Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9301) Frawly válasza ubyegon2 (#9299) üzenetére


Frawly
veterán

Ezek a robotok csak egyszerű figyelők. Beállítod, ha az adott devizaárfolyam x alá megy, akkor mennyit vegyen, ha y fölé, akkor mikor adjon el, és hogy mekkora kerettel gazdálkodhat. Nyilván okos döntést nem fognak hozni helyetted, csak nem kell a gép előtt görnyedned egész nap, hogy nehogy kihagyj egy skalpolható árfolyamingadozást, amin nyersz párszáz forintot. Csak néhány kattintást spórolnak. Voltam még évekkel ezelőtt egy ilyen forexes képzésen, ott mutatták nekem is a Metatradert. Nagyon kisemberek közül még senki nem gazdagodott meg belőle, de ha okosan csinálod, némi zsebpénzt össze lehet belőle szedni, legalábbis bukni nem lehet rajta sokat. Kis tételű tranzakcióknál nincs nagy kockázata, ésszel kell feltenni mindig keveseket, aminek az elbukása még nem fáj. Elég régi dolog, már nem olyan népszerű, mint néhány éve, bár biztos most is vannak még hívei. Igazi pénzzel sose nem próbáltam, csak a képzés erejéig volt egy gyakorlat virtuális pénzzel, azt szépen el is buktam apránként. Pedig sokszor jó irányban tippeltem meg a trendet, de csak kicsi tétekkel, limitekkel dolgozhattunk, és néha vannak a trendekben hirtelen ellenkező irányú kitörések, amik a trendet nem törik meg, de a beállított limitet sajnos leverik, és akkor is bukó lesz belőle, ha egyébként a jó irányba fogadtál. Ezen ilyen brókercégek kaszálnak nagyot, mert ők a tranzakció utáni devizaátváltásból kapnak meghatározott százalékú jutalékot, akkor is ha nyereség, akkor is ha bukó lett a vége.

[ Szerkesztve ]

(#9302) ubyegon2 válasza Frawly (#9301) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi az infókat. Akkor ezt tiszta online póker. Annyiban mindenképp, hogy ott is a cég az aki mindenen nyer.😐

No meg persze sok pénzt csak sok pénzzel nyersz.

[ Szerkesztve ]

(#9303) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mint 18.3 KDE esetén van egy gondom, mióta 2 monitor van a gépen. Random megáll a rendszer, csak az egérmutató megy de semmi más, egy num-lock se kapcsolható a gépen. Ilyenkor csak kinyomni tudom. Nem kötődik semmihez a megállás, egyszer csak megáll.

Kern.log teljesen tiszta, nem tudom merre keressem a hibát.

Journalban sincs túl sok hiba:

máj 18 13:20:28 s-desktop kernel: usbhid 1-4:1.1: couldn't find an input interrupt endpoint
máj 18 13:20:28 s-desktop ntpdate[789]: name server cannot be used: Temporary failure in name resolution (-3)
máj 18 13:20:28 s-desktop kernel: snd_hda_intel 0000:00:1f.3: control 2:0:0:PCM Playback Volume:0 is already present
máj 18 13:20:29 s-desktop NetworkManager[883]: nm_device_get_device_type: assertion 'NM_IS_DEVICE (self)' failed
máj 18 13:20:29 s-desktop ntpd[995]: error resolving pool 0.ubuntu.pool.ntp.org: Temporary failure in name resolution (-3)
máj 18 13:20:30 s-desktop ntpd[995]: error resolving pool 1.ubuntu.pool.ntp.org: Temporary failure in name resolution (-3)
máj 18 13:20:31 s-desktop ntpd[995]: error resolving pool 2.ubuntu.pool.ntp.org: Temporary failure in name resolution (-3)
máj 18 13:20:32 s-desktop ntpd[995]: error resolving pool 3.ubuntu.pool.ntp.org: Temporary failure in name resolution (-3)
máj 18 13:20:33 s-desktop ntpdate[1248]: the NTP socket is in use, exiting
máj 18 13:20:35 s-desktop /hp-systray[1636]: hp-systray[1636]: error: option -s not recognized
máj 18 13:20:37 s-desktop pulseaudio[1612]: [pulseaudio] backend-ofono.c: Failed to register as a handsfree audio agent with ofono: org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.ofono was not provided by any .service

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#9304) lev258 válasza CPT.Pirk (#9303) üzenetére


lev258
veterán

VGA? Driver?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#9305) CPT.Pirk válasza lev258 (#9304) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

GeForce GT 730, nyílt driverrel. Meg kellene próbálnom nVidiával?

Végül is ahogy nézem, jellemzően akkor áll meg, mikor kattintok valahová és kellene valaminek történnie a gui-n.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#9306) lev258 válasza CPT.Pirk (#9305) üzenetére


lev258
veterán

Igen, meg kellene próbálni. Főleg KDE-n.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#9307) CPT.Pirk válasza lev258 (#9306) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csináltam egy mentést, aztán átálltam a zártra. Úgy nézem minden jó lett és sokkal simábban működik az asztal, öröm nézni az effekteket.
Remélem megoldja a megfagyás gondot is, majd kiderül. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#9308) kislaci


kislaci
senior tag

Sziasztok, mint 17.3 cinnamon van egy laptopom már nagyon régen. Annyira nincs hely a root partíción hogy már alig indul el valami. Mit törölhetnék vagy mit csináljak? Köszi

(#9309) lev258 válasza kislaci (#9308) üzenetére


lev258
veterán

Régi, nem használt kernelek törlése?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#9310) CPT.Pirk válasza kislaci (#9308) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pl. a már nem használt de még megmaradt csomagokat és az apt cache-t.

sudo apt-get autoremove && autoclean

Aztán még esetleg a home könyvtáradban lehetnek maradék dolgok, ott ugye sok rejtett mappa is van mindenféle progi meg szolgáltatás konfigjához, ott is lehet olyan, amit már töröltél, de még megmaradt a gépen.

Ezen kívül még azt tudod csinálni, hogy ha van mögötte egy partíció vele azonos logikai szinten, akkor hozzáadsz onnan üres helyet.

Hogy állsz most hellyel? Mit mond a df -h parancs?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#9311) Cyrin válasza kislaci (#9308) üzenetére


Cyrin
addikt

nekem is megette a tárhelyet a 18-as, a régi kernelek miatt.

(#9312) kislaci válasza CPT.Pirk (#9310) üzenetére


kislaci
senior tag

home könyvtár külön partíción van, egy vinyó van benne 320gb, abból vagy 30 a root többi home:
lefuttattam az autocleant amit írtál, most így néz ki:

Fájlrendszer Méret Fogl. Szab. Fo.% Csatol. pont
udev 1,4G 4,0K 1,4G 1% /dev
tmpfs 288M 1,5M 286M 1% /run
/dev/sda1 28G 26G 908M 97% /
none 4,0K 0 4,0K 0% /sys/fs/cgroup
none 5,0M 0 5,0M 0% /run/lock
none 1,5G 13M 1,4G 1% /run/shm
none 100M 24K 100M 1% /run/user
/dev/sda5 263G 33G 217G 13% /home
overflow 1,0M 28K 996K 3% /tmp
/dev/sdb1 932G 883G 50G 95% /media/slaca/My Passport

Hogy tudnék a homeból átrakni a rootra adatvesztés nélkül helyet?

[ Szerkesztve ]

(#9313) kislaci válasza Cyrin (#9311) üzenetére


kislaci
senior tag

azt is rakott fel a frissítő állandóan, hogyan lehet azokat törölni?

(#9314) Cyrin válasza kislaci (#9313) üzenetére


Cyrin
addikt

azok foglalják a sok helyet. pl csomagkezelőből (synaptic)

(#9315) CPT.Pirk válasza kislaci (#9312) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mindkettőre:

Kövesd végig a Jackal-el folytatott beszélgetést: [link], ez alapján meg tudod csinálni.

Mondjuk a 26GB az kicsit sok. Nem tudom a 17-es Mint mennyi kernelt tart meg, 18.3-on ahogy néztem, csak egy LTS és az aktuális kernel kerül tárolásra. Ha lesz helyed, lehet érdemes lenne frissítened...

Addig meg keresd meg a csomagkezelőben a kerneleket és szerintem csak a legnagyobb verziószámost hagy meg. Aztán ha az megvan, megint add ki azt a parancsot amit lentebb írtam.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#9316) kislaci válasza CPT.Pirk (#9315) üzenetére


kislaci
senior tag

Köszi, csinálom. 17.3 ról hogy tudok frissíteni 18.3-ra? Nem szeretném újrarakni a gépet.

(#9317) lev258 válasza CPT.Pirk (#9315) üzenetére


lev258
veterán

Amennyire tudom, a Mint egyik verziója sem törli magától a régi kerneleket. Inkább nemes egyszerűséggel nem telepíti az újat (a többszintes frissítési mechanizmusa miatt).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#9318) growler válasza kislaci (#9313) üzenetére


growler
őstag

A Mint frissítéskezelőjéből nagyon könnyen el tudsz távolítani régi kerneleket. [link]

(#9319) lev258 válasza growler (#9318) üzenetére


lev258
veterán

De az lehet, hogy a 17-esben még nincs benne.
Ha meg ráereszt egy rendszerfrissítést kevés hellyel a jelenlegi rendszerre, akkor meg könnyen rosszabb lehet a helyzet.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#9320) Cyrin válasza growler (#9318) üzenetére


Cyrin
addikt

ja, de csak egyesével. és amennyit a mint felrak, beleőszül, mire kigyomlálja. A synaptic azért jobb, mert ott egyszerre ki lehet őket jelölni, aztán eltávolítás, mehet aludni másnap reggelre kész :)

(#9321) CPT.Pirk válasza kislaci (#9316) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Elvileg meg lehet csinálni [talán nem is nehéz], de többen friss telepítést javasolnak, mert a 18-as Mint széria alapja a 16.04-es LTS kiadás.

Legyen elég hely mielőtt nekiállsz és szerintem csinálj valamilyen backupot pl. clonezillával, hátha nem sikerül az update, legalább vissza tudj állni a jelenlegire.

lev258: én azokat is fel szoktam tenni. Holnap megnézem a céges gépet, de nem rémlik, hogy ott lenne rajta több régi kernel is.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#9322) kislaci


kislaci
senior tag

Leszedtem minden kernelt, a futót kivéve, most így néz ki:

Fájlrendszer Méret Fogl. Szab. Fo.% Csatol. pont
udev 1,4G 4,0K 1,4G 1% /dev
tmpfs 288M 1,5M 286M 1% /run
/dev/sda1 28G 23G 3,8G 86% /
none 4,0K 0 4,0K 0% /sys/fs/cgroup
none 5,0M 0 5,0M 0% /run/lock
none 1,5G 17M 1,4G 2% /run/shm
none 100M 24K 100M 1% /run/user
/dev/sda5 263G 33G 217G 13% /home
overflow 1,0M 56K 968K 6% /tmp
/dev/sdb1 932G 883G 50G 95% /media/slaca/My Passport

Egyébként nem tudom mi foglal 23GB-t, nem rakok rá semmit, csak a frissítéseket.

(#9323) growler válasza lev258 (#9319) üzenetére


growler
őstag

Nem kell telepíteni vagy frissíteni semmit ! Csak meg kell nyitni a Mint frissítéskezelőjét,
Nézet -> Linux kernelek

(#9324) Cyrin válasza kislaci (#9322) üzenetére


Cyrin
addikt

Autoclean megvolt?

(#9325) lev258 válasza kislaci (#9322) üzenetére


lev258
veterán

A /var/log mappád mérete nem nagy? Ki kellene deríteni, mi zabálta fel a helyet, mert ezek szerint nem a kernelek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#9326) growler válasza kislaci (#9322) üzenetére


growler
őstag

Az alaptelepítés részét képező "Lemezhasználat-elemző"-vel megnézheted
hogy mi foglal nagy lemezterületet.

(#9327) kislaci válasza lev258 (#9325) üzenetére


kislaci
senior tag

8Mb és előzőnek: megvolt az autoclean

(#9328) kislaci


kislaci
senior tag

Lemezhasználat elemzővel megnéztem, és kb 15GB-ot foglal a var/cache/apt/archives mappa :Y
Ez mi a szösz, törölhető? Csomó .deb file van benne.

(#9329) Cyrin válasza kislaci (#9328) üzenetére


Cyrin
addikt

ha jól emlékszem ezeket a sima clean parancs törli. feltelepített alkalmazások telepítői, az autoclean csak azokat törli amik már nincsenek fenn.

(#9330) kislaci válasza Cyrin (#9329) üzenetére


kislaci
senior tag

apt-get clean törölt mindent, most már 20Gb hely van a 28-ból :)
köszi mindenkinek

(#9331) CPT.Pirk válasza kislaci (#9330) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Na basszus, úgy emlékeztem, hogy az autoclean törli a cache-t is. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#9332) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#9331) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csomagok takarítása - törött csomag, telepítési hibák, hibaüzenetek, stb. esetén (hasznos parancsok)

idézet a linkből:
apt /Advanced Package Tools, csomagkezelő/

.....
-get autoclean (a már nem használt csomagok törlése -> sudo apt-get autoclean régebbi, a már forrásoldali szerveren, tárolóban nem lévő csomagok cache-énak ürítése)
.....
.....
-get clean (apt cache tisztítása, azaz a letöltött csomagok gyorsítótárának ürítése -> sudo apt-get clean )

*******************************************

Szerintem akár törölheted is a Kezdő topikból a fenti linket, úgysem érdekel senkit. :D (fejből egyébként összekeveri az ember a clean/autoclean-t)

[ Szerkesztve ]

(#9333) growler válasza kislaci (#9330) üzenetére


growler
őstag

Synaptic beállításai -> Fájlok (fül) -> Letöltött csomagok törlése telepítés után
Ha ezt jelölöd be, akkor nem hagy semmit a gyorsítótárban.

[ Szerkesztve ]

(#9334) 0xmilan


0xmilan
addikt

Monthly News – May 2018
19 beta hetfon, stabil junius vegen.

(#9335) Bohus


Bohus
aktív tag

Tényleg nem használ senki Taskert?

Csak azt szeretném kideríteni, hogy az én telóm a hibás, vagy egyszerűen G5-ön nem fut normálisan a tasker.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#9336) 0xmilan válasza Bohus (#9335) üzenetére


0xmilan
addikt

rossz topik :U

(#9338) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

KDE-s Mint 18.3-on mi a trükkje annak, hogy a kgmailnotifier megjegyezze a beírt jelszót?

Anno az első telepítésnél jól működött, aztán mikor a driver problémák miatt újraraktam a Mintet, azóta minden induláskor kéri a jelszót...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#9339) fecsu válasza Cyrin (#9337) üzenetére


fecsu
csendes tag

Jövő héten? :)
http://ftp.heanet.ie/mirrors/linuxmint.com/testing/

(#9340) growler


growler
őstag

Mint 19

A "xed"-hez (szövegszerkesztő) érdemes beállítani a policy-t.
Hogy a pkexec meg tudja nyitni admin jogokkal. -> pkexec xed
[link]

[ Szerkesztve ]

(#9341) Dr.FantastiK válasza growler (#9340) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

:R hasznos !!

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#9342) sonar


sonar
addikt

Anbox - Android in a Box-ot használja vki?
Érdekelne, hogy mik a tapasztalatok. PUBG-t lehet-e vele tolni? :DDD

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#9343) Merula Alba


Merula Alba
tag

Sziasztok.
Linux Mint-em van 18.3-as verzió. Egy ideje minden gond nélkül megy semmi bajom nincs vele, most kezdte el ebben a pillanatban a szokásos frissítéseknél hogy kevés a rendelkezésre álló lemezterület. Mivel nem vagyok nagy Linux guru inkább kérdezek minthogy ész nélkül töröljek valamit. A Boot particiót jelzi, de ahogy látom nem csak ott kezd el szorítani a cipő neki.
Mit lehet ilyenkor tenni?

Ne dumálj, mert nem látok! :-P

(#9344) Frawly válasza Merula Alba (#9343) üzenetére


Frawly
veterán

Júbájgön a 9332-es hsz-ben linkelte ezt a megoldást. Ezeket kéne terminálban futtatni. Bár valahol biztosan van a grafikus frissítéskezelőben is ezekre kidrótozott funkció, konkrétan neked a sudo apt-get autoremove kell.

Egyébként a Debian, Ubuntu/Mint-vonal rákfenéje, hogy ilyen baromságokkal szivatják a kezdőket, megtartják az összes kernelt a boot partíción, ami így hipp-hopp betelik. Az Arch nem véletlenül tart a boot partíción csak 2 kernelt, a legújabbat, meg egy fallback-et, és annyi, a továbbiakban ezeket írogatja felül a frissítés. Sose telik be a boot partíció, nem kell takarítással szórakozni.

[ Szerkesztve ]

(#9345) csixy válasza Frawly (#9344) üzenetére


csixy
addikt

Hova lett ???

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#9346) Dhampir válasza csixy (#9345) üzenetére


Dhampir
félisten

A kernel? :D

(#9347) csixy válasza Dhampir (#9346) üzenetére


csixy
addikt

Nem! Ubiegon.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#9348) sonar válasza Frawly (#9344) üzenetére


sonar
addikt

Sajna nem szedi le a régi kerneleket Mint-en az autoremove.
Nyomozni nem volt időm. De favágó módszerrel ki lehet takaritani

Aktuális lekérése: (ezt véletlenül se töröld!)
uname -r

Minden fent lévő listázása:
dpkg --list | grep linux-image

Töröljük a nem szükségeseket
sudo apt-get purge linux-image-x.x.x-x-generic

Update grub
sudo update-grub2

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#9349) growler válasza sonar (#9348) üzenetére


growler
őstag

A Mint-nek van beépített kernel telepítője / eltávolítója - nem lenne egyszerűbb azzal ?
Frissítéskezelő -> Nézet -> Linux kernelek

(#9350) sonar válasza growler (#9349) üzenetére


sonar
addikt

De! Csak én azt még sose használtam :B - parancssori gyerek vagyok
8-as pontban van egy jó script

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.