Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#751) peteris válasza Dave™ (#703) üzenetére


peteris
csendes tag

Egy adalék az Atom témához. Idézetek:

"x86-os processzor (ajánlott 10 évesnél nem régebbit használni), 2 GB RAM és nagyon javasolt legalább egy alap integrált grafikus gyorsító, ezt már a közel 10 éves processzorok többsége is biztosítja, egyedül az Atom szériás megoldásoknál lehetnek kisebb-nagyobb problémák"

Az én kérdésem az volna, hogy milyen problémák lehetnek? Megéri vele kínlódni?
Mivel nekem van egy acer emachines e250 netbookom, atom processzorral, és 2 Gb rammal, és 120 Gb-os SSD-vel, amire egy normális Linuxot keresek.

Van egy Acer D250-es netbookom, Atom N270 processzorral, 2 GB RAM-al és 120 GB-os HDD-vel. Ma megpróbáltam feltenni rá egy manjaro-xfcet. Sajnos már az első körben megbukott a dolog, az üzenet úgy szólt, hogy ehhez nincs kernel! Nem nagyon lepett meg a dolog, hiszen a szerző figyelmeztetett kisebb-nagyobb problémákra.

Többnyire egyetértek az ilyen kategóriájú gépeknek (Atom) a fórumban olvasható fikázásával, nekem sem ez a fő gépem, de kiváncsi voltam, mit csinál Linux alatt. Azt hiszem nem kisérletezek vele tovább, maradok a gépen lévő Windows 10-nél, ami úgy látszik nem olyan igényes, mint a manjaro és "kíméletes" használattal böngészésre, levelezésre elmegy.

(#752) Dave™ válasza peteris (#751) üzenetére


Dave™
nagyúr

A Linux nem egyenlő a Manjaro KDE-vel, előbbi egy sokkal nagyobb halmaz, a KDE-hez pedig kell egy támogatott GPU is, ami az Atomban pont nem teljesen támogatott, és igen, pont ezért írtam bele a cikkbe, hogy ne legyen felesleges csalódás. Lenne rengeteg alternatíva az Atomos gépekre, leginkább valami openboxos megoldás, vagy LXDE, de neked egyszerűbb volt ez az önigazolás ahogyan látom.

Volt N270-es netbookom, és kínszenvedés volt használni, ugyan véletlen egybeesés, de a szintetikus pontszáma is 270, egy mai átlagos konzumer notebook ennél 14x gyorsabb. Ha azon a gépen fut a Windows update, akkor szó szerint használhatatlan lesz, mivel ennél 5x erősebb gépeket is visszafog jelentősen, de szövegszerkesztésen kívül nem tudom mire lehet még használni, és nem bántásból mondom, nekem valamikor 8-9 éve volt, és már akkor súrolta a használhatatlant.

szerk: Bocsánat, átsiklottam az XFCE felett, az egy fokkal jobb választás mint a KDE, de ez a gép sajnos kukaérett. Esetleg próbálkozhatsz a már többször emlegetett minimál disztribúciókkal, levelezni meg szövegszerkeszteni lehet vele. Ezen érdemben egy Linux sem fog segíteni, kár a gőzért.

[ Szerkesztve ]

(#753) nuke7 válasza peteris (#751) üzenetére


nuke7
veterán

nekem gnome teljesen jól ment 2gb ram-os asus eee pc-ken akkoriban, már nem tudom melyik distro...
amúgy ssd-vel meg tök élhető is lehet szerintem...

https://youtube.com/user/nuke7

(#754) CPT.Pirk válasza peteris (#751) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ilyen kategóriájú gépre Puppy jellegű disztró való: https://prohardver.hu/tema/re_linux_a_mindennapokban_manjaro_kde/hsz_705-705.html

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#755) peteris válasza Dave™ (#752) üzenetére


peteris
csendes tag

Nem akartam reklámot csinálni sem a netbooknak, sem a Windowsnak, csak egy érdekességre hívtam fel a figyelmet, mellesleg azt hiszem válaszoltam macci730 fórumtárs kérdésére is. Nem értem, hogy a hozzászólásomban hol az "önigazolás". Megpróbáltam valamit, nem sikerült és ennek alapján úgy döntöttem, hogy nem folytatom. Négy évvel ezelőtt "linux-oztam" utoljára és még jól emlékszem arra, mennyi időt, fáradságot kellett egy-egy disztribució használhatóvá tételére fordítani telepítés után. A netbook-on ugyanez várna rám most is.

Mindenesetre most komolyabb gépeken is kipróbáltam a manjaro-gnome-ot, a LinuxMint 18.3-at, a manjaro-xfce-t és a manjaro-deepin-t (ez egyben a "tetszési" sorrendem). Mindegyik simán települt és jól működött.

Visszatérve a netbookra: a Windows updatelési folyamat lassú és valóban használhatatlanná teszi a gépet, ez a fő probléma. És ezek az updatek erőszakosak. Egy hétvégi házban másod-gépként terveztem használni a netbook-ot, ahol csak mobil net van (korlátos). A frissítések után alig marad keretem a tényleges használatra. A manjaro rolling természete és a frissítések kézben tarthatósága volt (lett volna) számomra a fő vonzerő.

Köszönöm a többi tanácsot is.

(#756) vadkörte válasza peteris (#755) üzenetére


vadkörte
addikt

Szerintem félreértetted. Nem fikázta senki az Atomos- gépeket, csupán megpróbáltuk a helyükön kezelni őket.
Amúgy 30+E Ft körül lehet már kapni Acer netbook-okat kicsit komolyabb CPU-val.
A gépednél nem sokkal komolyabb hw került a "NAS"-omba
N270 helyett 330-as dual-core Atom, az integrált helyett SiS VGA. Gyárilag Windows Vista Pro volt rajt, ha nagyon akarnám mehetett is volna rá, hisz a matrica a gép alján maradt. :DD . "Asztali" gépnek reménytelen, de grafikus felület nélküli kiszolgálónak pompás. A kis dual atom bármelyik consumer - cerka alatti, vagy kiscerkás - kétlemezes home NAS-sal felveszi a versenyt számítási teljesítményben.
Volt, már, hogy TV-re streamelt, 1 asztali és két laptopra másolt (a PC-ről fel, a laptopok meg róla) miközben tabletről SSH-n turkáltam a lelkében (update-eltem)

Szum:
Megvan még ezeknek a kis vénségeknek is a helye, de valóban kezdenek kipusztulni.

Üdv. V. Körte

(#757) Frawly válasza peteris (#751) üzenetére


Frawly
veterán

Erre a gépre Sparky Linux vagy AntiX. Mindkettő max. IceWM felülettel. Meg szigorúan 32 bites Non PAE kernellel. Sokat Linuxszal sem lehet egy ilyen géptől várni, a 2GB RAM vészesen kevés, az alaprendszer lehet egész tűrhetően elszaladgál rajta, csak böngészőt ne nyiss meg rajta, mert simán megőszülhetsz, főleg ha a Facebookot is megnyitod rajta tonna megosztott képpel és bejegyzéssel. Natív lejátszóban SD-s x264-et, divx-et lejátszik, nagyon kicsi irodai-logikai játékok elmennek rajta, lehet rajta pdf-et olvasgatni, meg mp3-at és flac-et hallgatni, szöveget szerkeszteni, emailezgetni, emulátorban nagyon régi retro játékokkal játszani (DOS-os, amigás, C64-es, Segás időkből), de nem sok mindenre jó.

Többet lehet ma már kezdeni egy 20-30 ezres noname kínai MTK-s okostelefonnal, abban több magos proci, 2-3 GB RAM, viszi az 1080p x264-et is, el lehet rajta böngészgetni, mindenféle appot futtatni, még mobilos játékokat is elvisz 3D-s gyorsítással, pl. egy GTA: San Andreas vagy Re-Volt is gyönyörűen fut rajta, ami meg sem nyekken egy ilyen Atomon rendes hardveres 3D-s gyorsítás hiányában.

[ Szerkesztve ]

(#758) Frawly válasza peteris (#755) üzenetére


Frawly
veterán

Mobilnettel a Manjaro-Arch és az összes rolling vonalat el kell felejteni, mert sok frissítést húznak le. Arra valami ritkán frissülő disztró való.

(#759) Frawly válasza vadkörte (#756) üzenetére


Frawly
veterán

30+k ezer körül már Lenovo ThinkPad X200-X220, Dell Latitude 6230-as és ahhoz hasonló üzleti szubnotikat kapsz, 12 colosak, min. erősebb C2D proci, de inkább i3-i5 a jellemző szint ennyiért (kevés plusz pénz rááldozásával i7-eseket is kapsz 40k fölött, meg abba a 8 giga RAM is beleférhet), meg min. 4 GB RAM, rendes prociba integrált Intel GPU, ami régebbi játékokat nagyon szépen elvisz natív felbontásban ultra részletességgel és szűrőkkel, Win7-8-10, akármilyen KDE-s és Gnome-os Linux is gyönyörűen szaladgál rajta, bírja a sokfüles böngészést. Igaz ezekben is ennyiért TN paneles HD kijelző van, de köröket ver a netbookos kijelzőkre. Nem kérdés, hogy inkább egy ilyen, mint egy atomos netbook. Nincs közöttük sok méretbeli és súlybeli különbség. Ha van bele áttenni való SSD-d, repülnek ezek az üzleti gépek.

[ Szerkesztve ]

(#760) vadkörte válasza Frawly (#759) üzenetére


vadkörte
addikt

Egy MSI Pr-210X 12"-os noteszen nyúzom most is a Manjaro-t. Nem az a tipikus buisness line gép, de azért akkoriban nem volt mindenhol általános a magnézium használata egy notebook-ban. Így szerintem elég prémium minőségű kis masina, 9 évesen is csak a billentyűzeten látszik egy kicsit a kor. Kifényesedett pár gomb, meg a ventilátorra jött rá a pusztulat. (kerreg, mint egy kávédaráló) Ha minden jól alakul hamarosan lecserélem, mert eléggé eljárt már felette az idő.
Hogy mire? Terveim szerint egy 12,5"-os Core i5 4xxx-os HP-ra.
A hsz-ommal csak annyit szerettem volna az olvtársnak mondani, hogy még(!) megvan a helye ezeknek a vén jószágoknak, de nem kell csodát várni.
Az én gépem sem szereti a KDE-t, sem az új Gnome-ot (a GTK2 nem nyüglődik annyira rajt, a GTK3 felejtős, leolvad a CPU) Xfce-vel elvan, már megszoktam a felületet, (eléggé hajaz a Mint Mate-re) de hosszabb távon már nem szeretném használni.
A Sparky egy teljesen jól használható Debian alapú disztribúció. Elég éhenkórász, azzal talán még kap a kis gépecske pár hónapot, max 1-2 évet.

Üdv. V. Körte

(#761) Frawly válasza vadkörte (#760) üzenetére


Frawly
veterán

Az atomos netbookoknál bármi jobb, nyilván ez a gép is. Nem ismerem ezt a modellt. Ma már talán nem is a procija a szűk keresztmetszet, hanem a max. 2 GB RAM, meg az Radeon X12xx-es kártya, ami elvileg Linux alatt megy a nyílt Ati+Mesa driverrel, de nem egy bajnok. Bármilyen Xfce-s vagy LXDE-s disztró megfelelőnek tűnik rá.

Az üzleti gépeket azért reklámozom, mert olcsók lettek a régebbi modellek, de még ma is kellően erősek, és tömegével hozzák be. Nyugaton tömegesen szórják ki, selejtezik le, de nem azért, mert rosszak lennének, hanem veszik helyette a papírvékony, keskenykávás, trendi ultrabookokat, amelyek még energiatakarékosabbak, nagyobb felbontású IPS kijelzővel vannak szerelve, meg Macbookokat (Pro és Air), így meg nem kell nekik többé. Nagyon gyakran semmivel nem drágábbak ezek, mint egy netbook, meg csak 1-2 collal nagyobbak, és 0,5-1 kilóval nehezebbek, mégis sokan ragaszkodnak a netbookhoz. Nem véletlen, hogy nem gyártanak már x86-os netbookot, mert nincs már értelmes piaca. Gyártanak még andoridos ARM-es netbookokat, de azt sem nagyon veszi senki, mert akkor vagy okostelefont, vagy táblagépet vesznek helyette.

(#762) CPT.Pirk válasza Frawly (#761) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha jól nézem, az a kártya maximum OpenGL 2.1-et tud, ami nagyon szerény. A Turion X2 proci meg sosem volt egy erős cucc, meg merem kockáztatni, hogy egy jobb Atom proci is erősebb nála.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#763) Frawly válasza CPT.Pirk (#762) üzenetére


Frawly
veterán

Azt nem is állítottam, hogy valaha is erős lett volna, inkább csak arra akartam felhívni a figyelmet, hogy nem az az igazán szűk keresztmetszet linuxozásnál. Az inkább 720p és afeletti x264, x265, VP8-9-es videóknál lehet korlátozó tényező, hiszen a videókártya sem tud neki besegíteni a kódolásba. Más tekintetben azért el lehet vele lenni, nyilván nem lesz sebességbajnok, de egy Atomot bármikor megeszik reggelire.

(#764) CPT.Pirk válasza Frawly (#763) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Na jó, egy kicsit alálőttem a turiont. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#765) Frawly válasza CPT.Pirk (#764) üzenetére


Frawly
veterán

Korai C2D-ók szintje kb., azoktól max. csak egy kicsivel gyengébb elvileg. Tény, hogy a hajad nem fog lobogni az általa nyújtott teljesítménybe, de lehet soványabb DE-s linuxnál nem számít annyit.

(#766) CPT.Pirk válasza Frawly (#765) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

C2D-s ThinkPaden Intel grafikus lassító mellett (sőt, még CoreDuo-s 32bites gépen is) használtam KDE-s disztrót, nem volt vele gond. Inkább a weboldalak betöltődése meg a Yt videók igényei nőttek, amivel már nehezebben tartott lépést.

Egyik ismerősömnél még mindig vígan megy a C2D-s ThinkPadem, KDE-s disztróval és egész jól lehet vele még mindent csinálni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#767) vadkörte válasza Frawly (#761) üzenetére


vadkörte
addikt

"...talán nem is a procija a szűk keresztmetszet, hanem a max. 2 GB RAM, meg az Radeon X12xx-es kártya, ami elvileg Linux alatt megy a nyílt Ati+Mesa driverrel, de nem egy bajnok."

Gyakorlatilag is megy. De valóban nem egy sebességbajnok. HP EliteBook 820 van tervben helyette.

Üdv. V. Körte

(#768) Tim82 válasza CPT.Pirk (#766) üzenetére


Tim82
nagyúr

Én Ubuntu Mate 16.04 LTS-t használok két notin is. Az egyik egy Thinkpad X220 (mobil Sandy Bridge Core i5, Intel HD3000, 16 GB RAM, SSD), a másik egy Thinkpad R61 (C2D T9300, Intel X3100, 4 GB RAM, SSD). Ahhoz képest, hogy a Core i5 noti elviekben hardveresen köröket kellene, hogy verjen a C2D notira, gyakorlatilag nem érzek sebességkülönbséget, legalábbis hétköznapi használatban.

Mindkét notin nagyjából ugyanúgy konfigurált disztró van, viszonylag kevés és rendszersebességet érdemben nem befolyásoló eltéréssel (pl. asszem más-más ujjlenyomatolvasó-kezelő programot használok rajtuk). Ugyanarra is használom őket (böngészés, zenehallgatás, office, némi játék, ami még az X3100-on is elfut).

Amúgy nemrég feltettem egy még régebbi gépre (Athlon 64 X2 3800+, 4 GB DDR RAM, HD5450, 80 GB HDD) a Manjaro KDE-t, az érezhetően lassú, de ott a PATA HDD lesz a szűk keresztmetszet... :) (Nem volt épp szabad SSD-m, illetve SATA HDD-m a célra. :B )

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#769) CPT.Pirk válasza Tim82 (#768) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Érdekes, az x220-on tényleg gyorsabbnak kellene lennie. Mondjuk megérne egy próbát egy nem Unity-s disztró, mert az kissé erőforrás igényes környezet, meg a következő LTS-ben már nem is lesz benne, akkor majd begyorsulnak egy kicsit a dolgok.

Chakrával vagyok úgy a T410 + SSD pároson, hogy előbb áll neki a böngésző betölteni az oldalakat, mintsem hogy felállna a wifi kapcsolat. :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#770) Tim82 válasza CPT.Pirk (#769) üzenetére


Tim82
nagyúr

Az Unity honnan jött? Ubuntu Mate, ahogy írtam is.

Pont azt mondom, hogy a C2D-s notin sincs semmilyen fennakadás, ezért nem érzem lassabbnak. Azt látom persze, hogy amit a mobil Core i5 5-15% procihasználattal old meg, azt a C2D 30-50%-kal. De kb. ennyi, mindkét gépben SSD van, mindkét notinál - használattal függően: Vivaldi, Thunderbird mindig nyitva van - 1,5-2,5 GB közötti a RAM használat.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#771) CPT.Pirk válasza Tim82 (#770) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Onnan, hogy átsiklottam felette... Csak referenciának, egy KDE-s disztró alap ram használata 440MB körül alakul.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#772) Tim82 válasza CPT.Pirk (#771) üzenetére


Tim82
nagyúr

A Mate alap RAM használata is kb. ilyen nagyságrendű. Előzőleg a valós használat közbeni RAM használatról írtam (böngésző, Thunderbird stb. - a TB valamiért meglepően sok RAM-ot el szokott vinni, de mivel van miből, ez nem zavar igazán).

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#773) nuke7 válasza CPT.Pirk (#771) üzenetére


nuke7
veterán

nekem a kde neon asztalon 3gb-t eszik, egy böngésző elindításával 4gb lesz... (legalábbis a ram jelző cucc gadget szerint)

https://youtube.com/user/nuke7

(#774) Frawly válasza nuke7 (#773) üzenetére


Frawly
veterán

Az nagyon sok. Szerintem rosszul mutatja az a gadget, mert alapjáraton rengeteg a 3 GB memóriafoglalás (én 1 gigát láttam max KDE-nél, de itt írták nemrég, hogy az új KDE5-tel lement 0,5 giga alá), a böngészőnél meg szerintem +1 giga meg sovány, csak akkor reális, ha nagyon kevés fül van megnyitva, max. 4 darab körül.

Esetleg a 3 giga még akkor lehet valós, ha kevesebb, de a kernel cache-ét is hozzászámolta a progi, de az is szokatlan lenne, a cache-t bármikor el tudja dobni a kernel, ha kell a memória valamelyik jelenleg futó vagy induló programnak.

(#775) ubyegon2 válasza Frawly (#774) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Itt is láthattad a 471MB memó használatot más egyéb KDE turpisság mellett! :D Ami viszont meglepett, az a Cinnamon 486MB-os memó használata, többre emlékeztem jóval. Egyébként nálam nem szokott 3GBfölé menni a memória használat 10-12 körüli megnyitott oldal és futó Messenger meg fájlkezelő, képszerkesztő, szövegszerkesztő mellett.

(#776) Flowtation


Flowtation
őstag

Nekem a deepin 1 Gb-ot eszik alapon, de az egy csillivili bazárhoz hasonlít, legalábbis a lightosabb DE-khez képest.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#777) CPT.Pirk válasza Frawly (#774) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem ment le, mert elve nem is fogyasztott 4-450MB-nál többet a KDE4 sem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#778) safranyek válasza nuke7 (#773) üzenetére


safranyek
tag

Nekem a kde neon 1 böngészővel /prohardver+youtube/ htop szerint 1.73 gb memóriát használ.

(#779) CPT.Pirk válasza safranyek (#778) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Youtube-al nem jó ram használatot mérni, mert simán mozog pár száz megát lejátszás közben a használt memória.

Plusz a htop belemér valamilyen "buffer" dolgot is kék színnel, ami miatt egy kicsit több ram fogyasztást mér, mint a Ksysguard. 1.5GB környékén emiatt már 100-200MB eltérés van a két program között.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#780) zoltanz válasza CPT.Pirk (#766) üzenetére


zoltanz
nagyúr

" Intel grafikus lassító mellett "

Kodi-hoz (friss 17-es kell mert a 16-os verzió még nem kezeli a https oldalakat) X3100-el és korábbival nem működik rendesen. GMA X4500 még megfelelő vele.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#781) vadkörte válasza CPT.Pirk (#771) üzenetére


vadkörte
addikt

2GB RAM van a Manjaro-s noteszben.
EZT produkálta.
A CPU 0-30%, a RAM 50-65% között ugrált.
Ami futot:
-LibreOffice Calc egy kis méretű számlaösszesítő táblázattal
-Thunar filekezelő
-Feladatkezelő
-GIMP
-Vivaldi (7 tabbal)*
-valamint a saját háttérfolyamatai

*:
Egész sokat fejlődött a Vivaldi. RAM kezelésben mindenképp. Ugyanezekkel a tab-okal a FF ~2-3x mennyiségű RAM-ot csócsált volna be.

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#782) Dave™ válasza vadkörte (#781) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nagyon jó a Vivaldi és minden kiadással szépen fejlődik tovább, már a Sync is remekül megy csak alapból egyelőre még el van rejtve, szerintem 1-2 verzió múlva engedélyezik mindenkinek. Ha megjön a mail kliens, meg a mobil alkalmazás is, akkor tökéletes lesz.

(#783) nuke7 válasza vadkörte (#781) üzenetére


nuke7
veterán

chrome meg gondolom 5-10x annyi ramot kért volna... (én chrome-ot használok... :DDD )

https://youtube.com/user/nuke7

(#784) vadkörte válasza nuke7 (#783) üzenetére


vadkörte
addikt

Chrome van az asztalikon (otthoni és cégesen) W10-zel.
Van pár telepített plugin (uBlock, Ghostery, stb...) ugyanennyi tabbal általában 900-1500MB szokott lenni.
Az otthonin nem gáz, a 16GB-ból jut neki, de bent csak 4GB van

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#785) CPT.Pirk válasza vadkörte (#781) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Vivaldi több szálon (több processzt létrehozva) működik? Mert Chrome és FF esetében ez dobja meg a ram használatot.

zoltanz: jah. És ezek egyikével sem tudok egy LifeIsStrange-t játszani, mert elégtelenek hozzá.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#786) Rimuru válasza CPT.Pirk (#785) üzenetére


Rimuru
veterán

A Vivaldi is chromiumra epul ugy mint sok mas. :)

Vigyázat, csalok!

(#787) CPT.Pirk válasza Rimuru (#786) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezért nem tiszta, hogy miért fogyaszthat kevesebb ramot, ha belül pont úgy működik.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#788) Dave™ válasza CPT.Pirk (#787) üzenetére


Dave™
nagyúr

Mert nem ugyanúgy működik, Vivaldiék elég sok mindent hozzáraknak meg patchelnek, részben ezért is probléma, hogy a Chromium ezeket figyelmen kívül hagyja (gondolok itt a patchekre, optimalizációkra), így ezt nekik minden új Ch verziónál meg kell ejteniük, ezzel jelentősen lassítva a fejlesztést.

(#789) Flowtation válasza Dave™ (#782) üzenetére


Flowtation
őstag

Tényleg jó, viszont nekem a sync nem volt jó legutóbb. A könyvjelzők átjöttek, de pl. a mentett jelszavak egy sem. :F Amúgy én is átállok rögtön, ha éles lesz.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#790) CPT.Pirk válasza Dave™ (#788) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hogy mik vannak... Öreg Firefoxos vagyok, "a kozmoszban száguldozni a fiatalok dolga". :D

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#791) Dave™ válasza CPT.Pirk (#790) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ha elég a kommersz is, nincs azon semmi szégyellnivaló :D A Vivaldi az új Opera, anno utóbbi volt a power userek kedvenc eszköze, most a Vivaldi tölti be ezt a funkciót. Mily' véletlen, hogy mindkettő ugyanahhoz az emberhez köthető :)

(#792) zoltanz válasza CPT.Pirk (#785) üzenetére


zoltanz
nagyúr

ezek egyikével sem tudok egy LifeIsStrange-t játszani, mert elégtelenek hozzá

Nálam visz mindent a Kodi 4K 10 bites videókat, h.265, VP9 formátumokkal.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#793) safranyek válasza zoltanz (#792) üzenetére


safranyek
tag

A videó és a játékok között azért van egy kis gépigény különbség. Az én g4560-om is tudja a 4K-t, 3D-s játékokra viszont csak korlátozottan használható.

(#794) CPT.Pirk válasza zoltanz (#792) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ott az van, hogy az Unreal enginehez kellene az Intel Iris Pro, minimum. Ugyan elindul nálam a játék, de minimum beállítások mellett se tud 20fps-t kitolni magából... Emiatt csak kevés olyan játék van, amivel érdemben lehet is rajta játszani.

Dave™: jó az, inkább legyen kicsit lassabb, mintsem széthekkelhető. :D

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#795) safranyek válasza CPT.Pirk (#794) üzenetére


safranyek
tag

Alt+Shift+F12 nem segít?

(#796) CPT.Pirk válasza safranyek (#795) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Miben segítene? Elégtelen a hardver. Igazából el se kellene indulnia a gépemen.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#797) safranyek válasza CPT.Pirk (#796) üzenetére


safranyek
tag

Fullscreenben letiltja a kompozitálást. Kicsivel több fps,lag mentesebb játék. De így is csak low beállítás. Bár az én processzorom újabb.A tied lehet hogy sokkal rosszabb a játékokhoz.

(#798) mAtech


mAtech
aktív tag

No felment tegnap az XFCE 64-bit. Hajaz picit a Mate felületre.

Alap CPU usage: 5%; RAM: 21% (nem fut semmi, csak az rendszer meg a Feladatkezelő)
Firefox megnyitása (egy lap index.hu weblappal): CPU: 65-70 % között libeg; RAM: 40%. Majd kb 1 perc után lemegy CPU 6-7%-ra, RAM marad 40-en.

Gép: Dell XPS M1330 (C2D T5550 - 1,83GHZ; 2 GB RAM, Kingstone V300 SSD)

Majd még kell reszelni, mert a betűk nem élesek, az ikonok sem szemet gyönyörködtetők. Az touchpadnál a fel-le és a jobbra-balra "görgető" részt nem kezeli.
Hirtelen ennyi.

Ha nem vigyázunk a természetre, ő se fog mi ránk...; De hát ugye aki akar az a betonba is beleköt...

(#799) vadkörte válasza mAtech (#798) üzenetére


vadkörte
addikt

"No felment tegnap az XFCE 64-bit. Hajaz picit a Mate felületre."
Ha jól tudom mindegyik Gtk2 alapú. Ezért is hasonlíthatnak.

"Alap CPU usage: 5%; RAM: 21% (nem fut semmi, csak az rendszer meg a Feladatkezelő)
Firefox megnyitása (egy lap index.hu weblappal): CPU: 65-70 % között libeg; RAM: 40%. Majd kb 1 perc után lemegy CPU 6-7%-ra, RAM marad 40-en.
"
A terhelés attól is függ milyen lapot nyitottál meg. Próbálj ki esetleg más browser-t. Pl. Vivaldi. Tárolóból telepíthető.
Nálam így futott akkor, mikor szó volt róla a topikban. A gép egy AMD-s MSI PR210X notebook. A screenshot után a CPU visszakúszott ~10% köré, de nálam akkor nem csak a böngésző futott.

"Majd még kell reszelni, mert a betűk nem élesek, az ikonok sem szemet gyönyörködtetők."
Az ikonkészlet cserélhető, de a beépítettek között is vannak egész jók.

"Az touchpadnál a fel-le és a jobbra-balra "görgető" részt nem kezeli."
A csúszkát a Beállítások/Egér/Érintőtábla oldalon tudod engedélyezni.

Néhány hétnyi használat után úgy az xfce puritán felülete már egyáltalán nem zavar. Belaktam a gépet, nagyjából fent vannak azok a programok, amiket szoktam használni W7 alatt. (1-2-t kivéve, de azoknak van alternatívája) A programindítót személyreszabtam, az alsó panel felköltözött, a zavaró árnyvonalakat eltüntettem (kompozitor beállítás kérdése volt) kapott egy éhenkórász dock-ot (a Latte sajnos csak KDE-n volt hajlandó elindulni)
Ennyi. Boldogan használom, amíg meg nem hirdetem.

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#800) Frawly válasza vadkörte (#799) üzenetére


Frawly
veterán

Eleinte Gtk2-esek voltak, de úgy tudom, hogy az Xfce és a Mate is átállt már Gtk3-ra.

Vivaldit hiába tenne fel a kolléga, a 2GB RAM sehogy nem valami acélos ma már böngészésre. Ilyen kevés RAM-nál eleve 32 bites rendszert szoktak javasolni, mivel annak kisebb a memóriafoglalása is.

Az Xfce felülete egyáltalán nem olyan puritán, egész szép témák tölthetők le rá, be lehet kapcsolni a kompozitoron az átlátszóságot, elmosást, árnyékokat, egy szép témával és háttérképpel sokkal jobban néz ki, mint utóbbi időben bármelyik Windows.

(#801) vadkörte válasza Frawly (#800) üzenetére


vadkörte
addikt

"...az Xfce és a Mate is átállt már Gtk3-ra."
Ez új volt. :R

"...a 2GB RAM sehogy nem valami acélos ma már böngészésre."
Az már semmire sem túl acélos, enyémben is annyi a RAM. A FF mégis ~+25%-os RAM fogyasztást produkált, beépülők nélkül, a plug-in-ekkel bővített (uBlock origin, Ghostery) Vivaldi-hoz képest.

"Az Xfce felülete egyáltalán nem olyan puritán, egész szép témák tölthetők le rá, be lehet kapcsolni a kompozitoron az átlátszóságot, elmosást, árnyékokat, egy szép témával és háttérképpel sokkal jobban néz ki, mint utóbbi időben bármelyik Windows."

Egy csicsamicsa KDE-hez képest puritán. :DDD A W10-hez képes nem igazán. Ez tény. Bár nekem tökéletesen megfelel a Vertex-Maia-Dark téma. Nincsenek nagy igényeim.

Üdv. V. Körte

(#802) macci730


macci730
újonc

Kedves Fórumtársak!

Köszönöm a segítséget, az atom processzoros témában. A nyerő disztribúció a Sparky Linux lett, ami kellően gyors és tökéletesen fut a kis netbook-on. :C

[ Szerkesztve ]

(#803) Frawly válasza macci730 (#802) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, mondtam én. Én is SKami blogján láttam meg a vonatkozó YT-videóját, amin bemutatja, egy 1 giga RAM-os nagyon gyenge gépen futtatva. Azon látszott, hogy vaj simán fut (pedig arról futott a videocapture is), reszponzív a rendszer, kevés RAM használat, felhasználóbarát felület, főleg a grafikus csomagkezelő. Azóta minden gyenge gépesnek ajánlom orrba-szájba. Az AntiX is jó, talán kicsi kevésbé tűnik felhasználóbarátnak. Meg ha nekem lenne ilyen gépem, én Arch32-őt tennék rá, de ezt nem tudom mindenkinek általános jelleggel ajánlani.

(#804) anorche1


anorche1
őstag

Volt egy pár szabad órám, és kedvet kaptam a kipróbálásához, de nem jött be :(
Van egy idegesítő dolog, ami eddig az összes általam próbált disztróban benne volt:
Böngészéskor (mind1, hogy chrome, Firefox), lassan, késleltetve reagál a görgetésre, és ráadásul még keveset is görget. A beállításokban megtaláltam, hogy hány sort gördüljön, de a Firefox és a chrome is tesz a beállításra.
Windows alatt gyorsabban, egyből megtörténik a görgetés, ráadásul ha a control panelban átállítom, hogy egy gördülésre hány sort tekerjen, akkor azt az összes böngésző figyelembe veszi.
Apróságnak tűnhet, de engem zavar :(

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#805) Dave™ válasza anorche1 (#804) üzenetére


Dave™
nagyúr

Engem nem zavar, de pl. Logitech M705 egérrel a szabadon futó görgővel ez nem gond, de space billentyűvel is tudsz görgetni.

(#806) bossvico


bossvico
senior tag

Hali
Felraktam a régi gépre, E8400 prici, HD 4850 vga, eddig az a bajom , hogy a hang csak a baloldalon szól. Az ati kártyát használja hangra, a másik az integrált semmit nem csinál. Hdmi-dvi kabellel van egy lapostv re kötve.
Van valakinek ötlete a megoldásra?
Köszönöm

R5 5600X AIO 240mm Cooler, MSI B550-A Pro, 32 GB Crucial DDR4, EVGA 750W, Sapphire Pulse RX 7700 XT 12GB

(#807) Dinomano


Dinomano
senior tag

Windows felhasználó vagyok, Linux-rendszerekkel kapcsolatban nagyon alapszintű a tudásom. A Manjaro-s cikk felkeltette (újra) az érdeklődésem egy könnyen kezehető Linux-rendszer után... Megmaradnék Windows-usernek (játékok miatt), viszont (netezésre, néha dokumentumszerkesztésre, torrentezésre, filmletöltésre) jó lenne egy másodlagos rendszer. Manjarot nyugodt szívvel ajánlatok, avgy inkább válasszak más disztribúciót?

A lényeg: FX procis, 8 GB RAM-os gépem van. A jelenlegi Windows rendszeremet nem akarom legyalulni, és formázni sem a HDD-t. Van a vinyón kb. 40-50 giga szabad helyem, ezt partíciónálnám, és ide tennék fel valami Linux disztrót.

Le tudnátok írni esetleg röviden ennek lépéseit, és hogy kell-e valami menűt csinálnom boot-oláskor, rendszerválasztáshoz?
Köszönöm a segítséget!

/(^_^)____7=--- - - >|

(#808) Dinomano


Dinomano
senior tag

... Van egy külön partícióm, amire Manjaro-t tennék. Hoygan tudom ezt megtenni? Manjaro installáláskor (USB-ről), hiába állítom be az E-meghajtom (ez lenne a partíció, ahol lenne a Manjaro), szürke marad a "következő" gomb. Be kell állítanom partíciónak valami "tulajdonságot"? (root, stb.)

Ha végzek installálással, akkor "simán" 2 boot-os lesz (Mivel Win10 is van fent) a rendszerem újraindításkor?

/(^_^)____7=--- - - >|

(#809) ubyegon2 válasza Dinomano (#808) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sajnos a cikkekkel az a baj, hogy eltűnnek egy idő után a jelzőpanelről és senki nem tudja, hogy kérdést tettél fel!

Javaslom e helyett a Manjaro topik vagy a Linux Kezdőknek topikot.

Manjaro Install guide amúgy elég részletesen végigvezet a telepítésen.

Nézegesd és ha elakadsz, a fenti topikok valamelyikén kérdezz inkább. :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.