Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#12751) Qtya123 válasza Brandynew (#12745) üzenetére


Qtya123
őstag

"rekordot dönt a szálláshelyek forgalma, a mozi- és színházlátogatások száma brutálisan emelkedik, ahogyan az éttermek forgalma is. A személygépkocsik száma olyan mértékben emelkedik, mint még soha, ráadásul fiatalodik is a járműállomány."

TROLL ON:
Ezt mondd mondjuk egy Budapesten élő tanár házaspárnak, akik 10 éve tanárok és mindketten kimaxolták a sikeres és nagyarányú életpályájukat és ketten együtt hazavisznek 400e nettót :DDD . Külön előny, ha albérletben laknak. Szerintem ők nem a színházon és a fiatal autón agyalnak, hanem azon, hogy kb 16 év alatt, ha összehúzzák magukat, talán egy lakás önerőt össze tudnak hozni. Életpálya. :)
TROLL OFF

[ Szerkesztve ]

(#12752) pvt.peter


pvt.peter
őstag

Sziasztok,

Remélem nem annyira OFF a hozzászólásom, némi tanácsot szeretnék kérni.
Holnap megyek építészhez, hogy már egy meglévő telekre összerakjunk egy tetőteres családi házat.
Nagyjából megvan, hogy milyen helyiségeket szeretnénk, hova, mekkora méretben. Telek pontos mérete, koordinátája megvan.
A kérdésem: mi az amivel kellene még készülnöm vagy utánajárnom?

Köszönöm a választ.

[ Szerkesztve ]

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#12753) A Zéé válasza pvt.peter (#12752) üzenetére


A Zéé
addikt

Közmű bekötések megléte, helye így elsőre mondjuk.
Aztán meg majd a tervezés folyamata alatt összejön úgyis egy rakat kérdés, kérés, utána nézni való.

Just a simple Lineman...

(#12754) pvt.peter válasza A Zéé (#12753) üzenetére


pvt.peter
őstag

Koszi a valaszt.
Igen, erre en is gondoltam de egyelore ez az info hianyzik ugyanis jelenleg a telek gyakorlatilag szantofold (meg) :D
Jovo nyarra tervezik letrehozni az utcat illetve kozmuvesiteni.
Mindenesetre a konyha es a furdo, egymas mellett lesznek, illetve kozel az utcahoz, hogy ne kelljen sok mindenen keresztul vezetni a vizet.

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#12755) amargo válasza OPiiPO (#12749) üzenetére


amargo
addikt

Nézd, mindenki azt gondol, amit akar. A sok hülyeséget fárasztó már olvasni (nekem, nehéz meglátni a releváns infókat, sok a zaj) és elviszi a topic témáját is.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#12756) OPiiPO válasza amargo (#12755) üzenetére


OPiiPO
addikt

az offtopiccal teljesen egyetértek, tényleg _nagyon_ eltértünk már a témától

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#12757) updog válasza pvt.peter (#12754) üzenetére


updog
senior tag

"Jovo nyarra tervezik letrehozni az utcat illetve kozmuvesiteni."

Pont most láttam a Házépítők fb-csoportban, hogy valaki összesített jópár évnyi és embernyi tapasztalatot, és az volt a konklúzió, hogy óvatosan ezzel a "majd lesz közmű" dologgal (=menekülj ha ilyen telket akarnak rádsózni).

Mivel neked már megvan, azért sok szerencsét kívánok hozzá! :) Ha van róla papírod is hogy ígérték a közművesítést, akkor persze jobbak az esélyek.

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#12758) amargo válasza pvt.peter (#12754) üzenetére


amargo
addikt

Akkor arra készüljetek, hogy a közmű egy vagyon. Itt kapásból bejön, hogy gázt akartok-e, ha nem, akkor mit helyette? Villany, fa, hőszivattyú.
Ha villany, akkor napelemek, tető tájolása ideális legyen, ha fa, akkor nagy helyiség kell neki, ha hőszivattyú, azt hova rakjátok majd?
Ha gázt akarok, mikor fogják elvinni oda.

Milyen tájolású legyen a ház és ezek alapján a helyiségek merre helyezkedjenek el.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#12759) pvt.peter válasza updog (#12757) üzenetére


pvt.peter
őstag

Mi is eléggé félve vágtunk bele.
Mivel van közvetlen kontaktom magával a céggel aki ezt fogja elvégezni, illetve a földhivatallal is, így utána tudtam járni, hogy miből mi igaz. Eddig úgy tűnik nincs gáz, és jövőre tényleg lesz minden ami szükséges az építkezés megkezdéséhez.
Köszi az jó kívánságot :)

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#12760) pvt.peter válasza amargo (#12758) üzenetére


pvt.peter
őstag

"Akkor arra készüljetek, hogy a közmű egy vagyon."
Valamennyi kedvezmény erre is jár, bár ennek még nem olvastam utána minden részletében.
Propaganda azt sulykolja, hogy "ingyenessé válnak a közműbekötések", de azért ez eléggé erős túlzás.

Napelemben gondolkozok, ÉK -i tájolású lenne majd a ház.

Nagyjából megvan, hogy mit hova szeretnénk, remélem az építész is egyetért majd vele.

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#12761) amargo válasza pvt.peter (#12760) üzenetére


amargo
addikt

Akkor azt jelenti, hogy DNY-i oldalon kell/lesz majd a nagy tetőfelület és már így is terveztessétek a házat (a tisztán D-i tájolás lenne neki az optimális, ezt járjátok körbe, fák ültetése, szomszédok stb, mert ha valami beárnyékolja , akkor nincs értelme), ez fontos és rengetegszer el kell majd mondani a tervezőnek.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#12762) pvt.peter válasza amargo (#12761) üzenetére


pvt.peter
őstag

A nyugati oldalon nincs semmi,.csak 3 szomszédnak a hátsó telke, aminek a vége teljesen üres.
A déli is rendben lesz mert az meg a leendő kertre néz.
Köszi az infót.

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#12763) concret_hp válasza pvt.peter (#12762) üzenetére


concret_hp
addikt

ezek a kozmuvesitesek tenyleg el tudnak huzodni, en nem olyan messzirol olyat is lattam, hogy 2000 korul volt rola szo eloszor (es azota par evente), hogy akkor csinalnak csatornazast... azota is csak tervek vannak.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#12764) pvt.peter válasza concret_hp (#12763) üzenetére


pvt.peter
őstag

Itt muszáj lesz megcsinálnia ennek az adott cégnek, mert máskülönben ő sem fog tudni építkezni.
A történet annyi, hogy felvásárolt vagy 3 tucat telket, hogy házat építsen rá.
Ahhoz hogy elkezdhessen építkezni, meg kell csinálnia a szintén az ő tulajdonában levő magánutat, illetve előtte a csatornázást, gázt stb.
Elméletileg sínen lesz minden.

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#12765) concret_hp válasza pvt.peter (#12764) üzenetére


concret_hp
addikt

elméletileg mindig minden sinan van :) gyakorlatilag ha a telkek harmadára jön vevő, akkor mi van pl?

vagy fullba vagy sehogy :D

(#12766) pvt.peter válasza concret_hp (#12765) üzenetére


pvt.peter
őstag

Ezek a telkek már megvételre kerültek. Lakóparkot/házakat akarnak felépíteni rá.
Ugyanúgy meg kell csinálni az utcát, ha azon az oldalon csak 1 házat akar megépíteni vagy az összeset azon az oldalon. Az már nagyobb szívás, ha azt mondja, hogy azon az oldalon egyelőre nem építkezik.

Bár konkrét tudomásom van róla, helyrajzi számra lebontva, hogy mi az amit szándékában áll megcsinálni (elméletileg).

Persze mindig ott a DE,
de ne legyen :D

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#12767) axioma válasza pvt.peter (#12754) üzenetére


axioma
Topikgazda

Szerintem:
1. construma, iden mar lemaradtal...
2. index forum hazepites, lakasugyek (bocs, de ott sokkal tobb ember es foleg epitos szaki jar; esetedre kulon figyelemmel a Haztervek topikra, ha nem is aktiv most, sok hasznos dolog gyult benne ossze a tervezesrol -- korabbi cime tok igaz: "Miert fontos a jo terv? - sporolj mar most!")
3. konyv: Epitem a hazam sorozat
+1. ha ennyire kint van akkor gondolj bele hogy a felepitese + telek ara eleg valoszinu hogy akar duplaja is lehet annak, mint amennyit az ingatlan er, mikor keszen van (annak ugyanis harom arbefolyasolo tenyezoje: location, location, location -- es ez husbavago felismeres lehet akkor ha nem finanszirozhato a hitel emiatt...)

Amugy az indexen bevalt hogy bedobtak a felkesz terveket es otleteles ment. Volt akinel azert nem lett valtozas, mert jo volt, volt aki meg csak siman mas feltetelekbol indult ki mint az atlag, de azert eleg sok hasznos tanacs ossze tud jonni es sokan bele is epittettek azokat (ezt mar azert itt vagy ide is linkelt helyi topikban csinald ha lehet :) )

[ Szerkesztve ]

(#12768) A Zéé válasza axioma (#12767) üzenetére


A Zéé
addikt

tervezési folyamatban baromi jó lehet még a Koós Miklós tervkritikái. Sajnos abbahagyta már ezt a rovatot, meg kb. az egész blogot is, de szerintem a sok terv vélemény, és utána a kommentek közt kialakult beszélgetések elég sok infó anyagot tartalmaznak.

Illetve ha valaki nem jártas ezekben, az fogadjon fel egy műszaki ellenőrt. Amennyire hallottam kollégáktól legalább 30-40k/alkalom ugyan egy ellenőrzés, bejárás, de sok-sok fejfájást spórolhat meg.

Just a simple Lineman...

(#12769) Sztenly válasza attiati (#12746) üzenetére


Sztenly
tag

Szia,
Nagyjaból te vagy az egyetlen aki értelmes ellenérveket sorakoztat fel a mostani off-topik során.
(Ha mégegyszer valaki leírja h kérdezzük meg az említett szakmák képviselőit, akkor adok a kezébe egy kérdőívet és lekérdezhet az ország átlagéletkorát mert a buta KSH nem is jól tudja a korfát..)

A másik h a tanári pálya mindig is hivatás volt nem pedig munka. Aki nem érti a különbséget az üljön le velük beszélgetni egy kávéra.

Atiatti, az idősorod vizsgálati periódusa nekem tetszetős mivel nem a múlttal veted össze (BTW azért Brendynew-nak abban igaza van ha egy régóta befagyasztott bértáblát végre korrekcióval kiigazítunk azért az mindenképp örvendetes)

Az h a jövő fogyasztását vizsgáljuk tök korrekt. Viszont ha elfogadjuk h a hazai kereslet élénkült valóban, akkor biztos h ez csak úgy történhetett h mindenki pont 2019re lett full hedonista? Azaz radikálisan csökkentette a megtaki. hányadát?
Ebben nem vagyok biztos minthogy abban sem, hogy nagyon sokan ne realízálták volna h az EÜ és oktatásra érdemes külön megtakit és vagy piaci biztosítást kötni.

Ha azt mondjuk reálbérnövekedés történt abból.nem vezetném le egyből h hedonistébbak is lettünk.

(#12770) OPiiPO válasza Sztenly (#12769) üzenetére


OPiiPO
addikt

a lakásvásárlás topicban ezt miért nem tetted off-ba vajon :F

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#12771) Sztenly válasza OPiiPO (#12770) üzenetére


Sztenly
tag

Van érdemi hozzáfűznivalód ? vagy te vagy a topic önjelölt lektora? (Mások is ontopicban írtak erről a témáról. Akkor hol volt a csendőrség?! 😂)

[ Szerkesztve ]

(#12772) OPiiPO válasza Sztenly (#12771) üzenetére


OPiiPO
addikt

Ez a téma itt offtopic, mivel sem a hitel sem a vásárlás témakörét nem érinti.

[ Szerkesztve ]

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#12773) petyametyo


petyametyo
aktív tag

El kéne engedni már ezt témát ,nagyon off

(#12774) sakal83


sakal83
addikt

Latom mar itt is feltuntek a partkatonak akik a budapesti atlagos 850k/nm arnal is azt mondjak hogy mindenfasza:). Vegulis 2014ben egy havi brutto ber alatt volt egy nm lakas most ketto lett. Tenyleg jobb lett es valojaban olcsobb is lett a kegli:) az a legjobb hogy tanult emberek mantrazzak ezt. Ugy nez ki a hit tenyleg eros es az 1+1=3 mar el is jott:)

(#12775) Oppenheimer válasza sakal83 (#12774) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Fejezzük már be a válság mélypontjához hasonlítani a lakásárakat. Abnormálisan olcsó volt. Legközelebb akkor lesz ilyen ha Budapestet bombázzák.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#12776) Brandynew válasza sakal83 (#12774) üzenetére


Brandynew
őstag

Na, akkor menjünk vissza on topicba.

Magyarországon nagyon olcsó a lakás a bérekhez viszonyítva. Nálunk sokkal kevesebb havi bér kell egy budapesti lakás megvételéhez, mint a fejlettebb, nyugati országokban. Ha jól emlékszem, linkeltem erről elemzéseket, de bárki rákereshet. Angliában, Ausztriában és más, nyugati államokban sokkal kevesebb embernek van esélye saját lakásra, mint nálunk. Magyarországon 10 éve is túl olcsó volt a lakás, és most is túl olcsó, kb. a jelenlegi árak 3-4x-es emelkedésére lenne ahhoz szükség, hogy olyan nehéz legyen lakáshoz jutni, mint nyugatabbra.

Az az alapvető probléma, hogy Magyarországon, és úgy általában a keleti blokkban az a kép él az emberek fejében, hogy a szocializmus idején alanyi jogon járt mindenkinek lakás, úgy utalták ki központilag. Meg is lett az eredménye, olyan hiteleket vett fel az ország, ami több száz évvel visszavetette a gazdaságunk fejlődését.

A lakás nem egy olyan dolog, ami mindenkinek jár, és mindenki számára elérhető. Ahogy fejlődik a gazdaságunk, úgy lesz egyre elérhetetlenebb. Ma még nagyon szerencsések vagyunk, hogy ennyire könnyű lakást venni. A nyugati szomszédaink nincsenek ilyen jó helyzetben.

[ Szerkesztve ]

(#12777) sakal83 válasza Brandynew (#12776) üzenetére


sakal83
addikt

A bpi arak es alberleti dijak a berekhez kepest a vilag legdragabbjai kozott vannak jelenleg. Ezek tenyek. Innentol fogva nincs sok ertelme ezen vitatkozni...

3-4xes ar meg:) hany paneled van 10mas belerulesin?:)

Birom h megy az okoskodas nyugatrol:) fel rokonsagom nemet es osztrak allampolgar. Nekem ne... csak a hivek akik ezt benyaljak. Ecceruen garancsieknak felnyomtak matolcsyek az arakat. Mint99-03 kozott... lett is baj illetve nem lett csak a valosagallomas megerkezett:)

[ Szerkesztve ]

(#12778) sakal83


sakal83
addikt

Csak egy kis pl. 58nm panel 13ban 10milla 2008ban.
Most 35m. 2008as avg ber 175e 3;5xse 600e. Mennyi most az avg ber? 380k... no comment

[ Szerkesztve ]

(#12779) Brandynew válasza sakal83 (#12777) üzenetére


Brandynew
őstag

Attól, hogy bebüfögsz valamit, még nem válik igazzá.

Szükséges éves jövedelem száma saját lakáshoz:

forrás

Lakástulajdon arány országonként:

forrás

[ Szerkesztve ]

(#12780) sakal83 válasza Brandynew (#12779) üzenetére


sakal83
addikt

Ez mi? :) mikori mekkora milyen berek stb... ertem en h faj mert hivo vagy es pozit fogtal. Legalabbis azt hiszed
De majd ha a kicsit draganak talalod amiert kimossak majd a lopsidat a noverek akkor talan rajossz h mirol beszelek. :) sok sikert a gyermekeidnek is a 40 evnyi hitelhez egy 60as panelhez. Ez az igazi siker es gazdagsag:) forditva ulsz a lovon. Ha vmohez nehezebben jutsz hozza akkor szarabbul elsz... :) es alapszabaly: a megtakaritasbol tudsz ingatlant venni...

Plusz az utolso tablad bizonyitja hogy moert nincs meg lazadas. Mert a 85% nem az elmult 3 evben lett tulaj...

[ Szerkesztve ]

(#12781) Brandynew válasza sakal83 (#12780) üzenetére


Brandynew
őstag

Pontos adatokat adtam, forrásmegjelöléssel.

Erre az a válaszod, hogy "hívő vagy".

Nem inkább az a hívő, aki annak ellenére hisz valamit szentül, hogy ott vannak előtte a tények, pontos adatok?

- nem kell 40 évnyi hitel egy panellakáshoz, nem is lehet 40 évre hitelt felvenni.

- a 85% nyilván nem az elmúlt 3 évben lett tulaj, de azért elég brutális emelkedés van a lakásvásárlások számában Magyarországon.

Az egy dolog, hogy van egy határozott politikai meggyőződésed, de a tényekkel nem kell szembemenni. Több objektivitást.

[ Szerkesztve ]

(#12782) sakal83 válasza Brandynew (#12781) üzenetére


sakal83
addikt

Figyelj. Csak egy kerdesem van: poziban vagye es mikortol?

(#12783) .tnm válasza Brandynew (#12779) üzenetére


.tnm
addikt

ugyanúgy numbeo, csak egy évvel később: [link] (most szerepel vagy ötödször ez a link itt)

egyébként valószínűleg az van, hogy a kezdő lakások ára tekintetében Budapest a legdrágábbak között van, a luxus, stb lakásoknál pedig (fizető képes kereslet hiányában) leesik a nm ár.

mellesleg a forrás nem érhető el előfizetés nélkül, így pedig nem tudom értelmezni ezt az arányt, ami szerint sorba lettek rakva a városok a grafikonodon. de biztos nem az akar lenni, hogy átlag 12 (havi) bér kell egy átlag lakáshoz.

[ Szerkesztve ]

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#12784) Brandynew válasza .tnm (#12783) üzenetére


Brandynew
őstag

Igen, egy kicsit drágult, így most középmezőnyben vagyunk.

(#12785) sakal83 válasza Brandynew (#12784) üzenetére


sakal83
addikt

Varom a pozit

(#12786) Sztenly válasza sakal83 (#12777) üzenetére


Sztenly
tag

Pont olyannak tűnsz, mint aki magas szinten műveli az idősoros és összehasonlító elemzéseket.
A makró adatok ismerete nyilván alap és az egyszerűbb összefüggések megértése sem izzaszt meg.

NAh ha mégsem így lenne és egy egyszerű statisztikánál segítség kell a magyarázathoz, akkor előbb végezzük el azt a bizonyos 'házi feladatot' és utána egy picit a 10 éves szintet meghaladva folytathatjuk majd az eszmecserét.

Ez így olyan mint a 80éves kommunistát a telefonos applikációk előnyéről győzködni. ;)

(#12787) Brandynew válasza sakal83 (#12785) üzenetére


Brandynew
őstag

Mi a francért belekeverni ebbe a politikát, és miért kell személyeskedni? Kampánylázban égsz?

(#12788) KilgoreTrout válasza Brandynew (#12779) üzenetére


KilgoreTrout
senior tag

És vajon hány év alatt tudja félretenni 27 évi jövedelmét egy londoni munkavállaló vs. 11 évit egy magyar? Mert a magyar átlagbérből (a mediánt ugye ki sem meri adni a KSH, vajon miért...), budapesti albérletet fizetve kb. nulla forintot tudsz félrerakni.

Azt is érdemes megnézni, hány olyan nyugdíjas van, aki a mai nyugdíjából ki tud fizetni egy albérletet (ami a társadalmi olló miatt később jelentősen kevesebb lesz). Mi lesz itt 30 év múlva? Bár lehet, hogy direkt ez a terv, talán akkor nem omlik össze a nyugdíjrendszer, ha csak egy telet kell megvárni és megfagy a nyugdíjasok azon része, akik a saját lakás luxusát nem engedhették meg maguknak.

[ Szerkesztve ]

(#12789) sakal83 válasza Brandynew (#12787) üzenetére


sakal83
addikt

:) mar vartam. Matolcsyt hoztam fel aki az arstabilitasert felelos politikatol mentes fuggetlen mnb vezetoje. Arstabilitasert felelos abban az idoben amikor a pesti ingatlanok ara megharomszorozodottt 4 ev alatt. Garancsi pedig egy a szabadpiacon elo epitesi vallalkozo. Rossz aki rosszra gondol:) nem is ertem hogy jutott egybol a politika az eszedbe rosszcsont:) varom a pozit tovabbra is. Kivancsi vagyok hogy hipokrita vagy-e vagy sem. Par oldalt olvastam vissza es csodalod a mai korszellemet.

(#12790) sakal83 válasza Sztenly (#12786) üzenetére


sakal83
addikt

Bar valoban messze all tolem a statisztika de azert megtanitottak magasabb szinten is 1+1re:) de akkor toled is varom a pozidat. Hogy egyenes legyen 4 eve "kis" kovetokent melo mellett ingatlanozok mert beszeltem tisztanlatoval 2015ben. Tehat en folyamatosan poziban vagyok es nemcsak okoskodok a part szelerol. Az annyira szanalmas hogy csak na; ugy hogy kozben tapsikolnak az ujabb nagyon kemeny ingatlanlufi fujasahoz ugy hogy le lesznek **opatva a vegen. Mert egyszer ki kell fizetni az en kis es mas qva nagy nyereseget. Utana ki lehet majd makrozni idosorosan:)

(#12791) OPiiPO válasza sakal83 (#12790) üzenetére


OPiiPO
addikt

Ezt a személyeskedéssel vegyes offtopicolást meddig szándékozol folytatni ha szabadna megkérdeznem?

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#12792) Lokids


Lokids
addikt

Megy itt az okoskodás, okosítás, de nekem azt mondjátok meg, hogy mikor várható az árak ESÉSE?
Mikor vehetek végre lakást? :D

If you chase two rabbits you will lose them both.

(#12793) Gombinyó válasza Lokids (#12792) üzenetére


Gombinyó
őstag

(#12794) sakal83 válasza Lokids (#12792) üzenetére


sakal83
addikt

Nominalis esésre sokkal kisebb az esély mint a novekedésre. Az elmúlt 30 évben két három év volt amikor esés volt. Akkor sem ingatlanlufi volt szerintem hanem hitelválság plusz eladási kényszert szült a végtörlesztés. Saját célra albival szemben hosszútávon elég kicsi az esély hogy az albinak előnye legyen. Ha esetleg félsz egy eséstől és kpval vennéd akkor javaslom fix hitelt teljes futamidőre a tőkét pedig ákötvénybe tenni. Az kicsit csökkentheti kockázatot. Nehéz a helyzet most vásárolni. Sajnos nem az igazi de semmi nem garantálja h. lesz jobb/olcsóbb. Ha hitelre vennéd akkor meg bármikor vegyél mert kb most is ugyanakkora a torleszto/avg fizetes arany mint a 13as melyponton. Sajnos az onerőigeny nagyobb.

(#12795) axioma


axioma
Topikgazda

Na jo, most mar eleg. Nem vagyok egy-ket napot es ugy elszaladtatok... szoval felveszem a topikgazda sapkam, es aki ezen hsz utan off-ol, azt torlom/kuldom a modiknak.
Kerlek nyissatok masik topikot a lakasarak es eletszinvonal kerdesere, ott szivesen olvasom en is, mar ameddig nem lesz szemelyeskedes.
(Egyebkent a kulcsszo szerintem is ott lesz hogy a _szabad_ jovedelembol mennyi ev.)

(#12796) Sztenly válasza Lokids (#12792) üzenetére


Sztenly
tag

Szia,
Visszatérve az ON topik részhez, megosztanám az egyéni szubjektív véleményem a Budapesti lakáspiac (4.,13, 14 kerületeinek 1éves vizsgálata alapján) /Tehát Budáról nem tudok nyilatkozni pl/

Amit ugye látni lehet, hogy az amúgy is lángoló ingatlanpiacon megjelentek a kínai és orosz nagybefektetők. Ezekről nekem nincs pontos adatom azt illetően, hogy mekkora volumen-ről van szó.
Emellett a CSOK is már 3.éve jelen van, de a mostani boom alapja a Július 1-től érkező újabb (7. pontos családakcióterv részeként ) beömlő pénz.

Amit ugye tudunk még, hogy az MNB kiadott egy javaslatcsomagot a befektetői kedv mérséklésére. Ezidáig hatékony implementációja a kormány részéről nem történt meg. Emellett az első ingatlanvásárlókat a 4 százalékos illeték továbbra is sújtja, mert ott 15 millió ft max. értékű ingatlan plusz 35év alatti szeméy plusz első ingatlan vétele a feltétel. (Én most vettem és picit zavar a dolog, pedig első ingatlanom)

A hitelek soha nem voltak ennyire olcsóak.

Tehát az én véleményem h egy 5-10%-ot még év végéig szintén emelkedés várható, ami jövőre is folytatódik legalább ilyen mértékben.

Összegezve, ha tudható h emelkednek az árak és emellett a finanszírozási ktg. rekord alacsonyan tartható, akkor én most vennék, nem várva egy percet sem. Én ezt tettem.

Az is látható h ingatlankonferenciát meg platformot alapítottak kb 1-2hónapja ami azt jelenti h a nagy mogulok rendszeresen majd összejárnak és előbb utóbb (remélem csak konteo) de oligarchikus piacot hoznak létre annak minden 'fantasztikus' előnyével tarkítva.

Egy jelzáloghitel nagyjából (pár hónapja néztem, bocsi ha nem pontos) olyan 3-7% között szór. Nem vészes.
De azt vésd fel magadnak h 2009-2014-es árak már (ahogy kolléga mondta) nominálisan soha nem fognak visszatérni. Mint ahogy a fillért sem fogjuk újra bevezetni, mert annyira beerősödik a forint :DD

(#12797) dzsavitcu válasza Sztenly (#12796) üzenetére


dzsavitcu
csendes tag

:R

(#12798) Lokids válasza Sztenly (#12796) üzenetére


Lokids
addikt

Nekem az is megfelelne, ha a 2004-2007-es árak visszatérnének.
Mikor elkezdtem dolgozni 130e volt a fizum, ehhez mérten tényleg hasonlóan álltak az ingatlanok.
Nézhetjük úgy, hogy akkor annyi, ma ennyi..
Szóval több mint 10 év után kiharcolva egy normális fizetést 1 fillérrel sem vagyok közelebb a "jobbléthez"?
Hol itt a haladás?
2016-ban elkövettem azt a hibát, hogy nem vettem lakást, mert nem hittem benne, hogy annál még mindig feljebb mehetnek az árak (akkor már az árakba beépült a csok). Így vettem egy autót. Azóta a lakásárak további 10-20%-ot nőttek, az autó ugyanennyit veszített az értékéből.
Viszont most meg ott vagyok, hogy keresek lakást, de az ugye nem 1-2 napos művelet. Amíg keresem, tuti lefogok maradni egyről, a másik meg nem lesz megfelelő, a harmadik, meg túlárazott, stb. de az árak növekedése úgy néz ki nem hajlandó megállni. És amíg keresek, hiába nő a megtakarításom, de az árak hasonlóan nőnek.
Na most én a csok-ot nem teljesen értem. Úgy tudom, hogy 10m kp+10m hitel jár 3+ gyerek esetén.
Nem értem, hogy lehet olyan ingatlanra felvenni, ami egyszerűen nem felel meg ilyen igényeknek. (pl 1-2 szobás 40-50nm lakások) Ennek ellenére minden ingatlan drágult.

Az viszont igaz, hogy hitelt felvenni most kell. Bár még mindig zavar, hogy 15m hitel esetén 24-25-t kell visszafizetni, ami elég durva.

If you chase two rabbits you will lose them both.

(#12799) golfvariant válasza Sztenly (#12796) üzenetére


golfvariant
aktív tag

Egyetértek. Habár én azzal kiegészíteném, hogy ha bejön egy újabb válság eshetnek az árak, de nem úgy és nem olyan mértékben ahogy sokan gondolják...

Ha esnének az árak akkor azok főként a külső kerületekben, a régi építésű ingatlanok vagy panelek ára fog esni.
Másrészről nem elég pusztán kerületekről beszélni, mert számtalan olyan lokális tényező van ami felhajthajta az árakat. XIII kerületben pl az Agora és Twist irodaházak építése...

Nem hinném hogy az a 15-20 ezer ember aki ott fog dolgozni és a környék megújulása majd épp az árak esését fogja segíteni :)

[ Szerkesztve ]

(#12800) Ursache válasza Lokids (#12798) üzenetére


Ursache
senior tag

szerintem kozvetve ugrasztotta meg a lyukak arat a csok. ha a nagyobbak dragak, amiket a csokosok megvesznek, akkor a maradek ingatlan keresoknek nehogy jo dolga legyen a kisebb alapteruletu ingatlanokkal: X%-nyit dragultak a nagyobb, tobb szobas lakasok, akkor X%-nyit is siman huztak a kisebbeken.

https://www.youtube.com/watch?v=eIri9YLHpOg

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.