Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9451) b3Ro válasza ubyegon2 (#9450) üzenetére


b3Ro
senior tag

Arra ertettem, h meg tudjak tapasztalni, ezaltal valamit csak tanulni ha mondjuk eopokg v pacman használnak.

Debian alapu distroknal azert joval kevesebb a rolling, szoval a nagy szamok torvenye alapjan is belefut az ember egy Arch alapuba, ha arra kotoraszik.

Persze, h lehet tanulni Debianon. Egy szoval sem irtam az ellenkezőjét.

(#9452) lev258 válasza ratobi (#9449) üzenetére


lev258
veterán

Na igen, ott látszik, hogy nem települ ehhez a kernelhez valamiért. Melyik rendszer verziót is használod? Feltehetnéd az új Mint-et esetleg. Vagy menj vissza korábbi kernelre.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#9453) ubyegon2 válasza b3Ro (#9451) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Persze, h lehet tanulni Debianon. Egy szoval sem irtam az ellenkezőjét.

Nem, de van olyan topik már, ahol időnként csak erről lehet olvasni.....a rolling alapú a jó, a Debian/Ubuntu az ósdi sz*r, meg hasonlók. Ezért éreztem szükségét a Debian/tanulás kontex megemlítésének. ;) (no meg valahogy el kell szórnom a heti 1-2 hsz-t)

[ Szerkesztve ]

(#9454) b3Ro válasza ubyegon2 (#9453) üzenetére


b3Ro
senior tag

Nem csak itt. Reddit-en, is kb ugyan ez megy.

Amugy nekem semmi gondom a Debian/Ubuntu vonallal. Most eppen vadaszok alkatreszeket egy asztali pc-hez, es mar eldontottem, h Mint 19 lesz rajta. Regen hasznaltam mar, es kivancsi vagyok, hogy hogyan muzsikal.

(#9455) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Szoftverkezelőből hova lett az "unetbootin" program?
Eddig benne volt nem? Vagy én nézek el valamit?
Linux Mint 19 Cinnamon

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#9456) lev258 válasza hódmaci (#9455) üzenetére


lev258
veterán

Én úgy látom, kivették a tárolókból.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#9457) ubyegon2 válasza b3Ro (#9454) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Reddit-en, is kb ugyan ez megy.

Akkor ez általános elmebaj lehet. ;]

Amugy nekem semmi gondom a Debian/Ubuntu vonallal.

Tudom, jórészt ismerem/tem mindenki preferenciáit, aki ír ide rendszeresen. ;)
Ma már én is kezdem az ismerkedést a Mint-tel, mármint az új verzióval, eddig nincs vele gondom. Nem mint ha az előzőekkel lett volna Maya óta. :)

(#9455) hódmaci

Nem láttam még tárolóban soha vagy csak nem a jó verziók voltak....494 óta kakec az egész.

[ Szerkesztve ]

(#9458) hódmaci válasza lev258 (#9456) üzenetére


hódmaci
senior tag

Esetleg helyette valami hasonlót ?

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#9459) b3Ro válasza ubyegon2 (#9457) üzenetére


b3Ro
senior tag

18.3 volt az utolso amit gasznaltam. Ott a lomhasag nem tetszett. De a 19-ben papiron orvosolva van.
Erezheto ez ?

(#9460) King Unique válasza hódmaci (#9458) üzenetére


King Unique
titán

Pontosan mire kell?

Linux képfájlok kiírásához ott van a Mint beépített lemezképírója, vagy a multiplatformos Etcher. Windows ISO-fájlokhoz meg a WoeUSB, vagy csak simán a fájlkezelős másolás (bővebben).

[ Szerkesztve ]

(#9461) Frawly válasza ubyegon2 (#9450) üzenetére


Frawly
veterán

De. Lehet tanulni Debianon is, de kezdőket óvva szoktam intenteni tőle. Szopni fognak a régi csomagokkal, meg hogy a nonfree tároló alapból nincs bekapcsolva, se a Wi-Fi, se a GPU-használata, se a médiaformátumok lejátszása nem fog menni adott esetben, ami kezdő desktop usereknek marha frusztráló lesz, csak elveszi a kedvüket az egésztől.

Kezdőknek Manjaro, Ubi, Mint-et szoktam ajánlani. Solust csak azért nem, mert még én sem próbáltam ki, nem ismerem.

Alapvetően nem attól függ, hogy rolling-e vagy nem. A kezdőknek a lényeg, hogy kezdőbarát legyen, sok csomag legyen a tárolókban, és alapból vigyen minél több hardvert, hogy ne kelljen vele nekik fetrengeni, míg 0 tudásuk van a témában. Meg ma már annyira kifejlődték magukat ilyen tekintetben a disztrók, hogy ha a distrowatch top10/20-ból választ valaki, és az Arch, Debian, TrueOS, ReactOS-t kizárja előre, akkor nem tud egyikkel sem mellényúlni. Igazából oda redukálhatók le a dolgok, hogy kinek milyen felület jön be, meg mennyire kőkorszaki gépen akarja használni.

(#9462) hódmaci válasza King Unique (#9460) üzenetére


hódmaci
senior tag

Köszönöm.
Választ is kaptam. :)

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#9463) ratobi válasza lev258 (#9452) üzenetére


ratobi
senior tag

[kép]

Ezt használom. És melyiket telepítsem? Honnan tudom, hogy másik kernel van bent? Vagy az biztosan másik az újabb verzióban? Bocs a láma kérdésekért...

(#9464) Frawly válasza ratobi (#9463) üzenetére


Frawly
veterán

Eztetetet telepítsed arra a gépre. A 32 bites kiadás ilyen 1-2 giga RAM-os, atomos vagy celeronos gépekre való, nem olyan modernebbre, ami neked van.

RAM-ból 4 gigád van?

[ Szerkesztve ]

(#9465) ratobi válasza Frawly (#9464) üzenetére


ratobi
senior tag

Igen.

(#9466) ubyegon2 válasza b3Ro (#9459) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem tudom még, mennyire nem lomha a 19, mert a 18.3 rogyásig van mindennel telepítve, fene tudja mitől lomha. ;) Az is igaz, hogy megjelenése óta használom és nem volt gondom vele.

(#9467) ubyegon2 válasza Frawly (#9461) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

De. Lehet tanulni Debianon is, de kezdőket óvva szoktam intenteni tőle. Szopni fognak a régi csomagokkal, meg hogy a nonfree tároló alapból nincs bekapcsolva, se a Wi-Fi, se a GPU-használata

Én anno totál kezdőként a Wheezyvel igazán szoptam, mikor még a hálókártyát sem ismerte fel és az fglrx-ről is csak akkor hallottam, mikor elkezdtem utánajárni, mi a fene baja van.

ami kezdő desktop usereknek marha frusztráló lesz, csak elveszi a kedvüket az egésztől.

....és vért ízzadva megoldottam és éppen meghozta a kedvem még jobban a Linuxhoz! Akkor tudatosult bennem, hogy nem lesz többé szükségem Winre. :N

Öööö...mivel tanulásról esett szó, nem out of box felhasználásról........utóbbi nálam a Mint volt.

Ha azt mondod, hogy egy Arch klón nem szívatja meg időnként a kezdőket, neked elhiszem! :DD

[ Szerkesztve ]

(#9468) Frawly válasza ubyegon2 (#9467) üzenetére


Frawly
veterán

Szívni mindennel lehet, de jobb egy kezdőnél ezt minimumra szorítani. Ha mindjárt mentás cinmanóval kezdtél volna, akkor még szívni sem kellett volna ahhoz, hogy lásd a winre többet nem lesz szükséged. Utána járni mindenképp kell dolgoknak, ha rolling, ha nem az adott disztró, mert eltörhetnek dolgok frissítéskor, szükség lehet eltérő konfigurálásra, akkor meg nem árt tisztában lenni az alapokkal.

Az értem, hogy tanulásról volt szó, de ahhoz mégis az hozza meg a kedvet, ha alapvetően nem kell semmivel szívni, kihívások lehetnek akkor is.

(#9469) ubyegon2 válasza Frawly (#9468) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha mindjárt mentás cinmanóval kezdtél volna, akkor még szívni sem kellett volna ahhoz

:Y Azzal kezdtem, ill. az volt az első működő, igaz nem egyszerűen a hülye win alatti telepítő használata miatt. Szóval a Mint Maya Cinnamon megmaradt állandóra és emellett izgatott a dolog a Wheezyvel. ;) Emiatt lehet talán, hogy a Mint és a Debian Cinnamon azóta is állandó a desktopon.

(#9470) Frawly válasza ubyegon2 (#9469) üzenetére


Frawly
veterán

Sose értettem minek egy gépre több disztró. Főleg ha még az asztali környezet is ugyanaz. Én úgy vagyok vele, hogy csak egy legyen fent, de az szolgáljon ki minden igényt.

(#9471) ubyegon2 válasza Frawly (#9470) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sose értettem minek egy gépre több disztró.

Egy állandó működtetésre, amin a melót is csinálom. Gondolom te sem ezen kezdenél kipróbálni dolgokat, variálgatni, tanulgatni. Erre van nálam a Mint mellett a Debian. SSD-n nem elfér egymás mellett? Vagy én lennék marha, hogy nem tartom üresen a 100GB-ot a meghajtómon és nem az éles rendszeremet próbálom kinyírni, hogy még melózni se tudjak? (igaz, mostanában csak a melós disztrót használom, ahhoz nem kell érteni sokat)

Korán van még neked szerintem a bonyolultabb dolgokhoz! :D

[ Szerkesztve ]

(#9472) ratobi válasza Frawly (#9464) üzenetére


ratobi
senior tag

Köszönöm Mindenkinek!!
Ezzel most megy a WiFi!!
Elmerülök :))

(#9473) Dhampir


Dhampir
félisten

Sziasztok!

Akad már olyan felhasználó, akinek Tara a barátnője? :)

A kedves fordító(k) jóvoltából itt olvastam, hogy "DRI3 és XPresent támogatás került a Marco ablakkezelőbe, ami nagyobb sebességet eredményez a játékokban".

Ilyenfajta támogatás a Cinnamonban is megtalálható? :F

(#9474) lev258 válasza Dhampir (#9473) üzenetére


lev258
veterán

Tudtommal maga a DRI3 alapértelmezetté tétele javít pl. a játékok teljesítményén is. Az ablakkezelőnek nem sok köze van hozzá (elég kis különbség szokott lenni teszteken).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#9475) lev258 válasza lev258 (#9474) üzenetére


lev258
veterán

Bocsánat, grafikus felületet akartam mondani. Elképzelhető, hogy az ablakkezelő besegít valamiben, de számomra elég homályos ez az állítás. És sehol sincs konkrét hivatkozásuk, csak kijelentik.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#9476) ubyegon2 válasza Dhampir (#9473) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Anno olvastam a hivatalos blogjukban, hogy a Cinnamon verzió ablakkezelőjében is cserének valamit és jóval gyorsabb lesz tőle. Részletekre már nem emlékszem, pár órát használtam a 19-et, persze gyorsabb az agyonbelakott 18.03-nál, de, hogy attól-e, amit kérdezel....... :F

ubyegon@mintcinnamon-18 ~ $ systemd-analyze
Startup finished in 9.270s (kernel) + 14.645s (userspace) = 23.916s

A 18.3 ennyi, a 19 tegnap 4.5+1 sec bootidő volt, de az előbb már 4+4 sec volt valami daily.service húzza az időt, eze lassan jönnek és lassul a boot, bár ki is lehetne kapcsolni sok szolgáltatást éppen. ;)

[ Szerkesztve ]

(#9477) májkimiki válasza Frawly (#9461) üzenetére


májkimiki
őstag

(OFF)Solus-nál én azt tapasztaltam, hogy ha a telepítőjével partícionál, akkor SSD esetén a partíciók illesztése (alignálás) nem (/OFF)megfelelő ( not aligned ).
A Live rendszer gparted-je viszont már helyesen illeszti a partíciókat.
Nézz rá erre mindenképp, ha kipróbálásra kerül a Solus.

[ Szerkesztve ]

(#9478) ubyegon2 válasza májkimiki (#9477) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az elég durva hiba lenne, ilyen már nagyon régóta elképzelhetetlen a disztrókban. Ha mégis, akkor az egy meglepően furcsa disztró. :U

amúgy ezekkel lehet ellenőrizni a particiók align-ját: forrás

sudo blockdev --getalignoff /dev/sda

-ez a parancs terminalból leellenőrzi, hogy az alignálás rendben van- e. Itt a nulla az érték, ha jó az alignálás, de ez a másik módszer is jelzi, ha rendben van:

sudo fdisk -l /dev/sda | grep -E sda[0-9]+ | sed s/*// | awk '{printf ("%s %f ",$1,$2/512); if($2%512){ print "ROSSZ" }else {print "OK"} }' | column -t

Ha azt írja a partíciókra, hogy OK, akkor jó, de ha nem, akkor rendbe kell tenni az alignálást. Kivétel, ha a kiterjesztett partícióra jelzi, hogy ROSSZ

a parancssorban az sda értelemszerűen cserélendő! (ha valaki nem tudná) ;)

[ Szerkesztve ]

(#9479) májkimiki válasza ubyegon2 (#9478) üzenetére


májkimiki
őstag

Nem egyszeri est volt, többször megcsináltam akkor és mindn esetben elcsúszott partíciókat csinált a telepítő.
Az ellenörzést a parted align-check opcióval néztem. Más disztro telepítőjével ilyet nem tapasztaltam.

Ha jól tudom nincs a Solus-nak topikja. Lehet érdemes lenne csinálni neki.

[ Szerkesztve ]

(#9480) ubyegon2 válasza májkimiki (#9479) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem akartam kétségbe vonni, csak hitetlenkedtem a dolog miatt, mert ennek már régóta nem volna szabad megtörténnie. :Y

Épp a múlt héten említették a Kezdő topikban, hogy kéne egy saját topik a Solusnak. Még nincs neki, de ilyen hibák miatt jó lenne, mert amúgy elsikkad az infó. Főleg ebben a topikban. ;]

(#9481) Dhampir


Dhampir
félisten

lev285 és ubyegon2

Köszönöm a véleményeteket. Akkor ez amolyan marketingszövegnek fogható fel, ha nem tévedek.

(#9482) Frawly válasza májkimiki (#9477) üzenetére


Frawly
veterán

Nem ismerem a Solust, még nem próbáltam ki. Kicsit morbidnak tűnik, bár lehet az a helyzet, amit írsz. A legtöbb linux telepítője valami fdisk vagy parted-frontendet használ, és még nem láttam olyat, ami elbökte volna a partíciók alignálást, mivel a parted/fdisk fel van erre készítve. Valahogy iparági sztenderd lett (nem csak Linuxon, de modern Windows-okban is), hogy mindent 1024K-s (egész MB-os) határon particionálnak, mert az minden meghajtónak megfelelő. Ilyen WinXP/2k-s telepítők, progik voltak az utolsók, amelyek ezt elrontották.

Fontos, hogy SSD-nél ne 4K-s alignálás legyen, hanem nagyobb, mert a legújabb 3D TLC-s SSD-knek 16k-s alignálás kell, persze az általánosan alkalmazott 1024K-s jó, mert az osztható nem csak 4K-val, de 16K-val, meg 32K-vel, stb.-vel is, tehát jövőtálló.

Modern HDD-knek is kell a 4K-s alignálás. Ennek a 63-mal osztható szektoron partíciókezdésnek utoljára a régi HDD-knél volt értelme, ahol optimálisabb volt így particionálni, mivel a CHS (Cluster-Head-Sector) séma miatt egy sávban 63 szektor volt, és így szektorok nem tolódtak át a sávhatárokon. De ezek kopnak ki, vagy mert tönkrementek, vagy mert átkerültek az ilyen HDD-k retró gépbe, modern gépeken ennek már nincs relevanciája.

(#9483) ubyegon2 válasza Dhampir (#9481) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet azért benne valami, ha már írják.🙂

Figyelem majd kicsit, az előbbi félórában elég pörgős volt minden.

(#9484) b3Ro válasza ubyegon2 (#9466) üzenetére


b3Ro
senior tag

Nem birtam magammal es kiprobaltam a 19-et live-ban. Szep es gyors, tetszik. Bar az meghokkentet, h meg a regi gimp van alapbol.
Szerintem majd adok neki egy par hetes probat.

(#9485) #33164544 válasza b3Ro (#9484) üzenetére


#33164544
törölt tag

Szia,lesz biztos frissítése neki.
Én is teljes megelégedettséggel használom a 19-est. :DD

(#9486) ubyegon2 válasza b3Ro (#9484) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valami mindig régi ezekben, ahogy a a rolleresektől állandóan halljuk is! :D Viszont aki elvan az ósdibb verziókkal, annak tuti jó lesz, szerintem is elég jó lett a Tara, talán már valóban levetkőzi a lomhaságát, mármint a Cinnamon, a Mate, XFCE elég pörgős volt eddig is. :)

(#9487) b3Ro válasza #33164544 (#9485) üzenetére


b3Ro
senior tag

Ahogy lattam flatpak-ban ott van az uj, vagy ppa.

ubyegon2: sokat használok Gimp-et a munkambol kifolyólag, és az új amennyire tipp-topp, biztos az lenne az első, h felpiszkalnam az újat.

(#9488) sonar


sonar
addikt

Sziasztok.

18.3 + virtualbox 5.2 a legutóbbi frissítés óta bekrepált.
Esetleg más is tapasztalt hasonlót?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#9489) kraftwerkfan


kraftwerkfan
tag

Sziasztok!
Hogy lehet a kulcskarikát kikerülni? Anyumnál a skype ezert nem lép be automatikusan... Eddig ez nem kellett...

 Apple

(#9490) Frawly válasza ubyegon2 (#9471) üzenetére


Frawly
veterán

Kipróbálni dolgokat én virtuális gépen szoktam. Azt is egyre ritkábban. Ha valami progira vagyok kíváncsi, azt csak simán telepítem a tárolókból, hogy megnézzem milyen. Nyilván az éles rendszerembe én sem szeretek belegányolni, de erre nem is mutatkozik nálam igény. Rég túl vagyok a kísérletezős korszakomon.

(#9491) ubyegon2 válasza kraftwerkfan (#9489) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

[link]

Szia!

Fenti linken az utolsó négy hsz-ből meg tudod oldani. ;)

vagy ezekből mazsolázz:
[link]

(#9492) Frawly válasza ubyegon2 (#9491) üzenetére


Frawly
veterán

Ez kulcstartóprobléma egy olyan gyakori kérdés, hogy mehetne a témaösszefoglalóba a régi kernelek kipucolásával a boot partícióról szóló témával együtt.

(#9493) ubyegon2 válasza Frawly (#9492) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ebben nagyon egyet tudok érteni, legfeljebb nincs, aki berakja az Összefoglalóba. 😁

Nekem anno a kevés memória miatt nem jött be a virtuál, most meg mire beállítanám, addigra fel is rakom a teljes rendszert SSD-re.🤐

[ Szerkesztve ]

(#9494) #33164544 válasza b3Ro (#9487) üzenetére


#33164544
törölt tag

Szia,igen itt van,nem raktam be a csomagkezelőbe.
A magyarítást meg így oldottam meg,egyszerűen kitöröltem minden mást.

(#9495) b3Ro válasza #33164544 (#9494) üzenetére


b3Ro
senior tag

Szia. Mit is kell neznem ? :)

(#9496) #33164544 válasza b3Ro (#9495) üzenetére


#33164544
törölt tag

Szia,a végén ott van a FLATPAK az alkalmazásáruházban.
Viszont nem tudom ellenőrizni a letöltött ISO képfájlt,mert ezeket nem tudom letölteni:
sha256sum.txt
sha256sum.txt.gpg
Megköszönném a segítségedet. :R

[ Szerkesztve ]

(#9497) kraftwerkfan válasza ubyegon2 (#9491) üzenetére


kraftwerkfan
tag

Köszönöm!

 Apple

(#9498) #33164544 válasza b3Ro (#9495) üzenetére


#33164544
törölt tag

Szia,félsikerem van.
Már csak ezt kellene valahogy letöltenem:
sha256sum.txt.gpg
Segítségedet előre is köszönöm. :R

(#9499) b3Ro válasza #33164544 (#9498) üzenetére


b3Ro
senior tag

Szia. Ezt nezted mar ?

(#9500) #33164544 válasza b3Ro (#9499) üzenetére


#33164544
törölt tag

Szia,megcsináltam,most már rendben van. :K
Köszi a segítségedet. :R

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.