Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13901) ViZion válasza Иван (#13895) üzenetére


ViZion
félisten

Windowsnál ha vmit nem ismer fel és nem telepíti frissítéssel (amit kikapcsolnak az nCore liszenszes változatokban :D ) akkor tudnod kell azonosítani a HW-t, és felrakni a letöltött drivert... Linux az utóbbi ~4 év HW-it jól támogatja, persze régebbi nyomtató, hangkártya, wifi stick, ilyesmik lehetnek problémásak, de nem ez a jellemző.
Többet nézz meg, próbálj ki, az első 10 lehet nem fog tetszeni :)

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13902) Иван válasza Vladi (#13900) üzenetére


Иван
őstag

Ennyire reménytelen? Jó, gondolom van valami oka, hogy otthoni használatra annyian használnak linuxot, hogy az már konvergál a nullához :D

Siriusb: az a gond, hogy már letöröltem (de ahogy elnézem az is freeware). Meg az nem éppen egy fürge, minimum OS-nek tűnik nekem. Ja, pluszban ráaádsul állítólag jobban szívja az akkut, mint a win7.

SZERK
Amúgy eddig talán puppy linux tűnik nekem jónak.

[ Szerkesztve ]

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13903) Vladi válasza Иван (#13902) üzenetére


Vladi
nagyúr

Egy dologgal van csak baj, a hozzáállásoddal. Igy nem jutsz messzire.

Utána persze lesz okod szidni, semmi gond. LÁttunk már ilyet.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13904) Иван válasza Vladi (#13903) üzenetére


Иван
őstag

Jó. De esetleg adhatnál egy tippet, hogy szerinted mivel érdemes kezdenem.

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13905) Vladi válasza Иван (#13904) üzenetére


Vladi
nagyúr

Azzal, hogy átgondolod mit is akarsz elérni ezzel az egésszel.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13906) ViZion válasza Иван (#13902) üzenetére


ViZion
félisten

Nem reménytelen, csak win-es hozzáállással nem fog sikerülni. Az a baj, h a linux nem olyan, hogy felrakod és az lesz... Sokféle van, mi sem vagyunk egyformák. Pl. én a Puppy-t nem szeretem, akkor inkább Xubuntu, Lubuntu, Bodhi linux... De az is jó lehet, csak nem szabad 1 disztró alapján ítélkezni.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13907) Иван válasza Vladi (#13905) üzenetére


Иван
őstag

Leírtam. Javaslom olvasd el.

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13908) Vladi válasza Иван (#13907) üzenetére


Vladi
nagyúr

Elolvastam, pont azért nem tudlak komolyan venni. Sajnálom, ez van.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13909) Иван válasza Vladi (#13908) üzenetére


Иван
őstag

Ja, hogy van olyan igényem, hogy legyen egy gyorsabban bootoló, fürgébb OS-em a winnél, azzal te nem tudsz mit kezdeni.

Értem.

SZERK
Ja bocs, nem tudsz komolyan venni. Mert gondolom ez lehetetlen kategória akkor nálad, vagy nemtom...

[ Szerkesztve ]

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13910) Blaise7


Blaise7
tag

Sziasztok!

A minap vettem egy laptopot, amire Ubuntu volt előre telepítve. Szeretném ha dual-bootos lenne a gép, az Ubuntu mellé Windows 7-et szeretnék. Nem nagyon értek a partíciókhoz, OS-ek lelki világához (nem nagyon telepítettem még), ezért egész nap Google-oztam a legegyszerűbb megoldásért. Valami összeállít a fejemben, de több kérdőjelem is maradt.
Amire jutottam:
1. Készítek egy ilyen bootolható pndrive-ot (mivel nincs optikai meghajtó a laposban)
2. Feltelepítem a Windowst.
3. GRUB2 helyreállítása

Kérdésem: a partíciókat hogyan és mikor és milyen módon kell elkészíteni?

(#13911) ViZion válasza Иван (#13909) üzenetére


ViZion
félisten

Írtunk választ, javasoltunk OS-t. Amíg nem telepíted addíg nem derül ki mivel lesz gond (ha lesz egyáltalán). Vagy nem látható amit írtam korábban :F :D

Blaise7: előtte érdemes kialakítani neki a helyet. W7 elsődleges partíciót kíván, legalább 30 GB hely legyen. Grub helyreállítására sztem egyszerűbb a super grub disk, az megtalálja és elindítja az Ubuntut, majd ubin belül kiadod a grub reinstall-t és frissítést.
De W7 bootloaderébe is bele lehet a linuxot hegeszteni, bár az nem a legjobb megoldás szvsz.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13912) Иван válasza ViZion (#13911) üzenetére


Иван
őstag

De, látható, és ki is próbálom, először puppynak adok egy esélyt az iso már itt van az asztalomon. Aztán van egy ubunti CD, a legújabb, pár napja írtam ki, az lesz a második jelölt. A többi még elválik.

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13913) Vladi válasza Иван (#13909) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ezeket megint te mondtad nem én.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13914) Vladi válasza Blaise7 (#13910) üzenetére


Vladi
nagyúr

JObban jársz, ha előre elkészited a particiókat a winnek. Most hogy néz ki?

sudo fdisk -l

paranccsal tudod megnézni, vagy gparteddel.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13915) Иван válasza Vladi (#13913) üzenetére


Иван
őstag

Mivan? Mit mondtam én? Te mi a radai rossebről beszélsz? És miért ugrottál nekem a semmiért? Idejöttem segítséget kérni tök udvariasan, erre te nyomban elkezdesz izmozni, hogy nem tudsz komolyan venni meg szararc vagyok, meg majd tuti jövök vissza leszarozni mindent...

Nem kell válaszolnod, húztam is a brébe. Nem kell félned, nem jövök vissza leszarozni a linuxot és nem kell komolyan venned a hihetetlenül nagy igényeimet. : :O

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13916) Blaise7 válasza ViZion (#13911) üzenetére


Blaise7
tag

A GParteddel ha csinálok egy 30GB-os partíciót, akkor az elsődleges lesz?

(#13917) Rimuru válasza Blaise7 (#13916) üzenetére


Rimuru
veterán

Tudsz választani hogy elsődlegeset vagy logikait csinálsz-e, csak arra figyelj hogy maximum 4 elsődleges partíciód lehet.

Vigyázat, csalok!

(#13918) Vladi válasza Иван (#13915) üzenetére


Vladi
nagyúr

"Én minden öt évben adok egy esélyt a Linuxnak, aztán megállapítom, hogy nem nekem való. Most eljött újból az az idő, mikor kap egy esélyt."

"Jó, gondolom van valami oka, hogy otthoni használatra annyian használnak linuxot, hogy az már konvergál a nullához"

Aztán meg nekiállsz hisztizni, mint egy kislány. Ez a tök udvarias? Kötve hiszem.

Annyi van, hogy süt erről, hogy igazából nem is érdekel téged a dolog. Most erre én nem fogok érdemben válszolni neked.

Ha komolyan érdekel a dolog akkor majd komolyan veszlek.

Hidd el, nagyon sok ilyen embert láttam már ugyan igy nekiindulni és pár óra vagy nap alatt belebukni. Ha nem érdekel semmi gond. Csak ne fárasszuk egymást.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13919) Иван válasza Vladi (#13918) üzenetére


Иван
őstag

Most kib*szok veled, és hegesztek magamnak egy fasza kis linuxot a gépemre.

SZERK
Ja, de nem simán fasza lesz, hanem annyira fasza, hogy a túl sok faszaságtól regenerálódik, aki meglátja. Egyszerűen az a szintű faszaság már megközelíti a kisföldalatti, vagy a banán radioaktivitásának faszaságát. Bezony.

[ Szerkesztve ]

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13920) Vladi válasza Иван (#13919) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nekem irreleváns, hogy mit csinálsz. Magaddal teszel jót, vagy sem. ;)

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13921) MasterMark válasza Иван (#13919) üzenetére


MasterMark
titán

Lubuntu-t tegyél fel próbáld ki.

Switch Tax

(#13922) Blaise7 válasza Vladi (#13914) üzenetére


Blaise7
tag

Eszköz Indítás Eleje Vége Blokkok Az Rendszer
/dev/sda1 16072 626807 305368 de Dell Utility
/dev/sda2 626808 6927031 3150112 c W95 FAT32 (LBA)
/dev/sda3 * 6928384 625141759 309106688 83 Linux

(#13923) Иван válasza MasterMark (#13921) üzenetére


Иван
őstag

Igen, ez is jónak tűnik.

Amúgy kezdőként gnome-ot vagy KDE-t ajánlotok? Nekem mindig azt mondták, hogy KDE a win közelibb, gnome a dizájnerebb.

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13924) MasterMark válasza Иван (#13923) üzenetére


MasterMark
titán

Ehhez nem értek. Nem tudom a Lubuntu alatt (vagy felett??? :DDD ) milyen van, de szép letisztult, egyszerű, windowsos hozzáállással is használható. Ja és a teljesen átlátszóra állított tálca jól néz ki.

Switch Tax

(#13925) CPT.Pirk válasza Иван (#13923) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Lubuntu alatt LXDE van, amit gyenge gépekre találtak ki, innen a neve "ligthweigth X11 desk. env". Ennél fogva eye candyt ne nagyon keress benne.

Gnome2 jó volt, de az már lejárt. Van Gnome3, de szerintem nem valami frankó, ill. az újabb Ubuntuban van GnomeShell lehetőség a Unity helyére, az valamennyire visszahozza a Gnome2 jelleget de ismered mi a véleményem az Ubunturól és leszármazottairól.

A KDE meg legfeljebb alapvető megjelenésében hasonlít a winre, de olyan szinten testre szabható, hogy gyakorlatilag azt építesz belőle, amit szeretnél. Itt egy videó a testreszabásáról: [link]. Itt meg egy másik videó a KDE bekapcsolható effektjeiről, nagyon frankó dolgokat tud és ez nem csicsa, hanem feldobja a gép használatának élményét. [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13926) Иван válasza CPT.Pirk (#13925) üzenetére


Иван
őstag

Értem, az se baj, ha nem eye candy. Na, keresek elő cédéket és nekiugrok.

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13927) MasterMark válasza Иван (#13926) üzenetére


MasterMark
titán

Milyen cédéket? XD Pendrive? :DD

Switch Tax

(#13928) Иван válasza MasterMark (#13927) üzenetére


Иван
őstag

Gondoltam rá, de nincs kedvem bemenni a BIOS-ba :P.

Amúgy meg mért ne... Egyszer mindent ki kell próbálni.

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13929) ViZion válasza Иван (#13928) üzenetére


ViZion
félisten

Logout blogon van Próbáld ki a linuxot cikk, azt fusd át, jobban képben leszel majd...
Mondtam is, hogy többet ki kell próbálni. Nekem a sorrend (szigorúan szubjektíven!)
Gnome Shell: átszabva kb. Gnome 2 kinézetre
Gnome Shell: Pear OS-féle átalakított
LXDE
Enlightenment
Xfce
Továbbiak, de nem igazán kedvenceim: Gnome 2, Win7, Unity, XP, Win'98, Dos, ..., KDE ;]

Azt csak Te tudod majd megmondani, hogy Neked melyik a legjobb. A MeeGo és a Joli OS kimaradt, azok sztem Gnome 2 alapon valamik, de táblagépre valók inkább, és nem is túl frissek. Ne írj CD-t, jobb a LiveUSB, mert nem egyet kell kipróbálni! :K Nem kell belépni csak egyszer, és engedélyezni induláskor a boot opciót, amivel POST alatt F12 (esetleg F8) előjön a boot menü... :D

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13930) CPT.Pirk válasza Иван (#13926) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor +1 pont a Chakrának, az eleve Live imageként letölthető, így a lemez sem vész kárba a telepítés után. ;]

ViZion: köv. cikkedbe be lehetne írni a Manjaro-t [link], mint 32 bites gépekre (is) való Arch alapú disztrót. Ez onnan jött, hogy Chakránál már csak 64 bites van, ezen és a Manjaro-n kívül nincs igazából használható Arch alapú disztró. Valamint ez több asztali környezettel is elérhető.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13931) Иван válasza ViZion (#13929) üzenetére


Иван
őstag

+ Pirk: :R

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13932) ViZion válasza CPT.Pirk (#13930) üzenetére


ViZion
félisten

OK, köszi. Csak elhavazás és lustulás van :D durva így egybe.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13933) rokefeller válasza ViZion (#13929) üzenetére


rokefeller
senior tag

MeeGo alatt gondolom a Meego Netbook UX-re gondolsz, az nem gnome 2 alapú, hanem - ha jól tudom a Moblinból örökölt - QT alapú saját cucc.

Иван: ha igazán lightweight cucc kell, akkor még az Crunchbangot és az Archbang-ot is kipróbálhatod. A Crunchbang debian alapú, az Archbang - a már említett Chakra-hoz hasonlóan - Arch linux alapú. Openbox van mindkettőn.

A télapó nem a régi már...

(#13934) MasterMark


MasterMark
titán

Újra kéne nekem egy kis help.
Van nekem ugye ez a parancssoros Debian szerverem, abba szeretnék egy plusz vinyót berakni. Az adatok kellenek róla, úgyhogy hozzányúlni nem nagyon lehet, hogy tudom berakni? Mert ha jól tudom itt nem annyi mint win-nél, hogy berakom és megy.

Switch Tax

(#13935) ViZion válasza rokefeller (#13933) üzenetére


ViZion
félisten

gondolom arra gondolok :) netbúkón nyomkodtam és tetszett, de nem néztem a "lelkébe" :D .

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13936) BoB válasza Иван (#13923) üzenetére


BoB
veterán

Ubuntu + unity (ez az alap).

Haladni kell a korral.
Jujj ezért mit fogok kapni :))

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#13937) Vladi válasza MasterMark (#13934) üzenetére


Vladi
nagyúr

Fel kell majd csatolni. Csinálsz egy könyvtárat a partcióknak. tipikusan: /mnt alá
aztán mount. link.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13938) MasterMark válasza Vladi (#13937) üzenetére


MasterMark
titán

Ehh, kicsit szájbarágósabban kérhetném? :)
Ez a vinyó bent maradna, és az kéne, hogy induláskor már csatolva legyen és lássa is.

Köszi a linket a csillió parancsal, de konkréttan azt sem tudom hova írjam. :DDD

Switch Tax

(#13939) Vladi válasza MasterMark (#13938) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nahát. :)

betetted a hdd-t. Felállt a rendszer.*
Megnézed, melyik lesz az:
fdisk -l
aztán cisnálsz neki egy könyvtárat, ahová szeretnéd, pl: /mnt/adatok
erre a könyvtárra be is állithatod a jogosultságokat, ha kell.

utána a /etc/fstab fájlba kell leirni, hogy hová szeretnéd. Itt irják, hogy kell.

* ha nem, akkor jön a mókás része. :DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13940) MasterMark válasza Vladi (#13939) üzenetére


MasterMark
titán

[link] És most? :U

Switch Tax

(#13941) rokefeller válasza MasterMark (#13940) üzenetére


rokefeller
senior tag

A 80 gigásat akarod becsatolni, ami NTFS?

Akkor 'mkdir /mnt/data'
Ez csinál egy data könyvárat a /mnt alá

Aztán 'mount /dev/sdb1 /mnt/data'
Ez felmountolja

Aztán a 'cat /etc/mtab | grep sdb1'
Amit ez kiír, beteszed a /etc/fstab végére kb...

A télapó nem a régi már...

(#13942) MasterMark válasza rokefeller (#13941) üzenetére


MasterMark
titán

Na a csatolás megvan. Erre az mnt-re más mint a /home? Mert Webmin-en keresztül Sambán nem bírom rendesen megosztani. Ugyanúgy állítottam be a megosztást mint a home-nál, meg is jelenik, de nem lehet belépni mert nincs engedély azt írja. Erre ötlet?

/dev/sdb1 /mnt/data ntfs rw 0 0

Ez jön ki az utolsó parancsra. Ezt akkor hova írjam és hogy?
:R

Switch Tax

(#13943) rokefeller válasza MasterMark (#13942) üzenetére


rokefeller
senior tag

Azt a sort beírod a /etc/fstab végére.
Sambán azért nem tudod megosztani, mert a könyvtárat rootként hoztad létre, és a usernek jogot kell a könyvtárra adni, hogy sambán keresztül tudja olvasni/írni.

[ Szerkesztve ]

A télapó nem a régi már...

(#13944) MasterMark válasza rokefeller (#13943) üzenetére


MasterMark
titán

De hogy írjak a végére? :)

Hogy adjak jogot?

Switch Tax

(#13945) rokefeller válasza MasterMark (#13944) üzenetére


rokefeller
senior tag

Könyvtár tulajt a chown paranccsal tudsz adni, jogokat a chmod-dal, a -r kapcsoló érdekes, az rekurzívan végigtolja a jogokat a befoglalt könyvtárakra, vagy fájlokra.

Beírni meg mondjuk úgy, hogy nano-val megnyitod, és bepasteeled :-)

A télapó nem a régi már...

(#13946) MasterMark válasza rokefeller (#13945) üzenetére


MasterMark
titán

Annyira abszolút kezdő vagyok, hogy nagyon.
Szóval konkréttan milyen parancsot írjak be, hogy olyan jogai legyenek a /mnt-nek is mint a /home-nak.
És hogy nyitom meg nano-val? :O

szerk.: Az esetleg megoldás, hogy újraindítom a gépet, és akkor a /home-ban egy könyvtárba csatolom? :U

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#13947) rokefeller válasza MasterMark (#13946) üzenetére


rokefeller
senior tag

Nem kell újraindíani, ha a home alá akarod rakni, akkor csinálj a /home alá egy könyvtárat, umount-tal csatold ki a diszket a /mnt/data alól, és csatold be a /home alatti könyvtárba.
Viszont akkor is a root fogja a könyvtárat létrehozni, ha rootként ssh-zol be. Arra figyelj, hogy ne a /home alá direkt csatold, mert az nem lesz jó.

Konkrét parancsot azért nem írok, mert akkor sosem tanulod meg, de pl a chown -r user.user /mnt/data oarancs a user csoport user felhasználóját teszi meg a könyvtár tulajdonosának. Legalábbis fejből így rémlik.

A télapó nem a régi már...

(#13948) MasterMark válasza rokefeller (#13947) üzenetére


MasterMark
titán

Nem igazán értem ezt az egészet. A home is root bigyós. Akkor azt miért tudom megosztani, a másikat meg nem? (A webmin-be is root-ként vagyok bejelentkezve és onnan megy a samba.)

Switch Tax

(#13949) BeeNiTTo


BeeNiTTo
aktív tag

crunchbang-alatt miért van hogy nem tudok meghajtót csatolni ? azt írja hitelesítés szükséges
ha terminálbol probálom akkor ezt irja :nem található a(z) /etc/fstab vagy a(z) /etc/mtab alatt

jól csinálom egyáltalán ? "/dev/sdb4 -így probáltam

fstab ban minek kellene egyáltalán írni ha be írnám hogy /dev/sdb4 elég lenne?
amugy ezeket szeretném :

és ez mi eddig nem volt:

[ Szerkesztve ]

(#13950) BeeNiTTo válasza BeeNiTTo (#13949) üzenetére


BeeNiTTo
aktív tag

már megoldódot!:)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.