- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- sziku69: Szólánc.
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Lenry: Melléképületblog - 4. rész - Kocsibeálló
- eBay-es kütyük kis pénzért
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- ldave: New Game Blitz - 2025
- Klímaváltozás, természetszennyezés
- bambano: Bambanő háza tája
-
LOGOUT
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
ViZion
félisten
Fedora 17-ben /run/media/usernév/akármi eleinte fura volt, /media-ban kerestem.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
nolika #13145 üzenetére
Rootként csinálnod kell egy mappát a fájlrendszerben, pl sudo mkdir /mnt/cucc
Majd pedig oda kell csatolnod. A sudo fdisk -l kiírja, mik vannak a gépben, és a kellő partíciót simán be tudod csatolni, beírva mindent az /etc/fstab fájlba, ha állandó lesz a vinyó. Ha nem állandó, akkor a mount paranccsal tudod csatolni.
-
nolika
senior tag
hol tudom megtalálni egy külső meghajtó gyökérkönyvtárát a linuxban?
-
-
mzx
senior tag
válasz
ViZion #13139 üzenetére
Értem. Nem napi szintűre tervezem, hanem alkalmilag, amikor más gépre fogom vinni, néha. Legalábbis a tervem jelenleg ennyi vele. Tehát elég lesz a pendrive-om kapacitása, ez jó hír, köszi nektek ezt az infót is.
Két hét múlva lesz időm a persistent linux usb elkészítésére, vélhetőleg lesznek még tehát kérdéseim erről.
Hdd-re se sűrűn végeztem eddig telepitést, arra a napokban lesz alkalmam ismét, lehet , h arról is kérdezek majd ismét.
Vagy most, ha felmerül jelenleg valami.
-
mzx
senior tag
válasz
CPT.Pirk #13137 üzenetére
Hm... köszi hogy képbe raktok engem
, ugyanis valoban, elfeljetettem kiemelni, hogy én valójában nem is live linux usb-t, hanem persistent linux usb-t szeretnék, igen!
Elnézést kérek, most kezdem látni, hogy kevertem e fogalmakat, holott logikus, hogy ha egyszer olyat szeretnék, amelyen a mindenkori beállításokat, változásokat is menteném rendszeresen, ahhoz persistent mód kell. Csak én úgy tudtam eddig, hogy a live usb kifejezés alatt is azt értik, amin rendszeresen menthetőek a beállitások.
Na most, persistent módhoz elég lesz a 3.7 GiB? Ez a kapacitása tehát a pendrive-omnak.
Köszi a többi tapasztalatodat, hát... jómagam, és más ubuntu rajongók többnyire jó tapasztalattal bírunk róla, így a Mint -ről is sokan, de számít nekem többek véleménye, tapasztalata, köszi h megírtad ellenvéleményed, figyelembe veszem, megfontolom.
-
ViZion
félisten
Elég a 4GB, de napi használatra hamar kinövöd sztem. Azon kb. 1,5 GB persisten-t létrehozható.
Bleachbit takarító progi, pl. nyelvi fájlokat törli (magyart és angolt hagyd meg azért...), ezzel sok helyet szabadít fel. Mondjuk LiveUSB-n még nem próbáltam, gyanús, h csak az utólag letöltötteknél tudna csak takarítani.
-
mzx
senior tag
válasz
ViZion #13134 üzenetére
Köszi a választ és a tapasztalataidat arra nézve is, hogy más gépre áthelyezve nem mindig működött - erről jó tudni... De azért jó ha van, az esetek egy részében működik más gépeken is. Persze ha máshova kellene -egyelőre még nem-, akkor live cd is lesz nálam általában, mivel jók a tapasztalataim különböző gépeken erről.
Amúgy azért várok aug második feléig live usb készitéssel, mert egyrészt csak pár nap mulva lesz lehetőségem hdd-re telepiteni linux-ot, és az az első számomra, utána meg pár napig hol itthon leszek, hol nem.
A cikkeket lehet , h elolvasom később, ill. már most elkezdem nézni azokat, köszönöm.
Nincs jelenleg anyagi keret újabb pendrive-re sem. A sebessége a jelenleginek nekem megfelel, hiszen live cd-vel is vígan elvagyok, az még lassabb.
Csak hát telepítek majd hdd-re, valamint egy iso-ról majd tehát pendrive-ra, hiszen a beállítások, változások rendszeres elmentése fontos szempont, saját gépen.
Jól értelek, hogy akár Mint , akár Ubi menni fog 4 GB-os pendrive-on ,tehát elegendő lesz a 4 GB ? Ezt fontos tudnom ehhez. Persze átváltva az csak kb. 3.7 GiB (GibiByte), ami a valódi, 1024-es váltoszám szerinti érték! Ezt tegyük hozzá...
Köszi a definiciokat. Egyébként a persistent kapcsán képben voltam, de pl. a Bleachbit-ről fogalmam nincs. Ez ez rendszertesztelő app, vagy más?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Live v. presistent módban megy a penre? Mert sima live módban bőven elég a 4G-s pen. Pl. a Chakra telepítője 1,5G, az live módban felmegy a penre, ott marad is hely még bőven, hogy simán pendrivenak is lehessen használni.
A Mint-től én óvakodok, a 10-es verzió járt nálam, de egy átlagos update után kernel problémával meghalt bootolásnál, úgyhogy onnan kezdve elhagytam mindent, ami Ubuntu alapú. Jött az OpenSuse, később Debian végül most a Chakra.
-
mzx
senior tag
válasz
CPT.Pirk #13133 üzenetére
Köszi a választ.
Egyrészt azért a Mint 9-t, mert -régebbi frissítéskor is tapasztaltam- , hogy az újabb verziók több helyet igényelnek (javítások, frissítések, bővítések, bár részben egyszerűsítések is jellemzik az újabb verziókat), és hát csak 4 GB -os a pendrive -om, másrészt meg mert lassú a netem, végre lett még egy 2010 -es linux iso-m, és nem szeretek nagy sebességgel rendszer lemezképet írni -a netem és a cd írás tehát időigényes nálam-, szóval már van egy Mint 9-es live cd-m, amit ráadásul már teszteltem, és hibátlanul írtam ki. Lehet, h túlzott biztonságra törekvésnek, és/vagy lustaságnak tűnik a szempontom, de nekem megfelel a Mint 9. Végső soron ha nagyon akarom frissíteni, utólag is lehet a már feltelepitettet, akár Mint 13-ra. -
ViZion
félisten
uhh...ehh.
SSD az Solid State Drive, leegyszerűsítve egy halom pendrájv egy spéci vezérlőre kötve. Ha bővebben érdekel, akkor [link], érdemes elolvasni, még pár évig ez jelenti a csúcssebeséget, gyakorlatilag a régebbi i-RAM sebességét hozza.
Jó, hogy több linuxot próbálsz, de ha lehet egy javaslatom, akkor a legfrissebbeket használd: szélesebb HW támogatás, kiforrottabb felület, stb. Ubuntu 10.04-10.10 még OK, ha Unity-t nem akarsz, de Mint-ből inkább a 13, mint a mint 9 ("mint a mint" Yeee, ez de jó).
Teljesen szerénytelenül ajánlok pár cikket, azokat átolvasod, YT videókon nézel pár asztali környezetet, és jobban képben leszel. [link], [link], [link].Másik, hogy ez a LiveUSB jó dolog, kell egy gyors pendrájv, inkább 8 mint 4 GB a persistent miatt, ahová a változásokat menti. Ajánlott USB 2-ben a DT R500, vagy jobb, esetleg a jövőt is figyelembe véve az USB 3-as tesója.
Azért engem már ért meglepi, hogy nem indult más gépén, miután az enyémen volt pár frissítés, meg alakítás... Mezei LiveUSB meg elindult. Gondolom vmi ütközés miatt, de pl. céges delleken sem indul, ha frissítem itthon. Ha Ubuntu alapú disztrót raksz LiveUSB-re, akkor a változások mentésére szolgáló terület (persistence-nek írják a progik, ezt állítgatod) méretét tudod megadni, más disztrónál azt sem. Ne várj augusztusig, ez nem akkora dolog, h ha vmit elrontasz, max formázod a pöckötHDD-re telepítve a rendszernek bőőőven elég 5-8 GB, ha nagy dolgokat nem raksz /home-ba. Ez nem windóz, nem hízik a frissítésekkel, bár párszor Bleachbit-et futtatni nem árthat.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
A live usb dolog egyszerűbb ennél. Le kell tölteni a kívánt disztró iso fájlát, azt be kell adni egy célprogramnak, ami aztán megcsinálja a bootolhato USB-t.
Ilyen progi pl. az Unetbootin [link] mindegyik platformra, a Suse studio imagewriter, meg a Lili [link] Windows alatt.
Azt meg, hogy melyik disztrónak mennyi hely kell, azt meg tudod nézni az oldalukon. Amúgy nyugodtan nézz meg valamit, ami nem Ubuntu alapú. Miért a Mint9-est akarod feltenni? Már a 13-nál tartanak.
-
mzx
senior tag
A félreértést elkerülendő:
Jelenleg hdd-re akarok telepíteni, mégpedig Linux Mint 9 -et, max. 20 GB-os partíciót tervezek, de inkább csak 8-10 GB -ot; ehhez tartoznak a legutóbbi hsz-em utolsó bekezdéséne kérdései.
Augusztus 2. felében pedig live usb-t (is) akarok készíteni, mégpedig a 4 GB -os Kingstone pendrive-omra, az ahhoz tartozó kérdéseim pedig az előző hsz-em utolsó előtti bekezdésében találhatóak.
... és egy javítás, előző hsz-emre:
"[...] 1 GB home-mal, és csak admin fiók kell, amire tehát marad 3 GB [...]"
Azt szerettem volna itt írni, hogy admin fiók kell csak nekem azon, annak elég 1 GB, de nem erre marad persze 3 GB, hanem gyökér ("/") számára, gyökér partíciónak.
Apropó, live usb készítésekor is kell / lehet particionalni, ill. érdemes? (Mármint pendrive- on.)
-
mzx
senior tag
válasz
ViZion #13119 üzenetére
Köszönöm a válaszokat mindhármótoknak.
Sorry ha lámer a kérdésem: mi az az ssd?
Örülök, hogy pro- és kontra vélemény is érkezett.
Részben más kérdéseim:
Most jutok el oda majd aug. második felében, hogy live usb-t készítsek. Jelenleg ott tart a "tudásom", hogy párszor installáltam már Ubuntut, Lubuntut, live cd -ről merevlemezre; most a Linux Mint -tel ismerkedem.
- A Linux Mint tudtommal kompatibilis az Ubuntu-val, pl. a Mint 9 az Ubi 10.04-gyel. Mi a lényeges különbség az Ubuntu és a Mint között? Annyit megtudtam, hogy azonos hivatalos tárolót használnak, és mindkettő Gnome grafikus rendszert.
- Sose készítettem még live usb-t pendrive -ra. Teszteltem a sebességét, a hdd-mhoz képest átlag 70% -os a sebessége, a leggyorsabb usb háttértár, amivel rendelkezem, nekem megfelel live usb-nek. 4 GB -os pendrive, Kingstone. Átlag 7 MB/s -mal lehet rá írni a géppel, olvasni 6-18 MB/s -mal tud, eközött mozog a sebessége, persze a PC konfigjától is függ, nem tudom, egy erősebb PC-vel jobban ki lehetne-e használni pendrive -om sebességét, de a lényeg, hogy mivel 10 éves P4 -bővült a géppark-, ezért pont ideális számomra, hogy ha másvalakihez viszem a pendrive-os linux live usb-met, akkor nagy eséllyel megfelelő sebességgel futni fog azon is, mivel túlnyomórészt másoknak is van egy legfeljebb 10 éves PC-je, már aki rendszeresen gépezik. A lényeg h nekem megfelel a pendrive -om sebessége , live usb célra. Az alapoktól érdekel infó, hogyan lehet létrehoznom rajta live usb -t? Linkek is jöhetnek, köszönettel.
Ja, és érdekel, hogy elegendő-e egy live usb létrehozásához egy linux live cd, vagy mindenképp kell hdd-s linux telepítés ehhez előzetesen? Apropó, mivel csak 4 GB-os, ezért Lubuntu-t, 10.04 -eset tervezek rá, 1 GB home-mal, és csak admin fiók kell, amire tehát marad 3 GB. Necces, hogy csak 4 GB -os a pendrive, vagy elegendő lesz?
- Legutóbbi telepitésem Lubuntu, és most kezd kialakulni az igényem, és az annak megfelelő kapacitás: úgy nézem, minimálisan 3 GB nekem elegendő a /home -nak, 5 GB a gyökérnek. Gondolom ubira és mint-re több kell. Érdekel, mekkora a minimális kapacitás, amit particióként meg kell adnom Ubuntu, illetve Mint esetén? Alapszintű felhasználó vagyok, különösebb extrákat ne számítsatok bele. Ráadásul 20 GB -ot szánhatok rá max, de ha Mint 9 esetén is elegendő az 5 GB a gyökérnek, annak örülnék, mert kicsi a hdd, és kell média file-oknak a maradék terület. Persze kockáztatni se akarom a rendszer működését, így nagyon kicentizni se szeretném, tehát ha több kell Linux Mint 9 gyökérpartíciónak, mint 5 GB, akkor mennyi?
-
ViZion
félisten
válasz
rybank #13129 üzenetére
De marha jó Nektek
Nekem az adatlapon a cucc, igaz a merevlemez több, mint felén a gyerekrajzfilmjei vannak-nem, nem nCore tékából, csak nincs DVD lejátszónk, így felraktam gépre, átkódoltam, a TV meg pendrájvról lejátsza. Gyors mérés: ~280 GB cucc, zenével együtt (mondjuk ez is pótolható), ezekről van mentés is, ami igazán fontos az még DVD-n is van a külső HDD mellett. ~10 évnyi munka (korábban itthon is melóztam) és családi fotók nehezen pótolható.
-
-
Jön föl, mint a talajvíz.
Most már a Cinnamon GUI-t használja, stb. -
-
ViZion
félisten
Csak / partíció kell. Ez nem Windows, a Home-t akár Live alól is mentheted, ha kell. Cserhely sem kell, ha van elég ramod.
Én egybe rakom, csak / van:
1. van 8 GB ram, nem kell swap (már 4-nél sem swappolt)
2. SSD-re rakom, nem akarok öszze-vissza partíciókat, ami kell még azt symlinkel becsatolom ahova kell.
3. Ha SSD elszáll, akkor sz.r van, de ha csak az OS, akkor a home live alól símán menthető.
4. biztonsági mentés külső HDD-n, van ami DVD-n is, meg ugye a Home egy része amúgy is HDD-n van (doksik, képek, filmek, stb, aminek nem SSD-n a helye)DE! Kinek mi. Nem egyformák a gépek és a szokások.
-
mzx
senior tag
Telepítésnél ami particiok feltétlen kellenek , az csak a gyökér, és egy másik, attól elkülönitve? (Azon kívül, hogy a legtöbb confighoz swap is muszaj.)
Telepítettem már külön particio alá a home -ot ill. a gyökeret, későbbi telepiteskor viszont egyben, és egyelőre az utóbbi megoldás jobban tetszik, ugyanis anno a nem gyökér particion behalt valami, és jobb lett volna az egészet darálni, de hát úgy a home is odalett volna, így telepithettem újra az egész rendszert; na ezért lettem "azonos particion gyökér+home" párti.
Ki mit javasol és miért, arra nézve, hogy home és gyökér egyben legyen, vagy külön? Pro és kontra.
-
nolika
senior tag
válasz
rokefeller #13113 üzenetére
így van, mivel a szolgáltatás nem fut.
A felhasználói fiókokat hogy tudom kezelni?
-
sonar
addikt
válasz
Tepsifüles #13114 üzenetére
Javaslom, hogy az idevágó logout bejegyzést olvasd el: [link]
Win alól meg próbáld meg azt, hogy parancssorból authentikálsz
net use \\sambagépipje /user:sambauser password
aztán megmondja, hogy mi a gond. -
Tepsifüles
tag
Sziasztok!
Feltelepitettem otthon egy suselinux 11.4 et és 2 problémám van:
1. sikerült beállítanom a hálózatot, hogy a szerver minden gépet lát, de a szervert semmi sem látjaez mitől van? Telepítettem fel Sambat, és fel is vettem egy könyvtárat amit meg szeretnék osztani, de semmi. Pingelni tudom a szervert, de látni egyik nem látja a többi gép
2. másolok win7-es gépről fileket, és kb 1-2MB/seccel csordogál a cuccmit kellene állítanom, hogy gyorsabb legyen?
(illetve a Samba kiszolgáló alatt->Indítás fülnél a Túzfal port le van zárva, és megnyitni sem engedi
)
Válaszokat előre is köszönöm. -
nolika
senior tag
válasz
rokefeller #13111 üzenetére
étem, köszi!
Már csak a miheztartásért szeretném belőni az FTP-t. Az lehet, hogy valami hiányzik ebből az ubuntuból?(mert ez ugye raspbian, és hátha).
Na mindegy, majd kezdek vele valamit... -
rokefeller
senior tag
válasz
nolika #13109 üzenetére
Elbeszéltek egymás mellett :-)
Ahhoz hogy tudj fájlokat másolni a szerverre, nem szükséges az ftp feltétlenül. Lehet azt is használni, de az SSH-n is tudsz fájlt másolni. Mivel az megy, hiszen azon keresztül lépsz be, nem kell vergődnöd az FTP belövésével, csak a kliensnek (winscp, totalcommander, bármi okos cucc) megmondani, hogy a protokoll nem ftp, hanem scp.
Erre utalt a kolléga, amikor azt mondta hogy a kapcsolódásnál a 22-es portot használd a 21-es helyett.
Már ha jól értem.
-
nolika
senior tag
válasz
MacCaine #13106 üzenetére
azon vagyok bejelentkezve, nem?
Putty-on keresztül, és az ssh gombra tettem, majd connect.A kettő független amúgy egymástól, mert ha purge-vel eltávolítom a vsftpd-t és felrakom újra, akkor megy(fut a szolgáltatás).
De felhasználói beállítások után már nem fut... mint ahogy az oldal szerint megcsináltam. -
nolika
senior tag
válasz
rokefeller #13104 üzenetére
-
rokefeller
senior tag
válasz
nolika #13103 üzenetére
A kolléga azt írja, hogy nem is biztos hogy kell neked az sFTP, ha van SSH-d, és fut is, hiszen be tudsz jelentkezni.
WinSCP-ben ha scp-t választasz sFTP helyett, akkor rá kellene tudnod csatlakozni, és mehet a másolás.
Ha mindenképpen ragaszkodsz a vsftpd-hez, és nem indul el, akkor valamit dobj, milyen hibaüzenetet ír.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Kaspersky, BitDefender, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- Eladó steam/ubisoft/EA/stb. kulcsok Bank/Revolut/Wise (EUR, USD, crypto OK)
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- AKCIÓ! Gigabyte A620M R5 7500F 16GB DDR5 512GB SSD RX 6700XT 12GB InWin 301 Erazer CM 650W
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte B760M i5 14600KF 64GB DDR4 1TB SSD RTX 3080 10GB CM CMP 510 Seasonic 750W
- AKCIÓ! Asus Vivobook M1502IA 15 notebook - R5 4600H 8GB RAM 256GB SSD AMD Radeon Vega IGP WIN
- Getac S410 i5-6300u, G3: i5-8365u, G4: i5-1145G7
- Beszámítás! Lenovo Thinkpad P15 Gen1 15 FHD notebook - i7 10850H 16GB RAM 1TB SSD Quadro T1000 W11
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest