Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9151) J.C.G. válasza ubyegon2 (#9149) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

Tulajdonképpen az is tökéletes lett volna, de nincs bezárás opció és a parancsorihoz nem értek és kitakart mindent, áthelyezni se lehetett. Újraindítás után eltűnt.
Épp ez az, felismerte miután sikeresen tudtam rá filmeket másolni, de ehhez többször is formáztam és a Double C-vel sikerült csak. Win-on csak a biztonság kedvéért formáztam meg.
Ezt a rendszergazdai megnyitást érthetetlen miért így csinálták meg. Miért nem az adattárolón jobb klikk és úgy? :o Egyszerűbb lenne, de mindegy. Örök hálám így is mindenkinek aki részt vesz ebben a projektben!
Aha így nincsenek meghajtóim csak a pendrive. Hogyan kell felcsatolni hozzá? Szerintem későbbiekben még bele fogok futni.

[ Szerkesztve ]

(#9152) ubyegon2 válasza J.C.G. (#9150) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Amellett, hogy az ebben írtakat sem árt átnézni (hang téma), a ilyen komplexebb programok néha a rendszer beállításoktól függetlenül beállítandók. VLC nagyon ilyen, filmlejátszásnál érdemes a beállításokkal operálni, hogy hardveresen játssza le a videót mondjuk, de itt a Smplayer is, amiben most megnéztem a hangeszköz kezelés és itt van egy opció, ahol meg lehet neki adni, min adja ki a hangot:

Ha egy ilyen komplex programot telepítünk, esélyes, hogy konfigolni kell.

[ Szerkesztve ]

(#9153) vgyuri válasza Merula Alba (#9147) üzenetére


vgyuri
őstag

Alaplapi hangkártyát nem lehet bios--ban letiltani?

(#9154) gyula20 válasza ubyegon2 (#9142) üzenetére


gyula20
tag

Szia !
Létezik ilyen linuxos USB-re csatlakoztatható digitalizáló.
Az EBAY-on találtam, ha jól emlékszem 3000Ft. körüli áron, csak hozzánk , mármint
Magyarországba nem szállít./német /
Azért még nem adom fel .
Lehet, hogy az lesz a megoldás , hogy valamilyen Windowst- kell még feltelepíteni a Linux mellé.
Ezzel egyébként az a problémám , hogy a Linux Mint-em néha-néha megáll, irfanview jelzéssel.
Kétszer sikerült megtalálni a hibát , külhoni fórumokon talált megoldásokkal.
De többször nem ,maradt az újratelepítés.
A Linuxnál ez nem okoz nagy problémát , de ha a Windowst is újra kell telepíteni az már macerás.
Hogyan lehetne megoldani , hogy a Windows csak külön parancsra induljon és független legyen a Linux újratelepitéstől.
Jó lenne elektronikai nyák és elvi rajzokhoz, kamera rendszerembe nem tudok belépni most meg a
digitalizáláshoz.
Kb. két éve van Linuxom , de egyre inkább úgy látom , hogy kell mellé a Windows is, különösen nekem
mert nem vagyok profi számítógépes, inkább csak használom.

kiss

(#9155) gyula20 válasza gyula20 (#9154) üzenetére


gyula20
tag

Találtam az EBAY-on -ezt !

Features:
100% brand new and high quality.
Plug and play, no need drivers.
Send video to your PC through USB port
Play video game(PS2, WII, PS3, Xbox360....) on PC or Laptop
Video and audio recorded always in sync
Support multiple video inputs of S-Video and Composite RCA Video
Record video in DVD/VCD/MP3/4 format and save in hard drive
Support Win10, 8, 7, XP, Vista, Android, Linux, Mac OS

Specifications:
USB 2.0 interface
High-definition, dynamic and static image capture
Supports high quality video resolution up to 720*576(PAL), 720*480(NTSC)
Video input:1 S-video input and RCA type composite video input
Play video game on laptop PC screen through this USB video adapter
Support external video analog signals
Real-time capture compression
USB video capture adapter
Record video in DVD/VCD/MP3/4 format and save in hard drive
Support TWAIN interface, can capture 702×576 image
Support Microsoft Video for Windows interface
Support multiple file formats: AVI, MPEG-1/2/4, JPG, BMP
Color: White
Product size: 9*3*1cm

System Requirements:
CPU: Intel Pentium IV 1.8G or higher
Memory: 128MB of RAM (128MB or above for editing)
Hard Drive: 500MB of available hard drive space or larger.
USB: Compliant USB 2.0 free port
OS: Win10, 8, 7, XP, Vista, Android, Linux, Mac OSPackage includes:
1x USB Video Capture Adapter with Audio
1x USB Cable
1x CD

Valami 1000 Ft. és a leírás szerint Linux-ra is jó., ha jól értelmezem.

kiss

(#9156) lev258 válasza gyula20 (#9154) üzenetére


lev258
veterán

A kolléga linkelte a linuxtv oldalt. Ott megtalálsz nagyon sok támogatott típust; a Linux támogatást nem sűrűn írják ki külön a termékekhez. Windows világban élünk.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#9157) J.C.G. válasza ubyegon2 (#9152) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

Át fogom olvasni, de nem jutottam el még odáig, elmentettem ahogy javasoltad.
Egyébként este kipróbáltam megint az Smplayert és nem volt gond a hang minőségével, Eq beállításai között meg egész jó presetek találhatóak. :)
Amivel gondom van az ez a képen látható Cinnamon környezet összeomlása.

(#9158) Black&White


Black&White
addikt

Ma reggel, boot után ez az üzenet fogadott... :(((
LINK

Konzolban már volt egy Cinnamon re-install, eredmény nélkül.
Kaphatnék egy kis segítséget, hogy merre induljak el? :)

(#9159) Cyrin válasza Black&White (#9158) üzenetére


Cyrin
addikt

valami lehet, mert nálam is hibaüzenettel indult (mint xfce)

valami folyamat sokszor próbált indulni, de nem sikerült, ki lehetett lőni. aztán eltűnt a tálca inkonokból egy jópár, és nem nagyon reagált a rendszer.

terminalban frissítettem egyet, újraindítgatások, és összeszedte magát, a tálcaikonokat (indikátor bővítmény néven) újra hozzá kellett adni. és a beállítások közül eltűnt a hangbeállítások ikon...

(#9160) growler válasza Black&White (#9158) üzenetére


growler
őstag

Indíts egy live rendszert - és azon belül a gprted-et.
Nézd meg vele hogy a telepített rendszered partíciói mennyire foglaltak.

(#9161) Black&White válasza Cyrin (#9159) üzenetére


Black&White
addikt

Ja, hogy lehet nem is vagyok egyedi eset? :)
Tegnap, ha jól emlékszem 3 frissítés jött.Két kettes szintű, meg egy biztonsági.Egyébként csak böngésztem, spotify-t hallgattam.

Ma reggel meg asztali környezetig sem jutok, a felhasználó választásnál elhasal.Terminál még van, szóval reménykedem... :)

#9160 growler: okés, köszi.

[ Szerkesztve ]

(#9162) Black&White


Black&White
addikt

Kicsúsztam a szerkesztésből, sorry....
LINK
Szerintem ezzel nincs gond. :)

(#9163) Normi™


Normi™
őstag

Sziasztok!

Kis segítségre lenne szükségem,ami nem biztos,hogy annyira kicsi :)
A legújabb kernel van fent,nem most frissítettem,jó pár napja,működött normálisan.Régebbi kernel-el sem ok a dolog.Cinnamon környezetet használok.
Szóval,tegnap leállítottam a gépemet,szabályosan és a mai indításnál ez fogadott:

Automatikus bejelentkezés volt beállítva,de ezen ablak előtt bejelentkezést kér és tízből tíz esetben itt kötök ki.Mi lehet a probléma?

Válaszaitokat előre is köszönöm!

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#9164) growler válasza Black&White (#9162) üzenetére


growler
őstag

Még nincs gond, de az /sda5-re azért figyelj ! (91% foglalt terület)
Egyébként, hasonló hibaüzenetre jött egy ilyen válasz.: [link]

[ Szerkesztve ]

(#9165) Cyrin


Cyrin
addikt

van itt problem rendesen, nem egyedi
[link]

sokan írják a virtualbox-ot, de nálam nincs fent

[ Szerkesztve ]

(#9166) Normi™ válasza Cyrin (#9165) üzenetére


Normi™
őstag

Köszönöm!Most,hogy mondod a virtualbox-ot,tegnap frissítettem mert felajánlotta.Nekem alapból fent volt.Vajon mi lehet a megoldás?

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#9167) Cyrin válasza Normi™ (#9166) üzenetére


Cyrin
addikt

virtualbox-guest csomag eltávolítását írják
[link]
[link]

[ Szerkesztve ]

(#9168) Black&White válasza Cyrin (#9167) üzenetére


Black&White
addikt

Ez volt a megoldás, köszi neked is és growlernek is! 🙂

[ Szerkesztve ]

(#9169) Normi™ válasza Cyrin (#9167) üzenetére


Normi™
őstag

Nagyszerű!Megoldódott!Köszönöm szépen!

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#9170) ubyegon2 válasza J.C.G. (#9157) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem omlott össze a DE, a kisalkalmazások közül raktál fel valamit, ami ezzel a verzióval nem kompatibilis. Leszeded, jó lesz.

Tudod, az i betű, amiről már szó volt. Elvisz ide, itt megnézheted a kompatibilitást, sokszor a hozzászólásokban is írják, hogy x.y verzióval még nem működik.

A sorában látható felkiáltójelre is ráviheted az egeret, informál.

[ Szerkesztve ]

(#9171) Normi™ válasza Normi™ (#9169) üzenetére


Normi™
őstag

Az a király,hogy most meg a cinnamon környezet 90% felett terheli a cpu-t.Kíváncsiságból visszaraktam a virtualbox-ot,gond nélkül indul,de a környezet gyakorlatilag használhatatlanná lassítja a gépet sokadik újraindítás után.Na ez mi lehet?

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#9172) J.C.G. válasza ubyegon2 (#9170) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

Sok minden nincs felrakva onnan és egyiknél sincs felkiáltójel ami figyelmeztetne. Figyeltem rá, mert már írtad. Most meg szinte mindent leszedtem róla pár kivétellel mint menü, hang, eltávolítható eszközök, hálózat és naptár.
Nálam az Smplayer önálló életre kelti a belső hangkártyát, hiába állítottam be user defire a hang beállításai között,. Töröltem no problem. :)

(#9173) Normi™ válasza Normi™ (#9171) üzenetére


Normi™
őstag

Megoldottam.:)

Bejelentkezés ablaknál,a beállításokban alapértelmezettre kell állítani a "Cinnamon"-t,valamiért elbarmolta és "Cinnamon(software rendering)"-re volt állítva.És csak akkor működik nálam ha kikapcsolom az automatikus bejelentkezést és újraindítom a gépet.Csak Cinnamon környezet újraindításával megmaradt a probléma.

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#9174) Merula Alba válasza vgyuri (#9153) üzenetére


Merula Alba
tag

Szia.
...Nos erre nem gondoltam, nem vagyok otthonos BIOS dolgokban. Mindenesetre lecsekkolom. Köszi a tippet! ;)

Ne dumálj, mert nem látok! :-P

(#9175) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Kéne egy gyorstipp KDE-t használóktól. Felraktam a KDE verziót, frissítettem 2 lépésben, mert érdekes módon a Frissítéskezelő most is felrakta a friss kernelt, amit terminal egyik frissítési móddal sem akart.

15MB-tal kevesebb memóriával éri be, mint a Cinnamonos friss telepítés, a boot normális:

Utána jött a szokatlan, a FF villódzott görgetésre, arrébhúzásra meg fenn akadt a fán: :(

Hirtelen nem tudtam mire vélni, mert a desktopon még egy disztró sem csinált ilyet, a Mint KDE meg más KDE sem. Tapasztaltatok már ilyet? Mi a manó okozza ezt?

Ja igen, filmlejátszást is kipróbáltam, teljes képernyőből leváltottam default méretre és ott maradt a pillanatkép teljes méretben, a film a default méretű ablakban ment tovább. Merre induljak? Ha van tipp, megoldom a dolgot, köszi előre is! ;)

[ Szerkesztve ]

(#9176) Bici válasza ubyegon2 (#9175) üzenetére


Bici
félisten

Ha megvan a megoldas, akkor engem is erdekelne, mert a munkahelyemen egyik kollega is KDE-t hasznal, es intel es nVidia kartyan is ezt csinalja (Arch linuxon), de meg nem jottunk ra miert.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9177) J.C.G.


J.C.G.
aktív tag

(#9114)
Ebben a hsz-ben pont ez volt a problémám nekem is.

(#9178) Frawly válasza ubyegon2 (#9175) üzenetére


Frawly
veterán

Minden érintett panaszosnak: KDE kompozitor kikapcsolása, ha ki volt kapcsolva, akkor bekapcsolása, az ott lévő opciók végigpróbálgatása. Ha csak a FF csinálja, akkor meg lehetne nézni az about:support oldalon, hogy használ-e hardveres gyorsítást.

Cinmanót tessék illő módon temetni, sokáig használtad, szeretted :DDD

Lehet a jövő héten én is újrahúzom az Archot, hátha helyrehozza a NetworkManager problémáját, meg úgyis fönt van már egy kazal csomag feleslegesen (amik egyszer valami progi fordításához, meg ehhez-ahhoz kellettek egyszer, de már nem, mégis fent lettek hagyva). Akkor meg már átnyomom az SSD-t is ext4-ről f2fs-re, hogy legyen azzal is tapasztalatom, meg felteszem a KDE5-öt. Utána át tudok vedleni KDE supportossá :D Addig viszont nem, mert tesztelgetem a Wi-Fi-t NetworkManager nélkül, ami KDE alatt kötelező lenne.

[ Szerkesztve ]

(#9179) ubyegon2 válasza J.C.G. (#9177) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Most esett le, amikor először láttam olyan deja vu érzésem volt, akkor ezért! Mert nekem még ez soha nem volt, pedig számtalan KDE-s disztrót látott már ez a desktop. :)

(#9178) Frawly

Cinmanót tessék illő módon temetni, sokáig használtad, szeretted :DDD

:R Nagyszerű ötlet valóban! emiatt már gondolkodom is rajta ezerrel:

KDE kompozitor kikapcsolása, ha ki volt kapcsolva, akkor bekapcsolása, az ott lévő opciók végigpróbálgatása.

Fentiek nagyon csalogatónak tűnnek a Cinnamonos verzióval szemben, mert azt is raktam fel egy tök újat a fél napos hangeszköz eltűnése miatt (ezt valahogy én nyírtam ki) igaz nem kellett, mert csak visszajött a hangeszköz, valószínűleg lusta voltam újraindítani variálás közben. :-)
Most már értem, miért emlegetted mindig, hogy a Cinnamonban nincs kompozitor. :D (persze van, de nem kell állítgatni)
Az a helyzet, hogy a két felrakott verzió közül az egyik tényleg tökéletesen out of box-ként működött és mint említettem, 15 MB volt a felállt rendszer memózabálása között a különbség.

Ettől függetlenül köszi a tippet, valamikor neki akarok állni amúgy is a vdpau, vaapi mesa próbálgatásának.
Látom nálad is elég nyűgös ez a KDE használat, sok sikert az újratelepítés utáni beállítgatásokhoz! Minek is használna valaki Cinnamont, ha azt csak fel kell rakni és működik. :P

[ Szerkesztve ]

(#9180) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#9179) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

lejárt az idő

Minr említettem, nem csak a FF csinálja, hanem a filmlejátszás is elég sajátos nála. Ezek szerint jó lesz ez, csak minden egyes programnál végig kell nézegetni, állítgatni, hogy hardveres gyorsítást használ-e?

Érdekes, hogy sem XFCE, sem Mate verziónál nincs gond. Fene se érti, miért éppen a KDE verziót hanyagolja a jövőben a Mint......... :U

Lehet a jövő héten én is újrahúzom az Archot, hátha helyrehozza a.....

Ez ugyanaz az Arch lenne, amiről írtad, hogy ezt csak egyszer kell feltenni, nem kell 1-2 évente újratelepíteni, mint a buta Debian/Ubuntukat!? :DD (igaz azt nem írtad, hogy havonta egyszer és a hónap végére sikerül is belőni, ha nem, akkor kezdjük újra)

[ Szerkesztve ]

(#9181) Bohus


Bohus
aktív tag

Furcsa. Három gépen használtam Mint KDE-t, Intel 950GMA, Brazos APU, HD6850 videókártyákkal, soha nem tapasztaltam ilyent.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#9182) Frawly válasza ubyegon2 (#9179) üzenetére


Frawly
veterán

A KDE használat nem nyűgös. A Rendszerbeállítások ikont választva az indítómenüben kapsz egy Windows Vezérlőpulthoz hasonló felületet, ott további ikonokra, kategóriákra kattintva mindenhez van GUI-ra kidrótozott beállítási lehetőség. A kompozitorhoz is. A vdpau és vaapi ahhoz kell, hogy a videókártya videólejátszás alatt beszálljon a hardveres dekódolásban, nem ezek hiánya okozza, hogy grafikai megjelenítési hibát.

A Mesa-t nem kell próbálgatni, azt felteszi a KDE, mert a Wayland miatt modesetting kernel drivert használ minden kártyához, a hardveres gyorsításhoz meg Mesa-t. A Xorg-os driverrel nem tud mit kezdeni, mert már nem Xorg-on alapul, mint a Cinmanó.

Nekem sem a KDE-vel van bajom, mert még nincs fent. Ahogy már írtam az Arch topikban, a systemd Wi-Fi-kezelése szórakozik, néha lehal a kapcsolat annak ellenére, hogy ténylegesen nem szakad meg. Már egy jó hete wpa_supplicanttal tesztelem (kilőve a NetworkManager systemd service-t), ezzel nem szórakozik (bizonyítva ezzel, hogy nincs baja sem a routernek, sem a Wi-Fi kártyának, ahogy korábban hittem). Mától már úgy tesztelem, hogy a netctl automatán betölti a wifi-menu által létrehozott wpa_supplicant profilt. Egyelőre ezzel is jó, de még próbálgatnom kell, hogy rájöjjek mi szórakozik, emiatt nem akarok túl korán KDE-re váltani, mert az alatt kötelező NetworkManagerezni, és az ablakon kiugrok, ha az alatt sem lesz jó.

(#9183) ubyegon2 válasza Frawly (#9182) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

&& (#9181) Bohus

Pont azt szűrtem le ebből a Mint KDE-s próbából is, amit papagájként hajtogatok, hogy nagyon hardverfüggő, hogy egy adott verziójú disztró egy adott DE-vel hogyan fut a hardvereden. Az utóbbi időben sokan panaszkodtak ugyanezen jelenségekre, amik nálam is előjöttek és lehet, hogy más, mondjuk épp rolling disztróval jól futna a KDE.

Visszamentem a Mint KDE-re és próbálkoztam sokáig, az addigi jelenségek elmúltak, viszont előjött más, amit itt szintén többen említettek, katasztrófálisan ocsmány széteső fontok. Az első boot után azzal még nem volt baj.

Maga a KDE sokaknak kedvence, akik már sok-sok órát beleöltek, hogy rájöjjenek az igazán idióta és értelmetlen szétszórt rendszerbeállítások módjaira. Aki viszont először fog neki.....például én elkezdtem fél órán keresztül állítgatni a kompozitor dolgait, rengeteg van tényleg, felül két rejtett opció ki-be kapcsolja azon funkciók elrejtését, ami az adott hardveren nem működik(állítólag). Ha ezzel megvan az ember és nem igazán jut sehová, akkor jóval lejjebb talál egy másik beállítási kategóriát, amiben viszont ott van egy egyszerű opció, a kompozitor ki-be kapcsolása. Mire ide eljutottam, közel egy óra telt el, pedig csak ezt szerettem volna, viszont jóval feljebb ott volt a kompozitor részletes beállígatása. Ha mondjuk épp ezen kategórián belül lett volna legfelül ez a kompozitor ki-be kapcsolási lehetősége.....no mindegy, biztosan van ennek is valami oka, hogy ennyire logikátlan módon és értelmetlenül van szétszórva ez az amúgy is rengeteg opció.

A Mesa-t nem kell próbálgatni, azt felteszi a KDE, mert a Wayland miatt modesetting kernel drivert használ minden kártyához, a hardveres gyorsításhoz meg Mesa-t. A Xorg-os driverrel nem tud mit kezdeni, mert már nem Xorg-on alapul, mint a Cinmanó.

Lehet, hogy ez az oka, hogy mondjuk sok harver Mint-en nem jól működik együtt a KDE-vel, a többi DE meg igen, mert azok még nem waylandra támaszkodnak. Nem tudom, de tény, hogy nem működik a KDE a Mint-tel, a többi DE meg igen. Mintesek meg dobják a KDE-t. Most már legalább kezdem érteni, mi az oka.

Ezeken a régebbi AMD kártyákon a wayland és a vdpau vaapi nélküli hardveres gyorsítás kevés lenne? Ez azért furcsa, mert Cinnamon és Mate, XFCE alatt se szoktam használni, csak az alapból fennlévő mesa-t és mégis működik minden.

Amúgy amikor ki-be kapcsolgattam a kompozitor és rebootoltam, mindkét esetben 370-380MB volt a fogyasztás. Hű de nagyszerű, ezt sokan felemlegetik, hogy milyen jó keveset fogyaszt a KDE! Mi lenne, ha mondjuk 3x ennyit fogyasztana, de működne normálisan???? 16GB mellett nem dobtam el az agyam, hogy félgiga alatt megállt. Nem azoknak készítik a KDE-t, akiknek kevés a memójuk! Akkor meg mi értelme ennek az egésznek így?
Szó se róla, ahogy próbálgattam a böngészést, valami hipergyors volt, ahogy behozta a lapokat, szóval van benne potenciál rendesen. De azt olvastam nemrég is, hogy még kevesebb erőforrást fog használni, valamit kivesznek és gyorsabb lesz a boot meg ilyesmi......Van rengeteg memóriám és kapcsoljam ki a kompozitort??? Akkor felrakhatok egy fapados DE-t is, az se fogyaszt sokat.

Valaki mesélje már el ezt a minimum memória használat hajhászást, hogy ennek ugyan mi értelme van? Most 2018-ban, mert 10 éve lett volna értelme, de most..... :W

***********************************

Szóval, ezután az, aki Mint-et akar felrakni, konkrétan jobb, ha a KDE verziót elfelejti. Nyugodtan tegye, a fejlesztők is ezt tették, nem lehet véletlen. Ne gyertek most hurrogni, nem a KDE-t szidom, csak levontam a következtetést és Mint esetén a KDE-t kerülendőnek tartom AMD VGA-val legalábbis. Most már jönnek a más disztrós KDE-k is, mert valóban kíváncsi vagyok, kezd az a gyanú felmerülni bennem, hogy ha Mint, Debian és Ubuntu is rosszul jön ki a KDE-vel, akkor ez a DE valóban a rolling rendszerekhez van optimalizálva. Mondjuk ha ez így van, akkor száradna le a pofájuk, hogy ezt így nem írják le nyíltan. ;)

[ Szerkesztve ]

(#9184) Frawly válasza ubyegon2 (#9183) üzenetére


Frawly
veterán

Mintéknél a KDE mostohagyerek, nem tudják lekövetni a KDE változásait, ezért a 18.3-as Mint az utolsó, amiből van egyáltalán KDE-s, utána nem lesz. Archon nekem teljesen jól ment a KDE. Vagy Manjaro KDE, vagy Kubuntu, vagy Neon.

Sajnálom, hogy nincs vele jó tapasztalatod. Pedig sokkal többet frissítik, technológiailag előrébb van, többet tud, mint a Cinmanó.

Ezek szerint a kompozitor birizgálása nem segített. Valószínű GPU driver baxakszik, próbálj meg frissebb kernelt, és frissebb Mesa-t feltenni.

(#9185) ubyegon2 válasza Frawly (#9184) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja, a következő lépés az lesz, hogy valami frissebb kerneles disztrót próbálok ki, már csak kíváncsiságból is, mert az én gépem technológiai színvonalához tökéletesen elég amúgy ez az elmaradott Cinnamon is. :D ezt lehet, hogy már említettem...

Ha ez a helyzet amúgy a Mint-nél, jobb is, ha hagyják elmenni, de gyanítom, hogy a Debian/Ubuntu vonalon is ezek miatt mostoha kicsit az élet KDE vonalon. :(

Ezek szerint a kompozitor birizgálása nem segített.

A kezdeti probléma az elmúlt viszont teljesen, ill. nem tejesen, de csak a terminal kiírt sorai között jelent meg vékony csíkokban az alatta lévő kép. Érdekes, de azért is, mert eddig ilyet nem csinált még egyik DE sem, KDE sem. Na, majd kiderül....addig elvagyok ezzel a technológiai kövülettel! :D

Az is lehet, hogy felrakom a 4.15-ös kernelt a Mint-re és az elérhető legfrissebb mesa-t. PPA persze.

[ Szerkesztve ]

(#9186) J.C.G. válasza ubyegon2 (#9183) üzenetére


J.C.G.
aktív tag

Annak akinek 4 GB RAM van a gépében megváltás lehet. Fél Giga a rendszernek aztán elindítod a böngészőt és annak jut 2 GB RAM és még marad zenét hallgatni vagy ki tudja mire. :D
Nekem most 3 Gigát eszik a rendszerem. Rengetegen vannak laptopról akiknek csak 4 GB van a gépükben vagy kevesebb. Winen pl nem értik mi a baj a gépükkel. Flash alapú játékokkal játszanak több lapon stb... soroljam? Ha tudná sok ember, hogy érdemes lenne kipróbálni a linuxot...

[ Szerkesztve ]

(#9187) ubyegon2 válasza J.C.G. (#9186) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK, de én csak a KDE-ről beszéltem most, ami nem a kis erőforrású gépekre való szerintem, azokra ott van a Mate, XFCE, ezek is teljes értékű jó asztali felületek, nem lehet szénné konfigolni, de gyenge gépnél nem is ez a cél.

Szóval érdemes sokaknak kipróbálni a Linuxot, a megfelelő DE-vel persze. :-) régi Toshibáról én is levettem hamar a KDE, Cinnamon párost és marad a Mate, XFCE felület.

[ Szerkesztve ]

(#9188) Frawly válasza ubyegon2 (#9185) üzenetére


Frawly
veterán

Én is PPA-val gondoltam. Egyébként a KDE a bleeding edge-ről szól újabban, ezért sanszos, hogy kevesebb probléma lesz vele egy bleeding edge disztrón.

(#9189) ubyegon2 válasza Frawly (#9188) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem értek én ehhez a wayland-hoz, de erős a gyanúm, hogy sok minden nincs ezen a Mint KDE-n fenn, ezekre pillantottam rá gyorsan, nem kéne ezeknek fenn lenni? Nem csak a kijelölt ablakban lévőkre gondolok.......

Ilyen furák a betűk és az óramutató:

A FF-ban viszont már egész jók a fontok.

Egyébként a KDE a bleeding edge-ről szól

Ugyehogy! Nem értem akkor miért erőlteti a nem rolling vonal. :(

Rájöttem, hogy csak lényeges nekem, ha egy futó filmet arrébb húzok, akkor opálosan átlásszon az alatta lévő ablak tartalma! :D Most ezt ráncigálom, hátha megnyekken, de nem akar.

[ Szerkesztve ]

(#9190) Frawly válasza ubyegon2 (#9189) üzenetére


Frawly
veterán

Passz. KDE-s spinnél eleve fent kéne lennie mindennek, Archon meg a kde metacsomagnál választok full-t és feltesz mindent. Majd csak jövő héten látom meg, hogy nálam előjön-e ez grafikai glitches gond, amit itt többet írtok.

(#9191) ubyegon2 válasza Frawly (#9190) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Már csak egyetlen gond van, amit nem is értek, mert live alatt nincs gond ezzel a megjelenítéssel:

Ami az előző hsz-ben van, azzal meg képtelen vagyok bármit kezdeni, máshol már jók a fontok is. :U

Már minden elképzelhető téma és egyéb változtatást kipróbáltam, utoljára hagytam az infinality fontok állítgatását, az is hatástalan erre.

Live-ban FF alatt is egész jók a fontok:

Kompozitor alapból be van kapcsolva, nincs szétesés, fennakadás a megjelenítésnél. Filmlejátszással sincs semmi probléma.

[ Szerkesztve ]

(#9192) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#9191) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Most már annyival rosszabb a helyzet, hogy újratelepítettem, reboot után jött a villódzós hiba, frissítettem óvatos módban, utána kernelfrissítést is engedtem, egyelőre mást nem, a mesa is maradt alap 17.02.

Minden tökéletesen működik. Halvány elképzelésem sincs, az első telepítésnél mi volt a gond, ugyanezeket rakta fel akkor is először. :U Illetve annyit változtattam, hogy telepítés elején kivettem a pipát a 3. party programok telepítése elől. Nem zárható ki, hogy valamit ez rakhatott fel. Amikor először filmlejátszásra kattintottam, csak az ahhoz szükséges csomagokat szedte le.

[ Szerkesztve ]

(#9193) Frawly válasza ubyegon2 (#9192) üzenetére


Frawly
veterán

Na, látod, ezért rosszak a bumm, minden fel van telepítve disztrók. Arch alatt nincs ilyen, hogy a telepítő felcsapat valami 3rd party kreténséget, azt sem tudod mi van fent, mi cseszi el a rendszert. Archnál te magad vagy a telepítő, csak az a csomag kerül fel, amit te teszel fel. Csomagonként telepítve tudod tesztelni, hogy mi kezdi el az anomáliát okozni. Szerintem nálad a 3rd party azt jelentette, hogy feltette a zárt drivert, most, hogy nincs bent a pipa, a nyílt amdgpu modesetting kerneldrivert használod, meg a Mesát, ha jól emlékszek, AMD-d van. Mielőtt újratelepítetted volna, a problémás rendszeren nyomhattál volna egy inxi -Gxxx kimenetet, össze tudtad volna hasonlítani az új telepítéssel.

A 17.02-es Mesa is elég régi már, Archon 17.3.7 van a tárolóban, és még ők is le vannak maradva, mert már kint van a 17.4-es, sőt, néhányan már a 18-as RC-ket tesztelgetik, olyan oldalakon, mint a Phoronix, mivel annak a megjelenése is nyakunkon van. Az opensource világa rohanó, egyre nagyobb ütemben fejlesztenek, KDE-t, Mesa-t, Waylandet, systemd-t, kernelt, drivereket, nem lehet ilyen környezetben bebetonozódni régi verziókba, mert megszopja a user. Ezt nem érti meg a sok debianos, meg LTS Laci, hogy én nem őket meg a disztrójukat akarom bántani, de amit csinálnak, az egyre kevésbé életképes. 10 éve még frankó volt, hogy feltette a rendszert, és nem nagyon kellett hozzányúljon, de ma már rakat hardver és új technológia jelenik meg, a biztonsági rések betömése is egyre gyakoribb, haladni kell.

(#9194) ubyegon2 válasza Frawly (#9193) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A fenéket, miden OK volt itt, csak nem figyeltem a jelekre, most jöttem rá mit kellett volna csinálnom, miközben néztem ezt a Szaljut 7 c. orosz filmet.
Mivel mindenhol jó volt már a megjelenítés és a fontok is, csak egyetlen helyen nem, így azt kellett volna újratelepítenem. Már emlékszem is, hogy valami gond, akadás volt, amikor a témákat meg a kompozitort állítgattam és közben mentek a frissítések is. Olyan nincs, hogy jó a fontok megjelenítése, de ott meg mégsem. ;)

Ezeket a 3. party dolgokat egyszer összehasonlítottam, hogy mi az ami pluszban felkerül még, nem sok minden, ez nem okozhatta a gubancot. Meg kelett volna néznem, mi a neve a beállító programnak és azt újratelepítettem volna és nincs ez a szenvedés. Most is tökéletesen használható volt a rendszer, csak idegesített, hogy ott benn ragadtak ezek a nyomi betűk.

Kicsit túlzás azért még temetni az LTS verziókat, nem változott a véleményem erről. Igazad van, fejlődik az opensörcs, de nem feltétlenül kell mindenkinek rohanni vele. A biztonsági javításokat megkapom LTS-ben is ugyanúgy, ez a rengeteg új hardver és technológia meg egyrészt az én döntésem alapján kerül be a desktopomba, másrészt azért az LTS sem azt jelenti, hogy lemarad fényévekkel.

Keresgélem még ezt a fáljt, amiben rögzítettem a plusz dolgokat a 3. party bekapcsolása miatt anno, de abban nem lesz zárt driver. Egyszerűen minden jó volt, csak nem figyeltem, ebben az a rossz, hogy nem sokat tudok segíteni a többieknek, akiknek hasonló anomáliákkal indult a telepítés, ha a kötelező frissítéseket felrakják, megjavul minden. Annyit érdemes megjegyezni, hogy ilyen nagyobb frissítésekkor ne állítgassuk a rendszer konfigjait GUI-san se. ;)

(#9195) Padree.c2


Padree.c2
tag

Sziasztok, feleségemnek linux mint van a gépén, ami pár nappal ezelőttig tökéletesen működött, majd a bejelentkező panel cseréjével már nem fogadja el a felhasználóhoz tartozó jelszót, és sehogy nem enged belépni.
Amikor jó jelszót írok be, pár másodperces dolgozás imitálással visszatér ide, helytelen jelszó esetén kiírja, hogy helytelen.
Képet is csatolok az "új" bejelentkező panelről.
Kérlek, ha valaki látott már hasonlót, vagy van ötlete, hogy mi lehet a probléma, akkor az ne habozzon segíteni nekem.
Köszönöm előre is.

[ Szerkesztve ]

Pp. ♠

(#9196) Rimuru válasza Padree.c2 (#9195) üzenetére


Rimuru
veterán

Legelso tippem az lenne hogy mas a billentyuzet kiosztas.

Vigyázat, csalok!

(#9197) Padree.c2 válasza Rimuru (#9196) üzenetére


Padree.c2
tag

Sajnos nem, ha nem megfelelő a jelszó, akkor azt írja, "Invalid password, please try again".
Szóval biztosan nem a kiosztás a gond.
Ami furcsa, és eddig nem volt, az a bejelentkezési név mellett egy kis körben egy stilizált hegy, amit lenyitva választható Cinnamon (Alapértelmezett) és Cinnamon (Software Rendering). Persze eddig nem is így nézett ki a login panel, de hátha segít valamit.

Sikerült elkapni fényképezővel a felugró szöveget "belépésnél" ami most pár másodpercig tartott.
De utána visszaugrott a bejelentkező panelre.

[ Szerkesztve ]

Pp. ♠

(#9198) growler válasza Padree.c2 (#9195) üzenetére


growler
őstag

Tippem az lenne, - ha grafikus felületű alkalmazás sudo-val lett indítva,
annak lehet ilyen hatása ! :(

(#9199) Padree.c2 válasza growler (#9198) üzenetére


Padree.c2
tag

Ilyet ő biztos nem csinál. :)

Pp. ♠

(#9200) csixy


csixy
addikt

Próbálj meg belépni kata helyett root néven és a megszokott jelszóval.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.