Hirdetés

2024. május 21., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#25201) sz.balazs.95 válasza lev258 (#25200) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

a legutóbi 3 változtatás az volt, hogy leszedtem a Payday 2-t, ami még 8 napig ingyenes, leszedtem a Dropbox klienst, aminek 2 pillanat alatt elértem a limitjét ( :DDD ) és telepítettem a mir-t, amit sehol se lehet elindítani. tehát telepítve van a csomag, de semmi.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#25202) lev258 válasza sz.balazs.95 (#25201) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan hogy néz ki a bejelentkező képernyő? Ott kellene lennie a választási lehetőségnek.
Nem lehet, hogy valamiért a Mir-t használod jelenleg?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#25203) sz.balazs.95 válasza lev258 (#25202) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

a bejelentkezési képernyő semmi extra, teljesen stock, még a DE-t se engedi variálni. (tehát nincs ott a kis Ubuntu ikon.)

Parancssorból hogy tudom leellenőrizni biztosra, hogy X.Org-ot vagy Mir-t használok?

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#25204) lev258 válasza sz.balazs.95 (#25203) üzenetére


lev258
veterán

Mit mondanak ezek:
echo $GDMSESSION
echo $XDG_CURRENT_DESKTOP
echo $MIR_SERVER_NAME

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#25205) sz.balazs.95 válasza lev258 (#25204) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

echo $GDMSESSION: ubuntu
echo $XDG_CURRENT_DESKTOP: Unity
echo $MIR_SERVER_NAME: (semmi)

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#25206) lev258 válasza sz.balazs.95 (#25205) üzenetére


lev258
veterán

Akkor elvileg rendben van ez a része. Nem használsz Mir-t.
Terminálból próbáltad már újrarakni a zártat?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#25207) sz.balazs.95 válasza lev258 (#25206) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

még nem :B

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#25208) Tamy


Tamy
senior tag

Sziasztok!

Xubuntu 14.04 LTS alatt ismét előjött egy ilyen problémám:

A jobb felső sarokban megjelent egy frissítési problémára figyelmeztető ikon. Korábban már volt ilyen, akkor az Opera volt a ludas, most ha jól tippelek, akkor a Chrome. Ha terminálban lefuttatom az apt-get update parancsot, akkor arra panaszkodik, viszont a tárolók között nem találom, és míg az Operánál érthető, ha nem éri el/megszűnt a tárolója, addig a Chrome esetén kissé furcsállom. Mit tehetnék ez ügyben?

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#25209) lev258 válasza Tamy (#25208) üzenetére


lev258
veterán

[link]
A 32 bites verzió támogatása szűnt meg és keresné a tárolóját a rendszer.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#25210) Tamy válasza lev258 (#25209) üzenetére


Tamy
senior tag

Köszönöm, sikerült :)

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#25211) Mr Dini


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Sziasztok!

Van egy pxe-s diskless Ubuntu 14.04-em. Namost a debootsrappes ubuntu-t szeretnem chrootnak, de ezt dobja:

root@ubuntu:/home/ubuntu/Desktop/ubi/ubi# chroot ./ubi/lucid/
chroot: failed to run command ‘/bin/bash’: No such file or directory

Lehet, h az a gond, h a /home/ubuntu/Desktop/ubi mappa egy nfs csatolas?

Illetve /bin/bash fajl termeszetesen van...

Mi lehet a gond?

Koszi! :R

Eleinte angol billentzuyetet akartam. De aztán megismerkedtem a nagy 'Ő'-vel!

(#25212) lev258 válasza Mr Dini (#25211) üzenetére


lev258
veterán

Én mondjuk nem is értem a kérdést, de javasolnám a haladó topikot.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#25213) Mr Dini válasza lev258 (#25212) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Szia!

A linux haladóknak topikra gondoltál?

Eleinte angol billentzuyetet akartam. De aztán megismerkedtem a nagy 'Ő'-vel!

(#25214) sz.balazs.95 válasza sz.balazs.95 (#25207) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Nos, telepítettem parancssorból: sikerült megint elkúrnom ezt a hulladék X.Org-ot... :(
Arról nem is beszélve hogy valami tök régi drivert tolt fel a fenesetudja honnan mivel semmilyen ppa-t nem adtam a rendszerhez. Konkrétan a 352.xx helyett 304.xx van fent.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#25215) #40553216 válasza sz.balazs.95 (#25214) üzenetére


#40553216
törölt tag

Mit jelent, hogy terminálból telepítetted? Milyen paranccsal? Nekem 14.04 van, van a tárolókban ott van a 352-es is.

(#25216) gyulank


gyulank
addikt

Frissült a Windows, és megint töröltre állította a partíciót. Aztán pendrive-ról gparted, miután telepítettem a gpartot, meg tudta jeleníteni, de helyreállítani nem. Aztán kipróbáltam a javasolt programot, amivel át lehetett állítani deletedről, mondjuk logicra. Eztán megjelent a fájlkezelőben is. Azonban a grubot nem tudtam helyreállítani sehogy, mert valami hibát írt ki a /cow mappában. Így újratelepítettem formázás nélkül, de nem volt hang, úgyhogy újratelepítettem formázással.

Szóval, mivel ez valószínűleg meg fog még történni többször is, érdekelne, hogy lehet helyreállítani a grubot, ha a bootrepair nem csinál semmit, igazából mountolni is azután tudtam, hogy létrehoztam a mappákat, mert nem léteztek.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64

(#25217) King Unique válasza gyulank (#25216) üzenetére


King Unique
titán

Milyen Windows, egy sima frissítés ilyet csinál? Én eddig csak a build upgrade esetén hallottam hasonló problémáról, illetve tapasztaltam. Aztán azóta ezzel a megoldással [link] csinálom és nem tesz be Linuxnak. Igaz ennél nincs GRUB, hanem a Windows rendszerbetöltője az alapértelmezett.

(#25218) gyulank válasza King Unique (#25217) üzenetére


gyulank
addikt

Az is frissítés, amúgy meg semminek se kéne ilyet csinálnia. Csak kezdetben vala ha nem töröltem, nem törölte, aztán telepítéskor törölte, de frissítéskor nem, sőt, meghagyta a grubot is, aztán már egy új buildre frissítés is törli a grubot meg eltünteti az ext4-et. De a legjobb az egészben, hogy leállt a frissítés is, mert első újraindítás után véghez vitte a grub, és a partíció eltüntetését, és a windows se töltődött be, csak kiírta, hogy nem talál rendszert, vagy grubot. Csak a linux telepítés után volt grub, és utána tudtam folytatni a windows frissítést.

[ Szerkesztve ]

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64

(#25219) Rimuru válasza gyulank (#25218) üzenetére


Rimuru
veterán

Milyen kodja es neve (particio tipusa) van azoknak a particioknak amit a Windows elcsesz? Bar nem hiszen hogy koze lenne hozza csak kivancsisag.

Vigyázat, csalok!

(#25220) TechN7ne


TechN7ne
nagyúr

Sziasztok

Kezdő vagyok Linux téren,csak kipróbáltam eddig de nagyon bejött,régebbi konfogra szeretném felrakni.
Annyi lenne a kérdésem,hogy melyiket érdemesebb felrakni,jól lenne ha a menü is 100%-osan magyar lenne,de ha nem az nem probléma.
14.04.4 LTS vagy 15.10?

:R

Szerk. Esetleg Windows 10 mellé fel lehet rakni,és nem fog bekavarni?
SSD-n pl. maradjon a Win 10,merevlemezre meg raknám az Ubuntu-t.

[ Szerkesztve ]

(#25221) róland válasza TechN7ne (#25220) üzenetére


róland
veterán

Ha vársz kb. 1 hónapot, akkor a 16.04 LTS-t lesz érdemes felrakni.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#25222) TechN7ne válasza róland (#25221) üzenetére


TechN7ne
nagyúr

Köszönöm,de igazság szerint most szereném felrakni,aztán majd esetleg frissítem.
14.04 LTS jobb? :)

(#25223) Rimuru válasza TechN7ne (#25220) üzenetére


Rimuru
veterán

1 honap mulva jon az uj lts (16.04), lehet megvarnam ha nem surgos.
A legbiztosabb megoldas az ha lehuzod az SSD-t addig amig telepited az Ubuntu-t, de egyebkent ha a telepites kozben te nem allitasz be semmi olyat (particionalaskor, kezit valassz) akkor utana a telepito se nyul hozza az SSD-hez.

(#25222) TechN7ne: Most akarmelyiket felrakod beallithatod majd hogy frissuljon 16.04 LTS vonalra, viszont ezen majd maradnek a kesobbiekben. En azert ajanlanam a varast mert neha elofordul hogy ilyen nagyobb frissitesnel elromlik valami (persze nem torvenyszeru).

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#25224) TechN7ne válasza Rimuru (#25223) üzenetére


TechN7ne
nagyúr

Vannak a merevlemezen fontos adatok,fog neki csinálni külön partíciót nem fog semmit törölni,vagy inkább egy tiszta formázott lemez legyen a telepítéshez?

(#25225) Rimuru válasza TechN7ne (#25224) üzenetére


Rimuru
veterán

Kezzel csinald meg a particionalast, akar most Windows alatt ha csak az van meg neked. A lenyeg hogy egy nagyobb osszefuggo ures terulet legyen, utana ezt mar a telepitovel is biztonsagosan tudod kezelni.
Hogy nez ki jelenleg a HDD-n a particios tabla?

Vigyázat, csalok!

(#25226) TechN7ne válasza Rimuru (#25225) üzenetére


TechN7ne
nagyúr

SSD mellett 1db 1TB-os merevlemez van ami 2db partícióra van szedve.

D lemez : 324GB szabad 59GB
E Lemez: 607GB szabad 86GB

(#25227) gyulank válasza Rimuru (#25219) üzenetére


gyulank
addikt

Igazából a legutóbbi kínlódás óta ilyen, szóval nem befolyásol ez semmit, nem volt az emlékeim szerint semmi lba se. Csak 1 partíció meg swap szokott lenni, és az ext4-et állítja üresre, a swap marad.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64

(#25228) Rimuru válasza TechN7ne (#25226) üzenetére


Rimuru
veterán

Azt csinalnam hogy az nagyobbik, E particionak a vegerol lecsipnek 30-50Gb-ot (amennyi kell neked) a Windows lemezkezelovel (bar van aki szerint ez nem biztonsagos, en nem tudok ra alternativat mondani), utana Ubuntu telepitovel kezi particionalas segitsegevel csinalnek 1 particiot a /-nek es egy masikat a swap-nak ha szukseg van ra, neked szerintem ennyi igy eleg is lenne.
Ha ez megvan akkor arra figyelj hogy a rendszerbetolto jo helyre keruljon, pl: /dev/sda az SSD, /dev/sdb a HDD, akkor a /dev/sdb-t valaszd ki rendszerbetolto helyenek.

Vigyázat, csalok!

(#25229) nemurea válasza Rimuru (#25228) üzenetére


nemurea
aktív tag

Ha lehúzza az SDD-t a telepítés idejére, akkor a linux ugye sda-nak fogja látni a HDD-t (mivel az lesz az egyetlen számára), de amikor visszarakja az SDD-t mondjuk a SATA1 portba, akkor már a HDD sdb lesz. Ez nem fog gondot okozni a boot folyamatban (grub bejegyzés)?

Juteszembe, TechN7ne, ezzel a megoldással a rendszerbetöltő a HDD-re kerül, ami normál esetben meg sem kapja a vezérlést, tehát a boot legelején tudod majd F12-vel vagy valami mással kiválasztani, hogy ha linuxot akarsz indítani, akkor a HDD-ről boot-oljon.

(#25230) lev258 válasza nemurea (#25229) üzenetére


lev258
veterán

Amíg UUID alapján megy a lényeg, addig nem.
Persze az update-grub-ot le kell majd futtatni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#25231) Rimuru válasza nemurea (#25229) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha lehúzza az SDD-t a telepítés idejére, akkor a linux ugye sda-nak fogja látni a HDD-t (mivel az lesz az egyetlen számára), de amikor visszarakja az SDD-t mondjuk a SATA1 portba, akkor már a HDD sdb lesz. Ez nem fog gondot okozni a boot folyamatban (grub bejegyzés)? - Grub normal esetben UUID alapjan azonosit szoval ezzel nem lesz gond, es szerintem az Ubuntu telepito az fstab-ot is UUID alapjan lovi be, szoval nem kene gondnak lenni ilyen miatt.

Juteszembe, TechN7ne, ezzel a megoldással a rendszerbetöltő a HDD-re kerül, ami normál esetben meg sem kapja a vezérlést, tehát a boot legelején tudod majd F12-vel vagy valami mással kiválasztani, hogy ha linuxot akarsz indítani, akkor a HDD-ről boot-oljon. - Ez igy van, viszont a kollega azt mondta hogy ne nyuljon az SSD-hez. Azt meg lehet csinalni hogy a HDD legyen az alapertelmezett, es ott a grub menube be lehet rakni a Windows bootloadert is (azt nem tudom hogy forditva lehetsege-e, tehat a windows bootloader el tudja-e inditani a grubot ugy hogy masik lemezen van).

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#25232) TechN7ne válasza Rimuru (#25231) üzenetére


TechN7ne
nagyúr

Nagyon szépen köszönöm a hasznos infokat, neki kezdek aztán lehet csak belerakok egy 160gb os sata lemezt a gépbe erre a célre a többit meg a telepítés alatt lehúzom, így remélhetőleg nem lesz gond és nem kell megpiszkálnom semmit.

(#25233) gyulank válasza TechN7ne (#25232) üzenetére


gyulank
addikt

Régi gépre szerintem inkább lubuntut rakj!

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64

(#25234) TechN7ne válasza gyulank (#25233) üzenetére


TechN7ne
nagyúr

Saját gépemre raknám (adatlapomon) a Windows 10 mellé hogy megismerjem a rendszert....
Am van egy 775 ös Dual core os, 2gb ddr2 es gép is ami még nem állt össze mert tápegységet meg házat kell szereznem hozzá, ha kész lesz ő rá szeretném a rendszert végleg.

(#25235) Mr Dini


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Üdv mindenkinek ismét! :)

Na, úgy néz ki, h nemsokára meg lesz a diskless Ubuntu rendszerem! Közben már kóstolgatom a lehetőségeket, nagyon bejövős a rendszer. Debianról térek át most Ubuntura, szóval nem az első desktop linuxom, de ha nem bánjátok lesz egy pár triviális kérdésem... :B

1. Van egy eredeti office 2010-em windowsra. Ezt valahogy fel lehetne varázsolni pl wine segítségével, vagy maradjak a virtualboxnál?

2. Kicsit át szeretném szabni a tálcát, illetve az ablakokat. Úgy tudom az ubi támogat témákat, csak terminálból kell felrakni. Tudtok vmi oldalt, ahonnan ilyen témákat lehet letölteni?

3. Van Bt a notimban, így szeretném használni a bt fülessel. Tudom, h van a bt-nek guija, de nekem az kéne, h terminálból/távolról ssh-n is lehessen csatlakoztatni. Ezt debian alatt simán a bt paranccsal lehetett megtenni. Itt hogy van ez?

Előre is köszönöm a választ! :R

Eleinte angol billentzuyetet akartam. De aztán megismerkedtem a nagy 'Ő'-vel!

(#25236) sz.balazs.95 válasza #40553216 (#25215) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Ezt a leírást követtem: [link]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#25237) ubyegon2 válasza Mr Dini (#25235) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Office-t és BT-t nem használok, de a 2. kérdésre ez a javaslatom: Themes and Icons, én is innen lőttem legutóbb a Ceti & Vertex témát, verziókra van felosztva.

(#25238) szaszayanou válasza Mr Dini (#25235) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

1. Office 2010-et használok 14.04 alatt. Playonlinux-al érdemes telepíteni.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#25239) lev258 válasza sz.balazs.95 (#25236) üzenetére


lev258
veterán

Milyen videókártyád is van? Már régen írtad.
A leírásod elvileg a További illesztőprogramok által ajánlott legújabbat teszi fel. Ennek verziószáma függ a használt rendszertől (mi van a tárolókban) és a videókártya támogatásától.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#25240) sz.balazs.95 válasza lev258 (#25239) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

GTX 960M, és Ubuntu 14.04 :)

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#25241) lev258 válasza sz.balazs.95 (#25240) üzenetére


lev258
veterán

Ahogy én látom, ahhoz a 361.28-as driver a jelenlegi legfrissebb (hosszú távú driver).
Érdemes lenne felvenni ezt a ppa-t, ha nem akarod manuálisan feltenni a drivert.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#25242) sz.balazs.95 válasza lev258 (#25241) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

a gond csak az, hogy semmit nem tudok csinálni a gépen, mivel megjelenik az uefi képernyő, az ubuntu felirat, majd az üres fekete képernyő, 1 db kurzorral, ami semmit nem csinál.

Innen hogy vegyek fel ppa-t? :(

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#25243) lev258 válasza sz.balazs.95 (#25242) üzenetére


lev258
veterán

Szedd le a zártat purge segítségével. Ha minden jól megy, újraindítás után a nyílttal szépen bejön a grafikus felület.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#25244) #40553216 válasza sz.balazs.95 (#25236) üzenetére


#40553216
törölt tag

A tárolókban ott van a 352-es, terminálban a

sudo apt-get install nvidia-352

paranccsal telepítheted.
A current a 304-et rakja fel, ahogy láttad.

Ubuntu packages trusty-update: itt is megtalálod a listában a 352-est. Viszont a restricted tárolót elérhetővé kell tenned. Vagy terminálban

sudo nano /etc/apt/sources.list

fájlban a

deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu trusty main restricted
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu trusty-updates main restricted
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu trusty-security main restricted

sorok elől (és esetleg a közvetlenül utánuk következő egy-egy sor elől is) kiveszed a #-t.

(#25245) lev258 válasza #40553216 (#25244) üzenetére


lev258
veterán

Normál esetben a current-nek a felajánlott (és elérhető) legújabbat kellene feltennie. Ezért fura, ami nála történt.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#25246) #40553216 válasza lev258 (#25245) üzenetére


#40553216
törölt tag

A current a 304-et rakja fel.

Szerintem itt is az lehet, hogy a 14.04 kibocsátásakor current-et rakja fel.

(#25247) lev258 válasza #40553216 (#25246) üzenetére


lev258
veterán

Valóban. Akkor valamit rendesen benéztek, a 304-es elég régi. Régebben úgy volt, ahogy írtam.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#25248) sz.balazs.95 válasza lev258 (#25243) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

kezdjük ott, hogy egyáltalán hova írjam be a parancsot?

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#25249) #40553216 válasza sz.balazs.95 (#25248) üzenetére


#40553216
törölt tag

Hát terminálba!

(#25250) sz.balazs.95 válasza #40553216 (#25249) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

azt értem én, de honnan szedjek elő terminált, amikor még grub menü sincs? :0

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.