néztem egy kis Forma 1-et, abban azért elég sok és gyors kamera panning van, és mintha elmúlt volna.
Viszont ennél a tesztvideónál néha egy kicsit még előjön, de legalább nem a képernyő közepén és nem hosszan. Persze, ez a videó kimaxolja a jelenség előidézését, szóval, lehet, hogy azért jön még elő.
Illetve a kommenteknél találtam ezt a linket, ami gyakorlatilag ugyanazt csinálja, mint Fenyő kollega leírása, csak az UI-ban.
Mindenesetre, köszönöm! Neked is, szotadi!
Még filmezek bőszen és árgus szemekkel.

(#8428) Amazonas válasza Amazonas (#8427) üzenetére


Amazonas
senior tag

Filmnézés közben eltűnt a jelenség. Úgy néz ki, a linkelt tesztvideó extrém csak.
Mégegyszer köszönöm nektek!

(#8429) Frawly válasza Amazonas (#8428) üzenetére


Frawly
veterán

Nekem a linkelt tesztvideón sincs tearing, van egy kis szaggatás, darabosan mozognak az élek, de a képernyő nem tördelődik csíkokra. Olyan videón teszteld, ahol gyors mozgás van, akár oldalirányú, akár vertikális.

(#8430) Amazonas válasza Frawly (#8429) üzenetére


Amazonas
senior tag

Végülis, nekem is csak annyi van, amit te is írsz, film- és TV-műsor már simán megy.

(#8431) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Retro gépekre eddig XUbunut-t raktam. De tetszik ez a 14.04 -re épülő Mint Mate (17.3). 32 bites mennyire ajánlott ilyen célra, kiforrott annyira már?

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#8432) growler válasza zoltanz (#8431) üzenetére


growler
őstag

Hogy az immáron 3.5 éves Linux Mint 17.3 Mate kiforrott-e ?
Igen - kiforrott !
De az hogy különböző retró gépeken hogy viselkedik ? Lutri ... megér egy misét !

(#8433) zoltanz válasza growler (#8432) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Inkább arra gondoltam, mennyire használhatják a 32 bitest, (ergo mennyi hibajelentés lehet róla, mennyi hibaorvoslás van ezzel kapcsolatban fórumokon, blogokon stb).
Persze gondolom nagy bajok nem lehetnek vele, de sok apró bosszantó dolog is előjöhet, (főleg ha nehezen találni rá megoldást is), és aztán csak időpazarlás lesz belőle.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#8434) lev258 válasza zoltanz (#8433) üzenetére


lev258
veterán

A 32 bitest inkább azért kell átgondolni, mert nem biztos, hogy minden általad használt programból van még 32 bites verzió (pl. Viber).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#8435) lev258


lev258
veterán

Friss hír.
A Linux Mint KDE változata meg fog szűnni a 18.3-as verzióval.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#8436) 0xmilan válasza lev258 (#8435) üzenetére


0xmilan
addikt

Legalább több idő marad a normális DE-k fejlesztésére, integrálására.

:DDD

(#8437) Frawly válasza lev258 (#8435) üzenetére


Frawly
veterán

Azért kicsit necces, hogy az egyik legelterjedtebb DE-ből nem lesz spin, szerintem használták annyian, mint a MATE-es vagy Xfce-s változatot. Nem váratlan, mert egy ideje pl. nem volt lokalizáció sem a Mintnél KDE-ből, épp pár oldallal ezelőtt volt róla szó. Ráadásul Mintéknek újra lesz érdemi konkurencia, mivel az Ubi visszaáll Gnome-re, igaz nem 2-esre, hanem 3-asra, de akkor sem lesz ott a Unity, ami sok embert elriasztott. Szóval kicsit elhamarkodott döntés volt ez.

(#8438) 0xmilan válasza Frawly (#8437) üzenetére


0xmilan
addikt

A hivatalos blogpostban leírják az okokat. Illetve Mint 19 után is lehet majd külön KDE-t telepíteni és a Kubuntu-s PPA is elérhető lesz.

(#8439) Bohus válasza 0xmilan (#8438) üzenetére


Bohus
aktív tag

Én két notebook-on is leragadtam a KDE 17.3-nál. Decemberben lesz három éve, hogy feltettem a 17-et amit később mindig upgrade-eltem. A 18-ra már nem tértem át, vártam Plazmát de volt pár dolog ami a 17-ben működött, a 18-ban meg nem. Végül nem vettem rá magam a váltásra, és a hírek hallatán már nem is fogom.
Itt a fórumon eléggé mostohagyerek volt a KDE, de nekem összességében ez a DE jött be a legjobban. Majd megnézem mit tud a KDE neon...

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#8440) nOvOp


nOvOp
senior tag

Sziasztok!
Hogyan tudom megnézni, hogy a laptop utolsó akku feltöltése óta mennyi volt az üzemideje, mennyit bírt?

(#8441) ubyegon2 válasza nOvOp (#8440) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Itt vannak ehhez parancsok, főleg cli-s, de gui-s program is van a linkben.

How to monitor battery capacity

pár példa a kimenetekre
ubyegon@ubymintc182-Satellite-L305 ~ $ acpitool -B
Battery #1 : present
Remaining capacity : unknown, 34.03%, 00:32:19
Design capacity : 4400 mA
Last full capacity : 2357 mA, 53.57% of design capacity
Capacity loss : 46.43%
Present rate : 2887 mA
Charging state : Charging
Battery type : Li-ion
Model number : PA3535U-1BAS
Serial number : 0086

ubyegon@ubymintc182-Satellite-L305 ~ $ ibam -ra
Bios percentage: 36 %
Battery percentage: 33 %
Soft low percentage limit: 5 %
Charge percentage: 36 %
Bios time left: 0:31:20
Battery time left: 0:37:12
Adapted battery time left: 0:37:12
Charge time left: 1:16:48
Adapted charge time left: 1:16:48
Total battery time: 1:54:00
Adapted total battery time: 1:54:00
Total charge time: 2:00:00
Adapted total charge time: 2:00:00
Profile logging enabled.
Current file: /home/ubyegon/.ibam/profile-000-charge

ubyegon@ubymintc182-Satellite-L305 ~ $ acpitool -e
Kernel version : 4.13.8-041308-g - ACPI version : 20170531
-----------------------------------------------------------
Battery #1 : present
Remaining capacity : unknown, 28.00%, 00:35:16
Design capacity : 4400 mA
Last full capacity : 2357 mA, 53.57% of design capacity
Capacity loss : 46.43%
Present rate : 2887 mA
Charging state : Charging
Battery type : Li-ion
Model number : PA3535U-1BAS
Serial number : 0086
........

[ Szerkesztve ]

(#8442) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Felraktam a Fluxbox ablakkezelőt, nem találom a hangmixert. Hol ki lett kapcsolni hangját egyes az app-oknak. Köszi!

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#8443) nOvOp válasza ubyegon2 (#8441) üzenetére


nOvOp
senior tag

Köszönöm, kipróbálom.

(#8444) F.B.I.


F.B.I.
veterán

Üdv!

Lenovo X220, 18.2 KDE, menüből leállítás 2 perc, bekapcsoló gombbal, 5 mp, meglehet ezt oldani (azon kívül,hogy a gombot nyomkodom) :F

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#8445) vadorzó


vadorzó
aktív tag

Sziasztok,
Teljesen amatőr vagyok, úgyhogy felteszem a kérdést; ha notebook-ra telepítek linux mint-et, akkor a rendszer automatikusan tudja majd kezelni annak wifi-jét, vagy kell egyéb beállítást is elvégeznem?

You can't see California without Marlon Brando's eyes

(#8446) lev258 válasza vadorzó (#8445) üzenetére


lev258
veterán

Attól függ, mi van a gépben. Legegyszerűbb, ha a kipróbálást választod és akkor egyrészt rögtön látod, másrészt meg tudod nézni az eszköz típusát, ha kell drivert vadászni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#8447) zoltanz válasza zoltanz (#8442) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Megoldva.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#8448) Geripapa válasza vadorzó (#8445) üzenetére


Geripapa
aktív tag

Nekem eddig mindig csont nélkül ment, bár nálam régi gépek voltak nem zsir újjak.

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#8450) ubyegon2 válasza #20749568 (#8449) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Majdnem továbbkattintottam, mert azt hittem, a Tg offra mentem megint. :D

Maga a VGA kevés infó ehhez, a memória mennyisége inkább döntő lehet, de inkább az egész gép adatait add meg, hogy a legjobbat tudjuk javasolni!

Magát a Linux diszrtót akkor ezek szerint már eldöntötted, hogy Mint lesz az?

Amúgy örömmel üdvözöllek itt, a béke szigetén, a Linuxos topikok egyikében! ;)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.