Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  DIGI internet (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-05 18:11:35

LOGOUT.hu

DIGI internet Gyakran Ismételt Kérdések
(Kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. február

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#95401) MadMancs válasza Geth (#95400) üzenetére


MadMancs
veterán

Használtam egy darabig OpenWRT , illetve TP link Asus előtt saját fw vel, ugyanaz.
Az valóban lehet hogy nem országos hanem csak regionális gond időnként, de attól még létezik a hiba.

Kedvező árú mobil előfizetésekért keress bátran. +36708034865 <-- Tel/SMS/WhatsApp, http://mancsmobiltavkozles.hu , szabo.norbert@mancsmobiltavkozles.hu ,

(#95402) Geth válasza MadMancs (#95401) üzenetére


Geth
addikt

Biztosan nem országos, hiszen akkor nekem se lenne hibátlan hónapok óta :) Illetve lehet még a kliens (teló) is béna.

(#95403) MadMancs válasza Geth (#95402) üzenetére


MadMancs
veterán

Pont egyszerre minden kliens kizárt hogy béna legyen (S20+, S21 Ultra és ha a húgom nálunk van épp akkor iPhone 7).

Kedvező árú mobil előfizetésekért keress bátran. +36708034865 <-- Tel/SMS/WhatsApp, http://mancsmobiltavkozles.hu , szabo.norbert@mancsmobiltavkozles.hu ,

(#95404) Geth válasza MadMancs (#95403) üzenetére


Geth
addikt

Nem kizárt, csak kisebb a valsége (már futottam bele hasonló kizártba :)).
Marad a találgatás.

(#95405) Varszegig válasza Geth (#95396) üzenetére


Varszegig
veterán

Így emlékezetből nem ment: viber képküldés, atp world app, hvg.hu app. Kikjapcsolás után mind ment.

(#95406) Varszegig válasza Geth (#95404) üzenetére


Varszegig
veterán

Nekem ezek a hibák kb. 1,5 napig voltak, aztán jöttem rá, hogy az ipv6 kikapcsolás segít. Edgerouter gyári firmware. Semmi köze a roueterhez.

(#95407) Geth válasza Varszegig (#95406) üzenetére


Geth
addikt

Örülök hogy rájöttél. Nálam kicsit bonyibb az IPv6 (is), mint hogy on/off :( Ráadásul nem opció a kikapcsolás.

(#95408) Staradder


Staradder
tag

Most hogy van a szolgáltatóknál ez az ipv6 cím kiosztás? Igényelni kell? És mi kap ipv6 címet? És ez mellett akkor nincs már NAT?
Köszi

(#95409) Varszegig válasza Geth (#95407) üzenetére


Varszegig
veterán

Beállítani nekem is bonyolultabb, de van service off szerencsére. Majd 1x visszakapcsolom...

(#95410) Geth válasza Varszegig (#95409) üzenetére


Geth
addikt

Ki/be kapcsolni openwrt-n is egy gomb/parancs. Arra gondoltam hogy beállítások terén azért van lehetőség kalapálni, és tökjó annak akinek ha gondja van, nincs mit nyomozni, csak kikapcsolni tudja :)

(#95411) adika4444 válasza Staradder (#95408) üzenetére


adika4444
addikt

Szolgáltató és -eszközfüggő.

A DIGI-nél egy darab 64-es prefixet + egy címet kapsz. A címet kaphatja a router, a prefixet pedig a saját LAN-od. HA úgy van, a router címe is lehet egy a prefixből.
A 64-es prefix egy alhálózatra elég, az erre csatlakozó eszközök kapnak címet (általános esetben egy ilyen subnet van).

Címet azok kapnak, amik támogatják az IPv6-ot (szinte az összes mai asztali és telefonos operációs rendszer).

NAT nincs, épp ezért minden cím elérhető kívülről. Ezen segíthet az IPv6 tűzfal, de consumer routerekben ez elég csökkentett üzemben működik jelenleg, ráadásul a hazai prefixváltogatós szokás sincs előnyére, itt már csak gondot okoz a váltakozó prefix.

üdv, adika4444

(#95412) Laven


Laven
újonc

Pár napja írtam itt hogy néha nem működik nálam az ipv6.

Arra jutottam Geth hozzászólása alapján, hogy amikor nem stimmel a digi által kiosztott kliens prefix (a routerednek adott ipv6 cím) és a delegált prefix (az a cím tartomány amit a routered továbbít a hálózatod felé a többi gépnek) az egy érvénytelen konfiguráció és a többi gépen olyankor nem működhet az ipv6 net, csak magán a routeren.

Nálam friss dd-wrt fut egy netgear r7800-as routeren, ezért könnyen tudom ellenőrizni ezeket a címeket, jelenleg is ez a helyzet, és ma már 5x csatlakoztam újra, mindig rosszat kapok:

kliens: 2a01:36c:5240:xxxx::/64
delegált: 2a01:36d:5241:xxxx::/64

A kliens címet a pppoe interface-en kell keresni, a másikat azon a bridge-en ami a lannal kommunikál.

Ha valaki akinél gond van ezeket ellenőrizni tudná magánál az sokat segítene, köszi!

(az ügyfélszolgálat továbbra sem válaszol...)

(ne másoljatok be teljes címet, elég az első 3 csoport)

[ Szerkesztve ]

(#95413) Laven


Laven
újonc

Azt elfelejtettem kiemelni hogy a :36c: / :36d: eltérése a standard része, nem attól hibás, hanem a következő csoport eltérése a probléma. (nem tudom már az előzőt szerkeszteni :B )

(#95414) Staradder válasza adika4444 (#95411) üzenetére


Staradder
tag

Értem, az oké hogy milyen készülék kaphat ipv6 - t, a kérdés hogy előfizetőkent én hogy kapok?
És akkor az ipv6 cím is előfizetésre kapható és nem készülékekre elvileg ha jól értem.

(#95415) Apucy01 válasza Staradder (#95414) üzenetére


Apucy01
őstag

nem kell érte fizetned és kérned sem kell.

Csak simán Tolvaj KOBOLD!! :D

(#95416) Ejelhar válasza Multibit (#95307) üzenetére


Ejelhar
senior tag

Szia,
nálam ez az össz kapcsolatok száma belső hálóról, mindennel együtt (desktop pc, noti, mobil, médialejátszók, torrentek, router által létesített VPN kapcsolatok).
Ebben benne van minden, az ideiglenesen létesített kapcsolatok is (pl. DNS kérések), meg a leidőzítésre várók is (e típusból a torrentből messze e legtöbb).

Nálad egy kicsit magasnak tűnik.

utánlövés:
most belenéztem egy olyan 200 főt foglalkoztató cég routerébe, nem érik el a 2000-ret így péntek késő délután (persze ott torrent kitiltva).

[ Szerkesztve ]

(#95417) szaboi6512


szaboi6512
őstag

Nálam is bekötik az optikát, elvileg hamarosan.
Kedden megyek be átszerződni, Gigás FTTB-ről. Dél-Pest.
Remélem nem bánom meg....

[ Szerkesztve ]

ASUS RT-AX58U "Ez kizárt dolog,mert nem tudom!"

(#95418) Ejelhar válasza szaboi6512 (#95417) üzenetére


Ejelhar
senior tag

Elvileg jobb lesz a TV és a net is.

A gyakorlatban meg majd kiderül hamarosan.

(#95419) wallace


wallace
tag

Sziasztok! Találkozott már valaki olyan jelenséggel hogy, sem a saját wifi AP-m, sem a Digi router-e nem engedi fel a mobilokat időről időre a wifi-re. A saját AP-m, ami egy Huawei AX3 a telefon pedig egy Huawei P30. Az ip-t a Digi eszköze osztja, azzal lehet összefüggésben talán? Amíg Voda korlátlan volt nem érdekelt, de most a Digi mobillal elérhetetlen vagyok, ha nem vagyok fent a wifi-n. Ja és ha telót újraindítom, újra megy pár óráig...

(#95420) 4Grider válasza wallace (#95419) üzenetére


4Grider
nagyúr

Az garantált, hogy semmi köze a szolgáltatóhoz annak, hogy ha hozzáférés a hálózathoz megtagadva üzenetet kapsz a telefonodon. Tedd rendbe otthon a wifi-t és ne használj fos szolgáltatói eszközöket a saját lan/wlan-od kiszolgálására, ha már egyszer van egy normális routered.

(#95421) Multibit válasza Ejelhar (#95416) üzenetére


Multibit
veterán

Nem magas az, ha több automatikusan frissülő blocklist van definiálva a tűzfalban aliasként. A Sensei sem a visszafogott erőforrás használatáról híres ;)

(#95422) Varszegig válasza Geth (#95410) üzenetére


Varszegig
veterán

A beállítrásokat nem akartam elállítani, mert már jó ideje jó volt azokkal, szóval nem próbálkoztam kilőttem. Úgyis csak a fő VLAN kapott ipv6-ot köszönhetően a /64-nek.

(#95423) qqcqqc válasza Multibit (#95421) üzenetére


qqcqqc
őstag

Gondolkodtam rajta, hogy felteszem a hp t620 plus-ra, de szerintem nem vinné a gigabitet. Maradt az OPNsenese magában.

(#95424) Staradder válasza adika4444 (#95411) üzenetére


Staradder
tag

Oké utána olvastam hogy minden Ftth-s kap ipv4 mellé ipv6 címet. Ezt nem tudtam, kis felületen van ez reklámozva.
És azt mondod hogy kapok egy /64-es prefixes ipv6 címet és azon belül /128-ig szabadon felhasználhatom az ip címeket?
A hálózatom összes készülékét a szolgáltatom a /64-el fogja beazonosítani?
És olvastam azt is hogy nem fix az ipv6 címem. De ha fix ip-t akarok adni a nyomtatónak vagy a szerveremnek aminek a Dhcp csak szivás azt ebben az esetben hogy oldom meg? Ha mindig elveszi a ipv6 címem a szolgáltató valamilyen szakadás és újraosztás után?
köszi

(#95425) MadMancs válasza Staradder (#95424) üzenetére


MadMancs
veterán

Nem csak FTTH, FTTB-n is bekapcsolható IPv6 2015 óta.

Kedvező árú mobil előfizetésekért keress bátran. +36708034865 <-- Tel/SMS/WhatsApp, http://mancsmobiltavkozles.hu , szabo.norbert@mancsmobiltavkozles.hu ,

(#95426) Geth válasza Staradder (#95424) üzenetére


Geth
addikt

Röviden: nem lesz fix ipv6 címe semminek a prefix változás miatt.
Itt openwrt: én belső hálón nem használok dhcpv6-ot, csak slaac van.
A dnsmasq-ból a teljes változat (ipv6 miatt) beállítható, hogy a lokális (eui64 miatt mac-ből generált suffixű) címeket frissen tartja. Így a névfeloldás kipipálva, nem kell ip címekkel és azok változásával foglalkozni.
A kintről elérést megoldottam egy firewall scripttel, ami frissíti a tűzfal forward szabályokat: prefix lekérhető, szuffix a macből számolható. A script reconnect eseményre fut le. Így csak a szükséges lyukak lesznek a falon. ddns-nél természetesen gépenként kell egy bejegyzés, hiszen minden gép külön címezhető.

(#95427) Multibit válasza qqcqqc (#95423) üzenetére


Multibit
veterán

nem vinné a gigabitet
Szerintem ez nem akkora probléma. Legalábbis, nekem nem az. Ha amúgy stabil marad a router, én inkább a Sensei-t választanám, mint a gigabitet.
De inkább menjünk ezzel haza :)

(#95428) Staradder válasza Geth (#95426) üzenetére


Staradder
tag

Ok így jobban átlátom.
Akkor a dinamikus prefix-hez kapcsolhatok az én static (vagy dhcp-s) suffix-eim?
Ez megoldott? Vagyis a belső hálózaton használhatok dhcp vagy static suffix-et de kifelé kommunikáláshoz kell az aktuális prefix?

(#95429) Geth válasza Staradder (#95428) üzenetére


Geth
addikt

A dhcp-s vonalat nem ismerem, csak slaac-t használok, de ott is, ahogy írtam, a suffixek stabilak.
Illetve használok a kapott prefix mellett unique local addresseket (ula), ahol a prefix is stabil, szintén a router osztja. Értelemszerűen ez csak belül működik, kifelé nem routeolt, viszont jól jöhet, ha elmegy a net.

[ Szerkesztve ]

(#95430) juliabrilke


juliabrilke
addikt

Olyan lehet, hogy a Digi bekavar a VPN kapcsolatba (lassítás) vagy ismer VPN címeket blokkol?

Június 1-től VPN-el (PIA, NordVPN) a ping 100ms fölött van mindig, de csak magyar szervernél. Szlovák szerverrel tesztelve 17-25ms között i értéteket kapok. VPN nélkül me a szokásos 6-7ms.

Előtte magyar szerveren mérve 7ms, 700Mbit/320Mbit volt, most örülök ha 400Mbit/35Mbit van, persze minden 100ms+ késleltetéssel.

(#95431) Laven válasza juliabrilke (#95430) üzenetére


Laven
újonc

Én ma vettem észre hogy az itthoni és a szomszédos országokban lévő VPN végpontok (torguard) válaszideje 5-10x esére nőtt, csak a digin keresztül, telekomon okés.

Ez az első ilyen tapasztalatom.

(#95432) juliabrilke válasza Laven (#95431) üzenetére


juliabrilke
addikt

14 hónapig minden ok volt, most meg a válaszidők az egekben, de csak magyar vpn szervereknél.

Vicc, hogy az agyonterhelt ingyenes VPN holland végponttal fele annyi válaszidőt produkál még így is. :W

[ Szerkesztve ]

(#95433) Borisz76


Borisz76
veterán

Gondoltam mérek...

- Több napon keresztül.
- Éppen mikor eszembe jut...vagy nem felejtem el.
- Öreg de erős PC , Win10Pro - 64 bit.
- Speedtest alkalmazás a Microsoft Store-ból.
- Mérés helyileg Hajdúszoboszlón.
- Szerver a legközelebbi...azaz Debrecen.
- Képeket mentettem.
- Majd 9 képet összeollóztam egybe.
- Volt , hogy napi 2 mérés is készült.

Íme : ( Balra a mérés , jobbra a mérés időpontja )




Szerintem jó.....

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#95434) juliabrilke válasza Borisz76 (#95433) üzenetére


juliabrilke
addikt

Gondolom VPN nélkül ennyi. Úgy nálam is ok, de ha a VPN-t bekapcsolom kriminális lett.

Még megtaláltam a régi méréseket is 3 különböző VPN-nel és minden jó volt még akkor.
A poén, hogy athéni VPN-nel mérve is csak 64ms a késleltetés, Magyarországra a 90ms+ brutálisan sok.

(#95435) 4Grider válasza juliabrilke (#95434) üzenetére


4Grider
nagyúr

Azért ezeket az értékeket nem nevezném kriminálisnak vpn-en. Én a BIX-ben lévő gépemről nem tudok most csak néhány Mbps-al archiválni, a szokott 300 Mbps (ennyit tud az ottani vpn router) helyett.

(#95436) Ejelhar válasza juliabrilke (#95434) üzenetére


Ejelhar
senior tag

Amikor a titkosítás is számít, akkor az a legkevesebb, hogy mennyi a késleltetés.
Mert hogy ahhoz proci kell, nem csak a hálón múlik a sebesség, hanem csak és kizárólag a router/PC prociján (azon muszáj megjáratni a csomagokat).
Na most, itt még olyan érdekes eset is előfordulhat: van olyan titkosító algoritmus amit hardware-ből támogat a CPU, de az éppen nem egyezik a szembe lévő oldal elvárásaival.
Magyarán mondjuk egy X kódolású 128 bites gondot okoz, padlózza a CPU-t.
Ugyanakkor egy X kódolású 256 bites meg nem, mert erre gyárilag célzott feldolgozóegység és futószalagok vannak rendelve a SoC-ban. És ilyenkor a CPU terheltség az előző eset töredéke, pedig jóval keményebben nyomjuk.

(#95437) Laven


Laven
újonc

Megmértem MTR-rel az egyik osztrák torguard végpontot digin és telekomon is.

• A VPN kapcsolat nem aktív, a "sima" neten mérem, hogy milyen "messze" van a szerver
• a telekom koaxos és a min latency 5-6ms az első állomáshoz, a diginél ugyanez 1-2ms

digi,
mtr 37.120.155.10 (korábban ez csak ~9ms volt és sosem ment át frankfurton):
telekom,
mtr 37.120.155.10 (ez kb mindig ilyen volt)

Ebből nekem az jön le hogy a digi és VPN végpont között valamilyen peering/útvonal probléma van, könnyen lehet hogy a Private Internet Accessnél is ez történik, mert ők is az m247-től bérlik a legtöbb szervert és gondolom azok mind egy hálózaton vannak.

A PIA-nál azonban még egy dologra figyelni kell, náluk egy csomó VPN végpont nem a célországban van és valamilyen geolokációs trükkel érik el hogy végül célország-beli ip címet kapj, ami persze jól működik de a latency nem az lesz amire számítanál.

Private Internet Access reveals physical locations of 35 geo-located regions

Az itthoni szerverük nincs ezen a listán, de mégis ha MTR-rel mérem, Amszterdamban kötök ki...

(#95438) szaniszlokar


szaniszlokar
aktív tag

Milyen routert ad a Digi, ha megrendelem a wifi6 szolgáltatást?
Jelenleg egy Tplink Archer A7-es eszközöm van. Megéri esetleg a bérlés?

Minden ellenállás hasztalan.

(#95439) 4Grider válasza szaniszlokar (#95438) üzenetére


4Grider
nagyúr

Nem éri meg. Leírták, hogy miért.

(#95440) TeeJay válasza szaniszlokar (#95438) üzenetére


TeeJay
félisten

Az a baj sokan azt hiszik hogy az optikai ONT helyett lesz wifi 6-os eszköz nem pedig hogy mellé... Utána jön a koppanás. Nem is értem nyáron miért hoz már be ilyet a DIGI hogyha őszre kiderül végbe mehet-e a felvásárlása.

[ Szerkesztve ]

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#95441) g0dl


g0dl
addikt

Más is tapasztalt olyat, hogy FTTB->FTTH átállás után a mért net sebesség maradt lényegében 500/300 körül., és jelzésre az a válasz (lerázás) jön, hogy ez megfelel a garantált feltételnek. Az eszköz bridge módban van.

Valójában nem egy benchmark pistike vagyok, a routerem áteresztőképességére lettem volna kiváncsi, napi használat során nekem az 500/300 bőven elegendő. A hozzáállás azonban bosszant, mert azt nem hinném, hogy routerem ( dir 860l - openwrt-vel amit próbáltam, de majd megnézem mikrotik-kel is) pont 500 körül bírna.

Ja és még egy kérdés: a pppoe újracsatlakozás FTTH esetén lehet hogy sokkal lassabb/esetlegesebb?

[ Szerkesztve ]

(#95442) woodworm válasza g0dl (#95441) üzenetére


woodworm
veterán

Attól függ mikori build, az újjal előfordulhat, hogy csak ennyi.

(#95443) juliabrilke válasza Ejelhar (#95436) üzenetére


juliabrilke
addikt

Elhiteted, hogy tisztában vagyok ezzel, több éve használok VPN-t rendes asztali gépen fut a router évek óta, hardveres cpu/ram limitáció sose volt.
A VPN csatorna paraméterei 14 hónapja ugyan azok, ciphert és mást se állítottam rajta, ugyanúgy UDP OpenVPN-t használok a szolgáltató adta ovpn fájlból.
A késleltetés egyik napról a másikra lett 8ms -> 90ms, a feltöltés meg 300Mbit -> 30Mbit, de csak magyar VPN-nél, környező országoknál relatíve rendben van minden.

Azóta teszteltem ezeket, mindegyikkel ugyanaz az eredmény :
- Untangle, Pfsense routerrel
- NordVPN, PIA VPN-el
- Digi (vezetékes és mobil) és Telenor internettel

Úgy néz ki nem Digi, inkább VPN specifikus hiba (routing?), ami a M24x szervereket érinti.

(#95444) g0dl válasza woodworm (#95442) üzenetére


g0dl
addikt

18.06 ha az openwrt-re vonatkozott a megjegyzés.

de megnézem mikrotikkal ha lesz időm, mint írtam nem hiányzik a sebesség, csak zavar az ilyen lerázás.
Eddig egyébként elégedett voltam a digi hozzáállásával, de ez az áttálláss khm. nem volt zökkenő mentes.

(#95445) juliabrilke válasza Laven (#95437) üzenetére


juliabrilke
addikt

Igen, hasonló végeredményre jutottam, sajnos nem Digi specifikus hiba, inkább valami peering gond lehet. PIA és NordVPN-nel teszteltem (Keepsolid 6 ingyen hónap meg persze 3 napja járt le :W ), mindegyik M247-es szervert használ, eredménye sajnos ugyan olyan rosszak.
Ami lényeges, hogy június 1-ig minden ok volt, normális késleltetés és feltöltés, utána csináltak valamit.

(#95446) 4Grider válasza juliabrilke (#95445) üzenetére


4Grider
nagyúr

Nekem tegnap késő délutánra visszajött a korábbi sebességem.

(#95447) bunddog


bunddog
tag

Hali!

Mik a tapasztalatok Fiberhome ONT-ot érdemes bridge módba rakatni és utána a saját routerrel használni? Mert olvastam 1-2 hsz-ben hogy voltak úgy vele gondok. UTP-n bőven hozza amit kell de a wifi része elég instabil, ezért gondoltam hogy a régi TP-Link routerem jobb szolgálatot tenne.

(#95448) 4Grider válasza bunddog (#95447) üzenetére


4Grider
nagyúr

Konkrétan mi a modellszáma a régi routerednek? Mert ha nem tud nat-olni csak néhány 100 Mbps-ot, akkor lehet, hogy a fos szolgáltatói eszköz is jobb.
De persze mindig a legjobb megoldás a 900 Mbps+-t natolni képes saját router...

(#95449) juliabrilke válasza 4Grider (#95446) üzenetére


juliabrilke
addikt

Sajnos tényleg igazunk volt, az M247 serverekkel lesz valami gond.
Előfizettem pár olcsóbb VPN-re 1hétig/hónapig tesztelés miatt és mindenhol normális a késleltetés (még a gyengébb szolgáltatóknál is), ahol nem az M247 hostol.

8ms vs 90ms, elég beszédes azért.
Úgy néz ki, hogy M247-nél több szerveren is átmegy a kapcsolat (pl. brit M247 gépen) és ezért brutálisan megnő a késleltetés.

(#95450) bunddog válasza 4Grider (#95448) üzenetére


bunddog
tag

Annyira nem régi, egy WDR3600, gigabithez bőven jó, wifiben persze nem túl erős ez se de megbízhatóbb.

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  DIGI internet (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.