Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#40551) Márton válasza rosejbli (#40549) üzenetére


Márton
nagyúr

Ah, én a globál beállításoknál kerestem. De akkor ez csak arra a videora vonatkozik, nem? Vagy elmenti global? Ahogy olvasom az advancedsettings.xml-ben is lehet állítani sync-et.
:R

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#40552) rosejbli válasza REMC (#40550) üzenetére


rosejbli
senior tag

Így egy kis gyors utánaolvasás után nem lehet, hogy az a baj, hogy sima userként vagy belépve és nem rootként?
amixer sset PCM -- 50% csak rootként van PCM, userként Master kell beírni

[ Szerkesztve ]

(#40553) body007 válasza Balion (#40535) üzenetére


body007
addikt

a .deb jó választás volt (a debian telepíthető csomagja, a raspian is debian alapú) egyedül az architektúrát kell eltalálod és megfelelően kiadott paranccsal feltenni - terminálban érdemes mindezt csinálni, ott kapsz visszajelzést.
Szal olyat keress, h .deb (debian) és ahogy írtad arm (nem x86/a64)

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#40554) rosejbli válasza Márton (#40551) üzenetére


rosejbli
senior tag

Igen, ez csak az adott videónál állítja be az offsetet, viszont ha global kell, akkor az advancedsettings.xml-el is lehet valóban.
én ezzel a sorral próbálkoznék: <audiodelayrange>10</audiodelayrange>

(#40555) Márton válasza rosejbli (#40554) üzenetére


Márton
nagyúr

köszönöm és bocsánat hogy off-ba kanyarodtunk! :R

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#40556) tusi_


tusi_
addikt

Sziasztok

Mit kene valtoztatnom, hogy a Pi4-r csatolt Merevlemezen legyen futtatasi jog is.

Ezt latom az .exe fajlokon:

pi@raspberrypi:/media/pi/HDD/Fontos/xxx/xxx ls -la
összesen 7154096
...
-rw-rw-r-- 1 pi pi 31069448 jan 6 16:08 xxx.exe
....
pi@raspberrypi:/media/pi/HDD/Fontos/xxxxx

Igy nez ki az FSTAB:

/dev/sda1 /media/pi/HDD/ ntfs auto,exec,rw,user,dmask=002,fmask=113,uid=1000,gid=1000 0 0

chmod 777 xx/ nek semmi hatasa.

eat, sleep, play, replay

(#40557) solti válasza tusi_ (#40556) üzenetére


solti
senior tag

miért akarsz az .exe-re futtatási jogot? :F

(#40558) Aryes válasza solti (#40557) üzenetére


Aryes
nagyúr

Hát mert futtatni akarja. :F :DDD

(#40559) sonar válasza tusi_ (#40556) üzenetére


sonar
addikt

ntfs a csatolt filerendszered ott nem érvényesek a posix Read Write Execute jogosultságok

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#40560) tusi_


tusi_
addikt

Ott vannak driverek, felhasznaloi programok - (jatekok) satobbi es nem tudom a halozatrol futtani, csak atmasolni lokalisan es ugy run...

@sonar: mit tudok csinalni?

eat, sleep, play, replay

(#40561) adika4444 válasza tusi_ (#40556) üzenetére


adika4444
addikt

A dmask-kal lehet a mappák, a fmask-kal lehet a fájlok jogosultságait beállítani, ami mindig mount-nál áll be, mivel az NTFS és az EXT4 jogosultságai nem kifejezetten átjárhatóak. Ezek umask szerű parancsok, ezért a 777-es jogosultságból vonnak le.

Próbáld meg átírni az fmask 137-et 037-re. Így ha az 1000-es uid-ű felhasználóval éred el a Samba-t, menni fog a futtatás. Ha még sem, az már Windows - jellemzően biztonsági - anomália.

üdv, adika4444

(#40562) Keem1 válasza tusi_ (#40560) üzenetére


Keem1
addikt

Szerintem használj EXT4-et.
Próbaképp kipróbáltam, egy single-file exe-től elvettem a futtatást (EXT4), és valóban nem engedte network drive-on keresztül futtatni Windows alatt.
Ha visszaadtam ownernek és groupnak az X permissiont, az exe Windowson lefutott gond nélkük.

Azt tippelem, csak így fogod tudni megoldani, mivel Linux alatt NTFS fájrendszeren nem tudsz permissiont állítani.

(#40563) tusi_ válasza adika4444 (#40561) üzenetére


tusi_
addikt

Köszönöm.
Fmask most 113, az legyen 013?

adika4444. Neked is köszönöm. :R
Ext sajnos nem opcio, soxor masolok a szgepben, rgo beteszem mind2 lemezt - backup - es ott gond lenne, mert wines a gep.

[ Szerkesztve ]

eat, sleep, play, replay

(#40564) adika4444 válasza tusi_ (#40563) üzenetére


adika4444
addikt

Ha a Samba-t is az 1000-es uid-ű felhasználóval használod, akkor igen, írd át 013-ra.

üdv, adika4444

(#40565) tusi_ válasza adika4444 (#40564) üzenetére


tusi_
addikt

Tesztelem majd, köszi :R

eat, sleep, play, replay

(#40566) weiss válasza tusi_ (#40556) üzenetére


weiss
addikt

Ezt rakd be smb.conf-ba: acl allow execute always = yes

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#40567) tusi_


tusi_
addikt

Sracok, köszi mindannyitoknak a segitseget, adika4444 013-as modszere mukdoik, megy a futtatas :C :R

eat, sleep, play, replay

(#40568) Murdock1981 válasza Keem1 (#40540) üzenetére


Murdock1981
tag

Én az ewelinkket használom a sonoff cuccaimhoz. Redőny reggel 8kor fel megy és napnyugtakor lemegy. Vicces lehet, de a tyúkoknál a világítás napnyugtakor bekapcsol, és 23:00-kor kikapcsol. Mindezt kombinálva Alexa-val.

(#40569) PistiSan


PistiSan
addikt

Tudom, hogy a topicban többen is használnak dockerben qbittorrentet, kár is lenne tagadnotok!
Webuin van lehetőség torrent done script futtatására, ezzel kapcsolatban lenne 2 kérdésem.
1. Elő lehet e idézni valami módon a tesztelést anélkül, hogy minden alkalommal letöltsek valamit?
2. Akármit írok be, akármilyen eléréssel, látszólag nem fut le semmi egy torrent letöltése után, nem tudom hogy ez azért van, mert nem lát ki a konténerből (bár nem hiszem, mert letölteni bárhová tud) vagy valami más okozza a hibát.

(#40570) cigam válasza PistiSan (#40569) üzenetére


cigam
félisten

Pedig azért van. Csak azért tud "bárhova" letölteni, mert a konténer úgy van beállítva, hogy "bárhová"ra mutat.
volumes:
- </path/to/appdata/config>:/config
- </path/to/downloads>:/downloads
Csak ezt a két könyvtárat látja a docker-en kívül.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40571) Vigyorka válasza cigam (#40570) üzenetére


Vigyorka
senior tag

Üdv!
Nálam ez is működik:
-v /maxtor/disk_1/torrent/config:/config \

Vigyorka

(#40572) PistiSan válasza cigam (#40570) üzenetére


PistiSan
addikt

Python scriptet szeretnék futtatni, namost ha a konténer a mérvadó elérési utak alapján, akkor gondolom hogy a host gépen lehet akármi feltelepítve, azt nem tudom futtatni a torrentdone scripttel, ha a python és a szükséges modulok nincsenek telepítve a konténerbe.

(#40573) mesger82


mesger82
csendes tag

Sziasztok,

Egy kis segítségre lenne szükségem. Adott egy RPi 4B 8GB, gyári táp (5,1V/3A), Argon ONE ház és egy HiFiBerry Digi+ Pro.

A problémám az, hogy amikor összeraktam a szettet és indítottam volna rajta egy LibreELEC-et. Elég érdekes dolgokat csinált. A beállításokat meg tudtam csinálni, bár már ott a vezeték nélküli egér hol működött hol nem és ezt késöbb is csinálta. Mivel az első induláskor már benne volt a HiFiBerry, felismerte a LibreELEC és lehetett választani, mint a hanglejátszás eszközét. Viszont újraindítás után vészmódban indult csak el.

Megpróbáltam újra telepíteni a LibreELEC-et úgy, hogy nincs rácsatlakoztatva a HiFiBerry, ment is simán. Miután végeztem a konfigurálással, kikapcsoltam és ráraktam a HiFiBerry-t. Nem kapcsolt be. Kártya le, bekapcs, szoftveresen telepít, kikapcs, kártya vissza, bekapcs ééééés megint semmi... Kártya le, a gép indul...

Gyenge lenne a gyári tápja igy, hogy egy hangkártya is rajta van?

A HiFiBerry az előző 3B+ -omon volt, ott nem volt gond, mondjuk ott nem az eredeti táp volt hozzá, hanem egy HOMESPOT kapcsolható, de az is 5V/3A-es táp volt.

Mit tanácsoltok, hogyan tudnám működésre bírni? Ha lehet egyáltalán? Segítségeteket előre is köszönöm.

(#40574) UberMutant válasza mesger82 (#40573) üzenetére


UberMutant
őstag

én a gyártónál kérdeznék, ott tudják, hogy mi a helyzeta termékükkel.

mondjuk kipróbálhatnád pár másik táppal, ha van kéznél.
simán lehet, hogy gyenge neki a mostani táp.

[ Szerkesztve ]

(#40575) body007 válasza Vigyorka (#40571) üzenetére


body007
addikt

Persze, h működik ha azt adod meg elérési útvonalnak :)
Bármilyen utat megadhatsz neki de az lenne a lényege, h ne férjen hozzá "mindenhez" - ezért konténer, egy elszeparált környezet.

#40572PistiSan: Úgyúgy :K

#40573mesger82 Csak egy ötlet. A led-ek villogása lehet ad vmi irányt.

[ Szerkesztve ]

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#40576) cigam válasza PistiSan (#40572) üzenetére


cigam
félisten

Pontosan. Ez csak a mezei programok kiváltsága.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40577) tboy93


tboy93
nagyúr

Sziasztok!

Kicsit megmozgatta a fantaziam a Raspberrybol NAS tema, de mielott osszevasarolgatnek mindent kiprobalnam az itthon hevero cuccokbol.

Van egy Rpi 3b itthon sima műanyag hazzal, de alu hutobordakkal ellatva. Van egy 1Tb-os 2.5"-os WD blue hdd-m, illetve egy 120Gb-os Kingston SSD-m. Mindkettohoz sima Orico kulso táp nélküli egy slotos USB3-as tok van.

Ugy sejtem, hogy meg az egy db 2.5"-os meghajto is problemas lehet kulso tap nelkul, ugyhogy első körben szerintem csak a teras WD-t kotnem ra, azt viszont ugy szeretném hogy a Raspbian is arrol fusson.

Programok tekintetében transmission, samba, plex ami kellene.

Okozhat problemat, hogy a rendszert is a hdd-rol akarom futtatni? Van valami esetleg amire nem gondoltam es megakaszthatja a projektet?

Koszi.

(#40578) st6969


st6969
őstag

Sziasztok,
bocs, hogy ide írok, de a Banana pi topic "nem igazán" pörög...OFF-ba is teszem. De hátha rokonok annyira az eszközök, hogy szóba álltok velem :)
Lesz egy Banana pi Bpi-M3 v1.2. -m. Debian-t vagy Ubuntu-t szeretnék futtatni rajta, amire majd Home Assistant kerül. A tapasztalatom ilyen eszközökkel eddig zero :(
A kérdésem, hogy mekkora és milyen memóriakártyát vegyek bele? Mire kell figyelni? 0/24-ben fog menni. Köszönöm :R

(#40579) Keem1 válasza tboy93 (#40577) üzenetére


Keem1
addikt

Legfeljebb az usb 2.0 lehet szűk keresztmetszet, de szvsz amit leírtál, az menni fog.
Én is használom NAS-ként (is) a Pi-t. SD kártya már nincs benne. Csak SSD és HDD.

(#40580) 0519 válasza st6969 (#40578) üzenetére


0519
senior tag

Szia!

A tárhely igény nem attól függ, hogy milyen gépet használsz, hanem attól, hogy milyen és mennyi programot akarsz futtatni rajta.
Mit ajánl a Home Assistant? Nekik hihetsz.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#40581) st6969 válasza 0519 (#40580) üzenetére


st6969
őstag

Jogos, ez eszembe sem jutott :B Köszi. 32GB vagy nagyobb, ezt ajánlja. Akkor lesz mondjuk 64GB.
Esetleg a Home Assistant mellett mást is tudok egy ilyen eszközön futtatni? Pl. ftp szerverként tud működni? Pl. biztonsági kamera felvételeinek mentéséhez? Vagy médiaszerver?

(#40582) cigam válasza st6969 (#40581) üzenetére


cigam
félisten

Arra figyelj, hogy 64GB-nál nagyobbat nem kezel (forrás: [link] ) Olyat válassz, amire élettartam, vagy több év garat adnak. Ha évek múlva mégis gond adódik, simán cseréljék.
Biztos szükség van ekkora kapacitásra? A fontos adatokat miért nem külső lemezre (USB HDD, pendrive), ill. a "felhőbe" mented? Bármi baj történik az adatok megmaradnak. Ennek folyománya, hogy mindenről legyen mentés!

Elképzelhető, de attól függ mit telepítesz rá. Ha "Home Assitant" célrendszert, azt nehéz/lehetetlen bővíteni, hiszen úgy le van csupaszítva, hogy csak azt tudja, és semmi mást. Ha általános poprendszert, és arra telepítesz okosságokat, akkor szinte bármit futtathatsz. Egyébként jó hívószó a "Home Assistant" ki mit ért alatta?

Ahogy olvasom ennek van egy beépített 8GB-os háttértára. Minek akkor a kártya? Vagy oda nem lehet telepíteni az op.rendszert?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40583) st6969 válasza cigam (#40582) üzenetére


st6969
őstag

~4$-ral kevesebb a 32GB, így ezt rászánom a 64-esre. Ha nagyobb, abból baj nem lehet :)
A Home Assistant egy olyan alkalmazás, ami a különböző okosotthon eszközöket egyben látja, és kezeli, pl. Linux alól futtatható. De nem tudom, hogy a gép a HA telepítése után másra is használható marad-e, vagy ez lefoglalja az egészet, és kész.
De őszintén szólva, többet nem tudok róla, most fogok vele megismerkedni. Még a Linuxot sem igazán ismerem, fogalmam sincs, hogy teszem fel a Banana pi-re. Netán a 8GB-os háttértárra feltehető vajon?

(#40584) cog777 válasza cigam (#40582) üzenetére


cog777
senior tag

Felhorol jut eszembe. Felfedeztem hogy lehet rclone-al tavoli fajlrendszerkent google drive-ot csatolni. (Valoszinuleg mukodne one drive es mas felhos tarhelyekkel is)

1. rclone telepites
2. rclone config, ahol teljes hozzaferest adunk az rclone-nak es elmentjuk a configot mondjuk gdrive neven.
3. kesziteni egy gdrive mappat a home-ban
4. felcsatolas: rclone mount --daemon gdrive: /home/usernev/gdrive

df siman jol mutatja a max es szabad helyet.

Keszitettem mentest a fontos cuccaimrol es felmasoltam. A webes google drive-on megjelent a mentes.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#40585) Buncaman


Buncaman
tag

Sziasztok!

Lenne egy projektem, de nem teljesen tudom hogyan valósítsam meg. Ebben kérném a segítségeteket.

Egy Rapsberry Pi4-ből szeretnék egy NAS szervert építeni, ami torrent, illetve házi multimédia szerverként szolgálna. (meg persze adattárolás és backup)

Szerintetek az működőképes lenne-e, ha:
- 64GB-s SD kártyán futna hozzá mondjuk egy ubuntu szerver OS
- 2x2TB külső HDD-t RAID-1 be raknám. USB 3.0-n lenne 1-1 csatlakozva.
- Fájl eléréshez más eszközről logikusan csak samba kell.
- Torrentezéshez meg valamilyen távoli asztali elérés kellene Linuxok között, ennek utána járok.

Szerintetek ez megvalósítható?
Esetleg van tippetek hogy hogyan induljak neki?

Köszi előre is!

Elérhetőség az adatlapomon.

(#40586) g.gergo válasza Buncaman (#40585) üzenetére


g.gergo
senior tag

Igen, simán megvalósítható, sőt...
Szerintem innen indulj el.
Raspberry OS teljesen jó, szerintem nem kell az Ubuntu.
Torrent vagy transmission v qbittorrent. Mindkettő jó. Mindkettőnek van előnye hátránya. Raidre nem tudok válaszolni.

(#40587) _q válasza Keem1 (#40579) üzenetére


_q
addikt

+ LAN Pi3-nál.

(#40588) tboy93 válasza Keem1 (#40579) üzenetére


tboy93
nagyúr

:R

Neki latok amint lesz ra idom.

(#40589) tboy93 válasza _q (#40587) üzenetére


tboy93
nagyúr

Igen, tudom, Pi3 csak 100mbit, a gigabites netemhez eleg vekonyka, Pi4 kene, de most ez van itthon. Ha ossze tudom rakni normalisan es mukodik minden, akkor veszek egy Pi4-et majd helyette/melle.

(#40590) Buncaman válasza g.gergo (#40586) üzenetére


Buncaman
tag

Köszi a segítséget! :)
A link nagyon hasznos, jó az útmutatása.
Annyi, hogy hosszú távon az ssh-t kiváltanám egy grafikus elérésre. (Kényelmes torrentezés, user barát megoldás :DD )a
Ehhez már találtam is opciókat, így nem lesz gond. :) (Linux diszt van a gépen is)

Elérhetőség az adatlapomon.

(#40591) MaCS_70 válasza cigam (#40582) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ha valami 64 GB-os kártyát kezel, akkor elvben 2 TB-ig mindent kezelnie kellene. A 64 GB-már SDXC, ha tehát valami ezt megeszi, akkor elvben nem szabadna itt megakadnia -- vagy ha igen, vajon mitől?

Az ilyen paramétermegadás egy sokszor látott vélekedés szerint azt jelenti, hogy eddig tesztelték a fogadott kapacitást. Volt már pár max. 65 GB-os határral publikált eszköz a kezemben, amelyik simán és hibátlanul írta-olvasta a 128-256-os kártyákat.

Véletlenül sem állítom, hogy minden eszköz, amire azt írják, hogy 64 GB-ig tehetünk bele kártyát, elmegy 2 TB-ig, de kíváncsi lennék rá, hogy mégis miért ne lenne ez törvényszerű.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#40592) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Sziasztok!

4k-s tévéhez keresek rpi-t, smb-share-ről kellene lejátszania, csak kodi üzemelne rajta.

Rpi 4 4gb elég ehhez?

(#40593) Keem1 válasza DrojDtroll (#40592) üzenetére


Keem1
addikt

Igen, LibreELEC rendszerrel itt többeknek jó a tapasztalata. De ha csak erre kéne, szvsz egy Android TV box jobb választás. Távirányító, meg egyéb nyalánkságok out-of-the-box

(#40594) tboy93 válasza Keem1 (#40593) üzenetére


tboy93
nagyúr

+1

Venni kell egy Xiaomi android boxot, kb annyi a kerul mint a pi4 4gb. Anyoseknak vettem, papiron nem tunik acelosnak, de a legjobb android box amivel valaha találkoztam. Minden normálisan mukodik rajta, jo a tav, egyedül az 1db usb aljzat keveske.

(#40595) Márton válasza tboy93 (#40594) üzenetére


Márton
nagyúr

Az is tud 4k/60-at hdmi2-es kimenettel?

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#40596) tboy93 válasza Márton (#40595) üzenetére


tboy93
nagyúr

Hivatalosan tud 4K/60-at. [link]

[ Szerkesztve ]

(#40597) Márton válasza tboy93 (#40596) üzenetére


Márton
nagyúr

Az kafa! :C

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#40598) Keem1 válasza Márton (#40597) üzenetére


Keem1
addikt

Tudja bizony a Mibox a 4K@60-at, az más kérdés, hogy pl. a screenshotok 1080p-sek, de ahogy már a topikjában írták, sanszos hogy a GUI az csak annyi :D

Szerintem, ha csak médiafogyasztásra kell (és tényleg semmi másra), 1000x jobb, mint sok egyéb más eszköz.

[ Szerkesztve ]

(#40599) Márton válasza Keem1 (#40598) üzenetére


Márton
nagyúr

mondjuk az én 7e Ft-os Coowell V5 stickem is tudja LE-vel :C
Csak macerásabb beállítani, nincs táv, bár van CEC és irtó gyenge a wifije.

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#40600) Fecogame válasza Buncaman (#40585) üzenetére


Fecogame
veterán

- OS-nak Raspberry Pi OS, gui nélkül
- 64GB-os kártya (hacsak nincs már megvéve) feleslegesen nagy, nekem egy 8GB-oson bőven elvan a rendszer
- Torrenthez rTorrent + ruTorrent (webui, nem kell távoli asztal)

RAID-et még nem csináltam, de a sebesség (CPU limit) miatt lehet nem a málnára bíznám, hanem a külső rack-re, amiben amúgy is lesz (ugye?)

Illetve, ami kimaradt, az a hűtés, amire egy ilyent ajánlanék. Ventillátoros verzió teljesen felesleges. Újabb (több napos) tesztet csináltam, 100%-os CPU terhelés mellett 52 fok fölé nem ment a hőmérséklet, és 80 foktól limitálja a CPU sebességét, szóval bőven alatta marad, tökéletes :K

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.