Hirdetés

2024. május 17., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#25651) syler123 válasza Dave™ (#25649) üzenetére


syler123
veterán

Dupla, sorry, kínlódik a netem.

[ Szerkesztve ]

(#25652) Dave™ válasza syler123 (#25650) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nekem sima Ubuntu van HTPC-n (J1900, 4GB RAM, de korábban 2GB volt benne és teljesen jól futott). Ezt csak azért írom, mert a fenti konfig sem egy erőmű, tehát nem feltétlenül kell minimalizálni a hardverigényt.

(#25653) syler123 válasza Dave™ (#25652) üzenetére


syler123
veterán

Ram az nekem is van benne 4gb, de cpu terén a tiédnél sokkal gyengébb az amd e350. Mondjuk mindegy is, nagyon kis hányadban bootolok Ubuntu-ra, általában az Openelec fut a gépen. Asztalira még meglátom, nekem az alap Ubuntu felülete nem tetszik, remélem a 16.04 már tolerálja a Radeon 7870xt-t.

(#25654) Dave™ válasza syler123 (#25653) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ja oké, az tényleg gyengébb jóval. Akkor xfce vagy lxde (meg persze openelec).

(#25655) Dhampir


Dhampir
félisten

Érdekes, hogy ahányszor Live módban (háromféle verziót próbáltam ki, mindegyiknél megtörtént) futtattam, a Biosban beállított időt mindig megkavarta.

(<*>..<*>)

(#25656) syler123


syler123
veterán

Hát a Radeon 7870xt továbbra sem támogatott, a pendrive-ról való boot-olást egy képösszeomlás, majd fekete képernyő követte. Pacsi a nyilt driver készítőinek, igazán szép munkát végeztek. 1 lépés előre 2 hátra alapon haladnak... És persze tudom, mindenki írni fogja, hogy ez nem az Linux hibája, mert a linux csodálatos, a linux megismételhetetlen. Érdekes mód az alap windows driverrel is működik a kártyám, mielőtt bármiféle radeon szoftvert feltettem volna.

(#25657) #40553216 válasza syler123 (#25656) üzenetére


#40553216
törölt tag

Felesleges elkezdeni, ha nem vagy tisztában az elmúlt 35 év IT-történelmével.

(#25658) syler123 válasza #40553216 (#25657) üzenetére


syler123
veterán

Tisztában vagyok én azzal amivel kell. Nagy dolgot várok el? Nem. Az hogy nevetségesen gyenge a 3d gyorsítás linux alatt még el-el fogadja az ember, de amikor már telepítő médiáról sem ad képet indításkor azt nem.

tomnyi, te mint egy ember, aki tisztában van elmúlt 35 év IT-történelmével, mi a jóeget csinálnál, ha a nyílt driver nem jó, a zárt driver meg megszűnt? Ennyire nem lehetsz szűk látókörű megrögzött Linuxos. Én elismerem ami jó, de azt nem ami nem az. Mindent nem lehet az Amd-re fogni...

(#25659) jimmy399 válasza syler123 (#25658) üzenetére


jimmy399
senior tag

Érdekes, nálam az ezer éves HD 5550-mel sőt még az APU-ba integrált Radeon HD 7560D-vel is simán megy a rendszer.

--- N/A ---

(#25660) syler123 válasza jimmy399 (#25659) üzenetére


syler123
veterán

És igen, nekem is van olyan gépen amin megy, de ez nem kimondottan vigasztal, ha asztali gépen nem tudom használni...

Link

Link2

[ Szerkesztve ]

(#25661) jimmy399 válasza syler123 (#25660) üzenetére


jimmy399
senior tag

tény, hogy az AMD iommu bugol mit ház, ha nem adom hozzá az iommu=soft kernel paramétert....

--- N/A ---

(#25662) Lathronos válasza syler123 (#25660) üzenetére


Lathronos
őstag

Manjaro-val próbálkoztál már? Van belőle közösség által karbantartott mindenféle DE-vel ellátott változat is

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#25663) syler123 válasza Lathronos (#25662) üzenetére


syler123
veterán

Köszi, még nem próbáltam, cinnamon verziója jó is lenne nekem (tetszik), de az Amd problémámat valószínűleg ők sem tudnák megoldani :(

(#25664) Lathronos válasza syler123 (#25663) üzenetére


Lathronos
őstag

A Manjaro híres a széleskörű hardvertámogatásáról, olyan hardverelemekhez is biztosítanak driver-t, amihez más nem. Egy próbát talán megér, nem vesztesz vele semmit azon a maximum 2-3 percen kívül amit erre fordítasz.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#25665) vicces válasza syler123 (#25656) üzenetére


vicces
addikt

ne aggódj! nekem a gtx970-el egy asrock h170-es lapban szintén összefossa magát a pendrive. az előző verziók be sem bootoltak. a most kiadott végleges lts-nél bejön a tarkabarka ubuntu háttér és tudok egerezni is. majd jön egy sorry val kezdődő hibaüzenet, amit be is zár magának a rendszer, majd újra feldobja és megint bezárja és ezt az üzenetet villogtatja - már-már epilepsziás rohamot okozva - egészen a resetgomb megnyomásáig. egyébként valami compizos hibaüzenet jön be, de úgy villog, hogy nehéz elolvasni. ubuntu elindult a lejtön a szememben. maradt megint a windows. bár az is csak 1 fokkal jobb. :O
ctrl+alt+Fx-re feljönnek a terminál képernyők. azok nem villognak.

:)

(#25666) lev258 válasza syler123 (#25663) üzenetére


lev258
veterán

Korábban oda már eljutottunk, hogy a te videókártyád valami speciálisabb darab, nem a klasszikus vonal. Volt szó azt hiszem arról is, hogy volt már valami bug jelentés róla. Ez most hogy áll, te esetleg próbálkoztál?
vicces: nomodeset? Újabban az Nvidia-nál bonyolítják a helyzetet firmware-rel, amit késve adnak csak ki.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#25667) hcl válasza syler123 (#25656) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Pendrive-os bootolásnál fb=nomodeset, vagy vesa? Esetleg úgy lenne kép.
Ősi Intel 865g integrált kártyáknál az Lubuntu települő szeret nem képet adni, arra ez jó szokott lenni.

A nyílt drivernél meg leet régebbit feltenni, ami támogatja a kártyád.
Mondjuk nyíltra kb. hálát kell adni, hogy valaki megcsinálja, nettó jófejség.

Mutogatni való hater díszpinty

(#25668) lev258 válasza hcl (#25667) üzenetére


lev258
veterán

Az ő esetében, ha sima HD 7870-ese lenne, nem lenne gond. Annak rendben van a nyílt támogatása.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#25669) vicces válasza lev258 (#25666) üzenetére


vicces
addikt

mi ez a nomodeset. hogy lehet ezt az opciót inditani??

:)

(#25670) lev258 válasza syler123 (#25663) üzenetére


lev258
veterán

Közben megtaláltam. Tudnak a hibáról az AMD fejlesztők és keresik az eredetét, de sajnos még nem sikerült megtalálniuk. És ez pontosan a te modelledet érinti, a többit nem. Kár volt nekik kiadni két teljesen különböző kártyát gyakorlatilag azonos név alatt. :W
vicces: Ez egy kernelopció, indításkor kell manuálisan beírni, vagy úgy emlékszem, az F6 is előhozza a telepítőben.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#25671) Di Natale


Di Natale
aktív tag

Olvasva a hozzászólásokat az én problémám egy kicsit el fog törpülni a tiétek mellett. Ha ebook vagy pdf-et szeretnék olvasni, akkor milyen színbeállításokat használjak?

(#25672) hcl válasza vicces (#25669) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Kernelparaméter, nem tudom, pontosan mit csinál, de elvileg ha bootoláskor ezt megkapja, akkor valami nagyon buta VGA kezelést használ, ami az ólajtón is ad képet.
A boot paranccsorba kell beírni. Általában elég a telepítőnek, mert a települt OS már rendben szokta a dolgokat kezelni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#25673) syler123 válasza lev258 (#25670) üzenetére


syler123
veterán

Igen a név ugyanaz, de a kártya nem. Valahogy lényegében a 7950 driverét kellene ráerőszakolni a 7870xt-re, mert ez már tahiti gpu, nem pedig Pitcairn. Egyébként a lapos is bedob összevissza error-okat a penről bootolás során, de az feláll a végén... végigolvasni nem volt időm, mi a kínja baja volt a rendszernek azzal is.

softreset failed meg ilyesmiket írt ki.

[ Szerkesztve ]

(#25674) lev258 válasza syler123 (#25673) üzenetére


lev258
veterán

Mint írtam, sajnos még nem derült ki, hol van a hiba. A Tahiti támogatáshoz is megvan minden a rendszerben, ez a kártya nem akar valamiért működni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#25675) megema


megema
őstag

Hogy lehet olyan felhasználót létrehozni, akinek van home mappája, de belépni nem tud a rendszerbe? Kizárólag SMB megosztáshoz kellene.

Próbáltam úgy, hogy /usr/sbin/nologin shell-t állítottam be, így SSH-n nem is enged be, viszont a login képernyőn listázódik a felhasználó (belépni nem próbáltam). /bin/false megoldaná?

Lehet valahogy javítani a Samba teljesítményén? Az olvasási/írási sebességre nincs panaszom, ac-s WiFi-n eléri az 50 MB/s-et is. Viszont OS X-es géppel csatlakozva a sok fájlt tartalmazó mappákat lassan listázza. Pl. egy ~800 elemű mappa 30 másodpercig tart elsőre, amíg nem cache-eli az OS X. Ez korábban 5 másodperc volt, de azóta szerver oldalon változott a hardver (Intel G2030T » N3150), kliens oldalon pedig frissült a rendszer. Inkább az OS X-et gyanúsítom, de hátha lehet ezen javítani szerver oldalon... Windows-os géppel gyors a listázás, Ubuntu 14.04-en viszont szintén lassú, bár ott meg gondok vannak a WiFi-vel (most próbálom rendbe rakni).

(#25676) hcl válasza lev258 (#25674) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Gondolom azért, mert másnak hiszi, és más drivert akar rá elindítani, mint ami :S

Mutogatni való hater díszpinty

(#25677) lev258 válasza hcl (#25676) üzenetére


lev258
veterán

Nekem is ez lett volna a tippem, de a fejlesztők eszmecseréjét olvasva ennél azért komolyabb gond van.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#25678) lionhearted válasza megema (#25675) üzenetére


lionhearted
őstag

Kezdőképernyő eltüntetéséhez általában elég, ha 1000 alá viszed az UID-ot.

Tegnap még működött...

(#25679) megema válasza lionhearted (#25678) üzenetére


megema
őstag

És utána hogy veszem rá a Sambát, hogy elfogadja a felhasználót? Mert nem hajlandó kapcsolódni. UID, GID, majd fájl jogosultságok is módosítva lettek. :U

(#25680) megema válasza megema (#25679) üzenetére


megema
őstag

SMB felhasználó törlése, majd ismételt felvétele után helyrejött, pedig semmi látható változás nincs. (sudo pdbedit -x -u username, sudo smbpasswd username)

Elvileg 500 alatti UID esetén nem listázza csak a felhasználót a bejelentkező képernyőn.

[ Szerkesztve ]

(#25681) lionhearted válasza megema (#25680) üzenetére


lionhearted
őstag

Köszönöm a pontosítást. :)

Tegnap még működött...

(#25682) duo


duo
őstag

na brahiból, felpattintottam ugye ahogy írtam a jessie-t hm,hm. jó jó de xorg meg a mesa és az intel driver is frissebb a xenialban
és teljesképernyős lejátszásnál, nem adta annyira az anyadisztró.
így aztán netinstallt csináltam. (mivel még nem volt kint a mini iso-ja igy előszőr trusty alaprendszer, majd azt frissítettem parancssorból az x meg a sallang és a desktop aztán jött.)

+semmilyen más netinstall nemakart menni, ugyanis szétdarabolta az ssdmet mindenféle hülye partíciókra a debian. nem is értettem, de a grubot bárhová telepítettem csak vmi busybox felület, jött be bootkor. onnan nem tudtam nyerni.
szóval trusty netinstall->@xenial-> xorg, lxdm, lxde, synaptic, gvfs, fuse, policykit-1, alsa-base, alsa-utils --no-install-recommends kapcsolóval. éés
komoly cucc, alap memory footprint (64 bites rendszerról van szó, 127-133 mb. érzésre pont ugyanolyan gyors így mint a debian. úgy hogy azóta belaktam elég rendessen. még virtualboxot és libreoffice-t rakok és kész.

eddig öhő bódottá.

Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

(#25683) hbhofi


hbhofi
újonc

Sziasztok!

Bocs hogy ide írok de segítséget szeretnék kérni hp visualize p3 géppel kapcsolatban.
Hozzájutottam egy ilyenhez de nem tudom mire hogy miért, vagy esetleg ha érdekel valakit eladnám.
Köszi a segítséget vagy a tanácsokat!

(#25684) lev258 válasza hbhofi (#25683) üzenetére


lev258
veterán

Hogy mit szeretnél? És miért az Ubuntu topikban?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#25685) Lathronos válasza hbhofi (#25683) üzenetére


Lathronos
őstag

Cigarettát sem gyógyszertárban vesz az ember, már aki dohányzik, és élelmiszert sem autóalkatrész szaküzletben szokás vásárolni.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#25686) laszlohu válasza lev258 (#25677) üzenetére


laszlohu
addikt

Valamilyen git clone - t emlegetnek, meg make install,

azt gyanítom, hogy manuálisan fordították bele házilag a megfelelő videókari drivert a kernelbe,
és úgy működött, de a hsz - re nem reflektált senki, úgyhogy valószínű csak 1 ember próbálkozott ilyesmivel,
bár ez csak találgatás részemről, mások nem hiszem, hogy jobban elmélyedtek a témában.

(#25687) lev258 válasza laszlohu (#25686) üzenetére


lev258
veterán

Mi ugyanarról beszélünk?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#25688) laszlohu válasza lev258 (#25687) üzenetére


laszlohu
addikt

Ha te a 7870xt -ről, akkor ugyanarról.

(#25689) stigma


stigma
addikt

Sziasztok.

Ismerösöm kért meg a régi P4-es gépére kell tenni valami rendszer, ami működik is és legális is.
P4+512 vagy 1GB ram, 120-as HDD-je van, melyik Linux disztribűciót érdemes feltennem?

Sima rendszer kellene neki + Word ,Excel, tehát akkor egy libreoffice-t még felteszek neki.
Ki melyiket ajánlja, mert eddig Lubuntu 14.04-re gondoltam.
Bárkinem más ötlete van ilyen régi gépre milyen rendszert érdemes tenni írja emg nyugodtan.

Átlag felahsználásra kell amúgy, legfőképp böngészésre, netezésre.

Segítséget előre is köszönöm.

....iPhone 13 / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...

(#25690) lev258 válasza laszlohu (#25688) üzenetére


lev258
veterán

És melyik levelezőlistáról? Te is Marek hozzászólásait nézted?
stigma: Én is Lubuntu 14.04-et mondanék.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#25691) syler123 válasza laszlohu (#25686) üzenetére


syler123
veterán

Ez már nincs meg hol olvastad? Jó lenne ha működne asztali gépen is az Ubuntu. Van integrált videókártyám, de Windows alatt játszani is szoktam, ezért kell a dedikált.

[ Szerkesztve ]

(#25692) laszlohu válasza lev258 (#25690) üzenetére


laszlohu
addikt

Igen, a Marek félét :

How to build the kernel:
- use "git clone" to get the kernel source
- go to the kernel directory
- git am $patch_filename # apply the patch
- cp /boot/config-`uname -r` .config # copy your current kernel config
- make -j4
- sudo make modules_install
- sudo make install

(#25693) lev258 válasza laszlohu (#25692) üzenetére


lev258
veterán

Akkor átsiklottál afelett, hogy már ezt a patch-et is próbálták.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#25694) Lathronos válasza stigma (#25689) üzenetére


Lathronos
őstag

Ha tudsz várni 1 napot, holnap készítek egy openboxos ubuntut ami még a lubuntu-nál is kevesebbet eszik. Továbbá ha MS Office kell neki, playonlinux-szal azt is rá tudjátok majd telepíteni és még youtube-ot is tud nézni. :)

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#25695) stigma válasza Lathronos (#25694) üzenetére


stigma
addikt

Köszönöm szépen, nekem amit most említesz az kínai, mert én is most tanulom az Ubuntu-t.

Most 2 kattal leszedtem és kiírtam pendrive-ra a Lubuntu-t amit fel is teszek majd gyorsan nekik.

Ha neked 0 fáradtsággal jár hogy elkészítsd azt megköszönöm, viszont ezt is gondolom sima image-ből tudom majd telepíteni ugye? (rufus + tallózott image => Bootolhato pendrive)

....iPhone 13 / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...

(#25696) andris1602 válasza Lathronos (#25694) üzenetére


andris1602
aktív tag

Szia, engem is érdekelne egy ilyen disztribúció. :) publikus lesz?

[ Szerkesztve ]

(#25697) spammer válasza andris1602 (#25696) üzenetére


spammer
veterán

Nézd meg a blogját, ott vannak az eddigi munkái is. Publikus, az eddigieket is a közösségnek készítette. :)

(#25695) stigma: igen, ugyanúgy.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#25698) Lathronos válasza stigma (#25695) üzenetére


Lathronos
őstag

Igen, ISO képfájl lesz(mi más), amit Windows-ban RUFUS-szal ki tusz írni pendrive-ra. Azt nem mondtam, hogy az elkészítése egyszerű feladat, de nem is túl nehéz. Legkésőbb estére kész lesz egy minden igényt kielégítő, teljes multimédia támogatással rendelkező gyors és erőforrás takarékos ubuntu. :K

(#25696) andris1602

Persze, mindenki számára elérhető lesz, ahogy az eddigi ISO-k is. :)

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#25699) andris1602


andris1602
aktív tag

köszönöm :R

(#25700) Dave™ válasza Lathronos (#25698) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nem ismerem a munkásságod, de az alap Ubuntu is "minden igényt kielégítő" (persze csak annyira, mint a tiéd, vagy bármi más), teljes multimédia támogatással rendelkező és gyors is, a takarékosság meg relatív, egy fapadosabb megjelenésű WM nyilván gyorsabb és takarékosabb lesz, de ez nem meglepetés. Ezt csak azért bátorkodom leírni, mert így úgy fest mintha az alap Ubi valami félkész szar lenne és a te hozzáadott értéked nélkül nem teljesülnének a fentiek, pedig de.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.