Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#11401) Mercutio_ válasza amargo (#11400) üzenetére


Mercutio_
félisten

"Kivétel ez alól a személyijövedelemadó-előleg és a levont jövedelemadó, a beszedett adó, valamint a levont járulékok."

Akkor mire kérhető pontosan? :U

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#11402) BornToBePuli válasza Mercutio_ (#11401) üzenetére


BornToBePuli
aktív tag

Vagyonszerzési illeték...

Read only felhasználó

(#11403) Mercutio_ válasza BornToBePuli (#11402) üzenetére


Mercutio_
félisten

:R
Az az ami a vétel utáni 5. évet követően történt eladás esetén "lenullázódik" , vagy mégegy sarc amit az adózott pénzből vett tulajdon eladásakor fizetni kell?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#11404) .tnm válasza Mercutio_ (#11403) üzenetére


.tnm
addikt

Ezt azután fizeted, hogy veszel egy ingatlant a már adózott pénzedből, illetve a bank hiteléből, amit majd az adózott pénzedből fogsz kifizetni kamatostul.

Ebből biztosítják, hogy az új ingatlanod elérhető közelségében is épülhessen egy stadion.

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#11405) axioma válasza Mercutio_ (#11403) üzenetére


axioma
Topikgazda

Az 5. ev utani az az _elozo_ eladott ingatlanon keletkezett _jovedelem_ (kulonbozet) adoja (SZJA resze).
A vagyonszerzesi illetek a vagyon gyarapodasara, tehat a megvasarolt ingatlan alapjan van. Ebbol is bizonyos feltetelek kozott levonhato a korabbi, tehat ez is kulonbozet alapu.
Szerintem hasonlo konstrukcio mint a gepjarmu atirasi illetek, csak azt nem igy nevezik.

[ Szerkesztve ]

(#11406) Chal


Chal
addikt

Még annyi kiegészítés, hogy a vagyonszerzés (ingatlanvásárlás) utáni illeték alapja csak akkor csökkenthető az előző ingatlan eladási árával, ha lakóingatlant veszünk, és lakóingatlant adunk el. Így pl. nem érvényes teremgarázshelyre, hétvégi házra, meg egy csomó mindenre.

Ez különösen szívás tud lenni olyan helyeken, ahol már évtizedek óta életvitelszerűen laknak az emberek belterületi hétvégi házakban (mint pl. Szentendre), csak sajnos lehetetlen átminősíteni, mert az önkormányzat nem engedi (pl. ha adott területhez tartozik két kisebb utca, amiben nincs összközmű, akkor az egész területen blokkolják az átminősítést, pénzük meg nincs közművesíteni azt a két kis utcát). Persze az árak meg lekövették a szokásokat, mindenki úgy árazza a házát, mintha lakóház lenne, mert hát 10km-es körben mindenki arra használja, szóval gyakorlatilag az (jogilag viszont marhára nem).

Sokszor még az eladók se tudják egyébként, szóval nem árt résen lenni, a példánál maradva: egy 60M-es összközműves lakóháznak kinéző lakóház esetén kell még csengetni 2.4mFt-t a NAV-nak, hiába adott el az ember mondjuk ugyanennyiért egy belvárosi lakást.

[ Szerkesztve ]

(#11407) axioma válasza Chal (#11406) üzenetére


axioma
Topikgazda

Jogos a kiegeszites. Hat ja, a lakoingatlan mindig mas. Lakashitelt se hiszem hogy kaphat ugyanaz az ingatlan.

(#11408) Chal válasza axioma (#11407) üzenetére


Chal
addikt

Simán kaphat, hétvégi házra adnak ugyanazokkal a feltételekkel, a lényeg hogy belterület legyen. Pest megyében rengeteg ilyen terület van (belterület, de nem lakóingatlan van rajta). Szentendrét azért írtam, mert az talán kimagasló arányban rendelkezik ilyen területekkel. Budaörs hasonló még, meg talán Érd.

[ Szerkesztve ]

(#11409) axioma válasza Chal (#11408) üzenetére


axioma
Topikgazda

Na akkor ebben le vagyok maradva. Anno erre csak szabfel volt. Akkor most mar javult a helyzet...

(#11410) Chal válasza axioma (#11409) üzenetére


Chal
addikt

Nem értek hozzá annyira én sem, csak pont belefutottam egy ilyenbe. A bank közölte, hogy egyáltalán nem gond, sőt elkezdte az ügyintéző sorolni a fenti településeket, és hogy tudnak róla hogy így mennek a dolgok, ők ebbe éppen ezért nem is kötnek bele, mehet a hitel (aztán egyéb okokból végül nem vettem meg az ingatlant, de ezzel a részével nem lett volna gond).

Egyébként én sem emlékszem hogy hogy volt régen, lehet hogy ugyanígy, csak akkor nem találkoztam ilyen "belterület, de nem lakóingatlan" státusszal. A zártkert meg a külterület ettől nyilván nagyban eltér, és ott már a hitelezés se megy egykönnyen (vagy jobbára sehogy).

[ Szerkesztve ]

(#11411) Mercutio_ válasza axioma (#11405) üzenetére


Mercutio_
félisten

Ebbol is bizonyos feltetelek kozott levonhato a korabbi, tehat ez is kulonbozet alapu.

Gondolom az idő közbeni (10 év) inflával nem korrigálják a korábbi vételi árat? :U

Ha egyből (1 éven belül) másikat veszek az eladási árból, akkor is van (vagy ha előbb vettem meg az újat mint ahogy eladtam az eddigit, nem visszaigényelhető az) illeték?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#11412) Chal válasza Mercutio_ (#11411) üzenetére


Chal
addikt

Ha egyből (1 éven belül) másikat veszek az eladási árból, akkor is van (vagy ha előbb vettem meg az újat mint ahogy eladtam az eddigit, nem visszaigényelhető az) illeték?

Ha 1 éven belül veszel másikat, akkor a különbözetre fizetsz 4%-ot. Persze ha olcsóbb az új mint a régi, akkor nyilván nem jár vissza semmi :D

Ha lejár az 1 év, és nem adod el a régi ingatlanod, akkor az új teljes vételárára kell fizetned a 4%-ot. De továbbmegyek: ha netán árulod most a lakásod, és ezzel párhuzamosan veszel egy újat, amire leszerződsz, akkor kb. 1 hónapon belül jön a NAV-os szerelmes levél, benne a teljes vételárra számolt illetékkel. Mindezt úgy, hogy ezen a ponton a régi lakás még nincs eladva, csak foglalót fizettél az újra, és még a banki hitelt sem indítottad el. Persze amint elment a régi lakás (és 1 éven belül vagy) lehet fellebbezni, és ki lehet kecmeregeni az egészből annyira, hogy csak a különbözetre fizesd a 4%-ot, ahogy eredetileg szeretted volna, de ez mindenképpen macera. Szóval nagyon rendes srácok/lányok ezek :)

[ Szerkesztve ]

(#11413) petyus_ válasza Mercutio_ (#11411) üzenetére


petyus_
senior tag

Nem az előző vételára, hanem az eladási ára számít, az max 1 éven belül lehet, nem hiszem, hogy korrigálják :) .

Tehát ha eladsz egy lakást 20Mért, és egy éven belül veszel 30Mért, akkor 10M után kell illetéket fizetned. (illetve ha jól tudom van arra is lehetőség, hogy amikor megveszed, akkor nyilatkozol, hogy 1 éven belül lesz eladás, ilyenkor addig nem kell fizetned, és ha eladod, az is levonható, ha mégsem adod el, akkor viszont van valamekkora büntetés)

Chal: Mi 1 éve szerződtünk le az új lakásra, május környékén lesz kész, még nem keresett a NAV. Igaz, a végszerződést januárban kötjük, lehet utána szólnak majd, de írtam feljebb, hogy van lehetőség eltolni ezt, ha fogsz eladni lakást.

[ Szerkesztve ]

(#11414) .tnm válasza petyus_ (#11413) üzenetére


.tnm
addikt

Ha május, akkor sztem ott még albetétesítés se volt. Talán nem is szerepel a neved még a földhivatalban, vagy talán csak széljegyzeten, mint terhelés.

Szerintem a földhivatali bejegyzés indítja a Nav eljárást. (Ha jól rémlik a Navnak szóló adatlapot is a földhivatalba kellett leadni.)

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#11415) Chal válasza petyus_ (#11413) üzenetére


Chal
addikt

Igen, kell a végleges szerződés az illeték megállapításához (tudtommal).

Bár gondolom ez téged nem érint, de közben összeraktam fejben az elmúlt hónap történéseit, hátha valakinek jól jön ez az infó:

Nálunk előbb lett pár héttel vételi szerződésünk az új ingatlanra, mint ahogy megszületett volna az eladási a régire. Amikor az eladási végleges szerződés meglett, bementünk vele a NAV-ba, és beadtunk egy ITV adatlapot (illeték törlési vagy visszatérítési kérelem). Azt mondta az ügyvéd, hogy mostanában az a tapasztalata, hogy 1 hónapon belül kivetik az illetéket a vásárolt ingatlanra, és nagy szívás utólag fellebezgetni, meg bizonygatni, hogy de mi 1 héttel később eladtuk a meglevőt.

Szóval akinek nincs a vétel időpontjában végleges szerződése arról hogy eladta a régi ingatlanját, vagy van, de nem vitte még be a NAV-ba, akkor mindenképpen érdemes pörgetni a dolgot, hogy később ne csináljon magának plusz papírmunkát, meg felesleges ügyintézési időket.

[ Szerkesztve ]

(#11416) Mercutio_ válasza Chal (#11415) üzenetére


Mercutio_
félisten

"Végleges" az a szerződés is amiben későbbi időpontokra vonatkozó ütemezés, tulajdon átruházás szerepel?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#11417) Chal válasza Mercutio_ (#11416) üzenetére


Chal
addikt

Hát ez jó kérdés, én a véglegest úgy értettem, hogy nem előszerződés. De amúgy a véglegesben is mindig valamilyen távolabbi időpontra vonatkozik a birtokba adás, viszont akkor is le kell zajlania fél éven belül, mert tovább nem lehet a földhivatalánál függőben tartást kérni a széljegyre.

Aztán hogy ez más esetekben hogy van, pl. újépítésű társasháznál, ahol adott esetben szerződéskötéskor még egy kapavágás se történt, ott már tudja mindenki hogy 1-2 évig itt nem nagyon lesz semmi. Gondolom azt ilyeneket előszerződéssel csinálják, ezzel nem vagyok képben.

[ Szerkesztve ]

(#11418) Oppenheimer


Oppenheimer
veterán

Ha lakástakarékot megszűntetek, mennyi idő után jutok pénzhez? Úgy vágnék majd vásárlásba, hogyha elég az önerőm enélkül is, akkor maradnak, de ha nem, akkor lemondanám őket. Viszont ez lehet csak hitelbírálatkor derül ki.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#11419) Sanyi.mTs válasza Oppenheimer (#11418) üzenetére


Sanyi.mTs
addikt

szerződés szerinti kiutalási idő.

(#11420) axioma válasza Oppenheimer (#11418) üzenetére


axioma
Topikgazda

Attol fugg. OTP vagy funda, es 4 ev utan te mondanad fel? Standard a felmondastol szamitott 90. napon utaljak at a penzt. Ne engedd kiutalasba, mert akkor ho utolso munkanapjan van ertekelesi fordulo, onnan 3 honap mig atjut a masik allapotba, es meg onnan 15 nap mulva inditjak az utalast. Szoval csinald all.tam fenntartasos felmondassal.
Ha arrol van szo (bocs, nem jegyeztem meg es nem neztem vissza), hogy 4 ev sincs, akkor sima felmondas, akkor is 90 nap standardban. OTP-nel a teljes osszeg 2%-anak lenyulasa fejeben van 30 napra rovidites (tudtommal a 4 ev utani esetre is).
Megjegyzem utobbi esetben jobb beszelni a bankkal, es a benne levo osszeg ha fedezet a kulonbsegre, akkor engedmenyezessel megoldhato (kene legyen), hogy az a vetelarresz fedezettnek tekintodjon (100%, nem csak az alapot csokkenti hanem mar a HBE-bol kiszorzott max. hitelosszeget noveli). Nem surun csinalnak ilyet, de letezik. Azoknal a bankoknal, amik funda partnerek, azert eselyes hogy megcsinaljak. OTP-nel meg szerintem eleve felajanljak, igaz kombizni.

[ Szerkesztve ]

(#11421) Oppenheimer válasza axioma (#11420) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Nem 4 ev utan, szerzodes lejarta elott. Cancel-eznem az egeszet. De ha igy is 90 nap akkor kuka az egesz otlet.

"Megjegyzem utobbi esetben jobb beszelni a bankkal, es a benne levo osszeg ha fedezet a kulonbsegre, akkor engedmenyezessel megoldhato (kene legyen), hogy az a vetelarresz fedezettnek tekintodjon (100%, nem csak az alapot csokkenti hanem mar a HBE-bol kiszorzott max. hitelosszeget noveli). Nem surun csinalnak ilyet, de letezik. Azoknal a bankoknal, amik funda partnerek, azert eselyes hogy megcsinaljak. OTP-nel meg szerintem eleve felajanljak, igaz kombizni."

2 van OTP-nel, es 3 Fundanal. Szerintem a hitelt nem OTP-nel vennem fel, nagyon versenykeptelen ajanlataik vannak ugy nez ki.

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#11422) axioma válasza Oppenheimer (#11421) üzenetére


axioma
Topikgazda

Elvileg attol me'g elfogadhatna a bank, foleg ha fundas is van, de ki tudja. Azert kerdezz ra majd, vesztenivalod nincs a kerdessel.

(#11423) Oppenheimer válasza axioma (#11422) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Koszi, mindenkepp megkerdezem majd. Majusban lesz aktualis, hadd draguljanak meg 10%-ot addig. ;]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#11424) Mercutio_ válasza Oppenheimer (#11421) üzenetére


Mercutio_
félisten

A fogyibarát termékük is gyenge?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#11425) Oppenheimer válasza Mercutio_ (#11424) üzenetére


Oppenheimer
veterán

5 évre fixálva sok banknak van 4% THM-es ajánlata, OTP-é pedig 5.2.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#11426) Mercutio_ válasza Oppenheimer (#11425) üzenetére


Mercutio_
félisten

:R

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#11427) JayZ


JayZ
tag

Ha már lakáshitel, amiatt érdemes szerintetek 1-2 évvel lakásvásárlás előtt átmenni egy szimpatikus bankhoz (sajna otp-s fiatalember vagyok, unicredit-erste jobb termékeket kínál), hogy legyen valamennyi "számlatörténetem" náluk?

(#11428) amargo válasza JayZ (#11427) üzenetére


amargo
addikt

Felesleges, másik banktól is bekérik. 5 percet spórolsz vele.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#11429) concret_hp válasza amargo (#11428) üzenetére


concret_hp
addikt

+ honnan tudod 2 év múlva melyik bank lesz a legjobb?

vagy fullba vagy sehogy :D

(#11430) attiati válasza concret_hp (#11429) üzenetére


attiati
veterán

Uni évek óta elég erős a fix lakáshitelek árazásában.

Láttam már olyat, hogy 6 hónap számlatörténet előnyt jelentett, de sztem nem annyit, hogy megérje egy drágább csomagot fizetni. Ha meg olcsóbb, akkor anélkül is érdemes.

(#11431) Stanlee válasza concret_hp (#11429) üzenetére


Stanlee
őstag

A kerdes jogos, mivel az elozo nagy hitelboom-ban nem eppen a legjobb bank volt az unicredit, ahol erdemes volt eladosodni. Nekem van meg egy a HVB Bank-tol atvett lakashiteluk, mar kevesebb, mint 2 ev van hatra, aztan lezarom azt a hitelt.

Amugy par evvel ezelott nem voltak hajlandoak a befixalt 5 eves kamatperiodusra atallitani a hitelem, kivaltani masik bank ajanlataval meg nem tudtam.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#11432) Eyesis


Eyesis
őstag

Sziasztok,
Én már elég régóta albérletben élő vagyok, a célom (50%önerő) talán már sosem jön össze. Azóta már családom is lett, és nem szívesen költözgetnénk egyik albiból a másikba.
Van itt olyan, aki nem elfogult és reálisan látja, hogy mitől lett ilyen combos a használt lakások ára, beleértve még a paneleket is. 6-10 hónap múlva már várható valamilyen normalizálódás?
A panelek pl. nem 30 éves élettartamra lettek becsülve? Merhetek 25-30 éves panel lakást venni?
Két gyerekkel 2 gyerekes CSOK-ot használt lakásra ha felveszem, és 10 évig kell ott laknom, de fullra lepusztul a panel, akkor bukó?

Köszi,
Gyula

Eyesis

(#11433) #41635072 válasza Eyesis (#11432) üzenetére


#41635072
törölt tag

Az árak egyelőre töretlenül nőnek sajnos.
Nem beszelnek olyasmirol, hogy 10 ev mulva szethullanak a panelok.

[ Szerkesztve ]

(#11434) RexpecT válasza Eyesis (#11432) üzenetére


RexpecT
addikt

(#11435) Eyesis válasza RexpecT (#11434) üzenetére


Eyesis
őstag

Köszi!

Eyesis

(#11436) kiszi07


kiszi07
senior tag

Hitelszerződéstől aláírásától számítva hány napon belül van reális kiutalás? (CIB, fogyasztóbarát lakáshitel) Jövő héten fogok aláírni.

Slow down & you'll make less mistakes. At the pace of faith, work is productive, relationships prosper, & your spirit is at peace

(#11437) astorre19 válasza kiszi07 (#11436) üzenetére


astorre19
aktív tag

Banki hirdetményben biztosan benne van.

[link]

6. oldal
eszerint a feltételek teljesítésétől max 2 nap.

A feltételek is ott vannak valahol(biztosítás,közjegyző stb)

[ Szerkesztve ]

Battletag: SHADOWDRAGON#26677

(#11438) Patrick válasza Eyesis (#11432) üzenetére


Patrick
addikt

Panelt ne!

„Aki barátot talál, kincset talál."

(#11439) kiszi07 válasza astorre19 (#11437) üzenetére


kiszi07
senior tag

Ez a 2 munkanap a fogyasztóbarát lakáshitel feltétele, de a bankos nénike azt mondta, hogy ha a két ünnep között vagy január 2.-án.

Slow down & you'll make less mistakes. At the pace of faith, work is productive, relationships prosper, & your spirit is at peace

(#11440) Chal válasza astorre19 (#11437) üzenetére


Chal
addikt

Nekünk is 2 munkanapot mondtak a bankunknál, a vevőnknek egy másik banknál szintén ennyit. Mivel finisben vagyunk, ezért ezen felbuzdulva mindenki intézett költöztetőt, munkásokat a felújításhoz, stb... Ehhez képest a vevőnk hitelének a folyósítását 7 munkanapja várjuk, a miénket pedig 4. Szóval azért erre fontos dolgot vagy határidőt én nem mernék ezek után építeni. Ha péntekig nem történik meg a folyósítás, akkor nálunk kb. januárra (ha nem februárra vagy márciusra) csúszik mindenki, mert ünnepek előtt/után már igen nagy csoda kell ahhoz, hogy szabad időpontja legyen a melósoknak. A költöztető még csak-csak megy, de burkolót tuti nem akasztok le, a jövő hetit meg lassan le kell mondanom :(

Mondjuk esetünkben egyik bank sem a CIB (MKB, és KH). Illetve annyi eltérés van, hogy az egyik hitel üzleti feltételű, szóval nem a fogyasztóbarát elnevezésű. De arra is 5 napot vállalnak az ászf-ben. Mivel folyósítási díj perpill nincs sehol (legalábbis nálunk nincs), így elengedni sincs mit, meg amúgy se mennénk vele sokra :(

[ Szerkesztve ]

(#11441) Chal válasza Chal (#11440) üzenetére


Chal
addikt

Hát ezt nem hiszem el, csak panaszkodni kell a vakvilágba, erre jön az sms hogy az egyik folyósítás megérkezett (a 7 napos MKB-s) :) Na remélem a másikkal is így fogy történni, majd holnap/holnapután panaszkodok ide, ha nem gond, hátha ez kell hozzá :D

(#11442) Eyesis


Eyesis
őstag

Sziasztok,

Ha egy hasznalt lakas 40 millioba kerul es van ra 12 millio onero, akkor mennyire nagy eselyem van bebukni a foglalot? A bankok mennyire szoktak kevesebbre ertekelni?

Köszi,
Gyula

Eyesis

(#11443) Chal válasza Eyesis (#11442) üzenetére


Chal
addikt

Én a KH-nál vettem fel a hitelt, és néztem nagyokat, hogy az értébecslésnél egy kb. 98%-os árat állapítottak meg a vételárhoz képest (én régi tapasztalatok alapján még ilyen -10%++ százalékokhoz vagyok szokva). Kérdeztem az ügyintézőt, azt mondta, hogy neki van lehetősége beadni az adásvételi szerződést is a becsléshez, és pontosan a fentiek miatt meg is szokta ezt tenni. Így figyelembe veszik a vételárat (persze ésszerű keretek között), és neki az a tapasztalata, hogy ha valaki nem kötött túl jó, vagy túl rossz üzletet az eladóval, akkor alig szokott lenni pár % eltérés. Sajnos azt nem tudom, hogy ez a bank sajátossága e, vagy az ügyintézőé, ennyire nem mentem bele, minden esetre örültem neki.

A bebukás elkerülésére ott vannak még az előelbírálási lehetőségek is minden(?) banknál ingyenesen. Nyilván garanciát nem vállalnak arra, hogy 100%-ban úgy is lesz minden ahogy ott mondják, de azért elég nagy esélye van.

[ Szerkesztve ]

(#11444) amargo válasza Eyesis (#11442) üzenetére


amargo
addikt

Nekem pl durván felül becsülték az ingatlant bank oldaláról (szerintem).
Viszont annak nézz utána inkább, hogy tudsz-e rá elég hitelet felvenni. Novemberben változtak a feltételek.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#11445) Csabroncka válasza Chal (#11443) üzenetére


Csabroncka
addikt

2015-ben 16.8-ért vettünk panelt, 16.4-re értékelte a bank (Buda), szerintem a nagyvárosok többségével nincsen gond, a kisebb településeknél viszont már lehet és általában ott szokott előjönni, hogy kevesebbre értékeli a családi házat, mint amennyiért vették!

A bank alapvető érdeke, hogy észszerű keretek között, minél jobban el tudjon adósítani.....

"in medias res"

(#11446) Nordik válasza Csabroncka (#11445) üzenetére


Nordik
őstag

Ha ennyire felertekelik az ingatlant akkor az azt jelenti, hogy kevesebb önerő is elég? Vagy hogy kell ezt elképzelni? Én mindig a vételár minimum 20%at veszem oneronek. Sajnos nincs tapasztalatom mi a menete a dolgoknak pedig lassan aktuális lenne a vasarlas.

(#11447) Eyesis válasza Nordik (#11446) üzenetére


Eyesis
őstag

Én épp a 30%al kezdtem bizonytalankodni...

Eyesis

(#11448) kiszi07 válasza Nordik (#11446) üzenetére


kiszi07
senior tag

Semmit sem jelent, nekem Győrben 23% lett a bank felé az önerőm. Ingóságként + 2m, így lett ~32,5%. Szerintem a fizetőképesség, kereset számít a legjobban. Amúgy városokban 20%-tól hiteleznek, de a reális 25 inkább.
(#11442) Eyesis ilyen önerővel semmi probléma nem lehet, ha fizetőképes vagy, városban szeretnél? A banknak az a legjobb, ha túl becslik, így nagyobb a fedezet. (ha kevesebb az gáz, mert addig hiteleznek, amennyire értékeli a becslő) Persze nem lehet nagy eltérés +- 10%, ha még is, akkor valamelyik szerv felülvizsgálja.

Slow down & you'll make less mistakes. At the pace of faith, work is productive, relationships prosper, & your spirit is at peace

(#11449) .tnm válasza kiszi07 (#11448) üzenetére


.tnm
addikt

"A banknak az a legjobb, ha túl becslik, így nagyobb a fedezet."

Ezen nagyon meglepődnék. A bank azt szereti, ha minél pontosabb az értékbecslés. Mert akkor tudja a maximum hitelt adni, amellett, hogy biztos lehet benne hogy ha nem fizet a hiteles, akkor is (többnyire) pénzénél marad.

Gondolj bele, ha egy 10 milliót érő lakást az értékbecslő 20-ra értékeli, a bank ad neked 15 milliót egy 10 milliót érő fedezetre, akkor igen sokan nem fizetnék a részleteket...
Nem véletlen, hogy az értékbecslőt a bank küldi.

Az, hogy 20% önerő kell, az tv-ben van szabályozva (illetve ugye most ez változott futamidőtől, kamatrögzítés hosszától). De amikor en vettem fel a hitel, akkor azt mondta a banki ügyintéző (aki ugyan volt, amit rosszul tudott, szóval erre se esküdnék meg), hogy a bank 30% önerőnél érzi magát nyugodtnak, illetve, ha a havi törlesztő nem éri el a háztartás havi bevételének a felét. (Ez még újabb szabályozás előtt volt, Erste-nél.)

A lényeg, hogy a bank fél attól, hogy átvered/meghalsz/stb. és amellett szeretne minél több hitelt adni Neked minél hosszabb távra (minél rövidebb kamatperiódussál), hogy közben abban is biztos akar lenni, hogy be is fogja hajtani a kintlévőséget.

Máshogy megfogalmazva, a bank várható értékre optimalizál (beleértve, hogy ha drágán adja a hitelt, akkor semmit nem kap, mert másik bankhoz mész), miközben Te meg minél olcsóbban szeretnél lakashoz jutni.

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#11450) kiszi07 válasza .tnm (#11449) üzenetére


kiszi07
senior tag

Nekem teljesen az ellentéte van. Vettem egy ingatlant 15+2m-ért(nov elején) felújítva, ami most minimum 18m, ez alatt most nálunk putrit sem kapsz és még is megkapom a hitelt. (most megyek szerződést aláírni) Lehet a magas fizetésem miatt? Nekem a havi 120k körüli törlesztő a fizetés 20%-át sem éri el. :F

"Gondolj bele, ha egy 10 milliót érő lakást az értékbecslő 20-ra értékeli, a bank ad neked 15 milliót egy 10 milliót érő fedezetre, akkor igen sokan nem fizetnék a részleteket...
Nem véletlen, hogy az értékbecslőt a bank küldi. "
Ez egy logikátlan példa, mert ilyen esetben felülvizsgálnak mindent és lehet, hogy az illető hitelt sem kap, Érdemes egy független hiteltanácsadóhoz fordulni. (pld. bankráció pozitív tapasztalatom van velük és előbb kaptam tőlük az infókat, mint a banktól)

[ Szerkesztve ]

Slow down & you'll make less mistakes. At the pace of faith, work is productive, relationships prosper, & your spirit is at peace

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.