Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6001) berek21


berek21
senior tag

Köszönöm a válaszokat. Tanulni mindíg kész vagyok. Annyira, hogy elsődleges rendszernek szeretném. Viszont a felhasználói szokásokat még nem írtam le. Főleg multimédia használat (film, zene), böngészés, torrent. Viszont lenne egy hybrid tv kártyám, (pinnacle 340e) aminek működni kellene néha egy jupici beltérivel. Van egy nyomtatónk is, canon mg5650, azt sem lenne hátrány használni. Utolsóként pedig az érdekelne, hogy andriddal milyen barátságot ápol az os. Ha ezek menni fognak, akkor meg leszek elégedve.

[ Szerkesztve ]

LG Velvet eladó!

(#6002) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Sziasztok!

Van két szöveges dokumentumom. Elméletileg a tartalmuk megegyezik. Gyakorlatilag meg ugyan azon beállításokkal az egyik dokumentum 14 oldallal több. És tele szöveg, nincs rés.
Van Linux rendszerre olyan program, ami meg tudja mondani, hogy hol és mi különbözik? Vagy marad a kézel való átnyálazása két 340 (354) oldalas dokumentumnak?

But who is watching the guardians?

(#6003) Tonyk válasza Mr. Y (#6002) üzenetére


Tonyk
veterán

google: libre office compare documents

első találat : https://help.libreoffice.org/Common/Compare_Document/hu

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#6004) lev258 válasza berek21 (#6001) üzenetére


lev258
veterán

Nem a legjobb támogatású az a hybrid, de ha lehet hinni a korábbi információknak, az analóg részt leszámítva működhet. Akkor derül majd ki, ha kipróbálod.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6005) Mr. Y válasza Tonyk (#6003) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Köszönöm, nem gondoltam, hogy az alap office is képes rá, azért nem is kerestem benne :R

[ Szerkesztve ]

But who is watching the guardians?

(#6006) berek21 válasza lev258 (#6004) üzenetére


berek21
senior tag

Úgy lesz. Köszönöm. Hétvégén neki ugrok.

LG Velvet eladó!

(#6007) Rimuru válasza Mr. Y (#6005) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha csak a tartalom szamit alap diff parancs hasznalata:

diff <(libreoffice --headless --cat foo.odt) <(libreoffice --headless --cat bar.odt)

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#6008) Drughi


Drughi
addikt

Sziasztok,

Szeretnék belefogni egy kis Linux kalandba és a Mint-re esett a választás.
Pendrive-ra telepítettem (hogy biztosan ne piszkáljon bele a WIN-be) és onnan futtattam az Ubuntut és a Mintet is, végül utóbbi lett a szimpatikusabb.

Mivel úgy is gyalulom a gépet később már merevlemezre teszem fel a win 10 után. Egyelőre csak ismerkedés céljából, de ha tudja azt amire használom, akkor lehet, hogy fő rendszernek is beállítom.
Melyik verziót javasoljátok?

Lenne pár további kérdésem:
-Steam tudom, hogy van, benne 3 db PC-re megvásárolt játék. Ezeket sehogysem tudom futtatni?
-Rendszerfrissítés. Ugyanúgy megy, mint WIN alatt? Tehát, ha most felteszem a 17.3-at, akkor idővel a 18-ra is frissíteni tudok?
-MS Office hogy muzsikál?
-uTorrent?

(#6009) lev258 válasza Drughi (#6008) üzenetére


lev258
veterán

Első és legfontosabb, ez nem Windows.
Így a Windows-ra készült szoftverek nem futnak.
Valójában árnyaltabb a kép, létezik egyfajta emulátor, de nem garantált, hogy hibátlanul fog vele futni a választott program és garantált a teljesítményvesztés is.
Egyébként ha pendrive-ra telepíted, akkor az ext2 fájlrendszer ajánlott, mivel az nem naplóz. Így a pendrive élettartamát nem csökkenti olyan gyorsan.
Ha ezeket átgondoltad, visszatérhetünk a kérdéseidre, illetve talán átfogalmazhatod őket.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6010) Rimuru válasza Drughi (#6008) üzenetére


Rimuru
veterán

Attol fugg mi az a harom jatek, ha van linuxos portja akkor fut.
"Ugyanúgy megy, mint WIN alatt?" - itt jobban mukodik. ;) de amugy igen tudsz ra frissiteni.
utorrent - felejtsd el, transmission, qbittorrent, stb. van sok alternativa

Vigyázat, csalok!

(#6011) Drughi


Drughi
addikt

Köszi a válaszokat.

Steamen meg szoktam venni a Pro Evolution Soccer aktuális kiadását, de ezzel is van hogy hetekig nem játszok. A többi nem fontos.

Amúgy a gépet netezésre, filmnésre, adattárolás (kép, zene dokumentum) használjuk.

Mondom, egyelőre csak ismerkednénk vele, de egy 50GB körüli partíciót hagyok majd neki, ha gyalulom a gépet.
Pendrive-ra csak ideiglenesen tettem fel, nehogy bekavarjon a windowsnak.

Ha az említett torrent kliensek is jól működnek, akkor nem ragaszkodok a utorrenthez, a lényeg, hogy menjen.

Ami még kellhet: iTunes? Outlook(még mindig MS office)?

(#6012) Syl válasza Drughi (#6011) üzenetére


Syl
nagyúr

>Ami még kellhet: iTunes? Outlook(még mindig MS office)?

Maradj Windowson :K

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#6013) King Unique válasza Drughi (#6011) üzenetére


King Unique
titán

Most a későbbiekben csak Mint lesz azon a gépen, vagy Windows 10 - Mint dual-boot? Mert, ha utóbbi, akkor nyilván az adott spec. programokat is előbbi rendszeren tudod majd futtatni és nem kell bonyolítani a dolgot. Ilyen igényeknél én amúgy is a dual-boot megoldásra szavaznék.

Amúgy rövid távú használatnál azért bírja a pendrive Ext4 fájlrendszerrel is, illetve szükség esetén kikapcsolható a naplózás: [link], [link]. Bár mondjuk utóbbit még nem próbáltam és nem tudom okoz-e ez esetben valami problémát?

(#6014) Dr.FantastiK


Dr.FantastiK
őstag

feltettem a MINT 18 beta MATE -t.

Nagyon joool muzsikal az uj Radeon driver, :C :C

mivel mosmar/meg? fglrx nincs !

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#6015) sonar


sonar
addikt

Helló,

Leszedtem egy 17.3 mate-t de sehol se találok checksum file-t
18-ashoz van fent, de 17.3 hoz nem találok semmit. Vkinek tippje?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#6016) ubyegon2 válasza sonar (#6015) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Itt találod az ellenőrzéshez a segítséget a legalsó sorra kattintva.

a Mint 18 alatti bekezdésben: Signing key for previous releases címen.

[ Szerkesztve ]

(#6017) berek21


berek21
senior tag

Korábban már írtam, hogy kicserélném a windows rendszerem linuxra. Nos azóta megtörtént a váltás, mégpedig olyannyira hogy elsődleges rendszer lett nálam. Nagyon elégedett vagyok a gyorsaságával, testreszabhatóságával, és a stabilitásával. Pedig kínoztam rendesen, ahogy egy minusz egyes kezdő felhasználótol illik. :) Amúgy egy Lenovo G50-45 laptop az alany, és Mint 17.3 KDE lett a rendszer.

LG Velvet eladó!

(#6018) lev258


lev258
veterán

Érkezik a Mint 18 Cinnamon és Mate kiadás. Az ISO-kat már elfogadták, a hivatalos bejelentésnek is hamarosan (napokon belül) meg kell történnie.
[link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6019) sonar válasza ubyegon2 (#6016) üzenetére


sonar
addikt

Download the ISO image, the sha256sum.txt and the sha256sum.txt.gpg into the same directory

Sorry ha nagyon láma vagyok de találom sehol se a 17.3 hoz a két sha256 file-t

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#6020) Rimuru válasza sonar (#6019) üzenetére


Rimuru
veterán

[link]

Vigyázat, csalok!

(#6021) growler válasza lev258 (#6018) üzenetére


growler
őstag

A DistroWatch-ról, már délelőtt letölthető volt a 18-as Mate, és Cinnamon. [link]

(#6022) Dhampir válasza lev258 (#6018) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszi a hírt, már innen töltöm a Cinnamon-t. :)

Mate

(#6023) syler123 válasza lev258 (#6018) üzenetére


syler123
veterán

Xfce-ről lehet tudni valamit?

[ Szerkesztve ]

(#6024) sonar válasza Rimuru (#6020) üzenetére


sonar
addikt

thx, asszem megyek és alszok egyet végre

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#6025) growler válasza Dhampir (#6022) üzenetére


growler
őstag

Itt elérhetőek a 32bites verziók is.: [link]

(#6026) lev258 válasza syler123 (#6023) üzenetére


lev258
veterán

Az, valamint a KDE verzió 1-2 hónapon belül várható.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6027) donmackó


donmackó
őstag

Lehet majd valahogy frissíteni 17.3-ról (MATE) 18-ra frissíteni? Valami hasonló módon mint a Win7-8.1-ről 10-re, vagy mindenképp újra kell rakni?

Release the cable hounds!

(#6028) King Unique válasza donmackó (#6027) üzenetére


King Unique
titán

Ez nem Windows. :D
A grafikus frissítéskezelő is fel fogja ajánlani, illetve ki lehet választani.

(#6029) donmackó válasza King Unique (#6028) üzenetére


donmackó
őstag

Végül is csak annyi érdekel hogy kell-e pendrive/cd telepítővel vacakolni, vagy feldobja magától hogy "helló van frissítés telepíted". Nem sűrűn használok már windows-t csak a játékok miatt. :D

lev258: Akkor marad az újrarakás, és az eddigi dolgok összeollózása megint és telepítése megint. Csak ezt akartam elkerülni, de ha így biztosabb akkor így lesz. Már szedem is az iso-t.

[ Szerkesztve ]

Release the cable hounds!

(#6030) lev258 válasza donmackó (#6027) üzenetére


lev258
veterán

Elvileg igen, ezt ígérik.
Azt viszont írták, hogy ennek megvalósítását csak a kiadás után kezdik el tervezni, realizálni. Így aztán becsülni se lehet, mikor fejezik be.
A Mint eddigi frissítési mechanizmusa pedig számomra kissé fura, nem tudom, ezt akarják-e követni. Pl. A 17.2-ről 17.3-ra frissítés gyakorlatilag csak a Cinnamon-t frissíti meg pár csomagot, de kernelt, grafikus drivereket nem.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6031) King Unique válasza donmackó (#6029) üzenetére


King Unique
titán

Így már más...a frissítéskezelő hamarosan vsz fel fogja ajánlani, de a legutóbbi ilyen váltáskor nálam sem frissült le fullosan a rendszer, ahogy a topikgazda is mondja. Én végül újraraktam a 17.3-ra.

[ Szerkesztve ]

(#6032) syler123 válasza lev258 (#6026) üzenetére


syler123
veterán

:R

(#6033) ubyegon2 válasza King Unique (#6031) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nekem 17-ről van most a 17. 3, de ha kernelt nem is biztos, de a xorg-ot tuti, hogy frissítette, most az van fenn, amit a 17. 3-nak tartalmaznia kell. ;)

(#6034) King Unique válasza ubyegon2 (#6033) üzenetére


King Unique
titán

Biztos, de nálam és még pár embernél a topikból az alábbi állapot volt [link]. Na majd kíváncsi leszek a 18-asnál mi lesz? :D

[ Szerkesztve ]

(#6035) lev258 válasza ubyegon2 (#6033) üzenetére


lev258
veterán

Amennyire tudom, a xorg-ot sem frissíti. Manuálisan pakoltam fel frissebbet még régebben (talán nem a 17.3-nál).
Amikor meg legutóbb az egyik barátomnak próbáltam ugyanezt, sikerült megölni a rendszert. Valamiért ilyenkor mániája a Mint-nek, hogy lehúzza a grafikus felületet. Gondoltam üsse kő, ez még pótolható utólag. Csak aztán előállt az a helyzet, hogy függőségi gondokra hivatkozva a korábbi xorg-ot óhajtotta, így nem tudtam visszatenni. Természetesen ezek után a xorg visszacserélése sem ment neki. :O
Bevallom, ennyire nyűgös rendszerrel még nem volt dolgom, így aztán átnyargaltam Ubuntura és Ubuntu Mate-re. Így se a 17-es Mint-ben, se a 18-asban nem leszek a top-on.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6036) Dhampir válasza King Unique (#6034) üzenetére


Dhampir
félisten

Nekem Linux esetében is az új telepítés vált be, ha tetszik, ha nem. Szerencsére gyorsan felrakható minden, nem kell annyit szöszölni, mint más oprendszer esetében. Még Windows esetében is célszerűbb egy teljesen új telepítés, mint ráfrissíteni a régire (pláne Windows 7-ről 10-re).

(#6037) King Unique válasza Dhampir (#6036) üzenetére


King Unique
titán

Igen, az igaz, hogy hamar megvan. Pont szoktam is említeni, hogy mostanában a W7 amilyen tetű lassan keresi a frissítéseket, az idő alatt 3-4 Linuxot feltelepítek és lefrissítek a 0-ról. ;]

(#6038) fecus


fecus
őstag

Feltettem a Mint Cinnamon 18-at virtuális gépként. Nagyon tetszik. Nekem ugyanolyan beállítások mellett gyorsabb mint az Ubuntu MATE 16.04.
Otthon Ubuntu MATE van fő oprendszernek. Jól belaktam az elmúlt hónapban, de most meginogtam.

Miképpen lehetne átmenteni a belakás nagyját ha újraraknám Mint Cinnamon 18-cal?
Elég a home kimásolása és az új gépen visszatöltése?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#6039) lev258 válasza fecus (#6038) üzenetére


lev258
veterán

A kérdés az, mi számít belakásnak nálad.
A jelenleg feltelepített programok nem, de azok beállításai a /home-ban vannak.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6040) fecus válasza lev258 (#6039) üzenetére


fecus
őstag

Pl. conky beállítva: elég ha a .conkyrc-t visszamásolom?
Clementine, Shotwell, putty, stb.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#6041) Syl válasza lev258 (#6039) üzenetére


Syl
nagyúr

Biztos jó ötlet ubuntu /home-ra mintet rakni? :F

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#6042) lev258 válasza Syl (#6041) üzenetére


lev258
veterán

Ő azt írta, átmásolja a tartalmát.
Egyébként lehet becsatolni is; ha a felhasználó azonos, akkor jelenthet gondot. De akkor sem szükségszerűen és megoldható egy kis állítgatás után.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6043) Dhampir válasza King Unique (#6037) üzenetére


Dhampir
félisten

Nem lassú az, csak sok adatcsomagot kell átküldeni a hátsó kapun. :D

(#6044) King Unique válasza Dhampir (#6043) üzenetére


King Unique
titán

De az, mert havonta is van, hogy órákig teker, másnál friss telepítésnél meg napokig keres. Nem "az" lehet az oka, mert a két újabb rendszernél nincs ilyen probléma. :N

[ Szerkesztve ]

(#6045) zodo


zodo
nagyúr

Ha minden igaz napokon belül érkezik a 18 Mate és Cinnamon kiadás amelyik egyikére szeretném frissíteni a dual bootos rendszerem.

Frissítés kezelőn keresztül el tudom majd végezni a frissítést vagy mintha új telepítést végeznék le kell szedjem a képfájt aztán dvd vagy pendrivera írás után telepíthetem?

Mi a legjobb módja (lépései) a telepítésnek hogy ne vétsek visszafordíthatatlan hibát, elkerülni egy esetleges adatvesztést a meglévő win7 + Mint 17 frissítésekor?

(#6046) Dhampir válasza King Unique (#6044) üzenetére


Dhampir
félisten

Valaki ezt linkelte, de nem néztem még át, így fogalmam sincsen, hogy segítene-e, avagy inkább másra jó.

(#6047) lev258 válasza zodo (#6045) üzenetére


lev258
veterán

Egy kicsivel feljebb beszéltünk erről (#6027). Egyébként már megjelent.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6048) growler válasza syler123 (#6023) üzenetére


growler
őstag

(#6049) King Unique


King Unique
titán

Feltoltam pendrive-ra a 18 Cinnamont és megy szépen. A korábban említett kontráknál az első kettő megszűnt, vagy legalábbis nem tapasztaltam. A frissítéskezelő azért kicsit trükkös, mert első indításkor alapból a második opció van bejelölve, ami ezt eredményezi. Tehát célszerű inkább az elsőt választani, vagy manuálisan átállítani. Valamint kicsit fura volt, hogy az alap háttérképnél lehagyták a számozást (18), azt hittem, hogy csak a béta verzióban ilyen.

(#6046) Dhampir: igen, ezeket is szokták, + még az itt lévők is megold(hat)ják. De annyira nem érdekel, amúgy sem kedvencem a 7-es és otthon csak ritkán használom.

(#6050) kislaci


kislaci
senior tag

Sziasztok, én is leszedtem a 18 cinnamont, pendrivera kiirtam és kipróbáltam a liveot, ami angol volt és amikor át akartam állítani magyarra, akkor ilyen csomaghibákról hablatyolt. Kérdésem, hogyha feltelepítem akkor jó lesz? Tehát csak a live miatt nem lehetett magyarra rakni?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.